rheerUlH ^and van altena FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Uitgave: Firma L, J* VEERMAN, Heugden. No* 4512 Woensdag 24 Juni I9254 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITEHLAXDSCH OVERZICHT De berichten die uit China komen wor den er niet gunstiger op. De stakingsbe weging heeft zich aanmerkelijk uitgebreid en strekt zich telkens tot meer takken van particulieren en openbaren dienst uit. De agitators zijn druk in de weer en sporen overal en met steeds toenemend succes aan tot werkneerlegging. Bij de tram en de scheepvaart, in hospitalen, café's, pensions en waar niet al leggen de werknemers er het bijltje bij neer. In de Europeesche wijk van Kanton, in Sjatnien, heeft de staking vooral ernstige vormen aangenomen en dat men rekening houdt met alle gebeurtelijkheden, blijkt uit het feit, dat uitgebreide beveiligingsmaatregelen in genoemde wijk zijn genomen. Men bereidt zich dus op uitbarstingen van vreemdelingenhaat voor. Dat de staking ook grootendeels tegen de vreemdelingen is gericht, blijkt uit ver schillende feiten Chineesch huispersoneel in Britschen dienst heeft er den brui aan gegeven en de party der stakers gekozen deserties van bemanningen, die dienst doen op Britsche schepen, zijn schering en inslag te Sjanghai is door de stakers een aanval gedaan op koelies, die een Britsch stoom schip in de haven van kolen voorzagen Chineezen, die het wagen voor de Japanners te werken, worden afgeranseld en verder kwalijk behandeld. Uit heel het verloop der gebeurtenissen blijkt, dat de huidige actie vooral gericht is tegen Engeland en s Japan overigens uit zich deze vreemde lingenhaat niet slechts In de begeleidende verschijnselen van de staking, die wy boven aanduidden ook de boycotbeweging, tegen onderdanen van beide laatstgenoemde landen gericht, wordt telkens krachtiger. Met klem wordt er door de agitators op aangedrongen van buitenlanders Jadanners en Engelschen met name niets meer te koopen noch goederen aan hen te verkoopen. De vreemdelingenhaat die, bovendien blijkt uit verschillende betoogingen tegen de buitenlanders is echter het ernstigst tot uiting gekomen in twee moorden, waarvan onderscheidenlijk een Engelschman en een Japanner het slacht offer zijn geworden. Bij een en ander speelt stellig ook de bolsjewistische agitatie geen geringe rol en het geeft te denken, dat het communistische vakverbond te Mouskou zoo gretig aan het vakverbond te Amsterdam heeft voorgesteld gezamenlijk de staking in China moreel en materieel 140 Haastig afscheidnemende,verwijderde de bankier zich. Men bracht de lampen binnen, Mariana, vermoeid, was gaan zitten. Zij merkte op, hoe bleek haar schoon vader was, die haar bespiedend aankeek. Ondanks haar onbeschaamdheid beefde mevrouw Vernier een weinig. Wij gaan eten, zeide Paul. Zul j9 je hoed en mantel niet afdoen? Zij fronste de wenkbrauwenmoest zij de beide mannen alleen laten Indien de grijsaard iets had gezien van de omhelzing van Silverstein, zou hij niet alles aan zijn zoon vertellen Zeker, de vader van Paul was op een zeer ongeschikt oogenblik binnen geko men, maar het was niet heel licht meer zij vroeg zich daarom nog eenmaal af had hij iets gezien? Mariana was er niet de vrouw naar om lang te aarzelenzij kon daar niet blijvenhet was kinderachtig om te veronderstellen, dat zij de verschrikkelijke mededeeling zou verhinderen, door haar eenige minuten uit te stellen. Zij ging naar haar kamer. De oude heer Vernier schudde het hoofd, terwijl de oogen van zijn zoon de gestalte van Mariana volgden. t De vader had niet nauwkeurig de omhelzing gezien, maar wel als 't ware te steunen en ter verwerkelijking van deze voornemens een internationale conferentie te houden. De Russen hebben natuurlyk van hun standpunt bekeken gelijk, wanneer zij gebruik maken van de beroering in verschillende deelen der wereld om hun slag te slaan. Wanneer Moskou der wereld dan ook kond doet, dat de sovjet-republiek in de Chineesche staking en de woelingen in het Hemelsche Rijk over het algemeen, de hand niet heeft, dan is deze uitvlucht vrij onnoozelimmersde bolsjewisten zouden de bolsjewisten niet zijn, wanneer zij niet als de kippen er bij waren om by gelegenheden en op plaatsen, waar zich een kans voordoet om het lievelingsdenk beeld der wereldrevolutie te verwerkelijken, een rol te spelen. De Coöperatieve Boerenleenbank MEEUWEN, hield op 4 Junij.l.in het café Smits baar jaarvergadering. 120 leden waren vertegenwoordigd. De Voorzitter, de heer G. J. W. Bran derhorst opent de vergadering. De notulen der. vorige vergadering worden door den Secretaris, den heer J. A. van der Schans, gelezen en onver anderd vastgesteld. De Kassier, de heer D] A. van der Schans, leest vervolgens de rekening en balans van het afgeloopen jaar voor, welke beiden worden goedgekeurd. Daarna wordt het jaarverslag uitge bracht, waaruit wij het volgende ver melden Het achtste boekjaar onzer Bank gaf weder zeer bevredigende resultaten. In verschillende opzichten overtroffen de uitkomsten van ons bedrijf die over voorgaande jaren. De totale omzet was f 200,000 hoo- ger dan in het vorige jaar en bereikte wederom ongeveer het millioen, zoodat de omzet slechts iets bleef onder de hoogste jaaromzet, die wij hebben gehad n.l. in 1922. Het aantal dagboekposten vermeer derde eveneens aanmerkelijk n.l. van 1124 in 1923 tot 1419. Ons Bestuur en Raad van Toezicht zijn ook weer het afgeloopen jaar voort gegaan om op geregelde tijden alle ver leende voorschotten en credieten opnieuw te bespreken Met voldoening kunnen wij den alge- meenen toestand overzien. Het ledental onzer vereeniging steeg in het afgeloopen jaar niet in bijzondere mate. Het bedroeg op 1 Januari 1924, 161. Wij verloren 3 leden door over lijden, 2 door vertrek ejn 1 door vrijwil lig uittreden, tezamen 6, terwijl 8 nieuwe een vizioen van iets zeer verdachts. Zonderlinge spelingen van schimmen, die snel veranderden, meende hij gezien te hebben in de halve duisternis. De grijsaard had een kreet in zijn keel teruggedrongen. Vervolgens was er een oogenblik ge komen, waarop hij had getwijfeld aan hetgeen hij zelf had gezien. Toen was er weer een zekerheid bij hem opgekomen, die al te vreeselijk was. Toch kon deze man niet tot zijn zoon zeggen Je vrouw is een ellendige. Hij had zich bedrogen, hij moest zich bedrogen hebben, hij wilde het leven van zijn eenigen zoon niet vernietigen. Maar indien deze vrouw toch schuldig was, dan laadde de vader een drukkende verantwoordelijkheid op zich door het stilzwijgen te bewaren. Een heftige tweestrijd woedde in zijn binnenste. Neen, hij zou niet spreken. Hij zou niet zoeken naar zekerheid voor zijn verdenkingenhij wilde zich zelfs niet de vage voorgevoelens herinneren, die hij reeds had gekoesterd, toen zijn zoon hem den roman vertelde, begonnen in het land van Bretagne. Hij wist dat zijn zoon zoo vol geest drift was, zoo edelmoedig, zoo gemakke lijk te bedriegen. Paul had steeds met zooveel warmte gesproken over juffrouw de SaiDclair, dat de vader zich er toe had bepaald te wenschen, dat zijn zoon zich niet mocht hebben bedrogen. Maar de grijsaard had, ondanks zijn welwillendheid tegenover Mariana, zijn geheime vrees niet kunnen verbannen, leden toetraden. Onze vereeniging telde alzoo op 31 December j,l 163 leden. Het bij ons gedeponeerde bedrag is weer toegenomen. Op 31 December was ingelegd aan spaargelden f 162,000 tegen f 156,000 op 31 December 1923 en in toopende rekening f94,000 tegen f 54,000 op 31 December 1923. In totaal was bij ons belegd op 31 December j.l. f 256,000 tegen f210,000, op 31 December 1923, f 207,000 op 31 December 1922 en f 191,000 op 31 De cember 1921. Als gevolg van deze hoogere inlagen stond onze rekening bij de Centrale Bank een groot deel van het jaar crediet. In de maand October steeg het aldaar geplaatste bedrag over de f 50,000. Te gen het einde van het jaar liep dit weer tot f 30,000 terug. Het bedrag, dat te Utrecht slechts 4 pCt. bedroeg. De gemaakte winst, nagenoeg f 1,200 overtreft wel belangrijk die van voor gaande jaren, hetgeen nog temeer be- teekenis heeft, als men in aanmerking neemt, dat wij in het afgeloopen jaar voor vrij groote buitengewone uitgaven kwamen te staan, door de statutenwijzi ging en de oprichting der afzonderlijke spaarbank. Wij kregen daardoor f 250 minder winst. Er mag echter op gewezen, dat bij deze uitgave ook behoort het zg. stich tingskapitaal voor het spaarfonds a f 100, dat als uitgave op de rekening voor komt, doch feitelijk eigendom der Bank blijft. Door de bijschrijving der winst 1924 steeg het reservefonds van f 2245,25. Het aantal loopende rekeninghouders, dat op 1 Januari 1924, 90 bedroeg, kwam op 91. 10 rekeningen wegens overlijden en vertrek dier rekeninghouders of we gens verandering in voorschot afgeslo ten. 11 nieuwe werden geopend. Op 31 December 1923 waren 147 spaar boekjes in omloop. Ingetrokken werden 5 boekjes en nieuwe uitgereikt 31, zoodat het aantal op 31 Dec. bedroeg 173. Op 1 Januari 1924 was het aantal ver strekte voorschotten 63, op 31 Dec be droeg dit 75. 10 oudere en 5 in den loop van het jaar aangegane voorschotten werden geheel afgelost. In 't geheel werden 27 nieuwe voorschotten verstrekt. In 1924 werden 1 Algemeene en 12 Be stuursvergaderingen gehouden. Op de Bestuursvergaderingen was steeds de Raad van Toezicht mede tegenwoordig. De rentestandaard bleef gedurende het geheele jaar 4,32 voor deposit's en 5,25 voor voorschotten. Daar het feit, dat meer geld wordt in gelegd dan wordt uitgeleend, heeft het Bestuur de rente met ingang van 1 Jan. want zijn koel en rustig oog was meer dan eens getroffen door bijzonderheden, die hij zich niet kon verklaren. Zijn zoon hield hem steeds van zijn doen en laten op de hoogte hoe had de kunstenaar de Rue Cassini kunnen verlaten om zoo weelderig te gaan wonen in de Rue de Chazelles P Paul had ondanks zijn openhartigheid, zijn vader geen deelgenoot gemaakt van de beruchte financiëele operaties, waarin de bankier Mariana zoo krachtig ter zijde stond. Vader Vernier, had overigens Mariana gezegd, zou de eischen van onzen tijd niet begrijpen. Hij gaat geheel op in zijn administratie der post en telegraphie. Hij zal weldra heel rustig genieten van zijn pensioen. Hij kent geen weelde in het leven. Wij moeten hem niet spreken van onze kleine speculaties. Die zouden te zeer indruischen tegen zijn vooroor- deelen. Van zijn kant had de vader ook niets gevraagd en niets gezegd, vreezend dat hij al te vreesachtig zou wezen. Paul verkeerde ik een wereld, die hij, de eenvoudige ambtenaar, niet kende, en waar men zooveel geld verdiende als men wilde. Maar toen hij zijn schoondochter zag, overdekt met juweelen, in dit weelderig vertrek, toen hij vernam, dat mevrouw Vernier eigen equipage zou hebben, begon de eerlijke man opnieuw wan trouwen te koesteren en scheen er hem een licht op te gaan. Hij verminderde zijn bezoeken aan zijn zoon, ondanks het verdriet, dat hij 1925 met 12/100 pCt. verlaagd, zoodat zij thans voor deposito's bedraagt 4,20 In den loop van het jaar 1924 be dankte het in 1924 herkozen Bestuurslid Van Dis met het oog op zijn te wachten vertrek, voor deze functie. Wij geden ken met waardeering den ijver, waar mede de heer v. Dis, vooral toen hij in Meeuwen woonde, onze Bank heeft ge diend Overigens mochten alle Bestuurs leden en Leden van den Raad van Toe zicht over het geheele jaar hun taak blijven vervullen. Uit het verslag der Centrale Bank over 1924 kunnen wij vermelden, dat deze een winst maakte van ruim f 650,000. In J924 werd een nieuw kantoorge bouw gekocht omdat het oude te klein werd en in verband met de verhuizing ook gedeeltelijk nieuw meubilair aange schaft. De kosten van verbouw, meubilair worden allen in een van den winst af geschreven, zoodat dit alles voor een gulden op de volgende balans voorkomt. Bovendien is het reservefonds der C. B. ruim ls/4 millioen. Het te Utrecht ge deponneerde bedrag was op 31 Dec. ongeveer 50 millioen, terwijl aan de plaatselijke Banken ongeveer 10 millioen was geleend. Op het eind van 1924 waren 696 Ban ken aangesloten. Onlangs vermelde de Raiffeisenbank, dat de 7U0ste Bank was toegetreden. De omzet in Rekening-Courant der C. B. bedroeg in 1924 340 millioen tegen 275 millioen in 1923. Als bewijs van den regelmatigen groeri der Centrale diene, dat tien jaar geleden dit bedrag minder dan 70 millioen en 20 jaar geleden min der dan 5 millioen was Bij de plaatselijke Banken was op 31 Dec. 1923 in totaal ingelegd 210 millioen. Aan rente voor deposito's werd over 1923 in totaal uitbetaald ruim 8 millioen. Een en ander geeft den toestand weer, waarop menige speculatieve Bankinstel ling in dezen malaise-tijd jaloersch kan zijn. Bij vernieuwing bevelen wij de belan gen onzer Bank bij onze leden aan. Moge ook in de toekomst alle leden zijn doordrongen van den eisch tot een drachtige samenwerking, en zij er zoo veel in hun vermogen is naar streven om mede te werken tot den bloei onzer bank. Vervolgens worden de bij het opma ken van den presentielijst uitgereikte stembiljetten opgehaald. Uit deze stembiljetten blijkt, dat met overgroote meerderheid le. als bestuurslid is herkozen de heer W. Lankhaar Cz. te Babilioniën- daarvoor leed, op een leeftijd, dat de genegenheid van een kind zoo dierbaar is voor den mensch. Zijn vaderlijke plicht zou misschien geweest zijn openhartig met Paul te spreken over zijn verkwistende levens wijze, maar evenals hij zich vroeger niet had verzet tegen de artistieke roeping van zijn zoon, wilde hij het nu niet doen tegen zijn manier van leven. Maar helaas, thans gold het niet meer een quaestie van uitgaven, doch geheel iets anders, iets ergers was er nu, en de goede man gevoelde een grooten inner lijken angst. Paul riep in zijn verliefdheid uit Vindt u niet, dat Mariana steeds mooier wordt De vader glimlachte gedwongenhij mompelde Altijd gelukkig Maar zij is het beste en edelste wezen. Ik heb dan ook maar een doelhaar te omringen met al de weelde waarvoor zij geboren is. Ik verdien veel geld. De vader zuchtte moedelooszijn Paul, zijn zoon, van wien hij zooveel hield, was zoo verblind door den harts tocht, dat hij slechts een wezen meer scheen lief te hebben op de wereld. Zoo, verdien je v-eel geld herhaalde de grijsaard. Wel zeker. Dank zij Silverstein. Ik heb u op de hoogte gehouden van mijn aangelegenheden. Maar er is nog iets. Doch het zou te lang duren u dat uit te leggen. Later, u zult er verbaasd over zijn. Ik ben het reeds, kon de vader niet >-f c/s&csf'as. «yy/r A.J.Pj Puddir» i en brsek 2e. als bestuurslid in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Van Dis, is gekozen de beer A. L. de Graaff te Meeuwen 3e. als lid van den Raad van Toe- zichi is herkozen de heer H. van den Heuvel Jz. te Genderen; 4e. als plaatsvervangend bestuursle den zijn herkozen de heeren D. van Buuren te Meeuwen en H. VosteDron- gelen. De Voorzitter deelt nog mede, dat van de Centale Bank bericht is ontvangen, dat zij de rente met ingang van 1 Juli a.s. zal verlagen voor deposito's van 4 pCt. tot 3V8 pCt. en voor voorschotten van 5 pCt. tot 4i/3 pCt. Spreker zegt, dat het Be stuur nog geen besluit daaromtrent heeft kunnen nemen, maar dat zeer waarschijn lijk ook onze Bank nu de rente, zoowel voor inlagen als voorschotten zal verlagen. Bij de rondvraag zegt een der leden, dat naar zijn meening het salaris van den kassier te laag is in verband met het vele werk en de verantwoordelijkheid aan het kassierschap verbonden. De Voorzitter zegt, dat het bestuur ook van oordeel is, dat het salaris niet te hoog kan worden geacht, de kassier kan deze tunctie echter als nevenbetrek king beschouwen en het Bestuur wil gaarne het reservefonds versterken. Na de statuten wijzigingen in 1924 is de beslissing over het salaris niet meer aan de algemeene vergadering, zoodat de discussie daarover moet worden ge sloten. De Voorzitter sluit de vergadering, na de aanwezigen dank te hebben gezegd voor de aangename wijze waarop de ver gadering is verloopen. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. nalaten uit te roepen. Paul lachte met zijn gewonen gullen lach. Toen mevrouw Vernier weer binnen kwam was een oogopslag voldoende om haar den toestand te doen inzien. De grijsaard had gezwegen. Het doet er niet toe, dacht zij, ik zal toch Silverstein verzoeken om wat voor zichtiger te zijn. Ik deed verkeerd zoo bang te zijn. Vader Vernier's oogen zullen verzwakt zijn door het turen op allerlei akten, maar als Paul eens eerst was binnengekomen. Des avonds was de grijsaard eenige oogenblikken alleen met Mariana. Deze kreeg weer een voorgevoel van het gevaarzij herinnerde zich weer den blik, dien de grijsaard in den be ginne op haar had geslagen, en dien hij nu weer op haar liet rusten. De oude man was weer zeer bleek geworden. i Mevrouw, begon hij, bemint u mijn zoon Hij noemt mij „mevrouw", dacht Ma riana, en niet „mijn dochter", dat heeft iets te beteekenen. Welk een vraag! riep zij verbaasd uit. Hij houdt veel van u, heel veel Dat hoop ik. Hij heeft al zijn hoop op u gevestigd, al zijn vertrouwen. Welnu Indien hij zich bedroog? Meneer! zeide zij met een hoogheid vol toorn. Maar de grijsaard liet zich nietimpo- neerende hooghartige bewegingen van voor iiet Land van Heusilgn §n Altgna,d6Lanostraat en dg ëeminslerwaard over rusr en - meelspüzen.doch vooral oyer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1