PUROL Bij Verwonding lil dadelijk mi Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Door de Kamer van Koophandel en fa brieken voor de Langstraat te Waalwijk is een adres gericht aan Z.Ex. de Minister van Waterstaat, naar aanleiding van het rapport der commissie Nolting, inzake reorganisatie van den post-, telegraaf- en telefoondienst. In dit adres betoogt de Kamer dat naar haar oordeel een goed geregelde post-, telegraaf- en telefoondienst voor het platteland minstens even noodza kelijk is als in bevolkingscentra, omdat in tegenstelling met die centra de hulpbronnen voor de economische ontwikkeling van handel en industrie ten plattelande schaarsch zijn en handel en industrie daardoor toch reeds op bedenkelijke wijze gehandicapt worden. Bij de bestudeering van het rapport Nolting kan de Kamer zich moeiljjk ont trekken aan den indruk, dat de Commissie by de voorgestelde reorganisatie meer het oog heeft gehad op de belangen der amb tenaren dan op die van handel en nijver heid. Naar haar oordeel is eene sluitende exploitatie veel eer te zoeken in verlaging van tarieven met handhaving van de be staande kantoren, zoo mogelijk naast uit breiding van den dienst. Wanneer, zooals zij verwacht, de door de Commissie voorgestelde maatregelen niet leiden tot het doel, dat men zich voorstelt, dan geeft de Kamer Z.Ex. in overweging deze aangelegenheid opnieuw in studie te geven aan eene Commissie, die slechts voor is samengesteld uit Postambtenaren en voor uit bekende practische zakenlieden. Verder zegt de Kamer in haar adres, dat indien de adviezen der Commissie worden overgenomen, dit voor het district der Kamer tot gevolg zal hebben, dat de postkantoren Kaatsheuvel, Waspik, Geer- truidenberg, Made en Dongen worden om gezet in hulpkantoren, terwijl de hulpkan toren 's Grevelduin-Capelle en 's Gravemoer zouden worden gedegradeerd tot stations. Zij kan zich voorstellen, dat althans voorloopig, wanneer nog over voldoend geschoold personeel kan worden beschikt, de dienst wel goed zal blijven functioneeren en het publiek van de verandering weinig zal merken. Zy moet evenwel aannemen, dat de omzetting mee zal brengen eene bezetting door personeel met minder uitgebreide vakontwikkeling, wat ai onmiddellyk het geval zal zijn, wanneer de Directeursbe trekking niet meer wordt aangevuld. Reeds thans wordt over den dienst van een der genoemde postkantoren geklaagd, dat deze in menig opzicht te wenschen overlaat. Is de voorgenomen omzetting naar hare stellige overtuiging niet zonder bedenking, ontoelaatbaar komt haar voor de degradatie van de hulppostkantoren 's Gravemoer en 's Grevelduin-Capelle in poststations, 's Gra vemoer is eene gemeente van ongeveer 1500 inwoners, dat geïsoleerd ligt op grooten afstand van de kantoren Waspik en Dongen. Door de vele tuinderijen, de groote schippersbevolking, de verschillende ter plaatse gevestigde handelsondernemingen kan een hulppostkantoor niet worden ge mist, zelfs wordt eene verbetering van den huidigen dienst dringend noodzakelijk geacht. De diensten van een poststation kunnen mevrouw Vernier, geboren de Sainclair, maakten geen indruk op hemuit haar trotsche houding maakte hij eerder op dat hij gelijk had in zijn zienswijze. Ondanks haar vermetelheid, kon Mari ana toch niet zich zelf verhelen, dat er gevaar dreigde. Indien u hem bedroog, voegde de vader er bij. Maar wat u daar zegt is vreeselijk, stamelde zij. Wat reden is er voor zulke onrechtvaardige verdenkingen, die ik niet kan verdragen, die ik? Mevrouw, hernam de vader op een ijskouden toon, ik wil u niet naar den schijn oordeelen. Indien uw geweten rustig is, kunnen mijn woorden u te streng schijnen. Maar dan begrijp ik uw opgewondenheid niet. Dat is de verontwaardiging, meneer I Ik begrijp nu, wat de reden is van uw beleedigingen. Toen u hier binnentradt, drukte een vriend mij de hand. Meent u, dat hjj dat niet zou doen in tegen woordigheid van. mijn echtgenoot? Van uwen zoon, die nooit de schuld van dankbaarheid zal kunnen betalen, die hij aan dezen man schuldig is O, mevrouw, mijns ondanks poog ik mij zeli to overreden, dat ik een nood lottige dft-u'üv' bega. Ik zal ailes aan^- -.5jn man zeggen. Het zij zoo, maar in mijn tegenwoor digheid. U weet niet, hoezeer hij zal lijden. De vader wreef zich ever hst voor hoofd. C Wordt vervolgd). voor deze gemeente niet in de verte vol doen, zelfs niet aan de meest bescheiden eischen. De openstellingsuren zouden vol strekt onvoldoende zijn. De functioneering van den dienst zal aanmerkelijk gebrekkiger en trager worden en zy is overtuigd, dat dat de belangen van de ingezetenen dier gemeente bij een degradatie in ernstige mate zullen worden geschaad. De ruimere gelegenheid tot telegrafeeren en telefoneeren die om de wijze, waarop zij zou worden bediend, reeds niet zonder bedenking is, kan voor 's Gravemoer van geen beteekenis zijn, omdat die gelegenheid zich toch reeds moet beperken tot de openstelling van het controlestation en reeds thans door de hulpvaardigheid van de telefoonhoudster steeds de gelegenheid tot telefoneeren aanwezig is. Het staat dan ook wel vast, dat de toestand, die thans reeds onbevredigend kan worden geacht, nog aanmerkelijk slechter zal worden, waartegen zij hare stem moet verheffen. Wat gezegd is van het hulpkantoor te 's Gravemoer is voor een groot deel van toepassing op dat van 's Grevelduin-Capelle. In deze gemeente is nauwelyks de bouw van eene nieuwe kantoorruimte voor het hulpkantoor voltooid en een nieuwe kan toorhouder aangesteld. Handel en industrie zijn te Capelle van die beteekenis, dat de degradatie tot poststation niet kan worden doorgevoerd zonder ernstige schade te berokkenen aan degenen, die bij handel en industrie aldaar zijn betrokken. De Kamer is dan ook van gevoelen, dat er reden is voor scepticisme ten aanzien van de omzetting van de hiervoor aange duide postkantoren in het district der Kamer, terwijl de voorgestelde degradatie van de hulpkantoren te 's Gravemoer en 's Grevelduin-Capelle niet anders dan in ernstige mate handel en industrie van beide plaatsen zal belemmeren, zoodat zij dan ook de vryheid neemt hare beschou wingen in de welwillende aandacht van Z.Ex. aan te bevelen. LANDBOUWRUBRIEK. Degeneratieziekten Ofschoon ik mij voorgenomen had, dit jaar niet over de »degeneratieziekten« te schrijven is my gebleken, dat vele belang hebbende lezers echter nog wel eens gaarne daarover het een en ander wenschten te vernemen. Het op groote schaal voorkomen der verschijnselen in het loof der aardappelen, die men met bovenaangeduid woord bedoelt wijst er daarenboven te over op, dat het begrip van het groote nadeel, dat die zichten aan de opbrengst der aardappelen toebrengt, nog niet tot allen is doorge- gedrongen. Of beter gezegd, de stand der aardap pelgewassen op dit oogenblik legt er duidelijk getuigenis van af, dat vele practici nog absoluut niet gelooven, dat de thans op tredende verschijnselen in het loof, hnn oorsprong vinden in de poters, waaruit de planten gegroeid zijn. Het is echter onmogelijk om in het bestek van een krantenartikel de absolute waarheid daarvan aan te toonen Laat het daarom genoeg zjjn te zeggen Dat het wetenschappelijk en praktisch onomstootelijk vaststaat, dat de afwijkende verschynselen in 't loof (algemeen aange duid in de praktjjk met »krul«) met de poters over gaan, maar dan ook enkel en alleen met de poters De kiem voor de afwykende loofgroei gevolgd door geringe productie, dat spreekt van zelf) ligt opgesloten in de poot- aardappelen I Yan den grond gaat, niet in de geringste mate zelfs, eenige be smetting Qit. Droogte of nat kunnen die verschijnselen nooit en te nimmer in het leven roepen Alleen kunnen ze er duidelijker door worden of minder duidelijk. Onder den naam: *Degeneratieziekten,« vatten we tegenwoordig samen de ziekten in aardappelen, die afwijkingen in het loof veroorzaken, zonder dat we nog iets definitiefs weten, omtrent de directe ver wekkers dier afwijkingen. Het zijn in hoofdzaakBladrol, topbont of moraïch, krinkel en stippel-streep Hiermede komen nog wel meer afwijkin gen in het loof voor, zooals Rhizoetonia, het kwaad of de aardappelziekte, stengel- rot, zwartbeenigheid, doch daarvan kent men de ziekteverwekkers 1 Ofschoon ook deze ziekten gevaarljjke v janden zyn van den aardappelverbouwer, gaan we daarop thans niet nader in 1 Het beschrijven van de verschijnselen waardoorbladrol, topbont, krinkel en stippelstreep, zich doen kennen, is eigenlijk niets anders, dan een voorschrijven van wat de Plantenziektekundige Dienst in haar Mededeeling No 6 daaromtrent ver meldt. Duidelijker dan daarin uiteen is gezet, waaraan de verschillende ziekten in het loof zijn te kennen, is niet wel mogelyk. Tevens geven de gekleurde en ongekleurde foto's in die brochures nog een grooten steun aan het geschrevene. Omtrent het uiterlijk voorkomen van planten, die aan de diverse ziekten hier- voren genoemd lijden verwijs ik dan ook naar die brochure. Voor 40 c. is ze franco thuis te bekomen bij de Plantenziekte- kundige Dienst te Wageningen. Ook kan men tegen het zelfde bedrag een ex. by ondergeteekende afhalen. Behalve een handleiding om de ziekten te leeren onderkennen, vindt men in die zelfde mededeeling vermeld, lo hoe de ziekten zich verspreiden 2o hoe men handelen moet, om het voorkomen van bladrol, topbont en krinkel (om stippel- streep, die tot nog toe alleen in vroege aardappelen aangetroffen is er maar buiten te houden) in uw aardappelgewas tot een minimnm te bespreken. Die laatste toevoeging heb ik vet laten drukken, om er duidelyk de aandacht op te vestigen, dat er momenteel geen aardappel variëteit is, welke geheel vrjj van de dege neratieziekten te maken of te houden is. Wat de verspreiding van die ziekten betreft kan men daar o.a. lezen dat de hoofdschuldigen, misschien wel de eenige schuldigen, daarvan zijn de bladluizen. Die zuigen uit de planten de voedings sappen af. In die sappen schjjnt nu de ziekteverwekkende oorzaak aanwezig te zyn. By proeven is nu gebleken (o.a. door Prof. Quanjer te Wageningen) dat blad luizen, die eerst een zieke plant bezoeken, de ziekteverwekkende oorzaak daarvan meenemen. Komen ze daarna op een nog gezonde plant, en steken ze hun slurfjes in de vaatbundels, om het sap te bemachtigen, dan wordt tegelijkertijd de ziekte verwek kende oorzaak in de voedingssappen van die gezonde plant gebracht en werkeljjk zien we meestal reeds dit jaar nog de plant ook ziek worden. Door de vaatbundels schijnt zich de verwekker der ziekte nu met de sappen te verplaatsen raar de knollen, waarin ze zich als 't ware verbergen. Poot men nu volgend jaar zoo'n knol, dan gaat de verwekker der ziekte, weer met de voedingssappen mee, en doet de bekende afwijking in de bladen ontstaan. Ik zal er echter niets meer over zeggen. Bestel Mededeeling No. 6 by de Planten ziektekundige Dienst te Wageningen (waarvan reeds een 4e druk verscheen). Lees het boekje op je gemak na en ga dan den akker op. Je zult eens zien, hoeveel verkeerde struiken,je dan zult herkennen als bladrol, topbont of krinkel en als Rhizoetonia, zwartbeenigheid en ringvuur. Laat u dan tevens leiden door wat het laatste hoofdstuk te lezen geeft, dat tot titel heeft Hoe behoedt men ziju aardappel soorten voor achteruitgang en hoe kweekt men een gezond, productie ras F. C. HUIJZER, Landbouw onderwijzer, Woudrichem. P. S. In verband met dit artikel wil ik er de belanghebbenden nogmaals aan herinneren, dat Dinsdag 30 Juni te Dinteloord een Aardappeldag gehouden wordt. Ga er allen heen, om eens te zien, wat uw collega's in die omgeving bereikt hebben, door te werken volgens de wjjze als aan gegeven is in het laatste hoofdstuk van de door mij genoemde Mededeeling No 6. F. C. HUIJZER, Landbouwonderwjjzer, Woudrichem. BUITENLAND. De klikaena Bij een onweder werd te Marum de Herv. kerk door den bliksem getroffen. De haan met stang viel naar beneden. Uit den dikken muur van den toren werd een stuk geslagen, dat op de pannen van de kerk neerviel en daarvan een paar hon derd vernielde. Ook het inwendige der kerk bleef niet ongeschonden. Uit den muur werden stukken geslagen, de elec- trische installatie werd vernield, veel ruiten gingen stuk, een lambriseering, banken enz. werd belangryke schade aangebracht. De electrische geleiding voor licht werd een eind weggeworpen en viel grootendeels op den weg. o Veel aoiiao Voor de vacante betrekking van Tram stationchef te Dongen meldden zich niet minder dan 296 sollicitanten aan. Verdronken Het 2 jarig zoontje van de familie B. uit de Zonnebloemstraat te Amersfoort, is te water geraakt en verdronken. o Brandstichting De eigenaar van de verbrande autobus, O. te Aalten, heeft bekend opzettelijk den brand te hebben gesticht, ten einde in het bezit van de assurantiegelden te komen. O. is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Zutphen. Op weg naar het ziekenhuis overleden De echtgenoote van den landbouwer J. P. van den polder »Hop en hennep* in den Biesbosch, werd naar het ziekengast- huis te Gorinchem vervoerd om een operatie te ondergaan. Op de boot werd de vrouw plotseling weer minder goed en vóór de wal bereikt kon worden, was de vrouw reeds overleden. De boot keerde terug, om het lijk naar den Sleeuwykschen wal te brengen. Een dubbele slag Zooals eenige dagen reeds werd mede gedeeld, was de 84-jarige wed. Van Oosterom, geb. Stomps, wonende aan den Opweg te Schoonhoven, bij het vernemen der tijding, dat aan haar schoonzoon, den heer C. v. d. Hek, een ernstig ongeluk was overkomen, plotseling ineen gezakt. Een onmiddellijk ontboden geneesheer con stateerde een beroerte. De oude vrouw is thans, zonder by kennis te zijn gekomen, overleden. Zoo treft dus de familie een tweede slag. Directeur-inbreker Tegen het einde der vorige week werd ingebroken in het bykantoor der Midden- standsbank te Sittard. De brandkast werd geforceerd, en een kleine f 800 aan gelds waarde ontvreemd. In verband met deze inbraak is aange houden en ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht gesteld, de di recteur van het bykantoor als verdacht, de inbraak te hebben gepleegd. o Een reuzeubrood Bakker Mijer te Lichtenvoorde moest verleden week een hem besteld krentebrood afleveren, dat de lengte had van 205 cen timeter en 135 pond woog. Het was een geschenk voor een familie, waar het eerste kind was geboren. Per auto moest het brood, op een ladder gelegd, aan het adres worden bezorgd. Eieren naar Engeland De uitvoer van eieren naar Engeland heeft in de afgeloopea week 991 200 be dragen. o Windhoos Te Beesd en te Tijnje heeft een wind hoos gewoed. Een wagen vol hooi werd opgenomen en omvergeworpen. De bestuur der kwam in een sloot terecht. Uit een woning werden de ramen gerukt, terwijl tal van dakpannen naar beneden kwamen. Mandenmakers-thuiswerkers Naar het Hgz. uit goede bron verneemt, heeft de Raad van Beroep voor de Onge vallenverzekering te 's Hertogenbosch, by uitspraak dato 20 Juni bepaald, dat de mandenmakers-thuiswerkers vallen onder de bepaling der Ongevallenwet en hun bij ongeval krachtens de Ongevallenwet een uitkeering toekomt, en zy dienaangaande behooren tot het verzekeringsplichtig bedrjjf. o De aardbeiencampagne Het Engelsche stoomschip ïElenore* van New-Castle kwam Zaterdag te IJmuiden in ballast aan met bestemming Beverwijk, voor het daar innemen van een volle lading 70 ton aardbeien. Daarmee is officieel het exportseizoen van de aardbeien geopend. o— In een haoirork gevallen De hooier G. Haksen te Terwispel, viel van een wagen op een hooivork, waarvan de tanden hem in het lichaam drongen. Onmiddellijk werd by naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht, waar operatief werd ingegrepen. Zijn toestand is ernstig. Draerig ongeluk Te Exloërmond had 'n droevig ongeluk plaats. De landbouwer Moorlag te 2e Exloërmond, die bezig was met het bin nenhalen van hooi, werd vergezeld door zjjn pl.m. 7-jarig zoontje. Hjj was juist met een paar voer binnen, toen zyn zoontje nog even terug liep om den arbeider, die ook met twee voer in aantocht was, af te halen. Het kind wilde toen tusschen de beide wipkarren kruipen, om mee naar huis te rijden, doch kwam te struikelen en viel vlak door de tweede wipkar, waar door het rad het kind over het hoofd ging en dit geheel verbrijzelde. De dood trad onmiddellijk in. o Modelboerderijen in Rusland; een overeen komst met een Nederlandsch landbouwsyndicaat Men meldt uit Moskou De sovjet-regeering heeft met een Ne- derlandsch landbouwsyndicaat een concessie verdrag gesloten, waarbjj 1200 hectaren in het gouvernement Jekaterinoslaw ter beschikking werden gesteld voor de op richting van modelboerderijen. Het verdrag is voor 12 jaar gesloten. Bet verglftigingsgeval tc Den Haag De echtgenoot van mej. S. te Den Haag, die ervan verdacht wordt zijn vrouw met loodwit te hebben willen vergiftigen en door de politie is gearresteerd, is ter beschik king der justitie gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. Auto van de pont gereden Vrijdagmiddag ongeveer 3 uur is een keuken-auto van het leger, op weg van Haarlem naar het fort Marken-Binnen, -by het overzetten over de Nauernasche Vaart aan het Molletjes-veer by Krommenie van de pont gereden en midden in het vaar water gezonken De bestuurder wist bjj- tijds uit de auto te springen doch de bedienaar van de pond geraakte mede te water. Hjj wist zich echter aan de pont vast te grjjpen en kon worden gered. De politie van Krommenie heeft maat regelen getroffen voor de veiligheid van het scheepvaartverkeer Overreden Het 7-jarig zoontje van de familie Allard - te Oestgeest is op den Rijngeester straat weg aldaar door een luxe-auto gegrepen en overreden. Het knaapje was onmiddel lijk dood. Eeu chauffeur dood aan het stuur Op den Zeeboulevard te Zandvoort is een incident met een auto gebeurd. Een auto kwam den weg af, tegen het duin op. Bij onderzoek vond men den bestuurder dood in den wagen. Het bleek, dat de dood door hardverlamming was ingetreden. De overledene was chauffeur by een taxi-onderneming te Zandvoort, en hij was juist van een autorit met passagiers terug gekeerd. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Zaterdagavond gaf de »Heusdensche Harmonie* op de Vischmarkt, haar eerste zomerconcert. De verschillende nummers van het programma werden op verdienstelijke wjjze uitgevoerd. Waarschijn lijk tengevolge van het minder gunstige weer, was de opkomst van het publiek niet zoo groot als men mocht verwachten. Zondagavond gaf de fanfare der H. Familie haar aangekondigd concert eveneens op de Vischmarkt. Ook deze vereeniging voerde hare nummers zeer verdienstelijk uit. Deze avond was de opkomst iets grooter dan den vorigen avond. Zondigraiddag om vier uur had in het Vtreenigingslokaal de huldiging der Fanfare der H. Familie* plaats. Bij deze gelegenheid werd door het betrokken comité in tegenwoordigheid van de H. Familie en vele harer eere-leden een prachtige zilveren lauwerkrans aangeboden aan hare Fanfare, voor hare schitterende prestaties, die dankbaar werd aanvaard. Tot Hoofd der Prot. Bewaarschool is door den Kerkeraad benoemd Mejuf. Hoekstra alhier, in plaats van Mej. Zon neveld, die eervol ontslag had aangevraagt. Vrijdag had in de school der Eerw. Zusters met veel plechtigheid de Instroni- satie van het H, Hartbeeld plaats. Na afloop werden de kinderen, die door gezang en bloemenhulde veel luister aan de cere monie bijzetten, onthaald op chocolade en koekjes. Van de werf van de Firma De

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2