Eerste Blad und van altera Uitgave: Firma L. J* VEERMAN, Heusden. No, 4514. Woensdag 1 Juli 1925. FEU „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijk# nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANBSCH OVERZICHT Wie de Grieksche toestanden der laatsten tijd met aandacht volgde, was het niet onbekend, dat er in het Helleensche rijk, of wat daarvan in verloop van eeuwen is overgebleven, iets broeide. De ontevreden heid teekende zich hoe langer hoe scherper af en vooral in militaire kringen kon men zich niet vereeriigen met het beleid van de regeering-Michalakopoelos. De verwijten, aan het adres van het kabinet gericht, kwamen o.a. hierop neer, dat de regeering niet genoeg zorg besteedde aan de lands verdediging .blijkbaar heeft de minister van oorlog te elfder ure nog gedeeltelijk willen tegemoet komen aan de verlangens zyner criticizoo werden, naar uit ver schillende berichten van de laatste dagen blijkt, in Frankrijk belangryke bestellingen van oorlogstuig geplaatst, o.a. van duik- booten ten behoeve van de marine. Ook op andere wijze scheen de minister van oorlog er naar te streven de uitrusting van het leger te verbeteren. Dit heeft echter niet meer mogen baten. De zeer rumoerige militaire oppositiesdie van oordeel was, dat Michalakopoelos op huitenlandsch politiek gebied niet beter vermocht te manoeuvreeren en slechts tegenslagen had te boeken in de relaties met Angora en Belgrado, terwijl het ka binet tevens de groote concessies van het buitenlandsch kapitaal zou hebben gedaan, achtte nu eenmaal de regeering niet be voegd nog langer 's lands zaken te leiden en was van oordeel, dat zoo'n onbekwaam bewind hoe eerder hoe beter van het politieke terrein moest verdwijnen. De daad werd bij het woord gevoegd en de officieren te Saloniki, eischten, dat de regeering Michalakopoelos onverwijld zou aftreden. De revolutionaire beweging bleef echter niet beperkt tot Saloniki, maar was blijk baar goed voorbereid, omdat zij tegelijker tijd te Athene uitbrak. Uit de berichten blijkt, dat zoowel leger als vloot unaniem de partij van de revolutionairen hebben gekozen en onder deze omstandigheden zat er voor de regeering niets anders op dan eieren voor haar geld te kiezen zy willig de het ultimatum der revolutionaire mili tairen in en te eerder zag zij zich hiertoe genoopt, daar generaal Pangalos, die de 142 Mevrouw de Saint-Hyrieix zou bij haar echtgenoot blijven, zoolang de oude gra vin leefde en tot geen prijs had Robert het verwijt op zich willen laden, dat hij een botsing veroorzaakte, waarvan de arme moeder het slachtoffer zou worden maar het bleef overeengekomen, dat de kleine Marcelle niet zou lijden onder dezen be- klagenswaardigen toestand. Bovendien was men overeengekomen, dat Carmen niet zou ophouden Robert te ontmoeten, als de gelegenheid hun zou veroorloven elkaar te zeggen, dat zij elkander eeuwig zouden beminnen. In deze overeenkomst was door beiden toegestemd. Toch begrijpt men, dat de samenkomsten van Carmen en Robert maar zeldzaam waren f de officier was te Tours, en ging alleen naar Parijs op bevel van zijn chefs, maar hij schreef eenmaal per week aan Carmen en deze beantwoordde zijn brieven zeer stipt. De brieven van den kapitein waren geadresseerd poste restante aan het bureau bij de beurs. Robert d' Alboize wist nu, dat Hélène de Kerlor de vertrouwde was van Car men toen hij vernomen had, dat Ge orges was vertrokken, had de officier zich afgevraagd, of het mogelijk was om onder ee$ dubbele enveloppe te schrijven aan de jonge gravin, maar leider is der militaire beweging, met Hadjikiriako8, den bevelhebber der vloot, die gemeene zaak maakt met de landmacht, vooraf schynen te hebben gedreigd bommen te werpen op de publieke gebouwen en het paleis van den president. Voor deze intimidatie moest Michala kopoelos wel zwichten. De militairen zijn dus nu in Griekenland de machthebbers en men moet nu van hen afwachten, of zij een betere leiding vermogen te geven dan Michalakopoelos en de zynen, wier politiek door de opstandelingen als ver derfelijk wordt gekarakteriseerd. Dit moet natuurlijk de tyd leeren. In Marokko wordt de laatste dagen zwaar gevochten in het Oostelijke gedeelte van de grens tusschen Frankrijk en het Rifïgebied. De Rifïs trachten den weg tusschen Fez en Taza af te snyden. De vijand werd over de geheele linie terug gedreven na een gevecht van nrn tegen man. Ook in de Spaansche zone werd hevig gevochten. De Spanjaarden boekten ten zuiden van den Tetoean-Rio-Martin-weg groote successen. De vyand werd terug gedreven tot drie mylen van Tetoean. BINNENLAND. De Koningin naar Friesland. De Koningin is voornemens op 8 Sep tember Leeuwarden en op 9 September Sneek te bezoeken. Donderdag den 25sten Juni j.l. werd onder presideum van den Heer Jhr. K. F. Quarles van Uflord, in het Hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehonden van «Groningen*, Alg. Onderlinge Maatschappij tot Verzeke ring van Paarden en Rundvee, in 1903 te Groningen opgericht, vanaf 1924 ge vestigd te Utrecht. Uit het door den Directeur, den Heer F. F. Leopold, uitgebracht rapport over het jaar 1924 bleek, dat 396 schaden werden uitbetaald tot een totaal bedrag Carmen had hem gesmeekt dit middel niet te gebruiken, daar mevrouw de Ker lor daarvan nooit zou willen weten. Evenwel had Robert, zonder er verder op aan te dringen, gezegd, dat er onver wachts dingen konden komen, die zij elkander moesten meedeelen, zonder ver wijl, en hoe zouden zij dat dan doen Dat was waarCarmen zuchtte, maar zij vond geen pracfeche oplossing. Omdat zij zoo moest leven met het zwaard van Damocles boven haar hoofd, bleef er niets over dan te bidden, dat het gevaar mocht worden afgewend en verder zich te onderwerpen. Carmen, die slechts een wereldscbe vrouw was geworden om haar man ge noegen te doen, ondervond een soort van troost en afleiding in de vele duizenden kleine verplichtingen, die de samenleving haar oplegde en die zoo geheel haar dag vulden. Soms verdoofden haar deze kleine plichten, zij vergat soms bijna haar ver driet te midden van haar menigvuldige bezigheden. In het eerst had zij een soort teleur stelling gevoeld, toen zij dat leven weer opvatte, niet begrijpende, hoe men eenig belang kon stellen in deze kinderachtige dingen vervolgens vond zij er toch wel iets bekoorlijks in en zij was geëindigd met zich dikwijls met genoegen over te geven aan de levenswijze, waaraan zij niet kon ontsnappen. De Saint-Hyrieix was zeer verheugd, toen hij zag, dat zijn vrouw weer de plaats innam in de samenleving, die haar was aangewezen, en die door haar van f 441,727.66. De reserve der Maatschappij bedroeg per 31 December f 191.941.80g. Blykens het rapport van de Commissie tot nazien der rekening en van den Ac countant, den Heer A. Versteege, werd de adminstratie in orde bevonden. De aftredende Commissarissen werden herkozen. TUgerpIaag In verschillende streken van Batoe Bahra (Ned.-Indië) heerscht een ware tijgerplaag. Kort geleden zat in Kampong Modartg bij Indrapoera een 7-jarig kindje dicht bij de woning, in gezelschap van een ouderen broer, een vuurtje aan te maken, toen plotseling een enorme tijger rond de wo ning kwam aangesneld en het kind een slag toebracht en in zijn bek meesleepte. Natuurlijk maakte het broertje, doodeljjk verschrikt, een geweldig kabaal, zoodat de bevolking met lansen en stokken te hoop liep en de tyger zijn prooi liet vallen. Helaas was bet reeds door de geweldige klauwen zoodanig toegetakeld, dat het voor dat de dokter arriveerde, overleed. Er werd wraak genomen en twee dagen later gelukte bet den tijger te schieten. Ook aan den kant van Lima Poeloe terroriseeren eenige, volgens de bevolking ten minste drie, volwassen tygers de streek. Op één avond werden in kampong Goen- toeng niet minder dan 9 geiten door tijgers aangeslagen. De bevolking verzocht hulp en een politiepatrouille trok er met vallen en schietgeweer op uit, doch tot nu toe gelukte 't niet de roovers neer te leggen. (Deli Crt.) Kudio - weerberichten De regeling betreffende het gebruik van het radio-zendstation, dat is gebouwd aan het Centraal Bureau van het Kon. Neder- landsch Meteorologisch Instituut te De Bilt, en betreffende de verhouding van den dienst van dat radiozendstajtion tot den radiodienst van het openbaar verkeer, alsmede tot dien ten behoeve van de burgerlijke lucht vaart en den militairen radiodienst zal met ingang van heden in werking treden. De werken der maaskanalisatie te Grave Naar de Tel. verneemt zullen de werken der Maaskanalisatie alhier, welke gedurende eenigen tijd in een minder snel tempo werden uitgevoerd, binnenkort wederom met kracht ter hand worden genomen. zoo goed werd bezet. Ik had ongelijk, dacht Firmin, om te zoeken waardoor ik haar kon afleiden. Ik had sinds lang reeds door zacht ge weld haar op den rechten weg moeten brengen. Hij gevoelde een onbeschrijflijke blijd schap als zijn vrouw het vleiendst suc ces verwierf, en hij zou graag hebben uitgeroepen Dat is mijn werk. Heb ik geen gelijk er trotsch op te zijn? Vindt eens vele echtgenooten, die zoo hun vrouw weten op te voeden I Carmen, wier schitterende schoonheid een onuitsprekelijke zwaarmoedige be koorlijkheid had gekregen, sinds zij moeder was geworden, maakte altijd veel opgang op een feest of ineen salon. Haar aangeboren beschaafdheid, haar hooghartige elegantie, welke door de grillen der mode niet konden worden verminderd, haar geest, wisten haar zelfs de sympathie van vele vrouwen te verwerven, wij zeggen niet van allen. Van den kant der mannen was de be wondering algemeen maar Carmen deed niets om die op te wekken haar hoog hartigheid deed integendeel dealledaag- sche complimenten verstijven op de lip pen der meest stoutmoedigen. Haar goede naam bleef onbevlekt. Wel liepen er eenige gewaagde praatjes boosaardige vermoedens werden gewis seld, maar er werden geen bewijzen voor gevonden. Alleen de meest erg- denkenden zeiden Wie weet? Later zal men misschien iets van haar gewaar worden De geruchten, als zouden deze werken wegens bezuiniging worden stopgezet zyn onjuist. Samen de sloot in Vrijdagmiddag reed een vrachtauto van gebr. De Romp uit Amersfoort op den Muiderstraatweg in de richting Muiden. Even over den spooroverweg wilde een snelrydende luxe-auto, bestuurd door den heer R. uit Bussum, de vrachtauto passeeren. Daar, waar de bestrating tusschen het tramspoor ophoudt, kwam de vrachtauto, die naar links moest uitwyken in aanraking met de voorbijgaande auto. De voorwielen van beide wagens grepen elkaar, met het gevolg, dat de chauffeurs het stuur niet meer meester waren. Beide voertuigen zwenkten naar rechts en reden den onder kant, waar zij tenslotte met de koppen naast elkaar in de wegsloot terecht kwamen. De inzittenden kwamen er wonder boven wonder met eenige schrammen goed af. De wagens waren zwaar beschadigd. Een brandkast geforceerd Vrijdagnacht is ingebroken in bet perceel Stationsweg 32a, te Den Haag, bij de firma Brasch Rothenstein. Er is uit de brandkast ongeveer f1000 ontvreemd. Lerend verbrand Te St. Nicolaas is bij afwezigheid dei- moeder een kindje van vier jaar in een kuip kokend water gevallen en levend verbrand. Rechtbank Tiel J.l. Donderdag werd tegen een zekere W. H. Smit het 29ste vonnis gewezen. Het luidde 3 maanden gevangenisstraf' ter zake wederspannigheid en verzet. De Ned. lierr. Kerk te Schoonhoven wegens gevaar gesloten Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Schoonhoven werd Vrijdagavond het, volgende telegram ontvangen «Westelijke zuilen (Ned. Herv. Kerk) leveren dreigend gevaar. Adviseer Kerk vóór Zondag te sluiten. Rapport volgt. Directeur Rijksbureau Monumentenzorg, (w.g.) KALF.* Door den burgemeester, mr. F. F. Baron de Smeth, is hiervan direct kennis gegeven aan het betrokken kerkbestuur, zoodat Op zekeren dag stond Carmen, thuis komende, tegenover Hélène. Nu? vroeg de gravin de Kerlor op vriendelijken maar droevigen toon. Marcelle ziet er best uitantwoordde de jonge dame op gedempten toon. Hélène, wier tranen dikwijls vloeiden sedert haar echtgenoot was vertrokken, wilde evenwel niet ongevoelig wezen voor de vreugde harer zuster, maar men moest dat in stilte doen, en geen woord te veel zeggen, opdat de heen en weer gaande bedienden niets zouden merken Pélagie Crépin vooral verscheen dik wijls op een oogenblik, dat men haar het minst verwachtte, wat Carmen dan de wenkbrauwen deed fronsen, wijl zij steeds meer een afkeer kreeg van de huishoudster. Mijn man is nog niet terug vroeg mevrouw de Saint-Hyrieix. Neen. Hij is uitgegaan, eenige oogen- blikken na jou. Er kwam een uitdrukking van zorg op het gelaat van mevrouw de Kerlor. Hoezeer Carmen zelf ook ongerust was, kon zij niet nalaten te glimlachen. Je hebt ongelijk je zelf zoo te kwellen, zeide zij tot Hélène. Ik beef altijd bij de gedachte, dat Firmin de waarheid kan vernemen. Wie zou ze hem meedeelen? Het toeval misschien. Indien de Saint- Hyrieix eens op de gedachte kwam je te volgen? Carmen begon te beven, ondanks de gerustheid, die zij voorwendde. Zwijg, fluisterde zij. Wees voorzichtig, zeide Hélène. Denk Zondag in de Ned. Herv. Kerk geen gods dienstoefeningen plaats hadden. Een vergeten «nderwyieres Iedere groote plaats heeft nu zoowat haar vergeten schoolkind gehad. Zwolle nayverig heeft er een onderwijzeres by opgesloten. Op een middag zag een agent van politie voor één van de ramen van de bovenverdieping van de Brouwersschool een meisje staan, dat druk seinen gaftot zijn verbazing zag hy voor één van de benedenramen een dito kind staan, ook signalen gevend. Bij onderzoek bleek de laatste onderwyzer de deur op slot gedaan te hebben, zonder te denken aan de onder wijzeres, die een viertal meisjes handwerk les gaf. Spoedig was een sleutel gehaald, en het vyftal bevryd. o Een nest met burnings De landbouwer J. P. te Rottevalle kreeg sterke vermoedens, dat in een hok naby zijn huis bunzings huisden. Met de hulp van een paar buren werd het hok gein- specteerd en jawel, een zevental jonge bunzings byna halfvolwassen, werden ont dekt en onschadelijk gemaakt. Voor kippen houders in die buurt een heele verademing. Een der oude bunzings wist te ontsnappen. 101-jarige «verleden De weduwe Teresia de Jager-Stekelen burg, de oudste inwoonster van Utrecht is overleden. Zy zou 7 Juli a.s. 102 jaar geworden zijn. De Koninklijke familie in bet bnitenland Het verblijf te Zermatt. Uit Genève seint men De Koninklijke Familie is uit Chamonix te Zermatt aangekomen. Z. K. H. Prins Hendrik om 12 uur, H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana tegen zes uur des avonds. De Koningin draagt Haar rechterhand nog steeds in verband, doch de genezing der gekneusde vingers blyft goed vooruitgaan, terwijl ook overigens de gezondheidstoestand van H. M. niets te wenscheu laat. De Koningin en Prinses maakten den velgenden morgen een wandeltocht naar de Gorges du Gorrier met behulp van den bekenden berggids Aloys Biner, die den Prins altyd terzyde staat bij diens bezoeken aan Zermatt. Des middags betrok het weder en bleef de Koninklyke Familie thuis. er wel om, dat de minste dwaasheid van jouw kant vreeselijke gevolgen kan heb ben. Ja, ja Waarom zou ik het je verbergen? Er zijn oogenblikken, dat ik bang ben. Het is waar sedert Georges vertrokken is, zie ik alles somber in. Je beefdet niet, mijn lieve Hélène, toen het gevaar dreigend scheen. Toen dachtje er slechts aan mij te redden. 't Is evenwel waar begon Hélène weer, alsof zij tot zich zelf sprak. De Voor zienigheid beeft ons geholpen, toen alles verloren scheen, waarom zouden wij ook niet verder op haar vertrouwen? Carmen hernam Ik wil niet, dat mijn leven een voort durende boete zij. Als de Hemel mij heeft vergeven, heb ik het lot niet meer te vreezen. Indien ik daarentegen moet worden gestraft, zal ik mij er niet aan onttrekken. Je gelooft, dat het ongeluk mij nog altijd dreigt. Welnu, laat het mij treffen, als mijn kleine Marcelle maar gespaard blijft. Wat er ook kome, ik ben tot alles bereid. Vergeef me, Carmen, vervolgde Hélène, dat ik je bezorgd heb gemaakt. Je kunt .nderdaad gelijk hebben, 't Is misschien nutteloos tegen hersenschimmen te strij den. Maar ik kan je toch niet te dik wijls herhalen: Wees voorzichtig I Je hebt gelijk. Zorg, dat je door een onnadenkende, cm niet te zeggen, berispelijke handeling den schijn van veiligheid niet verstoort, die je geheim nu nog ondoordringbaar maakt. t Laid m HsysEtBii en delanostraat rwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1