Tweede Blad He. tóii Woensdag 1 Juli PUROLS voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Ais Uw Kinderen Bzich bezeerd hebben h BEHOORENDE BIJ HET PLAATSELIJK NIEUWS. Capelle. De dezer dagen in deze gemeente gehouden Bijbelcollecte heeft ruim f90.opgebracht. By de deze week gehouden aanbe steding van het koperslagerswerk voor de uitbreiding van de Coöperatieve Stoorozuivel- fabriek »De Toekomst* alhier, werd als volgt ingeschreven 1. Segers, Besoyen f 583. 2. Martens, Oosterhout f 579. 3. Dekkers. Capelle f 515. 4. Yerschure, Waspik t 498. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Naar men ons mededeelt zal eerst daags met het maken van aansluitingen aan de waterleiding, dat te dezer plaatse een paar maanden heeft stilgelegen, weer een begin worden gemaakt. Het bouwen van een nieuwe woning met schuur voor J. Meulman op de W. v. Gendsvaart alhier is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan den heer J. Quirijns, timmerman alhier. Waalwijk. De groote exposititie-hallen en de machine hal der Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie alhier 1925 naderen hare voltooiing, en ieder is vol bewondering over de reusachtige expositie ruimte en de prachtige architectuur der gebouwen. Met den wegen- en tuinaanleg is men druk bezig en alles geeft 't bewijs dat men op tyd gereed belooft te zyn. In de laatste hoofdbestuursvergadering werd de levering van kracht- en licht installaties, alsmede de feestverlichting op gedragen aan den heer Frans Koopmans te Rotterdam, die een schitterend ontwerp heeft ingediend en op dit gebied zyne sporen ruimschoots heeft verdiend. De inwendige decoratie der hallen, waar voor een dames-comité zich verdienstelijk heeft gemaakt, geschiedt naar een ontwerp van den heer Ton van Es alhier. Het feestprogramma gedurende de Ten toonstelling is thans definitief vastgesteld, lederen dag melden zich nog exposanten aan, maar weldra zal de inschryving difi- nitief moeten worden gesloten, waar de expositie-ruimte vrijwel geheel is verkocht zoowel in machine- als andere expositie hallen. 't Wordt eene Vak-tentoonstelling van ongekende grootte en beteekenis in Neder land. - Uitslag aanbesteding buitenverfwerk voor a. 32 woningen Besoijensche Steeg b. 14 woningen Vooreinde; c. een perceel Minister Loefstraat. A. Smits, Kaatsheuvel a. f 975 A. J. J. Holtzer, Waalwijk a. f 980, b. f 490 A. Beijnen, Waalwijk, b, f395.50, c. f 92; C. Mol, Waalwijk, b. f 395,50, c. f 95 A. de Lange, Kaatsheuvel, a. f 749, b. f 319, c. f 65; W. v. d. Heijden, Waal wijk, a. f 1J25, b. f 425, c. f 55, ge gund M. v. Diggelen en Verheij Heusden, a. f 1024, b. f 315, c. f 90 J. Klassen en D. Rijken, Sprang-Capelie, a. f 736, gegund, b. f 231, gegund, c. f 94. Eindexamen Hoogere Handelsschool. Geëxamineerd 19 candidaten, geslaagd 14, afgewezen 5. Geslaagd J. van Heeswijk en C. van der Heijden te Waalwijk, C. van den Hoven te Kaatsheuvel, P. van den Hoven te Sprang-Capelle, J. van Iersel te Waalwyk, A. Obbens te Drunen, J. Offer mans te Geertruiden berg, J. Pullens, J. de Rooy en L. Veermans te Waalwijk, D. Vos te Sprang, D. van der Waals te Raamsdonksveer, B. van Wyek te Waal wijk en M. de Wys te Made. Zaltbommel. Onze stadgenoot de heer M. R. v. Maren leerling der Bossche Nor maalschool slaagde te Venlo voor 't examen van onderwijzer. Woensdagmiddag werd de 21 jarige G. door den 16-jarigen W. W. met een mes in den rug gestoken. Hevig bloed verlies was 't gevolg. C. kon zich nog naar de woning van dokter Stheman be geven, waar noodige hulp werd verleend, waarna hij per brancard naar 't ziekenhuis is vervoerd. G., die minder gunstig bekend staat, had den dader achtervolgd, om hem een pak slaag te geven en in zijn angst en zenuwachtigheid had W. zijn mes getrok ken met het bovengemeld gevolg. De werkman W. W. K., werkzaam op de Knoopenfabriek alhier, kreeg door kokende beits belangrijke brandwonden in den hals. Mevr. v. Liere, arts, verleende de noodige hulp. Wij vernemen, dat de heer W. C. Pleyte, wien op verzoek eervol ontslag als gemeente-secretaris was verleend, bij schrijven aan den Raad heeft verzocht op dit ontslag terug te komen en hem in zijn betrekking van gemeente-secretaris weder te bestendigen. In den ouderdom van 59 jaar is alhier overleden de heer G. A. de Jongh (A. R.) lid van den Raad der gemeente Zaltbommel en Hoofdgeërfde van het Polder district Bommelerwaard boven den Meidijk. Vergadering van het Gecombineerd College van Bommelerwaard boven den Meidijk van Dinsdag 23 Juni 1925. Ingekomen de volgende besluiten van Zuilichem, om ter voorziening in kas geld, een tijdelyke leening aan te gaan van f1500, af te lossen dienst 1925'26, rentende 5 pet. Zaltbommel, tot het verleenen van f 30 gratificatie aan politie, te betalen uit on voorziene uitgaven Hedel, om aan de Rijkspolitie te ver leenen een gratificatie van f 50 Ammerzoden en Well, toekenning eener gratificatie van f 30 aan den polderbode Zuilichem, id* ad f 10 aan den polder bode Kanzelaar Aalst, waarby met den polder-secretaris en -ontvanger een overeenkomst is ge troffen, waarbij de polder niet zal vorderen het verhaal der pensioenstorting, waarvoor voornoemde ambtenaren te zijner tyd hun pensioen in de polderkas zullen storten Hedel, om aan de geitenfokkerij-ver- eeniging over 1924'25 en volgende jaren tot wederopzegging toe een subsidie te verleenen van f 30 Aalst, om de subsidie voor dekstieren te brengen van f100 op f125, en't dek- geld te brengen van f 1,25 op f 1,50 Zuilichem, om voor 't houden van een dekstier een subsidie te verleenen van f 100 en dit b«drag te voldoen uit onvoor zien Bruchera, om onderhands te verpachten een perceel dijkhelling te Aalst van 1 Mrt. 1926 tot 30 Nov. 1931 tegen f20 per jaar Nederhemert om over 1925'26 aan geërfden uit te keeren f10 per H.A. Aalst, tot verkoop van ondergrond van een bestaand huisje voor f 1 aan G. A. Donkersloot Aalst, om aan G. v. d. Werken te verkoopen 50 vierk. M. land van het perceel de Ketel ad 30 ct. per vierk. M., welke grond zal dienen voor 't maken van een overweg Hedel om het polderhuis in den Blan- kestein gedeeltelijk te gebruiken voor ver gaderlokaal en in verband daarmede de huur van het gemeentehuis op te zeggen verder genoemd pand gedeeltelijk te ver huren voor f 6,50 per week. Deze besluiten zullen met gunstig advies ter goedkeuring aan Ged. Staten worden opgezonden. Dat de polders Hurwenen, Rossum, Driel, Hedel, Ammerzoden en Well, Zuilichem, Bruchem, Kerkwijk en Delwijnen zijn toe getreden tot den Gelderschen WaterSchaps- bond. Rapport der commissie belast met het nazien der polderrekeningen, dienst 1923 '24 der polders Kerkwijk en Delwijnen. Waar deze met bemerking zijn terugge zonden, doch het polderbestuur de verant woording van het pensioensverhaal hand haaft en verandering weigert, wordt conform het rapport besloten goedkeuring te ont houden. De begrootingen der polders over het dienstjaar 1925'26 worden alle goedgekeurd Ingekomen zyn de staten van overgang in de polders zij worden voor de leden ter visie gelegd. Rondvraag De heer Van der Graft zegt, dat uit opgemaakten staat bij het nazien der districtskas blijkt, dat f 42,000 aanwezig was. Spreker zou 't gewenscht vinden, dat zulke bedragen rentegevend worden belegd. De voorzitter zegt deze zaak in den Dijkstoel te zullen bespreken. De heer De Geus merkt op, dat onder Delwijnen in Mei zeer veel visch gedood is en wijt dit aan 't afvloeien van water uit de Zuivelfabriek Bommelerwaard. De voorzitter zegt dit geval reeds onder zocht te hebben 't was iets bijzonders en nog nooit voorgekomen; 't plotselinge moet in verband staan met het ketel schoon maken. Onderzoek wordt toegezegd. De heer Van der Graft vraagt of naar aanleiding van het besluit tot verbooging van het salaris van den secretaris reeds een antwoord van Ged. Staten is inge komen. De voorzitter had deze mededeeling in besloten comité willen doen, doch heeft geen bezwaar het antwoord van Gedep. Staten thans voor te lezen. Er blijkt uit, dat genoemd College geen termen aanwezig acht om de verhooging van het salaris met f 200, en dit dus te brengen op f 2000, met gunstig advies aan Provinciale Staten voor te stellen. Zij stellen zich op 't stand punt gelykelijke verhooging of verlaging in alle districten. Op dien grond ook weigerden zij de verlaging, in Wageningen gevraagd. Niet is gebleken, dat de be zoldiging in verband met de andere districten te laag zou zijn. De heer Van der Graft vraagt wanneer dit antwoord is ingekomen. De Voorzitter antwoord 27 Januari. Daar niemand meer 't woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. Door onvoorzichtigheid kwam de chauffeur W. v. Dalen, wonende te Zuili chem, op de los en laadplaats aan het station met de achterzijde van zijn fort- vrachtauto in aanrijding met een goederen wagen, alleen de achterklep van de vracht wagen werd nogal ernstig beschadigd, verdere ongelukken kwamen niet voor. gebruik dan dadelijk 1 Keuringsdienst voor Waren voor het kenringsgebied 's Hertogenbosch Aan het Verslag van den Keuringsdienst voor Waren voor het keuringsgebied 's Hertogenbosch over het jaar 1924 zy het volgende ontleend Het aantal gemeenten behoorende tot het keuringsgebied bedroeg op 1 Januari 1924 66, het aantal inwoners 289.419. In den loop van het verslagjaar traden in werkiDg de Koninklijke Besluiten ex. art. 14 en 15 der Warenwet t.a.v. suiker en stroop, jam en limonade, behang sel, meubel- en gordynstof, specerijen, meel, vleeschwaren, vleeschextracten, cacao en chocolade. De meest belangrijke Koninklijke Besluiten laten echter nog op zich wachten. De in vorige jaarverslagen gesignaleerde mis standen ten aanzien van de vestiging van winkelbedrijfjes in daardoor ten eenenmale ongeschikte ruimten, kunnen eerst worden bestreden aan de hand van een Koninklijk Besluit houdende algemeene eischen aan voedingsmiddelen te stellen. Het uit den weg ruimen van misstanden bij de winning, behandeling en het vervoer van melk, alsmede het stellen van scherp omlijnde eischen aan melk en melkproducten zal eerst kunnen geschieden bij een Melkbesluit. Tegen eenige winkeliers die bedorven Waren in voorraad hadden, werd deswege proces-verbaal opgemaakt. Winkeliers en grossiers behooren thans te weten, dat zuiks verboden is. Zij moeten ondeugdelyke Waren uit eigen beweging verwijderen en daarmede niet wachten, tot er een keurmeester komt. In totaal werden opgemaakt 95 processen- verbaal voor de navolgende overtredingen 22 wegens het verkoopen van met water vervalschte melk. 2 idem, melk met een te laag vetgehalte. 5 idem, vuile melk. 3 idem, karnemelk met een te lage vet vrije droogrest. 36 idem, brood met een te laag gewicht aan droge stof. 1 idem, melkbrood bereid met te weinig melk en met een te laag gewicht aan droge stof. 13 wegens het vervoeren van brood het welk niet voldoende beveiligd was tegen stof, vuil, insecten enz. 3 wegens het bereiden van brood in een onzindelijke bakkerij. 1 wegens het verkoopen van kaneel met een te laag gehalte aan aetherische olie. 5 idem, Waren in ondeugdeiijken toestand verkeerende. 3 idem, visch in ondeugdeiijken toestand verkeerende. Melk. Van huis- en straatverkoopers werden onderzocht4927 monsters volle melk, waarvan om verschillende redenen ondeugdelijk 731 of 14,9 pCt. Dit percentage is aanmerkelijk lager dan vorig jaar*, v. n.l. tengevolge van het feit, dat het percentage wegens onreinheid afgekeurde monsters aanmerkelijk lager was. Het percentage wegens watertoevoeging was kleiner dan verleden jaar en bedroeg slechts 1.4 pCt., terwijl de percentages toegevoegd water meerendeels zeer laag waren. Voorts werden 298 monsters melk ge- nomen bij aflevering 'aan fabrieken en slijters, resp. bakkers, terwyl 58 monsters door slijters werden ingezonden, verdacht van ondeugdelijkheid. Deze monsters, welke meerendeels op verzoek van den dienst door de slijters werden ingezonden, gaven in enkele ge vallen aanleiding tot het opmaken van proces-verbaal tegen de werkelyke knoeiers. Het gemiddeld vetgehalte van alle be monsterde melk bedroeg 3,2 pCt. het gemiddelde gehalte aan vetvrye droge stof 8,43 pCt. 0,7 pCt. der monsters waren zeer vuil, 6,1 pCt. vuil. De percentages ondeugdelijk van samenstelling (8,4 pCt.) en deugdelijk van toestand (8 pCt.) zyn lager dan het vorig jaar. De hier genoemde cijfers voor het ge middeld vetgehalte en gemiddeld gehalte aan vetvrye droge stof zijn ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar. Het percentage van nature ondeugdelyke monsters is vrij groot. Dit is voor het grootste deel gevolg van het feit, dat een groot deel der melk- verkoopers slechts 1 of 2 koeien melkt. Hoe grooter het aantal melkkoeien, hoe grooter de kans, dat de minderwaardigheid van de melk van een énkel individu wordt gecompenseerd door de betere samenstelling van de melk der overige koeien. Uit bijgevoegde tabellen blijkt voorts, dat in de navolgende gemeenten het percentage vervalschte monsters grooter was dan het gemiddeldeAmmerzoden, Hedel, Heusden, Megen, St. Michielsgestel, Oss, Schijndel, Sprang-Capelle, Tilburg, Uden, Udenhout en Waalwyk. Te '8 Hertogeubosch bleek 1,3 pCt., te Tilburg 2 pCt., te Boxtel 0 pCt., te Oss 2,7 pCt., te Heusden 3 pCt., te Loon Op Zand 1,3 pCt., te Oisterwijk 0,4 pCt., te Uden 1,6 pCt., te Vught 0,5 pCt., te Waalwijk 1.5 pCt., te Zaltbommel 0,8 pCt,, der genomen monsters toegevoegd water te bevatten. Slechts in 3 gemeenten bedroeg het gemiddeld vetgehalte minder dan 3 pCt., n.l. in de gemeenten Andel, Berkel en Dinther. Het totaal aantal verzonden waarschuwingeu bedroeg 163. Gepasteuriseerde melk. Hiervan werden onderzocht 75 monsters. De samenstelling was steeds voldoende. Watertoevoeging werd niet geconstateerd. Ook de verhitting was over 't algemeen voldoende. Het gehalte aan levensvatbare micro-organismen was 11 maal hooger dan 25000 per cC., als gevolg van onvoldoende verhitting of van onoordeelkundige of te langdurige bewaring. In 3 monsters kon de aanwezigheid van Bact. coli worden aangetoond. 1 monster was vuil. 9 Waarschuwingen werden ver zonden. Een kleinere melkinrichting bleek de in een doorstroomapparaat verhitte melk een voudig in flesschen over te tappen. Hieraan werd direct een eind gemaakt. Karnemelk en karnemelksche pap. De samenstelling van karnemelk toonde een geringe verbetering. Tegen een tweetal zuivelfabrieken, die sterk met water aange lengde karnemelk verkochten, werd proces verbaal opgemaakt. Brood. Nadat in den aanvang van het verslagjaar het broodgewicht over 't alge meen weinig te wenschen overliet, kwam in den loop van het jaar, tengevolge van de stijging der meel- en bloemprijzen, daarin een aanmerkelijke verslechtering. Bakkers, die steeds goed brood bakten, begonnen met het broodgewicht te knoeien. Door het opmaken van talrijke processen- verbaal werd deze overtreding van het Broodbesluit, mede in het belang der goed willende bakkers, tegengegaan. Dit jaar werd overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal tegen bakkers, in wier bakkerijen het brood op onzindelijke wijze werd bereid. Voortgegaan werd met de contróle van het vervoer van brood. Ook tengevolge van het ongedekt vervoer moest eenige malen proces-verbaal worden opge maakt. 8 van de 67 monsters melkbrood bleken met te weinig melk gebakken. Het publiek wordt er hierbij nogmaals opgewezen, dat het bij het koopen van melkbrood er zich van overtuigt, dat het wettelijk voorge schreven merk M.B. duidelijk in het brood zichtbaar is. Het gebeurt n.l. dat gewoon wittebrood, al of niet met een geringe hoeveelheid melk bereid, als melkbrood wordt verkocht. Tegen een bakker te Vlijmen moest 2 maal achtereen proce s«verbaal worden opgemaakt wegens het verkoopen van te licht roggebrood. De keurmeesters hebben bij hunne inspecties in bakkerijen 14174 brooden gewogen. Winkelcontróle. In het afgeloopen jaar hebben in 't geheel 11533 inspecties van winkels, bakkeryen, pakhuizen, markten, enz. plaats gehad. Bovendien 1185 inspecties van vischwinkels en vischverkoopers. Bij deze inspectie werden 1294 partyen ter plaatse afgekeurd en meestai vernietigd of onbruikbaar gemaakt ais menschelijk voedsel, terwyl 38 partijen na onderzoek in het laboratorium werden afgekeurd en in beslag genomen. 9 Processen-verbaal werden opgemaakt. In het laboratorium werden onderzocht 1079 monsters van andere waren dan melk, melkproducten en brood. Naar aanleiding van deze onderzoekingen werden 55 waar schuwingen verzonden en werd 1 proces verbaal opgemaakt. Het verslag geeft uitvoerige mededee- lingen omtrent de resultaten van dit onderzoek. Door particulieren werden een 10-tal monsters ter onderzoek aangeboden, waar van het resultaat den aanvragers werd medegedeeld. Tot bepaalde maatregelen dezerzijds gaven die onderzoekingen geen aanleiding. Voorts werd door de gemeente-politie te 's Bosch een monster worst aangeboden, waarin ijzervijlsel zou voorkomen. De klacht bleek gegrond. Door de gemeente-politie te Tilburg werden 2 monsters kaas en 1 monster suikergoed ter onderzoek aangeboden op vermoeden van oorzaak te zijn van ver giftiging. Schadelyke bestanddeelen werden echter niet gevonden. In 1 geval bleek de oorzaak der vergiftiging eerder te moeten worden gezocht in het gebruik van ver giftige besvruchten. Voorts werd de hulp «an den dienst ingeroepen bij een vergiftiging die had plaats gehad in een klooster te Tilburg en welke werd toegeschreven aan het gebruik van ondeugdelijke koffie. Bij onderzoek bleek dat deze vergiftiging moest worden toegeschreven aan het gebruik van een pan, waarin het water voor de koffie was gekookt, welke pan juist opnieuw was vertind* met een alliage, hetwelk sterk loodhoudend was. Hier was dus sprake van een lood vergiftiging. RECHTZAKEN. RECHTBANK 's BOSCH. Op tijd sluiten F. J. A. H., caféhouder te Sprang- Capelle, stond terecht ter zake, dat hij op 31 Januari 1925 na sluitingsuur in zyn café nog bezoekers aanwezig had. Het O. M. eischte bevestiging van 't veroordeelend vonnis door het kantongerecht. Bedreiging. W. T. te Kaatsheuvel, een man, die volgens den wachtmeester der marechaussee te Kaatsheuvel als lastig moet worden aangemerkt, had zekere Konings bedreigd hem ïde longen uit het lyf te zullen halen* en hem geslagen en met een mes gestoken. De eisch luidde 3 maanden gevangenis straf. Beklaagde zeide die straf niet te kunnen aanvaarden. Uitspraak 9 Juli a.s. KANTONGERECHT WAALWIJK. Uitspraken d.d. 26 Juni 1925. A. J. R. te Capelle, overtr. visscherijwet f3 of 4 w. tuchtschoolM. v. G. te Waalwyk, overtr. vogelwet, teruggave aan ouders H. W. L. v. G. te Waspik, overtr. Pol. Regl. f 0,50 of 1 w. tuchtschoolJ. B. de B. te Raamsdonk, alsv. f 3 of 2 d. F. M. te Waalwyk, overtr. M. en R. regl. f 2 of 2 d.M. J. P. v. L. te Waalwijk, alsv. f 5 of 3 d. M. A. B. te Waalwijk en A. C. de J. te Sprang, beióen overtr. Veldpol., ieder f3 of 1 w. tuchtschool; A. J. M. en G. A. M. beiden te Waalwijk, beiden alsv. ieder f5 of 3 d.Th. H. v. L. te Waalwijk, overtr. arbeidswet, 2 maal f 0,50 of 1 d.H. S. te Waalwyk, overtr. Pol. Verord., f7 of 3 d. L. V. te Sprang, dronkenschap f 15 of 10 d. J. R. te Sprang-Capelle, alsv,, f5 of 3 d. W. H. te Waspik, alsv., f 10 of 5 d.J. v. B. te Waalwijk, overt. M. en R. wet f 5 of 3 d.J. D. te Kaatsheuvel, alsv. f 3 of 2 d. KANTONGERECHT ZALTBOMMEL. Uitspraak 18 Juni j.l. D. v. V. f 50 of 25 d.C. Verhoeks f 15 of 10 d.H. v. d. L. f20 of 20 d. ter zake art. 437 W. v. S.K. v. M., J. L„ C. v. T., H. V., A. G. v. B. en W. A. v. V. alle f 0,50 of 1 dag terzake art. 460 W. v. S. Jfleuwsblad r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5