Tweede Blad Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ie, 4515. Was 3 J PIJN .Safe DAM RUBRIEK. BEHOORENDE BIJ HET RUGPIJN EN RHEUMATIEl Laat rugpijn en rheumatiek uV leven niet vergallen. Zoek' de oorzaak op\ Zeer waarschynlyk schuilt deze in u^ nieren. Inspanning of gevatte kou kat/ deze ge voelige organen verzwakt hebeen en hen verhinderen in hun werk om de schadelijke vergiften uit uw bloed te filtreeren. Deze vergiften veroorzaken rheurr/atische pijnen en vele andere kwalen, en/hoe langer gjj de nierzwakte verwaarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u/ook zenuwachtig, duizelig en afgemat -4- zwak, terneerge slagen en vermoeid, /en onderhevig aan onaangename blaasstpornissen. Let op verschijnselen als b/zinksel of zand in de urine, opgeblazenheid onder de oogen, waterzuchtige zwellingen in de ledematen, stijfheid of ontsteking van de gewrichten, Versterk uw /nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwikkeling van ernstige nierkwalen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren weder krachtig en /gezond te maken. Foster's Pillen hehben duizenden over de geheele wereld baat' gegeven. Let op de verpakking in glazen flacons met geel/etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker zjjt geen verlegen buiten- landscly goed te ontvangen. Prjjs fl.75 per fï| Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. 12) 40—5, 34—39 of 34—40 13) 528 en wint Oppervlakkig geoordeeld is het onder staande eindspel van gelijke waarde en kracht als 't eerste. Merkwaardig is echter het feit dat by 't beste spel 't eerste alleen te winnen valt, terwyl 't laatste remise blyft. Stand in cijfers Zwart, 2, 3, 31. Wit, 35 en dam op 32. Zwart speelt en maakt remise. 1) 3—8 (of 9) 2) 35—30, 8(9)—431 3) 30—24, 2—8 A) 24-20, 13—18 5) 20—15, Op 2014 geeft Zwart 18—23, 31—37 dadelyk remise. 5) 31—36! 1823? verliest door Wit 32X2, Zwart 31—37, Wit 2—24, Zwart 37—41, Wit 2419, enz. 6) 32-37 (indien 15—10, 18—23 remise) 18—22 3714, 8-13 14—37, 1318 remise. Stand in cijfers Zwart, 4, 9, 26. Wit, 30 en dam op 17. Zwart speelt en verliest. Aldus 1) 26—34 Op 4—10 of 914 wint Wit door 30—24, 17—28. 2) 17—261, 173? zou tot remise leiden door Zwart 3136, 49, 36 41, enz. 2) 31—36 3) 26—37 9-13 4) 30—24 1, De juiste beweging om winst te behalen. 4) 4—9 Indien 1318, dan wint Wit door 2449 al heel eenvoudig. 5) 37—32 Wederom de eenige, bekwame zet, want op 3728 zou Zwart 13—18 dreigende, al naar gelang Wit antwoordt met 1822 of 23, of 913 of 14, remise maken, en op 37 46 leidt 1318, Wit 24—19, Zwart 1823, enz., eveneens tot remise. 5) 13—18 6) 2419, 1823 (gedw.) 7) 19X28, 9—14 8) 28—231, Moet nu uitsluitend langs de lange lijn naar dam gaan. 8) 14—20 9) 23—19, 20—25 10) 19—14, 25-30 11) 14—10, 30—34 verdwijn* spoedig door den naam MUM HARDT. PLAATSELIJK NIEUWS. Almkerk. By den gem.-veldwachter alhier is een postduif komen aanvliegen gemerkt met een gummiring aan de linker poot Z 915, terwyl aan haar rechterpoot een gewone ring zit, gemerkt 19236.1 J.l. Dinsdagavond werd by den heer C. Dekker alhier, door vele personen de Radio-rede beluisterd van Z. E, Minister Colyn. Waarna een slotwoord gesproken werd door Ds. v. d. Put, Herv. Pred. te Andel. Dezer dagen viel den hoogbejaarde K. alhier van een stoel, zoodat hij een been brak het meest tragische in deze is, daar K. blind is en op zeer hoogen leeftyd is gekomen, kan het been niet meer gezet worden. Het dochtertje van den heer T. had alhier het ongeluk zoodanig door een fiets omver gereden te worden, dat het een arm brak geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wjj vernemen, zullen binnen enkele dagen de kinderen van de hoogste klasse der Chr. Herv. School alhier, met het personeel dier school een pleizierreisje maken naar Rotterdam. Toen j.l. Woensdag de heer P. alhier, terugkeerde van de begrafenis van een zijner familieleden, geraakte hy te Werkendam met zijn fiets van de ruim 4 meter hooge ophaalbrug te watergelukkig wist men hem na veel moeite behouden op 't droge te brengen, daar de heer P eenige lichte kneuzingen door den val had bekomen, werd hij per auto naar zijn woning vervoerd. Brakel. De Heer J. v. Dalen alhier slaagde dezer dagen voor het eind-examen Gymnasium te Tiel. Andel. Dinsdagmiddag werd het publiek opgeschrikt door het gillen en roepen op een schip dat opvarende was. Het publiek dat dit hoorde, verkeerde in de meening dat er een ongeluk gebeurd was, temeer daar het schip op de kracht van zijn motor zonder stuurman verder dreef, geheel uit de koers van het vaarwater en tenslotte op het droge kwam te zitten. Toen enkele personen er heen gesneld waren om hulp te bieden, bleek het niet noodig. Schipper, vrouw en kinderen hadden hoöggaande ruzie, met het gevolg dat vrouw en kinderen van boord liepen en Vader schipper alleen bleef, die zyn schip weer vlot zag te=krjjgen en verder ging, misschien wel om andere hulpkrachten te gaan halen. De vrouw is met haar kinderen naar Hardinxveld vertrokken, waar ze vandaan kwamen. Een Duitsche schipper bekwam aan de sluis alhier een ernstig ongeluk. De ankerketting schoot uit waaraan hy met zyn vingers beklemt raakte, met het gevolg dat een vinger geheel werd afgeklemt en de andere deerlijk werden gehavend. Sloismeester den Besten legde het eerste voorloopig verband, uit de op de sluis aan wezige verbandkist. Dr. Giesberts die inmiddels telefonisch was opgebeld, was spoedig ter plaatse om verder geneeskundige hulp te verleenen. Na verbonden te zijn heeft de schipper zijn reis weer vervolgd. Onze dorpsgenoot de heer G. Versteeg Mzn. had het genoegen bericht te ontvangen, dat hij met ingang van 1 Juli is benoemd tot Commies by de Directe Bel. Stand plaats Hulst (Z.) Wij filciteeren onzen jeugdigen Commies met de benoeming. Moge het hem in alle opzichten welgaan in Hulst. De Hervormde Meisjesvereeniging »Tabitha« nam Donderdag j.l. deel aan den Bondsdag te Breda. Na een genot- vollen en tevens leerzamen dag, keerde zij 's avonds in opgewekte stemming per auto bussen huiswaarts. Meeuwen. Maandagavond jl. hield Ds. Prins uit Poederoijen in de Ned. Herv. kerk alhier een bidstond voor de verkie zingen, op uitnoodiging van de A. R. party. Op talentvolle wjjze en zonder met scherpe hatelijkheden het goede in andere partijen te miskennen, wist spreker zijn hoorders tot het einde toe te boeien en tot den strjjd op te wekken. De groote autogarage van de Graaf alhier is bjjna gereed gekomen. Het geheel maakt een degelijken, modernen indruk. Alles wordt naar de eischen des tjjds ingericht. Door deze garage die-»up to datec genoemd kan worden is in een lang gevoelde behoefte voorzien. De zaak zal eerlang officieel geopend worden, waarbjj verschillende typen Fords en andere auto's en motoren ter bezichtiging gesteld zullen worden. Ook op ander gebied zal tevens een buitengewone reclamedag gehouden worden. Algemeene ledenvergadering-van de Afdeeting Land van Heusder. en Altena der Ned. Pom. Vereeniging, gehouden den 26 Juni jl. Aanwezig 5 leden. Voorzitter de heer D. Branderhorst. Secretaris de heer P. W. Sprang. De notulen worden zonder op- of aan merkingen vastgesteld. Aangeboden wordt de rekening van ontvangsten en uitgaven over 1924, slui tende met een batig slot van f 164,02. Blykens een door den secretaris op basis van dubbele boekhouding gehouden rekening, heeft de door de afdeeling in eigendom aangeschafte sproeispuit een nadeelig saldo epgeleverd. Een meerder gebruik dier spuit zou het verschil doen dalen. Voor het gebruik wordt berekend f 2 per dag voor de afdeeling, terwijl aan den persoon belast met de bediening der spuit moet worden uitgekeerd f3 per dag. De ge bruikers zijn met de verkregen resultaten in alle opzichten tevreden, zoodat het aan beveling zou verdienen dat meerdere fruitkweekers van dit nuttige instrument gebruik maken. Aan de beurt van periodieke aftreding is de heer H. van den Heuvel, die bij acclamatie wordt herkozen. De datum der fruitverkooping wordt vastgesteld op Donderdag 6 Augustus a.s. Afgevaardigden van den fruitkoopersbond zyn, hoewel opgeroepen, niet verschenen. Toch zal met den secretaris van dien bond nog even gecorrespondeerd worden over het vaststellen van dien datum. In bespreking komt nog een geval van wanbetaling over 1924. Reeds vroeger is besloten, dat in een dergelijk geval de afdeeling medewerking zal verleenen om den deurwaarder de gel den te laten innen, doch dat de daarop vallende kosten in ieder geval voor den belanghebbenden persoon zijn. Ieder pachter zal by de veiling scherp moeten toezien op de gegoedheid en soliditeit van de te stellen borgen. Wanbetalers zullen niet meer als kooper of borg worden toegelaten en desnoods openlijk by de verpachting worden bekendgemaakt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. ^Wielrijders en een dooi^zon Verschroeide Huid, verzacht en gefeest men me*py||j *BijApoth.en Droflstenl BUITENLAND. Een nieuwe hittegolf Volgens de door de Engelsche bladen gepubliceerde weervoorspelling is er een hittegolf in aantocht. De koude Atlantische stroomingen zyn verdwenen en het mooie, koele weer van thans wordt als de inleiding van een nieuwe warmte-periode beschouwd, geüniformeerden gearresteerd. Y»n scheepsjongen tot onderkoning. In Amerika zyn alle millionairs, naai hun biografieën te oordeelen, in hun jonge jaren krantenjongen of schoenpoetser ge weest I En zjj achten het in den regel een eer om er achteraf, gelukkig mee te geuren. Dat de tegenwoordige onder-koning van Britsch-Indië, Lord Reading, als knaap scheepsjongen is gewees, zal ook velen niet bekend zyn. Hy heeft het dezer dagen zelf verteld, toen hy, met verlof in Enge land, een bezoek bracht aan Reading, waar hy zyn bezittingen heeft. In een rede voering verklaarde hy openhartig dat hy destjjds, toen hy tot onderkoning werd benoemd, geen bijzondere bekwaamheid voor deze post kon doen gelden en even min in eenig verband met Indië stond. Hij was er eens geweest als jongen van 17 jaar, Hij diende toen als scheepsmaatje op een zeilschip, dat van Rio de Janeiro naar Calcutta voer. Zijn voornaamste werk was het dek te schrobben, touwen inhalen en zeilen strijkenIn zijn stoutste droomen had hy nooit gedacht dat hy eens in Indië zou terugkeeren als hoofd der regeering en vertegenwoordiger van den koning. Z(jn geheele vermogen aan den staat vermaakt Naar de Aftenpost verneemt, heeft de dezer dagen overleden Noorsche minister president Michelsen geheel zijn bezit, dat om-ende-by 10 millioen kronen zou beloópen, geschonken aan den staat. De gelden moeten voor wetenschappelijke doeleinden worden besteed. Michelsen was de grootste reeder van Noorwegen. Aardbevingen in Califoruië. Veie personen omgekomen, geweldige schade aangericht. Uit Los Angelos seint men dato 30 Juni: Ernstige aardbevingen worden gemeld uit alle deelen van Galifornië. Nieuwe aardschokken werden gevoeld te Hontana, ongeveer 1000 mijl in den omtrek, waar Zondag ook reeds schokken werden waar genomen. De nieuwe schokken werden gevoeld te Los Angelos en in de zeeplaats Santa Barbara, welke bekend staat als het Amerikaansche Menton. Santa Barbara is van de telegraafverbinding afgesneden en hoewel alle bijzonderheden nog niet be kend zijn, kan gemeld worden dat het verlies aan menschenlevens en de materieele schade zeer groot zijn. Geweldige wind vlagen vergezelden de aardschokken. Te Santa Baibara werd het Cabrillo-hotel ge heel verwoest. Ook te Los Angelos was de schok hevig en duurde 30 seconden. Er werd hier geen schade aangericht. Een later nog onbevestigd bericht meldt uit Santa Barbara dat de geheele handels wijk verwoest is. Verscheidene branden braken uit. Er zouden vele dooden zyn. Halptreinen zijn ter assistentie vertrokken. Te Sacramento aangekomen vluchtelingen uit Santa Babara deelen mede, dat de halve stad in puin ligt. Er zouden meer dan 30 dooden zyn. Noodweer in Spanje De regen- en hagelstormen hebben in de afgeloopen dagen te Toledo, Sevilla en Zaragoza aan den oogst groote schade toe gebracht, waardoor verschillende kleine dorpen in groote ellende achterblijven. Het gemeentebestuur van Zaragoza heeft aan het directorium om steun voor de getroffen bevolking gevraagd,, wijl het voor de ge meente ondoenlijk is de ellende naar be- hooren te lenigen. BINNENLAND Autobus iu een sloot gereden Yier gewonden Maandagavond is bij 's Heer Arendskerke een autobus in een sloot gereden. Vier passagiers werden vry ernstig verwond, 3 hunner, een inwoner van Middelburg, een van Vlissingen en een Duitsch meisje, moesten naar het gasthuis te Middelburg worden vervoerd en de* vierde, een inwoner uit Vlissingen, werd naar het gasthuis te Goes overgebracht. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de aanrij ding in. Ongeoorloofde verkiezingspropaganda Toen Zaterdagmiddag de optocht der S. D. A. P. te Wormerveer de gemeente Wormer naderde, werd voortgang door de marechaussées belet. Op een praalwagen, voorstellende de ontwapeningseisch, bevonden zich als figuren een Hollandsch, een Belgisch en een Daitsch militair, allen in uniform en met vuur wapenen uitgerust. De wapenen (twee geweren en een re volver) werden in beslag genomen en de Eea zonderlinge badgast Te VlissiDgen werd Maandag op het strand groote opschudding gewekt, toen men meende, dat in een gesloten cabine een kind »Moe, moe< riep en men meende te doen te hebben met een vergeten kind, nu niet in de school doch in een bad- cabine. De politie kwam er aan te pas en trachtte eerst den huurder van de ca bine op te sporen, toen dit niet lukte en het roepen uit de cabine aanhield en de opgeslotene blykbaar niets anders uieer kon uitbrengen in den angst, werd de cabine met geweld opengebroken en vond men een des morgens gevangen en daar opge sloten jongen zeehond, die niet »Moe, Moec doch »Woe, woec had geroepen. Een groote hilariteit maakte toen plaats voor de angstige blikken der omstanders. Landbouw Te Dinteloord is Dinsdag een aardappel- dag gehouden, uitgaande van de Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw en de Vereeniging van oud-leerlingen van de landbouwwinterschool te Roosendaal. De voorzitter Ir. H. S. Huizenga, rijks- landbouwconsulent voor Westeljjk Noord- Brabant, te Breda, opende te ongeveer elf uur de vergadering welke o.a. werd bijge woond door den heer Dumon vertegen woordiger van den Belgischen Boerenbond, en door verschillende vertegenwoordigers der landbouwvereenigingen in Brabant. Er werden verschillende voordrachten gehouden, aan het slot waarvan de voor zitter zijn verheuging uitsprak, dat deze dag is voorbereid in samenwerking van de N.Br. M. v. L. en den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond. Spr. hoopt, dat deze samenwerking zich in de toekomst niet alleen tot aardappeldagen zal beperken doch zich in het belang van den landbouw zal uitstrekken op elk gebied, waar zulks mogelijk is. Na afjoop van de vergadering heeft men de proefvelden van aardappelen bezocht van de N.-Br. M. v. L. en van den R. K. Jonge Boerenstand te Dinteloord. Van beide organisaties waren verschillende personen aanwezig om de gewenschte inlichtingen te geven. De keurig verzorgde en leerrjjke proefvelden trokken de algemeene aandacht. Een goudmijn lu Nederland De aWinschoter Crt.« schrijftDe heer J. Zoutman wonende aan Garts-Zandpadje te Winschoten heeft achter zijn woning een zandgraverjj. Reeds herhaaldelijk viel het op, dat er in de steepen die uit de groeve kwamen goudglinsterende plaatjes en brokjes zaten. Maar men dacht aan koperdeeltjes. Dezer dagen echter werden steenen ge vonden, die zoo opvallend veel van die glinsterende stof bevatten, dat de heer Zoutman toch besloot ze eens te laten on derzoeken, Hy vervoegde zich by een goud smid daar ter stede, die constateerde, dat de 'glinsterende deelen wel degeljjk goud stof waren. Enkele gevonden steenen hebben we gezien. Deze wemelen van goud glanzende deelen is het inderdaad goud en daaraan schjjnt geen twyfel te be staan dan zit er heel wat goud. De heer Zoutman is er van overtuigd, dat er nog heel wat meer steenen in den grond zitten die dezelfde stof bevatten. En waarschynlyk zal er dan in den omtrek nog wel meer te vinden zyn, o Deor den sneltrien gegrepen Drie dooden By het grenstation Empel (Duitschl.) is een auto met zeven personen door een sneltrein, komende van Emmerik, overreden. Drie personen werden gedood, o. w. me juffrouw Iking uit Dinxperloo. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. vooral de echle voorsta

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5