Derde Blad 19.4515. Hl 3 kmansgoederen Firma J0H.1IE MOL HeerènMode-artikelen Firma JOH. H voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Woudrichem 20 Juni 1925 Hedenavond hield het bestuur der «Vereeniging van Oud-leerlingen van Landbouwwintercursussen te Werken dam, en 0.« bij Wed. v. d. Wiel te Werkendam haar eerste zomerverga dering. Allereerst werd overgegaan tot be noeming van een voorz. en secretaris. De uitslag wasL van 't Sant, Sleeu- wijk voorzitter, G. de Jong, Almkerk secretaris, terwijl de heeren A. van Drunen, penningmeester, L. v. Drunen vice-voorzitter, F. Hakkers, biblio thecaris, hun functie behielden. De Voorz. stelde daarna aan de orde, bespreking lo. excursie naar «den Hoeksche Waard« 2o. excursie ter bezichtiging van de proefvelden in deze streek (S eeu- wijk-Almkerk-Andel). 3o. bezoek Aardappeldag Dintel- oord op 30 Juni a*;. Punt 1. Daar het Bestuur er prijs op stelde, dat ook het eere-lid, de heer F. C. Huijser, Landbouwond#rwijze** te Woudrichem. de excursie naai4 den Hoeksche Waard", zoiT meemaken, werd besloten daarmede te waohten tot begin Augustus. Punt 2. Omtrent dit punt werd de Secr. ver zocht, de leden uit te noodigen, Za terdagmiddag 11 Juli e.k daarvoor vrij te houden. Het zeer groot be lang, dat bemestingsproeven voor onze leden hebben zal naar hdi Be stuur hoopte, door allen worden in gezien. Het geloofde dan ook wel geheel in den geest voor de leden te handelen, als het een excursie voor stelde ter bezichtiging van de hier en (laar nu reeds sterk uitkomende ver schillen op de 30 proefvelden, die ijt bovengenoemde omgeving zijn aan gelegd. Punt 3. Het Eastuur was het geheel met den heer Huijzer eens, dat de stand der meeste aardappelakkers in deze omgeving er getuigenis van aflegt, dat nog slechts weinigen hier vol doende aandacht weiden aan het Pootaardappelvraafstuk. Dat het finan cieel resultaat ^an de aardappelteelt daar sterk- onder lijdt, voelen de meesten wel maar de ware oorzaak daarvan, is de meeste boeren nog niet voldoende bekend. Het woord degeneratieilekten, waaronder we ver staan bladrol, topbont of mozaiëk en krinkel is hun misschien al wel bekend uit de landbouwpers, maar de ziektebeelden zelf, kent slechts een enkele. En dat ,die „degeneratieziek- ten" met de poters overgaan geloven hier nog weinig. Om het inzicht in de waren aard en de gevolgen van die degeneratieziek- ten te leeren kennen door de land- bouwpraktijk hebben de landbouw kundigen met de vooruitstrevendste onder de boeren „Aardappeldagen" in 't leven geroepen. In de voormiddag worden daar bezingen gehouden in de namiddag worden diverse perceelen aardappelen bezocht. Zoo'n Aardap peldag wordt dit jaar ook in onze provincie gehouden te Dinteloord op 30 Juni a.s. Het Bestuur besloot de leden per convocatie uit te noodigen, allen aan dezen ,,Dag" deel te nemen. Tevens besloot het Bestuur ook niet-leden op deze gelegenheid te wijzen. De be doeling is de reis te maken met een autobus. Laat niemand deze gelegenheid ver zuimen, om zich kennis te verschaffen omtrent het beeld der degeneratiever- schünselen en de schade die er uit vooVtvloeit, als men niet tracht, de- generatie-vrij pootgoed als uitgangs materiaal voor aardappelverbouw te gebruiken. Na afbandeUtrg van de agenda stelde de heer Huijser voor, het vorige deel van den avond nog te benutten door te bezoeken. a. Kaliproefveld J. Ouwerkerk, waar groote verschillen te zien zijn. b. De daarnaast gelegen haver, die duidelijk door de fritvlieg is aan getast. (Een algemeene kwaal, dit jaar, daar het schijnt. De slechte stand der haver is bij lange na niet alleen het gevolg van de droogte. Indirect <wel, doch direct is het de larve van de fritvlieg, die de haverplanten vernield heeft. Thans vindt men in de onderste verschrompelde, verrotte stengelvoet, de glimmend bruine pop jes, waar in de geelwitte larven thans veranderd zijn. c. het aardappelproefveld der ver- eeniging. Daartoe werd besloten. Bij het bezoek aan het veld der vereeniging, konden de leden niet nalaten, de heer van 't Sant te com- plimententeeren. (Deze had op zich genomen, het veld te bewerken.) Het lag er dan ook keurig bij. Het is echter niet hierom, dat we de leden aanraden een bezoek aan het proef veld te brengen. We doen het echter om deze reden: De stand ran de aardappels is goed, vooral de Eigenheimers waren nog zoo goed als vrij van degeneratieziek- ten. Of ze het blijven zullen Dat moet de tijd leeren. Öoch thans geven ze een gewas te zien, zooals we het in de omgeving nog nergens gezien hebben. Ieder die eens goede eigen heimers wel zien, ga er eens heen. De stand der Bravo's is wat spillig doch ook daarin kwamen nog niet heel veel, zoo gevreesde bladrolplanten in voor. Ook tusschen de struiken afkomstig van stukken, groote en kleine poten was aanmerkelijk verschil. Laten de belanghebbenden vooral de leden der Vereeniging er beslist eens heengaan. Ze ontmoeten er een mooi, goed onderhouden perceel Eigenheimers en Bravo's. F. C. HUIJSER, Landbouwonderwijzer, Woudrichem. Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroekerk* 450-475 Grijze JasjesX 295—325 Grijze broeken\ 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe jassen eirsHroeken 295 PLAATSELIJK NIEUWS. Giessen. Dezer dagen slaagden aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, voor 't doctoraal examen in de Rechten, de heeren M. v. Vugt en P. J. Dam alhier. 's Gravemoer. Bij de door het Burg. Armbestuur gehouden aanbesteding voor het bouwen van 8 arbeiderswoningen is ingeschreven als volgt C. en A. Broekhoven, Oosterhout f 19940 P. v. Beek, Oosterhout f 18929 H. P. Spuijbroek, Raamsdonk f18844 P. de Graauw, Gosterhout f18054 C. P. Treffers, Capelle f17168 J. P. v. d. Avoird, Dongen f16989 F. v. Spaandonk v. d. Sanden Oosterhout f16838 J. Ligtvoet, Oosterhout f16761 P. Moll, Oosterhout f 16667 C. Michaël, Vrijhoeve Capelle f16049 L. M. Louwet, 's Gravemoer f16000 De gunning is aangehouden en daarna werd het werk voor de helft toegewezen aan den laagsten inschrijver voor f 8076. Nieuwendijk. Deze week werden voor de eiervereeniging Nieuwendijk en Omstreken verzonden naar de Rotterdamsche consumptieveiling 8350 stuks. De prijs per 100 stuks was als volgt Groote eieren f 6,80. Kleine eieren f 5,60. Eenden f6,15. Kalkoen f 13,00. De heer D. Scheffers alhier slaagde voor het examen van commies der Dir. Belastingen. Dezer dagen werd met gunstig gevolg het examen voor onderwijzer afgelegd door den heer C. P. Koekoek en is als zoodanig als tijdelijk benoemd aan de School met den Bijbel alhier. Oudendijk. Aan de Chr. Kweekschool te Gorinchem slaagde dezer dagen voor onderwijzeres Mej. A, voor den Dag, alhier. Ruamsdonksveer. De werkman V. viel van een scheepshelling en brak daarbij een schouderblad. Dhr. Bieze van Heemstede werd benoemd tot onderwijzer aan de Christel. U.L.O. op 't Veer. Sleeuwijk. Mej. A. v. d. Giessen alhier slaagde Maandag voor het Staats examen voor onderwijzeres te R'dara. De heer Ph. v. d. Giesen, bekend aardappel- en fruithandelaar alhier heeft deze week weer voor 't eerst een lading zwarte bessen naar Engeland verzonden. Wijk. Bij de op Zaterdagmiddag ge houden aanbesteding door G. v. Ryswyk, voor het bouwen van een woonhuis voor dhr. A. den Dekker alhier, werd als volgt ingeschreven H. Kramer, Genderen f4173. P. A. Kramer, f 3592. Gebr. Tanckens, Andel f3345. Raming f3400. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Waalwijk. In de Grootestraat had een botsing plaats tusschen twee wielrijders. Mej. v. d. Z, kwam daarbij zoo ernstig te vallen, dat men aanvankelijk aan een hersenschudding dacht. In de apotheek van Mej. G. binnengebracht, werd daar spoedig door Dr. L. geneeskundige hulp verleend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Naar wy vernemen, zijn binnenkort voorstellen te verwachten tot verhooging van den gasprys. Ook hier begint de werkloosheid in de schoenindustrie grootere afmetingen aan te nemen. Het aantal gedeeltelijk werkloozen bedraagt ruim 150 en dat der geheel werkloozen ongeveer 50. Woudrichem. Veiling van 30 Juni. Aangevoerd 126 manden. Schoolmeesters f 4,50—-5,00 p. H.L. Muizen f 3,003,20 Blauwpitten f6,70—6,90 1 Juli. Aangevoerd 92 manden. Schoolmeesters f 4,90 6,10 p. H.L. Blauwpitten f 6,807,60 Eerstelingen f 5,30 Poters 4 - 6J ct. per K.G. De heer P. C. Smits, alhier slaagde dezer dagen te Rotterdam voor de akte Lager Onderwys. Op de secretarie dezer gemeente ligt van 1 tot en met 15 Juli as. voor een ieder ter inzage uittreksels uit de kiezerslyst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht. Zuilichem. Dinsdag is alhier de eerste aardappel veiling gehouden. Terwijl in omliggende plaatsen reeds sedert eenige weken volop geveild is, is men hier pas met rooien begonnen. De aanvoer was voor de éérste veiling betrekkelyk groot. De pryzen varieerden tusschen f 5.30 en f 7,20 per H.L. Aardbeien, die de laatste jaren veel geteeld worden, zyn allen geplukt. Velen hadden hiermede goed succes, wat ver wachten doet dat deze tuinderij zich in de toekomst zéér zal uitbreiden. Waarschijnlijk zal naast de aardbeien een begin worden gemaakt met de teelt van augurken. Binnenkort zal over de augurkenteelt een lezing gehouden worden. Maandagavond hield het kringdistrict Geldermalsen van de Vrywillige Landstorm een gecombineerde nachtelijke oefening onder Zalt-Bommel. Ook de Zuilichemsche Landstorm nam aan deze oefening deel. We verwachten echter met weinig succes, indien de opkomst der vrywilligers is, zooals gewoonlyk des Maandags en Don- derdagsavonds, wanneer we den instructeur op de Ruiterwaard zien oefenen met 1 of hoogstens 2 recruten. Bij de heden gehouden stemming voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 420 stemmen. Blanco en van onwaarde 53. S. D. A. P. 69 stemmen Chr. Hist. 19 Plattelanders (L.) 27 Vrijheidsbond 9 A. R. 140 Ds. Kersten 86 Verder op verschillende andere lijsten enkele stemmen. Z&ltbommel. J. v. d. F., bezig zijnde by een brandend gascomfoor, geraakte plotseling bewusteloos en viel met de linker hand op 't toestel, terwyl niemand aanwezig was. Na een wjjle bijkomende, bleek hand en vingers zeer ernstig gebrand en verkoold. De man lydt hevige pyn. Dr. van Dorskroon verleent de noodige hulp. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 155-175-185 Overhemden met, boord en manchetten 225--250 -275—295 Dassen zelfbinder 36-50-60 Strikjes 45X^0-60-65 RECHTZAKEN. Diefstel van eenden. Het Gerechtshof te 's Bosch, uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde J. V., arbeider te Veen, gedetineerd terzake van diefstal van eenden, tot 10 maanden gevangenisstraf met bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Marktberichten. 's BOSCH, 1 Juli. Op de markt van heden werden aangevoerd 1785 stuks. 638 stuks hoornvee, 939 biggen, 59 zeugen, 43 schapen en lammeren, 106 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien 280 k f f420, kalfvaarzen f270 a f 420, magere ossen en koeien f 170 k f 280, vette ossen en koeien le kw. 57, 2e kw. 50 ct. p. p., pinken f 130 k f215, zeugen f90 a f165, biggen f2.75 f 3.25 p. w. schapen f 25 k f 45, lammeren f 12 a f 20. Aanvoer, redelyk. Handel traag. 's BOSCH Marktbericht. Dinsdag werden aangevoerd 26,875 kilo boter. Hoogste prys f 2.34laagste prijs f 2.14 rniddelprys f 2.29. GORINCHEM, 29 Juni. Op de veemarkt waren aangevoerd 127 runderen, 4 nuch tere kalveren, 376 overloopers, 953 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 525 melkkoeien f 300f 400 kalfvaarzen f 250f 300 guiste vaarzen f 200f 250 pinken f 150 f 200 graskalveren f 150f 200, nuchtere kalveren f 25f 30, overloopers f 25f 35, biggen f 15f28. ROTTERDAM, 30 Juni. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 252 paarden, 19 veulens, 702 magere runderen, 652 vette runderen, 286 vette kalveren, 702 nuchtere kalveren, 7 graskalveien, 227 schapen of lammeren, 229 biggen, 6 bok ken of geiten, 54 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee melk koeien f300475, kalfkoeien f325 480, stieren f430—520, pinken f 110 160, graskalveren f4567, vaarzen f 170250, paarden f250400, slacht- paarden f100200, hitten f200300, veulens f80100, biggen f1325 biggen per week f 2.252.75, overloopers f 25 40, fok-nuchtere kalveren f 25— 40, slacht- nuchtere kalveren f2025. De Rotterdamsche eierveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 5.75f 8.05 Idem (klein) f f Eendeieren f 6.00f 6.95 Aanvoer 153.000 stuks. ZALTBOMMEL, 30 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd: 124 biggen, prys van f 12 tot f22. 56000 eieren, prys p. st. 6£ a 1\ ct. 780 K.G. boter, prys per half K.G. roomboter fl 30, boerenb. fl.30, INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). M. de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik U onderstaande een plaatsje te verleenen in uw veel gelezen blad. By voorbaat mijn dank. In café »De Zwaane te Genderen had de afd. der S D.A.P. een Openb. Verg. belegd, tevens gelegenheid tot debat. Nu mocht men toch zeker wel een gegronde verwachting hebben, dat in die A. R. omgeving een debat zou gegeven worden op een zuiveren A. R. grondslag. Maar helaas hoe spoedig was menigeen daarin teleurgesteld, want alras kon men opmerken, dat inzonderheid diegenen, die van 't debat gebruik maakten van de be ginselen der A. R. afweken. Want m.i. behoorde het woordje Anti gepoemde avond er geheel van af, en dan, ja dan kon men tenminste zeggen, ziet, deze mannen komen voor hun idealen op. Want wordt door zoo'n optreden de A. R. party geen oneer aangedaan Deze party telt toch ongetwjjfeld voor standers, om Christus alleen te volgen En ook zy die in debat gingen staan daar voor bekend. Maar wil men Hem inder daad in waarheid volgen Kent men dan Zijn leer niet Wy vinden toch in Matth. 11—29Leert van my, dat ik zacht moedig ben.« En in Matth. 444:»Hebt uwe vijanden lief, zegent hen die u ver vloeken, doet wel degenen die U haten en bidt voor degenen die U geweld doen.« En elders: »Wie van Ulieden zonder zon den is, werpe den eersten steen op haar (hem).t Maar genoeg, ik hoop dat ze allen op recht berouw mogen hebben, en zoo niet, dan zijn ze volgens m. i. blinde meeloopers der A. R. En wat zal 't u baten, al hebt gy den naam dat ge leeft en gy bent dood. Nu behoeft de geachte lezer niet te veronderstellen, dat ik een aanhanger der S.D.A.P. ben, heusch niet, want myn beginsel is wel degelykj Vreest God, eert den Koningt. Maar ra. i. hebben de sprekers der S.D.A.P. zich toch ordelyker gedragen dan 't aanhangsel der A. R. Wel een droevig verschijnsel in de A. R. partij, maar nog maals heb ik hoop dat men den dwaalweg heeft gemerkt. U, Mynheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. EEN TOEHOORDER. BUITENLAND. Verloren parelsnoer na 13 maanden terecht Eenige maanden geleden meldde zich op het bureau van politie in de Vendomewyk van Parijs een heer aan, die den commis saris een parelsnoer overhandigde, met een geschatte waarde van 100.000 francs. Zijn naam en adres weigerde hy achter te laten. Ook wanneer een belooning zou worden gegeven, wenschte hy niets van de zaak te hooren. De commissaris kende den aanbrenger echter als een onberispelijk koopman en ging de zaak verder onderzoeken. Daarby kwam aan het licht, dat het parelsnoer aan een Amerikaansche dame behoorde, die dit reeds in Mei 1924 verloor. Zy moest nog denzelfden dag naar Amerika vertrekken en vroeg daarom den hotel houder van het verlies aangifte te doen. De dame was er zeker van, dat het snoer niet gestolen was. Gebleken is, dat het snoer door een jong meisje werd gevonden. In plaats van zich terstond bij de politie aan te melden*, besloot zij een paar dagen te wachten, of de eigenares zich per advertentie zou aan melden. Maar daar er niemand kwam, zou zij het snoer maar behoudeo. Na dertien maanden echter begon haar geweten toch te spreken, zoodat zy aan een vriend de vondst opbiegte. Deze ad viseerde haar het snoer onmiddellyk aan de politie te overhandigen en deed dit ten slotte, op dringend verzoek van het angstige meisje zelf. De Amerikaansche is van de ontdekking van het verloren gewaande op de hoogte gesteld. BINNENLAND. Ernstig ongeluk op de Waal Donderdagmiddag omstreeks vyf uur heeft op de Waal een ernstig ongeluk plaats gehad. De ongeveer 20 jarige student der R. K. Universiteit P. P. was in een cano aan het spelevaren met de 22 jarige mej. M. A. Vermoedelijk is de cano om geslagen. De twee inzittenden geraakten te water en verdronken. Jautje Bnrgers aangehouden Naar de »Tel.« verneemt, is thans te 's Gravenhage aangehouden de souteneur Jantje Burgers. Dit is, zooals men zich herinnert, een der mannen, die vermoede lijk betrokken zijn by de berooving te Rotterdam van een sleepbootkapitein uit '8 Hertogenbosch op den Schiedamschen Singel, by wiens achtervolging de onschul dige molenaar G. Ambrosius door de politie, die zich door pand 15a aan de Schiestraat een weg baande, werd doodgeschoten. Zyn medeverdachte Tinus Duiker werd, zooals men weet, de vorige week te Beverwyk gearresteerd. o Traglseh ongeval Dr. Van Sonnen te Echt maakte Maan dag met zyn familie een autotochtje naar Maastricht, toen de band sprong. De wa gen werd aan den kant van den weg ge* zet, om den band te repareeren. Toen het circa 11-jarig dochtertje uitstapte, werd zy plotseling gegrepen door een pas- seerende autobus en overreden. Het hoofdje werd voor de oogen van de ouders nage noeg van de romp gescheiden. De dood trad onmiddellyk in. Vrijgesproken De Haagsche rechtbank heeft vryge sproken den 46-jarigen koopman W. H. de Buisonjé, oud-lid der Tweede Kamer, van de hem teo laste gelegde verduiste ring. De eisch was een jaar gevangenisstraf. o Eervol ontslag verleend By Kon. besluit van 23 Juni is, te re kenen van 1 Januari, aan E. Snellen eer vol ontslag verleend uit eyne betrekking van Rjjkstuinbouwconsulent. Kienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9