kleine vergoeding zal worden geheven. De heer v. Hemert vraagt, of het den Voorzitter ook bekend is of Mr. v. Lanschot ook overleg heeft gepleegd met de eigenaars van de andere landerijen die daar liggen. Voorzitter. Dat is mij niet bekend, doch wij behoeven daarover ook niet te oordeelen. Ik stel mij voor, dat het zal gaan als b.v. met mijnheer Mommer- steeg, die ook een brug heeft laten leggen en die andere belanghebbenden, als zij gebruik van deze brug willen maken, daarvoor jaarlijks een kleinigheid laat betalen. Wij hebben echter alleen te beslissen of hij over het land van de gemeente mag gaan en of wij het recht van uitweg voor een zeker aantal jaren zullen verleenen, of den grond verkoopen, wat wil de raad in deze besluiten v. Hemert. Er staat iets bij over eventueele werken, is daar iets over bekend Hoe zal het b.v. met de stoep gaan. Voorzitter. Ook daar hebben wij niets mede te maken, hij legt den weg tot aan den dijk. Winkel. Ik geloof wel dat het in orde is. Dobbelsteen. Wat dunkt U het beste. Voorzitter. Onze beslissing is natuurlijk altijd nog aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen. v. Vrede. Als wij het recht voor jaren verleenen, zou ik het voor'20 jaren doen, valt het tegen dan kunnen wij het over 20 jaar weer intrekken. v. Hemert. Dan zouden wij daarvoor een zekeren canon moeten vaststellen. Voorzitter. Een nadeel kan het voor de gemeente nooit zijn. De landerijen van de gemeente moeten natuurlijk oprit hebben op zijn weg. v. Engelen. Ik zou het ineens ver koopen en leggen behoorlijk in de koop- acte vast, dat de gemeente uitweg moet hebben voor hare landerijen. Voorzitter. Als wij verkoopen zouden wij een prijs moeten stellen per M2, het is een lengte van 35 meter en ik denk dat er een breedte van 5 of 6 meter zal noodig zijn. Winkel. Hij kan dan net zooveel M2 nemen als hij noodig heeft. Voorzitter Ik zou de prijs stellen op f5000 per H.A., dat is 50 ets per M2. v. d. Brand. Veel waarde heeft het voor de gemeente niet. v. Vrede, f5000 per H.A. is zooveel. Voorzitter. We behooren de belangen van de gemeente voorop te stellen. v. Engelen. Er is echter nog iets, op 't oogenblik is er geen scheepvaart, doch er zou verandering kunnen komen en met het oog daarop was het toch wel goed een zekere breedte aan te geven. Voorzitter. Hoe hij de brug maakt is niet aan ons. Scheepvaart is er niet, omdat de schepen niet naar binen dur ven, het is de kwestie maar wil de raad verkoopen v. Vrede. Ik zou het voor 20 jaar in erfpacht geven. v. Hemert. Wij zouden dan kunnen rekenen tegen 5 pCt. rente. v. d. Brand. Ik zou het maar ineens verkoopen, we komen toch geld genoeg te kort. Voorzitter. Dan zal ik het voorstel in omvraag brengen om het tegen f5000 per H.A. te verkoopen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Brief Ged. Staten inzake overneming beheer en onderhoud kunstweg Vlijmen- Herpt. Deze brief luidt als volgt Afschrift. Naar aanleiding van Uw bij nevens aangehaald schrijven aan de Staten ge richt verzoek om overneming door de provincie van den eigendom, het beheer en het onderhoud van den op het grondgebied uwer gemeente gelegen kunstweg, strekkende vanaf de grens der gemeente Vlijmen tot die der gemeente Herpt, doen wij U opmerken, dat deze weg deel uitmaakt van de verbinding Heusden—Vlijmen, van welke plm. 2 K-M. in beheer en onderhoud is bij de gemeente Vlijmen, plm. 5 K.M. bij Uwe gemeente, K.M. bij het waterschap „Herpt en het Herptsche Veld" en V2 K.M. bij de gemeente Heusden, terwijl Uwe gemeente voor het wegvak Haar steeg tot den zijweg naar Hedikhuizen bij Statenbesluit van 10 Juli 1863 een subsidie erlangde van 50 pCt. der aan- legkosten. In verband met voorschreven aanvraag deelt ons de Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat mede, dat aan het wegvak, bij uwe gemeente in beheer en onderhoud, niet steeds de noodige zorg is besteed, waardoor hetzelve min of meer in verval is geraakt en in het voorjaar van 1924 plaatselijk zelfs bijna niet meer te berijden was. Hoewel den laatsten tijd weer meer aan het onderhoud wordt ten koste gelegd, vertoont de weg, naar de mede- deeling van genoemden Hoofdambtenaar, nog steeds een oneffen oppervlak en verkeert over het algemeen in zwakken toestand. Wij stellen onze bereidverklaring tot ondersteuning van het door U gedaan verzoek bij de Staten afhankelijk van de toezegging Uwerzijds, dat de weg voor de overneming voor rekening van uwe gemeente en ten genoegen van de pro vincie in behoorlijken toestand worde gebrachtwaar het wenschelijk is, dat het beheer en onderhoud van den geheelen verbindingsweg Heusden Vlijmen in ééne hand komt, zouden de wegbeheerders van de aansluitende wegvakken, zijnde de gemeentebesturen van Vlijmen en Heusden en het Dag. Bestuur van het Waterschap „Herpt en het Herptsche Veld", gelijke toezegging hebben te doen. Nadat de wegen aldus zullen zijn verbeterd, zal uwe gemeente evenals de genoemde overige wegbeheerders zich moeten verbinden om na de overneming van het beheer en onderhoud van den weg door de provincie aan deze jaarlijks eene vergoeding uit te betalen voor de door haar aan deze uit te voeren on derhoudswerken, waarvan het bedrag ieder jaar door ons College zal worden vastgesteld en afgeleid uit eene in het Statenbesluit tot overneming der wegen op te nemen formule. Voor wat uwe gemeente betreft zal een behoorlijk onderhoud van het weg vak bij haar in onderhoud, volgens globale raming eene jaarlij ksche onder- houdsuitgaaf van plm. f2500 vorderen. Mocht uwe gemeente evenals de andere wegbeheerders bezwaar maken voorbe doelde verbetering voor hunne rekening uit te voeren en de verbintenis aan te gaan tot betaling van voorbedoelde jaarlijksche onderhoudsvergoeding, dan kan dezerzijds geene toezegging worden gedaan om tot de overneming van het beheer en onderhoud der wegen door de provincie mede te werken. Waar weinig uitzicht bestaat dat de Provinciale Staten ten deze eene andere opvatting zullen voorstaan, verzoeken wij U ter voorkoming van eene instructie welke geen succes belooft, aan ons te berichten, of de Raad uwer gemeente bereid is onder voorschreven bedingen het beheer en onderhoud van den weg in kwestie aan de provincie over te dragen. Mocht de Raad in toestemmenden zin besluiten dan zal uw bestuur zich nog met de ovêrige wegbeheerders voornoemd in verbinding moeten stellen tot ver-, krijging van gelijke toezeggingen van hunnentwege. De Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, (w.g.) F. v. Rijckevorsel, l.-Voorzitter. (w.g.) R. Steures, l.-Griffier. Voorzitter. Hebben de heeren den brief ook goed begrepen Dobbelsteen. Heel goed, als wij op de condities van Ged. Staten ingaan, zouden wij ongelukkig worden, vooral als wij den weg in behoorlijken toestand moeten brengen. Winkel. Er is niet over te praten. Dobbelsteen. En dan nog jaarlijks f2500. Voorzitter. Ik heb gelezen dat de provincie Gelderland in de kösten van onderhoud der wegen zal bijdragen, zijn de kosten f 600 per K.M. dan zou de gemeente daarvan Vs hebben te dragen. van Hemert. Kunnen wij niet voor stellen om den weg te verkoopen en voor het bedrag een leening sluiten op langen termijn Voorzitter. Dus een voorstel om te verkoopen. van Hemert. Voor 20 of 25 duizend gulden. van Engelen. Ik had wel een schap- pelijker voorstel verwacht, doch er zijn nog andere eigenaren van den weg, ik zou eerst willen afwachten wat Heusden, Herpt en Vlijmen doet, ik zou nog geen voorstel doen. Dobbelsteen. Daar wij de eerste zijn kunnen wij het niet zoo maar afketsen. van Hemert. Wij dienen de onderhan delingen gaande te houden, zij doen ook maar een voorstel. Als de weg nog in beteren toestand was geweest, doch er is in geen tijd iets aan gedaan. De raad had toch besloten dat er een werkman aan den weg zou werken en hij is er in geen tijd geweest, van Vrede. In geen 3 maanden. Voorzitter. Daar helpt toch niets aan, de auto's rijden hem zoo stuk, dan kun je er wel met 20 man op gaan staan, dan rijden ze je nog omver ook. Het voorstel om den weg voor f25000 aan de provincie over te doen wordt hierop met algemeene stemmen aange nomen. Verslag werkzaamheden van de Com missie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter deelt mede dat dit ver slag ter inzage heeft gelegen en dat de commissie niet veel te doen heeft gehad. Er zijn 21 kennisgevingen verzonden, waarvan er slechts 3 zijn verschenen voor de commissie. De aansprakelijke personen worden met te geringe geld boete gestraft, hoewel bij de laatste er een was met f 15 boete, dat nogal hoog mag worden genoemd. 1 Wijziging huish. reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim wordt goedgekeurd. De heer van Hemert vraagt door wie er gisteren vrij is gegeven aan de open bare school. De Voorzitter antwoordt dat de vrije dagen zijn vastgesteld bij een rooster en dat voor buitengewone gevallen wordt gevraagd bij den Inspecteur voor het L. O. Ontwerp besluit tot het aangaan eener conversie leening van 5 pCt. tot aflossing der leeningen van 1920, oorspronkelijk groot f4750 ft 6 pCt. en van 1921, groot f6000 ft 6 pCt. De Voorzitter zegt te kunnen mede- deelen dat de leeningen bij particulieren zijn geplaatst en deze genoegen nemen met 5 pCt rente. De heer Dobbelsteen zou met de res- teerende leeningen ook zoo willen han delen. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier over reeds gecorrespondeerd hebben en er een aanbieding is van 51/* pCt., doch dat hij er nog wel meer verwacht. Spr. heeft nog iets, als de gemeente aan de P.N.E.M. een bedrag van f1500 geeft voor den bouw van het transformatoren huis, dan wordt de huur voor dit gebouw met 1 pCt. van dit bedrag per maand verminderd en heeft de gemeente dan jaarlijks f180 huur minder daarvoor te betalen. De heer van Engelen zegt dat de ge meente jaarlijks een groote huur voor dit gebouw moet betalen, kan deze met f180 per jaar verminderd worden dan is spr. daar voor. De Voorzitter merkt op dat men dan de leening van f18000 zou moeten om zetten in een leening van f 20.000. Besloten wordt om zoo mogelijk over te gaan tot conversie der leening groot f18000 en een nieuwe leening daarvoor te sluiten groot f20.000, indien mogelijk a pari, doch in elk geval koers min stens 99 en rentende 5 pCt. Een paar af- en overschrijvingen op de begrooting van het G.E.B. en ge- meentebegrooting worden goedgekeurd. De Voorzitter zegt dat er weereenige gevallen van besmettelijke ziekte zijn voorgekomen en vraagt ter bestrijding daarvan een blanco crediet, zonder stem ming wordt dit toegestaan. De Voorzitter deelt mede dat bij Kon. besluit van 22 Mei goedkeuring is ver leend aan de nieuwe verordening op de heffing eener plaatselijke inkomstenbe lasting. Wordt aangenomen voor ken nisgeving. De Voorzitter zegt nog te kunnen mededeelen dat de veldwachter van Mierlo met ingang van 15 Juni pensioen heeft aangevraagd en dat de gemeente Hedikhuizen nu zonder veldwachter is. Spr. vraagt ot het nu niet goed zou zijn van Mierlo aan te stellen als onbezoldigd rijksveldwachier, tegen een kleine ver goeding. De heer Dobbelsteen verklaart er verwonderend over te zijn, dat hij uit de couranten moest vernemen, dat v. Mierlo pensioen heeft aangevraagd, spr. noemt dit typisch. De heer v. Hemert vraagt of de aan vrage om pensioen vrijwillig is geschied. De Voorzitter kan hierover geen enkele mededeeling doen, half Mei heeft de veldwachter spr. medegedeeld, dat hij met ingang van 15 Juni pensioen had aangevraagd en er bij verzocht geen ruchtbaarheid er aan te geven. Dobbelsteen. Is het zijn bedoeling in Hedikhuizen te blijven wonen? Voorzitter. Als hij onbezoldigd veld wachter kan worden, om toezicht op de landerijen te houden, zal hij er wel willen blijven, anders zal hij wel iets anders trachten te krijgen. Dobbelsteen. Voor toezicht op de landerijen hebben wij toch nog een veldwachter. v. Vrede. B. en W. hebben toch toezicht. v. Hemert. Bovendien komen de Marechausée's toch ook geregeld. Winkel. De marechaussée's komen even en laten hun pas afteekenen, gaan weer weg en Hedikhuizen zit zonder politie. v. d. Brand. Kunnen wij het niet aanhouden tot een volgende vergadering? Dobbelsteen. Wij kunnen het net zoo goed afwerken, De heer Winkel zegt, dat de ingezetenen van Hedikhuizen er lang niet over tevreden zijn, dat er geen politie meer is, verder zal spr. er niets over zeggen. Bovendien kan men hem van jaar tot jaar aanstellen, bevalt het niet dan be hoeft men het volgend jaar de verbintenis niet te verlengen. Hierop stelt de Voorzitter voor v. Mierlo aan te stellen als onbezoldigd rijksveldwachter. Voor stemmen de beide Wethouders, v. Engelen en Winkel, tegen de leden v. Vrede, Dobbelsteen, v. Hemert en v. d. Brand. De heer Dobbelsteen merkt op, dat er een huur dient vastgesteld te worden voor de gemeentewoning, waarin van Mierlo thans nog woont. Deze huurwaarde wordt gesteld op f 150 per jaar. De heer Dobbelsteen zou nog even terug willen komen op de wegen, als de raad een besluit neemt dient dit ook te worden uitgevoerd. De raad heeft besloten dat er een der gemeente-werk lieden op den weg zou zijn en dit besluit is niet uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat dit niet mogelijk is, want dat er dan iemand bij zou moeten komen. Dobbelsteen. Ze zijn toch in dienst der gemeente. v. Hemert En toch pensioengerechtigd? Voorzitter. Alleen als er door hen gewerkt wordt, wordt er voor hen ge plakt, de een is in vasten dienst en de andere voor eenige dagen per week. De heer Dobbelsteen acht het toch noodig dat er iemand wat aan den weg doet. Ook de heer v. Hemert is van deze meening. De Voorzitter zegt, dat zoodra de gemeente weer grint heeft er wat op gebracht zal worden, doch eerst moet de begrooting zijn goedgekeurd, nu kan men niets doen. De heer v. Vrede informeert naar de opbrengst van het hooiland. De Voorzitter deelt mede, dat de totale opbrengst f 8544,50 heeft bedragen en de raming f 10,000 was. Het visch- water is verpacht voor f46. De heer Dobbelsteen dringt er op aan, dat de tuin van het schoolhuis zal worden verkocht en zou daarvoor een datum willen vaststellen. De Voorzitter zou eerst graag weten hoe hij verkocht moet worden. De heer v. Vrede zegt, dat hier al eens over gesproken is en het toch was goedgekeurd. De heer Dobbelsteen merkt op, dat er besloten was den tuin als bouwgrond te verkoopen, hieraan is behoefte en dit besluit zou hij handhaven. Voorzitter. Dus de raad blijft bij zijn besluit. v. Vrede. Ik kan er het verkeerde niet van inzien. Voorzitter. Je wilt dit niet inzien, omdat het de school is. Dobbelsteen. Laat ons het bedrag stellen op fl. Voorzitter. Dat klopt niet, je hebt fl.— gerekend voor moerasgrond en deze is veel beter. Maar wij zullen hem verkoopen, hoewel ik er schrikkelijke spijt van heb. De heer v. Vrede vraagt, of er iemand komt om het stembureau in Hedikhuizen voor de verkiezing die morgen moet plaats hebben, in orde te brengen. De Voorzitter zegt, dat hiervoor de Voorzitter van het stembureau moet zorgen. v. Vrede. Dit is altijd door den Secretaris gedaan en deze zal het nu weer moeten doen. Voorzitter. De Secretaris is ziek, dus die kan niet. v. Vrede. Dan moet de ambtenaar het maar doen. Voorziiter. Die moet hier zijn en trouwens je hebt hem eerst ontslagen en nu zou je hem in dienst stellen. v. Vrede. Dan wil ik u wel zeggen, dat ik er morgen niet kom. Voorzitter. Dat behoort niet in de vergadering thuis en dan sluit ik de vergadering. Nog eenigen tijd blijft men op ru moerige wijze over dit onderwerp de- batteeren. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsvertering en verstopping vindt gy in Foster's Maag- pillen. Zij zijn het zacht werkende laxeer middel, waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur by en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BINNENLAND. Autobusjiu de sleot Zaterdagavond is een autobus van de W.S.M. op den Monstersche weg onder Monster in een sloot gereden. De chauffeur week uit voor een paar fietsers, maar kwam daardoor in botsing met een vracht wagen die in de richting van Den Haag ging. Hij raakte zyn stuur kwijt en reed naar de sloot. Een telefoonpaal, die ge heel afknapte en een dichte- haag braken de vaart, zoodat de bus overeind bleef. Van de acht passagiers werden er vier gewond door het brekende glas. Een kraan van de brandweer, geholpen door een groot aantal nieuwsgierigen, heeft de auto weer op den weg gebracht en naar de remise vervoerd. Een geweer nit elkander gesprongen Zaterdagmorgen wilde zekere A. D. te Venendaal met een oud geweer op schade lijk wild schieten, toen met het schot het geweer finaal uit elkander vloog. Zwaar aan zyn hand verminkt, werd hy onmiddellijk naar een ziekeninrichting te Utrecht overgebracht. 0 Een dierenbeul gestraft Een melkhandelsar uit Bilthoven, die zijn hond had mishandeld, had zich hierover te verantwoorden voor den Utrechtschen politierechter. Het beestje, dat nauwelijks twee maanden oud was, had aan een met melk gevulde bus gelikt, waarom de man zoo driftig werd, dat hij het arme dier een schop gaf, zoodat het een paar maal over den kop tuimelde en ten slotte met een stukgetrapte poot kreunend bleef lig gen. Een buurvrouw ontfermde zich over het hondje en gaf de zaak by de polite aan. De officier vroeg veertig gulden boete maar de politierechter vond dat veel te weinig in verhouding tot den ernst van het feit en veroordeelde den dierenbeul tot tach tig gulden boete. Kwade droes Te Weert heerscht de kwade droes twee paarden werden reeds onder toe zicht der politie afgemaakt. 0 Zooveel hoofden In het dorpje Haren, bij Groningen, wonen thans ruim 30 rustende hoofden van openbare en bijzondere scholen. Kinderlijkje Uit de Delfhavensche Schie onder Over- schie is het lijkje van een kind opgehaald. De kabinetscrisis In verband met de ingetreden kabinets crisis kan de Tel. meedeelen, dat de Minis ters De Visser, Van Swaay, Aalberse en De Graaff het voornemen koesteren, zich niet meer voor een Ministers-portefeuille beschikbaar te stellen. Naar in parlementaire kringen verluidt, zou Minister Ruys niet ongenegen zijn, eventueel een nieuwe portefeuille te aan vaarden. o— Verduistering door een notaris Naar het U. D. verneemt, is de instruc tie in de zaak van den Utrechtschen no taris, die enkele maanden geleden in hechtenis werd genomen, thans gesloten. De zaak is naar de openbare terechtzitting verwezen zij komt 23 Juli in behandeling voor de Utrechtsche rechtbank. Hem wordt ten laste gelegd verduistering van effecten en verduistering van gelden. Beklaagde zal verdedigd worden door mej. mr. Estella C. Simons, advocate te Utrecht. 0 Te Culemborg zijn biljetten verspreid van den volgenden inhoud De roofmoord te Culemborg Afschrift. Aan Zijne Excellentie den Minister van Justitie te 's Gravenhage. Geeft met den meesten eerbied te ken nen Jacobus Dioijsius Vermeulen, wonende te Culemborg, Zandstraat No. 54 dat hij steeds met belangstelling de ver schillende artikelen der hier verschijnende bladen heeft gevolgd over het gedrag van den Commissaris van Politie, den heer J. Blok dat het hem bevreemdt dat hiertegen nimmer door den Commissaris is opgetre den, terwijl hij meermalen in die bladen, als de hoofdschuldige in de Culemborgsche moordzaak is aangeduid dat de ingezetenen van Culemborg, daar door sterk in de meening verkeeren dat deze beschuldigingen, door het zwijgen van den Commissaris op waarheid berusten; dat de ingezetenen hierdoor in de groot ste onrust blijven verkeeren, om redenen zy geen optreden bespeuren tegen den Commissaris hetzij tegen andere personen in deze gemeente waarvan men steeds het vermoeden heeft, dat zij meer van de moordzaak afweten Redenen, waarom adressant U met den meesten aandrang verzoekt, den Commis saris van Politie te Culemborg te gelasten, een aanklacht tegen de hem geuite be schuldigingen in te dienen en bovendien een streng onderzoek te doen instellen naar eventueele medeplichtigen (in deze gemeente) in de Culemborgsche moordzaak, waardoor zal worden bevorderd, dat de rust in onze gemeente zal terug keeren. Culemborg, Juni 1925. Het welk doende, enz. J. D. VERMEULEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Aan den oproep ter ver gadering om te komen tot een R. K. Mannenkoor hadden 38 personen gevolg gegeven en werd opgericht het »Heusdensch Mannenkoor*. Tot voorz. werd gekozen de heer Fooy, tot len seer. V. Koller en tot V. Hemert. Er zijn wel meer gecombi neerde gemeenten die slechts een veld wachter hebben, b.v. Genderen, Eethen, Heesbeen, Doeveren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2