Zenuwen Mijnhard! .komen tol rush en worden óesLed^ .Zenuw-tabletten Alleen me! den Raam Mr. van Ommeren een zeer verdienstelijk werk deed door zijn zoo uitvoerig onder zoek. Spreker zegt als ingeland van vijf polders wel eenig belang bij deze zaak te hebben, maar toch wil hij de zaak objectief be schouwen en dan verklaart hij dat Gede puteerde Staten door het willen oprichten van een Waterschap *Het Noorderafwate ringskanaal c een stap in geheel verkeerde richting doen en de voorwaarden scheppen voor een voortdurenden strijd tusschen voor- en tegenstanders. Er is nu drie jaren lang getracht de tegenstanders door voortdurende actie voor oprichting van het Waterschap te winnen en ten slotte is nu gebleken en dat nog uit zeer foutieve opgaven dat er nog een aanmerkelijk aan tal belanghebbenden tegen de oprichting is. Er zal een sterke oppositie tegen ont staan, zooals een orkaan zou opsteken, indien het Waterschap »de Dommel® nog zou moeten worden opgericht. Spreker zou Gedeputeerde Staten willen toeroepen »bljjf met uwe handen van de zaak af.® Als het ontwerp wordt aangenomen, is het leed niet te overzien. Zij, die by de oprichting belang hebben, moeten op andere wijze hulp zoeken. Spreker betwijfelt of een jong ingenieur, die aan het passen en meten is gegaan in dit complex van de 29 betrokken kleinere waterschappen, meer geloof en vertrouwen verdient, dan de menschen die er woonachtig zijn en die de streek en den grond van geslacht op geslacht door dezelfde familie bewoond, door en door kennen. Spreker verklaart zich met klem tegen de oprichting van het waterschap, daar hjj in de oprichting geen enkel nut ziet. Indien de Staten het voorstel van Gedeputeerde Staten aannemen is naar zijne raeening het leed niet te overzien. De Heer Gulden gelooft, dat het in deze Statenvergadering onmogelijk zal zijn om te komen tot oprichting van dit water schap. Met kracht moet spr. opkomen tegen het autocratisch optreden der water schapsbesturen tegen de ingelanden, die totaal genegeerd zjjn. Spreker noemt dat zoo ondemocratisch mogeljjk en betwijfelt of onder deze omstandigheden wel eene be slissing genomen mag worden. In dit verband citeert spr. het adres van de ingelanden van Babiloniër.broek, waarin het rapport van den Hoofd-Ingenieur van den Prov. Waterstaat misleidend genoemd wordt. Gaarne zal spr. het voorstel v. Ommeren tot uitstel dezer zaak steunen teneinde voor- en tegenstanders in de ge legenheid te stellen in overleg met de commissie voor de waterschappen deze kwestie nader te bespreken. De Heer van de Westelaken zegt dat hij het Land van Heusden en Altena zeer goed kent, waar hij vroeger eenige jaren candidaat-notaris te Dussen is geweest, Met zijn locale kennis kan hij geen nut in de oprichting van het Waterschap zien en waar zich zoo tal van ingelanden tegen de oprichting verzetten, mag daartoe naar zijne meening dan ook vooralsnog zeker niet worden overgegaan. Het voorstel »van Ommeren® zal spreker volgaarne steunen. De Heer Kipp, lid van Gedeputeerde Staten en lid der Commissie voor de Waterschappen verdedigt het ontwerp voorstel en betoogt dat de Commissie voor de Waterschappeu meer vertrouwen stelt poogt gerust te stellen. Ik wou, dat ik in de plaats mijner dochter was, dat ik kon sterven. Wat te doen f Bid, zeide Hélène heengaande. Het rijtuig stond klakr. Mevrouw de Kerlor omhelsde Fanfan en drukte An nette op het hart goed voor het kind te zorgen. Hélène ging de trap af en zeide tot den koetsier, terwijl zij in het rijtuig steeg. Naar dokter Vilfeu, in de Rue Des bordes-Valmore. Zij had, in hare gewone nadenkendheid, terstond om een arts gedacht. Zij zou eerst een bezoek brengen aan den voor naam Bten kinderdokter te Parijs, Hélène keek op haar horloge. Het was al over negenen. Zou zij den geneesheer thuis vinden? Zouden zij dan nog samen aan den trein komen LXIX. Marcelle De dokter wilde juist uitgaan, toen mevrouw de Kerlor er aan kwamhij nam den hoed, dien zijn kamerdienaar hem gaf. De Hemel zij geloofd 1 riep Hélène uit, dat ik u vind. Hij had de bezoekster met eerbiedige hartelijkheid gegroet. Ik heb u noodig, dokter. Voor uw zoon Wordt vervolgd. in waf haar ingenieur rapporteert dan wat door den ongenoemden ingenieur van Mr. van Ommeren wordt beweerd. Spreker herinnert er aan, dat het in den laatsten tijd het streven van Ged, Staten is geweest om de polders, die daar voor als aangewezen beschouwd worden, in een waterschapsverband te vereenigen. Vandaar het voorstel tot oprichting van een waterschap het Noorderafwateringskanaal. Spr. is er van overtuigd, dat niet zoo vele bezwaren hiertegen zouden zijn opgegaan, al§ de menschen maar niets behoefden te betalen. De heer Loeff wijst spr. er op, dat de betrokken polders hun volkomen zelfstandigheid in eigen kring behouden, zoodat zij voor wat dit betreft geen be zwaren tegen oprichting van het waterschap kunnen hebben. De beschuldiging in het adres van den heer Gulden genoemd, wordt door niets gemotiveerd spr. moet er dan ook ernstig tegen protesteeren. Hij kan verklaren, dat het bij dit protest wel niet bl|jven zal. De veiligheidsklep voor de heffing ligt in de classificatie, dus niemand zal te veel betalen. De Heer van der Schans vreest dat de tegenstanders het doel der oprichting niet goed begr|jpen. Hij verdedigt nader het voorstel der der Commissie n.l. om over te gaan tot oprichting van het Waterschap »Het Noorderafwateringskanaal,zulks mede op dezen grond dat geen enkel deugdelijk bezwaar tegen het ontwerp is aangevoerd. Spreker dankt den hoofdingenieur en diens ambtenaren voor hun uitstekend rapport. De door Mr. van Ommeren opgesomde bezwaren deelt spreker geenszins en diens betoog heeft hem zeis nog in de meening versterkt dat het Waterschap er beslist komen moet. Hij vertrouwt dan ook dat de Staten zich niet zullen laten beïnvloeden door de tegenactie. Wat het door Mr. van Ommeren gezegde aangaat betreffende de polders, die geen bezwaren hebben tegen de oprichting van het Waterschap, meent spreker te moeten opmerken dit niet juist is en wel met name wat betreft den polder »Het Hakkeveld® Mr. van Ommereu heeft beweerd dat «Het Hakkeveld® bij de tegenstanders zou be- hooren en als voorstander staat vermeld. Nu heeft spreker gisteravond ongevraagd eene verklaring van ingelanden in het Hakkeveld ontvangen en wel van eigenaren van 37 van de 38 bunders dat zij vóór de oprichting waren. Wat de besprekingen aangaat, die Mr. van Ommeren met de ingelanden heeft gehouden, daaraan hecht spreker niet de minste waarde. Spreker bljjft aanneming van het voorstel van Gedeputeerde Staten warm aanbevelen. De heer van Ommeren repliceerende beantwoordt eerst den Heer Kipp door te zeggen dat eene quastie van appreciatie is aan de woorden van welken ingenieur de meeste waarde moet worden toegekend. Spreker wil geen party kiezen, maar alleen constateeren dat onder deskundigen geen eenstemmigheid bestaat. Spreker zeide verder dat hij zich tegen het geheele betoog van den Heer van der Schans gaarne zoo hebben verweerd, maar dat hij zulks tot zijn grooten spijt niet kan doen, omdat hjj met den besten wil den Heer van der Schans niet in alles heeft kunnen volgen, wijl deze nog al zacht sprak en hjj ver van hem af zat. Spreker heeft o.m. wel verstaan hetgeen de Heer van der Schans omtrent bet Hakkeveld heeft gezegd en dan dient daarop te wor den geantwoord dat hetgeen de Heer van der Schans beweert onjuist is. Spreker heeft niet gezegd dat de ingelanden van het Hakkeveld onder de tegenstanders be- hooren, maar wel dat geen vergadering van ingelanden was gehouden, zoodat deze zich niet hebben kunnen uitspreken en zij noch onder de vóór- noch onder de tegen standers konden worden gerekendonder de vóórstanders mochten zij dus niet worden gerangschikt, zooals het rapport der Com missie voor de Waterschappen deed. Wat aangaat de besprekingen met de ingelanden, daaraan hecht spreker in tegenstelling met den Heer van der Schans groote waarde en zegt dat hjj in het weg blijven van de voorstanders nu niet direct een kracht voor hun argumenten ziet. De eigenaren weten heusch wel wat voor hen het best is. Ook de heeren Gulden en van de Weste laken repliceeren. De Heer Jhr. Mr. van Sasse van Ysselt merkt op dat de overgroote meerderheid van ingelanden door het rapport van den Hoofdingenieur niet van standpunt is ver anderd en tegen de oprichting is gebleven. Spreker steunt de betogen van Mr. van Ommeren en Mr. Loeff en meent dat het waterschap niet mag worden opgedrongen. Spreker meent dat de ingelanden, die klachten hebben, voorloopig zooveel mogelijk geholpen moet worden, doch dat de overigen niet mogen gedwongen worden lid te zjjn van een waterschap dat ze niet wenschen, te meer waar het niet absoluut noodzake lijk is. De Heeren Mr. Loeff, Kipp en van der Schans repliceeren. De Heer Commissaris der Koningin merkt als Voorzitter der Statenvergadering op, dat het niet gelukt is met dit waterschap zoowel de waterafvloeing als de watervoor ziening te dienen. Een bepaald advies kan spreker aan de Staten niet geven. Er is thans eene groote meerderheid van ingelanden, die gekant zijn tegen de op richting van het Waterschap. Hij wijst er op dat de bezwaren door de Heeren Mr. Loeff en Mr. van Ommeren aangevoerd niet aan Gedeputeerde Staten bekend waren, toen zjj hun brief aan de Staten schreven. Spreker geeft in overweging het voorstel van Gedeputeerde Staten aan te houden, opdat de Commissie voor de Waterschap pen aan ingelanden in hun eigen streek nog eens gelegenheid kan geven van hunne inzichten te doen blijken. Mr. Loeff geeft nog aan de Commissie in overweging om eens na te gaan of niet volstaan kan worden met een beperkter waterschap voor direct belanghebbenden. De heer Kip zegt Mr. Loeff toe, dat de Commissie diens denkbeeld zal overwegen. Het voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen aangenomen, wat tot gevolg heeft dat Mr. van Ommeren zijne voorstellen, als zijnde daardoor over bodig, intrekt. aoaw UW Glazen buisie .75ck: MJjnhardtopdeyeripaWcinl BINNENLAND. Een ernstig auto-ongeluk 2 dooden. Men meldt uit Oostburg Tusschen1* de Draaibrug en Sluis alhier heeft een zeer ernstig ongeval plaats gehad. De vrouw van zekeren Van der Bunder reed met haar 5-jarig dochtertje achter op de fiets. Het kind geraakte op zeker moment met een harer voeten tusschen de spaken, tengevolge waarvan de vrouw zigzag over den weg kwam te rijden. Zij werd achterop gereden door de Bel gische auto 5964, bestuurd door den heer L. L. uit Antwerpen. Het meisje, dat van het rijwiel viel, werd door de auto aangereden. De be stuurder trachtte het kind te ontwijken en reed daardoor in een sloot, waarbij de auto over den kop sloeg. De eigenaar, zijn echtgenoote en kinderen geraakten daarbij onder den wagen. De man werd op slag gedood, de overige inzittenden hadden min of meer ernstige verwondingen. Zjj werden overgebracht naar het ziekeu- gasthuis te Sluis. Het meisje dat door de auto aangereden was, overleed kort na het ongeval. Friesch ree naar Argentinië Dezer dagen is een collectie Friesch stamboekvee, bestaande uit 4 stieren en 46 vaarzen, naar Argentinië verzonden. De geheele collectie vertegenwoordigde een waarde van f 25,000de stieren waren aangekocht voor f22,500. Brand De boerderij van den landbouwer de Bresser op den Langenberg te Boxtel is geheel uitgebrand. In de stal was een groote hoeveelheid hooi. Ook twee varkens kwamen in de vlammen om. Het woonhuis bleef gespaard. Trap van een paard De 37-jarige Cornelis S., wonende te Zevenbergschehoek, die Woensdagmorgen op de tentoonstelling van stamboek-trek paarden een trap van een paard kreeg, is Zaterdagmiddag in het R. K. Ziekenhuis, aan de bekomen verwondingen overleden. o Een adder in het gras In het Gastelsch Laag onder Oud-Gastel heeft een maaier een adder, die onder het gras verborgen was, met een zeis doodelijk getroffen. Het reptiel had een lengte van 80 c.M. Zigeuners aan de gremen Vrijdagavond waren er aan de grens bij Kerkerade weer een heele troep Zigeuners, met paarden, beren, apen, enz. die zich reed3 een eindje op Nederlandsch grond gebied bevonden. Zij werden direct door militaire politie en marechaussees terug gezonden. Later probeerden zij het weer om in kleinere groepjes op verschillende plaatsen over de grens te komen, maar overal werden zjj terug gewezen. Een ll-jarlge fietsendieregge In de laatste 14 dagen werden te Zutfen herhaaldelijk fietsen weggenomen, er ging haast geen dag voorbij, dat de politie geen klacht kreeg over het verdwjjnen van rij wielen, soms 3 of 4 per dag. Alleen damesfietsen werden vermist. Maar het merkwaardige was, dat men al die fietsen soms reeds enkele uren later terugvond, eenige straten verder. Dan lagen of stonden ze daar volkomen onbeschadigdalleen was nu en dan het zadel ietwat verzet. Tot dusver zou men aan een raar soort straatschenderij kunnen denken. Maar later kwamen er ook aangiften over vermissing van voorwerpen van waarde, welke in een taschje aan zoo'n fiets zaten. Zoo werden Dinsdag weer 4 fietsen vermist en uit een der teruggevondene miste de eigenares een portemonnaie met f9 welke in het fiets- taschje was geborgen. Thans is het aan de politie gelukt de daderes te betrappen, het is een meisje van 11 jaar. Van het gestolen geld had zy een paar zilveren ringetjes gekocht en de rest verstopt. Tegen het meisje is proces-verbaal opgemaakt, —o mishandeld Te Bunde is een 19-jarig meisje op den weg naar Geulle door drie mannen over vallen en op schandelijke wijze mishandeld. o Brandstichter Zaterdagmiddag is Kattenburg te Am sterdam in rep en roer geweest door een familietwist, welke gevolgd werd door brand. De twist liep tusschen het echt paar de Wolf, dat op het Kattenburger- plein woont. De man, die bootwerker is, dreigde het huis in brand te zullen steken en maakte reeds aanstalten door met een kan met benzine of petroleum rond te loopen. De vrouw werd begrijpelijker wijze bang en liep de deur uit om be scherming te zoeken op het politiebureau Kattenburg. Nauwelijks was zij daar of in het brandweerstation, dat naast het politiebureau gelegen is, werd brand aan gezegd. Het bleek, dat de man uitvoering aan zijn bedreigingen had gegeven, Hij begon met een hoed van zijn vrouw te begieten en daar den brarid in te steken. In een oogwenk stonden de achterkamer en de keuken, beide uitkomende in de Groote Kattenburgerstraat in lichte laaie. De brandweer wist het vuur, dat om kwart voor vjjf was uitgebroken met één straal op de motorspuit te dooven. De dader, wien- buren de kan met petroleum of ben zine hadden afgenomen, werd naar het bureau gebracht en daar, ter zake brand stichting achter slot en grendel gezet. Bij de bovenburen kwam een papegaai en een kanarie door den rook om het leven. »Tel.« INGEZONDEN. (Buiten verantwoording der Redactie). Eethen, ll-7-'25. M. d. R.l Mag ik, naar aanleiding van het In gezondenonderteekend door »een toe hoorder® en voorkomende in No. 4515 van Uw blad, s. v. p. een plaatsje voor onderstaande regelen? De schrijver heeft in dat stukje, gedekt door het schild der Anonymiteit een paar onjuistheden geadresseerd aan de A. R. partij, die eenige nadere belichting be hoeven. Onjuist is allereerst, zijn bewering, dat de debaters afweken van de A, R. be ginselen, tenzjj de schrijver de personen die door enkele uitroepen hun afkeer van het Socialisme te kennen gaven ook de baters noemt. Trouwens de aanmatigende wijze waarop de fungeerende voorz. op, door schryver bedoelde vergadering der S. D. A. P., de Socialistische beginselen bewierookte en de manier waarop hij de beginselen van an dersdenkenden bekladde, maakten het alles zins verklaarbaar, dat bij dergelijke uit tartingen enkele toehoorders de contróle over hun zenuwen kwjjt raakten. De toehoorder® mist intusschen alle recht om de antirev. party daarvan in haar geheel een verwijt te maken. Niet minder onjuist is zijn veelvuldige aanhaling van bijbelteksten. Immers, waar daar gesproken wordt over zachtmoedigheid en liefde tot de vijanden, daar geldt dat het persoonljjk leven en niet het leven eener party. Op bovenvermelde vergadering werd niet opgekomen tegen persoonlijke beleediging, doch tegen volstrekt onware beschuldigingen aan het adres der A. R. party gericht. Wordt iemand persoonlijk benadeeld, dan is het schriftuurlyk en edelmoedig, zoo hjj dat geduldig draagt. Wordt het beginsel daarentegen bena deeld, dan is de drager daarvan verplicht het te verdedigen. Was de toepassing van bijbelteksten, zooals »een toehoorder® dat wil, juist, dan zouden wij moeten zeggen, och jullie lieve brave Socialisten, jullie zjjn wel onze poli tieke (niet persoonlijke) vijanden, maar wij houden toch veel van U. Gjj wilt wel niet weten van de vreeze Gods en de eere voor den koning, als bij Zijn gratie regee- rende, gij wilt wel de koningin de teugels van het landsbestuur uit handen rukken en God de teugels van het wereldbestuur ontnemen, maar wij zijn zoo verdraagzaam, dat wij toch ons best zullen doen óm zooveel mogelijk van uwe mannen, die de oppermacht Gods loochenen, in 't lands bestuur te krijgen Wie op deze manier de redeneering van »een toehoorder® en zijn toegepaste schriftuurplaatsen consequent doortrekt, gevoelt aanstonds dat zjjn betoog onjuist is. Met dank voor de plaatsing UEd. dw. dn., J. A. VERDOORN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De rijksveldwachter D. Louwers alhier is bevorderd tot brigadier- titulair. Onder leiding van haren directeur den heer Joh. v. Berkel uit Ammerzoden, gaf de aHeusdensche Harmonie® Zaterdag avond wederom een zomerconcert op de Vischmarkt. Oudergewoonte werd het programma, omvattende 10 nummers keurig afgewerkt, zoodat het talrjjk publiek naar hartelust kon genieten. Aan de school der Eerw. Zusters wordt binnenkort een lokaal gebouwd, waarin gegeven zal worden een cursus in knippen, naaien etc. hoofdzakelijk voor de oudere jeugdiets waaraan hier reeds lang behoefte werd gevoeld en waarvan ongetwijfeld druk gebruik zal worden ge maakt. Bij de Vrijdagmiddag gehouden aanbe steding werd ingeschreven als volgt C. van Eggelen f 3383. Gebrs. v. d. Staak f3373. A. J. Boeren f3197. Gebr. Dankers f3187. Na verkregen goedkeuring werd het werk opgedragen aan de laagste inschrij vers de Gebr. Dankers. Op het groot Nationaal Concours van Scherpschuttersvereenigingen te Uden- hout Zondag j I. aldaar gehouden behaalde onze Kon. Erk. Scherpschuttersvereen. »St. Blasius® den 5den prijs zjjnde een zilveren medaille. Sedert eenige dagen zjjn op de voormalige conservenfabriek de werkzaam heden weder hervat en is men begonnen met het verwerken van zeer groote kwan- tums zwarte aalbessen, waarmede velen weer zijn gebaat. Dank zjj onzen stadgenoot den bekwamen musicus Chr. Merkx Jr. klinken sedert Zaterdag van het carillon een viertal nieuwe aria's genomen uit »de Leeuwe rik". Op 't heel uur staatDe vroolijke jongen op 't klein kwartier Een voorspel van 't vlaggelied op 't half uur 't vlagge- lied en op 't groot kwartier In de lucht, welke wijsjes goed voldoen en getuigen van de vaardigheid van bovengenoemden dilettant te meer, waar het hier zjjn eerste prestatie op dit gebied is. Andel. Een landbouwer uit B.-Broek had dezer dagen het ongeluk met een zwaar beladen wagen met hooi van den Hoogen Maasdijk te geraken. Wonder boven wonder liep dit ongeval zonder per soonlijke ongelukken af. Toen de broodbakker J. Versteeg alhier Zaterdagmorgen zjjn hit uit de weide wilde halen, kwam hjj tot de minder aange name ontdekking, dat het beest spoorloos wa3 verdwenen. Direct werd alles in het werk gesteld om gemelden hit op tesporen en in nabu rige gemeenten geïnformeerd, doch zonder resultaat. Toen men evenwel Zondagmiddag te Orthen (bjj den Bosch) informeerde, werd medegedeeld, dat aldaar dienzelfden mid* dag een los loopende hit was gestald en bleek het bjj nader onderzoek inderdaad de lang gezochte te zjjn. Dienstplichtigen der lichting 1926 worden opmerkzaam gemaakt, dat dit jaar de loting voor den dienstplicht in de maand Augustus a.s. zal worden gehouden. Vorige 02

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2