Eerste Blad Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL S. D. LANKHUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heugden. No. 4519. Vrijdag 17 Juli 1925, Het icand vair Heusden en Mm int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. ^nd van altena Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25. en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Dezer dagen verscheen een nieuwe Gids voor Gorinchem, uitgegeven door de firma D. Y. Alta te Amsterdam, met medewerking van Gorkum's gemeente bestuur. Het boekje, dat er keurig verzorgd uit ziet, is samengesteld door den Heer H. A. Ravenswaay, die er met medewerking van eenige andere Gorkumers, een aardig geheel van heeft weten te maken. De gids bevat verschillende foto's en teekeningen, terwijl mede een platte grond is opgenomen. Toen wij bedoelden gids zagen, dach ten we dadelijk bij ons zelf „waarom bestaat er toch eigenlijk ook geen gids voor het zoo mooie Land van Heusden en Altena met zijn bijzonder aardige plekjes"? Het Land van Heusden en Altena is een van de plekjes van ons land, die veel te weinig bekend zijn. En toch verdient het dat allerminst integendeel behoorde het buitenaf bekendheid te hebben door het vele mooie, dat het ons biedt. Dat mooie ziet men voor een goed deel op een tocht over den Dijk in de eerste plaats van Sleeuwijk via Woudrichem en Andel naar Heusden. Over het natuurschoon willen we het echter nu niet in de eerste plaats hebben, maar we willen eerst met een paar J woorden wijzen op het bezienswaardige uit het verleden dat de stedeke's Wou drichem en Heusden ons bieden en dat werkelijk de moeitewaard is om bezich tigd te worden. Zoowel op Woudrichem als op Heusden wordt dikwijls afgegeven en toch zeer ten onrechte. Zeker, 't zijn beide stille stedeke's met weinig vertier, maar toch geeft de geheele bouw iets gezelligs, ik zou haast zeggen iets knus aan beide. En dat het er gezellig is bewijst wel dat zij die er gewonnen en geronnen zijn, zich hoogst moeilijk in een andere om geving thuis gevoelen Dit schrijvende denk ik aan het ioo interessante boekje getiteld „Oud-Wou- drichem" van de hand van den Wou- drichemschen kundigen oud-gemeente secretaris J. L. G. Kingmans. In een 30-tal bladzijden vertelt de heer King mans ons heel wat geschiedkundige en plaatselijke bijzonderheden omtrent het stadje aan de samenvloeiing van Maas en Waal gelegen en hij doet dat op zoo buitengewoon aangename wijze dat het 147 Neen. Ziet u, zei de dokter, een weinig ver legen, ik heb het vandaag erg druk. U moet toch met me meegaan, beste dokter. Waarheen In den omtrek van Parijs. Hij maakte een gebaar van verrassing. U alleen, ging Hélène voort, kunt een klein meisje redden, waarin ik meer belang stel dan ik u op het oogenblik kan zeggen. De tijd dringt. Vilfeu had wel opgemerkt, dat de gravin op haar gezicht sporen van haar innerlijken strijd droeg, maar een dok ter moet de bescheidenheid van een biechtvader hebben. Mevrouw de Kerlor had er reden voor om bij Vilfeu aan te kloppenhij was de knapste dokter van Parijs, hoewel hij nog geen vijftig washij was eerlijk en bekwaam. We behoeven er niet bij te voegen dat hij zijn beroemdheid aan reclame te danken had. Ik smeek u, dokter, hernam Hélène de oogenblikken zijn kostbaar mijn rij tuig wacht beneden. Het mijne ook. Kom. t Hij zag hare oogen, die angstig ston den. Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295-325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 werkelijk een genot is zijn werkje te lezen. De bezienswaardigheden van Woudrichem laat de schrijver alle de revue passeerenzoo vertelt hij van de bijzonder mooie oude gevels met hun interessante opschriften, van het De Witt's poortje, van het oude Stadhuis, van de oude Hervormde Kerk enz. enz. En dat vertellen verraadt steeds den grondigen kenner van Woudrichem's historie. Over Heusden bèstaan er meerdere werken, maar van veel ouderen datum. Het bekendste is wel dat van Ouden hoven. Het is een huogst interes sant boek, dat ons doet zien welk een voorname plaats Heusden eenmaal heeft ingenomen in de rij der Hollandsche steden. Dat het Heusdensche stadhuis, de Hervormde Kerk met hare mooie graftombe, de oude vestingwallen enz. enz. een kijkje overwaard zijn, zal ieder U zeggen die Heusden kent, De groote heerenhuizen, eenmaal uit ruime beurs gebouwd, zijn er nog de bewijzen van dat Heusden vroeger een plaats van be- teekenis is geweest. Maar naast allerlei merkwaardigheden uit het grijs verleden biedt zoowel Wou drichem als Heusden den bezoeker ook heel wat natuurschoon Het eenig mooie riviergezicht te Woudrichem en eene wandeling om Heusden over de wallen of naar het lieflijke Nederhemert zijn zóó mooi dat ze nooit vervelen. Niet alleen Heusden en Woudrichem, maar ook de dijkdorpen zijn niet mis deeld van natuurschoon. De kronke lende dijk langs de Maas met zijne mooie bermbepiantingen en zijne aan den bin- nenvoet gelegen tallooze boerderijtjes door geboomte omringd, is werkelijk op meerdere punten allerinteressante voor hem, die oog heeft voor de natuur. En waarom schreef ik nu het voren staande Zoo gaarne zou ik zien dat meer vreemdelingen werden getrokken naar het Land van Heusden en Altena, dat nog door veel te weinig landgenooten Hij had voor de gravin de Kerlor de grootste vereeringhet zou hem zeer gespeten hebben haar niet te kunnen voldoenmaar hij moest toch om zijn zieken denken ook. Hij rekende reeds na of dezen ook zouden kunnen wachten. Beste dokter 1 U wilt me toch niet wanhopig maken Ik ben tot uw dienst, antwoordde hij Laten wij dan heengaan I Waarheen gaan we? Naar Villiers-sur-Marne. Die streek ken ik. Ik was er in het laatst van '70. Ik heb de gekwetsten verpleegd op den dag van den slag bij Champigny. We moeten er om half elf zijn. We zullen er zijn, zei de dokter, ter wijl hij op zijn horloge keek. Het betreft, zooals ik u gezegd heb, een klein meisje. Waaraan lijdt zij Ik weet er niets van. Maar zij is stervende. Hoe oud is zij Ongeveer zoo oud als mijn zoon. De dokter nam zijn instrumenten mee. Zij kwamen juist op tijd aan den trein. Even voor elven kwamen zij bij Eu genie Bepiquet. De nederige woning was geheel onder ste boven gehaaldde min zat aan het hoofdeinde van het bed van Marcelle. Het arme kind was zoo bleek, dat mevrouw de Kerlor meende dat alles al gedaan was. Marcelle haalde nog maar met moeite adem. Haar glazige oogen waren bijna geheel gesloten. Een verschrikkelijk wordt gekend en dat toch, zooals ik reeds zeide, zooveel moois te zien geeft op velerlei gebied. Maar hoe nu vreem delingen hierheen te halen Hoe de aandacht te vestigen op het schiereiland tusschen Maas en Merwede M. i. zou het alle aanbeveling verdienen om een gids uit te geven in den trant als bo vengenoemde gids voor Gorinchem. In dien gids zou dan op populaire en eenigszins smakelijke wijze al het be zienswaardige in het Land van Heusden en Altena moeten worden vermeld, terwijl het Slot Loevestein en het Eiland Nederhemert ook niet vergeten zouden mogen worden. Eene vereeniging voor vreemdelingen verkeer hebben we jammer genoeg niet, zoodat het initiatief tot het samenstel len van een gids voor onze omgeving zou moeten uitgaan van een particulier. En nu de vraag, is er nu niemand die zich met het samenstellen van een gids zou kunnen en willen belasten Mij dunkt dat er meerderen zijn, die voor die taak bijzonder geschikt mogen worden geacht en zoo 'n groot werk is het toch ook niet. Materiaal is er meer dan voldoendemen kan beginnen met veel te halen uit genoemde werkjes van Kingmans en van Oudenhoven, terwijl een werkje van Verlée den samensteller goede diensten kan bewijzen voor wat Loevestein aangaat. En mogelijk bestaan er ook nog wei werkjes over meerdere der in het Land van Heusden en Altena gelegen dorpen. De schrijver van een gids doet zonder twijfel niet slechts een grooten dienst aan deze streek maar ook zal zijn werk hemzelf voldoening geven. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 —165 -175185 Overhemden met boord en manchetten 225—250—275—295 Dassen zelfbinder 36-50-60 Strikjes 45—50—60 65 BUITRMLANBSOH OVERWICHT In de nachtzittir,g van Zondag op Maan dag is de Franscha begrootiüg zoowel door de Kamer als de Senaat aangenomen. Het merkwaardigs geval deed zich voor, dat, terwijl Caillaux einde der vorige week gereutel klonk door de de kamer. De dokter wierp een blik op de apot- hekersfleschjeshij begreep dadelijk alles. Het kind van Carmen had een aanval van kroep. Eugenie Repiquet begon met klagende stem van de ziekte te vertellen zij zeide dat ze dadelijk om den dokter gezonden had, die zich ijverig betoond had maar hij was juist vertrokken, en had ver trokken, dat er geen hoop meer over was en dat hij zijn taak als afgeloopen beschouwde. Hélène hield den adem in, toen ze die verschrikkelijke woorden hoorde. Dokter Vilfeu antwoordde slechts met korte woorden terwijl hij zijn scherpen blik op het stervende kind vestigde. Een aarzeling gleed bliksemsnel door den geest van den geleerde. Zij beteekende. Moeten wij aan die kleine ongelukkige nuttelooze pijn be sparen, of blijft er nog een straal van hoop over? Toen nam de dokter eensklaps een besluit. Hij haalde een instrumentje uit den zak, dat er vreemd en verschrik kelijk uitzag. Terzelfder tijd maakte hij een energiek gebaar om te kennen te geven dat hij door geen vraag wilde lastig gevallen worden. Als bij instinct trokken de beide vrou wen zich in een hoek van de kamer terug. Eugenie wilde zich, weenende, ver ontschuldigen van onachtzaamheid. Het kind was den geheelen dag erg vroolijk geweest en had goed gegeten. TELEFOON No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. sar Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne reeds in de Kamer een nederlaag leed, die echter geen verdere directe politieke ge volgen had, omdat hij niet de vertrouwens kwestie had gesteld, de minister van finan ciën en zoodoende de regeeririg in haar geheel in den nacht van Zondag op Maandag het terrein wist te behouden, dank zij de steunpolitiek rechts de officieele op positie. Links daarentegen heeft zich open lijk tegen de regeering gekeerd, toen het er om ging de omzetbelasting al dan niet te aanvaarden. Deze omzetbelasting is bij de linksche Kamermeerderheid verre van populair en met name de socialisten zouden haar gaarne zien afgeschaft. Deze omzet belasting brengt echter heel wat in het laadje een 240 raillioen francs en Caillaux bepleitte dan ook ijverig de noodzaak met deze belasting, waar hij zelf overigens ook niet al te hoog mee wegliep, genoegen te nemen. Zooveel zelfs was den minister van financiën aan de inkomsten, uit deze belasting te verkrijgen, gelegen, dat hij in verband ermee de vertrouwenskwestie stel de Caillaux was dus bereid van het poli tieke terrein te verdwynen, wanneer men hem op dit stuk tan zaken zijn zin niet wilde geven. De socialisten hebben toen nog getracht de inwilliging te verkrijgen van een wensch, hierop neerkomende, dat bepaalde groepen van kleine kooplieden van deze belasting op den omzet zouden worden onthevenwanneer dit niet ge beurde, zouden de socialisten zich tegen de regeering richten. Dit is ook inderdaad geschied, toen een socialistisch amendement, waarin van bo- Repiquet, die met haar speelde, was er verrukt over, dat het kind bij den dag groeide nooit had het meisje er frisscher en gezonder uitgezien. Eens klaps, trof midden in den nacht, een klacht van Marcelle het oor van Eu genie. Dadelijk sprong zij uit bed en wekte haren man die droomde dat hy tot sta tionschef in Emerainville benoemd was. Nadat zij het lampje aangestoken had, bemerkte Eugenie tot haar schrik, dat de kleine Marcelle ziek was. Ylet kind klaagde over pijn, terwijl het de hand aan de keel brachttoen zij haar den pols voelde, had de goede vrouw bemerkt dat het kindje koorts achtig was. Zij had zeker overdag kou gevat, op het oogenblik, waarop men er het minst aandacht. Repiquet was nu ook, even ongerust als zijn vrouw, opgestaan. Ze hadden eerst van alles beproefd vlierthee, Eau de Cologne, maar zonder dat het eenige uitwerking had. Het was intusschen dag geworden en Repiquet had uitgeroepen Er staat ons maar een ding te doen en dat is, den dokter te roepen. Ik zal naar hem toe gaan voor ik met den trein naar La Villette terugkeer. De dokter had niets gezegd, maar hij had een recept geschreven dat de apot heker dadelijk klaar gemaakt had. Dit scheen evenwel niet geholpen te hebben. Tegen den avond was de dokter te ruggekomen en had kunnen constateeren vengenoemden wensch gewag werd ge maakt, dan ook werd verworpen, stemden de socialisten, welk voorbeeld door ver scheidene radicalen werd gevolgd, tegen de regeering, die echter geen échec leed, omdat de oppositie zich voor de regeering verklaarde en dus feitelijk haar leven redde. Gezien deze loop van zaken, die een breuk van het kartel gaf te aanschouwen, is het duidelijk, dat de regeeering in den vervolge niet meer op het linksche kartel zal kunnen rekenen en op een gewyzigde parlementaire basis zal moeten steunen. M. a. w.wanneer de regeering-Painlevé zich in den vervolge nog wenscht te hand haven, zal zij eeri beroep moeten doen op de verdere samenwerking van rechts en centrum. 4 Minister Chamberlain heeft in het En- gelsche Lagerhuis den tekst meegedeeld van de Engelsche regeering op de voor stellen der Fransche en Spaansche regee ringen inzake Eogelands samenwerking ten opzichte van Marokko. De minister zei, dat de Fransche en Spaansche regeeringen voorgesteld hadden, dat Engelsche oorlogsschepen zouden mee werken tot het waken tegen contrabanta en wapensmokkelary in de territoriale wateren van Tanger en binnen 6 mijl van de Fransche en Spaansche zones in Marokko en dat afdeelingen Engelsche, Fransche en Spaansche troepen naar de zone van Tanger gezonden zouden worden om te zorgen, dat de opstandelingen geen aanvoer meer kregen en de stad zoo dat het een aanval van kroep was. Toen had Eugenie het besluit geno men om een telegram te sturen aan mijnheer d'Alboize, te Tours. Ais zij het adres van de zuster van den kapitein geweten had, zou zij het aan haar gestuurd hebben omdat zij in Parijs woonde en veel van haar nichtje hield maar volgens de aanwijzingen die haar gegeven waren moest zij, in geval van nood, aan mijnheer d' Alboize, aan de pyrotechnische school in Tours, tele - grafeeren. Met dofie stem zette Eugénie haar verhaal voort, vreezende den dokter in de voltooiing van zijn arbeid te storen. Ze was zeer verwonderd dat er een vreemde dame gekomen was, die een nieuwen dokter meebracht. Maar de vrouw van den spoorwegbeambte zou zich wel gewacht hebben de minste aan merking te maken. Eugénie Repiquet had zoo heel lang hunnen voort vertellen, want Hélène gaf volstrekt geen acht op de klagende woor den van de min. Een woord, een enkel woord maar, had Hélène allersomberst gestemd het woord kroep 1 In dezen tijd was er nog geen genees middel tegen diphteritis uitgevonden ieder kind dat door de verschrikkelijke ziekte aangetast was, werd als onher roepelijk verloren beschouwd. Dokter Vilfeu was een der ijverigste zoekers naar dit geneesmiddelhad zich reeds zelfs de nieuwste instrumenten la ten vervaardigen. Hélène keek naar den dokter, dien zij NIEUWSBLAD vier ht Laid m Heiisdoe n AltnUtLiiistrnt sn de Bommeierwasrd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1