S. D. LANKHUYZEN Go's BANK VAN ALTEN* Uitgave: Firma L. J* VEERMAN, Heugden* 4520 Woensdag 22 Juli 1925, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Slapeloosheid Prikkelbaarheid Examenvrees MijnhardtS Zenuw-tabletten, T. BOONSTRA. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur «n Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gebruik hiertegen de Zenuv/stillende f en Zenuwsterkende BUITBNLANDSCH OVERZICHT Maandag 20 Juli is een aanvang gemaakt met de ontruiming van het Roergebied, dat tien dagen later, dus 30 Juli geheel ont ruimd zal zijn, op 1 Augustus zal het Roergebied, dank zy de opheffing van den bezettingsdruk, weer vrjjer kunnen adem halen. Het blijkt dat de bezettende mogend heden derhalve van zins zjjn tot de ont ruiming van het Roergebied twee weken vroeger over te gaan dan de dag, waarop zy de bezette streken moeten hebben verlaten. Immers ter conferentie van Londen, waarop Duitschland de regeling van het vraagstuk der schadevergoeding op den grondslag van het plan Dawes aan vaardde, wist Duitschland te bedingen, dat het Roergebied uiterlijk midden Augustus weer geheel Duitsch zou zijn. De stap der Franschen en Belgen mag worden toegejuicht, omdat nu weer een bron van verbittering is verstopt. Overigens loopt het oordeel over de redenen van den thans besloten stap nog al uiteen. Aan den eenen kant heeft men woorden van lof over voor het feit, dat de Franschen het bezette Roergebied verlaten voor den dag, waarop dit hun plicht wordt. ^Frankrijk geeft hier mee een blijk van zijn goeden wil en toont metterdaad, dat het veel ge legen is aan een beter verhouding tot Duitschland*, zijn sommigen geneigd op te merken, Anderen, nuchterder, stellen het echter voor, dat slechts een harde nood zaak de Franschen dwingt een schijnbaar genereus gebaar te makende moeilijke positie der Franschen in Marokko zou de Franschen nopen overhaast troepen terug te trekken. Weer een ander zou er toe kunnen komen te concludeeren, dat de aankondiging der ontruiming vóór het uiterste tydstip bedoeld is om den inhoud van het antwoord der Duitschers op Briand's nota inzake het waarborgverdrag te beinvloeden. Hoe dit ook zy, bedoeld Duitsch ant woord is inmiddels reeds opgesteld en wellicht nu al op weg naar Frankrijk, zoadat men met den inhoud daarvan stel lig spoedig kennis zal kunnen maken. Een verrassend feit is het, dat men vrjjwel algemeen in Duitschland zich kan vereenigen met de bewoordingen van het Duitsche antwoord. Men is geneigd deze algeheele overeen- stemming als een gelukkig verschijnsel te kenschetsen en het toe te juichen, dat nagenoeg alle Duitsche partijen op het oogenblik voorstander zijn van een voort zetting der besprekingen met de geallieer den op den grondslag van Stresemann's antwoord. Ook wettigt de generale in stemming met wat de Duitsche antwoord nota inhoudt, de conclusie, die thans alle geschillen in den boezem van het kabinet zijn opgelost. Aan den anderen kant rijst Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen ver stopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prjjs per flacon van vjjftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. De directie zaak bekeken by den chef. vaar gewezen. ochter de vraag, hoe het komt, dat de steeds op buitenlandsch-politiek gebied in de contramine zijnde, Duitsch-nationalen plotseling zich hebben kunnen vereenigen met den inhoud der jongste Duitsche pact-nota. Openbare vergadering \an den Raad der gemeente WASPIK. Voorzitter Burgemeester Dekkers. Secretaris Van Schijndel. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed deelt de Voor zitter mede dat zijn ingekomen Van het hoofdbestuur der S.S. uit Utrecht bij schrijven van 12 Mei 1925, als ant woord op ons schrijven van 28 April, waarin verzocht werd vernietiging vari het besluit tot opheffing van den wachtpost aan den overweg Waspik's Gravenmoer, aan welk verzoek niet werd voldaan, 's Nachts zal een verlicht bord worden aangebracht. Bij de hierop volgende discussie dringt het lid v. d. Rijken er op aan opnieuw stappen te doen om de opheffing ongedaan te maken. De Voorzitter antwoordt, dat bezuiniging het motief is. heeft van alle kanten de zij heeft advies gevraagd De Raad heeft op het ge- Volgens spr. is er niets aan te doen. Wij kunnen het onprettig vinden, maar er is niets aan te doen. Verder worden nog eenige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur van den algemeenen arms is bericht ontvangen, dat de heer W. Kla zen is benoemd tot secr.-penuingmeester. Mededeeling van den minister van Water staat, dat het verzoek om een duiker te leggen naar het afwateringskanaal niet ingewilligd wordt. De Voorzitter zou iedereen aanraden op 14 Juli een vergadering bij te wonen, 's middag om half drie in de Harmoniezaal, waar een en ander besproken zal worden. Er zijn bij den landbouwconsulent klachten ingekomen. Deze achtte het nuttig een vergadering te beleggen, ten einde midde len te beramen tot verbetering, welke misschien nog verkregen kan worden. De verordering tot wijziging der vleesch- keuringsverordening is door Ged. Staten niet goedgekeurd, omdat keuring ter plaatse in strijd is met de bedoeling en strekking der wet. Met 10 stemmen wordt tot in trekking der wyziging besloten. Verschuren blijft buiten stemming. Het besluit tot verkoop van het school huis voor f 5000 aan het R. K. Kerkbe stuur is door Ged. Staten niet goedgekeurd. Met 10 steramen wordt besloten tot in trekking van dat besluit. Verschuren blijft buiten stemming. Een subsidie-aanvraag van den Politie bond wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van de Landstorm-commissie om een subsidie van f 10 wordt met 6 tegen 5 st. verworpen. De P.N.E.M. heeft gevraagd een stukje grond aan de haven in gebruik te ontvan gen (1.20 M*.) Voorzitter De firma Ruijtenherg heeft jaarlijks een stroomverbruik noodig van pl.m. 30.000 K.W. Zij heeft de gemeente ver zocht deze te leveren of hierin te voorzien. De gemeene zou dan moeten leggen, een nieuwen kabel en zou een transformator huis moeten bouwen. Toen is de P.N.E.M. gekomen en heeft gezegd wij kunnen voor minderen prijs leveren, waarna de firma Ruijtenherg besloot van de P.N.E.M. te ne men A Er waren echternog andere bezwaren. De firma Ruijtenherg moet ook stroom kun nen gebruiken in den spertijd. De ma ximale belasting wordt hierdoor te hoog opgedreven. Buiten spertyd konden^ we bet wel doen, nu niet. De secretaris deelt mee, dat de firma R. evenveel verbruikt als heel het overige deel van de gemeente. Na eenige discussie wordt met algemeens stemmen besloten het stukje grond af te staan in bruikleen met een opzeggingster mijn van 3 maanden. Verzoek van H. Hamers om wijziging der politieverordening omtrent Zondagslui ting der herbergen. VoorzitterHamers heeft met B. en W. een conferentie gehad. Hij zou zijn café graag des Zondags tijdens de diensten open hebben. Het wordt dan het meest door vreemdelingen bezocht B. en W. hebben geen macht om hierover te beslissen. Zij doen geen voorstel, doch laten dit aan den Raad over. Het verzoek kan ondervangen worden doer het artikel in de politiever ordening te schrappen en iedereen de ge legenheid te geven tot het open houden van zijn café's of er kan gebruik gemaakt worden van art. 54 bis, waarin B. en W. in bjjzondere gevallen opheffing kunnen vereenigen. Het lid v. d. Rijken zou alleen voor in woners het verbod willen laten bestaan tot 11 uur v.m. Het lid Brokx zou het verbod heelemaal willen laten vervallen. Het lid A. Kamp zou ontheffing willen verleenen voor de zomermaaden. Het lid v. d. Rijken vindt het 's winters harder noodig. Het voorstel van der Rijken, alleen vreemdelingen op Zondag onder de gods dienstoefeningen (dus voor 11 uur) toe te laten in een café wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen Pruissen, Verschuren, Smits en Ruijtenherg. VoorA. Kamp, J. Kamp, Vloeimans, van der Rijken, De Hond, Brokx en Rub- bens. Gekomen aan het cardinale punt, cön- versiegeldleeningen ad f 92000 geeft de Voorzitter een overzicht van de verschillende leeningen, welke achtereenvolgens tegen eene rente van 6 a 7 pCt. gesloten zijn. Volgens leeningsplan zou er dan 1 Januari afgelost worden 'n totaal f 91000. B. en W. hebben getracht hiervoor geld te leenen. 25 Juli 1925 kwam een offerte in van den pensioenraad van burgerlyke ambtena ren te Den Haag, die zich bereid verklaarde een leening te verstrekken van f 92000 tot den koers van 99 rentende 5 pCt. B. eri W. hebben onmiddellijk kennis ge geven dit voorstel te accepteeren, mits goedkeuring v. d. Raad en Ged. Staten. B.en W. vonden het aanbod schitterend, allen willen hooger rente. B. en W. durven gerust voorstellen het voorstel van den pensioenraad aan te nemen. Het heeft nog dit voordeel, dat het geld gestort wordt op eene schuldbekentenis. De aflossing ge schiedt als vroeger. Aan rente wordt f 1400 per jaar minder betaald. Alle lee ningen zijn dan bij den penioensraad onder gebracht, in totaal tot een bedrag van f 148.000 Allen bleken voor het voorstel. By de rondvraag bespreekt het lid A. Kamp de late verbranding van een milt vuur gestorven koe. De Voorzitter licht deze zaak toe. fjij is 't er mee eens voortaan dadeljjk tot ver branding over te gaan. Het lid Brokx stelt voor invoering van een wegenbelasting en intrekking van de verhooging van den hoofdeljjken omslag. Anders gaan de schippers Waspik uit. De Voorzitter is ook bang, dat de schip pers weg zullen gaan. De opbrengst van de straatbelasting wordt op f 4000 A f 5000 geschat. Dan behoeft de 1 pCt. niet ge heven te worden. Verschillende leden dringen aan op uitstel. De Voorzitter antwoordt dat vandaag de beslissing moet vallen. De directeur wil weten welk percentage we heffen. Spr. vindt een wegenbelasting billijk. Er volgt een uitvoerige discussie waarbjj door voorbeelden wordt aangetoond, wat er voor de wegenbelasting betaald moet worden. Voor bebouwde en ongebouwde eigendommen aan de prov. wegen moet 3j pCt., voor die aan de gemeentewegen 5 pCt. betaald worden. In stemming gebracht wordt het voorstel TELEFOON No. 15 - RAAJISDOIIKSVËER. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'ÜAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, sttr Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie tot heffing van een wegenbelasting aange nomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor Ruy- tenberg, De Hond, Vloeimans, Brokx, Rub- bens, Smits eri van der Ryken. Daarna worden nog verschillende zaken besproken. De kermis wordt dit jaar weer op denzelfderi datum gehouden. Het lid Brokx zou gaarne zien dat er een draaimolen kwam. Het lid Verschuren verzoekt verbetering van de waterloopen, terwyl andere leden nog andere wenschen uiten. BUITENLAND. Groote hitte in Canada De Crt. verneemt uit Toronto d.d. 19 Juli Weger.s de buitengewone hitte in de prairie provincie van Canada, vreest men voor groote beschadiging van de tarwe velden, voornamelijk in sommige streken van de Saskatchewan en Alberta. In de laatste provincie werd Bowden door brand geheel verwoest. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. Drie honderd per sonen zyn dakloos. Straatgevecht te Waraehau. Drie dooden. Te Warschau heeft in het centrum der stad een schietpartij plaats gehad tusschen politie en een troep misdadigers, die zich op verdachte wijze op straat ophielden. De politie slaagde er met veel moeite in een drietal dier individuen meester ie worden. Deze verklaarden communisten te zijn. Behalve twee politie-agenten werden bij deze schietpartij ook eenige leden der veiligheidswacht en voorbijgangers gewond. De drie arrestanten waren eveneens ge wond. Drie der slachtoffers zyn aan hun wonden overleden. Door deu bliksem gedood Tjjdens een hevig onweder dat zich in het stadje Bree ontlastte, zyn twee personen doodelijk getroffen. In het dorpje Dilsen (België) werd een persoon door den bliksem gedood en een meisje ernstig gewond. o Vreeslijke brand te Brassel In een waggon geladen met alcohol staande op de West-statie te Brussel ont stond Vrijdag j.l. brand. Een politie-agent die naar de plaats des onheils snelde viel in een holte van een opgetrokken weegstoel en werd zwaar aan de beenen gekwetst. Terwyl men op de inmiddels gewaar schuwde brandweer wachtte, wist een spoorwegarbeider de brandende waggon van de overige wagens los te balen en zoodoende uitbreiding der brand te voorkomen. Op het moment dat hij ze los had ontplofte ech ter een der vele vaten met alcohol waar door de moedige arbeider een massa dezer brandende vloeistof over het lichaam kreeg en met vreeselijke brandwonden overladen werd opgenomen. By het verschynen der brandweer bad het vuur reeds een groote uitbreiding ge nomen en kon men slechts na een hard nekkige bestrijding die circa anderhalf uur duurde, het vuur meester worden. De schade is zeer groot, de oorzaak onbekend. De toestand der beide slachtoffers is zorgeljjk. Orerstroomingen in Japan Tengevolge van de overstroomingen is Seoul geheel geïsoleerd en zonder verlichting. Vluchtelingen van het platteland werden ondergebracht in militaire kazernes. Nader wordt aan de Crt. uit Londen gemeld, dat door de overstroomingen 300 menschen zyn gedood, terwijl 5000 men- schen dakloos zijn. De stad Jong San is totaal overstroomd. Troepen zyn opgecommandeerd, ten einde by het reddingswerk de behulpzame hand te bieden. Nieuwe orerstroomingen in Korea Reuter seint ons uit TokioDagbladbe- richten uit Korea melden, dat nieuwe over stroomingen zich hebben voorgedaan nabjj Seoel, als gevolg van stortregens, die drie dagen duurden. Het spoorwegverkeer is gestremd. De watertoevoer van Seoel is afgesneden. Men wist, dat er vele slachtoffers zijn, terwyl de schade aan eigendommen uitge breid is. o Noodweer in China Uit Hongkong wordt gemeld Hongkong is de laatste dagen geteisterd door een hevig noodweer, gepaard met stortregens. Een aantal huizen is inge stort. Een 15-tal personen werd gedood, terwijl ettelijke personen gewond werden. Hulpbrigades zijn naar de plaats des onheils vertrokken. Volgens andere berichten zou het aantal slachtoffers ongeveer 200 bedragen. Reuter seint uit Hongkong, dat 15 dooden en 19 gewonden naar het zieken huis zyn vervoerd, die onder de puioen van een 7 tal huizen werden gevonden, welke tengevolge van de stortregens waren ingestort. De slachtoffers zyn Chineezen, behalve twee Indische bewakers. Het reddingswerk duurt voort. o Schandelijke moord Te Pont (bij Geldern in de Rijnprovin cie) zyn de 60-jarige landbouwer Jansen en zyn 48-jarige huishoudster Maria Roe mer op de boerderij van eerstgenoemde vermoord. De woning was leeggeplunderd de dader is nog niet gevonden. Beide slachtoffers werden met hamerslagen ge dood. Een drama op het platte land Te Eynthout een plaatsje hy Turnhout (België) speelde zich op de kermis een bloedig drama af. Een kermisreiziger, zekere Rujjpers, werd, toen hy centen op haalde, door een dronken mynwerker V. gescholden, die tevens een kwaden hond op hem afzond. Ruypers ging zyn revolver halen om den ongeroepene te verschrikken. Toen deze schynbaar aftrok, wierp zich V. voor liet Land mltisinti AlteiaJeLanustraat en Ie melerwaarii ldiilLlill

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1