Eerste Blad A. VERSGHÜUR-BAERT, Wen S. D. LANKHUYZEN Go's BANK C. DE KEMP ^nd van alten* Uitgave: Firma L. «JL VEERMAN, Heusden. 'No, 4521 Vrijdag 24 Juli 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. T. BOONSTRA. Engstraat HEUSDEN. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uitbreiding van de mogelijk heid van toepassing van de straf van geldboete. Kort geleden is door de Eerste Kamer der Staten-Generaal een Ontwerp van Wet aangenomen, hetwelk ten doel heeft eene uitbreiding te geven aan de moge lijkheid van toepassing van de straf van geldboete. Het Wetsontwerp, dat onze volle sympathie heeft, zal dus eerstdaags in het Staatsblad verschijnen en daar door spoedig als Wet zijne intrede doen. Een paar der voornaamste bepalingen willen we hier opnemen. „In geval van schuldigverklaring aan een strafbaar feit, ter zake waarvan de rechter, bij toepassing van vrijheidsstraf, als hoofdstraf gevangenisstraf van niet meer dan drie maanden of hechtenis zou hebben opgelegd, kan hij lo indien op het feit niet tevens geldboete is gesteld, niettemin geldboete opleggen 2o. indien op het feit tevens geld boete is gesteld, doch oplegging ook van het maximum der geldboete niet voldoende zou zijn, eene hoogere geld boete opleggen. De ingevolge het eerste lid op te leggen geldboete bedraagt ten hoogste vijf duizend gulden bij feiten, waarop gevangennisstraf van niet meer dan drie maanden of hechtenis is gesteld en ten hoogste tien duizend gulden bij feiten, waarop gevangenisstraf van meer dan drie maanden is gesteld." „Het bepaalde in het eerste en tweede lid blijft buiten toepassing, indien op het feit gevangennisstraf van meer dan zes jaren is gesteld." „Bij veroordeeling tot geldboete wordt die boete, bij gebreke van betaling, in dien de omstandigheden zulks toelaten, Zuivere Vruchtenwijnen (Fruit Mixture Works) Diverse smaken. Zéér verfrisschend. f 0.70 per flesch. Witte Port en Roode Port met Vruchtenwijn f 0.80 per flesch. I3rogistery, Wittebroodstr. 52. 149 Carmen moest met een bedroefd hart al die vleiende opmerkingen aanhooren en zelfs eenige onbeteekende woorden tot antwoord geven. Nu, lieve kind, riep Firmin op zijn meest beschermenden toon uit, vergun mij u eene, misschien overbodige, aan beveling te geven Wees beminnelijk voor onze gasten. Ik herhaal het u, de dag is van uiterst belang. De gevolgen kunnen onmetelijk groot zijn. Het zou mij niets verwonderen als hedenavond bij den onder-staatssec retaris, de minister mijn benoeming on der mijn couvert liet plaatsen, Geloof je dat zei Carmen, die een afgrond waarin zij dreigde neer te storten, voor zich zag. In dat geval zouden wij vertrekken. Vertrekken vroeg zij angstig. Op zijn laatst op het eind van de maand. Carmen's oogen spiegelden haren ge moedstoestand af. Kom, ik wil niet langer onbescheiden zijn, zei Eirmin. Vergeef het aan een echtgenoot dat hij het eerst de bekoor lijkheid zijner vrouw heeft willen aan schouwen. Hij groette beleefd en vertrok. Het bezoek van de Saint-Hyrieix maakte Carmen, wonderlijk genoeg, kalm. op de goederen en inkomsten van den veroordeelde verhaald Voor zooveel ook verhaal achterwege blijft, wordt de boete vervangen door hechtenis en ten aanzien van een minderjarigen persoon, die den leeftijd van achttien jaren nog niet heeft bereikt door plaatsing in eene tucht school." „Betaling of verhaal van een gedeelte van de boete bevrijdt van een evenredig gedeelte van de vervangende straf. De veroordeelde is altijd bevoegd door betaling van de boete of van een gedeelte daarvan zich geheel of ten deele te be vrijden van de hechtenis of van de plaatsing in eene tuchtschool. „Bij gebreke van betaling binnen den daarvoor bepaalden termijn zal de geldboete na aanmaning door de tot ten uitvoerlegging bevoegde autoriteit, indien naar het oordeel van den ambte naar, in wiens naam de tenuitvoerleg ging geschiedt, de omstandigheden zulks toelaten, worden verhaald op de roerende en onroerende goederen van den ver oordeelde, op de opbrengst van zijnen arbeid, alsmede op wachtgelden, pensi oenen of andere uitkeeringen, welke door den veroordeelde periodiek worden ge noten. Tot het in het eerste lid bedoelde verhaal zal niet worden overgegaan bin nen den termijn van acht dagen, nadat den veroordeelde het voornemen daartoe zal zijn aangezegd bij exploit van wege den ambtenaar, in wiens naam de ten uitvoerlegging geschiedt. Binnen den termijn van acht dagen na de beteekening van de aanzegging kan de voormelde ambtenaar eene vor dering, de veroordeelde een verzoekschift indienen bij den regter, die de straf heeft opgelegd, om loet bedrag der op gelegde geldboete te verminderen. De regter beslist, het openbaar mini sterie gehoord, na verhoor of behoorlijke oproeping van den veroordeelde, indien deze het verzoek om vermindering heeft gedaan. Op eene vordering van den ambtenaar kan de veroordeelde worden gehoord. De vermindering van de opgelegde boete kan slechts gegrond zijn op's regters oordeel, dat sinds het uitspreken van de veroordeeling de geldelijke omstandig heden van den veroordeelde dermate zijn veranderd, dat, waren zij op genoemd tijdstip aldus geweest, een lagere boete zoude zijn opgelegd. Bij vermindering van de geldboete kan de regter ook den duur van de ver vangende hechtenis verminderen. Hij is daartoe verplicht, voor zoover anders meer dan een dag voor eiken halven gulden der boete zou in de plaats treden. Neen, zeide zij, die man zal niets we ten. Zou hij er heusch op rekenen En de zuster van Georges was zich- zelve weer meester. Carmen droeg een japon van rose batist, met prachtige kant opgemaakt. Zij keek met een treurig gezicht naar het toilet dat haar man zoo geprezen had en een laatsten blik werpende in den grooten spiegel, maakte mevrouw de Saint-Hyrieix zich gereed hare rol te spelen. De versiering van het huis was wer kelijk tooverachtig. Orchideeën en de zeldzaamste bloemen waren op kwistige wijze overal aangebracht. Weldra kwamen de gasten. Carmen en Hélène hadden zorgvuldig de lijsten opgemaaktdaaronder waren niet alleen diplomaten, maar alles wat in Parijs deftig was, was op dit feest genoodigd. Onder de diplomaten merkte men vooral op den president van de Boliviaansche kamer, een kanselier van Honduras, een Braziliaansch minister en een gevolmachtigde van de republiek Ecuador. De Fransche diplomatie was vertegenwoordigd door eenige jonge attachés. Nooit was de Saint-Hyrieix zoo ge- gelukkig geweest als nu. Hij vermoedde in 't geheel niet dat zijn vrouw als een martelares leed. Carmen was genoodzaakt beminnelijk te zijn, zelfs te glimlachen tegen al hare vriendinnen die haar gelukwenschten met het welslagen van dit feest. De ongelukkige moeder liet zich door al die drukte om zich heen verdooven; De beschikking van den regter is niet aan eenig rechtsmiddel onderworpen." Een breed betoog, dat uitbreiding van de mogelijkheid van toepassing der geld boete inderdaad zeer gewenscht is, be hoeven we wel niet te leveren. Vooral in de latere jaren toch is het nut van een goed geregelde en toegepaste geld boete tot eene algemeene overtuiging geworden, waarbij in het bijzonder de wenschelijkheid om korte vrijheidstraf fen door eene meer doelmatige straf te vervangen op den voorgrond heeft ge staan. Tweeledig scheen de voorziening, welke werd geëischt. In de eerste plaats kwam de vraag of niet in een ruimer aantal gevallen de oplegging van geldboete aan den rechter mogelijk moest worden gemaakt. Doch, in de tweede plaats moest ook worden bezien of niet maatregelen moes ten worden getroffen, dat de opgelegde geldstraf ook inderdaad zooveel mogelijk zou worden ondergaan en niet dan in het uiterste geval door vrijheidstraf zou worden vervangen. De toekomstige Wet begint met het geven eener algemeene formule, krach tens welke de rechter, indien de bizon- dere omstandigheden van een aan zijn oordeel ond°rworpen geval hem daartoe aanleiding geven, geldboete kan opleg gen,' ook al is deze in de bijzondere strafbepaling niet bedreigd, of eene hoo gere geldboete dan de naast de vrijheid straf op het feit gestelde boete, indien deze hem niet voldoende voorkomt. Het spreekt vanzelf, dat de toepassing van de aldus uitgebreide boetestraf zoo danig wordt gedacht, dat slechts aan hen eene boete wordt opgelegd, voor wie deze maatregel een geschikte straf wordt geacht. Het in het bijzonder ge durende de laatste jaren veldwinnen der gedachte, dat de strafrechter zich zooveel mogelijk door de daartoe bestaande or ganen laat voorlichten over de persoon lijke omstandigheden van den wetsover treder, kan aan de toepassing der geld boete niet onaanzienlijk ten goede komen. Zal aldus in meerdere gevallen de geldboete kunnen worden opgelegd, het met die uitbreiding van de mogelijkheid van toepassing door geldboete-straf be oogde doel sluit in, dat nu ook zooveel mogelijk die straf' als zoodanig wordt ondergaan en niet toch ten slotte weder door een vrijheidstraf vervangen. Daar om is gebroken met het stelsel dat toe passing van de vervangende hechtenis afhankelijk is van den veroordeelde doch als beginsel te aanvaarden dat zooveel mogelijk bij onwil tot betaling verhaal zij was elk oogenblik op het punt in zwijm te vallen. Om haar heen schitterden de heldere kleuren van het satijn, de zijde, de kant op de japonnen der dames waartusschen als donkere vlekken de zwarte rokken der heeren voor den dag kwamen. En niemand van die allen, die daar vroolijk om haar heen dwarrelden, ver moedde maar in het minst hoe zij ge kweld werd. Te midden van de schitterende ver sieringen, terwijl de muziek door den tuin ruiechte, te midden van die weelde, van dat vroolijke, hoewel deftige gezel schap, stond de arme vrouw doods angsten uit. Zij zou gaarne al haar rijkdom gege ven hebben als men haar maar verze kerde dat zij zich niet beangst behoefde te maken over haar dochter. Zij zag voor haar geest met verschrik kelijke duidelijkheid het nederige, met klimop begroeide huisje van Villiers-sur- Marne terug. Zij trad binnenop dat bedje rechts, lag Marcelle misschien in doodsstrijd. Carmen berekende hoeveel tijd er reeds verloopen wasHélène zou wel dadelijk terugkomenmet een enkel woord zou zij haar angst doen verdwij nen. Mevrouw de Saint-Hyrieix had een fout begaanhoewel het lot tegen haar was geweest, moest zij toch erkennen dat zij schuld had. De ontrouwe echtgenoote trachtte zich volstrekt niet te verontschuldigen en de wroeging die zoo nu en dan in TELEFOON No. 15 - RAAMSDOAKSVEER AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, sar Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie op de goederen der inkomsten van den veroordeelde volgt. Ook is eene voorziening getroffen voor het geval dat bij de voorbereiding der tenuitvoerlegging van het vonnis zou blijken dat eene boete, bij de veroor deeling bepaald overeenkomstig de draag kracht van den betrokkene, onevenredig zwaar zou drukken in verband met eene belangrijke vermindering van zijn in komen sinds de veroordeeling. Voor deze gevallen is de mogelijkheid gescha pen van eene verlaging der boete door den rechter, die de boete oorspronkelijk bepaalde, langs den weg van eene een voudige procedure op verzoek van den veroordeelde. Ook dit voorschrift heeft derhalve de strekking om de geldboete- straf als zoodanig zoo goed mogelijk te doen functionneeren en de toepassing van de vervangende hechtenis zooveel mogelijk uit te schakelen. Het wil ons voorkomen, dat het onder havige wetsontwerp, waarvan we slechts een paar punten aanstipten, in vele ge vallen een meer het rechtsgevoel bevredigende bestraffing ten gevolge zal kunnen hebben. In onze wetgeving toch komen gevallen voor, waarin geen mo gelijkheid bestaat voor het opleggen eener geldboete bij het bestraffen van eene luttele overtreding gepleegd bij herhaling, zij het dan in de meeste gevallen ook pas bij 2e herhaling. (We denken hier aan de Leerplichtwet en de Arbeidswet). In al deze gevallen moet door den Rechter bij schuldigverklaring hechtenis worden opgelegd, indien althans de Rechter geen termen aanwezig acht voor eene voor waardelijke straf, die in de praktijk ma t al te dikwijls uitstel van executie vormt, of wegens de geringe beteekenis van het haar geweten opkwam, te onderdrukken. Zij verdiende eene kastijdingze zou die gelaten dragenmaar de kleine Marcelle was onschuldigzij had nie mand bedrogen; waarom zou zij voor den misstap harer moeder moeten boeten. Het feest duurde voort, de stemming werd hoe langer hoe vroolijker. Bij het buffet, dat in de open lucht was opge steld, dronken jonge heeren en dames, de laatsten heel galant door de eersten bediend, Spaansche, Grieksche en Itali- aansche wijnen, uit glazen van helder kristal. De bekers champagne gingen van hand tot hand, terwijl dedames vroolijk lachen de, genoten van koekjes en allerlei zoetigheden. De onder-staatssecretaris kwam op het feesthet was een dik mannetje, wiens verschijning een gevoel van nieuws gierigheid veroorzaakte hij sprak eenige hoffelijke woorden om aan te geven dat hij volstrekt niet het feest wilde ver storen de vreemde diplomaten omring den hem, terwijl anderen weer vroolijk verder gingen met feestvieren. Bovendien ging de hooge ambtenaar weer spoedig weg, daar in het Palais Bourbon eene parlementaire commissie op hem wachtte; voor zijn vertrek her innerde hij de aanwezige staatslieden aan het officieele diner, dat des avonds zou plaats hebben. De middag spoedde ten eindede geest werd hoe langer hoe familiaarder, men werd steeds vroolijker, en zelfs de zwartgallig8ten werden door deze strafbaar feit geen straf wil opleggen. Dit nu zal na de inwerkingtreding van voormelde wet gelukkig tot het verledene behooren. De nieuwe wet bepaalt dat de Rechter in geval van schuldigver klaring aan een strafbaar feit, ter zake waarvan hij, bij toepassing van vrijheid straf, als hoofdstraf hechtenis zou hebben opgelegd, indien op het feit niet tevens geldboete is gesteld, niettemin geldboete kan opleggen. In zijne algemeenheid geeft de nieuwe wet ons inziens den Rechter de bevoegd heid om ook in de boven aangehaalde gevallen, n.l. Leerplichtwet en Arbeids wet, in plaats van de dwingend voor geschreven hechtenis, geldboete op te leggen. Ieder, die met de berechting van over tredingen in aanraking is geweest, zal meermalen het onrechtvaardig-dwingen- ste gevoeld hebben van de heohtenis als eenige straf voorgeschreven bij overtre dingen. Denken we maar aan den bak- kerspatroon, die gaarne wil werken, maar 's nachts geen arbeid mag verrich ten werkt hij 's nachts toch dan moet de Rechter hem bij 2e herhaling tot principiale hechtenis veroordeelen. Aan deze en dergelijke onbillijkheden maakt de nieuwe wet een eind en daarom alleen reeds is zij ons van harte welkom. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. vroolijkheid aangestoken. Wanhopig bedroefd vroeg mevrouw de Saint-Hyrieix zich af, of haar hart niet zou ophouden te kloppen. En niemand vermoedde dit vreeselijke drama omdat het slachtoffer haar snik ken inhield en zich de uiterste moeite gaf om toch vooral vroolijk te kijken. Wij zouden verkeerd doen met te zeggen, dat niemand den opgewonden toestand van Carmen opmerkte* Er was een uitzondering. Carmen beefde een arm rustte op den haren, een stem zeide in haar oor. Wat scheelt je toch? Mevrouw de Saint-Hyrieix keerde zich om. Mevrouw Vernier stond voor haar. Niets, antwoordde Carmen op leven- digen toon. Mariana trok een bedroefd gezicht, Je doet verkeerd, zeide zij met een zachte stem, door me niet te vertellen wat je hindert. En toen mevrouw de Saint-Hyrieix een afwijzend gebaar wilde maken, ging zij voort Ik ken je te goed, arme Carmen, om niet te zien dat je je moeite aandoet om kalm te blijven, maar dat je ter prooi bent aan een hevige ontroering. Je man moet toch wel erg in zijn vrien den verdiept zijn, dat hij dat niet merkt. Zwijg, mompelde Carmen onwillekeu rig- Zooals wij weten, was mevrouw Ver- nier ook op het feest genoodigd. Zij droeg een blauw zijden japon uit den tijd van Lodewijk XVI, met blauwe Mi l USUI. veor lit Lay fan leisiei ei AltenaJeLinostraat n it Boimelerwaird v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1