Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres PUROL Ml voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS EN VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. pudding J§< van Huid en Voeten Telefoon 715. BVITBNIiANDSCH OVERZICHT De Duitsche nota die Maandag te Parijs is overhandigd en waarvan een afschrift aari Engeland is verzonden is zeer verzoe nend geschreven. Duitschland zegt blij te zijn, dat de regeering Briand, evenals de andere geallieerde regeeringen in beginsel geneigd is in samenwerking met Duitschland op verzoeningsgezinde wijze te streven naar een bevestiging van den vrede en dienaan gaande besprekingen in te leiden. In de nota laat Duitschland uitkomen, dat dezelfde geest van tegemoetkoming, die bij de ge allieerden kan worden vastgesteld, eveneens bij Berlyn heerscht. De nota geeft onder meer te verstaan, dat Duitschland met het indienen van zyn veiligheidsvoorstellen niet beoogd heeft een rivisie der vredesverdra gen tot stand te brengen. Maar aan den anderen kant acht de regeering-Luther- Stresemann het de natuurlijkste zaak ter wereld, dat het mogelijk moet blyven om, wijzigen zich de omstandigheden, te eeniger- tijd de thans van kracht zynde verdragen daaraan aan te passen. M. a. w.her ziening der tractaten mag in beginsel niet voor eeuwig als uitgesloten worden be schouwd. De consequentie van het Duitsche standpunt is daarom ook, dat, komt het waarborgpact tot stand, de clausules der verdragen, met name wat de militaire be zetting betreft, daarom nog niet behoeven te worden gewyzigd. Maar omdat een dergelijk pact niet zonder terugslag zal blyven op de situaties in 't bezette gebied en de bezettingskwestie, geeft de Duitsche regeering zoo tusschen de regels door te verstaan, dat zy hoopt en verwacht, dat de geallieerden in dit opzicht clement zullen zyn. Men krijgt dan ook den indruk, dat Duitschland, ofschoon berustende in den, door de vredesverdragen geschapen, toestand, niettemin vriendelyk en met een nauw verborgen uitdrukkelijkheid erop aandringt den bezettingsduur te verkorten. Het schynt, dat men in Duitschland de opvatting huldigt niet openlyk, maar toch bedek- telijk in de nota uitgesproken dat het moeilijk met elkaar valt te rymen, dat de tweede en derde zone nog onderscheidenlijk vijf en tien jaren bezet zullen worden ge houden, zelfs wanneer het waarborgverdrag, waarin het beginsel van den eeuwigen vrede is vervat, wordt gesloten. BINNENLAND. Brand te Soest Vermoedeiyk door het springen van vonken uit een kachel is brand uitgebroken in de boerderij van Kok, aan de Wyk te Soest. Huis met inboedel, schuur en een hooiberg gingen in de vlammen op. ücor een vrachtwagen overreden De 7-jarige B. te Almelo, werd door een vrachtwagen overreden. Toen men het knaapje opnam, beek de dood reeds ingetreden. linten. Zij was met edelgesteenten ver sierd als een Indische godheid. Silverstein verdubbelde, ten spijt of misschien tengevolge van zijn opkomende jaloezie, zijn edelmoedigheid. Onder de aanwezigen, die toch alle rijk en elegant gekleed waren, kon men er bijna ge9n een vinden, die zooveel diamanten droeg als de mooie mevrouw Vernier. Daarom hief zij ook trotsch haar aardig hoofdje op, wanneer een aanzienlijke dame haar aankeek met een verwonder den glimlach, die bewees dat zij maar al te goed de waarde dier juweelen kende. Men zeide toch onder elkander dat de beeldhouwer zich voor zijn vrouw ruineerde. Om allerlei redenen vond Mariana het pleizierig dat zij op dit feest was. Ten eerste maakte haar ongelooflijke ijdelheid dat zij de hulde zocht die aan haar schoonheid bewezen werd Vervolgens vond zij het niet onaardig dat zij er Pontbriand en Belvallet ont moette, die indertijd naar hare hand gedongen hadden. Als de jonge Keralouet ook zijn best deed met de monocle voor het oog en een bloem in het knoopsgat, zou Mariana dat ook wel goedgekeurd hebben. De heerschappij van Silverstein woog reeds zwaar op haarzij had besloten zich ervan te bevrijden, vooral nu de bankier het gewaagd had haar eenige verwijten te maken. Wordt vervolgd. Felle brand te Sliedreeht Aanzienlijke schade. Dinsdagnacht ongeveer 1 uur is een felle brand uitgebroken in den sigarenwinkel van den heer H. Buizert te Sliedreeht. Door den vrij sterken wind is ook 't daar tegenover gelegen woonhuis van den timmer man J. Borsje afgebrand. In dit huis was ook gevestigd het mode atelier van den heer Den Hartog. Alles is verzekerd. De schade is vry aanzienlijk. Uebrek aan drinkwater Door een aanhoudende droogte is er in tal van Friesche dorpen groot gebrek aan drinkwater. Hier en daar wordt het uit drinkwaterleidingen in grootere plaatsen, elders uit meren aangevoerd en per emmer tegen 2 4 3 cent verkocht. o De N. R. C. schrijft Ofschoon het nog mogelijk is, dat zich op het laatste oogenblik verrassingen voor doen en eenig voorbehoud dus geraden blijft, hebben wij reden om aan te nemen, dat van het toekomstige kabinet de volgende heeren deel zullen uitmaken Colijn financiën en minister-president Van Dyk oorlog Westerveld marine Van Karnebeekbuitenlandsche zaken Rutgersarbeid, handel en nyverheid De Geer justitie Bongaertswaterstaat Kooienbinnenlandsche zaken, bij welk departement vermoedelijk weer het onder- wys gevoegd zal worden. Voorts schijnt er kans te bestaan, dat een afzonderlyk ministerie van landbouw in het leven zal worden geroepen als een der titularissen noemt men het Eerste Kamerlid Diepenhorst. Of minister de Graaf aan het hoofd van koloniën zal blyven, schijnt nog niet vast te staan men noemt ook andere namen o.a. die van den R.K. afgevaardigde Van Ryckevorsel. Als inderdaad, hetgeen zeer waarschijnlijk is, een protestant minister-president wordt, schijnt er kans te bestaan, dat de roomsch- katholieken het presidium der Tweede Kamer, dat voor den tegenwoordigen minister De Visser bestemd heette, voor Jhr. Ruys de Beerenbrouck zullen opeischen. Onweder. Dinsdagavond om zeven uur ontlastte zich boven Lemelerveld een hevig onweer. Op zeven plaatsen is de bliksem ingeslagen. De boerderij »De Wolthaar*, eigenaar de heer H. Westenenk, brandde geheel af. Het onweer ging gepaard met een wind hoos',' waardoor eenige boomen ontworteld en eenige daken als het ware afgerukt werden. Er is daarbij een onnoemelijke hoeveelheid water gevallen. Te Barneveld is de bliksem geslagen in de nog geheel nieuwe hofstede van den landbouwer E. Wilgenburg, wonende in de Engelsche Stad. Het woonhuis en de met hooi gevulden berg zijn totaal verbrand. Ook zijn een varken en een aantal kippen in de vlammen omgekomen. Niets was verzekerd. Tijdens de langdurige onweersbui was de regenval boven het dorp zoo geweldig, dat sommige straten in snelvlietende stroo men waren veranderd. De landbouwersknecht Plas, te Lunteren, werd, terwijl hij in het veld aan het maaien was, bij een kort doch hevig on weer, door den bliksem getroffen en ge dood. P. was ongehuwd. Tijdens 'n hevig onweer te Garderen is de bliksem in de Herv. Chr. School geslagen. Geen der leerlingen of van het onderwij zend personeel bekwam eenig letsel, terwijl ook geen brand werd veroorzaakt. Dinsdagavond is de bliksem in vier woningen te Posterholt nabij Roermond ingeslagen. De 25-jarige Wehrman en de 23-jarige v. Helden werden door het hemel vuur gedood. Een vrouw werd lam en een kindje blind geslagen. Twee koeien van den landbouwer Van Leusen, te Laren (G.) zijn door den blik sem gedood. Te Klein-Dochteren werden koeien van de landbouwers Eskes en Klein Baltink doodelyk getroffen en te Ruurlo een van den landbouwer Meulenbrug. Te Dalmsholte is de boerdery van J. Boshuizen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Onder Petten is de z.g. Armenplaats door den bliksem getroffen en totaal afge brand. Het huis en inboedel benevens tal van werktuigen en 140 wagens hooi zyn verbrqnd. Uit Beneden-Leeuwen wordt gemeld Een zwaar onweder en hevige storm heeft gewoed boven de gemeente Wamel. Vier personen zyn licht-, een persoon zwaar door den kliksem getroffen. Verscheidene koeien zijn gedood. De materieels schade is groot. Wederom ontlastte zich Dinsdagavond boven de gemeente Doodewaard een zwaar onweder, waarbij wel geen roenschenlevens te betreuren vallen, doch wel veel schade is aangebracht. Eenige koeien werden ge dood, terwijl een begin van brand ontstond in het achterhuis van de familie Knoop. Het electrische net werd beschadigd, zoo dat de bewoners geheel van licht verstoken waren. Reeds Dinsdagavond is men met de herstellingen begonnen. Tjjdens een hevig onweer, dat Dinsdag avond boven Puiflyk los brak en ruim een uur aanhield sloeg de bliksem in de kapitale bovenwoning van Mej Wed. Hoogstraten, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Een zware blok werd versplinterd en een gedeelte muur weggeslagen. De telefoon verbinding met Druten werd verbroken, terwyl aan 't electrisch net aanmerkelijke schade werd veroorzaakt. Van de land bouwers Janssen en Van Zoelen werd een rund in de weide getroffen. Woensdagavond werd te Daarle een boerenwoning van H. H. Stevens door den bliksem getroffen, Het huis brandde totaal af. De inboedel ging grootendeels verloren. Een en ander was laag verzekerd. Onge veer gelijktijdig sloeg de bliksem in de schuur van A. Kamphuis te Daarle met het gebouw gingen verloren 10.000 K.G. hooi en een wagen. Verder kwamen in de vlammen om 3 kalveren, 40 kippen en 2 varkens. De schuur was verzekerd. Te Hellendoorn is bij een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de woning van den fabrieksarbeider E. J. H., diens vrouw werd gedood. Brand werd evenwel niet veroorzaakt. Te Ekehaar (D.) is Dinsdagavond de nieuwgebouwde boerdery van den land bouwer Deenen door den biiksem gelroffen en geheel verbrand. Te Ortel onder Diepenveen is de ka pitale boerdery van E. M. Daggenvoorde door den bliksem getroffen. Het woonhuis en drie schuren werden een prooi der vlammen. Een deel van den rogge-oogst ging mede verloren, terwyl 24 varkens om het leven kwamen en verscheiden an dere, alsmede een veulen zware brand wonden opliepen. o Hollander en zijn zuster te Schaerbeek vermoord. Xavier Deckers, 60 jaar oud, en zyn zuster Anne Marie, 72 jaar oud, beiden afkomstig uit Valkenburg, zijn Maandag avond te Schaerbeek gewurgd door zekeren Gerard Corteville, 25 jaar oud, den ver loofde van een nicht van Deckers. De moordenaar, die eerst aan de politie zeide, dat beide oudjes zelfmoord hadden gepleegd, bekende naderhand Deckers te hebben gedood, bij afwezigheid van Anne Marie, die hy bij haar thuiskomst ook vermoordde. Corteville had geld geleend van Deckers voor het overnemen van een kleinen tabaks- handel. Dit geld wenschte hy niet terug te be talen. Onvoorzichtigheid Een 19-jarige jongen te Den Helder, die op de kermis in een zweefmolen zat, beging de onvoorzichtigheid om tijdens den rit van het eene schuitje in het andere te willen stappen. Hy stapte mis, viel tegen den grond en werd bewusteloos op genomen. Na een paar dagen is hy aan de gevolgen overleden. Slachtoffers van de warmte Te Groningen is de 55-jarige gehuwde kantoorbediende H. W. in het Noorder plantsoen vermoedeiyk door de warmte in elkaar gezakt en spoedig overleden. Te Beetsterzwaag is een 73-jarige inge zetene door de warmte bevangen, plotseling overleden. Ten gevolge van de warmte is de heer P. H. te Opsterland plotseling overleden. De 72-jarige inwoner der gemeente Nieuwer Amstel, H. v. d. R. zakte nabij zyn werkplaats plotseling ineen en bleek, toen men hem opnam, reeds overleden. Weggeld in Utrecht Prov. Staten van Utrecht hebben het voor stel tot invoering van een weggeldheffing in die provincie goedgekeurd. De kankerverwekker De bijzonderheden, die door de »Lancet« gepubliceerd worden omtrent de onderzoe kingen van Dr. Gye en Barnard naar de oorzaken van kanker, toonen aan dat hun werk zelfs nog belangrijker is dan gehoopt werd. De kanker-bacil is ontdekt en ge fotografeerd, doch dezelfde vernuftige hoogst- technische methoden kunnen worden toe gepast ten aanzien van andere boosaardige bacillen. De »Lancet« zegt, dat het werk dezer geleerden den weg heeft gebaand voor snelle vorderingen bij het onderzoeken van kanker langs nieuwe, duidelyk afge- baande lijnen. o Verduistering van brieven met geldswaarde Voor de rechtbank te Almelo stond te recht J. H. S., beschuldigd wegens het zich als brievenbesteller te Almelo weder rechtelijk toeëigenen van 2 aan de Ned. posterijen ten vervoer toevertrouwde brie ven' met geldswaarde. Bekl. bekende het ten laste gelegde en verklaarde doordat hij in schulde was geraakt tot het mis drijf te zyn gekomen. Het O.M. eischte twee jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. o Verdronken. Onder Oosterlittens viel een tweejarig kind van een schipper overboord en ver dronk. Bij het zwemmen in het kanaal Almelo Nordhorn is de 22-jarige vischventer Bosma, afkomstig uit IJmuiden, verdronken. Uit de Waal by Ewjjk is het lyk opge haald van een ongeveer 14-jarigen jongen. Men vermoedt, dat het een uit Duitsch land afkomstige drenkeling is. Dinsdagavond is te Klazienaveen het plm. 3-jarig dochtertje van schipper W. Bouland te water geraakt en verdronken. Woensdagmiddag is F. Soffree te IJsel- monde by het zwemmen in een getij-sloot van de Maas verdronken. Hij was een jaar getrouwd en Iaat een weduwe met 1 kind na. De 18-jarige arbeider aan de papier fabriek ^Gelderland* te Nijmegen W. P. is by het baden in de Waal bij Voort verdronken. Het lyk is opgehaald. Tevens is het lyk opgehaald van den 20-jarigen L. die Donderdag in het MaasWaal kanaal verdronken is. Te Axel is de 11 jarige zoon van W. by het baden in een waterput verdronken. geneest men met Bij Apoth.en Drogisten PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Zondagmiddag had in de Congregatie van O. L, Vrouw de opdracht plaats van nieuwe leden en tevens werd feestelijk herdacht het 25-jarig trouw lid maatschap van Mej. M. van Diem, en het 50-jarig van Mej. C. de Mol, Prefecte van het genootschap. Aan de eerste werd uit gereikt een zilveren, aan de tweede 'n gouden medaille en bovendien een prachtige schilderij voorstellende»De Onbevlekte Ontvangenis van Maria* door Karl Müller, als geschenk van de leden. Bij de op 22 Juli j.l. gehouden trekking van pryzen, verbonden aan de door de Zangvereeniging ïCrescendo* uit geschreven loting, zyn de prijzen gevallen als volgt le prijs eikenhouten pendule No. 154 2e groen marmer inktstel 139 3e barometer 191 4e armbandhorloge 187 5e schilderstukje in lijst 272 6e »Swan* vulenpen 278 7e beeld 179 8e schrijfmap 378 9e divankussen 54 10e paar wandborden 202 41e kistje sigaren 323 12e Japanscbe clgarettenkoker 97 13e bonbonnière 345 14e portemonnaie 261 15e doos bonbons 153 De pryzen die tot heden niet werden afgehaald, kunnen tegen vertoon van het grót/5 A.JPi BES5tN5PU5 een Heerlyh Desserf!\ lot worden bekomen bij de 2e Voorz. der Vereeniging, Mej. A. Maas alhier. Door B. en W. is benoemd tot hoofdman der brandweer (vacature H. v. Wijk) de heer Jacob M. v. Wijk alhier. i Op 5 Augustus a.s. herdenken de heer en mevrouw Fokking, inwonende in het R. K. Liefdegesticht St. Antonius, hunne 50-jarige echtvereeniging. De jonge jufïr. T. Friedli alhier, slaagde te Breda van het M.U.L.O. di plom A. Voor de Luthersche gemeente hoopt Zondag 26 Juli op te treden des v.m. 10 uur, Ds. H. J. Toxopéus van Breda. Andel. In de Raadsvergadering van Donderdagmiddag, waarby alle leden tegen woordig waren, werd de gemeenterekening 1924, sluitende met een batig saldo van f 1792,82 voorloopig vastgesteld. Aan de geitenfokvereeniging werd een jaarlijksche subsidie van f 25 toegekend tot wederopzegging. Het verzoek van de Werklieden vereen. »He!pt Elkander* om subsidie werd van de hand- gewezen. Aan de Vereeniging Het Groene Kruis* te Woudrichem werd een subsidie verleend van f 50 tot wederopzegging. Het verzoek van den heer Hoesen om het voormalig electriciteitsgebouwtje aan hem af te staan, om er een woning met hulpkantoor der posteryen van te maken, werd van de hand gewezen. Op voorstel van den heer Schouten werd besloten dat het gemeentebestuur de kosten zal doen begrooten van ombouw, van het gebouw voor een gemeentesecretarie. Het voorstel van de P.N.E.M. om een bedrag van f2500 te betalen voor het transformatorenhuisje, waardoor de huur van dit gebouwtje met 12 pCt. per jaar van deze f 2500 zal worden verminderd, werd aangehouden tot een volgende ver gadering. Besloten werd met ingang van 1 Oct. de stroomprijs per K.W.U. te verlagen op 50 cent. (Volledig verslag in een volgend nummer.) Door den heer J. Crielaard alhier, is in het veld een balonnetje gevonden, dat opgelaten was door het Comité de la Fêté de Charite, Leuven in België. Van dit vinden is aan genoemd Comité bericht gezonden. Almkerk. Voor de herhalingsoefenin gen zyn dit jaar opgeroepen de dienst plichtigen F. Roomyn, H. de Boon, C. v. Vugt, L. v. Wyk, B. Bras en C. Straver. J.l. Dinsdag werd alhier door het bestuur de Chr. Herv. school aanbesteed, het bouwen van een woning voor 't Hoofd dier school. Minste inschrijvers waren de heeren P, v. Straten, Woudrichem, Hol, Werkendam en R. P. de Joode alhier, respectievelijk mestelwerk, timmerwerk en verfwerk voor de som van ruim f 5300. Omtrent de aanvrage voor vrijstel ling v. d. dienstplicht is de uitspraak als volgtVoorgoed vrygesteld, J. Dekker A. v. d. Koppel, T. Ouwerkerk en H. Ster- kenburg. Voorloopig vrijgesteld M. Bies heuvel, C. Rombouts, A. C, v. Rijswyk en J. A. Vink. Capelle. De meisjesvereeniging U. K. K. mag zich in een gestadigen bloei ver heugen. Terwyl het ledental thans 21 bedraagt konden er dezer dagen circa 60 begunstigers worden geboekt. Een aantal leerlingen der O. L. school in de Nieuwstraat alhier hopen vol gende week Vrijdag onder leiding van het personeel een schoolreis te maken naar Rotterdam, den Haag en Scheveningen. Dassen. A.s. Donderdag 29 Juli hoopt de Geref. Knapenvereeniging alhier een uitstapje te maken naar Arnhem en om streken. Drongelen. Op de Rijksnormaalschool te 's Bosch werd o. ra. bevorderd van de 2e naar de 3e klasse Jac. A. Dijkstra alhier. Herpt. De commissie die het vorig jaar de interlocale veekeuring te Waalwyk organiseerden, vergaderde Vrydag 17 Juli Firma ALPH. HUPSCH j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2