Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. MB. 4521. m 24 Juli Jan Geertzen, Heer en Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL reöwi Zuiderafwateringskanaal. gij Ruime auto- I garage's BEHOORENDE BIJ HET Loting Nat. Militie. De vervroegde loting voor de Nat. Militie der lichting 1926 zal dit jaar plaats hebben Te WaalwijkO. L. School Station straat 24, 7 Aug. voor Waalwijk, Loon op Zand, Sprang—Capelle. Te Waspik Lokaal voorra. O. L. School B. no. 45a, 7 Aug. voor Dongen, Dussen, Raamsdonk, Waspik, 's Gravemoer. Te HeusdenGemeentehuis, 8 Aug. voor Eethen, Wijk c.a., Heusden, Hedik- huizen, Veen, Drunen, Herpt c.a., Oud» heusden c.a., Nieuwkuijk. Te WoudrichemGemeentehuis Hoog straat, 11 Aug. voor Werkendam, Almkerk, Andel c.a., de Werken c.a., Giessen, Rys- wyk, Woudrichem. TROOST VOOR OUDEN VAN DAGEN. De oude dag behoort een tijdperk van geluk en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pyn, de nieren zijn vaak aan sprakelijk voor het laatste. Rugpyn, aanvallen van rheumatiek, styf- heid, urinestoornissen en blaaszwakte komen voort uit verzwakte nieren. Bij verwaar- loozing bestaat gevaar voor aderverkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chro nische rheumatiek. De door den tyd verzwakte nieren behooren versterkt en opgewekt te worden by het eerste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer on zuiverheden, in het bloed achterblyven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen onschatbaar voor u blijven. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80-jarigen leef tyd, zeggen dat dit genees middel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig ge bruikt worden, zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag of ingewanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrygbaar), waar door gy zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prys fl 1,75 per flacon. LANDBOUWRUBRIEK. Stikstofbemesting in den zomer. Het is thans de tijd, de landbouwers er op te wijzen, dat ze om dezen tijd van het groeiseizoen, er terdege rekening mee moeten houden, dat we al bedenke lijk dicht naderen tot de herfst. Hiermede heb ik speciaal het oog op het gedeelte in het gemengd bedrijf, dat men aanduidt met de naam van vee houderij. Het is toch een bekend feit, dat groen voer in den herfst van zeer hooge waarde is, omdat men daarover een flinke be schikking heeft, de staltijd zoover ver schoven kan worden, als het weer in dien tijd van het jaar toelaat. En laat dit, een buiten blijven van het vee niet meer toe, dan kan men bij een flinke voorraad groenvoer zijn kracht- voederrekening aanmerkelijk lager ma ken. In den regel heeft men in den herfst goede melkprijzen, en zijn de in dien tijd vetgemeste runderen ook op hin ken prijs. Redenen om er voor zoover mogelijk terdege rekening mede te houden, reeds een langen tijd te voren. Zooals de veehouders wel al reeds be grepen zullen hebben, hebben we het oog geslagen op bietenblad en koppen, knollengroen, mengels en knollen, doch ook denken we aan het gras in den herfst. Wanneer we thans onze afgegraasde en geblote weilanden en ons eetgroen, in de loop van een paar weken, een overbemesting geven met direct op neem bare stikstof, chilisalpeter dus, kunnen we zeggen, dat, menschelijker wijs ge daan hebben, wat we in dezen tijd van het jaar nog doen kunnen, om de gras- groei tot in den komenden herfst zoo mogelijk te doen zijn, met te gelijkertijd zoo mogelijke kwaliteit. Goed gras moet naast voldoende aschbesfanddeelen en koolhydraten ook een zoo hoog mogelijk gehalte bezitten aan eiwit en amiden. Dat kan men nu bereiken als we ons weiland bemesten met stikstofhoudende meststoffen. Stikstof toch is het onont beerlijk element voor de opbouw van eiwit. Van nature bevat onze bodem zoo goed als niets geen stikstof. De wei landen zijn echter wel eenigszins stik stofhoudend. Daarin komen nl. klavers voor. Zooals men weet kunnen deze in samenwerking met bacteriën, in de knolletjes op hun wortels, eiwit vast leggen. Bij afsterven van de klaver plan ten, komt deze stikstofhoudende sub stantie na verschillende omzettingen in oplosbaren vorm ter beschikking van de gras wortels. 2o. geven de landbouw huisdieren, in hun vaste en vloeibare uitwerpselen, een gedeelte van de in het voedsel op genomen stikstof terug, die dus ook weer ten goede komt van de weilandplanten: grassen en klavers. Doch voldoende voor een flink eiwit gehalte en een tevens zoo groot moge lijke hoeveelheid gras, het geheele groei seizoen uit is er in de meeste weilanden, zelfs al wordt er niets geen bloothooi uit verwijderd, niet aanwezig. Natuurlijk openbaart zich die behoefte aan direct opneembare stikstof het sterkst in het voorjaar en in het najaar. Daarom juist wezen we er thans nog eens op, om althans wat dit najaar be treft, te trachten ons gras van opneem bare stikstof te voorzien. Een 100150 K G. chilisalpeter uitge strooid over de kaal gemaakte weilan den, in het laatst van Juli of begin Augustus maakt zich zoo goed als altijd en vooral betaald. Al eerder wezen we op het groote nut voor de veevoeding, van bietenkoppen en bladeren. Tevens heb ik dit voorjaar gewezen op de uitslag van een door mij genomen proef, waarbij gebleken was, dat de chili aan de suikerbieten gegeven, betaald gemaakt was, door de meerop brengst aan bladeren en koppen. Ook weet ik, dat verschillende land bouwers, mijn advies opgevolgd hebben, om een flinke gift chili aan hun bieten te geven. Juist, om de bieten naast een flinke wortelgroei, te prikkelen tot een maximale bladproductie. De boeren hebben tevens dit voorjaar gezorgd voor een ruime fosforzuur- en kalibemesting. Dan pas heeft men toch bovendien nog kans dat bij een warme zonnige nazomer die maximale bladproductie zooveel zonne-energie opvangt, dat ook de wortel productie maximaal wordt. De beste tijd voor het uitstrooien van chili voor bieten is wel haast voorbij, doch hetgeen ik op mijn omzwervingen door de diverse poldefs, de laatste weken zag, geeft mij aanleiding sterk in over weging te geven, aan al diegenen, welke hun bieten nog maar een geringe dosis chili hebben gegeven, thans nog zoo spoedig mogelijk, daarom 100 K.G. toe te dienen per H.A. Vooral zij, die het voederen van bietenkoppen en bla deren in herfst of winter op de hooge waarde die ze bezitten, heeft leeren ken nen. geef ik bovenaangegeven gift chili ernstig in overweging. Evenzoo kunnen de teelers van vroege aardappelen, die thans in het daardoor vrijgekomen land knolrapen hebben ge plant of nog planten moeten hun ver moedelijke herfst- en wintervoorraad aan groenvoer aanmerkelijk beïnvloeden, door deze knollen een flinke gift chili te geven bijv. 200300 K.G, per H.A, Van den herfst bij het rooien, en van den winter bij het vervoederen zal blij ken, hoe rendabel men op dit gewas direct opneembare stikstof (in den vorm van chilisalpeter dus) gebruiken kan, Zeer aangenaam zou het ondergetee- kende zijn, zoo de lezers, die bovenstaande raadgevingen hebben opgevolgd, hem te gelegenertijd, de resultaten van hun chilistrocien in den zomer zouden willen mededeelen. F. C. HUIJSER, Landbouwonder wij zer Woudrichem. mm Petten, moderne ruiten en gabardine 155 165 175-185 Overhemden met boord en manchetten 225250 275 295 Dassen zelfbinder 36-50 60 Strikjes 45-50-60 65 Belanghebbende ingelanden van ver schillende polders bij de afwatering van het Zuid-afwateringskanaal hielden j.l Dinsdag eene vergadering, waarbij als spreker optrad de heer Konijnenburg, ingenieur bij den Rijkswaterstaat. Dg heer Huizinga, Rijkslandbouwconsulent opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Het deed hem ge noegen, dat zoovelen aan de uitnoodi- ging gehoor hadden gegeven, om hier tegen woordig te zijnhij stond er ver baasd over, dat een paar menschen willekeurig de stoute schoenen hadden aangetrokken om deze vergadering bijeen te roepen. Doordat in den loop der tijden vele klachten waren inge komen over de slechte toestanden in de afwatering dezer streek, was men er toe overgegaan, het Zuid-afwateringska naal te graven. Door het graven van het „Kanaal," werd de waterstand op het Oude Maasje te hoog. Nu bet af wateringskanaal gegraven was, konden verschillende polders hier op loozen. Bij de hooge waterstanden van '19 en '20 stond het water 1.50 M. boven A. P.het scheprad aan Keizersveer kon niet malen, waarvan overstroomingen het gevolg waren. Van toen af is het een punt van ernstige overweging ge worden, een beter bemalingswerktuig te krijgen. Al mocht dit echter gebeuren, dan zou alles misschien nog niet in orde zijn, want er waren nog meer oorzaken dan slechte afwatering. Als punt 2 merkt hij op, het onrecht matig inlaten van buiten- en binnen- polders en als punt 3 het steeds meer afkomen van water door ontginningen, als punt 4 het verschil van inzicht tus- schen de landbouwers op de eene plaats is de grond meer veenachtig dan op de andere en als punt 5, dat er havens zijn die niet voldoende in orde worden ge houden, b.v. hier te Waspik de Vrouw- kensvaartsche haven. Redenen genoeg om hier deze gemeenschappelijke bijeen komst te houden. Hij hoopte uit dat alles straks de conclusie te kunnen trek ken, dat er iets goeds te bereiken is en dat er ook iets goeds zal bereikt worden. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Konijnenburg, ingenieur bij den rijkswaterstaat. Deze gaf in 't kort een historisch overzicht van de natuurlijke ontwatering dezer streek en begon, met den toestand, ontstaan in 1421 door den St. Elisabetsvloed, om geleidelijk te komen tot de eerste verbetering in 1879, wat eigenlijk meer een militair werk was, maar dat voor de afwatering, hier toch een voordeel was. De voor- en nadeelen werden in den breede uiteen gezet, tot in 1904 de Maasmond er kwam, wat voor de Maas een gunstig gevolg had. De loop der Maas vanuit Frankrijk en België werd even aangestipt en er werd op gewezen, dat bij een natten zomer in België, hier te veel water kwam, en de loozing gestremd werd, wat ten ten gevolge had, dat hier het Zuid-af wateringskanaal werd gegraven, met be maling op het oude Maasje. Nu ligt de klacht in de slechte afwatering in het feit, dat de bemaling afhangt van slechtere of betere toestanden Hij wenscht de vergadering het idee aan de hand te doen, om de zaak in studie te nemen, om tot verbetering te komen. Hij spoorde aan tot samenwerking en de zaak niet op de lange baan te schuiven. Er was een lijst ingekomen van 25 polders om eene gezamenlijke regeling te kunnen treffen, inzake afwatering Zuid-afwate ringskanaal. Hij beval hartelijk aan het benoemen eener commissie uit die 25 polders. De heer Huizinga vraagt of iemand op of aanmerkingen te maken heeft, of voorstellen heeft te doen tot het trekken eener conclusie en merkt verder op, dat, indien de geheele vergadering het er mee eens is, er het voorstel gedaan zou kun nen worden tot het benoemen eener Commissie. A. Rijken. Zou het niet gewenscht zijn, dat de grootste belanghebbenden er zich voorspanden. Huisman. Omdat er verschillende be langen in het spel zijn, verwacht ik van de benoeming eener commissie weinig resultaten. Zou het Rijk dat niet op zich willen nemen? Konijnenburg. Als het rijk dat op zich wilde nemen, zou het scheprad aan Keizersveer verbeterd moeten worden en dat kost weer geld. Het rijk laat de exploitatie ook zelf betalen. Huisman. De polders hebben ver schillende' belangen. Ze zullen niet allen meedoen. Konijnenburg. Er zijn toch middelen genoeg om niet-meedoeners te dwingen. Ge kunt de bemaling zelf overnemen en het rijk een afkoopsom vragendie af koopsom kan verdeeld worden onder de meedoeners. W. Rijken. Ik geloof niet dat er een polder gedwongen kan worden tot aan sluiting. Het zou een combinatie moe ten worden van alle polders. Hij wijst op de verschillende belangen. Huisman. Het water was vroeger geen, maar thans wel een last. Huizinga. Zijn er nog andere heeren die iets naar voren willen brengen Voorz. Binnenp. Sprang. Ik wenschte alles te laten regelen door het rijk. Sprang heeft niet zoo'n groote behoefte als Waspik, doch bij overtollig water heeft het ook groote behoefte. Verhoeven. Het zou al eene groote verbetering geven, als het rijk maalde naar den toestand van de polders daarop te letten zou beter zijn, dan een ontwerp makenik zou het aan het Rijk over laten een ontwerp te maken. Konijenburg. Ik ben er van overtuigd, dat de bemalingswerktuigen niet geschikt zijnwanneer deze verbeterd moeten worden, kunt ge betalen en nog eens betalen. W. Kamp. Ge kunt met het rijk nogal opschieten. Het is nogal scheutig met antwoord. Ons polderbestuur recla meerde in Februari 1920 en kreeg onge veer V» jaar later antwoord op de ge maakte reclame. Konijnenburg. De bemaling moet ver anderd wordentracht eene afkoopsom te krijgen. Als U het aan het rijk over laat, zal het u meer kosten. G. Zijlmaas. Wat zou dat zoo al kos ten Die omslag is misschien gering Konijnenburg. Die kosten kan ik niet precies bepalenik zou denken, dat ze niet zoo hoog zullen zijn. Zijlmans. De verschillende polders hebben het recht van uitloesing. Maar bij niet-aansluiting, behouden zij dan het recht toch. Konijnenberg. Dat kan voorkomen wordenU hebt den stand van het water in de hand. Huisman. Houden polders die niet aansluiten het recht tot lossen, of kun nen we de sluizen dicht houden Konijnenburg. Daar is wel wat op te vinden. Huizenga. Het is een groot bezwaar om het zoo voor elkaar te krijgen, 't Is een kwestie die geld zal kosten. We kunnen een bepaald peil aanhouden en op Keizersveer een Centrifugaalpomp aanbrengen. Konijnenburg. Dat zal niet gaan. U kunt dat vragen. Ik wil er zelfs moeite voor doen, doch U krijgt nul op request. Huizenga. Ik ben er van overtuigd, dat het rijk meer doet, dan het kan doen. Rubbens. Met een lageren stand op het afwateringskanaal zouden we al heel wat gebaat zijn. Huismans. De stand had veel lager moeten zijn Verschuren. Nu mijnheer Huizenga zegt, dat het rijk meer gedaan heeft dan het had moeten doen, wil ik hier even opmerken, dat we hier den laatsten tijd in een betere conditie zijn gekomen. Blijft het rijk zoo voortgaan, blijft het iets meer doen, dan zijn we al ver ge vorderd. Het stoomgemaal heeft den laatsten tijd geregeld gewerkt. Zou een combinatie van verschillende polders niet tot de conclusie kunnen komen, om te trachten den waterstand verlaagd te kunnen krijgen Huizinga. De ingenieur zal bij de regeering wel een goed woord willen deen en dan zijn we al heel wat op geschoten. Huismans. In 't voorjaar hebben ze met malen goed bijgehouden Huizinga. Maar als 'trijk er niet op ingaat, moeten we ons dan maar bij de pakken neerzetten moeten we dan den gebruikelijken toestand laten blijven bestaan. Zijlmans. Als we van 't rijk een vast peil op 't kanaal kregen, waren we gered, het rijk komt gemakkelijker aan de dubbeltjes dan wijals er een vast peil op 't kanaaltje gezet werd, dan waren alle landerijen gered. A. Rijken. Ik begrijp niet dat het gemeentebestuur van Waspik die boel niet beter in orde brengtwanneer die toestand aan de Vaartsche haven ver beterd werd, zou er de landbouwer heel wat bij winnen. Rubbens. Tot nu toe heeft Waspik- Boven geen last van te veel water gehad, wel van te weinig. Rijken. 'tGaat niet over te veel of te weinig water, maar is de toestand goed Rubbens. Neen, die is niet goed, maar daar zullen wij wel voor zorgen het ligt niet aan het gemeentebestuur. Rijken. Waarom is dat dan niet verbeterd Rubbens. Er zijn geen centen. Huizinga. Ik heb nog geen antwoord op mijn vraag„Als het rijk afwijzend beschikt, wat dan?" Konijnenburg spoort tenslotte aan tot het benoemen eener commissie. Huizinga. De commissie die benoemd wordt zal zich hoofdzakelijk hebben te belasten met een onderzoek. Konijnenburg. Die commissie kan bij den minister aankloppen. W. Rijken. Er moet geweten worden of alle polders willen meedoen en dan moeten de stemgerechtigde ingelanden gehoord worden over de betaling. Konijnenburg, Er moet getracht worden tot samenwerking te komen. Huizinga. Zouden we niet overgaan tot het benoemen eener commissie. Huismans. De bemaling aan Keizers veer moet veranderd worden. Verschuren. Ik meen dat alle polder- beturen hier vertegenwoordigd zijnals de belangen van die polders in handen dier commissie gelegd worden, dan be hoeft er geen waterschap te komen Huizinga. Is er niemand tegen het benoemen dier commissie en uit hoeveel leden moet die bestaan Verschillende stemmen: Uit 5 leden. Verschuren. lk kan me best ver eenigen met de benoeming van 5 leden, doch ik wenschte de heeren Huizinga en Verhaaren buiten die 5 leden in de Commissie benoemd te zien. Huizinga. Mijnheer Verhaaren en ik wenschen buiten die commissie te blij ven, doch willen wel adviseerend werk zaam zijn. Ik hoop dat uit den boezem der vergadering zelf een voorstel zal komen tot het benoemen van Commis sieleden. Rubbens. Van hoeveel gemeenten Van iedre gemeente 1 Verschuren. Ik meen hiervoor te mo gen aanbevelen de heeren Kommers van Raamsdonksveer en Middelkoop te Ca pelle. Rubbens. Ik stel voor A. Smeur uit Waspik. Verschuren. En ik de heeren A. Rij ken, Loonschendijk en den Burgemees ter van Waspik, als vertegenwoordiger van den Binnenpolder. Hieraan werd nog toegevoegd de heer Oerlemans uit Capelle, zoodat er in aan merking kwamen 7 leden n,L. de heeren Kommers, Smeur, A. Rijken, Oerlemans, Huismans, Burgemeester van Waspik en Middelkoop. Verhoeven. En de kosten die er op komen, wie moet die betalen Huizinga. Op die enkele bijeenkomst komen geen kosten. Rubbens. Als er geringe kosten op komen, dan kunnen die verhaald worden op den post van onvoorziene uitgaven. Zonder stemming worden bij accla matie benoemd de heeren A. Kommers, Raamsdonksveer, A. Smeur, Waspik, R. Middelkoop, Capelle, J. Huismans, Ca pelle en A. Rijken, Loonschendijk. De heer Oerlemans wenschte niet in aan merking te komen. De 5 genoemde hee ren namen de benoeming aan. Deze commissie wordt belast met het presenteeren van een request om te ko men tot verlaging peil Z-afwaterings- kanaal op kosten van het rijk. Huizinga. Bij mislukking, wat moet er dan gebeuren De commissie laten voortbestaan Zijlmans. En er aan toevoegen „Niet rusten voor het bezwaar is opgelost." Huizinga. Ik meen dat we deze voor- loopige bijeenkomst kunnen sluiten. Ik dank u allen voor de opkomst en tevens voor de goede samenwerking, waardoor ge mij de leiding hebt vergemakkelijkt. Ik hoop dat we iets bereikt hebben en dat we nog iets meer zullen bereiken. Ik dank U allen voor Uwe tegenwoor digheid en sluit deze vergadering. vmasBRmmmt&m Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450 -475 Grij'ze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 wmsmmsmBuam mm PLAATSELIJK NIEUWS. Aalburg. Be Heer C. Zoon slaagde 22 dezer te Amsterdam voor beide diploma's handenarbeid. Andel. De hooibouw is in deze^ge- meente zoo goed als geëindigd. Doori0het droge weer begunstigd, is dit werk vlug van de hand gegaan. Zoowel kwaliteit als quantiteit geven reden tot tevredenheid. Bij besluit van Gedep. Staten dezer provincie is voor goed vrijgesteld wegens broederdienst de dienstplichtige der lichting 1926 dezer gemeente J. Naayen en tijdelyk vrijgesteld de dienstplichtigen J. F. Naayen en D. Verheij. Ammerzoden. Onze dorpsgenoote mej. Jo Baselaar behaalde dezer dagen het diploma machineschrijven. Het is de eerste gediplo meerde in onze gemeente. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 'S BOSCH. Te). Interc. 436 p Station N.A.B.O. |SLEEOWIJK-'s BOSCH Kieitwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5