Darde Blad roor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat r en de Bommelerwaard. 10.4521. Vrijdag 24 Juli DAMltUMtlEK. A ïo-TïT BEIOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, dez« rubriek betreffende, aan bovenstaand adrts te richten. Twee mooie eindspelen. t Eerste, aangegeven door den diagram stand, is gecomponeerd door den groot meester C. Blankenaar. Onderstaande stelling is er een van zijn eerste studies, want Blankenaar was toen pas 46 jaar oud. Geen wonder dat hy later de dam- wereld in verrukking bracht door zeldzaam werk. Stand in cyfers Zwart dam op 4 en schyf op 42. Wit dammen op 24, 36, 44 en schyf op 25. De ontleding is als volgt Wit: 24—43 44—32 25X34 Zwart42—48 AB 48X30 de beste 445 36-47 32-40 34—29 enz. 15—4 4X45 j 25-20 44—47 43-38 B 42—47 47X45 4 of 15—10 of 27 enz. 1 43—38 25 -20/44—28 A 4—15 42X33 r5X29~33X^2 36X34 Nu een eindspelstudie van den Fransch- man Joes Le Golf Stand in cyfers Zwart 3 schijven op 5, 29, 32. Wit 2 schjjven op 45 en 50 en dam op 3. Hier een variatie méér dan in het voorgaande eindspel. Wit: 3-44 14—20 50-44 20-24 Zwart: 32—38 29-33 5—40 10—44A 24—15 15-40 10-15 44—40 44-49 19—24 24—29B 33-39C 15—50 40—34 50-39 39—47 enz. 1 38—42 42—48 48—26 40—34 15X47 45—40 C 38—42 29X40 40-^44 44X35 4729 enz. 9 4540 4034 enz. 1 B 24-30 9 9 4540 enz. 1 De bekende groote damvereen. »Het Westen* te Rotterdam bestaat 1 Oct. a.s. 10 jaar. Als herdenking aan dit feit worden groote wedstrijden gehouden, Massakampen, Groepen wedstrijden enz. Vele pryzen zyn beschikbaar gesteld, o.a. kunstvoorwerpen en medailles. Voor vereenigingen zilveren Lauwertak of Beker. Voor leden van den Ned. Dambond bedraagt 't inleggeld f 0.50, voor niet-leden f 0,75, voor vereenigingen f 2,50, 18 Augustus 's avonds 8 uur. Gong- wedstryd. Vrije deelneming. Inleggeld f 0,25. 25 Augustus. Groepenwedstrjjd. A. Hoofdklassespelers. B. Geoefende spelers. C. Minder geoefende spelers. D. Ongeoefende spelers. 13 October. Wedstryden voor tientallen. J Prijszilveren Lauwertak. Op nader te bepalen datum massakamp voor vereen., die met minstens 15 per sonen uitkomen. De vereen', die »Het Westen* de grootste nederlaag toebrengt, wint den zilveren Beker. De inschrijving sluit 19 Augustus a.s. Opgave aan K. F. DE HAAN Sr., Gouvernestraat 9a Rotterdam. Vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, op Vrijdag 17 J.ili, n.m. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WdEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden, behalve de heer D. v. Buuren. Na openii g door den Voorzitter, worden de r otulen d-r vorige vergadering, die de leden zyn thuis gezonden, onveranderd vastgesteld. Beëediging van het raadslid A. Vos Cz. De heer Vos legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarop de Voorzitter hem gelukwenscht met zyn verkiezing tot lid van den raad en hem namens het geheele College welkom heet. Spr. hoopt dat de heer Vos gedachtig aan den afgelegden eed, de belangen van de gemeente steeds zal voorstaan, en zooals hier gelukkig altyd heeft plaats gehad, den goeden toon zal bewaren. De belangen der gemeente zakelijk en afgescheiden van persoonlyke kwestie's zal behandelen. De heer Vos dankt den Voorzitter voor zijne woorden. Ingekomen stukken 1. Verzoek van den heer Bax te Drongelen om een sleutel van het plakbord aldaar te mogen hebben, omdat er nu en dan aanplakbiljetten zijn van Waterschappen en Notarissen uit de omgeving, die hij er dan in zou kunnen hangen. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek bij B. eri W. thuis behoort en stelt voor het in handen var. dit college te s.ellen. Aldus wordt besloten, 2. Een briefje van den heer B. A. Bol), waarin deze, ook namens zyn zuster mededeelt, dat hij is aangeslagen in de pei soneele belasting en straatbelasting. Dat het huis, waarover het gaat, echter niet staat op den juisten naam, zoodat hy de gemeente verzo-kt, deze zorg op zich te nemen, gebeurt dit niet binnen 14 dagen, dan zal hiervan den Commissaris der Koningin worden kennis gegeven. De Voorzitter zegt, dat dit weinig vriendelyk briefje hier niets te maken heeft, waarom hy voor stelt, het voor kennis geving aan te nemen. Aldus wordt besloten. 3. Brief van den heer A. L. de Graaff, waarin deze kennis geeft dat hij zyn be noeming tot lid der schaltingscommissie niet aanneemt. B. en W. stellen voor thans den heer P. Scherff te benoemen. De heer v. d. Heuvel vraagt, of het niet gewenscht is dat er een persoon uit Doeveren of Heesbeen werd genomen. De Voorzitter antwoordt, dat daar altyd iemand lid der schattingscommissie is ge weest en men er dus prijs op zal stellen, dat het iemand uit Meeuwen blijft. v. d. Heuvel. Van de menschen van geene zijde der rivier weten wy weinig van hun inkomen af, terwyl men dit van de menschen uit het dorp Meeuwen beter weet. Op de vergadering wist niemand iets van Doeveren en Heesbeen af. Voorzitter. Het is altyd iemand uit Meeuwen geweest, daarom zouden B. en W. daar weer iemand willen benoemen. Smits. Kan er uit iedere plaats niet een persoon lid zyn Voorzitter. Dat gaat niet, er zijn slechts 4 leden voor deze commissie. Met algemeene stemmen wordt hierop de heer P. Scherff benoemd. 4. Een aanvrage van den heer E. Treffers, om ingevolge art. 13 der Land- arbeiderswet een voorschot van f3400 te mogen ontvangen, voor den aankoop van een stukje grond en het bouwen van een woning. De Voorzitter zegt dat dit schrijven pas is ingekomen en dus geen bespreking by het college van B. en W. heeft uitgemaakt en stelt daarom voor het verzoek in han den van dit college te stellen. Aldus wordt besloten. 5. Verzoek van den heer J. G. v. d. Heuvel om hem een stukje gemeentegrond te verkoopen, ten Zuiden van zyn boom gaard. De Voorzitter zegt, dat de 3 deskundigen het perceeltje hebben geschat op f 45 en stelt voor het perceeltje voor dit bedrag aan den heer v. d. Heuvel te verkoopen en dank te brengen aan de schatters. Aldus wordt besloten. Voorstel tot het aangaan eer.er geldlee- ning. De Voorzitter deelt mede, dat reeds vroeger besloten is tot het aangaan eener kasgeldleening groot f 5.000 met de bedoe ling dat deze leening in den dienst 1925 zou worden afgelost. De geldmiddelen der gemeente toonen echter aan, dat dit niet zal mogelijk zijn. B. en W. stellen daarom voor eene leening groot f 5000 aan te gaan, af te lossen in 1926, in welk jaar aflossing waarschijnlyk wel zal mogelijk zijn. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Wijziging begrooting 1925. De Voorzitter deelt mede, dat wijziging der begrooting noodig is, omdat de gemeente nog al belangryke uitgaven heeft gehad voor de bijzondere school, die de gemeente geheel moest inrichten. Met algemeene stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. De Voorzitter zegt, dat hij alvorens over te gaan tot de vaststelling der Politiever ordening, eerst de vraag zou willen bespre ken of de gemeente het electriciteitsbedrijf aan de P.N.E M. zal overgeven. De leden van den raad hebben allen een staatje thuis gehad, waarop de ontvangsten en uitgaven '23 en '24 staan vermeld. Gaarne vernam spr. thans het gevoelen van de heeren over deze kwestie. Spr. stelt echter voor de discussies over dit onderwerp in besloten vergadering te houden. Nadat de vergadering is heropend wordt besloten zoo mogelyk het G.E.B. aan de P.N.E.M. voor een zeker aantal jaren over te dragen. Vaststelling politieverordening. De Voorzitter vraagt of er leden zijn, die op de artikelen der verordening, die hen in afschrift is thuis gezonden aanmer kingen hebben. De heer v. d. Schans zegt wel een paar opmerkingen te hebber.'. De heer Smits acht het verbod in art. 67, waarbij het verboden is dieren te slachten op een plaats, zichtbaar vanaf den openbaren weg bezwaarlijk voor sommige menschen en zou daarom deze bepaling wilien schrappen. De Voorzitter meent, dat iedereen toch licht een plaatsje kan vinden, waar het slachten van den openbaren weg af niet zichtbaar is, trouwens deze bepaling komt ook voor in de prov. verordening. De heer v. d. Schans acht het goed dat de bepaling in de verordening wordt op genomen. Deze spr. meent echter, dat by art. 75 wel iets mocht worden bijgevoegd, n.l. dat voor een ieder zeker aantal stuks vee, een drijver noodig is. In Drongelen ondervond men vroeger veel last van de groote koppels vee, die door de gemeente kwamen. Sedert er deze bepaling is, heeft dit zonder dat er procesverbaal is gemaakt, veel geholpen. Volgens spr. moet er bij staan het getal drijvers by een zeker aantal koeien. Voorzitter. Het is wel goed, dat er een bepaling wordt bygemaakt, als wy bepalen dat bij 3 runderen een geleider moet zyn, dan kan daartegen toch geen bezwaar zijn, v. d. Beek. Ik zou het niet doen, zooals het er nu staat is het voldoende, dan behoeft dit nog niet de bedoeling te zijn, om te zeggen laat maar loopen. v. d. Schans. In Drongelen is de be paling er bij gemaakt omdat men daar zooveel last had, niet van de menschen uit de gemeente, doch hoofdzakelijk van personen uit de Langstraat, die dikwyls 14 koeien voor zich uitdreven, met slechts een persoon op de fiets er achter. Het is zoo dat wij zelf ook de dupe van deze bepaling zijn, doch vroeger was het dikwijl herrie, en nadat de bepaling er in de ver ordening was bijgevoegd, heeft men er niets meer van gehoord v. d. Beek. Als de begeleiding behoorlyk is, dan is het toch goed. v. d. Heuvel. Hier voor Genderen is het niet noodig, om voor Drongeleu alleen de geheele gemeente dien last op te leggen, vind ik niet goed. Voorzitter. Kunnen de heeren er zich dan mede vereenigen, dat er wordt bygevoegd, dat de begeleiding behoorlijk plaats heeft v. d. Schans. Het zal wel moeten, doch ik zou willen voorkomen dat de politie er bij komt. Ik vind het beter dat er een aantal personen wordt genoemd, een persoon voor 3 runderen bijv. Voorzitter. Als wy dan bepaalden, dat by meer dan 3 runderen minstens 2 ge leiders moeten zijn. Dit voorstel wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Heuvel en Smits. De heer v. d. Schans zegt, dat in art. 88 staat dat personen van beiderlei kunne niet in het gras mogen zitten of liggen. Spr. vindt deze bepalingen nog al kras, gesteld dat een verloofd paar is gaan fietsen en even langs den weg wil uit rusten, dan zou dit niet mogen en ook personen uit de gemeente, die even in het gras willen gaan zitten, mogen dit niet. De heer Smits geeft den heer v. d. Schans gelük. De Voorzitter merkt op, dat de bepaling niet voor deze personen gemaakt is, een dergelijke bepaling is echter in de meeste politieverordeningen opgenomen, men weet heel goed met welke bedoeling. De politie zal met deze bedoeling zeker rekening houden en iemand die werkelijk in het gras even zit uit te rusten, maar niet zoo een procesverbaal geven. De heer Smits vindt de bepaling te kras en zou deze willen schrappen. Dit voorstel wordt in omvraag gebracht. Drie leden verklaren zich voor schrappen, drie er tegen. Vóór de heeren v. d. Heuvel, v. d. Schans en Smits. De heer Vos zegt, dat hij niet kan voor stemmen, omdat nog slechts kort geleden zich een geval heeft voorgedaan, waarbij men op minder passelijke wijze in het gras zat en dit betrof personen uit de gemeente zelf. De heer Smits zegt, dat er in Doeveren eenige heggen zijn die het gezicht op den verkeersweg belemmeren. De Voorzitter zegt toe, met deze ver ordening in de hand, daarnaar een onder zoek te zullen doen instellen. De heer Smits wijst er op, dat in de verordening ook een bepaling is opgenomen, dat de café's des Zondags gesloten moeten zyn. Spr. vindt ook deze bepaling te kras, personen die naar hun vee gaan kyken en dan een glas bier willen koopen zyn daartoe dan niet in de gelegenheid. De Voorzitter acht deze bepaling van belang. De meeste café's zijn in de gemeente des Zondags reeds gesloten, juist daar, waar dit niet is, krijgt men juist een janboel. Aan alle wenschen tegemoet komen kan men eenmaal niet. De heer v. d. Schans zegt, dat daar straks de stemmen hebben gestaakt over het voorstel van het zitten in het gras, als men het daarover eens kon worden, dan kon de verordening in zijn geheel voorloopig worden vastgesteld. De Voorzitter stelt voor, om in de bepaling op te nemen, dat het verboden is een half uur na zonsondergang in het gras te zitten of te liggen. Dit voorstel wordt met op één na alge meene stemmen aangenomen. De heer Smits stemde tegen, die tevens verklaarde tegen sluiting der café's op Zondag te zijn, zoodat de geheele ontwerp-politieverorde- ning dan ook met op één na algemeene stemmen wordt vastgesteld. De Voorzitter deelt nog mede, dat van het Waterschap van Drongelen het verzoek is ingekomen, om wat grond te mogen hebben voor verbreedir.g van den weg aan de sluis bij Millenaar. Spr. zou voor willen stellen dit verzoek toe te staan. De heer v. d. Schans licht toe, dat het de bedoeling is hoogstens 30 M®. grond te krijgen. Kwam een particulier met een dergelyke vraag dan zou spr. er niet voor zijn grond van den dyk af te staan, met den Binnenpolder van Drongelen is het echter iets anders, de gemeente heeft aan dit waterschap wel eenige verplichting. De heer Branderhorst acht het ook van algemeen belang, omdat de weg ook wel iets breeder zal worden. De heer v. d. Schans zegt dat de polder het voordeel heeft, dat hy niet zoo hoog behoeft te schoeien. Met algemeene stemmen wordt het ver zoek toegestaan. De heer Vos zegt dat het kerkbestuur hem opdracht heeft gegeven om er op te wyzen dat de stylen van den toren slecht worden. De Voorzitter zegt toe, de zaak op te laten nemen. De heer Smits zegt, dat al 4 of 5 maanden terug door het Groene Kruis om subsidie is gevraagd en het bestuur daarvan tot heden niets heeft gehoord. De Voorzitter zegt, dat het gemeente bestuur om eenige inlichtingen heeft ge vraagd, doch deze tot heden niet heeft ontvangen, de schuld der vertraging ligt dus bij het bestuur van het Gvoene Kruis zelf. Er is naar de opbrengst der verloting gevraagd en tot onze verwonde ring hebben we daarop nog niets gehoord. Het Groene Kruis is een nuttige instelling, daarover zijn, wij het allen eens, en als het noodig is, zal niemand er tegen zyn, de vereeniging te subsidieeren, doch als de opbrengst der verloting zoo is, dat subsidie voor dit jaar niet noodig is, dan mogen wij geen subsidie geven, aldus spr. De heer Smits merkt op, dat die ver loting niet is gehouden voor de gemeente, doch voor het Groene Kruis. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het niet gewettigd is, subsidie te verleenen als de vereeniging die niet noodig heeft. Zoodra de gevraagde inlichtingen zyn verkregen, kan de vraag worden onderzocht of al dan niet subsidie noodig is en dan kunnen B. en W. met een voorstel komen. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. PLAATSELIJK NIEUWS. Gameren. Het aangekondigde festival uitgeschreven door de muziekvereeniging »Prinses Julina*, directeur de heer Parren, ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, heeft een prachtig verloop gehad. Op 14 Juli werd door de feestvierende vereeniging des avonds het openingsconcert gegeven, dat, dank 't gunstige weer veel bezoekers op het terrein lokte. 15 Zang- en Muziek vereenigingen hadden zich opgegeven, waarvan een niet is op- gekomen. Op 15 Juli werden de deelnemende vereenigingen en besturen voor dien dag in de Openb. School onder aanbieding van den eerewijn ontvangen. Half 1 vertrok in optocht onder de prachtige tonen der muziek van de ver bekende Harmonie tEuterpe*, directeur de heer Parren, naar het uitstekend gelegen terrein, waar alles naar de eischen des tijds was ingericht, de gasten een flinke ontvangst te verzekeren. 's Avonds 8 uur vergastte de Harmonie aEuterpe* de feestvierende menigte, welke in groote getale was opgekomen, op een uitgelezen concert. In de pauze liet het opgestelde Radiotoestel den aanwezigen eenige concertnummers uit Scheveningen via Hilversum en van uit Chelmsford, wat jammer genoeg door sterke luchtstoringen veel tegenslag moest ondervinden. Niet tegenstaande de hevige luchtstoringen klonk het pianoconcert over 't geheele dorp. Donderdag 16 Juli de laatste dag 's mid dags 12,30 uur ontvangst van deelnemende vereenigingen als de vorige dagen. Ia optocht naar het feestterrein voorafgegaan door de muziekvereeniging »De Volharding* uit Kerkwijk. Des avonds gaf tot slot het fanfarecorps »Nieuw Leven* uit Haaften een concert, dat getuigde het applaus als schitterend werd beëindigd. Op het openingsconcert werd door den Burgemeester de heer Hobo, tevens Eere- Voorzitter van 't Eere-Comité een hartelijke toespraak tot de aanwezigen en de feest vierende vereeniging gehouden, welke door den voorzitter van ^Prinses Juliana« met een woord van dank werd beantwoord. Na afloop van het slotconcert werden door de Voorzitter van »Prinses Juliana« nog eenige woorden van dank tot de aan wezigen gericht. In 't byzonder werden hierbij aangehaald de WelEd. Heer J. A. de Jongh (beschermheer), die de vereeni ging altijd met raad en daad en dikwyls met flinke finantieele steun heeft bijge staan. Ook de ingezetenen van Gameren alsmede de donateurs(trice) werden eveneens met een pluimpje veroerd. Het Eere-Comité werd mede namens de vereeniging een woord van dank toegebracht voor de eer welke zy nPinses Juliana* hebben aange daan. Het Uitvoerend Comité dat een zware taak te vervullen had werd in dit. geval ook niet vergeten. Het politiecorps dat wel is waar met een tweetal was versterkt, heeft dank zij de goede regeling en orde, niet behoeven op te treden, ook deze werden met een woord van dank voor het mede bewaren van de goede orde en houding jegens alle gecomplimenteerd. Aan 't slot werd nog namens de ver eeniging een woord van hulde toegebracht aan den heer G. J. de Geus, voor het gratis opknappen en afstaan van zulk een prachtig terrein waar één roep over uit ging- Tot slot werd door het Haafsche corps op verzoek uitgevoerd het »lang zullen zij leven* en »'tOude Wilhelmus*. Gameren kan met trotsch neerzien op deze feestdagen, waar niets heerschte dan pleizier en vredelievendheid. Nienwendijk. Dinsdag kwam het zoontje van M. S. met zyn been onder een geladen wagen met hooigelukkig liep het ongeluk betrekkelijk goed af. Hij werd door den heer J. O. naar zijn woning ver voerd. Deze week werden voor de Eieren- vereen. »Nieuwendyk em Omstreken* ver zonden naar de Rotterdamscbe conumptie- veiling 7898 eieren. Men besteedt voor groote eieren f 6.90 per honderd, kleine f 5.50 kalkoen f 10.00 Deze week werden eenden- en ganzen eieren niet aangevoerd. Zaltbommel. Voor rekening van den heer J. P. Wagemans werd door den ar chitect Koeken aanbesteed de bouw van een woonhuis. Ingeleverd waren 5 biljet ten Gebrs. v. Boort, Zaltbommel f 5450 H. v. d. Linden, Zaltbommel, f 5150 Becude, Gameren, f 4980Gebrs Metz, Zaltbommel f 4238 Van Rossum en Kra ker, Zaltbommel f 4230. f Den laagsten inschrijver gegund, Jtarsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9