•-And van altena Uitgave: Firma L. Je VEERMAN, Heusden. No, 4522 Woensdag 29 Juli 1925, Biiitenlaiidscli Overzicht. Buitenland. Binnenland. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers O cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel naeer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Mag men de Duitsche en Engelsche bladen gelooven, dan heeft Abd-el Krim de Fransche en Spaansche regeeringen zijn vredes voorwaarden doen toekomen. Wat dit antwoord van den leider der Rifkabylen inhoudt, weet men nog niet, maar wel is reeds bekend geworden, dat Abd-el-Krim bereid is met de beide Euro- peesche mogendheden over den vrede te onderhandelen, onder het beding evenwel, dat hij vooraf er staat op zal kunnen maken, dat de onafhankelijkheid van den Rifstaat wordt erkend en de onderhande lingen over den vrede te Tanger worden gevoerd. Deze laatste wenscht hij niet in het geheim, maar openlijk gevoerd te zien, opdat de wereld van het verloop ervan op de hoogte kan worden gesteld. Wanneer men op de desbetreffende be richten derhalve af mag gaan, zingt Abd- el-Krim, al bljjft hij eischen stellen, niette min een toontje lager. Het Ijjdt geen twijfel, of de feiten nopen hem daartoe. Niet alleen hebben Frankrijk en Spanje, die inzagen, dat alleen met vereende krachten iets valt te bereiken, de handen ineenge slagen, om met den leider der Rifkabylen af te rekenen, maar ook, als gevolg van de versterkingen, die naar het terrein der krijgsverrichtingen worden gestuurd, hun positie aanmerkelijk kunnen verbeteren. Het zag er tot voor slechts kort voor de Fran- schen niet bjjster gelukkig uitze kregen geducht klop en werden teruggedrongen, terwijl verscheidene stammen de zjjde van Abd-el-Krim kozen. Nu Frankrijk klaarblijkelijk over meer mannen en meer materiaal beschikt en de wijzigingen, in de leiding van het leger aangebracht, eveneens een gunstigen in vloed heeft op de Fransche operaties, zijn de kansen gekeerd en kunnen de Franschen de Kabylen beter weerstaan. Terwijl voor kort het er allen schijn van had, dat Abd-el-Krim erin zou slagen zich meester te maken van Fez en Taza, twee belang rijke steden, en de Franschen zich op het ergste voorbereidden, schynt het gevaar dat deze steden liepen, thans weer volkomen te zijn afgewend. Vermoedelijk ziet Abd- el-Krim nu in, dat hij tegenover een land als Frankrijk, dat over telkens doeltreffender hulpmiddelen gaat beschikken, het op den duur niet zal kunnen volhouden. Nood gedwongen zoekt Abd-el-Krim althans deze conclusie schijnt voor de hand te liggen nu contact met de Franschen en Spanjaarden om nog te redden wat te redden valt. De onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Polen inzake de opstanden hebben tot geen resultaat geleid. Polen gaat er dezer dagen toe over de eerste groep van Duitsche optanten te verbannen. Het gaat hierbij om 35.000 Duitschers, grootendeels neringdoenden en handwerkers, die zich destjjds voor Duitschland verklaard hebben en van 4 Augustus af over de grens worden gezet. De Duitsche regeering heeft nu tegen maatregelen getroffen, waarbjj 8 40.000 Polen op 4 Augustus in extra-treinen naar de Poolsche grens worden gebracht. Nieuwe Duitsche munten De Rijksregeering heeft vergunning ver leend tot het slaan van munten van 3 en 5 mark. Er zal voorloopig van de stukken van 4, 2, 3 en 5 Mark nog eene som van 300 millioen worden geslagen. De groote stukken zullen, behalve den rijksadelaar, ook een beeld dragen, dat als herinnering aan het 4000 jarig bestaan van het Rijnland als onderdeel van Duitsch land is gedacht. Het stelt voor een ridder die op het schild, dat den rijksadelaar draagt, den eed van trouw aflegt. o Ontploffing In het dorp Harnshagen bij Lobitz in Mecklenburg is Vrjjdag in een graanscnuur een benzinemotor ontploft. De schuur stond onmiddellijk in lichte laaie. Twee arbeidsters, die niet meer konden vluchten, zijn levend verbrand. Een paard kwam eveneens in de vlammen om. De schuur brandde geheel af. Nieuwe groote werken in voorbereiding ie Antwerpen Naar uit de begrooting van 't Ministerie van Openbare werken blijkt zal binnen niet al te lange tijd begonnen worden aan verschillende zeer groote werken, die de bevolking weer handen vol werk zullen geven. Allereerst wordt genoemd het aanleggen van een weg linia recta Antwerpen Brussel. Deze weg zal loopen over Meijsse, Wolverlhem, Boom en verder tot Antwer pen uitkomende in het Park van de Wa randa. Het begin te Brussel is achter het park van Lacken. De aanleg van dezen weg wordt geraamd op 80 tot 90 millioen francs. Als tweede belangrjjk werk wordt ge noemd de verbinding der Schelde-oevers te Amstenweel waarvoor een post van 500.000 francs op de begrooting voorkomt. Men spreekt in dit ontwerp-plan over de verbinding der beide Schelde-oevers door een tunnel met electrische beweeg kracht. Eene 4 K.M. lange lijn zou geheel ondergrondsch, de middenstatie van rechter oever verbinden met het op den linker oever ontworpen station. Zy zal de Schelde doortrekken op 7 meter onder de bedding. Het ontwerp voorziet het bouwen van 6 haltes op de voornaamste plaatsen van den doortocht, terwyl de duur van begin tot eindpunt 42 minuten bedraagt en er per dag 60.000 passagiers langs deze lijn kunnen worden vervoerd. De tijd voor den aanleg benoodigd schat men op 4 jaar. Als derde plan staat op de begrooting de aanleg van een kanaal Antwerpen Luik, welk werk geraamd is op 48,990.800 francs. Dit werk wordt zeer in het belang geacht omdat het de beste verbinding zal worden tusschen de Luiker kolenmynen en de Antwerpsche haven. Boschbranden Naar de »Crt.« meldt, woedt er een reusachtige boschbrand langs de Poolsche grens, over een gebied van 4000 morgen. Nabjj Schneidemühl heeft het vuur de grens overschreden en de Duitsche bosschen aangetast. Er is reeds een schade van verscheidene millioenen mark veroorzaakt. Het vuur is moeilyk te bestrijden, daar er door het brandende gebied zoo goed ais geen wegen loopen. Van Duitsche zjjde legt men tegenvuren aan, om zoo doende een »kalen gordels te verkrijgen, die verder uitbreiden van den brand on mogelijk maakt. o Een gebrekkige lerend verbrand Een verschrikkelijk ongeval heeft zich voorgedaan te Tilleur, J. Liquet, 58 jaar, sedert 3 jaar ongelukkig, woonde met zyn vrouw te Tilleur. Buren zagen dikke rookwolken uit het openstaand venster dringen. Zy drongen het huis binnen, konden het vuur dooven, doch de ongelukkige werd geheel verbrand gevonden, zonder nog een teeken van leven. Zijn vrouw had hem alleen gelaten, toen zij een oogenblik zich naar het dorp had begeven. De smart der ongelukkige vrouw was on beschrijfelijk. Roofoverval Te Berljjn werd in de nabijheid van het station Diaaken een 45-jarige jongen, in dienst der firma Breesl, overvallen, de jongen had juist 500 mark ontvangen, De aanrander strooide den jongen peper in de oogen en ontrukte hem dan het geld, waarmede hjj wist te ontkomen. Een vrouwenlist In vele deelen van Reggio Emilia Italië werd in den laatsten tjjd opschudding ge wekt, door de wandaden van een veron derstelden shaar af knippers, die des avonds het haar van meisjes en jonge vrouwen afknipte en dan verdween. De politie was uit het veld geslagen, het publiek raakte opgewonden. Schier geen dag ging voor bij of er werden nieuwe gevallen gemeld, zonder dat het gelukte, den schuldige te pakken te krijgen. Maar thans is het ge heim opgelost. Gebleken is nameljjk, dat de meisjes zelf heur haar afknipten. Menig jong meisje snakte er naar kort haar te dargen, doch de ouders hadden bezwaar. Om haar verlangen naar de nieuwe mode te bevredigen knipten de meisjes zelf haar lokken af en om een ouderlijke terechtwijzing te ontloopen, ver zonnen ze het verhaal van den euveldader. Maar de geheimzinnige gevallen werden te veelvuldig en eenige der kortgelokte meis jes legden een bekentenis af. o De graanrechten in Italië Volgens de p6rs is in alle havens het buitenlandsche graan in beslag genomen tot het heffen van de pas ingevoerde graanrechten in Italië. Een bandietenstreek Uit Waldenburg wordt gemeld dat op de mijn Zegen Gods« een deel der machines werden vernield door onbekende daders. Het myobedrijf moest worden stop gezet. Door de directie der myn is een premie uitgeloofd voor het aanhouden der daders. De grootste schurkenstreek had plaats op de mijn Nicolai. Daar legde men stukken ijzer tusschen de persen waar door deze geheel onbruikbaar werden en het bedrijf veertien dagen moet stil liggen. Een geheimzinnige moord Te Halle Belgie werd een gehuwde heer en dame die een wandeling maakten door drie jonge mannen overvallen, die trachtten hun in het water te dringen. De heer verdedigde zijn vrouw tegen de aanranders. Plotseling trok een hunner een revolver en schoot de vrouw neer. Voordat op het hulpgeroep van den heer iemand ter plaatse was waren de drie moordenaars verdwenen. Ongelukken Vrijdagmiddag werd de 42 jarige J. v. Sliedrecht te Oude-Tonge, dood in een moddersloot gevonden. Van S. leed aan toevallen, De meesterknecht, die Vrijdagavond by den brand in een loods op de vuurwerkfa briek van de firma Ruysch te Maartens dijk by Utrecht vrij ernstig is verwond is des nachts overleden. In het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen, is overleden de 20*jarige smidsknecht Harm Nijmeijer, wonende te Koekange, die dezer dagen een beslagen paard naar de weide terug zou brengen, en daarbjj een trap tegen den buik kreeg, waaraan hjj is be zweken. Zaterdagmorgen, omstreeks 8 uur, is de 74-jarige metselaar J. B., te Arnhem, by het verrichten van zijn werkzaamheden aan een perceel aan de Eusebius Buiten singel met een kleine ladder, die op een steiger was geplaatst, achter over gevallen. De ongelukkige, die bewusteloos bleef liggen, werd per auto brancard naar het stedelyk ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later, zonder tot bewustrzyn te zijn geko men, over leed. Veelbelovende jongeman De 47-jarige J. U. is uit de woning van zyn pleegouders te Kaatsheuvel ver dwenen. Tegelyk met hem wordt vermist een bedrag van f555, waarvoor de men- schen een koe wilden koopep. Slachtoffers van de warmte Een vijfjarig zoontje van de familie B. in de Fruitstraat te .Groningen, werd ten gevolge van de warmte ziek en is Vrjjdag overleden. Te Hem, gemeente Veenhuizen is een landman op het veld door de warmte onwel geworden en 's nachts daarop overleden. De vijftienjarige zoon van de wed. Of- fringa te Nieuw-Vennep voelde zich, waar schijnlijk door de warmte bevangen, plot seling onwel. De onmiddellyk ontboden geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. De 44-jarige I. H. te Broek te Dantu- madeel is door de warmte bevangen en overleden. De 46-jarige dochter van den landbouwer S. te Bergentheim is door de hitte be zweken. De 59-jarige vrouw van den trambe stuurder Van Dy ken te Groningen is ten gevolge van de warmte ineen gezakt, toen zij op bezoek was by een familie en is aldaar overleden. Verdronken Te Voorst is de 44 jarige W. Bertholot bij het baden in een kolk verdronken. Uit het kanaal te Tilburg is het lijk opgehaald van den 37-jarigen J. v. H., wonende te Hilvarenbeek. Het tweejarig dochtertje van den schipper R. Leeuwenke te Damsholte, geraakte spelende in het kanaal en is verdronken. o Mooie gift Twee ingezetenen van Wassenaar hebben, ter gelegenheid van de opening van Huize »De Pauw« als Raadhuis, f4000 ter be schikking van den burgemeester gesteld voor de armen. Oneerlijke postbeambte Door de Centrale Recherche te Rotterdam is aangehouden de kantoorbediende 4ste klasse H. A. de R. die zich schuldig gemaakt had aan verduistering van inleg- geiden in den Rijkspostspaarbank tot een totaal bedrag van f2400. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Diefstal van gouden tientjes Terwyl de koopman L. S. te Reeuwjjk van huis was en zyn vrouw zich even naar het aardappelland begaf, hebben dieven uit een kast een bedrag van f 650 aan gouden tientjes ontvreemd. We gaan vooruit! Te Odyk (Utr.) kwamen een paar koop lieden per auto langs de huizen, om vodden, beenen en oud jjzer op te koopen. Een 85-jarige duor|jder Te Zegveld kon men dezer dagen den 85-jarigen A. Burggraaf op de duo van een motorfiets zien rjjden. o-— Koninklijk beioek aan Friesland H. M. de Koningin is aan het feest comité voor de a.s. herdenkingsfeesten medegedeeld, dat zy tydens haar bezoek aan Sneek de opvoering van het openlucht spel Fryske Klanken hoopt by te wonen. o Drie kinderen overreden Tydens de ringryderij, die te Leidschen- dam werd gehouden, geraakten door het plotseling wegschieten van een paard van een der deelnemers, drie kinderen van een bewoner der Smidslaan aldaar onder paard en tilbury, waardoor alle drie ernstig wer den gekwetst, zoodat zy naar een zieken huis in Den Haag moesten worden ver voerd. o Het onweer Mej. B. te Ede, is by het ophangen van waschgoed in den tuin by haar woning door den bliksem getroffen en gedood. Te Wolvega is de arbeider Sietze v. d. Molen uit Oldelamer in het hooiland te Munriikeburen, door den bliksem gedood. Te Stoutenburg bij Amersfoort zyn ver scheidene koeien door het hemelvuur gedood. Ook te Amersfoort sloeg de bliksem in een woning, doch er ontstond geen brand. De 46 jarige Klaas Miedema te Gaast is tijdens een kort hevig onweer door den bliksem getroffen en gedood. Door het inslaan van den bliksem is het boerenhuis van den heer Heinen op »Beiers« onder Winterswijk, afgebrand. 4 koeien en eenige varkens zijn omgekomen. Niets is gered. Alles was verzekerd. o Motorongeluk Zaterdagmiddag is op den Woudenberg- schenweg, naby de algemeene begraafplaats van Zeist, een ernstig motorongeluk gebeurd. De 24 jarige onderwijzer De Man, uit Maarsbergen, die met zyn motor voor een auto moest uitwyken, kwam daarby in het zand, terzyde van den weg, terecht. Hij schynt toen te sterk te hebben geremd, waardoor de motor tegen den grond sloeg. De beryder moest zwaar gewond aan het hoofd, tusschen stuur en zadel worden uit gehaald. Een broer, die op de duo had gezeten, kwam er met lichte blessuren af. Na eerste hulp door een passeerend ge neesheer, werd het slachtoffer per politie-auto naar de ziekeninrichting te Zeist overge bracht. Eenige uren later was hij nog steeds bewusteloos. Een gapende wonde terzijde van het hoofd, maakt zyn toestand hoogst zorgelyk. Van de Kamerverkiezingen De Amst. Gids deeldt mede, dat van de 375.000 kiezers in kieskring Amsterdam er 45.000 niet zyn opgekomen en 28.000 hun stembiljet blanco in de bus hebben gestopt. Dear den electrischeu stream gedood Te Labbegat is de 47-jarige boerenar beider P, v. H. die bezig was eenige werkzaamheden op het dak te verrichten, met een electrische kabel in aanraking gekomen en onmiddellijk gedood. o Deen shimmy meer Ingevolge een wenk, door den voorzitter in die richting gegeven, heeft de gemeente raad van Valkenburg met algemeene stem men besloten, den burgemeester op te dragen, het dansen van den shimmy in het vervolg niet toe te laten. De raad was n.l. unaniem van oordeel, dat de shimmy een dans is, die niet fat soenlijk kan worden gedanst. Hoe komen we aan beter plnimvee In ons laatste artikeltje hebben we dui delijk gemaakt, althans hebben we getracht zulks te doen, dat er een groot verschil bestaat tusschen P uimvee bonden en Pluimvee fokken. Een Pluimveelokker is altjjd een uitstekend Pluimveehouder, doch het omgekeerde is lang niet altijd het gevalnog verder gaan we het zal slechts een zeer gering percentage zijn. Pluimvee fokken vraagt een valnestin- richting, een groote theoretische en prac- tische kennis van degeen die de inrichting bestuurt, veel zorg, toewyding en ervaring. Maar toch kunnen de houders tot Beter Pluimvee komen door hun materiaal van zulke goede fokinrichtingen te betrekken. Nederland gaat jaarljjks meer van die prima inrichtingen tellen, die broedeieren, kuikens van 4 dag oud en zesweeksche hennetjes gaan afleveren. Het ligt niet op onzen weg die adressen hier op te noemen, hunne aanbiedingen kan men steeds in de vakbladen vinden, terwyl »De KleinveeteelU (de Groene) er steeds zorg voor draagt, voor liet Land van Heusdsn en AltenaJeLangstraat en dE BommeUrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1