PUROL „Het Kasteel van Kerlor". Plaatselijk Nieuws, FEUILLETON. dat de minder betrouwbare alverteerders uit zijn advertentie-kolommen worden ge weerd. Enkele landbouworganisaties hebben fok- stations en foktoonen in het leven geroe pen, waarvan haar leden kunnen profiteered Ook hier wordt de kracht van een samen werking duidelijk gedemonstreerd. We raden de lezers vak deze artikeltjes dus aan, niet te fokken van dieren, waar van niet de nauwkeurige legresultaten be kend zijn. Betrek liever jaarlijks of om de 2 jaar nieuw materiaal van te goeder naam en faam bekend staande inrichtingen. Men werkt dan gemakkelijker (de kui kens kan men precies op d jn gewenschten tijd krijgen) en prettiger, terwijl men van de fokkerskennis van vakmenschen profi teert. Op deze wijze kan men tot Beter Pluim vee komen. Als slot-artikeltje van deze serie zullen we later nog een en ander over de voe ding mededeelen. Muddebeten huidjeuk ^eeft het inwrijven 'met dadelijk verlichting tJ Heusden. Van de 9 leerlingen der M.U.L O., die dit jaar examen deden voor het Mulo-diploma slaagden er 5 voor diploma A en 3 voor diploma B. Een mooi succes voor onze Mulo, dat het hoofd en het verdere onderwijzend personeel tot alle eer strekt. Mej. C. Strookman slaagde voor het Mulodiploma A. Aalst. In verband met het ontvreem den van het geld uit de Vrye Geref. kerk alhier, zijn door de politie de 16 jarige van V. en de 13*jarige van K, beiden alhier woonachtig, voor de Rechtbank te Tiel voorgeleid. Na verhoor zijn zij weder naar hier teruggekeerd. Daar eerstge noemde nog wat te goed heeft, zal hij wel spoedig weer naar de tuchtschool wor den overgebracht, waar hij reeds eerder geruimen tyd heeft doorgebracht. Aalburg. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat mej. E. de Graaffj.l. Zaterdag slaagde voor het examen Mulo A. Dezeifde deed ook met goed gevolg examen ter toelating op de Chr. Kweek school te Gorinchem. Andel. Bij de gehouden overgangs examens te Gorinchem zijn bevorderd de volgende scholieren uit deze gemeente A. Mans van 2de naar de 3de klas Gymnasium. io. Kalis van 3de naar de 4de klas Mulo. A. Verbeek en N. Schouten van 2de naar 3de klas Mulo. N. Calame en F. Mans van 4e naar 2de klas Mulo. 150 En ten laatste had zij ook bedacht dat te midden van de betrekkelijke vrij heid die men heeft op een feest waar veel menschen genoodigd zijn, zij de heeren zou ontdekken die zich veel moeite voor de dames de Saint-Hyrieix en de Kerlor gaven. Zij had al dadelijk Carmen opgemerkt en in zich zelf gezegd Zij wacht op iemand. Groot was hare verwondering en haar spijt, toen zij Hélène niet opmerkte. Zij was van plan dadelijk een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van deze afwezigheidmaar de houding van Carmen was haar te raadselachtig om Pélagie Crépin te gaan ondervragen voor zij wist hoe zij zich tegenover mevrouw de Saint-Hyrieix moest houden. Telkens als er nieuwe gasten aankwa men, lette Mariana op Carmen, daar zij verwachtte dat het gezicht van haar nicht een of andere ontroering zou ver raden. Eindelijk had mevrouw Vernier het besluit genomen de vrouw van Firmin te ondervragen. Ja, hernam de beminde van Silverstein, je mankeert ietsje lijdt en acht me niet je vertrouwen waardig. Laat me mot rust, Mariana ik smeek het je 1 A. van Houwelingen en F. Calame van 6de naar 7de klas Chr. Kweekschool. Vrijdag j.l. maakten de leerlingen der Chr. School alhier onder leiding van het personeel een reisje naar Nijmegen en omstreken. Het weer werkte byzonder mede en de kinderen hebben dien dag met volle teugen genoten en bovendien veel geleerd, 's Avonds omstreeks 9 uur keerden zjj in opgewekte stemming per autobussen alhier terug. De Chr. Zangvereen. ïSursum Corda« zal op Donderdag a.s. deelnemen aan het concours te Utrecht. Gemelde vereeniging zal uitkomen in de 1ste afd. We wenschen Directeur en leden veel succes toe. Door één winkelier werd in eene week hop verkocht voldoende voor ruim 5000 liter bier. Velen zijn in de veronderstelling, dat bier maken voor eigen gebruik niet ver boden is. Evenwel diene men er wel degelijk rekening mee te houden, daar het 'absoluut verboden is, al lijkt het ook heel onschuldig. Door het wegwerpen van brandende sigaretten door jongens, ontstond er een begin van brand bij den heer O. Bouman, aan een der hooischelven. Door het spoedig optreden der huisgenooten en buren wist men den brand in zyn geboorte te smooren, zoodat groote onheilen werden voorkomen. De rekening dezer gemeente over 1924 sluit niet, zooals wy in een vorig nummer mededeelden, met een batig saldo van f 1792.82, doch met een batig saldo van f 87^2.82, zooals ook trouwens in ons verslag te lezen is. Beneden Langstraat. De graanoogst is in vollen gang en de rogge is in deze streek reeds gedeeltelijk binnen. De granen worden vrij duur verpacht. Op de buiten polders besteedt men van f 320 tot f 440 per hectare voor de tarwe en van f 350 tot f 400 per hectare voor de boonen. Ook naar haver bestaat goede vraag. Het is te hopen, dat de oogst onder gunstiger omstandigheden dan verleden jaar mag verloopen. Babiloniënbroek. In de op 23 Juii gehouden vergadering werden door ds. Röth uit Almkerk eenige ponten uiteengezet en tevens een jongelingsvereeniging opgericht. Tot voorloopig bestuur is gekozen de con sulent ds. van den Berg, eere-voorzitter J. A. Zijlmans, voorzitterM. Lankhaar, secretarisAdr. van der Mooren, penning meester. Bern. De jongenheer P. v. d. Zalm alhier slaagde te Breda voor het Mulo diploma B. Capelle. Vorige week maakten de kinderen der O.L. School a. d. Loonschen- dyk een uitstapje onder leiding van het hoofd der school en de onderwijzeres naar Rotterdam, waar in den voormiddag een bezoek werd gebracht aan de diergaarde. Na den middag werd de reis voortgezet naar Scheveningen, waar de kinderen van hartelust genoten van het heerlijke strand leven. Deze dag, die voor de kleinen een leerrijken en gezelligen dag geweest is, zal nog lang in aangename herinnering blyven voortleven. De korfbalclub Juliana speelde j.l. Zaterdagmiddag een competitiewedstrijd Kom, lieve Carmen, hernam mevrouw Vernier met haar vleiende stem, je moet niet in dien toestand blijven. Je doet me te veel verdriet aan. De Saint-Hyrieix naderde. Lieve Carmen, zeide hij, het schijnt dat je iets mankeert. Mevrouw de Saint-Hyrieix werd door een hevige rilling bevangen. Zou Firmin haar nu ook al gaan on dervragen? Nu zou zij geen kracht ge noeg meer hebben om te veinzen. Zij zou alles bekennen. De diplomaat ging met een veel be- teekenenden glimlach voort Ik heb een lang gesprek gehad met mevrouw de Valencey; zij heeft grooten invloed op haren man en je weet dat die bij den minister in een goed blaadje staat. Met een laatste opwelling van haar wilskracht, verweet Carmen zich hare bezorgdheid. Zij had het besluit genomen geen ern stige aandacht te wijden aan wat haar man zou zeggen of denken. Hij telde niet mee. Vergeef je me? zei de Saint-Hyrieix. Ben je niet jaloersch? Wel neen 1 antwoordde Carmen op openhartigen toon. De glimlach van Firmin werd breeder. Verbeeld je, zei hij, dat ik dacht dat je niet tevreden waart over de inrich ting van ons feest Ik heb meer dan eens gezien dat je de wenkbrauwen frons- tet. Hebben we soms geen succes Zeker I antwoordde Mariana, dat vinden Carmen en ik, beiden. tegen O.D.I. te 's Bosch, welke wedstrijd door Juliana werd gewonnen met 5—4. Eethen. Bij besluit van Gedeputeerde Staten dezer Provincie d.d. 22 Juli 1925 zijn voorloopig van den dienstplicht vrijge steld C. P. II. Branderhorsl en J. C. Lank haar. Blshont. Aan den overweg bij wacht post 31, de vroegere halte Elshout, reed de trein, welke Zaterdag nam. 5.20 uit Waalwijk vertrok, een met paard bespannen kar aan, beladen met rogge, van den landbouwer v. d. L. te de Hoeven bij Haarsteeg. De knecht A. v. d. W., die naast het paard liep, had blijkbaar den trein niet zien aankomen en kon, hoewel hij het paard, helaas te laat, tot spoed aanzette, eene aanrijding niet voorkomen en is dit weder een zooveelste ongeluk aan onbe waakte overwegen. Voerman en paard kwamen er heelhuids af, hoewel het laatste tegen den grond werd gesmakt. De wagen werd geheel versplinterd en wat vari de lading later bijeengeraapt werd, was niet veel meer als stroo, de trein had het dorschwerk verricht en onze gevederde vrienden een extra maal bereid. Tot aan den volgenden pl.M. 200 M. verderen overweg, waar de trein, na remmen stopte, werden de bóssen graan door de machine medegesleurd. Van de locomotief was een lantaarn verbrijzeld. Procesverbaal werd opgemaakt. 's Gravenmoer Raadsbesluiten. Na de beëediging en installatie van den heer W. Begeer en vaststelling der notulen, doet de voorzitter eenige mededeelingen, betreffende ondermeer, opbrengst der hooi- grasverpachting voor Gemeente en Arm- fonds, kasopneming by den Gemeente-ont vanger en secretaris penningmeester van het Armbestuur, uitslag der aanbesteding van vier arbeiderswoningen, bericht van ontvangst van Gedeputeerde Staten in zake wijziging der algemeene politie-verordening, goedkeuring van het besluit tot het aan gaan eener geldleening en goedkeuring der wijziging van de gemeente-begrooting, waarna wordt besloten a. tot goedkeuring der gewijzigde begroo ting van het Burgerlyk Armbestuur over 1924 b. tot verleening van eervol ontslag aan mej. M. Louwaars als onderwijzeres aan de openbare lagere school c. al8voor aan den heer W. Versteeg Jzn. als lid der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting d. tot invoering van een schoolbiblio theek voor de openbare lagere school e. tot wyziging der gemeentebegrooting over 1925 f. tot verkoop van een strookje grond aan den havenloswal g. tot verwaarloozing van den halven cent in de schuldvorderingen ten behoeve en ten laste der gemeente. Ingekomen zijn voorts de jaarverslagen over 1924 van den schoolarts en de wa terleiding-maatschappij N.W.-Brabant, als mede een financieel overzicht over 1924 van de gemeente-financiën, waarvoor de cyfers reeds door den gemeenteontvanger zijn verstrekt. Nienwendijk. De heer R. Visser onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier slaagde IJ. Dinsdag te Breda voor Mevrouw de Saint-Hyrieix maakte een gebaar dat het genoeg was. Nu, als je er niets tegen hebt, besloot Firmin op vroolijken toon, dan zal ik maar weer eens mijn geluk beproeven. Hij wandelde heen en mengde zich onder de groepen zijner gasten. Die goede Firmin I riep mevrouw Ver nier op spottenden toon uit, je kunt niet zeggen dat hij heelemaal blind is, maar zijn helderziendheid laat te wen schen over. Zij nam Carmen's arm en wees op een groen prieeltje. Ga mee, daarheen 1 ging zij voort, daar kan men ons niet hooren, en dan kun je me je verdriet vertellen, evenals vroeger. Toen hadden wij toch geen geheimen voor elkaar. Werktuiglijk liet Carmen zich mee voeren. Toen haar nicht haar aan het verleden herinnerde, loosde zij een diepen zucht. Mariana sprak op haar overredenden toonzij bemerkte wel in welken toe stand van geest Carmen was. Door haar het verleden te herinneren kon mejuf frouw de Sainclair de openhartigheid van mevrouw de Kerlor opwekken. Zij wist wel dat Carmen op het laatat wel alles zou vertellen wat zij eigenlijk liever han moeten zwijgen. De twee nichten gingen op een bank zitten. Op eenigen afstand van haar was het feest nog in vollen gang. Wandelende paartjes gingen het prieel voorbij, zonder er evenwel iets vreemds in te vinden dat twee bloedverwanten vertrouwelijk met elkaar zaten te praten. het examen voor hoofdonderwijzer. De jongeheer J. C. Wisse behaalde te Rotterdam het MULO diploma A. Oudhensden. Mej. E. Spreogers al hier slaagde voor het M.U.L.O. diploma A. Veen. Donderdag maakte het onder wijzend personeel der openbare school alhier met 40 leerlingen een reisje naar Rot terdam. Het was voor de jeugd een zeer gezelligen dag, er werd volop genoten van de bezienswaardigheden van de groote stad. Er werd namelijk een tochtje gemaakt door de havens om de zeebooten te be zichtigen, het Witte Huis werd bezichtigd en de mooiste straten en de grootste atractie van alles was wel de Dierentuin, waar een groote tijd werd vertoefd. Den heelen dag was. spoedig klein gemaakt en moest de terugreis maar al te gauw naar hun zin worden aanvaard. Het weer was uitstekend. Vermoeidheid was bij deze lange reis niet te bespeuren. Een woord van dank mag zeker wel gebracht worden aan den heer van Gessel als hoofd der school en de leiders welke zich zoo byzonder geinteresseerd hebben voor dit uitstapje, dat door de jeugd niet spoedig zal vergeten worden. Bij de gehouden inschrijving voor de consumptietent ter gelegenheid van het te houden festival op 2 en 3 September a.s. was de hoogste inschrijver de heer P. Maas te Heusden voor de som van f411. Vrijhoeve Capelle. De heer A. V. van Wiel alhier, deed te Breda met gunstig gevolg examen voor de hoofdakte. Waspik. De missie tentoonstelling zal hier Zaterdag 1 Aug. 's middag om 2 uur geopend worden. Zij zal worden gesloten op Maandag avonds 3 Aug. De ZeerEerw. Pater Directeur uit het klooster te Lange- weg, die binnenkort als missionaris riaar Borneo vertrekt, zal Zondag a.s. onder de H. missie spreken voor missie arbeid. Een wagen van den Heer P. B., geladen met biggen, werd door een onbe kenden vrachtauto aangereden en tuimelde in een sloot, terwijl de knorrende familie over den weg verspreid werd. Met ylings toegeschoten hulp, wi§t men den wagen vrij spoedig op het droge te brengen, zoo dat dit ongeluk met eenige materieele schade afliep. Voor het diploma der huishoudschool van 's Bosch, voor naaien en knippen van dames- en kinder- onder- en bovenkleeding zijn geslaagd F. Quirijns, H. de Jonge, A. Zwaans, P, Hessels, C. de Heer, Adr. Rijken, N. v. Daal, C. v. Santé, M. Huij bers, H. Rekkers, J. v. d. Rijken, M. Quist, J. Baaien, B. v. Biesen, M. Burmanje, L. de Bont, C. v. Etten, D. Schenkels, M. Snels en J. v. d. Veen. Zij ontvingen allen hare opleiding bij de Eerw. Zusters te Waspik. Wijk. De leerlingen A. Bouman en J. van Loon slaagde j.l. Zaterdag te Breda voor het M.U.L.O. diploma B. Bij besluit van Ged. Staten dezer provincie is voorgoed vrijgesteld van den dienstplicht wegens broederdienst de dienst plichtige van de lichting 1926 voor deze gemeente J. G. van Wijk en voorloopig vrijgesteld de dienstplichtigen J. Bouman, J. Garstman, A. Nieuwkoop. J. Scheffeis, A. J. Wijgers, A. H. van Wijk, G. van Wijk en G. van Rijswijk. Mariana begon op stoutmoedigen toon Je bent niet gelukkig! Carmen boog het hoofd, haar wil ver liet haar. Zij had al zooveel van haar wilskracht gevergd, dat deze aanmerkelijk verslapt was. Wanneer daareven haar man woor den gesproken had die Carmen dreigend toegeleken hadden, zou zij voor het ge vaar al hare stoutmoedigheid teruggevon den hebben maar Mariana sprak op bewogen toonzij scheen bedroefd te zijn dat haar nicht haar smart voor haar verborgCarmen kon zich niet verzetten tegen die honigzoete teederheid. Als je eens wist mompelde zij, maar zij hield op. Je begrijpt wel, hernam mevrouw Ver nier, nog liever dan anders, dat mijne bezorgdheid al lang duurt. Je gezicht staat reeds langer bedroefd. Welnu, zei Carmen, ik heb tegenspoed gehad. Vraag me niets meer. Ik wil je je geheim niet ontnemen. Maar ik zou zoo blij geweest zijn als ik wist dat je goed getrouwd waart. Ben ik dat dan niet zei mevrouw de Saint-Hyrieix op bitteren toon, die niet aan haar nicht ontging. De Saint-Hyrieix is rijk. Zijn geluk is niet bedreigd geworden als dat van den armen de Kerlor. Hij is dol op je. Ik vraag me af wat jelui van elkaar kan scheiden. Ach, als ik kon stotterde de ongeluk kige moeder. Mariana zette zulk een zonderling ge zicht, dat mevrouw de Saint-Hyrieix plotseling zich zelf weer meerster was. Zondagavond j.l. reed een motor rijder een zoodanige snelheid, dat hij nabij de graanmalerij te Aalburg, zijn macht voor het stuur kwijtraakte, zoodat een val onvermijdelijk was. Behalve eenige ontvellingen aan arm en been van den berijder en eenige materieele schade aan de raotoi fiets, liep dit ongeluk betrekkelijk goed af. Het is weder een klein voorbeeld van het woest ryden met auto's of motorfietsen, waardoor men niet alleen zichzelf, maar ook anderen in gevaar brengt. Naar we vernemen is te 's Herto genbosch een Comité opgericht met het doel om over te gaan tot plechtige uit reiking van het mobilisatie-herinneringskruis met certificaat aan alle dienstplichtige van 's Bosch en omstreken, welke tusschen de jaren 1914 tot en met 1918 zijn gemo biliseerd geweest. Het aantal in deze gemeente wonende personen welke in de mobilisatie onder de wapenenen zyn geweest, bedraagt onge veer 125. Well-Ammerzoden. De Theod.Jac. Corn, van Stipriaan Luicius te Well is zonder examen van de hoogste klasse der Chr. Lagere School te 's Hertogenbosch toegelaten tot de 4e klasse van het Gym nasium te ,'s Hertogenbosch. Woadrichem. Woensdagmiddag werd alhier onder enorme belangstelling het stoffelijk overschot van den op Zondagmid dag in de rivier de Merwede verdronken Pieter Kant ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. Feikes uit Sleeuwijk. Donderdagavond werd alhier op het terrein nabij de Keik door de muziekver- eeniging Woudrichem's Fanfarekorps* een concert gegeven. Een talryk publiek was opgekomen om op dezen koelen zomeravond van de heerlyke tonen der muziek te ge nieten. De verschillende nummers die ten gehoore werden gebracht waren keurig verzorgd. Woudrichem's burgery kan met recht trotsch zijn op zulk een fanfarekorps. 't Is te hopen, dat het ons nog menig maal op een concert zal onthalen. Vrijdag j.l. slaagde te Rotterdam voor het eindexamen M.U.L.O. (diploma B) Mej. E. J. L. Kingmans alhier. De heer A. P. Heijboer, onderwijzer aan de le Openbare School in deze ge meente is benoemd tot onderwijzer aan een der openbare scholen te Amsterdam. Fruitveiling van 24 Jnli. Kruideniersperen 2026 ct. Janbazen 2025 Boterperen I 20 24 Boterperen II 1217 Yellour Transparant 2025 Keswiekappel 1014 Princesseboontjes 10—43 alles per K.G. Aardappelveiling van 17 Juli. aanvoer 110 H.L. Schoolmeesters 3,40—3,80 g!d. Blauwpitten 3,404,00 Eeigeriheimers 4,40 alles per H.L. Handel vlug. Zalt-Bommel. Mejuflr. Alda van Boort alhier, slaagde aan het Muziekconservatorium te Tilburg voor diploma L. O. Geschiede nis en Theorie. Ik ben er achter 1 zei Mariana op medelijdenden toon. Je hebt verdriet omdat je geen kind hebt. Carmen stond plotseling op. Haar blik was op mevrouw Vernier gericht. Wat heb je toch een zonderling ka rakter, ging Mariana voort zonder haar oogen neer te slaan, je bent boos op me omdat ik, als een oprechte, trouwe vriendin tracht je een weinig te troosten. En zij zuchtte op haar beurt. Als ik even zenuwachtig was als jij, voegde zij er bij, zouden wij kwaad op elkaar zijn, na de scene die je me ge maakt hebt in het kasteel de Kerlor. Carmen zei plotseling. Heb je me dan vergeven. Te meer, omdat jij de oorzaak bent geweest van mijn geluk. Het is toch waar dat ik hard tegen je ben geweest? Op dat oogenblik heb ik er door ge leden ik heb veel tranen gestort, maar toen ik eens nadacht heb ik moeten bekennen dat je gelijk hadtje broeder beminde mij niet. En jij dan Ik mijn Hemelik was een beetje bet slachtoffer van een te levendige verbeelding. Dat beken ik nu, zonder de minste spijt. Wisten wij beiden iets van het leven af, daar in dat oude slot in Bretagne Zou je toen gedacht heb ben dat je met Firmin de Saint-Hyrieix zoudt trouwen? Neen, zeker niet. Ik beminde werkelijk niemand anders dan Paul Vernier. (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2