Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Go's BANK Art. 25 der nieuwe Motor- en Rijwielwet. A, Verschuur-B aert Und van aiteha Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Ne. 4523 Vrijdag 31 Juli 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerior". Drogisterij HEUSDEN. cTdekëmp ituiteiilandscli Overzicht T. BOONSTRA. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon nu. 19. Postrekening no. 61525. Adverter. in v„.a 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingev&cht. Eenige dagen geleden zond een onzer abonné's de volgende vraag in, welke we in onze rubriek „Vragen op rechts kundig gebied" opnamen „Is een bestuurder van een Motor of Motorrijtuig wettelijk verplicht, wanneer hij op den openbaren weg een kip dood rijdt, deze den eigenaar te vergoeden En het antwoord van onzen rechts kundige luidde als volgt „Een bestuurder van een Motorrijtuig op twee- of hoeveel wielen ook, is met de wet in de hand slechts dan verplicht om een kip, die hij op den openbaren weg heeft doodgereden, aan den eigenaar- te vergoeden, indien dat doodrijden door schuld is geschied. Is het bij ongeluk gebeurd dan heeft de eigenaar geen recht op schadevergoeding." Met dit antwoord konden w e ons volkomen vereenigen, omdat losloopende dieren niet vallen onder de bepalingnn van art. 25 der nieuwe Motor- en Rij wielwet en dus de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek toepasselijk zijn, wanneer schade wordt berokkend door motorrijtuigen aan dieren, die op den openbaren weg losloopen. Bovenstaande vraag van onzen abonné W. geeft ons aanleiding eens iets te gaan zeggen over genoemd art. 25, daar zulks van groot belang is voor onze motorrijdende lezers. Dit artikel 25 is van den volgenden inhoud „In geval van botsing, aan-of overrij ding met een motorrijtuig op de wegen of rijwielpaden, is de eigenaar van het motorrijtuig of indien het bij art. 9 be doelde aan het rijtuig aangebrachte num mer met letter door het bevoegde ge;.ag is opgegeven aan den houder de hou der aansprakelijk voor de schade, toe gebracht aan niet door dat motorrijtuig vervoerde personen en goederen, tenzij aannemelijk is, dat de schade is te wij ten aan overmacht, daaronder begrepen schuld van iemand, voor wien de eige naar of houder niet aansprakelijk is. De eigenaar of houder, die het motor rijtuig niet zelf bestuurt, is onaanspra kelijk voor de gedragingen van dengenen, door wien hij het rijtuig doet of laat rijden. Wanneer het ongeval iemands dood tengevolge heeft of kwetsing of vermin king van eenig deel des lichams, vinden 161 Hij verdient het wel. Niet waar? Alsof de beeldhouwer geraden had dat men over hem sprak, kwam hij juist het prieel voorbij. Mariana keek met schitterende oogen naar hem en zij maakte een gebaar alsof zij hem een kushand wilde toewerpen. Paul knikte vriendelijk en ging voorbij. Carmen had dit gebarenspel gezien het gezicht van deze wederzij dsehe liefde maakte indruk op haardit duurde slechts een oogenblikhare dreigende zorgen overvielen haar weer. Dus je wilt me niets zeggen riep mevrouw Vernier uit. Vraag me niets meer, goede Mariana. Het zij zoo Ik ben erg dankbaar voor die vriend schappelijke, woordenzij hebben me goed gedaanwas dat het doel dat je je ervan voorsteldet? Zeker. Laten wij weer naar de vrienden te- rugkeeren. Mariana drong maar niet verder aan. Carmen zou toch niet bekennen. Ze moest wel iets heel buitengewoons te verbergen hebben. Mevrouw Vernier wandelde een eindje w met Carmen terwijl zij een alledaagsch gesprek voerde, daarna zeide zij Pebeco-Tandpasta, Foster's Maagpillen Kukirol-pleister Knkirol-voetbad Stoelenvernis Hoedenvernis. Limonade Siropen. de artt. 1406 en 1407 van het Burgerlijk Wetboek overeenkomstig toepassing waarop de schade wordt gewaardeerd. Terzake van een zelfde ongeval in het totaal bedrag der ingevolge het oerste lid verschuldigde vergoeding voor aan goederen toegebrachte schade beperkt tot de waarde van het motorrijtuig op het oogenblik van het ongeval, tenzij wordt aangetoond schuld van den eige naar of houder zelf of om iemand, voor wien de eigenaar of houder aansprake lijk is. In geval van geschil heeft de eige naar of houder aan te toonen lot welk bedrag zijn aansprakelijkheid is beprekt. Het bepaalde bij de vorige leden vindt geene toepassing ten aanzien van schade, door een motorrijtuig toegebracht aan losloopende dieren, aan een ander mo torrijtuig in beweging of aan personen en goederen, welke daarmede worden vervoerd. De rechter kan het bedrag der schade vergoeding beperken, wanneer het/aan nemelijk is, dat het ongeval mede is te verwijten aan de schuld van iemand, voor wien de eigenaar of hoüder niet aansprakelijk is. De rechtsvordering tot schadevergoe ding vervalt door tijdsverloop van zes maanden, te rekenen van den dag, waar op hef ongeval heeft plaats gehad. De bij dit art. gegeven voorschriften laten onverkort de uit het gemeene recht voortvloeiende aansprakelijkheid." Dit artikel, dat 1 Juli j.l. van kracht is geworden, vormt eene zwarte bladzijde in de geschiedenis van het Nederlandsche automobilisme. Het in werking treden van dit artikel treft onwillekeurig het rechtsgevoel, iets wat tenslotte eene nog veel onaangenamer gewaarwording is dan de aanslag op de beurs. Op 1 Juli j.l. heeft dus de „omge keerde bewijslast" zijne intrede gedaan en thans zal derhalve de automobilist, wien een of ander ongeluk is overkomen, zijn onschuld hebben te bewijzen en niet meer zal door bewijsmiddelen moeten worden aangetoond dat die automobilist Sta je me toe dat ik Hélène ga om helzen Mevrouw de Saint-Hyrieix bleef wan kelend staan. Ik begrijp, voegde Mariana er bij, dat mevrouw de Kerior, nu haar man afwe zig is. niet naar dit wereldsche feest heeft willen gaan. Als Paul ver van mij was, zon ik me ook niet kunnen vermaken. Bovendien geeft de Saint- Hyrieix het feest en jij bent er de ziel van. Daarna, van toon veranderende, zeide zij Kom, Carmen, je moet je zelf niet zoo bedroefd makenje maakt me veel te ongerust. Ik ben bang dat je hou ding minder aangenamen gedachten zou doen ontstaan. Mevrouw de Saint-Hyrieix, wier ter neergedruktheid wat verdwenen was, hief het hoofd opeen somber vuur schitterde in hare oogen maar men las er het besluit in, sterk te zijn tot aan het einde. Je wordt weer redelijk. Ik stel me weer gerust. Ik zal Héléne en Jean eens gaan bezoeken' Carmen antwoordde Mijn Schoonzuster moest noodzakelijk uit. Zij is misschien al terug. Zij blijft nooit lang uit. En bovendien zijn al onze vrienden hier. Zij kan dus niet op bezoek zijn. Als Hélène teruggekomen was, dacht Carmen, zou ik het wel weten. het ongeluk met opzet of schuld heeft teweeg gebracht. Een van de eerste vragen, die zich bij de toepassing van art. 25 voordoen, is ongetwijfeld deze„hoe zal in de prakfijk waarschijnlijk de wijze zijn, waarop de rechterlijke macht het artikel zal uitleggen Welke eischen zal de rechterlijke macht stellen .opdat „aannemelijk ge maakt wordt" dat bij een ongeval den automobilist geen schuld treft Die eischen, we kennen ze nog niet en de tijd slechts kan ze ons leeren, maar zeker is, dat de rechterlijke macht hier te lande zich niet bijster ingenomen zal betoonen met eene wetsbepaling, die in zijn wezen indruischt tegen het rechts gevoel en zich daardoor vanzelf zal ver zetten tegen het feit dat eene bepaalde categorie wordt gesteld buiten het ge wone recht. De motorrijder, die zich tot vóór 1 Juli j.l. op het standpunt stelde, dat zijnerzijds van geen schuld sprake was en dat de tegenpartijzoo deze van eene tegenovergestelde meening was, zijn schuld door getuigen had te bewijzen, komt thans bedrogen uit. Het getuigen- bewijs en wel dat a décharge, speelt nu een groote rol en wij willen onze lezers automobilisten op het hart drukken om in voorkomende gevallen geen enkel middel ongebruikt te laten de noodige getuigen tl décharge onmiddellijk op de plaats van aanrijding te verzamelen en nauwkeurig te noteeren. Het beste wapen van den automobilist zeif tegen den aanval, welke hij uit artikel 25 te vreezen heeft, bestaat zonder twijfel in het zakelijk en rustig optreden onmiddellijk na eene eventueel e aan rijding. Het vierde lid van art. 25 houdt on getwijfeld in zich een tegengaan van het algemeen gebruik van technisch beter geconstrueerde en uitgeruste motoren. Immers waar het artikel de aansprake lijkheid beperkt tot de waarde van het motorrijtuig vóór de aanrijding, ligt het voor de hand, dat door deze bepaling vele eigenaars van goedkoope en min derwaardige motorrijtuigen nooit zullen overgaan tot het aanschaffen van duurdere technisch meer volmaakte rijtuigen, die niet alleen voor den berijder, maar voor het geheele overige een veiligheidsfactor opleveren. Het zesde lid is voor ons platteland- sche autorijders van groot belang, omdat we op onze tochten allerlei gedierte losloopend op de wegen aantreffen. Bij schade toch toegebracht door een motorrijtuig aan losloopende dieren, aan een ander motorrijtuig in beweging LXXI. Ontdekt. Aan Mariana, die haar bespiedend oog op Carmen hield gericht, ontging geen beweging in het gelaat van deze. Hoe deftig ook de haat van mevrouw Vernier was, haar verstand bleef helder. Lang had ze zich zelf afgevraagd, of Carmen werkelijk een geheim voor haar verborg. Thans (stelde zij zich deze vraag niet meerde ontroering van haar nicht, haar stem, die heesch klonk, haar han den die nu en dan beefden, waren voor Mariana aanwijzingen, die haar weldra de waarheid zouden doen weten. Mevrouw de Kerior was zeker mede plichtige van mevrouw de Saint-Hyrieix dat kon Mariana niet verrassen, wijl de huishoudster haar maar al te dikwijls had gesproken van de fluisterende ge sprekken, die de beide schoonzusters hielden in den een of anderen hoek van haar vertrekken, en waarmee zij ophiel den, zoodra Pélagie verscheen. Wat had de afwezigheid van Hélène toch te beteekenen en waarom scheen Carmen zoo ongerust, toen Mariana de zeer onschuldige mededeeling had ge daan, dat zij haar opwachting wilde ma ken bij de jonge gravin? Terwijl mevrouw Vernier zoo haar eigen gedachten had, er zich van over tuigd houdende, dat een kleinigheid haar weldra de waarheid zou doen we ten, wierp Carmen, wier hart bonsde in TELEFOON No. 15 - RA4MSD0NKSVEER AG ENTSCHAP VAN DE A> TERD AMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent reker, ng-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SBT* Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie of aan personen toegebracht, welke daar mede worden vervoerd, gelden de regelen van het gewone recht, d.w. z. dat bij zoodanige schade niet de autorijder zijne onschuld, doch degeen die schade geleden heeft b.v. door het overrijden van een hond of van een kip, de schuld van den autorijder moet aantoonen Mogen wij, al is het ten overvloede, nog opmerken, dat onder motorrijtuigen verstaan worden luxe-auto's, vrachtauto's, tractors en motorrijwielen, zoodat die alle onder art. 25 vallen. Met opname van het vorenstaande meenen wij onze vele lezers-autorijders een dienst te bewijzen, daar er wel vol doende uit blijkt, hoe hunne aanspra kelijkheid voor door hen toegebrachte schade bij de wet thans is geregeld. Mocht iets nog niet duidelijk zijn of wenscht iemand nog wat meer te weten, hij zende slechts eene vraag in, die de verzorger onzer rubriek „Vragen op rechtskundig gebied" gaarne zal beant woorden. Jüngstraat HEUSDEN. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. In het begin der week had het den schijn dat het gevaar voor een staking in de Britsche mijnnijverheid was geweken, haar borst, angstige blikken naar het hek. Indien Hélène teruggekomen was, zou mevrouw de Saint-Hyrieix het, ondanks het feestgewoel, hebben bemerkt. Bovendien zou de gravin, die zich in haar uitgaanstoilet niet kon vertoonen op het feest, haar wel hebben gewaar schuwd door een bediende. Neen, zij was nog daarginds, daarginds bij het bedje van Marcelle, die well: at gestorven was op hetzelfde oogenblik, dat haar moeder een kalm gelaat moest toonen aan al deze lieden, die aan niets dachten, dan aan verstrooiing zoeken. Carmen wiep opnieuw door het ven ster een blik als van een gevang* a vog'ltje dat verlangt weg te vliegen. En zij kon niet helaasZij was ver oordeeld om te midden dezer feestvreugde de terugkomst van Hélène af te wach ten. Is mevrouw de Kerior vertrokken l haar zoon vroeg Mariana. Carmen stamelde Neen ik weet niet. Komaan, dan zal ik eens zienl De schoonzuster van Hélène maakte nog een werktuiglijke beweging als om haar tegen te houden. Je wilt, dat ik bij je zal blijven, zei Mariana. Je hebt behoefte aan een op rechte vriendin I Zeg het maar. Wel ken dienst kan ik je bewijzen? Hoe kan ik je helpen? Zie eens, Carmen, wees wat meer vertrouwelijk. Laat me niet in deze onrust. Stort je hart voor mij uit, dat zal je goed doen. Mevrouw de Saint-Hyrieix had de het geschil in der minne geschikt en een staking voorkomen zou worden. De laatste dagen is het conflict er weer veel ongun stiger op geworden. Dit is waarlyk niet te wyten aan de regeering, die zich heeft uitgesloofd om te redden wat te redden valt. De premier Baldwin alsmede de mi nisters van marine, arbeid en mynwezen zijn heel den dag in de weer geweest en hebben talrijke conferenties gehouden met de partyen, welke by het geschil zyn betrokken, doch helaas hebben hun be moeiingen geen opwekkende uitkomsten tengevolge gehad. Zoowel de mijneigenaars als de mijnwerkers blyven hardnekkig vasthouden aan hun standpunt. Eerstge- noemden waren zoover, dat zij er weliswaar genoegen mee konden nemen, dat de eind dezer maand ingaande opzegging der loon- overeenkomst zou worden ingetrokken, maar zij eischten als loon voor deze tegemoet komendheid, dat de arbeiders van hun kant zich bereid zouden verklaren met de patroons te praten óf over verlenging van den werktijd óf over verlaging der loonen. De mijnwerkers echter dachten er in de verste verte niet aan om op dergelyke voorstellen in te gaan en ook waren zy er, naar sommige berichten laten uitkomen, niet voor te vinden het hun aangeboden, districts- gewijze te bepalen minimumloon te aan vaarden. Zoodoende is er ook niets ge komen van het aangekondigde onderhoud tusschen de beide partijen. Met spanning wordt er uitgezien, of in de paar dagen, die nog overblijven voor den gestelden stakingstermijn alsnog een oplossing zal worden gezonden. Minister kracht om te antwoorden. Je bedriegt. Ik heb een voorbijgaande ongesteldheid gehad, een zenuwachtige aandoening zonder oorzaak. Worden we niet eiken dag bedreigd door onver klaarbare aandoeningen, wij arme vrou wen Dat is waar, hernam mevrouw Ver- nier de aehuld daarvan ligt aan onze buitengewone gevoeligheid. Ik verzeker j evenwel, dat, als ik een feestje te ge ven had, ik zou zorgen er niet zoo ge jaagd uit te zien. Over 't algemeen ma ken deze wereldsche genoegens ons toch niet zoo somber. De muziek heeft een diepen indruk op me ge laakt. Maar ze is nu uit. Ja Ik kan je zonder zorg verlaten. Ongetwijfeld. O, d :it doet me genoegen Toen ik je zoo droevig zag, was het mij alsof me iets op het hart drukte, dat me zou doen stikken. De Saint-Hyrieix verscheen mevrouw Vernier verwijderde zich in de richting van het gedeelte van huis, bewoond door mevrouw de Kerior. Mijn God, wat lijd ik, mompelde Car men. Zullen deze kwellingen dan nooit eindigen Mariana vroeg, of de gravin reeds teruggekeerd was men antwoordde haar ontkennend. Maar de weduwe Crépin was erMariana begaf zich tot haar. (Wordt vervolgd MEUWSBLAB voor kit Land tii Heisden si AltenaJeLaiislrgat ti ie Bimmelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1