land van altena Uitgave: Firma L* J, VEERMAN, Heusden* No* 4524 Woensdag 5 Augustus 1925, Itiiiteiilaudscli Overzicht FimLLCTOiS. „Het Kasteel van Kerlor". Laiulbonwmbriek Binnenhuid Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 01525. Dit biad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlykt nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. uur en Als gij last krygt van hoofdpyn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren lever stoornissen en genezen galzucht, verstop ping en slechte spijsvertering. Prys per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. Het gevaar van een staking in het Eogelsche mijnbedrijf is voor het oogenblik afgewesd, tengevolge van het persoonlijk optreden van Baldwin. Na een kabinets raad op Vrijdagavond, die tot 's nachts duurde en waaraan alle leden van het kabinet deelnamen, ontving Baldwin op het ministerie van arbeid opnieuw de ver tegenwoordigers van beide partyen, met wie hij van 10 tot 14 uur confereerde. Churchil, de kanselier van de schatkist, en Neville Chamberlain, de minister voor de volkswelvaart, woonden de besprekingen by. Naar verluidt, heeft Baldwin de vol gende voorstellen gedaan De werkgevers trekken hun oorspron kelijke voorstellen in, evenals de aanzegging van ontslag. De regeering zal tydelijk aan de kolenindustrie subsidie verleenen en intusschen zal een commissie worden benoemd om het vraagstuk van den toe stand in zijn geheelen omvang te over wegen. Volgens sommige berichten moet de regeering geneigd zijn de toegezegde subsidie tot het a.s. voorjaar te verleenen, zoodat de commissie van onderzoek haar taak geheel ten einde zal kunnen brengen en nog tyd voor de onderhandelingen, die op grond van de bevindingen dezer com missie zullen moeten worden gevoerd, be schikbaar zal blyven. De vertegenwoordigers der mijnwerkers hebben verklaard, dat zij zullen deelnemen aan het onderzoek, zooals door Baldwin is voorgesteld, om tot ver betering van de productiemethoden te geraken, teneide de Engelsche kolenindustrie in staat te stellen aan de buitenlandsche concurrentie het hoofd te bieden. Het gevaar van een staking is dus op het laatste oogenblik afgewend, doch er dient op te«vorden gewezen, dat het slechts voor den eersten tijd is geweken, omdat de overeenkomst, die de myneigenaars tegen Vrijdag hadden opgezegd, voorloopig slechts voor 44 dagen wordt gehandhaafd. Doch hierdoor is reeds veel gewonnen 152 Pélagie oordeelde het een goede poli tiek te beginnen met haar bewondering en geestdrift te uiten over het schitte rend toilet van mevrouw Vernier. Grove vleierij mishaagde nooit aan Mariana, maar op dit oogenblik sloeg zij er wei nig acht op. Mariana wist wel, dat zij mooi was, de begeerige blikken der mannen had den haar dat ditmaal eens weer bewezen zij wist ook, dat zij er elegant uitzag, en dat de meeste vrouwen haar heur juweelen benijdden. Zij was niet naar Pélagie gegaan om te hooren, dat ze mooi wasdaarmee konden haar bewondernaars zich wel belasten. Hoe laat is de gravin vertrokken vroeg Mariana. In den morgen. Zoo vroeg? U ziet, dat er iets heel bijzonders moet zijn, antwoordde Pélagie met gedempte stem, alsof ze vreesde, dat de muren zouden kunnen luisteren. Zij is uitgegaan om te dineeren? Volstrekt niet. O, maar dat wordt meer en meer be langwekkend, meende Mariana. Wat heeft ze tot u gezegd, voordat ze heen ging? Niets 1 minstens is de staking voor genoemden tijd uitgesteld en inmiddels kunnen de partijen ernaar streven tot een definitieve overeenkomst te geraken. Dat de myneigenaars, die zoo voor en na reeds enkele, door de mijnwerkers echter onbeteekenend geachte concessies hadden gedaan, tenslotte er toch nog tce overgingen de uitsluitingsaankondiging in te trekken, moet worden toegeschreven aan het feit, dat de regeering financieele hulp voor de mijr.nijverheid toezegde. De patroons hebben tot het laatste oogen blik gewacht met het nemen eener be slissing, omdat zij zoo voordeelig mogelijke voorwaarden wilden bedingen en hun best deden een zoo ruim mogelijke subsidie te verkrijgen. Hierin zijn zij ook volkomen geslaagd, want de staatssubsidie, waarop de patroons kunnen rekenen, bestaat uit een zoogenaamde subvention, een bydrage van deri staat ter aanvulling van de loonen, die zich uitstrekt over een periode van 9 maanden van 1 Aug. 4924 tot 4 Mei 4925. Deze oplossing echter schijnt onverdeeld te worden goedgekeurd. De Daily Mail schrijft tenminste, dat de bezorgdheid over de stappen van de regeering, die door geweld heeft gebukt, in het geheele land algemeen is. Ook in de conservatieve partij heerscht groote ontevredenheid over de wyze waarop het ministerie de crisis heeft behandeld. De Daily News schrijft, dat de ontevredenheid in de conservatieve kringen ongetwijfeld groot is en dat het toekomstige vertrouwen in de regeering door haar beleid bjj de kolencrisis ver zwakt zal worden. Volgens de Daily Graphic zal de regeering op ernstigen tegenstand voorbereid moeten zijn, als Donderdag in het Lagerhuis het debat over de kolencrisis zal worden gevoerd. In goed ingelichte kringen raamt men, dat een bedrag van 20 25 millioen pond sterling gemoeid zal zijn met den steun, welken de regeering wil verleenen en het schijnt bijna zeker, dat dit besluit beteekent, dat het loopende dienstjaar met een tekort zal sluiten, waar door de hoop, dat de belastingen verder verlaagd zullen kunnen worden, vernietigd wordt. Ook beweren verschillende bladen, dat groote hoeveelheden Duitsche kolen volgens het dumpingsysteem op de En gelsche markt worden gebracht tegen 41 sh. per ton, terwyl de productiekosten der Engelsche kolen zonder eenige winst onge veer 18 sh. per ton bedragen. U hebt haar ook niet gezien De gravin was reeds vertrokken, toen ik mij bij haar vervoegde om haar ouders te vragen. Waar is ze heengegaan? Dat weet ik niet. Heeft ze aan niemand instructies ge geven Aan niemand. Dat is toch wel zonderling. Men wachtte mevrouw de gravin voor het ontbijtde tafel staat nog gedekt, ziet u maar. Pélagie opende de deur der eetzaal. Ik hoop dat u op bekwame wijze een klein onderzoek hebt ingesteld, zeide Mariana. Ik heb mijn best gedaan, voor zoover mijn middelen het mij veroorloofden, antwoordde mevrouw Crépin op haar gewonen toon. Jean, de koetsier, die mevrouw de Kerlor naar het station heeft gebracht, deelde me mee, dat zijn meesteres, voor den trein naar Passy te nemen, bij dokter Vilfeu was aangegaan, en dat deze met haar in den trein was gegaan. Mevrouw heeft Jean naar huis teruggezonden, zonder een nadere ver klaring. De koetsier had haar moeten vragen, wanneer hij weer met het rijtuig aan den trein moest staan. Daartoe is hij te goed opgevoed. Hij wachtte af tot zijn meesteres zou spreken zij heeft niets gezegd. Bijgevolg, hernam Mariana, zijn me vrouw de Kerlor en dokter Vilfeu aan het Oosterstation in den trein gegaan Dat lijkt wel zoo. De toestand in Marokko is over het algemeen onveranderd. De Riffs gaan voort zekere belangrijke punten te versterken. Zij schynen hulp gekregen te hebben van artillerie en vliegtuigen. De Fransche regeering heeft tot dusver de zgn. vredesvoorstellen van Abd el Krim nog niet ontvangen. Men vermoedt in parlementaire kringen, dat de leider der Rdïs lijd tracht te winnen, daar hij binnen twee maanden niet meer tot militaire operaties in staat zal zyn. Abd el Krim reorganiseert thans zijn leger. JL>e Aardappelziekte oi ,,liet kwaad". I. Naast de zoogenaamde „Degeneratie- ziekten, bladrol, topbont en krinkel" en de rhizoctonia, stengelrot en ringvuur- ziekten, waarvan de verderfelijken in vloed op de productiviteit der aardappel akkers, belange na nog niet voldoende door de landbouwpraktijk wordt ingezien, hebben de aardappels nog van een andere vijand te lijden, wiens ongunstige uit werking, door alle practici, helaas maar al te zeer bekend is; nl. het kwaad, of zooals men ook wel zegt de aardappel ziekte De verschijnselen, die die ziekte aan duiden behoeven we niet nader te be schrijven. Zoowel de loof- als de knol aantasting herkent iedereen 1 Dat er een zeer ernstig, ja vaak af doende bestrijding tegen gebruikt kan worden, schijnt aan de meeste praktici in deze streken nog slechts óf onvolledig bekend te zijn 1 Dat het middel, dat in andere streken van ons land tegen de kwaadziekte aangewend wordt, de aard appelverbouwers hier nog geheel onbekend zou zijn, geloven we niet. Maar toch is het opmerkelijk, dat, waar elders nog zoo goed als allen het middel toepassen, hier zoo goed als niemand er gebruik van maakt 1 We bedoelen natuurlijk het spuiten met Bordeauxsche pap en Normaal- pappoeder Om te begrijpen, waarom een bespui ting met oplossing van genoemde stofien, remmend werkt op de uitbreiding van de kwaadziekte moet men iets weten omtrent de verwekker van de ziekte de wierzwam Phytophtora Infestans! Deze soort van schimmelplant leeft in het loof van de aardappelplanten. Hoe ze daar in komt, en waar de eerste van daan komen, weet men nog niet precies 1 Doch dat deze schimmel door de plan ten naar boven groeit, weet men wel 1 En ook weet men, dat ze vooral bij vochtig, warm weer, zich zeer snel ver meerdert I We hebben dat allen vaak genoeg waar genomenAls ,,de ziekte" er is, dan zien we de aardappelbladen, bruin zwarte vlekken krijgen, die een eigen aardige geur verspreiden 1 Onder aan de aangetaste bladeren, zien we, vooral weer bij vochtige warme atmosfeer, ron dom de vlekken een witte ring van schimmelpluis. Dat zijn opeenhopingen van de sporen, van de cellen, die het vermogen bezitten, weer direct, als de omstandigheden gun stig zijn, tot nieuwe planten uit te groeien I Die omstandigheden zijnvocht en warmte Komen die sporen terecht op een aardappelblad dan groeit daaruit bij vocht en warmte, een klein fijn draadje. Dat groeit door één der ademhalings poriën heen en komt zoo in het inwen dige gedeelte. Ze voedt zich met het levende bladmoes uit haar omgeving, dat daardoor sterft, groeit snel, en geeft aan uitloopers, die aan de onderzijde van het blad zich naar buiten werken, op haar beurt weer sporen af! Ik hoop, dat iedereen hierin voldoende verklaring vindt, waarom de ziekte zich zoo snel kan uitbreiden En dat ze zoo spoedig over groote oppervlakten ver spreidt wordt, is ook gemakkelijk te begrijpen, als men weet, dat de sporen ook heel gemakkelijk dodr den wind worden meegevoerd. Een bepaald veld, waar ue ziekte het eerst optreedt, is op die manier soms de besmettingshaard voor een heele streek. Bleef het nu maar alleen beperkt tot een loofaantasting, dan zou men slechts alleen een productievermindering daardoor verkrijgen. Doch, dat gevolg van een aantasting door „de kwaadziekte" is bij de meeste aardappelsoorten, slechts het geringste nadeel. Bij de meeste aardappelvariëteiten, gaat al of niet met de loofaantasting, een aantasting der knollen gepaard I En die maakt een gedeelte der door de loof- ontwikkeling reeds verminderde op brengst, bovendien nog onverkoopbaar. Dit tweede gevolg is meestal het ergste De sporen vallen n.l. voor een ge deelte ook op den grond. Ze worden dan, vooral met het regenwater in den Heeft dat uitstapje al vaak plaats ge- mevrouw de Kerlor wilde gaan slapen, had ■fc'erd haar een telegram gebracht door n Jean beweert dat het de eerste maal is Laat ons eens nadenken, dacht Mariana. Vilfeu behandelt ook Fanfanhij is een ernstig man, op leeftijd, die niets heeft van een galant. Overigens kan een geneesheer, vooral als de echtgenoot weg is, zich op zijn gemak onderhouden met zijn patient. De dokter is niet de minnaar van Hélène. Maar vanwaar toch die plotselige lust voor uitstapjes? Zij vroeg aan Pélagie Natuurlijk heeft mevrouw de Kerlor geen bagage meegenomen Zij is daarvoor te vlug vertrokken. Zou het een vlucht zijn Ik weet het niet. Mariana meende reeds een blik achter het geheim te kunnen slaan, Ziehier, wat er gebeurd is, hernam op zachten toon Pélagie Crépin, als een vrouw die heel wat nieuws heeft te ver tellen. U bent er dus achter riep mevrouw Vernier uit. Pélagie antwoordde Hebt u mij niet aanbevolen om mijn opmerkzaamheid te verdubbelen? Onder ons gezegd, mevrouw Crépin, dat was wel noodig. U hebt u rekening gegeven van den toestand, u hebt verklaard, dat het raad sel niet was op te lossen. Welnu Ik heb echter het geluk eenige resul taten te hebben verkregen. Spreek I Spreek dan I Gisteravond, op het oogenblik, dat aar kamenier. Waar kwam dat vandaan? Zoover zijn mijne ontdekkingen niet gegaan, dat ik u daarop kan antwoorden. Vervolg. Mevrouw de Kerlor heeft niet geslapen. Zij is uitgegaan Zij is in haar kamer gebleven. Ik heb er geheelen nacht licht gezien, en ik heb haar hooren op en neer loopen. Heel goed, zeide Mariana op goed keurenden toon. U erkent dat ik mijn best gedaan heb in de heilige zaak, die u mij op het hart hebt gedrukt. Ik zeg heilig, want in dit alles gevoel ik het werktuig te wezen van de Voorzienigheid. Want, wat geldt het hier Een zonde te be strijden 1 En welke zonde De vreese- lijkste de echtbreuk 1 Pélagie Bassinot, weduwe Crépin, boog het hoofd, terwijl mevrouw Vernier een vreemden glimiach om haar lippen had. De huishoudster vervolgde, met haar oogen knippende en haar spitee kin vooruitstekende Dezen morgen is mevrouw de Kerlor in de vroegte naar mevrouw de Saint- Hyrieix gegaan en tusschen beiden heeft een heftig tooneel plaats gehad. Waarlijk Ik heb toen, ondanks al de haast, waarmee ik kwam toesnellen, alleen de woorden kunnen hoorenIk wil niet 1 Ik wil nietIk moet gaan. En vervolgens zeide Mariana hijgend. Vervolgens is mevrouw de Kerlor grond gebracht. Komen ze daar in aan raking met aardappelknollen, van een soort, waarvan de onderaardsche deelen vatbaar zijn, dan onstaan direct onder de schil, de bekende bruine „kwaad - plekken". Ue knolaantasting volgt dus op de loof aantasting en spruit daaruit voort Dat wil nu niet zeggen, dat ze er steeds op volgt 1 Dat weet iedere aar dappelverbruiker trouwens wel uit eigen ondervinding het eene jaar vindt men na een lichte loofziekte, vaak een sterke knolaantasting, het andere jaar is de uitwerking soms juist andersom. Ja soms vindt men wel zieke knollen in een gewas of aan een struik, waar" geheel geen ziek loof aan was op te merken I Door wind overgewaaide sporen kun nen immers direct op den grond terecht gekomen zijndoor de regen in aan raking gebracht met vatbare knollen, is evenzeer denkbaarZoodoende is het wel degelijk mogelijk, dat men, zonder loofziekte opgemerkt te hebben, toch „zieke knollen" rooit. De eigenlijke oorzaak, van de knol aantasting is ook dan dus weer, de loofziekte, doch, met dit verschil, dat hier het zieke loof stond of lag op een ander perceel land I De spore-ontwikkeling aan de onder zijde der aangetaste bladeren is dus de schuld 1 Daaraan „perk en paal stellen" is de eenig denkbare manier, om „de kwaad ziekte" grondig te bestrijden. Doch dan niet alleen in sommige gedeelten van ons land, doch overal! Ook in deze omgeving I En niet door enkelen, allen moesten er toe medewerken, deze ziekte van een zoo belangrijk voedingsartikel, als de aardappels zijn, zooveel als in 's menschen vermogen is, tot een mini mum-nadeel terug te dringen F. C. HUIZER Landbouwonderwijzer Woudrichem. {Wordt vervolgd). Woningbouw te Goriuchem Maandag werd door het gemeentebestuur aanbesteed het bouwen van zes woonhuizen in één blok aan den Visschersdijk. Het laagst werd door E. Muis, te Giessendam, ingeschreven voor f26.790. De hoogste inschrijver was de Beton-Maatschappij te Culemborg voor f36 787. haastig weer in haar kamer gegaan eenige minuten later heeft ze die weer verlaten om in een rijtuig te stappen, hetwelk zij had laten inspannen. Dat is alles wat ik heb kunnen vernemen. Dus, Hélène en Carmen hadden elkaar gesproken voor het vertrek der gravin Carmen had een diepe wanhoop in haar oogen, als Mariana, die haar voortdu rend gadesloeg, begreep, dat Carmen zich vrijwaarde voor onbescheiden blik ken. Carmen had geweigerd om te spreken toen Mariana haar trachtte uit te hooren. Maar een ding kon mevrouw Vernier maar niet begrijpen, wat de strenge fi guur van dokter Vilfeu te doen had in dit tafereel. Haar kwam ook weer te binnen het tooneel met het kinderjurkje Waarom had Hélène dat zoo spoedig verborgen, toen zij binnenkwam Maar welke samenhang was er dan nog tusschen al deze dingen Mariana stampte met den voet op den grond van woede, dat zij zoo onver standig was, zoo dom! Het geheim was bijna ontdekt, het berustte in haar handen, maar den juisten zin ervan kon zij niet nauwkeurig gewaar worden. Het was haar alsof zij het telegram onder de oogen had, dat zulk een groote rol speelde in de vlucht van Hélène, en dat zij het had ontcijferd. Ondertusschen dacht zij steeds meer na, maar zij kreeg nog altijd geen licht in de zaak. Plotseling ontspande zich haar gefronst »oorlet Laid m Heusdei mi AlteiiaJeLanostraat oiitmelerwaar ui mi-... ii WMMnMHHNNUHMMMMMHM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1