Eerste Blad Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL A. Verschuur-Baert S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Heer en Mode-artikelen Firma JOH. BE MOL FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Drogisterij HEUSDEN. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. T. BOONSTRA. •-AND VAN ALTENA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden» 452^. Vrijdag 14 Augustus 1925, Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden totDinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe jassen en Broeken 295 Subsidie's ten behoeve van verbetering van gemeente wegen in Noordbrabant. Er zijn in onze provincie meerdere vooraanstaande personen, die er veel voor gevoelen om aan gemeenten, welke met het oog op haar slechten financieelen toestand niet in staat zijn het herstel te bekostigen van reeds gesubsidieerde kunstwegen, in de kosten van dat her stel andermaal een provinciaal subsidie toe te kennen. Dusdanige subsidieering zou dan moeten geschieden overeenkom stig de bepalingen van en door de Pro vinciale Staten in 1911 vastgesteld regle ment. Dit reglement echter heeft uit drukkelijk de verbetering van bestaande kunstwegen buiten deszelfs toepassing gesteld, daarmede beoogende te voor la komen, dat op het slechte onderhoud van die wegen een premie wordt gesteld in den vorm van een provinciaal sub sidie in de kosten van hunne verbetering. Dit denkbeeld is volkomen juist en 't zou jammer zijn als het werd losgelaten, daar de onderhoudsplichtige besturen daaraan zoo licht grond zouden kunnen ontleenen om minder zorg te gaan be steden aan het onderhoud hunner wegen en met een beroep daarop zouden komen aankloppen om een bijdrage uit de pro vinciale fondsen in de kosten van door hen te verrichten verbeteringswerken. Hetzelfde zou te wachten staan, indien werd ingegaan op het door sommigen wel eens aanbevolen denkbeeld om be doelde gemeenten te helpen door over neming van het beheer en onderhoud harer kunstwegen door de provincie voor een lage afkoopsom. Mocht de provincie eventueel besluiten om kunstwegen in beheer en onderhoud van de gemeenten over te nemen, dan zal naar onze mee ning de afkoopsom dusdanig moeten zijn, dat de provincie gevrijwaard is 154 Mijn goed kind, zeide Firmin tot zijn vrouw, als we alleen zijn, zullen we ons kleeden voor de soiree. Carmen ging naar de vertrekken van Hélènede gravin de Kerlor was nog altijd niet terug. Ditmaal was het Carmen onmogelijk zich langer de vreeselijke zelfbeheer- sching op te leggen, die zij den geheelen L dag had betoond. Mijn dochter is dood, jammerde zij in een vlaag van wanhoop. LXVIII. Gered. De ongelukkige moeder viel op een stoel neer. Het schijnheilig gelaat van Pélagie Crépin verscheen aan de deur. Mijn Hemel, mevrouw, riep de huis houdster uit, wat scheelt u? Ik zal iemand roepen Dat verbied ik u, antwoordde Carmen. Zij zond Pélagie weg met een gebiedend gebaar. Mevrouw Crépin achtte zich evenwel niet geslagen. Zij ging den heer de Saint-Hyrieix waarschuwen, die zich in tegen nieuwe geldelijke lasten. En wanneer we dit schrijven, denken we aan de gemeente Hedikhuizen, die leelijk in haar maag zit met den door die gemeente loopenden weg vanaf de boterfabriek te Luttelherpt tot aan de grens van Vlijmen, dien zij heeft te on derhouden. Zeker, niemand had ooit kunnen voorzien, dat het verkeer op dien weg zulk een omvang zou nemen als het genomen heeft, zoodat die weg in meer dan desolaten toestand is komen te ver- keeren. Uit dit oogpunt beschouwd, zou yoor een subsidieering in de kosten van verbetering |uit de provinciale kas mo gelijk iets zijn te zeggen. Immers kan het billijk zijn dat gemeenten, die door zeer bijzondere en niet te voorziene om standigheden, dus buiten haar schuld, tot het doen van groote uitgaven worden gedwongen, door andere publiekrechte lijke lichamen worden geholpen. Nu zou er zeker wat voor te zeggen zijn om Hedikhuizen ook te helpen, ware het niet dat door haar in jaren zoo goed als niets aan bedoelden weg is gedaan, zoodat subsidie ook voor haar zou be- teekenen een premie op grove nalatig heid. Ten einde raad heeft Hedikhuizen nu aangeboden om meergenoemden weg aan de provincie over te dragen met bijbetaling van eene som ineens, groot f25000, zulks nadat de Gedeputeerde Staten van Noordbrabant op eene des betreffende vraag hadden geantwoord, dat zij bereid waren aan de Staten voor te stellen om den weg over te nemen indien Hedikhuizen jaarlijks f2500 in de provinciale kas wilde storten. Blijk baar vergt dus het onderhoud van den totaal verwaarloosden weg jaarlijks een bedrag van f2500 en nu zou het toch zeker verkeerd van de Provincie zijn begrepen als zij den weg van Hedik huizen overnam met bijbetaling door die gemeente van f 25000 in eens. Deze f 25000 geven eene rente van f 1250 per jaar, zoodat de provincie er uit eigen fondsen jaarlijks f1250 bij zou moeten leggen. Ging de Provincie op het aan bod van de gemeente Hedikhuizen in. dan zouden stellig tal van andere ge meenten met eenzelfde aanbod komen en was het leed voor de Provincie niet te overzien. Immers naast Hedikhuizen zijn er nog heel wat andere gemeenten te noemen, die gaarne hare wegen met bijbetaling van een klein bedrag aan de Provincie zouden willen overdoen, maar door daarop in te gaan zou de Provincie een onverantwoordelijke daad verrichten gelet vooral op het zeer groot aantal kunstwegen, dat Noordbrabant reeds heeft te onderhouden. Gelukkig stellen Gedeputeerde Staten rok en witte das kleedde. Carmen bespeurde met schrik, dat zij niet de kracht bad om vol te houden. Haar zedelijke kracht was nog even sterk, maar een lichamelijke zwakte verlamde haar. Haar beenen weigerden haar te dragen. Zij mompelde, terwijl haar tanden als in de koorts klapperden Ik wil niet bezwijken. Nu Hélène niet terug is gekomen zal ik daarginds heengaan. O, waarom heb ik er toch in toegestemd om den geheelen dag hier te blijven? Terwijl ik feest vierde, riep mijn kind mij. Als ik alleen was geweest, zou ik het aan het gevaar heb ben ontrukt. Nu mocht ik dat niet. Ik ben een slechte vrouw, een ellendige moeder 1 De Saint-Hyrieix trad haastig binnen. Wat vertelt men mij daar, mijn beste kind Je bent ziek Carmen, steeds meer teneergeslagen, liet het hoofd op de borst zinken. Firmin de Saint-Hyrieix, aangedaan, dacht niet meer aan zijn groote plannen, met zooveel wellust gekoesterdhij ver loor zijn gewone voornaamheid, zijn hooghartige gebaren, zijn verheven woorden hij was niet meer de diplmaat maar een goede man, wien het zeer veel pijn deed, dat zijn vrouw ziek was. Je hebt je overspannen, zeide hij ik had je zooveel vermoeienis moeten be sparen. Hij schelde. Carmen had nog niet geheel haar be wustzijn verloren zij kon antwoorden Ik ben afgemat. van Noordbrabant zich op het o. i. juiste standpunt dat bij de behandeling van aanvragen om overneming van het be heer en onderhoud van gemeentelijke kunstwegen, ter verkrijging van de mede werking der Provincie, aan de onder houdsplichtige besturen steeds de eisch wordt gesteld, dat zij zich bereid ver klaren om die wegen vóór de overdracht in goeden staat te brengen en zich voorts te verbinden aan de provincie jaarlijks de kosten te vergoeden, welke deze voor het onderhoud dier wegen heeft uitge geven. Wij meenen, dat deze eischen niet anders dan billijk mogen worden ge noemd en wanneer de gemeente Hedik huizen zich aan die eischen onderwerpt, doet zij o. i. een daad, die niet slechts in het belang is van de gemeente zelf, maar ook ten zeerste in het algemeen belang. Pebeco-Tandpasta, Foster's Maagpillen Kukirol-pleister Knkirol-voetbad Stoelenvernis Hoedenvernis. Limonade Siropen. Iliiiteiilandsch Overzicht Dinsdag heeft te Londen de eerste ont moeting plaats gehad tusschen Briand, den Franschen minister van buitenlandsche zaken, en diens Britschen ambtgenoot, Auston Chamberlain. Ofschoon verluidt, dat het bezoek, hetwelk den Franschen staatsman aan de Engelsche hoofdstad brengt, ook benut zal worden om van ge dachten te wisselen over het vraagstuk der Fransche schulden aan Engeland en de kwesties van de rebellie in Syrië en den oorlog in Marokko, is niettemin het hoofddoel van Briand's reis met Chamberlain besprekingen ie voeren over den toestand, die zsch heeft ontwikkeld tengevolge van de indiening der Duitsche voorstellen. Wat er gesproken is, is niet bekend, doch zooveel is zeker, dat met name door de ministers twee punten zijn aangeroerd de kwestie van het aan Duitschland te ver strekken antwoord op de kwestie van het door Frankrijk geredigeerde ontwerp- waarborgverdrag. Uit den aard der zaak kan worden aangenomen, dat men het over Je zult aan het diner niet kunnen deelnemen, zeide de Saint-Hyrieix op wanhopigen toon. Carmen beproefde op te staanhet was haar onmogelijk. Men legde haar te bed. De angst van Firmin nam toe. Mevrouw de de Saint-Hyrieix voelde zich beter, toen zij eenmaal te bed lag. Mijn vriend, zeide zij tot haar man, wees niet ongerust. Ik heb slechts be hoefte aan rusr ik ga slapen. Een weinig gerustgesteld, werd Firmin weer dezelfde, de diplomaat, een oogen- blik verdrongen door den echtgenoot, kwam weer op den voorgrond, en zijn gedachten volgden weer den gewonen gang. Hij stamelde: De minister zal aan het diner deel nemen. Welnu, zeide Carmen met een stem, die zij zoo weinig mogelijk trachtte te doen trillen, ga er heen. U in dezen toestand alleen laten U zult mij zeer verplichten met er heen te gaan. Dan u staat het mij dus toe? Ja zeker. Je verzekert mij, dat? Ga. Nog eens, laat me alleen, zeide zij terwijl haar borst hijgde. De Saint-Hyrieix had een dokter laten halenvoordat hij heenging, zou hij weten, waaraan hij zich had te houden. De dokter, die kwam, was juist Vilfeu. Hij kon niet denken, dat hij nu voor de moeder moest zorgen van het kind, dat hij dien morgen had geopereerd te TELEFOON No. 15 - 114AMSDO.VKSVIiER AG ENTSCHAP VAN DE AMSTEKDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. ^Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, awr Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie het eerste punt het spoedigst eens zal kunnen worden. Immers: het is bekend, dat zoowel Engeland als Franktijk op het oogenblik van oordeel zijn, dat er een conferentie dient te worden gehouden tus schen de bij het veiligheidspact betrokken mogendheden, waaraan ook de Duitschers op voet van gelijkheid deelnemen. Het antwoord aan Duitschland kan ook van zeer algemeenen aard zijn en zal vermoe delijk de tot Berlijn gerichte uitnoodiging inhouden, te zyner tijd deel te nemen aan een conferentie met de geallieerden, ten einde in onderling overleg tot een accoord te komen ten aanzien van het waarborg verdrag. Het tweede punt, waarover tusschen Briand en »zijn collega van gedachten wordt gewisseld, is de tekst van het ontwerp- veiligheidspact, dat Briand naar Londen heeft meegebracht. Het is juist te vreezen, dat ten aanzien van deze kwestie de ern stige moeilijkheden zullen rijzen en dat op dit stuk van zaken het Fransche en Brit- sche standpunt het moeilijkst tot elkaar zullen kunnen worden gebracht. Voor een garandeeren der Cbstelijke grenzen En geland wenschte zich tot dusver tot het Westen te beperken voelt men in Groot-Brittannië nog steeds niet veel. Maar men kan nooit weten, of er niet een won der gebeurt en wederzijdsche toegeeflijkheid den weg baant voor een vergelijk. Zooveel kan echter wel worden aangenomen, dat pas een verzending der voor Duitschland bestemde uitnoodigingsnota kan plaats heb ben, wanneer Briand en Chamberlain het vooraf over de aan het veiligheidspact ten Villiers-sur-Marne. De Saint-Hyrieix vroeg hem, of er gevaar was de dokter stelde hem ge rust, er was alleen groote overspanning en de echtgenoot van Car. nen begaf zich naar het feest Dank zij een kalmeerend drankje, sliep zijn vrouw weldra in, doch toen zij den volgenden dag ontwaakte, vond zij al haar zorgen en smarten terug. De gravin de Kerlor was niet terug gekeerd. Hélène had een nacht doorgebracht, verre van haar zoon I Deze gedachte alleen hield Carmen bezig. Zij begon te ijlen. De Saint-Hyrieix verloor het hoofd er bijals dat niet zoo was geweest, zou hij vreemd hebben opgezien bij de woor den, die nu en dan aan de lippen zijner vrouw ontsnapten. De ongelukkige moeder streed tegen de krankzinnigheid. Zij was in dien kritieken toestand, waarin de ziekte ongehoorde proporties aanneemt, indien niets haar tegenhoudt. Dat is het oogenblik, waarop de ge neesheer dikwijls reddend tusschenbei- den kan treden, zijn wetenschap kan doen zegevieren. Maar dokter Vilfeu was te Villiers- 'sur-Marnezijn plicht riep hem bij het kind. Eensklaps hoorde men Carmen dui delijk zeggen Mijn dochter. Ik wil mijn dochter. De Saint-Hyrieix beefde. Zij heeft het verstand verloren, riep hij uit. grondslag liggende beginselen eens zijn ge worden. Het zou natuurlijk dwaasheid zijn met Duitschland mondeling te confereeren, zoolang er nog ernstige meeningsverschillen tusschen Frankrijk en Engelaud omtrent de principes van het waarborgverdrag be staan. Volgens de Fransche bladen moet de bode van de Rifs naar Primo de Rivera wel een mandaat hebben gehad, maar Frankrijk en Spanje zouden niet kunnen ingaan op de mededeeling van Abd-el-Krim. Het politieke standpunt van Marokko is vastgesteld bij internationaal verdrag. De beide landen zijn niet van plan met Abd- el-Krim een discussie te openen over de afhankelijkheid van het Rif. Volgens de Matin zien Frankrijk en Spanje in de mede deeling van Abd-el-Krim een nieuw be wijs van zijn hardnekkig negeeren van hun vredesvoorwaarden. De excelsior consta teert, dab door toedoen van Abd-el-Krim de vredesvoorwaarden langzamerhand niet meer in overeenstemming zijn met den BB8BB I Petten, moderne ruiten en gabardine 155 165-175-185 Overhemden met boord en manchetten 225—250-275—295 Dassen zelfbinder 36-50 -60 Strikjes 45—50 60—65 Carmen scheen intusschen iets te be grijpen van de bekentenis, die zij zich had laten ontsnappen. Zij streed nog tegen den waanzin, die bezit van haar dreigde te nemen. Zij bracht haar hand aan het voor hoofd als om te verhinderen, dat de laatste straal van haar verstand haar benomen werd. De deur der kamer werd zachtkens geopend. Een dienstmeistmeije ver scheen. Wat wil*je? vroeg Firmin. Is de dokter gekomen? Neen meneer. Zij gaf een kaartje aan den heer de Saint-Hyrieix en deze las ROBERT d'ALBOIZE. Ach, zeide de diplomaat met een be weging van verstoordheid, onze vriend Robert kiest zijn tijd heel slecht. Carmen richtte zich ineens op in het bed, alsof een electrische schok haar tot haar zelf had doen komen. Zij vroeg zich zelf af, of ze wel goed had verstaan, of zij niet onder den invloed der koorts was geweest. E9n bijna ongelooflijke opleving kwam in haar op, een soort van opstanding. U moet den heer dtAlboize ontvangen zeide zij. Firmin keek zijn vrouw aan, verrast door deze plotselinge veranderingon danks alle tegenstrijdige gewaarwordin gen begreep hij toch, dat Carmen niet meer ijlde en een zucht van verlichting optsnapte zijn borst. voor het Land van Hsusden en Aitena,deLansstraat on ommelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1