rn BEHORENDE BIJ HET De streek toeken Grave en Udenis Maandagavond tneschen zeven en acht uur door een ramp getroffen, Een onge kend noodweer heeft boven de etreek gewoed, dat vreeselijke verwoestingen beeft aangeriebt, Tegen zeven unr was de streek bijna in duisternis gehuld, Toen brak een vreeselijk onweer los, spoedig gevolgd door een geweldigen regen, Tijdens bet onweer woedde een cycloon, welke, ondanks den korten tijd van den duur, ontzettende verwoestingen beeft aangeriebt. De cycloon is juist langs Grave gegaan, waar men alleen bet vreeselijke onweer in angstig af wachten medemaakte, Zeer ernstig zijn evenwel getroffen Langenboom (gem, Mill), Escharen nabij Grave en Zeeland, In Langenboom is de toren van de kerk geslagen, Het dak van het stevige klooster van de Paters, dat bij de kerk staat, werd weggeslin gerd, Een school met onderwijzerswoning, niet lang geleden nieuw gebouwd, werd in elkaar gedrukt, Meer dan twintig buizen van het kleine plaatsje zijn ver- In Zeeland is bet aantal verwoeste huizen nog grooter en bedraagt meer dan veertig, Ook stevige, nieuw ge bouwde buizen zijn in den cycloon weg gevaagd, Sommige buizen zijn geheel verdwenen, Daken werden tot op grooten afstand door den storm medegenomen, Gebeele lanen zijn verdwenen, Alle boomen, waaronder eeuwenoude, zijn afgeknapt of ontworteld, Het staat vast, dat bet aantal dooden in deze gemeente minstens zes bedraagt. Het aantal gewonden is legio en niet te tellen, omdat de slachtoffers meestal binnensbuis door neervallende balken en gesteenten zijn getroffen Velen heb ben armen, beenen of pols gebroken, De ruïne is eenvoudig niet te beschrij ven, De wegen zijn onbegaanbaar en zelfs ijzeren met cement gevulde tele foon- en telegraafpalen hebben zich niet staande kunnen houden. 250 Militairen zijn behulpzaam om de ruïnes op te ruimen en de gewonden en dakloozen te helpen. De windkracht was zóó sterk, dat een vrachtauto op weg naar üden werd op genomen en neergeslagen, De chauffeur' die de auto bestuurde, is ernstig gewond en is stervende, In Borculo, in den achterhoek van Gelderland, (een plaats van 5000 zielen) is de toestand verschrikkelijk, geen huis is gespaard gebleven, De straten zijn bedekt met een dikke laag van gesplin terde dakpannen, glaswerken, uit de huizen gewaaid meubilaar, De cycloon begon Maandagavond om 7 uur en duurde een kwartier, Het was, zooals inwoners vertelden, op dat oogen- blik duistermen kon geen hand voor oogen zien, Het geluid van de orkaan, gepaard met hevigen hagelslag en onweer, over stemde het geraas van de neervallende muuretukken en instortende daken, Ver schillende bewoners werden in hun wo ning, nadat de ruiten gebroken waren, tegen den grond geworpen; het huisraad is verwoest, 500 Militairen zijn gerequireerd om hulp te verleenen. Een correspondent van hetü.D, schrijft Dinsdag Ik ben zoo juist teruggekeerd van Borculo, welke plaats door een cycloon geteisterd is, Zeker mag van een cycloon gesproken worden, want er is in Borculo geen enkel huis, dat niet geleden heeft. Het grootste gedeelte is ingestort of omgewaaid, De cycloon woedde slechts kort, Het schijnt, dat hij zich uit het Zuiden naar het Noorden heeft voort geplant en dat Borculo het ernstigst van alle plaatsen heeft geleden, De weg, dien de orkaanwind heeft genomen, schijnt te loopen van Noord-Limburg langs de grens over Babberich, Nieuwdijk, Kilder, langs Doetinchem, Ruurlo, Bor culo en verder naar het Noorden over Neede. Langs dezen geheelen weg is groote schade aangericht, Overal zijn huizen omgewaaid, daken weggeslagen of ruiten vernield, In Borculo zelf is de verwoesting het grootst Militairen en politie zijn bezig met het opruimingswerk en het onder dak brengen der gewonden en dakloozen, Het staat vast, dat in Borculo drie personen onder het nederstortende puin zijn bedolven en gedood, Het zijn de üöjarige gehuwde A, M, Nieuwenhuis, de 64jarige Butshoven en de 12jarige A, Grooters, Verder zijn nog ongeveer 200 personen gewond, van wie een achttal ernstig. Officieren van Gezondheid en burger artsen helpen de gewonden, De branden zijn alle gebluscht. De Arnhemsche correspondent van het „Hbld." die op het eerste bericht naar Borculo is vertrokken, seint uil Zutphen Borculo ligt in puin, De cycloon, die gedurende een kwartier woedde, heeft geen enkel huis gespaard, Vele huizen iggen plat tegen den grond, van hon derden zijn de gevels afgerukt. De torens van de Protestautsche en van de R, K, kerk zijn afgewaaid, De straten zijn bezaaid met gebroken dakpannen, glas scherven en fragmenten van meubels, Geheele daken zijn door de cycloon opgenomen en tegen den grond geslagen, De toestand is onbeschrijfelijk, Overal ontmoet men de inwoners, terneergeslagen gaande door hun ver woest stadje, De Commissaris der Koningin, baron Heemstra, kwam per auto met den officier van gezondheid Zwol, een Roode Kruis-auto volgde, Er zijn in Borculo 3 dooden en on geveer 200 gewonden, Velen hebben been- en armbreuken, Burgemeester de Muralt schat de schade op drie millioen gulden. In hel dorpje Kilder, behoorende tot de gemeente Bergh, heeft cycloon ook flink huisgehouden, Een boerderi was door den bliksem getroffen en totaa afgebrand, Het huis van den schoen maker Jansen was in puin gewaaid. Jansen zelf werd zwaar gewond en men vreest voor zijn leven, Twee boerderijen van Borkus en Peters zijn door den storm vernield, Men schat de schade hiervan op f 10,000, De molen van de weduwe Willink werd, zooals men dat noemt, van de vang geslagen, De wieken werden door den cycloon in duizeling wekkende vaart rondgedraaid, totdat de geheele molen in elkaar werd geslagen. Men heeft een stuk van de wieken 3 K.M verder teruggevonden. Tijdens de cyc oon was de lucht ge- geheel zwart. Men kon geen 3 meter voor zich uit zien. De weg die de cycloon volgde is 1 2 K M, breed, Alles wat daar binnen ligt is vrijwel weggewaaid, Niets ver mocht de kracht van den wind te weer- Men kan gerust aannemen, dat dui zenden boomen zijn neergeveld, Hooi en korenoppers zijn door den wind mee genomen, Wij spraken een boer, die een korenopper bij zijn huis had liggen, welke hem niet toebehoorde, en waar zij vandaan kwam wist hijzelf niet, In de telefoondraden, langs den weg hangen hier en daar korenschoven, die men eveneens vindt op de wegen en in de sloten en grachten, Landbouwwerktuigen, die buiten stonden, vindt men soms een kilometer verder terug, In het geheele gebied, waar de cycloon passeerde, is geen huis onbeschadigd. Het is ondoenlijk een opsomming te geven van alle vernielingen, Wij geven daarom alleen de voornaamste, Te Eibergen is de 300-jarige molen geheel vernield, Ruurloo ie vanwege de versperringen in den vorm van honderden ontwortelde boomen niet te bereiken, Volgens oog getuigen is de kap van het station inge slagen, Ook daar zijn schier alle ruiten vernield en de pannen van de daken geslagen, Ook Diepenheim heeft het zwaar te verantwoorden gehad en hier en daar levert deze plaats den aanblik van een ruïne, Het electrisch net is geheel on bruikbaar, Goor heeft eveneens zwaar geledenen lijkt wel een ruïne door de vele dak pannen, boomen, draden en dakstukken die overal verspreid liggen, Er zijn even wel geen persoonlijke ongelukken voor gekomen, De telefoonverbindingen zijn meeren- deels verbroken en het verkeer tusschen de plaatsen onderling is zeer moeilijk, daar alle wegen versperd zijn, Er zijn overal rijkswerkers bezig met het op ruimingswerk, De Tel, meldt, dat de totale schade verooroorzaaht door de cycloon in den Achterhoek, op 7 millioen gulden ge raamd moet worden, Er zijn transportcolonnes van het Roode Kruis naar Borculo vertrokken uit Lochem en Hengelo (O,), met hun materieel, met ziekenauto en doktoren, Omtrent den ramp te Langenboom en Zeeland wordt nog uit Grave gemeld, dat uit het gezin Van den Heuvel in de Langestraat te Zeeland de 17-jarige Bernardus dood onder gevallen muren is vandaan gehaald en de moeder in hoogst ernstigen toestand in het zieken huis is opgenomen, Verder zijn de 12-jarige jongen Man- ders en het 13-jarige meisje Manders op het Oventje (gem, Zeeland) dood onder het puin weggehaald. De landbouwer Van Boxelis in hoogst ernstigen toestand in het ziekenhuis te Zeeland opgenomen, Behalve een in 1911 gebouwde school met beschoten kap en bijbehoorende schoolhuis en de kerk der dominicanen (het uurwerk is stil blijven s'aan op 6 u, 7 m.) zijn 67 boederijen, groot en klein, ingestort. Op het Oventje is geen enkele boom blijven staan, Zelfs man gelen en knolrapen werden uit den grond geworpen, De hoofdonderwijzer van Langenboom was tijdens het onheil te Gassel. Zijn vrouw is met haar negen kinderen een bosch, naast haar huis gelegen, inge vlucht, Ook de korenmolen op het Oventje is totaal vernield, De kap van den molen enkele honderden meters weggeslingerd, Vijf ijzeren palen van het hoogspan ningsnet van de P, N, E, M, onder de gemeente Uden zijn afgeknapt, De cycloon, die slechts 5 minuten heeft geduurd, heeft enorme materieele schade aangericht, grooter dan men aan vankelijk dacht, De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant is met de burgemeesters op het terrein des onheils geweest, De geheele streek van Langeboom en de gehuchten Graspeel, Trent en Oventje biedt een troosteloozen aanblik. Te Langeboom zijn 23 boerderijen bijna geheel verwoest en inpuinhoopen herschapen. De geweldige kracht van den orkaan was o.m, hieruit af te leiden, dat het dak van een boerderij bovenop de puinhoopen van een 8 meter verder staande schuur neergesmakt is. De R. K, kerk te Langeboom is bijna geheel voor liet Land I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5