25 jaar Burgemeester van Sprang ^nd van alten* Uitgave: Firma L. J, VEERMAN, Heusden* Wo, 4528 Woensdag 19 Augustus 1925, Biiiteiilamlscli Overzicht Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit biad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per pest beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. Te Gerève zullen tusschen Engeland, Frankrijk, België, Polen en T.'jecho-Slo wakije besprekingen gevoerd worden over de Duitsche veiligheidsvoorstellen. Chamberlain heeft Briand beloofd, dat hij persoonlijk aan de Poolsche en Tsjecho- Slowaaksche ministers de verzekering zal geven van de bedoeling van Engeland om te waken voor hun veiligheid en hun zal uitleggen, waarom Engeland geen formeele verplichtingen op zich kan riemen voor alle grenzen van Duitschland. Alleen wanneer de intergeailieerde entente aldus is aangevuld, zal Briand toestemmen in een geallieerde conferentie met Duitsch land over het Veiligsheidspact, maar Briand gaf Chamberlain te kennen, dat hij liever met Duitschland een definitieve overeen komst zou treffen langs den gewonen diplomatieken weg na een gedachtenwisseling met Stresemann, indien hij te Genève komt. Men acht deze procedure zekerder om tot het doel te komen zonder onnoodige kren kingen. In het Noord-Oosten van Berlijn hebben ernstige botsingen plaats gehad tusschen communisten en de Schupo, waarbij 2 communisten werden gedood en een groot aantal, ten deele zeer ernstig, werden gewond. Het bestuur der communistische partij, had vijf massavergaderingen in de open lucht in verscheidene deelen van Berlijn bijeengeroepen als protest tegen de tarief- en belastingpolitiek der regeering. Tien communistische rijksdagafgevaardigden waren als sprekers aangekondigd en op elk der verzamelplaatsen waren verscheidene honderden communisten bijeengekomen. Op grond van de nieuwe verordening van den polizeiprasideïjt, die ook demon stratieve optochten der Hakenkreuzler in de laatste dagen had verboden, was een groote politiemacht op de been. De ver gaderingen zelf verliepen op de gebruike lijke wijze. Toen evenwel na de vergadering te Gesundbrunnen ongeveer 600 commu nisten, deels leden van den Roten Front- kampferbund, met vaandels en insignes een optocht door de hoofd verkeersstraten van het noorden wilden houden, kwam de politie tusschen beide. Daar de communisten niet vrijwillig uiteengingen, greep de Schupo onmiddellijk krachtig in. Eerst werd een charge met den gummistok uitgevoerd, waarna waar schuwingsschoten in de lucht werden afge vuurd. Daar de communisten evenwel nog steeds niet uiteengingen, loste de politie een salvo met scherp. Hierbij werd een vijftigjarige arbeider gedood en talrijke andere demonstranten gewond. Het aantal gewonden kon niet worden vastgesteld, daar de getroffenen onmiddellijk door hun kameraden weggebracht werden, en in verschillende café's werden verbonden. Een tweede ernstige botsing had later plaats in het oosten van Berlyn, in de Frankfurter Allee, waar eveneens een sterke politiemacht een demonstratie ran de communisten trachtte te verhinderen. Toen de politieagenten naar hun gummi knuppels grepen, werden ook de commu nisten handtastelijk. Er ontstond een ontzaggelijk handgemeen, waarbij talryke personen werden gewond. Een arbeider werd gedood en een ander ernstig gewond. Drie politieagenten werden door messteken en stokslagen ernstig gewond. Ongeveer 50 communisten zijn bij de botsingen gearresteerd. Vergadering van den Raad der ge meente NEDERHEMERT op Donderdag 43 Augustus n.m. 4 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden, behalve de heer v. Ooijen. Na opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van den pensioenraad uit den Haag gericht aan B. en W. Een gedeelte is echter ook be stemd voor den Raad n I. het gedeelte waarin wordt aangedrongen om de pensioen grondslag voor den Burgemeester en Secre taris wiens jaarwedden respectievelijk 900 en 4050 gulden bedragen vanaf, 4 Januari 4924 op deze bedragen vast te stellen. De Voorzitter vraagt of geen der leden hiertegen bezwaar heeft, waarop de heer de Gaaij opmerkt dat dit den Raad to. rtiet veel zal helpen. Deze vraagt of wijziging in de pensioenwet niet beps. dat zij, die niet voor pensioen in aanmer king wenschen te komen, van de pensic lijst afgevoerd kunnen worden. De heer de Gaay meent dat er wel eenige pensioengerechtigden zijn, die van de lijst afgevoerd kunnen worden, het kost de gemeente maar geld en de menschen zelf hebben er niet veel aan. De Voorzitter zal voor 4 Januari met de betrokken personen over deze kwestie spreken. Aanbieding gemeenterekening. Deze rekening, een ontvangst aangevende van f 28766.36 en een uitgaaf van f 25222.49 sluitende alzoo met een batig saldo van f 3543.87 wordt in handen ge steld van een commissie bestaande uit de heeren de Gaaij en v. d. Kolk. Bij de rondvraag vraagt de heer de Gaaij of B, en W. de woonwagens niet een andere staanplaats zouden kunnen aanwijzen. Thans, nu ze aan de aanlegplaats, midden in het dorp verblijf houden, hebben de omwonenden veel last er van. Kan men ze niet een plaats aan wijzen buiten de gemeente, evenals men dit in Kerkwijk heeft gedaan, daar mogen geen woonwagens in de bebouwde gemeente verblijf houden en heeft men ze een plaats aan den steenweg aangewezen. De Voorzitter zegt dat ze aan de aan legplaats op terein van den polder staan, als het polderbestuur ze daar niet wil dulden, dan moeten ze er af, doch waar zouden B. en W. ze dan een plaats moeten aanwijzen, kon men de beschikking krijgen over een particulier terrein, dan zou het gaan. De heer de Gaay vraagt of niet een plaats kan aangewezen worden hier aan den dijk. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, dit is Rijksgrond, men zou dit dus eerst moeten aanvragen en als ze dan van den overkant daar heelemaal naar toe moeien dan is dat een grooten afstand. De heer Smits merkt op, dat er steeds meer wagens bijkomen, waarschijnlijk om dat men ze in Kerkwijk zoo ver wegstuurt en steeds meer hinder ondervindt men er van. Het gras is verhuurd en als ze er staan, laten ze dit maar afgrazen. De heer Peereboom noemt het een moeilijke kwestie, de woonwagens zyn overal te veel waar men ze ook een plaats aanwijst, plaats men ze langs den open baren weg, dan stremt men ook het ver keer, men kan ze toch ook niet heelemaal de gemeente verbieden De heer de Gaaij zegt dat dit niet zijn bedoeling is, hy zou ze alleen zoo ver mogelijk uit de kom van de gemeente willen houden, spr. vraagt hoe lang de wagens mogen blijven. De Voorzitter antwoordt van 44 dagen. De heer Smits vraagt of de driehoek achter de hoef hier, niet een geschikte plaats is. De heer v. d. Werken gelooft niet dat de menschen hier op het eiland daar erg op zullen staan, spr. zou ieder zijn eigen partjj maar laten behouden. De Voorzitter zegt dat hy eens zal in- formeeren bij het rijk of men ze niet een plaatsje aan den dyk mag aanwijzen. Daar niemand verder het woord verlangt sluit hij de vergadering. Begunstigd door een heer lijken zonnigen Augustusdag vierde j.t. Vrijdag de bevolking van Sprang met haar burgemeester feest. Voor 25 jaren geleden behaagde bet 11. Al. de Koningin den WelEd.Achtb. Heer C. G. II. H. Meijer te benoemen als burgemeester van liet voormalige Sprang. Heeds lang waren bij de burgerij de plannen gerijpt om dezen dag niet 'onopgemerkt voorbij et doen gaan. Alet gulle band en een hart vol liefde werd door de burgerij bijgedragen om dit feest op waardige wijze te doen slagen. Heel ons dorp was in feestdos getooid, van elke woning wapperde de nat. driekleur, verschil lende woningen waren bovendien nog extra versierd. Hoor bet trompetgeschetter en bet beieren der klokken werd oral 8 uur v.m. het feest aangekondigd, onmid dellijk zagen we velen door 'tdorp trekken om de verschillende aange brachte versieringen en eerebogen in oogenschouw te nemen en hoorde we veler verwondering uitspreken over zooveel moeite en kosten welke niet gespaard zijn om te wedijveren wie wel het mooist zou uitkomen, üe vijf geplaatste eerebogen waren schitterend te noemen en zagen er smaakvol uit. Wij willen niet te kort doen aap anderen, doch de eerepoort aan bet Oosteinde ontworpen door Adr. Spuij- broek Jr. mag een zeer mooie ge noemd worden. Uc versiering voor de woning van den burgemeester aangebracht voldeed prachtig. Om tien uur was voor de woning van Z.E.A. reeds een heele drukte. Toen bet onderwijzend personeel der Chr. School met de kinderen een aubade zou brengen, kon men er bijna niet doorheen komen. Onder leiding van het hoofd cLe beer H. Dijk werden op verdienstelijke wijze enkele liederen gezongen. O.a. Dank nu God, 't Wilhelmus, Eeestlied, met toepasselijken tekst en de zegenbede uit Psalm 121 4. De burgemeester dankte voor deze attentie en sprak de kinderen hartelijk toe, spoorde hen aan steeds,op school bun best te doen opdat zij groot geworden zijnde flinke burgers van Sprang mo gen worden. Na de mededeeling dat zij voor het mooie zingen dat ze ge daan hadden, zouden onthaald wor den op enkele versnaperingen barste „een leve de Burgemeester" en een „hoera-geroep" los. Met gulle hand werden de scholieren onthaald, ook de kleine peuters, die de school nog niet bezoeken, werden niet vergeten. Om twaalf uur werd de drukte geleidelijk grooter. Men begon toen reeds aan het Oosteinde met de sa menstelling van den allegorischen optocht, welke 30 nummers bevat te. 1, 4 Herauten te paard.2, 6 Rid ders te paard. 3 Ruiters. 4 Bruidjes- wagen. 5 wagen Atuzen. 6 groep ver sierde fietsen. T wagen Ind. meisjes 8 wagen kabouters. 9 rijtuig leden hoofdcomite. lOrijtuig burgemeester, en Alevrouw. 11 groep versierde fiet sen. 12 wagen Holland en de Jaar getijden. 13 2 rijtuigen eere-comite. 14 Muziekkorps „Sirena". 15 2 rijtui gen leden der commissie. 16 wagen der elf provinciën. 17 Groep „De Re genboog". 18 wagen Tirolers. 19 Afd- Patrimon. a vlagdrager en schild dragers. b rijtuig bestuur der Afd. c rijtuig 4 edellieden, d hoofdman te paard met geleider, e groep speer dragers in Oud-Hollandsch costuum f groep Poorters in Oud-Hollandsch costuum met hoofdman, g leden der afdeeling. 20 wagen met bruidjes. 21 Korfbalvereen. N.E.O.. 22 wagen boerenbedrijf. 23 Stoomboot „Meij er". 24 Groep fietsen. 25 wagen boe renbedrijf. 26 Oude Diligence van Amsterdam naar Parijs. 27 Polder keet. 28 Groep kleine paartjes. 29 versierde hondenkar. 30 Ruiters. Toen de burgemeester om 1 uur aan bet Oosteinde arriveerde werd Z.E.Acbtb. door den voorzitter der feestcommissie de beer J. G. van Santen Loegcsproken. Het was voor spreker een groot voorrecht Z.E.A. namens de geheele bevolking te mo gen gelukwenschen met dit zilveren jubileum als burgemeester. Spr. wees er op dat, hoe voor 25 jaar tot aller vreugde vernomn werd dat een onzer geachte ingezetenen tot burgemeester werd benoemd*. Met vertrouwen gingen we de toe komst in en zijn hierin niet teleur gesteld, integendeel dat bewezen de moeilijke dagen die achter ons lig gen. Spr. wees op de geestdriftige bevolking, die in feestelijke stem ming was en op den feeststoet die was opgesteld om U in triomf met zich te voeren. Vervolgens wee's spr. op de buurtversieringen enz. bet is alles ter eere van U, om U dank te nrengen voor alles wat U in de voor bijgegane 25 jaren voor Sprang ge weest zijL. Spreker eindigt met den wensch dat voor Z.E.A. en Mevrouw nog vele levensjaren zijn weggelegd en dat de Almachtige hen bet voor recht bereide om nog vele jaren aan het hoofd der gemeente te staan. Alet een: Dat is ons aller wensch en een Leve de burgemeester, besloot de voorz. zijn toespraak, waarop dooi de muziek een „Hij Leve lang" werd gespeeld. Onmiddelijk zette den stoet zich in beweging. Aan hel oude raad huis werd balt gehouden en beklom men de jubilaris en Mevrouw, de feestcommissie en bet eere-comité de oude raadszaal en verscheen de Bur gemeester met Mevrouw, nadat de eerewijn was aangeboden op hetbal- con om de bevolking toe te spreken. Z.E.A. zichtbaar aangedaan over zooveel geestdriff die door de Spran genaars werd geuit, sprak ongeveer als volgt: Geachte ingezetenen van Sprang Toen heden voor 25 jaren mijn groote wensch werd vervuld dal ik uw burgemeester werd, nadat ik 18 jaren in uw midden had vertoefd en Sprang had lief gekregen mede door afkomst en traditie, sprak ik den wensch uit, U na 25 jaren nogmaals te kunnen toespreken als uw burge meester en ook die groote wensch is vervuld, waarom Z.E.A. zich dank baar gevoeld. Velen van U, (aldus spr.) waren in Aug. 1900 ook tegen woordig met zeer veel ingenomen- heidheid, begroet ik U. Velen zijn voor» altijd heengegaan, waaronder dierbare vrienden. Voorts gaf spr. een overzicht van de verbeteringen welke onder zijn bestuur waren aan gebracht, doch door vereeniging met de Capelle's kon spr. zich nu niet meer uitsluitend wijden aan die zor gen van Sprang. Tenslotte dankt Z.E.A. voor bet feest hem bereid. Met de wensch en bede: God zegene Sprang besloot de burgemeester zijn toespraak, waarop door de bevolking een geestdriftig hoerageroep volgde. Hierna nam de burgem. plaats in de bestemde zetels en werd Z.E.A. toegesproken door den voorzitter der feestcommissie en werden onder wel gekozen woorden het huldeblijk be staande uit 2 groote antieke vazen names den burgerij aangeboden, wal met een hartelijk woord van dank voor zooveel sympathie en liefde werd aanvaard. Namens het eere-comité sprak de heer G. J. v. Willigenburg. Wij allen toch hebben (aldus spr.) de eer ge had, hetzij korten of langen tijd met D te mogen samenwerken en zijn mitsdien beter dan iemand in staat te waardeeren wat gij voor de ge meente hebt gedaan, waarom spr. dank bracht voor de wijze waarop Z.E.A. als voorzitter bad gefungeerd. Vervolgens liet spr. uitkomen dat de burgemeester er steeds op uit was verbeteringen te doen aanbrengen, doch anderzijds gewaakt, dat de las ten niet te boog werden opgevoerd. Veel is behandeld in die 25 jaren en bij verschil van meening hebt gij steeds getoond het zoo te leiden, dat steeds een hartelijke toon heerschtc wat zeker in ,1 belang der gemeente was. Gij hebt steeds uw tijd ver staan en uw arbeid daarnaar gericht. Ook in meerdere bewogen tijden wist gij steeds de strooming in rus tige bedding te leiden, want aldus spr. waren de raadsleden mannen uit deftige kringen of mannen uit den burgerstand, ieder die zich waar dig gedroeg, kon op uw hartelijke sympathie rekenen. Na een woord van dank sprak de beer v. W. de wensch uit, dat God hem nog vele jaren moge sparen tot heil van ons geliefd Sprang. Ook tot Mevrouw werden woorden van waardeering gericht. De burgemeester dankte ook na mens mevrouw de heeren v. Santen en v. Willigenburg voor het gespro kene. Ook de feestcommissie werd dank gebracht waarna de burge meester zich in voortdurende vriend schap aanbevool en ledigde zijn glas op het welzijn van allen. Na deze plechtigheid werd aan bet verzoek van een persfotograf voldaan even te poseeren. Daarna trok de stoet, vergezeld van een schare feestvierenden naar bet Westeinde om bij terugkomst aan de Oudestraat ontbonden te worden. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt. Verschillen de bloemstukken werden aangebo den, welke met elkander wedijverde. Door de zangvereenigingen Excelsior Halleluja, Looft den Heer en 't Ro zenknopje werden eenige bloemstuk ken aangeboden en enkele toepas selijke liederen gezongen. Nadat door de verschillende Voor zitters de burgemeester was gecom plimenteerd en de liederen gezongen dankte de burgemeester de vereen, voor de hem gebrachte hulde. Ook de fanfare „Kunst na Arbeid" bracht een serenade. Om 9,30 maakte „Sirene" nog een muziekale wandeling door 'tdorp. Terwijl de burgemeester om circa 10 uur per auto nog een rondrit maakte, moest de auto aan bet Oost einde stil houden en bracht de op gewekte burgerij hem een ovatie. Tot laat in den nacht heerschte er een vroolijke, opgewekte stemming. Zaterdagmiddag waren weer velen naar het feestterrein gegaan om de te houden volksspelen gade le slaan. „Sirena" zorgde voor toepasselijke muziek. De uitslag der prijzen is als volgt- Versierde fietsen: le prijs Joh. Maijers. 2e prijs Jo Grutter. 3e prijs G. Braspenning. Zakloopen voor jongens van 8—12 jaar. le prijs B. L. Dalmeijer. 2e prijs J. de Jong. Zakloopen jongens van 12—16 jaar. le prijs T. v. d. Alast. 2e prijs H. Spuijbroek. 3e prijs C. de Cloe. Turfrapen meisjes van 8—12 jaar le prijs Cor van Baardwijk. 2e prijs Cor van Dongen. 3e prijs Dina Nieuwenbuijzen. Hardloopen met hindernissen voor jongens van 8—12 jaar. le prijs Adri Versteeg. 2e prijs Cor Renooij. 3e prijs C. de Cloe. 4e prijs M. Bloc. Hoogspringen, le prijs Bert Braspenning. 2e prijs T. van Dongen. 3e prijs P. van Thielen. Sprietloopen. le prijs T. van Baardwijk. 2e prijs W. Ivonings. 3e prijs A. Versteeg. Hardloopen circa 200 Metr. le prijs P. Pruijssers. 2e prijs D. Timmers. 3e prijs P. Paulides. Polstok hoogspringen, le prijs A. de Roon (2,50 M.) 2e prijs P. van Thielen. 3e prijs A. Groothuis, t Land van Hsusden gn AltegaJeLanostreet e ommelerwaar Dj Voorzitter antwoordt dat dit alleen het geval is voor jaarwedden beneden de f 400.—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1