Eerste Blad A, Verschuur-Baert NKHÜYZEN Go's BANK Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden, No, 4529. Vrijdag 21 Augustus 1925, El Drogisterij N HEUSDEN. itiiiteiilaiidsch Overzicht Binnenland Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. T. BOONSTRA. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In de jongste zomerzitting der Staten van Noordbrabant was de Griffier wegens ziekte afwezig en werd hij vervangen door een lid van het College van Ge deputeerde Staten. Nu zegt artikel 21 der Provinciale Wet o. a. dat een lid der, Staten geen Griffier mag zijn, ter wijl artikel 53 derzelfde wet zegt dat de leden van Gedeputeerde Staten met de hunne niet tegelijk mogen bekleeden eenige bezoldigde provinciale bediening. En nu bekleedt de Griffier buiten kijf eene bezoldigde provinciale betrekking en kan hij dus niet tegelijk Lid van Gedeputeerde Staten zijn en, vermits de wet het verbod algemeen stelt, zonder te onderscheiden tusschen een blijven- den en een tijdelijken toestand, zal dus ook noch bij het Reglement van Orde voor de vergaderingen der Staten, noch bij de Instructie voor de Gedeputeerde Staten, noch bij des Griffiers Instructie, mogen worden bepaald, dat bij onge steldheid, afwezigheid of ontstentenis de Griffier tijdelijk door een lid van Ge deputeerde Staten wordt vervangen, evenmin als een Gemeenteraad in een Reglement van Orde zou mogen bepalen, dat wanneer de Secretaris in dat geval kwam te verkeeren, de waarneming van diens betrekking tijdelijk door een Wet houder of een lid van den Raad zou worden waargenomen. Nu vinden we in de Instructie voor de Gedeputeerde Staten van Noordbra bant de bepaling dat de Griffier in ge val van schorsing, ziekte, afwezigheid of overlijden, voor zoover den gewonen dienst ter provinciale griffie betreft tijdelijk wordt vervangen door eendoor de Gedeputeerde Staten aan te wijzen ambtenaar bij de Provinciale Griffie. Stellig mag het bevreemdend heeten, dat bedoelde instructie spreekt van ver vanging van den Griffier voor zoover den gewonen dienst ter provinciale Griffie be treft. Ons zijn deze laatste woorden niet zoo heel duidelijk. Wordt onder den gewonen dienst ook verstaan het aanwezig zijn in de Statenvergaderingen of moeten we er slechts onder begrijpen het gewone dagelij ksche griffie werk Moeten we er het eerste onder verstaan, dan zou de vervanging in de Statenver gadering door een lid van Gedeputeerde Staten reeds in strijd zijn met hunne eigen instructie en moeten we er alleen het gewone dagelijksche griffiewerk onder begrijpen, dan vragen we ons af, waarom de instructie ook niet zegt, wie den Griffier vervangt in alles wat niet tot den gewonen dagelij kschen dienst ter provinciale Griffie kap worden gebracht en is dus de instructie onvolledig. Nu kan men wel zeggen, dat de instructie de Kon. goedkeuring heeft verworven en dus in orde is, maar dat is eene op vatting, die niet gehuldigd mag worden, wijl de praktijk al wat keeren heeft ge leerd, dat in een door de Koningin goedgekeurd stuk fouten zijn blijven zitten. Naar onze meening staat het vast, dat in de jongste zomerzitting de Griffier niet op rechtsgeldige wijze is vervangen, daar, hoe ook, een lid van Ged. Staten nimmer als Griffier kan*'en mag fun- geeren. En wat zijn nu daarvan de gevolgen Artikel 1 der Pxov. Wet zegt, dat de Statenvergadering van elke provincie is samengesteld uit een bepaald aantal leden, den Commissaris der Koningin en den Griffier. De Griffier maakt dus volgens dit artikel een onafscheidelijk deel uit van de Statenvergadering, zoodat aan een Statenvergadering zonder Griffier of zonder wettigen plaatsvervanger, een element ontbreekt dat zoodanige verga dering onwettig doet zijn en alle besluiten in zoodanige vergadering genomen, moe ten beschouwd worden, als te zijn in strijd met de wet en derhalve worden vernietigd. Ook voor het Lid van Gedep. Staten persoolijk, dat als waarnemend-Griffier fungeert heeft de waarneming een ernstig gevolg en wel dit, dat hij door de waar neming van rechtswege ophoudt Lid van Gedep. Staten te zijn. Immers zegt art. 55 der Provinciale Wet dat een Lid van Gedep, Staten dat eene der in artikel 53 dier Wet uitgesloten betrekkingen en daaronder valt ook de functie van Griffier of waarnemend-Griffier aan neemtwat toch zeker wel uit het waar nemen blijkt, ophoudt Lid van Gedep. Staten te zijn Met de Wet in de hand zijn dus alle besluiten, genomen in de zomerzitting dezes jaars der Staten van Noordbrabant, niet rechtsgeldig en het verwondert ons eenigezins dat er in de pers niet reeds eerder de aandacht op is gevestigd, 't Is natuurlijk eene louter formeele kwestie, waaraan wij praktisch niet gaarne de gevolgen zouden willen zien toegekend, die er rechtens aan toegekend zouden moeten worden. Onze bedoeling met het vorenstaande is slechts om de aan dacht op een en ander te vestigen op dat in den vervolge de formeele fout, die onaangename gevolgen met zich zou kunnen brengen, worde vermeden. Pebeco-Tandpasta,xFoster's Maagpillen Kukirol-pleister Kn kirol-voetbad Stoelen vernis Hoedenvernis. Limonade Sirofren. Den laatsten tyd geven de berichten uit* China den indruk, dat in de woelige ge beurtenissen van eenige maanden terug, in China verbetering was gekomen. De toestand was rustiger geworden, al kwam het hier en daar nog wel eens tot een uitbarsting, en al werd er nog wel eens frisch gevochten. Het is waar, de gezindheid tegenover de vreemdelingen, en speciaal tegenover de Engelschen, verbeterde niet veel, maar over het algemeen kwamen ongeregeldheden niet zoo veel meer voor als eenigen tijd terug. Tut n en werd opgeschrikt door een telegram, houdende de mededeeling, dat de Chineesche autori teiten regelen hebben vastgesteld inzake de kustvaart. Volgens de nieuwe regeling mogen schepen van alle nationaliteit varen tusschen de verschillende kusthavens, als ze Hongkong maar overslaan, maar die regeling geldt niet voor Engelsche en Ja- pansche schepen. gJapan heeft op dit nieuwe feit van vijand' schap nog niet gereageerd, maar Engeland acht deze besluiten ongeveer gelijk te staan met een oorlogsverklaring. Daar hebben we het gerinkel in de glazen 1 Nu moet men zich over dat verschrikkelijke woord niet al te ongerust maken, want een oorlogsverklaring in formeelen zin is het nog niet. Maar het feit is toch ernstig genoeg, om er niet even de aandacht op te vestigen. Een geruststellende kant van de zaak is, dat deze mededeeling gelijk is gekomen met het bericht, dat de Chineesche regee ring de betrokken mogendheden heeft uitgenoodigd tot een speciale tarief-confe rentie te Peking, waarop men de Chineesche autonomie op tariefgebied aan de orde wil stellen. Juist het bekend worden op on* geveer hetzelfde oogenblik van deze twee feiten maakt de zaak zoo gecompliceerd. De zaak is toch deze, dat China groot belang heeft bij het welslagen van deze tariefconferentie, omdat de zelfstandigheid van China op het gebied der taridven be- teekend een vermindering van de macht der geconcessioneerde mogendheden. Men begrijpt dus, dat er voor China veel aan gelegen is, om zich te verzekeren van een welwillende houding der mogendheden, Engeland en Japan niet in de laatste plaats, opdat zy niet alleen ter conferentie zullen komen, maar óók zullen meegaan met de desiderata. En zou nu China haar eigen glazen gaan ingooien, door, tegelyk met de uitnoodiging om te confereeren, een daad van openlijke vyandschap te begaan, tegenover de machten die het voor zich hoopt te winnen Dit is toch ook niet denkbaar. Met betrekk;ng tot de onderhandelingen, die in September te Genève voor de ver gadering van den Volkenbond over het Mossoel-vraagstuk zullen plaats hebben, verneemt de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph, dat de Turksche ge delegeerden te Get.ène niet alleen zuilen trachten de teruggave van Mossoel aan de Turk (je te verlangen, doch ook een prin- cipeel dtbat over het mandatenstelsel van den Volkenbond willen uitlokken, De cor respondent vermoedt, dat Turkije d«arby door andere landen zal worden gesteund. Een officieel telegram meldt uit Madrid De krijgsverrichting, die door Fransche en Spaansche troepen in onderling verband is uitgevoerd, had ten doel de verbinding tusschen beiden front te voltooien en bestond in het stichten van een Franschen post te Dar el Abas en van een blokhuis te Ain Hayel aan den oever van de Loekkos. De Spaansche linie van Jerta is thans met die te Dar el Abas verbondsn door middel van een blokhuis, dat te Berai Herri gebouwd is. De verrichting is hiermee afgeloopen. Generaal Riquelmo heeft zich naar Dar el Abas begeven voor een bespreking en een dejeuner met de generaals Coureauy en Hugault en kononel Freydenberg. Maarschalk Lyautey is te Ouezzzn aan gekomen. Heden zal hy den Spaanschen generaal Riquelmo ontmoeten en de strook bezoeken, die nu pas door de Fransch troe pen bezet is. Inbrekers In het nonnenklooster te Rijckholt (L.) hebben inbrekers f 500, een zilveren horloge en een zilveren kroontje geroofd. o— Sterfgevallen onder kippen Te Bussum doen zich bij verscheidene kippenhouders plotselinge sterfgevallen onder de kippen voor. De dieren zijn binnen 24 uur dood. o— Tweejarig kindje verdronken Dinsdagavond kwam het 3 jarig jongetje van den heer Bosscher, wonende aan den Helperwet8ingel te Helpman (G.), thuis met de mededeeling, dat zyn broertje weg was. Het vermoeden rees, dat het bijna 2-jarig ventje in een oogenblik, dat men niet op hem lette, te water was geraakt. Een buurman begon te dreggen in een naburige sloot en haalde vry spoedig het vermiste kind op. De levensgeesten waren geweken, —o Bloedvergiftiging Schilder Timmer te Deurne had het ongeluk in een spijker te trappen, die dwars door zijn voet ging en er aan den bovenkant van zijn schoen uitkwam. Daar door ontstond bloedvergiftiging. Onder hevige pynen is de man per auto naar een dokter vervoerd. o— Kink- of slijmhoest Te Nieuwkoop en te Noorden heerscht in hevige mate onder de kinderen de kink en slymhoest. o— Eigenaardige verhuring Mevrouw de weduwe Luyken te Nieuwe schans heeft haar boederij met 80 deimt- land te Bundemeuland, verhuurd voor 6250 ponden boter per jaar, te leveren in 52 gedeelten elke week. o— Negen maanden vergeefs gestaakt Na ruim 9 maanden geduurd te hebben, is de staking der georganiseerde werklieden aan de meubelfabriek der firma Zylstra te TELEFOÖJKBTa 15 - RAAMSDftNKSVEER AGENTSCHAP YAïM)E AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten "ïbgen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-covhwmt met rentevergoeding. Incasseert Binnen- enS^uitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop varLMecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemtLBankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt aXe Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, r ento vergoedingvolgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. aST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens D^ursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directi Joure geëindigd. De eischen der stakers zijn niet ingewilligd. o— Noodlottig spel Terwijl de schoenmakersknecht van den heer D. aan de Javastraat te Arnhem, met zijn mes kunststukken uithaalde, door dit geopend in den vloer te werpen, schoot het scherpe voorwerp mis en kwam terecht in het been van den jongeman, die ernstg getroffen werd en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Waarschijnlijk zal het been geamputeerd moeten worden. o— Een 5-jarig jongetje vermist Te Scherpenhoeve werd Maandagavond de 5-jarige van B. vermist, die een eindje met een straatorgel was meegelooper. 's-Avonds is zyn lybje in de tochtsloot van den polder gevonden. —o— Bij den landbouwer Lammers te Twekkelo is brand ontstaan in den juist binnengehaalden rogge-oogst. De motor spuit der gemeente Lonneker kon het vuur tot dien oogst beperk* n. De schade werd door verzekering g dekt. o— Café uitgebrand Door onbekende oorzaak is te Baexem (Limburg), het huis der wed. v. Courmans, waarin een café is gevestigd, uitgebrand. o— Uoodeiyk auto ongeluk Op den weg van Roosteren naar Echt is Dinsdag een auto in een greppel ge raakt en over den kop geslagen. De be stuurder, de gehuwde G. W. geraakte er onder en werd onmiddelijk gedood. R. C. die eveneens in de auto zat, werd er uit geslingerd en met een schouderoritwrich- ting en ernstige kwetsuren opgenomen. Het lijk en de zwaargewonde zyn later naar Echt overgebracht. o— Auto's gevraagd Het gemeentebestuur van Borculo wil trachten, ten behoeve van de technische diensten bij den wederopbouw van de ver woeste stad kosteloos enkele personen- en vrachtauto's hetzy met of zonder chauffenrs, gedurende enkele maanden ter beschikking te krijgen, en verzoekt aanbiedingen bij den Burrgemeester te willen inbrengen. et- Een bewoner van valkenswaard vond op een morgen 14 kuikens en een duif dood in het hok liggen. Vermoedelijk was een bunzing of fluwyn aan het werk geweest. o— Overreden Op het sj|t|>nemplaceraent te Goes is de 16-jarig^T Knuist by het oversteken van de lijn c(pof een aankomenden trein gegrepen. Hem werden beide baenen af gereden. Een uur later is hij overleden. o— De thuisblijvers Naar wy vernemen, is dcor den burge meester van Amsterdam uitvoering gegeven aan het bepaalde bij de Kieswet, door aan te schrijven degenen, die niet voldaan heb ben aan hun kiezersplicht. De betrokkenen hebben een formulier ontvangen, waarin zij moeten verklaren wat de reden is, dat zy hun kiesplicht niet hebben vervuld. Mocht binnen drie dagen geen behoor lijke verantwoording volgen, dan zal de burgemeester overgaan tot de vervolging, bij de wet bepaald. o— Buitenlandsche deelneming. Ook de Italiaansche gezant heeft nog bij het Departement van Bui tenlandsche Zaken namens zijn Re geering deelneming betuigd met de stormramp van 10 Augustus. o— Aangevallen doer wespen Mej. de wed. K. peddelde per fiets over den straatweg MeppelRunnerwold. Even vóór ze de kom van laatstgenoemde ge meente binnenreed, kreeg ze een gevoel, alsof er van achteren heftig aan haar kapsel werd getrokken. Toen ze een van haar handen snel in de richting van het achter hoofd bracht, bleek haar tot haar ontzet ting, dat een groote zwerm wespen zich op haar achterhoofd had nedergezet. De insecten met haar kwade angels begonnen haar leelijk te bewerken. Ze vluchtte een huis binnen, waar men haar van de laatige »nederzetting« bevrijdde. Intusschen had den de wespen haar zoo gestoken, dai ze zich onder dokters behandeling moest stellen. o Weer een ernstig auto-ongeluk Op den weg tusschen Nunspeet en Har derwijk is Maandag een ernstig ongeluk gebeurd, veroorzaakt door het links aan houden van den chauffeur van een auto. De motorrrijder Marsum en zyn vrouw, die op de duo zat, geraakten onder de auto. Het motorrijwiel werd geheel vernield. De heer Mersum en zijn vrouw zyn in hoogst ernstigen toestand opgenomen en naar het Ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De toestand van den man was Maandag avond zeer ernstig men vreesde voor zijn leven. o— Auto-ongeluk tengevolge vau de ver blindende verlichting Maandagavond is op den Utrechtsche weg te De Bilt een van Utrecht komende auto, waarin, behalve de bestuurder, twee passagiers zaten, tengevolge van een onge val in de Britsche Grift terecht gekomen. De auto moest voor eenzelfde rijtuig, dat uit de richting Zeist kwam naar rechts uitwijken. Tengevolge van de verblindende verlichting botste de auto tegen een paal der electrische verlichting, die afknapte, zoo dat de auto omsloeg en in de Grift terecht kwam. De drie inzitteneen werden allen gewond. Na verbonden te zijn werden zy naar de Rijkskliniek te Utrecht vervoerd. o— Goedkoope trein Donderdag 27 Augustus zullen de Ne- derlandsche Spoorwegen weder een goed- koopen trein inleggen van den Haag, Delft Schiedam, Rotterdam, Barendrecht, Zwyn- drecht, Dordrecht, Willemsdorp en Lage» Zwaluwe naar Goes, Middelburg en Vlis- singen. iiirltt Land vai Heusiei ei AlteiaJeLanstraat ti it lerwaar V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1