ItiiiiienlaiKi Plaatselijk \ieuws tot hulpverleening, doch niet uit de gemeente kas, daar de finarc'ëa der gemeente niet zoo gunstig zijn, maar om door middel van comite's-gelden in te zamelen. Doch hoe en op welke manier, over dit alles wilden B. en W. graag het oordeel van den Raad hooren, waarom de Raad dan ook is bijeen geroepen. Middelkoop. Voorzitter, zou het niet beter zijn om niet zoo plaatselijk op te treden, maar de gelden te sturen aan het Nationaal Comité. Voorzitter. Ja Middelkoop ik heb hier het schrijven van den Commissaris, welke om hulp vraagt, ik zou zeggen wy zijn Noord-Brabanders, dus daar moeten we eerst voor zorgen, het hemd is toch nader dan de rok. v. Dijk. Voorzitter, mij dunkt voor het Nationaal Comité was het toch beter dit schrijven dateert van 43 Augustus, het Nationaal Comi'é was toen nog niet grïnstaleerd maar nu wel en dan geloof ik dat de menschen, welke getroffen zijn, beter steun kunnen ontvangen van het Nationaal Comité, want als wij dat plaatselijk moeten doen, dan komen ze er toch niet. Voorzitter. Ik vind uw redeneering heel practisch, maar ik zit hier met dit schrijven en het gaat voor mij niet om den commissaris te verbeteren en bovendien de commissaris zal dan toch ook zijn maat regelen trr ffen, eer,dat het zoo ver is hebben die comité's wel voeling met elkaar. Berm. Dien brief die is er, maar het andere niet om het af te dragen. We konden b.v. eerst het presentiegeld van deze vergadering geven plus een weinig uit de kas, zoodat het f 30.werd, dat was al vast een aardig begin. Voorzitter. Neen, niet uit de gemeente kas, maar laat allen vrij, die veel heeft, die geeft veel, die weinig heeft, minder en laat de Raad 2 aan 2 b.v. uitgaan, ieder in zijn wijk. v. d. Koppel. Maar ik ga nie rond, dat lap ik h'm niet. Berm. Maar hier is al gecollecteerd in de R.K. Kerk, de menschen zullen er nu misschien op tegen komen. Voorzitter. Ja, dat is wel zoo, maar is dat wel voor de gezinnen, of voor het klooster en de kerk, welke ook verwoest zijn. Verder werd er nog gediscusseerd over de wijze en tijd dat de inzameling zou geschieden door de heerenv. Dijk, Middelkoop, Berm en v. d. Koppel. Besloten werd dat de Raad zich in ver binding zou stellen niet het Onderwijs personeel, op voorstel van v. Dijk en dan verder de zaak onderling regelen. Berm. De zaak moet binnen 3 weken klaar zyn, in alle geval voor de kermis (algemeen gelach) hiermede waren het allen eens. Voorts werd besloten een eere comité te benoemen. Enkele personën werden genoemd de Dokter, de Notaris, de oud- Burgemeester, de Domiré en de Pastoor enz. enz., doch dat was van latere zorg. Hiermede was de vergadering afgeloopen. In het been gehakt Dezer dagen hakte de grondwerker Ü8 B. by werkzaamheden aan een electri- schen kabel onder Maasbracht zich zeer ernstig in het been. De man is onder hevige pijnen overleden, o— De kleine drukte een beetje te stijf en zoo kwam er onder zijn naam een haal, die veel geleek op dien, waarmee de notaris Nerville zijn akten onder- teekende. LXXVI. De baad van Pelaqie. Mariana was, nadat zij den brief en het telegram van mevrouw de Kerlor bad gestolen, zegevierend teruggekeerd naar haar huis in de rue de Chazelle. Haar gewoonlijk zoo koel en kalm gelaat, schitterde nu van een hatelijke vreugde. Paul Vernier, die haar vergezelde, ver giste zich als altijd in de gevoelens zijner vrouw. Hij verbeeldde zich, dat zij een heel mooien dag had doorgebracht, dat zij gelukkig was weer in deze elegante we reld te verkeeren, die haar zoo vleiend had ontvangen. Ik ben er nog van in de war, riep de beeldhouwer uit. Ik heb nooit zoo iets prachtigs gezien. Ja. Het is heerlijk, rijk te zijn, mom pelde mevrouw Vernier. Ik erken dat. In jouw kleine artistieke feestjes, waar fatsoenlijke vrouwen zich niet wagen, zal men geen denkbeeld hebben van zulk een weelde. O, pardon 1 Mariana scheen geen zin te hebben Van een dak gevallen Te Tegelen is de leidekker van een dak gevallen. Hij brak ribben en ontwrichtte der schouder. In zorgwekkenden toestand is S. naar Roermond vervoerd. o Te verregaand In den verkiezingstijd plakte iemand een biljet ten gunste van zijn cacdidaat op grafsteenen van het kerkhof te Boom bergum (Friesland). Hij is thans deswege door den kantonrechter veroordeeld tot f 10 boete of 40 dagen hechtenis. o— De thuisblijvers De kantonrechter te Zuidbroek heeft een aantal kiezers uit verschillende gemeenten, die zonder geldige redenen hun kiezers plicht op 4 Juli niet hebben vervuld, ieder tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis ver oordeeld. o— Verduistering De kantoorbediende E. D., werkzaam op de papierfabriek der firma Van Gelder en Zonen te Velsen, is aargehouden wegens verduistering. Het verduisterde bedrag moet in de duizenden loopen. D. is naar Haarlem gabracht en ter be schikking van de Justitie gesteld. O— Verdronken Het 5 jarig zoontje van de familie K., te Helder, is, spelend met twee zijner broertjes, van den walkant te water ge raakt. De beide knapen liepen uit verbouwe reerdheid naar huis. Toen men ter plaat se van het ongeval kwam, was het jongetje reeds verdwenen. De 14-jarige Ko Schen kels dook eenige malen, doch zonder resul taat. Eerst na eenige minuten gedregd te hebben, werd het jongetje opgehaald. De kunstmatige ademhaling, die onmid dellijk door eenige doctoren werd toegepast, mocht niet meer baten. o— Kleine oorzaken Een politie-agent te Bussum wilde op den Huizerweg aldaar een wielrijder zonder licht aanhouden. Deze reed echter door en werd eerst na een jacht tot stilstand gebracht Toen bleek, dat de fiets niet van een belastingplaatje voorzien was en die in beslag genomen werd, volgde be- leediging van den agent, waardoor het aantal verbalen tot vier steeg, Dit was nog niet genoeg, want later op den avond werd de overtreder gesnapt, toen hij bezig was zyn in beslag genomen fiets op het politiebureau weg te halen. 't Eind van 't lied was opsluiting in een cel. Hdl. o Drama In den nacht van 24 op 22 Augustus is het pension het «Hilletje* te Kootwijk afgebrand. Mede werden zes roggeschel- ven door het vuur vernield. Met zekerheid kan worden vastgesteld, dat de brand gesticht is door den tuin- en loopknecht van het pension, een 48 jarigen Duitscher, Joseph S. geheeten, die er se dert het vorig jaar werkzaam was. Vermoed wordt, dat hij, na des Vrydags avonds een aanmerking van zyn meesteres te hebben ontvangen, dusdanig in woede is ontstoken, dat hij uit wraak den brand heeft gestich?. Ook bet feit, dat hy al zijn kleeren en om te babbelenhaar blik schitterde nochtans met een buitengewonen glans; een glimlach krulde onophoudelijk haar lippen. Paul Vernier was in de wolken over deze opgeruimdheid van zijn gewoonlijk zoo koele vrouwhij werd meer en meer verliefd op haar en meende, dat het hart zijner vrouw in dit oogenblik vooral voor hem klopte, en hij deed een poging om haar dichter te naderen. Maar door zijn gewone beschroomd heid, matigde hij zijn hartstocht, en hij wilde nog, gedurende eenige oogenblik- ken, spreken over de tuinpartij, al ware 't ook alleen om over het succes van Mariana te spreken. Maar zij luisterde niet naar hem. En evenwel, vervolgde Paul ik heb een lichte droefenis nist kunnen onder drukken. Mevrouw de Saint-Hyrieix scheen me lijdend toe. Ik heb weldra begrepen, dat onze nicht al te zeer be zig gehouden werd door de afwikkeling van het program, dat zij bang was, dat haar gasten geen pleizier genoeg hadden, ondanks de voortreffelijke in richting van het feest. Alles is voor treffelijk afgeloopen; onder al de bekoor lijke dingen van dezen dag, zou ik nog niet kunnen zeggen, wat me het meest heeft verrukt. Mochten wij ook, mijn beste Mariana, nog eens op zulk een wijze de keur der Parijsche bevolking kunnen ontvangen. eigendommen, welke zich bevonden in een gesloten kamertje, aanwezig in een schuur heeft vernield, wijst erop. Na zich vermoedelijk eenigen tijd in een boschje te hebben opgehouden, bleek uit voetsporen, dat bij zich van daar heeft be geven naar de spoorlijn tusschen Kootwijk en Stroe, waar de trein over zyn hoofd is gereden. o— Zuld-Hollandsche Zuirelband Door den Zuid Hollandschen Zuivelbond werd in dit voorjaar, aanvankelijk op de boerderij van den Heer A. van Houweling te Peursum, een melkerscursus, speciaal voor het vormen van voormelkers, gegeven. De Wel. Ed. Heer W. J. Huisman, Rykszuivelconsulent te Gouda, gaf de theo retische lessen, terwijl de Heer P. J. Lek- kerkerker te Benschop, het practisch ge deelte voor zijne rekening nam. 41 Per sonen namen aan den cursus deel. Op 30 Juli heeft de eindles plaats ge had. Ieder der cursisten moest een paar koe ien melken, waarbij de lesgevers hunne bekwaamheden aan een oordeel onderwier pen. Het resultaat was, dat aan 8 personen het voormelkersdipolma zal worden uitge reikt, w.o. C. Bouwman te Genderen, P. van Dijk te Dussen. Aan C, Schriek te Woudrichem zal een melkersdiploma worden gegeven, terwyl hen ter gelegener tijd de mogelijkheid zal worden geboden, om het diploma als voor melker te behalen. We twyfelen niet of deze poging, om een goede melkwinnig te bevorderen, zal vruchten afwerpen. o— Ernstig verwond Bij het losschieten van een vervoerbak van de kabelbaan by de werken der Maas kanalisatie te Belfeld is de arbeider K., uit Baarlo, door steenen zoodanig getrof fen, dat hij ernstig verwond moest worden weggebracht. o— Verdronken Te Leeuwen (gem. Wamel) is bij het zwemmen in de Waal de 17-jarige B. verdronken. o— Knaapje door den trein gedood Te Zandvoort is door een trein een 7- jarig knaaptje overreden nabij den overweg aan den Kostverloren Straatweg. De af- sluitboomen waren neergelaten. Vermoed wordt, dat de jongen onder de prikkel draadversperring van de spoorbaan is door- geloopen en de rails heeft willen overste ken. De machinist van den trein, die den knaap plotseling op den weg zag, zette dadelijk alle remmen aan. Zoo sterk werd geremd, dat later de remmen losgezet moesten worden. Nog hadden de om standers, hoewel verschrikt door het sner pend geluid der aangezette remmen geen vermoeden, van wat er gebeurd was, voordat de machinist het verminkte lijkje van den jongen G. tusschen de raderen der machine uithaalde. Het kind was ge heel verpletterd. O— Schadepost Zondag is te Heerlen de nieuwe schacht op de Domaniale mijnen ingestort, tenge volge van drijfzand. Er kwamen geen persoolijke ongelukken voor. Naar verluidt, zitten voor 20 30.000 gulden machine rieën onder het zand bedolven. Door electrischen stroom gedood. Vrijdagmiddag was te Heerlen in een in aanbouw zijnd huis de schrijnwerker J. Leufkens uit Kunrade bezig met het plaatsen van een trap. Daarbij kwam hij in aanraking met een uit den muur han genden electrischen geleiddraad, noodig voor het bevestigen van_een schakelaar. De man kreeg de stroomlading van 220 volt juist aan den halsslagader en was oogenblikkelyk dood. Leufkens was 34 jaar, gehuwd en laat een vrouw met twee kinderen achter. —O De orkaan boren het Oosten ran ons l&Dd Gift van de Koningin voor de slachtoffers. De Koningin heeft een bedrag van f 10.000 ter beschikking gesteld van het door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevormde Nationaal Steuncomité ten behoeve van de slacht offers van de stormramp op 10 Augustus. Gift van de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft f 2500 be schikbaar gesteld ten behoeve van het Nationaal Steuncomité voor de stormramp. f 25.000 van het Amerikaansche Roode Kruis. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft aan het hoofdbestuur van het Nederlandsch Roode Kruis telegrafisch van zyn groote sympathie in de stormramp blyk gegeven, onder mededeeling f 4 0.000 dollars over te maken voor leniging van den nood in de geteisterde gebieden. Steun uit Frankfort a/Main. De Burgemeester van de stad Frankfort a/Main heeft tienduizend gouden marken ter beschikking gesteld van de door den cycloon in Nederland getroffen gemeenten uit dankbaarheid voor de krachtdadige hulp, welke Nederland in de eerste jaren na den oorlog aan Duitschland en derhalve ook Frankfort gebracht heeft. Hensden. De najaarskenringen van springstieren in het district Waalwijk zijn bepaald op Maandag 14 September a.s., des voorm. ten 11 uur te Waalwijk, des nam. ten 1 uur te Heusden en ten 4 30 uur te Almkerk. Van de werf van de firma de Haan Oerlemans alhier, werd heden met goed gevolg te water gelaten het stalen Rijnschip genaamd «Leendert* gebouwd voor rekening van den heer L. van Pelt te Engelen. De hoofdafmetingen van het schip zijn lengte 62 20 Meter, breedte 8 Meter en holte 2.30 Meter. Het laadvermogen bedraagt 800 Tons. Het schip is naar de eischen des tijds ingericht met salonroef etc. Voor het snel heffen der ankers is op het voordek een motor van 8 P.K, opgesteld. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Dortmund Ems- kanaalschip groot c.a. 900 tons, voor Duitsche rekening. Zaterdagavond gaf de «Heusdensche Harmonie* een welgeslaagd concert op de muziektent op de Vischmarkt. Een acht tal nummers werden onder leiding van den directeur, den heer Joh. v. Berkel, op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De «Heusdensche Harmonie* en de fanfare der H. Familie alhier, zullen belangloos hunne medewerking verleenen by het a.s. Koninginnefeest vanwege de Oranjevereeniging, op 31 Augustus a.s. te houder. De fanfare der II. Familie zal concert geven van half zeven tot half acht en de «Heusdensche Harmonie* van half acht tot half neg n. Beiden zullen daarna den fakkeloptocht opluisteren. Zondagavond gaf de fanfare der H. Familie een groot zomerconcert in den tuin der vereeniging. De opkomst der donateurs en belanghebbenden was uiterst gering wat jammer genoeg was. De afwezigen hebben veel gemist. Na opening door den waarn. Vice- Voorzitter werd onder leiding van den bekwamen directeur de heer v. Heivoort te Nieuwkuik een 8-tal muzieknummers op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Bij het einde dankte de waarn. Vice Voorzitter de aanwezigen voor hunne belangstelling, directeur en leden voor hunne medewerking tot het welslagen van dit concert. Daarna verblyde de HoogEerw. heer Deken de leden met de mededeeling dat aangekocht was een saxophone-Soprane welke aan de vereeniging was geschonken. Dat deze mededeeling door de leden sportaan werd toegejuicht laat zich denken. Ter gelegenheid van het Koninginne feest alhier op 31 Augustus a.s. zal de Rij vereeniging «Het Land van Heusden en Altena* daartoe door de Oranjevereeniging alhier uitgenoodigd, eene demonstratie geven. Deze zal bestaan uit het carousseinummer, waarmede de vereeniging onlangs op het concours te Raamsdonk een tweeden prijs behaalde, en daarna zal worden gehouden een ringryderij te paard voor leden der rijvereeniging en ingezetenen van Heusden waarvoor meerdere flinke pryzen beschik baar zijn. Aangifte tot Maandag 31 Au gustus 3 uur bij een der heeren Van Laar hoven, Schmiehuisen, Koning of Roza. Voor de etalage-wedstrijd hebben zich nog opgegeven de firma F. S. Schreuder Zn. en D. M. van Herwaarden. Voor deelname kan men zich nog opgeven tot uiterlijk Donderdag 27 Augustus. Almkerk. Door Ds. J. F* Röth, Herv, Predikant alhier, is thans als zoodanig een beroep ontvangen naar de Herv. Gem. van Vreeswijk. J.i. Donderdag 20 dezer maakte alhier enkele personen per autobus van de N.V. «Alad* te Meeuwen een autotochtje naar Borculo en omgeving om de verwoes tingen aldaar te gaan bezichtigen, welke 10 Aug. j.l. door dien vreeselijken storm waren verwoest. Als chauffeur fungeerde voor deze reis de heer A. v. Sintruien. Nadat te Borculo alles wat verwoest en vernield was, in oogenschouw was genomen, aanvaardde men de terugreis over Arnhem, Nymegen, 's Bosch en was men omstreeks 1 uur alhier gearriveerd. Een woord van lof aan genoemde chauffeur, die steeds met de meeste omzichtigheid zijn taak vervulde, is hier zeker op zijn plaats. J.l. Zaterdag had de knecht van bakker 't H. alhier het ongeluk, toen hij den weg naar «'tlandeke* onder de gem. de Werken opreed, met paard en wagen in 't water te gerakeD. Na veel moeite wist men paard en kar weer op 't droge te brengen. Met eenige materieeie schade aan de wagen kon hij zijn weg vervolgen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Andel. De door eenige dames uit deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van de getroffenen door den stormramp in Oostelijk Noordbrabant heeft opgebracht de som van f 276.25. Naar we vernemen heeft de door deze gemeente gehouden verpachting van 13 perceelen toemaat ongeveer f 700 meer opgebracht dan het vorige jaar. Wel een bewijs dat er nog al animo is. Een aantal pesonen uit deze ge meente maakten Vrijdag j.l. een reis naar Borculo en omstreken om de verwoesting welke de storm aldaar heeft aangericht persoonlijk in oogenschouw te gaan nemen. Brakel. De door het damescomité al hier gehouden collecte ten bate van de stormramp op 10 Augustus j.l. heeft op gebracht de som van f441.42. Mej. B. de Ruiter, onderwijzeres alhier, slaagde voor het examen hoofdakte. Beneden-Langstraat. Naar het hooi komt reeds geregelde vraag en de prijs is reeds opgeloopen voor het goede handelihooi tot f 18 a f 19 per 500 K.G. Met het hooien van het nagras is men ook reeds begonnen. De snede is nog vrij goed geworden. Eethen. Op uitnoodiging van den Edel- Achtbaren Heer Burgemeester is door eenige dames in deze gemeente een collecte ge houden voor de slachtoffers van den storm ramp in Noordbrabant, n.l. in Genderen ten Westen van den Binnenwetering door de dames H. A. Kleinloog en G. Haspels, opbrengst f 142.35; ten Oosten van den Binnenwetering door de dames M. J. Ver steeg en M, Vos, opbrengst f 116.90. To taal in Genderen f 259.25. Te Meeuwen door de dames J, v. Buuren en P. P. Ockers, opbrengst fl33.71|. Te Drongelen door de dames T. C. de Haan en L. M. Dijkstra, opbrengst f 83.68J. Te Babiloniënbroek door de dames E. E. van der Beek en A. Dekker, opbrengst f69.10. Te Eethen door de dames A. C. Uyt- hoven en J. Gouda, opbrengst f 58.90. Te Heesbeen door de dames J. I. M. Brouwers en T. J. de Waal, opbrengst f31.85. Te Doeveren door de dames E. M. Boll en G. v. d. Kolk Hd., opbrengst M9.50. Totale opbrengst in de gemeente Eethen f656.— Giessen. De collecte voor de storm ramp heeft alhier opgebracht f 97.90. Al weder in de «gevaarlijke bocht* tuimelde Donderdagmiddag een vrachtauto uit Poederooijen, toebehoorende aan de Wed. B,, van den dijk. Het kostte heel wat moeite het gevaarte weer naar boven te brengen, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 's Gravemoer. De in deze gemeente gehouden collecte voor de door den storm ramp geteisterde streken heeft f 300 op gebracht. Meeuwen. Maandagmorgen had alhier een ongeval plaats, dat naar omstandig heden zeer goed is afgeloopen. Een zware motor-vrachtwagen van de «Texaco* uit s Hertogenbosch, beladen met olie en benzine, moest op den straatweg een voer tuig, bespannen met een jongen hengst, passeeren. Plotseling schrikte het dier en sprong vlak voor de auto. De chauffeur van den motorwagen had de tegenwoordig heid van geest onmiddellijk uit te wyken en krachtig te remmen. Door deze plot selinge uitwijking geraakte de zware motor wagen evenwel in den zijkant van den weg in het gras en was toen niet meer te houden. Met vaart liep den wagen door, kantelde en viel zijdelings in een diepen sloot. De inzittenden konden zich gelukkig nog redden door de ruiten van de geheel afgesloten chauffeursplaats stuk te slaan en zoo naar buiten te klimmen. Twee van hen werden licht aan het aan gezicht gewond en haalden bovendien een flink nat pak. Met takels en kettingen is 's middags met veel moeite de wagen weer op het droge gebracht. De motor sloeg weer direct aan, zoodat het geheele geval, dat natuurlijk niet weinig bekijks had, met slechts geringe materieeie schade is afge loopen. Sprang. Uit het verslag van den pen- Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2