Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Jan Geertzen, l@, 4531 vrjjday 28 Aupusios Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL DAM RÜB11IEK. Plaatselijk Nieuws Internationale Tentoonstelling van Schoen- en leederindustrie te Waalwijk. BEHOORENDE BIJ HET WAT DE NIEREN DOEN De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lan£ zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke onzui verheden uit het lichaam. De nieren be hoeden ons zoodoende voor talrijke pijnlyke en onaangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag worden en 2ich vergiften in het bloed op- hoopen Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorza ken, of wel kan een onvoldoende hoeveel heid water aan het bloed onttrokken worden, waardoor waterzucht ontstaat. Ook andero kwalen kunnen optreden, zooals urine-stoornissen, blaaszwakte, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voordoen, gij kunt niet gezond worden, voordat uw nieren weder gezond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij wer ken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wekken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Vrouwen zoowel als man nen kunnen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landscn goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon, Redacteur: M. J. L, BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Het oplossen van een probleem. Teneinde de nog veeltijds verkeerde manier van oplossen te doen verdwijnen, zullen wij kort en duidelijk uiteen zetten, ho gewerkt moet woiden om spoedig een probleem te ontleden, en in hst bezit te komen van den sleutel van het vraagstuk. Bij het onderzoeken van een probleem neme men het volgende in acht Elk be kwaam problemist maakt eerst een grond slag, waarop hij verder 't probleem con strueert. Deze grondslag blijft steeds meer of minder zichtbaar. Voordat men dus zijn schijven aanraakt en aan 't ontleden gaat, tracht men eerst die grondstelling te ontdekken. Waar kan b.v. een slagzet gemaakt worden Men ga dan zorgvuldig na, welke schijven ontbreken eri welke in den weg staan, en trachtte aan te vullen of te doen verdwijnen. Is dit geschied, dan ziet men spoedig een combinatie te voorschijn komen en dan ontbreekt nog slechts de inleiding welke tot ontleding voert. Heeft men het voorafgaande goed doorwerkt dan tracht men den inleidingszet, welke vaak op een tempo berust, te vinden. Het doelloos verplaatsen van schyven is altijd verkeert en brengt den oplosser vaak op een dwaalspoor. Om dit te bewijzen, zuilen wij dit met een voorbeeld uit de practyk aantoonen. We plaatsen de volgende stelling op het bord ipw% m Stand in cyfers Zwart dam op 14, schyven op 17, 21, 22, 25 en 34. Wit dam op 19, schijven op 9, 23, 31, 35, 43 en 44. We veronderstellen dat deze stand in een spelende partij ontwikkeld is. De stand van dammen en schyven is alleszins natuurlijk. Wit aan zet zijnde kan vele zetten doen, doch h. w. s. loopt alles op remise uit, daar Zwart zich nog goed en met succes verdedigen kan. Na dezen stand goed bestudeerd te hebben, zal men zien, dat Wit in staat is een zeer fijne combinatie te construeeren, bij aldien Zwart zich laat verschalken, trachtende e6n tweede dam te halen, of te begeerig is zijn ver loren schyf te herwinnen. (Voor a.s. problemisten ook leerzaam, omdat hierin de herleiding van een schijn baar eenvoudige stelling tot een fraai probleem, duidelijk uitkomt). Nadat Wit den voor het oog onbedui- denden tempo-zet 4338 heeft gespeeld, is het de beurt van Zwart, en deze, ziende dat met eiken anderen zet h. w. s. de remise is verzekerd, gaat zoeken of uit deze stelling nog wat te fabriceeren is. Zijn voornaamste plicht vergeet hij echter, n.l, om niet te onderzoeken waarom Wit juist 43 38 spoelt, en hem hier een vrijen pas naar de damlijn aanbiedt. Zwart wil trachten een tweeden dam te halen, om daardoor een evenwicht te krjjgen op het spel van Wit. Om dit te bereiken speelt hij 3440. Mocht Wit nu onbedacht schijf 44 opspelen, des te beter, want dan wordt hierdoor de vol gende winststelling verkregen 44—39 11—16 35X44 22—27 34X11 16X4 Een aardig idéé, want Wit kan nu met zijn twee waardelooze schijven, 23 en 44, niets meer uitvoeren. (Wordt vervolgd). Zaterdagmiddag had in tegenwoor- heid van tal van autoriteiten en le personen op het gebied van handel en industrie, de officiëele opening van bovengenoemde tentoonstelling plaats door minister Kooien. Aanwezig waren behalve de minis ter van Arbeid, Handel en Nijver heid, Mr. Dr. Kooien, Eere-Voorz. der tentoonstelling, de heer Heringa, chef der afdeeling Handel aan dat Departement, de heer M. A. Hooff, chef van Economische Zaken, han dels-attaché der Fransche legatie, Sir Mc. Iveiny, assistent Trade Commis sioner van het gezantschap derVer- eenigde Staten, de Kamerleden Fles- kens, Dr. Deckers, J. van Rijzewijk, de leden van Ged. Staten De Vlan, Kip, v. Rijckevorsel, Mr. P. IE Loeff, de griffier der Staten Wagenaar, de eere-voorzitter en eere-leden van den Bond van Schoenfabrikanten, bene vens vele burgemeesters uit de om geving. De heer Jos. Klijberg hield de be groetingsrede, waarna Dr. Mr. F. v- Rijckevorsel, lid van Ged. Staten, in- plaats van de Commissaris der Ko ningin, die op het laatste oogenblik verhinderd was, een rede, voorlas, waarin o.m. werd gezegd, dat volgens de laatste beroepstelling van 1920, meer dan 13000 pers. in de Noordbr. looierijen, leerfabrieken en schoen fabrieken werkzaam zijn, zoodat vei lig mag worden aangenomen, dat een tiende deel van de Noordbr. be volking bij den bloei van deze takken van nijverheid betrokken is. Aan het slot uitte spreker groote waardeering voor den opzet en de uitwerking der tentoonstelling, waar men zal kunnen leeren hoe vernuft uitvinding van machines de krach ten der menigte te hulp komt. Hierna hield de Ed.Achtb. Heer E. E. Moon en, burgem. van Waalwijk een rede, waarin deze er op wees, dat er in ons land wel geen gemeente zal zijn, die van de schoen-en leder industrie meer afhankelijk is dan Waalwijk. Schakelt men deze industriën en al wat daardoor bestaat uit, dan zou volgens spr. van Waalwijk slechts overblijven een weinig beteekenend dorp met een in hoofdzaak boeren bevolking en eenige ouden van da gen, die na een moeizaam leven een welverdiende rust genieten. Het zal u dan ook wel niet ver wonderen, dat het gemeentebestuur de ontwikkeling der plannen van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabr., sinds het voorjaar van 1924 gekoes terd, om in déze gemeente een vak tentoonstelling te houden, met be langstelling heeft gevolgd en zich voornam die poging, om deze indu striën uit den toestand van inzinking op te heffen, van ganscher harte te steunen. Aan het slot zijner rede zei spr.: Als burgemeester der gemeente wier belangen zoo nauw aam die van de tentoonstelling verbonden zijn, was het mijn voornemen den Com missaris der Koningin in deze Pro vincie voor diens medewerking har telijk dank te zeggen; nu deze ver hinderd is alhier tegenwoordig te zijn, breng ik dat dankwoord over aan de hier aanwezige leden van het Provinciaal Bestuur. Ik wil eindigen met als mijn wensch uit te spreken, dat een te rugblik over enkele jaren op deze tentoonstelling ons reden geve tot voldoening. Moge zij, evenals hare voorgang ster van 1903, er toe leiden, dat de beide industriën, aan de komende moeilijkheden het hoofd zullen we ten te bieden en de plaats op de we reldmarkt, welke zij tot heden inna men, met eere blijven vervullen. Hierop hield de Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien de openingsrede waaruit wij het volgende ontleenen: Een lalijnsch spreekwoord zegt: Ne sutor supra crepidamde schoen maker houde zich bij zijn leest. Op gevaar af, het verwijt te beloopen, dat ik met dezen goeden stelregel in conflict kom, moet ik hier, in hel „landjvan St. Crispijn", temidden van zooveien, die met de schoen- en le derindustrie door en door vertrouwd zijn, met een enkel woord memoree- ren den loop der gebeurtenissen, waarvan de „Internationale Tentoon stelling voor de Schoen- en Lederin dustrie Waalwijk 1925", de bekro ning is. Mijnerzijds doe ik dit met veel ge noegen Want zelfs wanneer ik ten volle rekening houdt met het tradi- tioneele voorschrift, dat den schoen maker naar zijn leest verwijst, een voorschrift waaraan ook ik mij gaar ne houd, bestaat er nochtans voor mij alle aanleiding om aan het ge beuren, waarvan uwe tentoonstel ling het resultaat is, mijn volle aan dacht te schenken. Deze tentoon stelling immers beteekent een hoog tepunt in het leven van één van die takken van volksbestaan, waarvan Ide bloei mij als Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid meer in hel bijzonder ter harte gaat. Het is mij een voorecht de schoen en lederindustriën te dezer plaatse door zoovele vooraanstaande figuren uit haren kring vertegenwoordigd, in de eerste plaats geluk te wenschen met hel feit, dat samenwerking en eensgezindheid, 't, ondaks de moei lijke tijden, zoover vermochten te brengen, dat deze tentoonstelling tot stand kwam. Voor de deskundigen zal het straks een dankbare taak zijn, deze ten toonstelling uit technisch oogpunt met de eveneens internationale ten toonstelling van 1903 te vergelijken. Ik waag mij aan die vergelijking niet ik zou daardoor te veel moeten pro- fiteeren van de kennis van anderen. Ik snijd liever geen riemen van an dermans leer. 1903 toonde aan het verbaasde bin nen- en buitenland wat de Nederl. schoenindustr. presteerde. Tegen den buitenlandschen aanvoer werd een dam opgeworpen voor onze export relaties een breeder grondslag ge legd. Enkele opmerkingen van meer al- gem. economischen aard moeten mij echter van het hart. Het zag er een drie-kwart eeuw geleden voor de schoen- en lederin dustrie hier te lande allerminst guns tig uit. De lederindustrie stond, ver geleken" met liet buitenland, in vele opzichten achter. De schoenindustrie destijds nog handwerk, door thuis werkers verricht, ging slechts schoor voetend tot de invoering van machi nes over. Men vreesde van deze nieuwigheid werkloosheid en de en kele patroons met vooruitzienden blik, die de invoering der stikmachi ne aandurfden, zagen zich met inge gooide ruiten beloond. Ook met het bewerken van de markt was het treurig gesteld. „Over grootvader Klijberg", de overgroot vader van den voorzitter van den Bond van schoenfabrikanten was een van de eersten geweest, die er zelf met het pak op den rug op uit trok om zijn degelijk maaksel aan den man te brengen. De voor het artikel gemaakte prij zen waren verre van schitterend. De moordende concurrentie van het bui tenland dat in sommige jaren tot 70 pCt. van het verbruik hier te lande leverde, zorgde daar wel voor. Zoo ging gedwongen winkelnering dienen om de ellende van den patroon ten deele op zijn nog slechter gesitueer den arbeider te verhalen. Eindelijk kwamen in 1900 de fa brikanten er toe de hoofdn bijeen te steken. In hetzelfde jaar, dat de heer J. Bernard Timmermans den Bond van Ned^ Looiers opricht te, kwam het tot stichting van Oen Bond van Schoenfabrikanten. Rec lamebiljetten werden bij duizenden het land ingezonden om aan den schoenwinkelier te beduiden dat de prijzen beslist ontoereikend waren. De eerste stappen op den weg naar gezondmaking van het bedrijf. De tentoonstelling van 1903 lever de reeds het bewijs, hoezeer verbe tering was ingetreden. Na één opsomming van hetgeen tusschen 1903 en 1925, door verschil- schillende personen is gedaan óm de schoen- en lederindustrie tot voor spoed en bloei te brengen, vervolgt Zijne Excellentie: De schoenindustrie, die als oudste dochter van de ledernijverheid een zoo waardige plaats inneemt, heeft en in haar geval terecht de stoute schoenen aangetrokken. Inderdaad, men heeft zich (ïnet vol le kracht op de verbetering van het bedrijf geworpen. Een vrij recente enquête, die slechts een gedeelte dei- industrie 117 fabrieken— omvat te, toonde voor de maand Mei 1921 een productie capaciteit van 152000 paar per week aan. Het voortdurend zich aanpassen aan de wisselende grillen van vrou we mode is voor de industrie verre van gemakkelijk. - Belanghebbenden beginnen intus- schen meer en meer te begrijpen, waar de schoen wringt. De export cijfers over 1924 zijn niet onbevre digend. De uitvoer in 1924, die tot een bedrag van circa f 2.1000 000 dien van 1913 schier nabij komt, is grooter dan in eenig naoorlogsjaar en bedraagt zelfs het viervoudige van dien van het daaraan voorafgaande jaar. tWel heet het jaar 1925 niet gun stig, maar bedriegen de teekenen niet en hen ik juist ingelicht, dan belooft 1926 beter te zullen zijn en zeer ze ker zal deze zeer beteekenende ten toonstelling daartoe het hare hijdra- gen. Langzaam, uiterst langzaam, maal laten wij hopen, ook zeker, gaat, naar het schijnt, ons werelddeel op den werkelijken vrede aan. Voor de indu strie opent zich daarmede een ver schiet met nieuwe mogelijkheden en het is te begrijpen, dat zij, bereid en bekwaam als zij is om aan de streng ste eischen van gemak en goeden smaak te voldoen, en het verlangen koestert om, gedachtig aan liet suc ces van 1903, nogmaals aan binnen en buitenland eigen willen en kun nen tentoon te spreiden. De aanwezigheid van buitenland- sche exposanten, ook door mij ten zeerste gewaardeerd, beteekent' daar enboven een heilzame prikkel. Im mers kan het zijn, dat hier en daar een onzer n ij veren in den buiten landschen vakgenoot den vriend ont moet, die hem zijn feilen toont. Noordbrabant zet hier zijn beste been voor. Ik zeg: Noordbrabant. Want indien ik de ontwikkeling'goed zie, concentreert de. schoen- fen> leder nijverheid zich allengs meer in liet zuiden des lands. Zonder onrecht te doen aan de elders gevestigde fabrie ken, mag ik in dien gedachtengang wel zeggen, dat in liet bijzonder N. Brabant het centrum voor deze bran che is. Aldus verstaan, zal men hel mij niet euvel duiden, dat ik hier ten besLuite nog even bepaaldelijk over Waalwijk spreek. Men legde mij de zer dagen een der Sallereerste jaarver slagen (van 1879) van de Waalwijk- sche Kamer van Koophandel voor. Daarin wordt er op gewezen, dat reeds in 1879 Waalwijk klomplaar zen leverde voor de 3e Noordpool expeditie. Plaats daar nu eens naast het luxe schoenwerk, dat thans de trots van Waalwijk is. Ook voor hem die geen vakman is, wordt dan tref fend duidelijk, hoe de industrie! haar weg heeft weten te vinden, hoe men op eigen wieken drijvend vooruit is gekomen. God helpt, die zich zelf helpen1 Moge deze tentoonstelling in alle opzichten slagen; mogen de resuita-' ten van den onvermoeiden arbeid van U, mijnheer de Voorzitter en van het overige bestuur tot zegen strekken voor de geheele schoen en lederindustrie. Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren, met deze wenschen verklaar ik de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- «en Lederindustrie Waalwijk 1925 ge?opend. Hierna speelde 'de muziek het Wil helmus dat door allen staande werd aangehoord en werd de eerewijn rondgediend. Na afloop van den lunch' werd een rondgang over fde tentoonstellings terreinen gemaakt. Vooral de machi nehal trok veler belangstelling. Tijdens die rondgang gaf het Kon. Muziekkorps der fa. Goulmv Baai- uit 's Bosch een concert. Het tentooinst»ellingsbestuur zond het volgende telegram aan H. M. de Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe jassen en Broeken 295 Koningin. Bij gelegenheid der opening door Z.Exc. den minister van Arbeid, H. en N. van de Internationale tentoon stelling voor de Schoen- en'Lederin dustrie Waalwijk 1925 betuigt het hoofdbestuur der tentoonstelling aan Uwe Majesteit gevoelens van eerbied en aanhankelijkheid. w.g. KLIJBERG, alg.-voorz. w.g. DENTENEER, alg. secr. w.g. v. IERSEL, alg. penn. De tentoonstelling mag zich in een druk bezoek vereeren, vooral Zondag was de drukte buitengewoon en mag het aantal bezoekers wel op 10.000 worden geschat. Andel. De vrouw van den heer II. van Zanten had dezer dagen een ongeluk. Zij reed met de fiets in een sloot. Het ergste was dat haar 2j-jarige dochter achter op de fiets zat, Gelukkig wist zy zich te redden. Ook haar kind bracht zij spoedig weer op vasten grond. Het liep dus goed af. Alleen had deze vrouw wat modder en vuil op te ruimen van zichzelf, het kind en de fiets. Het comité voor Winterlezingen al hier heeft weer vergaderd. Een viertal sprekers zullen worden uitgenoodigd. Het verkeer op den Maasdyk is irt den vacantiemaand Augustus ook hier zeer druk. De dupe van deze drukte was Mej. A. de W. die door een fiester pardoes van den dijk werd gereden en zeer onzacht met de bazaltglooiing kennis maakte. Den toerist trof echter geen schuld daar hij voor de drie kinderen uitweek en zoo on gelukkiger wijze tegen de moeder oppeddelde. De scherpe bocht daar ter plaatse is mede oorzaak van het ongeval. Dranen. Terwijl een vliegtuig boven Dranen reclamebiljetten voor de Waalwyk- sche tentoonstelling uitwierp, wilde de land bouwer J. D. een op straat liggend biljet oprapen en werd terzelfder tyd door een auto overreden, tengevolge waarvan hij overleden is. 's Gravemoer. Met ingang van 6 September zal er des Zondags in deze ge meente geene postbestelling meer plaats heb ben. Vanaf 11 u. 45 m. tot 12 uur zal er gelegenheid bestaan om zijne corres pondentie af te halen. Ds. Zuidersma van 's Gravendeel, consulent der Chr. Ger. Gem, ten dezent, zal wegens zijn vertrek naar Hoogeveen op Donderdag 3 Sept, nam. 7 uur, alhier eene afscheidsrede houden. Herpt. Toen de autobus der Maat schappij» De Onderneming® alhier passeerde, nerd de ruit voor den chauffeur, vermoe delijk, ingegooid door kinderen. De bus stopte direct om de oorzaak te onderzoeken. Nederhemert. Uitslag loting Nat. Militie. 1 P. v. d. Pol, 2 G. Dekkers, 3 A. Vos, 4 D. v. Aalst, 5 B. Bouman, 6 D. Bruigom 7 D. Oomen, 8 H. Spiering, 9 J, Hobo, 40 H. v. d. Werken. Bezoek van ouds bekend Hdtel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 jij Ruime auto- garage's Station N.A.B.O. fSLEElUWJK-'s BOSCH Jlienw$blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5