Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ie. 4531 Vrijiiau 28 Augustus MIJNHARDT'S Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL „Het Kasteel van Kerlor". Plaatselijk Nieuws Hoofdpijntabletten BEHOORENDE BIJ HET Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM op Maandag 24 Aug. 1925 n.mt 7 uur. Voorzitter de E.Achtb. Heer W. Beukenkamp. Secr. de heer J. A. Timmermans. Afwezig de heer Baggerman. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter worden de notulen van de vorige vergadering voorgele zen en onveranderd goedgekeurd. 1. Volgens Voorzitter zijn er geen mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. a. Verzoek van verschillende in gezetenen om de goot tusschen de heeren Deenik en Rosier te willen rioleeren, daar de goot zooals zij thans is schadelijk is voor de ge zondheid. De Voorz. deelt mede dat volgens den gemeente-architect deze riolee- ring niet duur is. Besloten wordt tot rioleering over te gaan. b. Verzoek van den heer G. Visser e.a. om de gemeentegoot loopende achter de erven van de respectieve lijke eigenaren, te willen rioleeren of te doen verbeteren, daar deze goot zeer schadelijk is voor de gezond heid. De heer v. Wijk vraagt ooi te wil len onderzoeken of daar nog meer goten enz. zijn die verbetering moe ten ondergaan en zou deze dan tege lijk allemaal in orde willen laten brengen. Volgens B. ert W. is deze wantoe stand geheel opgeheven als deze eene goot gerioleerd wordt. De lieer v„ Wijk vraagt om zoo spoedig mogelijk met het werk te beginnen. De Voorz. zegt, ik hoop dat het voor de winter in orde zal komen. c. Verzoek van de Oranjevereen. om subsidie voor de tractatie's van de schoolkinderen op het te houden feest op 2 Sept. a.s. Daar dit schrijven te laat is inge komen kan door B. en W. hierom trent geen advies worden ingebracht. de Waard. Ik doe het voorstel om subsidie te verleenen. Besloten wordt per kind 25 ct. te verstrekken. d. Verzoek van de vereen. Moeder- schapszorg te Heerlen om subsidie in het bestaande tekort hunner ver- eeniging. Besloten wordt hier afwij zend op te beschikken. e. Adres van de gemeente Zoetcr- woude waarin zij verzoeken adhesie te willen betuigen aan hun verzoek tot afschaffing van den zomertijd. Dit schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. f. Verzoek van den lieer J. A. v. d. 157 Toen mevrouw Vernier den naam hoorde noemen van mevrouw de Saint- Hyrieix, verwaardigde zij zich te luiste ren. Zij antwoordde met iets minach tends in haar stem Je hebt niets gezien, mijn vriend. Kom, kom 1 Deze tuinpartij is geweest, wat zij moest zijn, niet meer en niet minder. Kon ze beter zijn Ongetwijfeld. Dat scbeen mij onmogelijk! Ik verzoek je, mij niet te dwingen eenige kleine kritieken te leveren, waartoe jij misschien niet in staat bent. Weet alleen, dat, wat de tradities van dezen aard aangaat, de Sainclairs nooit iets hebben te benijden aan de Saint-Hvrieix of aan de Kerlor's. En sta mij nu toe om mij terug te trekken in mijn kleed kamer. Hij boog gehoorzaam. Ik ga zelf ook van kleeren verwisselen zeide hij, en nog een poosje naar het atelier, voordat we eten. Plotseling nam hij haar in zijn armen en kuste baar zij scheen nauwelijkst te merken wat hij deed, zij liet zich kussen, steeds glimlachend. Wat ben je mooi, mompelde hij harts tochtelijk, en opnieuw drukte hij zijn lippen op de hare. Heuvel om tegemoet te komen in zijn verlies groot f213.49 geleden bij de rioleering van de Ivaassloot enz. Door hem was er niet op gerekend dat de levering van rioolen voor zijn rekening kwam. Volgens Voorz. waren het college van B. en W. het niet eens over de al dan niet toekenning van de ver goeding en vraagt of er een van de Raadsleden een voorstel wil doen. v. Wijk vraagt, is het waar wat in het adres vermeld wordl dat aan de aannemers van de school onthef fing van haven- en kaaigeld is ver leend. Is dit zoo dan verzoek ik ook aan den heer v. d. Heuvel dit te ver leenen, maar met een tegemoetko ming in het verlies kan ik mij niet vereenigen. Volgens Voorzitter is het haven- en kaaigeld al verdisconteerd Vervolgens wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van T. Heijstek alhier om ontheffing of vermindering van het schoolgeld, hetwelk voor dezen betaald wordt voor zijn kind dal de U.L.O. school bezoekt alhier. B. en W. adviseeren hierop afwij zend te beschikken. v. Wijk. Ik voel er alles voor als een arbeider zijn kind in de gelegen heid wil stellen een onderwijsinrich ting te bezoeken deze dan te helpen, maar, om nu direct ontheffing te verleenen, daar ben ik niet erg voor. Het schoolgeld wordt toch geregeld naar den aanslag der inkomstenbe lasting. Is deze aanslag te hoog ge weest, dan kan wel vermindering v/orden verleend, maar anders niet. Volgens Voorz. zal deze zaak on derzocht worden. h. Schrijven van II.II. Ged. Staten waarin zij verzoeken wijziging te brengen in de overeenkomst geslo ten met de bank' van Ned. Gem. Bij Ged. St. zijn weer bezwaren gerezen na het aangaan der overeenkomst. De wijzigingen die noodig zijn zul len worden aangebracht. i. Eenige aanmerkingen van het zelfde college omtrent de wijziging van de begrooting. Daar deze van ad ministratieven aard zijn, wordt dit schrijven voor kennisgeving aange nomen. Naar aanleiding punt 3 der agenda, rekening der Gezondheids commissie over 1924 deelt de Voorz. mede dat het batig slot f320.57 be draagt. 4. Begr. der Gezondh.comm. voor 1925. Het aandeel in de kosten be draagt voor onze gemeente f 183.35. 5. Aanbieding rekening G. E. B over 1924, het nadeelig saldo be draagt f594.30. Dit nadeelig saldo is hoofdzakelijk ten gevolge van de verlaging der straatverlichting tot f 0.25 per K. W. U. 6. Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur over 1924. De ontvang sten bedragen f 4290, de uitg. f4418,50, nadeelig saldo f 127.72. 7. Kan niet worden afgehandeld daar de rekening van het Waterlei dingbedrijf over 1924 niet is inge leverd. 8. Aanbieding rekening Vleesch- keuringsbedrijf over 1924. Deze re ken. sluit met een winst v. f 1448.95- 9. Aanbieding gemeenterek. over 1924. De gewone dienst sluit met een batig saldo van f18.492.055. Als commissieleden ter naziening van bovengemelde rekeningen wor den aangewezen de heeren Holster, de Waard en v. Wijk, welke hunne benoeming aannemen. stillen spoedigde ergste hoofdpijn [Buisje 60ct. Bij Apoth.en Di Naar aanleiding van punt 10 der agenda, ontwerp voor een nieuwe verordening op de heffing en invor deringen van plaatselijke inkomsten belasting, wordt besloten die ver orden. in overeenstemming te bren gen met de wet van 27 Maart 1923. 11. Vaststelling bedrag der Gem. vergoeding aan de bijz. schoolbe sturen. Volgens art. 101 der L. O. wet had de Herv. School (Chr.) recht op f4405.88 en de Rehoboth-School op 4646.445 Thans hebben beide nog recht op respectievelijk f 265.88 en f846.445 Besloten wordt deze bedragen toe te staan. Over punt 12 voorstel van B. en W. tot aankoop der motorboot van de Rijkspolitie alhier, opent zich een levendige discussie. Door den heer Baggerman zijn schriftelijk zijn bezwaren tegen den aankoop ingebracht. Volgens Voorz. is voor de boot f 600 geboden zonder motor. Het ant woord van het Rijk luidde, dat de boot door de gemeente kan overge nomen worden voor f900. De heer van Wijk weerlegt de bezwaren ven den heer Baggerman en zegt dat de boot van zeer goede kwaliteit is. De heer Holster zou een groote boot aan willen schaffen, maar vol gens Voorz. is dit veel te duur. Besloten wordt dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. 13. Verlenging huurtermijn van de woning bewoond door den ontvan ger der registratie to|t 1 Nov. 1925. Deze verlenging wordt goedgek. 14. Verhuring woningfin den Bies- bosch. Voor deze woning waren 3 gegadigden en wel de heeren J. G. Pruissen, J. Lankhaar alhier en A. van Vugt te Rijswijk. Na gehouden stemming werd besloten de woning te verhuren aan den heer A. van Vugt te Rijswijk voor f 1,25 per week. 15. Uitbreiding Waterleiding tot. Nabots-Wijnberg en tot de z.g. Keet jes. Volgens den heer van Wijk zal deze uitbreiding plaats kunnen heb ben indien de waaiers vanf de water leiding vergroot worden. De heer v. Oord deelt mede dat de menschen die tot Nabots-Wijn berg wonen de aansluiting zelf zul len betalen. De hoofdbuis wordt dan voor rekenng van de gemeente ge legd. De heer v. Wijk hoopt dat in kort een aanvang zal worden gemaakt. Het voorstel tot uitbreiding wordt vervolgens aangenomen. Naar aanleiding van punt 16 der agenda, aanneming in erfpacht van de grond waarop de school en de on derwijzerswoning in den Biesbosch gevestigd zijn, voor1 een erfpacht van f30 per jaar, wordt besloten het erf- pachtsreclit tegen gemelde canon^an te nemen. 17. Vaststelling staten van onin bare en nog te verhalen posten, werd aangehouden om in besloten verga dering te worden behandeld. Rondvraag. De heer Holster vraagt of de Waterleiding niet door getrok ken kan worden tot Ritmeester, daar door die menschen ook slootwater gedronken moet worden. Volgens de Voorz. zal dit niet gaan, hiervoor zijn te veel bezwaren. Boon. Er wordt geklaagd dat het water bijna niet voldoende aange voerd kan worden, kan er niet meer toegezien worden op het waterver bruik. Het water wordt nog al eens veel misbruikt. Volgens Voorz. zal een onderzoek worden ingesteld. De heer Vos informeert of het col lege van B. en W. bekend is wan neer het huis van Notaris Paap in gebruik kan worden genomen. De Voorz. deelt mede dat de Not. nog geen datum heeft kunnen bepa len, door deze zal echter zoo spoedig mogelijk bericht worden, wanneer ide aanvaarding kan plaats hebben. De heer Vos deelt mede dat ver schillende menschen die wel zijn we zen stemmen, door den heer Meijer zijn bezocht, en dat menschen die niet zijn wezen stemmen, niet zijn bezocht en vraagt hoe dat komt. Voorz. Daar kan ik niets aandoen, het register waarin aangeteekend werd, wie zijn wezen stemmen, is weg. De zaak is thans echter afge handeld. Daar niemand meer het woord verlangt, gaat de Raad over in ge heime zitting. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 165 175-185 Overhemden met boord en manchetten 225250 275—295 Dassen zelf binder 36 50-60 Strikjes 45—50 60 65 Veen. De prijs der zoete melk is door de landbouwers verhoogd en wordt thans afgeleverd voor 12 cent per Liter. Wegens den schoonmaak zal Zon dag a.s. ia de Ned. Herv. kerk geene godsdienstoefening worden gehouden. Bijgaand het programma van het festival op 1, 2 en 3 Sept. Dinsdag 1 Sept. 7 uur n.m. opening feest terrein, 8 uur opening concert door Gem. Zangvereen, T.O.G.I.D.O. te Veen. Muziekvereen. »Wi!helmina« te Veen. en muziekvereen. »Kunst en Vnendschap« te Rijswijk. Woensdag 2 Sept. 9 uur Ontvangst der kinderen a/d School, 9 15 Vertrek feestterrein, 9.30 Tractatie Schoolkinderen, 10.15 Aanvang Kinderspelen, 12 Grabbelton, Prijsuideeling, 12.30 Tractatie Kinderen, 2 uur Aanvang Volksspel, 7 Uitreiking prijzen, 811 Concert Fanfare »Wi!he!mina«, Men komt, fluisterde zij, laat me los Paul liet haar los en zij vrouw ont snapte hem. Eiudelijk 1 riep Marianana uit, toen zij alleen in haar kamer was, eindelijk heb ik dan rust. Zij schelde om Annie, haar Engelsche kamenier, die kwam aanloopen en haar meesteres eenige visitekaartjes gaf; Is dat alles vroeg Mariana. Ja, mevrouw. Terwijl haar kamenier haar hielp dacht mevrouw Vernier: Silverstein is niet bij de Saint-Hy- rieix geweest, ofschoon hij wist, dat ik daar was. Zou hij niet uitgenoodigd zijn Dat is wel onwaarschijnlijk 1 Maar aangenomen, dat hij er niet was, zal hij mij hebben verwacht in de rue d'Astorg. Ik zal hem niet meer ontvangen. Zij zeide tot Annie Je kunt je terugtrekken. Toen de kamenier vertrokken was, sloot Mariana de deur van haar kamer en las aandachtig den brief van Robert d'Alboize. 't Is in orde, zeide zij, ik heb Carmen in mijn macht, Mariana had niets meer te doen dan haar gedragslijn vast te stellen. Zij ging geheel op in hare overpeinzingen. Haar opgewondenheid ging weer over en hare wenkbrouwen werden onophou- delijk saamgetrokken. Zeker, zij was onverhoopt gelukkig geweest, en dat, terwijl zij op het punt stond om den moed op te geven, maar het was vooral mevrouw de Kerlor, die zij zocht, en zij kon nu nog slechts mevrouw de Saint-Hyrieix treffen Mariana verheugde er zich reeds vooraf op, dat zij dezen brief slechts behoefde te toonen aan den heer de Saint-Hxrieix en er zou een ongehoord schandaal los barsten maar indien Carmen ook de oorzaak was van alles, wat er was voor gevallen, indien Mariana door haar toe doen vooral het kasteel van Kerlor had moeten verlaten, Carmen was toch niet de hoofdschuldige. Sedert dien bewusten dag had Mari ana haar een onverzoenlijken haat toe gedragen, maar die haat was nog hefti ger geworden tegen over Hélène. Deze had de plaats van Mariana inge nomen op het kasteel van Kerlor, zij had zich meester gemaakt van Georges, zij droeg de gravinnenkroon. Mariana bekende het wel zich zelf, dat zij bovenal van rijkdom en van een hoogen titel had gedroomd, toen zij de liefde van den jongen man zocht, heden evenwel voegde zij er met een zonder lingen spijt aan toe, dat zij zich inder daad voelde aangetrokken tot den graaf de Kerlor, wiens mannelijk gelaat, fiere houding en opbruisend temperament haar zeer bevielen. Georges zou haar overwonnen hebben, haar hebben getemd, zij zou door zijn vurige liefde een geheel andere zijn ge worden, want hij zou voor haar een meester zijn geweest, en dien had zij noodig. Zij had nu een uitmuntenden echtge noot, maar te vertrouwend, te zacht, te idealistisch, en zij zou alleen te buigen zijn door een ijzeren wil. Hoezeer men ook afwijke, men werpt zich niet gaarne in de schande. Indien Mariana Georges had gehuwd, zou hij haar alleen hebben bezeten, zij zou niets te verlangen hebben, daar hij zijn vermogen niet zou hebben verloren, dank zij de bezoeken van Ronan-Guinec. Neen, Paul was niet de man voor Mariana, evenals Hélène niet de vrouw was voor de Kerlor. Alleen Mariana kon Georges naar waarheid beminnen en zijn grooten harts tocht beantwoorden. Zij gevoelde een machteloozen haat, toen zij tot de werkelijkheid terugkeerde. Zij heete mevrouw Vernier, zij was de vriendin van Silverstein, in afwach ting, dat zij andere vrienden kreeg 1 En deze Hélène genoot dag aan dag van haar gestolen geluk en zij hulde zich in haar waardigheid van onbespro ken vrouw. O, er was veel aan te merken op die onbesproken getrouwde vrouwenMari ana zou haar best doen haar aan het licht te brengen, der wereld de waar heid te laten zien. Zij had nu Carmen reeds in haar machtzij moest Hélène nog hebben. Indien men haar vroeger had gevraagd, wie het eerst haar echtgenoot zou be driegen, dan zou Mariana zonder aarzelen gezegd hebben, dat dit de kwijnende Hélène moest zijn. Was haar moeder, de oude markiezin, geen vrouw geweest zonder eer, van wie haar dochter haar ondeugden moest hebben geërfd I Overigens, er moest wel iets zijn In- Tydens Kinder en Volksspelen doorloo peode Kermis. Donderdag 3 Sept. 10 our Opstellen, Optocht Schoolstraat, 1 Ontvangst deeln. Vereenigingen, Aanbieding eerewijn, 1.30 Aanvang festival, 6 Verloting geldprijzen, 7 Uitvoering van den festivalmarsch op feestterein, 8 Concert»Oefening en Uitspan ning te Wijk 11.30 Schitterend vuurwerk. De Minister van Oorlog verleende aan T. T. Jonker ingeschrevene der lichting 1925, vrijstelling van Dienst wegens per soonlijke onmisbaarheid. De door Heeren Gedeputeerde Staten vastgestelde soppletoire leggers A, van de Waterschapsswaterleidingen ligt vanaf 24 Aug. 1925 t/m. 22 Sept. a.s. ten kantore van den Secretaris van het Waterschap »De Polder van Veenc, voor een ieder ter inzage. Wijk c a. Het aantal in deze gemeente afgegeven jachtakten in de maand Juli be draagt 3. By de op Vrijdag j.l. gehouden toe- maatverpachting werden hooge prijzen be steed. De opbrengst van de toemaat der »Etóeoc bedroeg ruim f 200.meer dan verleden jaar. Verleden week werd door de auto bus-ondernemers alhier gelegenheid gegeven tot het bezoeken per autobus van de zwaar geteisterde plaatsen Zeeland en Langenboom. Het is te begrijpen, dat door vele inge zetenen van deze gelegenheid gebruik werd gemaakt. 4 In zijne vergadering van 21 Aug. j.l. heeft de raad dezer gemeente unaniem besloten volle adheasie te betuigen aan het door den raad der gemeente Zoeterwoude aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gericht verzoek om over te gaan tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918, waarop de zomertijd werd ingevoerd. Wij hopen, dat deze poging, om tot af schaffing van den zomertijd te geraken, moge gelukken. Het schijnt, dat men in onze ge meente het nut en het gemak van het gebruik van electrisch licht meer en meer gaat inzien. Wederom zal tot uitbreiding van het net worden overgegaan, n.l, in de Oudestraat vanaf Adr. Ku ij pers tot R. van Rijswijk. De uitbreiding van het electrisch net zai publiek worden aanbesteed. Het comité tot het houden van een inzameling van geld voor de getroffenen in de plaatsen Zeeland en Langenboom, be staande uit Burgemeester, Secretaris en Heeren Raadsleden, heeft reeds een aan varig gemaakt met de rondgang langs de huizen der ingezetenen. Wij verwachten niet anders, of het be roep op de offervaardigheid onzer inwoners zal niet tevergeefs geschieden. Het komt ons voor, dat het echter beter ware geweest, wanneer de opbrengst der collecte gestort werd in het algemeen na- tiofiaal Steun-Comilè, daar dan de gelden verdeeld werden over alle plaatsen, welke door den stormramp geteisterd werden. dien mevrouw de Kerlor zoozeer haar zuster hielp, dan moest ze dat alleen doen, omdat zij zich zelf ook iets had te verwijten. Een ding evenwel bracht Mariana in verlegenheidRobert d' Alboize richtte zich in haar brieven tot Hélène, alsof deze niet geheel en al met den loop van zaken op de hoopste was. Wat beteekende dat? Mevrouw de Kerlor kende het betaan van het kind van Carmen, waarom wil de zij dan van al het andere niets weten Dat was weer een nieuwe soort van schijnheiligheid, die Mariana weldra zou ontmaskeren Niets bewees immers nog, dat zij nog niet meer ontdekkingen zou doen? Hoe dat zij, mevrouw de Kerlor liet niet zooveel blijken van tiaar slechtheid als Carmendat bewees, dat Hélène slimmer was en meer ondervinding hadi dan Carmen. Laat ons eens zien, zeide mevrouw Vernier, het geldt hier niet te veel over haasting te toonen in het bereiken van mijn dubbel doel. Indien ik naar de Saint-Hyrieix ga en hem dezen brief onder den neus duw, is Carmen verlo ren, daaraan is niets meer te doen Maar dan is mijn rol in het huis aan het Parc-aux-Princes afgeloopen. Ik zal daar niet meer kunnen komen. Hélène zou me dus ontsnappen. Dat moet niet Mevrouw Crépin is een zottin. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9