Iliniieiiland. horst te Eethen, f 20. 3 Nelly van J. v. Bergeijk Azn. te Wyk, f45. 4 Iflamia van C. v. IJzeren te Arkel, f 10. 5 Diggel van J. H. Dane te Willemstad, f 10. Eervolle vermelding. Efia van G. v. Everdingen te Heusden. Irelonia, van A. Z. Snoeck te Almkerk. Dot van Gebr. Oerlemacs-v. d. Schans te Drongelen. Ekina van M. Wink te Vreeswijk. Felfrida van A. Kooy te Kedichem. Klasse 12 Verrichtingsproef voor M.C. paarden 1925, 14 K.M. in 1 u. 20 min. onder den man. 12 prijzen, ingeschreven 74 stuks. 1 Felfriada van A Kooy te Kedichem. 2 Irelonia van A. Z. Snoek te Almkerk. 3 Grada van M. W. v. d. Schans, Haarlem mermeer. 4 Iflamia van C. v. IJzeren te Arkel. 5 Evalea van A. Kooy te Kedichem. 6 Ekina van M, Wink te Vreeswijk. 7 Balbine I van G. J. Hartgers te Doeveren. 8 Aranka van H. Smits te Waspik. 9 Nelly van J. v. Bergeyk te Wijk. 10 Lydia van J. Timmer-mans Wzn. te Waal wijk. 11 Diska van A. A. v. Vugt te (Hank) Dussen. 12. Divina van G. H. Straver te Babyloniënbroek, Eervolle vermelding Gea van Gebr. Oerlemans-v, d. Schans te Drongelen. Klasse 13Verrichtingsproef voor N. S. Tg. paarden onder de man 14 K.M. in 1 u. 20 min. 7 prijzen. 1 Irelonia van II. Smits te Waspik. 2 Balbine I, N. S. tg. h. 1006 M. R. 1156. 3 Diggel van J. H. Dane te Willemstad. 4 Aranka van H. Smits te Waspik. 5 Nelly van J. v, Bergeijk te Wijk. 6 Lydia ex Qeeny van J. Timmermans Wzn. te Waalwijk. 7 Diska van A. A. Vugt te (Hank) Dussen. Eervolle vermelding Divina van G. H. Straver te Babyloniën broek. Afstandsrit voor Stamboekmerriën (N. S. Tg.) 1 Irelonia van A, Z. Snoek te Almkerk. 2 Balbine I van G. J. Hartgers te Doeveren. 3 Diggel van J. II. Dane te Willemstad. 4 Aranka van H. Smits te Waspik. 5 Nelly van J. v. Bergeijk te Wyk. 6 Darzina van J. M. Blarikers te Almkerk. 7 Lijdia van J. Timmermans te Waalwijk ^8 Diska van A. A. v. Vugt te Dussen. Eervolle vermelding Divina van G. H. Straver te B.-Broek. Vervolg Raadsverslag WIJK. Herstelling muur in de kerkstoep. De Voorzitter deelt mede, dat, nu de kop van den zerk is afgenomen, blijkt, dat de muur geheel verteerd is en men er niet aan kan denken deze te herstellen, de zerk zou geheel afgebroken moeten worden en opnieuw opgebouwd. B. en W. weten echter niet goed wat er mede te doen, voor geheelen nieuwbouw staat geen geld genoeg op de begrooting, bovendien moet men nu een nieuwen muur bouwen of een ijzeren hek plaatsen De heer G. v. d. Pol vraagt wat voor- deeliger zal zijn, opnieuw opbouwen bij aan besteding, of het plaatsen van een nieuw ijzeren hek. De Voorzitter zegt, dat hy niet weet wat de muur heeft gekost, wel weet hij dat deze is gebouwd nog nadat het yzeren Waar zal ik den minister vinden? vervolgde de Saint-Hyrieix, de wenk brauwen fronsende. Enfin, ik zal hem zoeken. Hij zal in de Kamer of in den Senaat zijn. Ik stel er bepaald belang in, hem de vrucht mijner volhardende studiën mee te deelen. Hoe jammer, dat ik daar gisteravond niet om gedacht heb. O, die officieele feesten. Welk een nachtmerrie. Men kan zich met geen mogelijkheid over ernstige dingen onderhouden. De leden van het kabi net worden in beslag genomen door on beduidende dames, die hun geschiede- nisjes vertellen om er bij in te slapen. Firmin verliet de tafel 'zonder van Robert d'Alboize te hebben gesproken. Hélène en Carmen haalden verruimd adem. Mevrouw de Saint-Hyrieix riep uit Je moet wat gaan slapen, mijn beste. Ja, daar heb ik wel, behoefte aan. Ik geloof het ook. Maar je moet mij beloven om vandaag thuis te blijven. Je zult morgen naar Villiers gaan. Men zal zich anders te zeer verwonderen, dat je spoedig uitgaat na je ongesteldheid. Ik geloof het je, hernam Carmen zuchtend. Vervolgens kwam er een schittering in haar oogen. Weet je, Hélène, ik heb soms een vreeselijke gedachte. Veronderstel eens, dat wij bespied werden. Nu jij het zegt, hernam de vrouw van Georges, waarom zou ik het je verhe len? Er zijn oogenblikken. waarin ik ook die vrees koester. hek is geplaatst, dat er bij aansluit. Dit ijzeren hek verkeerd nog in een uitstekenden staat en de muur is geheel verteerd. Het komt spr. dus voor, dat het gemeentebelang eischt een ijzeren hek te plaatsen. De heer Roza voegt hieraan toe, dat het hek dan gezet wordt op dezelfde plaats waar nu de muur staat. Spr. had echter gedacht dat het beter was het bestaande ijzere hek recht door te trekken. De z.g. kerkpad zou daardoor een paar meter breeder worden en de scherpe hoek, die thans bestaat zou dan komen te vervallen. In de vergadering van B. en W. kon men echter hierover niet tot overeenstemming komen, daarom vernam hy hierover gaarne het gevoelen van den raad. De heer v. Wijk meent, dat een yzeren heining is aan te bevelen. De heer G, v. d. Pol zegt, dat een muur voor het Hoofd der school vrijer is. De heer v. Wijk zegt, dat al herhaaldelijk over deze muur gesproken is, telkens viel er een brok of een stuk uit, was het op tijd gerepareerd en aangesmeerd dan zou dit met kleine kosten te doen zijn geweest. Nu valt de gemeente tenslotte in de groote kosten van een nieuwen muur of een ijzeren hek, Het is spr. een raadsel dat het gemeentebestuur geen houvast heeft aan de ambachtslui om te werken. De muur om het kerkhof is ook aan het afbrokkelen en moet noodig hersteld worden, anders gaat het denzelfden weg op als met de muur in de kerkstoep, terwijl men ze daar nog met kleine kosten kan laten herstellen. Hoe zuinig men ook wil zyn, als men alles maar laat aftakelen, dan kost het tenslotte veel geld. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat het hem bekend is, dat de muur orn het kerkhof aan het aftakelen is. Hij heeft echter een onderzoek laten instellen en de gemeenteopzichter heeft verklaard, dat het met deze muur dezelfde geschiedenis is als met die in de kerkstoep, ze is niet te herstellen, omdat ze geheel verteerd is de muur kan al wel een eeuw oud zyn, men zou ze dan ook geheel moeten vernieuwen, daarom komt het spr. het beste voor ze maar zoolang te laten hangen als het kan. Trouwens ais men over het kerkhof gaat spreken, dan is daarover het laatste woord ook niet gezegd, de gemeente moest reeds lang een ander kerkhof hebben. De heer Roza zegt, dat in het gesprokene door de heer v. Wyk een verwyt ligt aan het adres van B. en W., daarom wil hy de verdediging van dit college op zich nemen. Spr. heeft den metselaar gevraagd waarom hij niet vroeger de muur repareerde en deze zei hem, dat hy er niet aan wilde beginnen, omdat er geen repareeren aan was en men, als hij er aan begon, den toestand zou krijgen, die men nu heeft, Van het oogenblik af dat men de muur met cement is gaan bestrijken, is er geen repareeren meer rfiogelijk geweest. De toestand waarin de muur thans verkeerd, is .fiet het laatste jaar, dus onder het thans zittende college van B. en W. ge komen, zoodat deze er geen verwijt van gemaakt mag worden. De Voorzitter zegt, dat men de muur zoo heeft gekregen, toen het terrein van den dokter werd gekocht. De heer G. Bouman is er voor een nieuw ijzeren hek te plaatsen en dit door te trekken tot het kerkhof toe. Men krygt dan een mooi geheel en wil men dan later daar een veldwachterswoning bouwen, dan behoeft men slechts een poort in dat hek te maken. De heer G. v. d. Pol zou de heining doortrekken zoolang als de muur thans is. De Voorzitter is hier ook voor, men zou dan op het bestaande hek schuin kunnen bijwerken, dan is de scherpe hoek ook verdwenen en men heeft het voordeel, dat men een paar meter breed bouwterrein meer over houdt. Bovendien voegt men deze bij de bestaande kerkpad, dan moet men die toch ook weer onderhouden. De heer Roza kan zich met dit voorstel wel vereenigen, hoofdzaak was voor hem dat de scherpe hoek werd weg genomen, zooals de toestand daar nu is, is hij ge vaarlijk. Met algemeene stemmen wordt B. en W. hierop gemachtigd in onderhandeling te treden met de ambachtslui voor de plaatsing van een ijzeren hek. B. en W. worden eveneens gemachtigd om de uitbreiding van het electrisch net in de Oudestraat aan te besteden. Voorstel van B. en W. tot slooping van het huisje in de Kerkstoep. De heer van Wyk vraagt wat B. en W. van plan zijnhet huisje voor afbraak verkoopen, zooals het daar staat of zelf afbreken en dan de afbraak verkoopen. De Voorzitter antwoordt dat er steenen bij zijn die waarde hebben, omdat zy uit een zeker tijdperk zijn. Voor dergelijke steenen moest men te Veen bij de herstelling van den toren f50 per 1000 betalen. De heer Bouman zou het verkoopen zooals het er staat. Wethouder v. d. Velden brer.gt hiertegen in, dat als men het zelf sloopt, men de steenen ook kan verkoopen. Voor de kerk te Tricht had men voor de herstelling dit soort steenen noodig en men moest daar f60 per 1000 voor betalen, als men ze te koop aanbiedt raakt men ze gemakkelijk kwijt. De heer G. v. d. Pol zou verkoopen zooals het daar staat, men is er dan ineens van af. De heer Bouman vraagt of men het niet kan verkoopen zooals het daar staat onder conditie, dat de steenen die waarde hebben het eigendom der gemeente blijven. De Voorzitter zegt, dat hij er alleen op heeft willen wijzen dat er steenen bij zijn, die waarde hebben en zal dan ook het voorstel in omvraag brengen om het huisje af te laten breken, deze werkzaamheden aan te besteden onder conditie, dat de af braak eigendom der gemeente blijft. Dit voorstel wordt met op een na alge meene stemmen aangenomen, de heer G. v. a. Pol stemde tegen. De Voorzitter heeft thans nog iets, wat niet op de convocatiebriefjes staat. De heer Wink is aangesloten aan het net onder voorwaarde, dat hy voor den stroom voor kracht 20 cent per K.W.U. zal betalen. Het is nu een onbillijkheid, dat andere stroomverbruikers hiervoor meer moeten betalen. Daarom zou spr. willen voorstellen de prys voor krachtstroom algemeen op 20 cent te brengen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Bij de rondvraag informeert de heer van Wyk of de zolders, die in de Ebs- woningen zijn gelegd, klaar zijn. De Voorzitter antwoordt hierop toestem mend. De heer van Wijk zegt dat de zolders, die hij heeft gezien, naar zyne meening niet klaar zijn, er is geen enkel luik, en niets dan een gat in den zolder. Spr. vindt dit onverantwoordelijk en acht het noodig dat er ten spoedigste een luik of een hekje om het gat wordt aangebracht. De heer Roza merkt op, dat het niet aanwezig zijn van een luik of hekje ook in stryd is met de bouwverordening, spr. meent dat de fout in dezen by de bouw kundige ligt. Besloten wordt, dat B. en W. naar de kosten van een luik of hek zullen infor- meeren en als het verschil niet te groot is, dan een luik in iedere woning zullen laten aanbrengen. De Voorzitter zegt dat van den Commis saris der Koningin in deze provincie een verzoek is ingekomen, om met het oog op den stormramp in ons land een coliecte langs de huizen te doen houden en deze collecte, om daaraan leiding te geven, door het gemeentebestuur zelf te doen ge schieden. De raadsleden gaan hiermede accoord en zullen elk een gedeelte der gemeente voor hunne rekening nemen. De heer J. v, d. Pol vraagt wanneer er voor de lichtleiding bij zyn woning een paal geplaatst wordt, gebeurt dit niet spoedig, dan wil spr. de verantwoorde lijkheid er niet langer van dragen en moet de leiding, die over zijn woning verder gaat, worden weggenomen. By het leggen der leiding heeft hij zyn toestemming gegeven onder voorwaarde dat er een paal zou worden geplaatst. De Voorzitter zegt dat indertyd een onderzoek door de P.N.E.M. is ingesteld en deze beweerde dat een paal niet noodig was. Spr. zal thans nogmaals een onder zoek doen instellen. De heer v. Wijk stelt voor, dat de lichtcommissie een onderzoek zal instellen. De heer Roza verklaart zich wel bereid om mede te gaan, doch ziet niet veel heil in de lichtcommissie. Deze heeft n&g nooit vergaderd en klachten zijn nog niet bij haar ingekomen. De heer v. d. Velden zegt dat de aan nemer van de verplaatsing van het ge deelte net van den Molendyk naar de Veldstraat, nog geen geld heeft ontvangen niettegenstaande hij het werk heef uitge voerd volgens de voorschriften van de P.N.E.M. Toen het werk klaar was is het geheel buiten den aannemer om door de P.N.E.M. en P.N.E.M.agent opgenomen en afgekeurd. De eindpaal die geheel volgens voorschrift van de P.N.E.M. is geplaatst, stond toen niet goed en daar voor moest een andere geplaatst worden. Spr. vraagt of het aangaat, dat, als de Raad iets aanbesteed en het werk wordt geheel volgens voorschrift uitgevoerd, iemand op een dergelyke manier door de P.N.E.M. en de P.N.E.M.agent wordt behandeld. Heeft de P.N.E.M, het bestek verkeerd gemaakt, dan he ft zij daarvoor de ver antwoordelijkheid te dragen en niet de uitvoerder van dit bestek. Maar de aan nemer Bouman uit Andel is van het begin af aan al tegengewejkt. Toen de man aan het werk was, werd er ineens de stroom opgezet en is het slechts aan een toeval te danken, dat dit geen noodlottige gevolgen heeft gehad. Bouman was zelf bereid aan de opdracht van de P.N.E.M. gevolg te geven, en hoe wel hij daartoe niet verplicht was, wilde hy een anderen paal plaatsen. Spr. heeft toen gezegddit niet doen dat hy eerst zou onderzoeken of een dergelyke handelwijze de goedkeuring van den Raad wegdraagt. De gemeente heeft door de aanbesteding een voordeel van f150 en het Gemeen tebestuur is, volgens spr., verplicht voor den electricien Bouman op te komen, opdat hy by een volgende aanbesteding niet zou terug blyven. De heer v. Wijk heeft, als lid der licht- commisse, toen hij had vernomen dat er bijna een groot ongeluk was gebeurd, direct een onderzoek ingesteld en het is hem toen gebleken, dat het een fout is geweest van den knecht van den P.N.E.M.agent Furster, die te lichtvaardig op de praatjes van een kleinen jongen afging. Wat de kwestie van de uitvoering van de aanbestede verplaatsing betreft, is deze geschiedt vol gens het voorschrift van de P.N.E.M. dan is spr. het er mede eens, dat de P.N.E.M. aansprakelijk is. Om dit echter te beoor- deelen, is het noodig dat de P.N.E.M. dan eerst eens met hare teekening komt. De Voorzitter zegt, dat de P.N.E.M. beweert, dat de paal niet is geplaatst zoo* als hij moest staan en daarom het werk niet heeft goedgekeurd. De heer G. v. d. Pol is het met wet houder v. d. Velden eens. Ligt de fout bij de P.N.E.M., dan moet die ook de verantwoordelijkheid daarvoor dragen en niet de aannemer, die dan geen schuld treft. Besloten wordt dat men eerst zal onder zoeken by wie de fout ligt. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. Aangereden Te Hilversum werd een 74-jarige wiel rijder door een auto aangereden. De lin kervoet kwam onder het wiel, waardoor de enkel brak. De oude man is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Zyn rjjwiel werd geheel vernield. o— Vrouw verbrand Terwyl een, by zekeren Ter L., te Deur- ningen by Oldenzaal, inwonende vrouw aan het stryken was met een ouderwetsch strijkijzer, kreeg zij een flauwte waardoor zy op den grond viel. Het vuur uit het ijzer kwam in aanraking met haar kleeren, waarop zij in brand geraakte. Geneeskun dige hulp mocht niet meer baten. o— In kokend water gevallen Een vierjarig meisje te Noordwyk, is in een tobbe met kokend water gevallen. Haar toestand is vrijwel hopeloos. o— Smederij ingestort By het leggen der buizen voor de wa terleiding in de Gasthuisstraat te Winters wijk is de smederij van de firma H. in gestort. De voorgevel zakte met de fun deering in de gegraven sleuf. Het dak stortte eveneens in. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor, niettegenstaan de twee personen onder het puin werden bedolven. Een persoon bekwam zeer lichte verwondingen. Q Motorongeluk b(j Zeist Op den Woudenbergscheweg naby de Pyramide zyn Vrijdagmiddag door het springen van de achterband een motor rijder en zyn op de duo gezeten echtge- noote tegen den grond gesmakt. De dame bleef bewusteloos liggen. De heer kreeg een wond aan het hoofd en inwendige kneuzingen. Per politie-auto werden bei den naar de Ziekeninrichting te Zeist ver voerd, vanwaar zij, na geneeskundigehulp te hebben ontvangen, per trein naar hun woonplaats Velp zijn vertrokken. O Door een auto overreden Vrijdagavond kwam het 6-jarig kindje van D. te Kerkrade onder de auto van den heer S. De kleine was onmiddellijk dood. De auto werd in beslag genomen. Volgens ooggetuigen is het kind onder de auto geloopen. en zou de bestuurder geen gelegenheid meer hebben gehad uit te wijken of te stoppen. o— Grotius-herdenbiog te Delft Namens het Nationaal Comité tot her denking van de verschijning van Grotius' hoofdwerk, is Vrijdag door den heer H. Ch. G. J. van der Mandere, secretaris van het Comité, een krans gelegd op het voetstuk van het standbeeld van Hugo de Groot op de Markt te Delft. Onder groote belangstelling werd des middags in het koor der Nieuwe Kerk Grotius herdacht. In tegenwoordigheid van II. M. de Ko ningin-Moeder en tal van vooraanstaande personen, onder wie vele afgevaardigden van verschillende internationale organisaties op pacifistisch gebied, heeft prof. mr. M. W. F. Treub de beteekenis van Hugo de Groot als grondlegger van 't internationaal recht uitvoerig uiteengezet. Na afloop van deze rede heeft jhr. Van Lynden van Sandenburg namens de Ko ningin een krans gehecht aan het grafmo nument van De Groot, Vervolgens werd het woord gevoerd door mr. H. C. Dresselhuys, lid der Tweede Kamer. De afdeeling Delft der My, tot Bevor» dering der Toonkunst bracht enkele liederen ten gehoore, terwijl de organist, de heer J. II. Storm, op het orgel eenige stukken ten gehoore bracht. Na afloop van de plechtigheid klonk het Wien Neerlandsch Bloed. Het gemeentebestuur bood den genoo- digden den thee aan in Stads Doelen. Een groot aantal leden van 't Comité Nationale Grotius-herdenking 1925 en van de afdeeling 's Gravenhage van de vereeni- ging voor Volkerenbond en Vrede, velen vergezeld van hun dames, bracht Zaterdag per salonboot van de reederij Fop Smit en Co. een bezoek aan Loevestein. o— Ouder de tram Zaterdagmorgen vroeg is op den Rijks straatweg onder De Bilt een ernstg tram ongeluk gebeurd, waarvan slachtoffer is geworden de 22-jarige kappersbediende W. D. uit Utrecht, die zieh per autobus naar zijn patroon te Zeist begaf. Getuigen heb ben hem te De Bilt uit de autobus zien stappen, waarna hy te voet verder ging in de richting Zeist. Even later kwam de tram naar Zeist hem achterop, en ter wyl de tram in volle vaart was wilde hij op het achterbalcon van den motor wagen springen. Hij kwam daarby te vallen, en terecht onder den eersten volg- wagen. De bestuuurder stopte onmiddel lijk, waarna het tramrytuig moest worden opgevijzeld. Zeer ernstig gewond aan on der lichaam en beenen werd de man be- vryd. Per ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst is D. naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Den bestuurder van de tram treft ten deze geen schuld het slacht offer, dat nog bij kennis was verklaarde ook zelf nog, dat het ongeluk geheel aan zijn schuld te wijten is. o— Overtreding auteurswet De politie heeft in de drukkerij »Vado« te Delft een aantal portretten van een der Geref. predikanten, die dezer dagen een beroep naar elders aannam, in beslag ge nomen. De drukker wilde van het vertrek van den predikant profiteeren en bood per ad vertentie de foto's aan en hing een inge- iyst exemplaar voor de ramen. Dit ge schiedde tegen den wil van den betrok kene en was dus in strijd met de auteurs wet. o— Groote brand te Coevorden. Te Coevorden heeft een felle brand ge woed, welke enorm veel schade heeft aan gericht. Het vuur werd het eerst ontdekt in het manufacturenraagazijn »De Bijenkorf®, waar het tengevolge van de groote hoe veelheid brandbare stoffen enorm vlug om zich heengreep, zoodat het perceel in min der dan geen tijd in lichter laaie stond en het vuur zich meedeelde aan het daar naast gelegen café van den heer Meyboom, terwijl tevens een sigaren magazijn vlam vatte. Het geheel had zulk een verras send snel verloop, dat, ondanks de blus- schingspogingen, binnen een uur al de ge noemde perceelen volkomen vernietigd wa ren, terwijl tevens groote schade werd aangericht aan de, aan de noodzyde gelegen woning van den heer Raspe, en aan een pakhuis van den heer Bulthuis, welke laatste evenwel konden behouden worden. o— Yerdroukon Te Aarkruiterveen is het 8-jarig zoontje van J. Kloek bij het visschen te water geraakt en verdronken. Wordt vervolgd). —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2