Eerste Blad A. Verschuur-Baert S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. 4535 Vrijdag 11 September 1925, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Drogisterij HEUSDEN, c7de kemp ëlüitenlaiidscli Overzicht Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS 2)e Burgemeesters en de niet- stemlustige kiezers en kiezeressen. Engstraat HEUSDEN. T. BOONSTRA ^nd van altenA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. iï Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wanneer men in dezen tijd in de bladen de uitspraken van de ver schillende kantongerechten leest, dan valt ons oog direct op het groot aan tal vonnissen, uitgesproken tegen hen, die bij de jongste Tweede Kamer verkiezing zonder geldige reden niel hebben deelgenomen aan de stem ming. En als men al de redenen, die van liet niet-verschijnen aan de stem bus, worden opgegeven, eens op schreef, dan Jkreeg men een staal kaart te aanschouwen van de meest verschillende kwalen en gebreken. We hebben het j.l. Vrijdag kunnen zien bij de zitting' van het Kantonge recht te Hcusden, toen 36 zaken te gen nalatige kiezers en kiezeressen uit de gemeente Veen werden be handeld, die de meest verschillende excuses wisten bij te brengen. Wanneer men nu eenigszins ken nis draagt van de uiteenloopende meeningen, die de Burgemeesters der verschillende gemeenten zijn toege daan met betrekking tot de vraag wat als geldig exuus kan 'worden aan gemerkt voor bet. niet-vervullen van den stemplicht, dan verbazen we ons over het meeningsverschil. Zoo is ons een gemeente bekend, waarin van de 227 nalatige kiezers en kiezeressen er slechts 9 door den Burgemeester voor het Kantonge recht zijn geroepen, terwijl er in een kleinere gemeente van de 103 nala- tigen 48 voor den Kantonrechter moesten verschijnen. Een ieder voelt dat dit enorm verschil voor verre weg het grootste deel gelegen is in de persoonlijke meeningen der Bur gemeesters, van wie er sommige zijn, die zich krampachtig aan de letter en de bedoeling der wet vasthouden, terwijl andere er meer voor gevoe- 161 Hij zal denzelfden trein nemen als zij indien zij weer Parijs verlaat? Ongetwijfeld. Hij zal haar niet uit het oog verliezen, zonder dat zij bemerkt, dat zij wordt nage gaan Ik sta er u voor in. En hij zal mij meedeelen, bij wie het kind inhuis is, waarvan ik gesproken heb? Zeer zeker Hoeveel tijd zal hij er voor noodig hebben Dat hangt af van de handelingen der persoon in quaestie. Dat is zoo Zij zal wel zekere voorzorgen nemen? Ik geloof het niet. Evenwel, mevrouw, zoudt u onze hulp zeker niet vragen, indien u zich zelt kon helpen. Natuurlijk niet. En wat zal me dat kosten Vijftig francs per dag, honderd francs per nacht. Dat is goed. Het is de gewoonte, dat veertien da gen vooraf betaald worden. Maar, riep mevrouw Vernier uit, deze onderzoekingen zullen geen veertien da gen duren. Zooveel te beter voor u, mevrouw. len om diet hunne gemeentenaren niel te lastig te maken. Nu lazen we dezer dagen eene al- lerinteresantste rede, gehouden door den heer Jac. v. Waning, Burgem. van Ouderkerk aan den IJssel, welke gehouden is in eene vergadering van de Provinciale vereeniging van Bur gemeesters en secretarissen in Zuid- Holland. De rede draagt tot titel: „Willige Burgemeesters achter on willige kiezers". Gaarne zouden we haar in haar geheel willen opnemen, want zij is rondom waard gelezen te worden, maar plaatsruimte nood zaakt ons te moeten volstaan met lop- name van .een paar der meest be-* langrijke gedeelten. Na eerst gememoreerd te hebben dat liet goeddeels aan het Tweede Kamerlid Wintermans is te danken dat de zoo verlossende uitkomst om alle kiezers en kiezeressen te dwin gen eene kniebuiging te doen maken voor de bus aller bussen, eindelijk in de wet kon worden neergelegd, gaat ide heer v. Waning aldus verder: „Hoe, was ons land geen burge meesters rijk, bruikbaar voor alle zaken van bestuur en administratie, waarmee geen enkele wet of autori teit meer weg wist? Was het oudtijds bijzonder eerbare en geëerde ambt van burgemeester niet allengs ver groeid tot een betrekking, dienstbaar aan alles, waarvoor men den mo dernen passe-partout geliefde aan te spannen? In trouwe, waarom ons leger van willige burgemeesters niet gemobi liseerd en gewapend met de zweep en dan losgelaten op al wat onwil lige kiezer was of scheen te zijn? Al den administratieven romp slomp, voorgeschreven om willekeu rig weggebleven kiezers te vervol gen, al de duizenden guldens, althans door de groote gemeenten te dokken (door de hoofdstad alleen al plm. f 25.000 per verkiezing) voor de ach terhaling van tienduizenden niet ver- Pebeco-Tandpasta, Foster's Maagpillen Kukirol-pleister Knkirol-voetbad Stoelenvernis Hoedenvernis Limonade Siropen. Ik wil niet afdingen, hernam Mariana uit de hoogte. Daar zou u ook verkeerd aan doen, mevrouw. Maar ik wil niet, dat uw agent zal meenen, dat het in zijn voordeel is het onderzoek te rekken. Stel u gerust, mevrouw. Wij verlan gen levendig een spoedige oplossing der zaak u krijgt terug, wat u gestort hebt, hoe lang of kort de onderzoekingen du ren, en als zij niet de veertien dagen overschrijden. Den vijftienden dag zal u opnieuw moeten storten. Welnu, meneer Piouffle, ik houd er van de zaken spoedig af te doen. In dien uw agent mij binnen acht dagen een voldoend antwoord brengt, zal ik hem een flinke gratificatie geven. Dat zal me pleizeir doen voor hem Het is een jongen, die verdient aange moedigd te worden. Hij heeft een gezin. En u zal ik een premie van duizend francs geven. Dat is overeengekomen, mevrouw, ik zal u een quitantie van de voorgeschre ven 1500 francs geven. Wij zullen de nachten afzonderlijk berekenen, indien ze noodig zijn. Ik heb dat geld niet bij me. Dat doet er niet toe, daar u haast hebt, zult u wel zoo goed zijn mij een klein bewijsje te teekenen. Neen Maar om onmiddellijk te beginnen. Ik zal morgen terugkomen. Ik zal u het geld brengen. Ik verlang van u noch mijn naam te noemen, noch dien van de te bespieden persoon. schenen kiezers terwijl de geldboe ten in 'rijkskas vloeien, al de ver kwisting van tijd en krachten,, die voor betere zaken aan te wenden waren, de groote fictie, dat de door het stembureau te leveren lijst der niet verschenen kiezers absoluut juist is, zoodat overlegging van die ge woonlijk foutieve lijst door de wet zelfs tot bewijs wordt verheven, de verkrachting van het oproepingsin stituut, dat immers heeterdaad eischt en directe uitreiking door den verba liseerden politiebeambte, de ongelijke rechtsbedeeling, waardoor in kleine re gemeenten gestraft zal worden, wat in .de grootste gemeenten wel niet mogelijk zal blijken al deze wanstalligheden gaat spreker voor bij, om slechts stil te staan bij den meest ruwen jaanslag1, dien het karak ter en tde hoogheid van het ambt van burgemeester ondergingen in het gewijzigde art. 140 der Kieswet. Dit namelijk schrijft thans voor dat, wanneer door een kiezer geen geldige reden wordt aangevoerd voor zijn niet-verschijnen, de zaak tegen hem bij liet kantongerecht aanhangig wordt gemaakt door den burgemees ter zijner woonplaats bij oproeping GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. De Engelsche bladen bevatten alle uitvoerige berichten omtrent den toe stand in 'Marokko, waaruit blijkt,dat er hevig gevochten wordt. Zoo meldt de Times uit Tanger dat zich bij Te- toean voortdurend krijgers van de Djebballas concentreeren. Een groot aantal van hen heeft door de Spaan- sche linies heen weten te sluipen en hebben zich in het land der And- jeras gevestigd, vanwaar zij o. a. voortdurend aanvallen op den spoor weg Ceuta-Tetoean doen. Zondag middag zijn Spaansche en Fransche troepentransportschepen bij het ei land Wad-Lau verschenen en heb ben daar <de kust beschoten. Aan gezien er een sterke oostenwind Ah, mevrouw, hernam Piouffle, dat hadt u mij moeten zeggen, alvorens mijn conditiën te vragen. Mariana had nu den tijd gehad om den toestand beter te begrijpen zij be greep, dat er meer geld moest wezen. Zij hernam daarom op drogen toon U kunt een quitentie gereed maken voor drie duizend francs. Pioufflo gaf toe, maar hij deed het voorkomen, alsof hij niet langer kon weigeren tegenover een mooie jonge vrouw. Komaan, zeide hij op ronden toon, bij uitzondering stem ik eens toe. Ik zal morgenochtend bij u komen. Dan zal de heer Grateloup onmiddel lijk te uwer beschikking zijn. Ik zal hem de omstandigheden doen kennen, waaronder hij kan werken. Ik laat u daarin geheel vrij. Geen naam zal worden genoemd. Omdat u er op staat, Goed, dat is afgesproken. U zult mij echter moeten ontheflen van de verantwoordelijkheid eener ver keerde handeling. Maar zeg eens, meneer, ja of neen, vindt u, dat er in deze zaak onoverko melijke moeilijkheden zijn? In 't geheel niet. Welnu, de rest gaat mij aan. Ik zal morgenochtend om negen uur komen. Piouffle boog het hoofd. Mijn beste, dacht hij, toen Mariana weg was, je verbeeldt je, dat Grateloup mij niet gauw je naam, je adres en die van de te vervolgen persoon zal zeggen. Je bent groener, dan je mooie oogen TELEFOON No. 15 - RAAMSDONKSVEER AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, asr Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Zaterdags in JUNI, JULI en AUGUSTUS gesloten wegens beursvacantie. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie stond, die ook Maandag bleef aan houden, konden geen troepen ont scheept worden. De corr. deelt ver der mede, dat Abd'-el-Krim in een brief, gedateerd 29 Aug. ontkent dal hij in het bezit van vredesvoorwaar den is gekomen. Hij noemt dit slechts een politieke manoeuvre die er op berekend is invloed te oefenen op de openbare meening in Frankrijk en Spanje en deze gunstig voor het voortzetten van den oorlog te stemmen. De Daily News meldt uit Tanger dat niettegen staande de straatweg Tanger-Tetoean voor het verkeer gesloten is, de in boorlingen toch weten te melden, dat de gevechten bij Beni Karrisj voortduren. De Riffijnen en Djebal- las doen voortdurend aanvallen op den spoorw. Ceuta-Tetoean, die voor het gewone 'verkeer gesloten is. Ook de Daily Telegraph meldt dat er in de buurt van Tetoean ernstige ge vechten werden 'geleverd. Uit de Fransche zone wordt gemeld, dat leden van de Tsoelstammen weer tot Abd-el-Krim zijn over geloopen. Aan de Daily Mail wordt uit Ilendat aan de Fransch-Spaansche grens gemeld dat gisteren 40.000 Spanjaarden uit hun garnizoenen zijn vertrokken om aan het groote offensief in het Riff- gebied deel te nemen. Spanje brengt daarmede zijn laatste onder de wa pens staande lichtingen in het veld, zoodat de handhaving van de orde voortaan alleen door de politie en de gendarmerie moet worden gezorgd. Volgens den corr. van dit blad is de landing te Alhucemas tenge volge van de krachtige verdediging doen vermoeden. In elk geval je be taalt den hoogsten prijs en zonder kor ting. Alles gaat goed. LXXIX. De Nasporingen. Mariana kwam thuis. Haar eerste daad was in haar lesse naar te zoeken naar het geld, dat zij aan Piouffle had beloofd. Maar mevrouw Vernier was nu in moeilijke omstandigheden. Zij had zich vergist, toen ze meende deze som te bezitten. Zij kwam zoo gemakkelijk aan geld, dat zij zich nooit goed rekening gaf van wat ze eindelijk bezat. Het ^as bij haar zooals het spreekwoord zegt„Zoo gewonnen, zoo geronnen 1" Als Silverstein haar banknoten gaf, wierp zij ze in een lade en grabbelde er in, als zij geld noodig had, d. w. z. heel dikwijls. De bankier gaf haar alles wat zij noodig had zij had slechts een wensch te uiten, of hij was,oogenblikkelijkver vuld. Wij gaan naar Pare Monceau, zeide zij tot Paul onder het diner. Waarom Wel, omdat wij het aan mevrouw Silverstein hebben beloofd. Meen je dat Je hebt het zelf afgesproken. Ik herinner er mjj heelemaal niets door de jtroepen van Abd-el-Krim tot nu toe onmogelijk geworden. Volgens een ander bericht schij nen de Riffijnen hier het verdedi gingsstelsel indertijd door de Turken op Galipoli toegepast te hebben na gevolgd. Er loopen veldsporen langs de kust, .zoodat de kanonnen snel verplaatst kunnen worden. De verdediging is uitstekend in gericht, en van de plaatselijke gesteldheid is goed gebruik gemaakt. Zoo is bijv. van natuurlijke holen profijt getrokken om daar kanonnen op te stellen, die dus tegen vijande lijke vliegtuig aanvallen beveiligd zijn Wat de uitrusting der Riffijnen met wapenen betreft, is gebleken, dat o. a. wapenen gesmokkeld werden met twee vliegtuigen, die aan een parti culiere maatschappij toebehoorden, en op de kust van Italië opstegen. Eerst voor enkele dagen is het een Fransche torpedoboot gelukt een de zer vliegtuigen te vangen. De Parijsche bladen hechten al le groote beteekenis aan de bespre kingen der geallieerde ministers van buitenlandsche zaken in verband met de a.s. onderhandelingen over het veiligheidspact. Vooral voor de kwes tie van een veiligheidspact voor de oostelijke grenzen van de vraag of de bondgenooten van Frankrijk in het Oosten aan de onderhandelin gen zullen 'deelnemen bestaat veel belangstelling. Echovde Paris meent te weten, dat Briand voor de stich ting van een gedemilitairiseerde zone in het Oosten is. Volgens de Petit van. Je hebt geen heel goed geheugen, beste Paul. Kom, laten we ons een beetje haasten. Heel goed. Ik zal doen, wat je ver langt, ofschoon ik liever Maar wij zul len zonder twijfel niet heel lang blijven. Zij kwamen aan het huis in het Pare Monceau. Mariana voelde haar vrees verdwijnen het salon van Silverstein was verlicht. Het was de vrouw van den bankier, die hen ontvingPaul en Mariana kon den bij haar komen, wanneer ze wilden ze waren altijd welkom. Mevrouw Vernier vroeg zich echter af, of ze zich ook te vroeg blij gemaakt had. Het kon best zijn, dat de vrouw van den bankier alleen was. Maar ook deze zorg verdween weldra, want Silver stein trad binnen. Hij scheen verrukt over het bezoek. Het gelukte Mariana zonder veel moeite om hem alleen te spreken. Hoe komt het, dat men u in geen twee dagen heeft gezien? vroeg zij. Ik dacht dat u ziek was. Ik had het zeer druk, antwoordde hij. Ik moest me daarom tot u begeven. Ik ben er u oneindig dankbaar voor. Ik verveel me nog al aardig met mijn vrouw alleen. Waarom bleet u er dan? Omdat ik je verwachtte. Mariana beet zich op de lippen. Niets verraste dezen Silverstein toch. Hij gaf een nieuw bewijs van zijn voorzienden geest, door verder te vragen Wordt vervolgd.) tenajelanoslraat en Wordt vervolgd),

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1