Tweede Blad voor hei Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, 4535. Vrijdag li September Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL DAMRUBRIEK. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Die ellendige Rugpijn! Ilebt gij onophoudelijk pijn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwendoor de marteling van rheumatische pij nen? Voelt gij u oud, uitgeput en_ont- moedigd, dot', terneergeslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zijn! !Hebt gij ooit aan uw nieren ge el acht? Dat moest gij gedaan heb ben! De nieren zijn de filtersf van het bloed en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nie ren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergif ten verspreiden zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te denken tijd om voorzorgen te nemen tegen chronische nierziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te helpen, vóór zich meer ernstige ziekten kunnen ontwikkelen. Ver-- waarl oozing is gevaarlijk en leidl vaak tot mheumatiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneeslijke kwalen. Ge bruik zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale genees middel voor verzwakte nieren. Zij hebben duizende gevallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlanclsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Petten, moderne ruiten en gabardine 155 165 175-T-185 Overhemden met boord en manchetten 225250 275 - 295 Dassen zelf binder 36 - 50 60 Strikjes 45—50 - 60 - 65 Strafzitting van het Kantongerecht van Vrijdag 4 September 1925. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het openbaar Ministerie (plaatsvervangend)H. J. v. Eggelen. GriffierMr. W. Ruitinga. 't Zijn weer liefst 148 zaken, die op de rol pareeren. 36 dezer betreffen leden van de vrouwelyke sexe uit Veen, die op 1 Juli j.l. haar plicht, om te gaan stemmen, hadden verzaakt en daarvoor volgens den Burgemeester van Veen geen geldig excuus hadden kunnen bijbrengen. Uit de stukken bleek dat eenige gemoedsbezwaren hadden, terwijl andere juist dien dag hevig gekweld werden door kiespijn, buikpijn, hoofdpijn en nog heel wat andere pijntj;s. Een paar waren er die tegen de wet hadden gezondigd omdat hare mannen niet hadden gewild dat ze gingen stemmen en deze hadden nu aan den veldwachter verklaard »ik moet mijn man onderdanig zijn, want daar moet ik mee leven en die is er tegen. Wat een juweeltjes van vrouwen zijn zulke toch en dat in den tegenwoordigen tijd I 't Ging ons dan ook werkelijk ter harte dat de Kantonrechter zelfs voor het argument ïonderdanigheid aan den man* onvermurw baar bleek te zijn en ook haar evenals hare andere lotgenooten met fl.00 boete subsidair 1 dag hechtenis strafte. Zeker is en dat is ook maar heel gelukkig dat het dorpske Veen nog niet veel suffragettes of Amerikaansche kiesrecht, vrouwen rijk is en dat de Veensche vrouwen over 't algemeen nog het goede voorbeeld geven om vooral onderdanig te zijn aan haar echtgenooten en zich liever bezig houden met pap koken dan met politiek. J. v. d. O., arbeider te Dessen, was met een aalschaar bezig geweest. Beklaagde voerde tot zijne verontschuldiging aan dat hij aal had willen vangen voor een zieke, die op advies van den dokter visch moest eten. De Kantonrechter zeide dat hy dit wel wat vreemd vond, want aal is toch veel te vet voor een zieke. Maar weet je wat, aldus de Kantonrechter, we zullen de verdere behandeling 14 dagen uitstellen en dan wil ik je de gelegenheid geven om met een briefje van den dokter bij me te komen, waaruit dan moet blijken dat de zieke op diens advies aal moest eten. A. W. v. A„ opzichter der gemeente werken te Dordrecht had aan den Nieuwen- dijk roet eene snelheid van 36 K.M. gereden. Beklaagde hield een lang betoog, waarin hij op zeer wetenschappelijke wijze allerlei feitelijke en juridische kwestie's naar voren bracht, 't Eigenlijke kwam echter hierop neer, dat niet hij, maar een ander de auto had bestuurd, 't Juridische gedeelte, dat liep over art. 15 der Motor-en Rijwielwet, werd direct door den Kantonrechter weer legd, terwijl, wat de feiten Betreft, de zaak 14 dagen werd aangehouden met last tot dagvaarding der verbalisanten. Dat beklaagde veel aan juristerij had gedaan, kon ons uit zijn woorden nu niet direct blyken en het verwonderde ons dan ook geenszins dat de Kantonrechter beklaagde toevoegde dat bij stellig meeer gedaan heeft aan bouwkunde dan de rechtsweten schap. En nu de zaak tusschen Bart en Wout uit den Dussenschen polder. Bart S. is landbouwer en veehouder eri nu was een zijner koeien door een droge sloot uit het weiland gegaan en terecht gekomen op het bouwland van Wout, dat bepoot was met aardappelen. De Kantonrechter vroeg aan Bart of Wout R een gezellig oud mannetje van 76 jaar, hem wel eens eerder had gewaarschuwd. BartJa, ééne keer, Edelachtbare en toen heb ik er prikkeldraad langs gezet. WoutHo, ho, Bart, nie liegen. Ik heb oe wel vijf en zeuventig rnaol gewar- schouwd en meugelijk nog wel dikker. Bart Ge het me mèr ééne keer ge- warschouwd en toen hek er daodelik prikkeldraad gezet en hek oe een mud èrpel willen geven. WoutErst hebben oe koei m'n kol - planten afgevrèten en toen m'n mangel- wortels en ik heb een hoop schaai aan jou gehad. Ik heb oe 15 gulden schaai- vergoeiing gevraagd, mèr dè was veul te wènig, 'fc mot zeker dartig gulden zijn. De ètpel kun de zelf wet opèten veur mijn part. De Kantonrechter tegen WoutIk ge loof dat je woekerrente gaat rekenen, want het bedrag gaat wel wat te snel de hoogte in, eerst f15.00 en nu al f30 00. WoutNeeje, neeje, dartig gulden mot het zijn. De getuigen Joh. Heeren en Heijmans verklaren vervolgens dat ze een vaars met een ketting aan op het land van Rijkers hebben zien loopen. Het schadebedrag kan echter door hen niet worden opgegeven. Weet je wat, aldus de Kantonrechter, laten we trachten te middelen. Wout vraagt f 15.00 en as jij, Bart, nu f7.50 geeft, dan is de zaak aan den kant. WoutNeeje, ik mot een tientje hebben. Kantonrechter Kom Wout, 't is te flauw om over te praten, laat die rijksdaalder nou vallen en alles is aan den kant. Je gaat de zaak dan afdrinken en je bent weer als vroeger de beste vrienden. Je hebt niets aan al die ruzie. WoutVerruit dan mèr, omdat de Kantonrechter het zeet. Mèr (tegen Bart) gij mot het me kommen bringen, want haolen bij jou doe ik het nie. BartNou, dan za'k het wel laoten bringen. De Kantonrechter zegt blijde te zijn dat deze quaestie ook al weer is opgelost en veroordeelt Bart nu tot f 0.50 cent boete of 1 dag hechtenis. J. L. v. O. en H. W. v. R landbouwers te Wijk, kunnen het bitter slecht met elkaar vinden, hetgeen zijn oorzaak vindt in eene familiequaestie, zooals v. R, ver telde. Nu had v. R. tegen v. O. proces verbaal laten opmaken, omdat v. O., die met een kar op den weg reed, v. Rdie ook met een kar op den weg reed en wel achter v. O., niet had willen laten passeeren. Beklaagde v. O. zeide dat bij v. R. met groote liefde voorbij had willen laten, maar dat de halster van zijn paard viel, waarop het paard trapte en dat zoidoende niet naar rechts kon worden uitgehaald. Getuige van Rijswijk zeide dat beklaagde zijn paard sterk aanzette, zoodat het galop peerde, toen hy aan de linkerzijde wilde passeeren en toen hy later stilstond en v. R. wilde passeeren trok beklaagde het paard rond, zoodat eens botsing onver mijdelijk was. v. O. plaagt mij altijd, aldus getuige van Rijswijk. Getuige A. Vos, zegt dat 't geheele ge valletje naar zyne meening, niets anders is dan zucht om elkaar te plagen. De Kantonrechter gaf èo v. O. èn v. R. een standje en zeide dat hij zich in het geheel niet geroepen gevoelde om in allerlei flauwe familiekwestie's partij te kiezen. Familiekwestie's hooren thuis bij den burgerlijken- en niet by den straf rechter. Veroordeeling f 0.50 boete of 4 dag hechtenis. A. J. d. B. te Du3sen zou op 28 Juni j.l. in staat van dronkenschap verkeerende eenige personen tot vechten hebben uit gedaagd door met een geopend knipmes rond te zwaaien. Beklaagde ontkent en zegt niet erg dronken te zijn geweest. De. veldwachter verbalisant Hijmans, als getuige gehoord, zegt zelf alles gezien te hebben en ook dat drie personen hem het mes hebben afgenomen, 's Avonds is be klaagde nog eens met zijn jas uit op den weg geweest om te probeeren om te vechten. Getuige zegt voorts dat beklaagde erg lastig is en veel vecht. De Kanton rechter gaf beklaagde een raken uitbrander en zegt dat hy »het mes* als vechtmiddel buitengewoon sterk afkeurt. Hij noemt het een schandaal om zoo maar een mes uit den zak te halen en daarmede een ander te willen snijden of steken dat zijn meer dan schooiersmanieren, die er uit moeten en daarom is streng te straffen voor zoo iets alleszins aan te bevelen. Beklaagde kon nu met f25.00 boete of 10 dagen hechtenis naar huis gaan. Nog een Wijksche burenquaestie komt in behandeling. J. v. d. W. koopman te Wijk en zyn buurman G. van der Heyde zijn geen dikke vrienden, 't Gaat hier over kippen en dat is begrijpelijk, want los.'oopende kippen zijn altijd mooie onder werpen voor buren, die elkaar niet best kunnen lijden, om elkaar een hak te zetten. Zoo ook hier. In den tuin van van der Heijden liepen 4 kuikens van beklaagde. Nu had van der Heijden, die als getuige werd gehoord, volgens zijn verklaring van beklaagde al wel 25 maal gewaarschuwd, maar 't hielp niets. Beklaagde bekende, en voegde er aan toe dat v. d. Heyden met een klomp naar de arme diertjes had gegooid. Over 44 dagen wordt de be handeling voortgezet en alsdan als getuige nog gehoord de veldwachter Hak. Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450 475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 Het sterk optreden van een rupsje in de appelbooinen. Allerwege in. het land, maar vooral in het Oosten en Zuiden treedt hoofdzakelijk in de appelbooinen, soms ook in andere ooftboomen, be schadiging op waarbij de bladeren bruin worden en er uit zien of zij verschroeit zijn. Bij nauwkeuriger beschouwing blijkt, dat aan een zijde der bladeren het bladmoes wegge vreten is, zij zijn z.g. geskelleteerd en de overblijvende opperhuid is bruin geworden. Verder zijn de bla deren aan een zijde omgevouwen en bet omgeslagen stukje aan de rest vastgesponnen, of wel 2 of 3 blade ren zijn aan elkaar vastgesponnen. In die spinseltjes vindt men (de daders, de kleine, gele, zwart ge vlekte zeer beweeglijke rupsjes van het skelleteermotje der ooftboomen (Simaethis pariariia). De thans aan wezige rupsjes, die nu ongeveer aan het verpoppen toe zijn, waartoe zij zich in een witten cocon op de vreet- plaats inspannen, zijn die van de 2e generatie, de eerste generatie, die veel minder talrijk in de maand Juni aan wezig is, ontstaat uit eieren, welke gelegd zijn door de kleine, in hoofd zaak bruingrijze moties, die in het een of ander schuilhoekje hebben overwinterd. Het insect doet zelden schade van beleekenis, en ook dit jaar zullen er hoe algemeen en, hevig de plaag ook is, wel geen blijvende schadelijke gevolgen voor de hoornen uit voort vloeien, zelfs niet bij kaal- vraat, en wel omdat de beschadiging eerst laat in den zomer plaatsvindt. Wel is bet mogelijk dat bij zeer sterk aangetaste boomen de vruchten te vroeg noodrijp worden en misschien te vroeg afvallen, doch in het vol gend jaar izullen de boomen zich hoogstwaarschijnlijk weer normaal ontwikkelen. Bestrijding zou kunnen plaats heb ben door bespuiting der boomen met een maaggif, doch daarvoor is het nu te laat, deze bespuiting moet n.l. plaats hebben, als het bijeenspinnen der bladeren pas begonnen is. Er bestaat eenige kans, in verband met het 'dit jaar betrekkelijk vroeg in den tijd optreden der tweede ge neratie, dat zich nog een derde gene ratie van rupsjes vertoont. Deze zou dan nog door' bespuiting bestreden kunnen worden doch noodig zal dit waarschijnlijk wel niet zijn, daar deze late rupsen dan vermoedelijk wel voor het grootste gedeelte ten gevolge van nachtvorsten of ongun stig weder zullen omkomen. Nadere inlichtingen worden gaar ne verstrekt door den Plantenziek- tenkundigen Dienst en door de bij dien Dienst werkzaam zijnde amb- naren te Wageningen. Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Het oplossen van een probleem. (Vervolg.) De vorige week hebben we ge zien, hoe, na den aangegeven dia gramstand, Wit twee waardel. schij ven gekregen Leeft: 23 en 44. Het ondoordacht wegspelen komt nog maar al te dikwijls voor, en 'l spreekwoord zuinigheid bedriegt de wijsheid" wordt in het damspel vaak bewaarheid. Als wij nu de witte schijf van 43 op 38, en de zwarte van 34 op 40 plaatsen, krijgen iwe onderstaande positie. Stand in cijfers: Zwart 5 schijven en 1 dam op: 17, 21, 22, 25, 40 en dam op 11. Wit 6 schijven en 1 dam op: 9, 23, 31, 35, 38, 44 en dam op 19. Wit begint en wint. Voordat we de oplossing gaan ont leden zooals dat behoort, zullen we dit eerst trachten te doen, zooals dat nog te vaak geschiedt: door te zoe ken, zonder eerst onderzocht cn na gedacht te hebben. Eerst 19—2. Mis! de naslag is aan zwart, en daarmede remise. Dan vol moed 19—13. Ook niet goed! Zwart moet weer na-slaan, neemt 3 schij ven weg, ,en ,t is daarbij oppassen voor den witten dam. Nu wordt 'tal wat lastiger. 9—4. Het resultaat is weinig gun stiger, want na 9—4 volgt 40x49 4X2 (gedw.) 49x36. Wil Wit nu schijf 17 bemachtigen om met vier stukken de winst te forceeren, dan speelt zwart tdirect 36—47, hierna 25—30, 47x15 en is verzekerd van de remise. Toevallig ontdekken we nog een variant, dus maar weer geprobeerd. We spelen nu als volgt: 38-32 40X49 31-27 22x31 19-13 (A) 49x27 9—4 dam. 27x9 4x2 31—37 enz. Helaas! remise. Nu nog eens den afwijkenden va riant, aangegeven d oor (A)op touw gezet, of die nog winst geeft. 9-4 49X27 19—30 (de beste) 25x34 23-18 27x13 4x40 31-37. ook remise en anders niets. Zoo zachtjes aan geven we de schuld aan den problemist, verge tende dat het eindelooze zoeken de schuld van onszelf is, door de ver keerde methode van oplossen. Volgende week zullen we eens zeg gen, hoe ,twèl moet; we gaan dan t probleem ontleden. Theorie die in practijk te brengen is. Werkendam. Woensdag 2 Sept. is hier de verjaardag van H M. de'Koningin op fees telijke wijze herdacht. Het weer liet zich een dag te voren heel slecht aanzien en ziet, Woensdagmorgen klaarde de lucht op en werd het mooi weer, zelfs met zonneschijn zoodat met recht van het Oranjezonaetje gesproken kon worden. Ongeveer 8 uur deed het muziekcorps iKunst na Arbeid« uit den Biesbosch z'n vroolijke tonen hooren en brachten de stemming er reeds in. Spoedig verzamelde zich eeti menigte achter de muziek en zingend trok men naar het feestterrein. Na het corps had zich opgesteld een wagen, waarin de post duiven van plaatselijke vereen, zaten die tijdens de volksspelen zouden opstijgen. De Possduivenvereen. komt een woord van dank toe voor hare medewerking in deze. Precies 9 uur vangen de volksspelen aan. Da deelname was heel groot en was dan ook een alleraardigst gezicht dat groote getal jongens en meisjes door elkaar te zien spelen. Vooral het tobbetje stekan deed menige jongen een nat pak bezorgen, geen wonder dat er vroolijk werd gelachen. De stoelendans viel zeer in den smaak van de deelneemsters en gaf ons vroolijke mo menten. De wedloop met hindernissen toonde de behendigheid van vele jongens evenals het touwklimmen. Het ringsteken op fietsen was bijzonder aardig doordat de meeste deelneemsters hare fietsen leuk hadden versierd. Na afloop van de volks spelen stegen de postduiven op, hetgeen zeer in den smaak van het publiek viel. Reeds vertoonden zich eenige jongens met witte kielen eti zwarte broekjes op het terrein, die zouden deelnemen in de Estafetteloop. Ook dit nummer, toonde de buitengewone vlugheid van de deelnemers. Er werd werkelijk zeer vlug geloopen. De uitslag van de diverse spelen volgt hiermee Tobbetje steken le pr. S. v. d. Gtelt, 2e pr. K. Paai.s, 3e pr. P. Desnik. Wedloop met hindernissen le pr. L. Versluis, '2e pr. P. Vos, 3e pr. T. de» Hollander. Touwklimmen le pr. Corn, den Haan, 2e pr. B. v. d. Heuvel, 3e pr. G. v. Veen. Zakloopen le pr. J. v. Doesburg, 2e pr. Jtnneke Rijkers, 3e pr. Hendrika Ver sluis, 4s pr. Dientje Schaddelee. Ringsteken op fietsen le pr. M. Hage, pr L. v. Herp, 3e pr. J. Koek. Stoelendans le pr. W. Visser, 2e pr. C. v. Veen, 3e pr. A. v. d. Heuvel, 4^ pr. F. v. d. Schuit. Bij een tweetal spelen waren 4 prijzen, omdat de heer B. v. Ridderhof pryzen be schikbaar had gesteld. Estafetteloop le pr. ploeg W. v. Pelt, B. Geerlof, L. D. Rijkers, J. v. d. Straate», 2e pr. ploeg C. v. Oversteeg, G. v. Wijk, T. Roubos, J. de Dunnen, 3e pr. ploeg Fr. Roubos. B. Roubos, A. v. d. Berg, H. Visser. De feestelijkheden werden opgeluisterd door het Muziekcorps »Kunst na Arbeid* dat zich goed van zjjn taak heeft gekweten. De stemming onder het publiek was uit stekend zoodat dan ook, toen het bekende muziekcorps »Crescendo« van den Nieuwen- Jijk met zijn populairen directeur O. Wal raven met volle rnuzisk het terrein op mar cheerde, geen handen genoeg waren orn de menschen van toegangsbewijzen te voor zien. De behendigheidswedstrijd, j een nieuw nummer ving half twee aan en ongetwijfeld is dit nummer zeer in den smaak van het publiek gevafer, vooral de wip waarover men met de fiets heen moest rijden gaf aardige tooneeltjes te aanschouwen. Vlug heid en behendigheid was hier by ook weer het voornaamste. Ondertusschen hadden zich de ringryders opgesteld, hiervoor is de liefhebberij altijd heel groot. Er waren hiervoor 32 deel nemers. Er werd keurig gereden en de leiding was in goede handen. Precies op tijd was de ringrijderij met rijtuiigen afgeloopen en verschenen om 4 uur ringrijders op los paard. Vooral trok de aandacht der deelnemers als dames verkleed en die nog al eens de lachlust van het publiek opwekte. Ook bij dit nummer bleek hoe handig zij met de paarden wisten te manuevreeren. De uitslag van de middag-weddstrijden was als volgt Behendigheid wedstrjjd le pr. J. v. d. Straaten, 2e pr. G. Baggerman, 3e pr. A. Vos, 4e pr. G. Vos. Rirgryden met 2 wielige rytuigen le pr* en eereprijs C. v. d. Linden f 40. en nikkelen paardengebit 2e pr. C. Groene- veld f 30.3e pr. Honcoop f 20,4e pr. G. v. d. Meijden f 10 Ringi*tjden iospaard le pr. J. Verwoerd, 2e pr. J. de graaf, 3e pr. G. v. d. Wiel. Om 7 u,'ir begaven zich reeds menschen naar het teri'ein, om zeker te zijn van een goede plaats, ten einde te kunnen genieten van het concert dat gegeven werd door »Crescendot. De verlichting was schitterend en een woord van lot komt toe aan den installa teur, de heer P. J. Eede. Eindelijk omstreeks half 10, kondigde de eerste vuurpijl, dat het vuurwerk zou beginnen. Het vuurwerk was mooi. Na afloop verspreidde zich de massa in vroo lijke groepjes, die zingende door de straten trokken. Werkendam kan met genoegen op dit feest terug zienalles is schitterend afge loopen. jtftttwslilad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5