Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard, 10, 4535. Vrijdag 11 SepMer ijsiroop Jan Geertzen, Plaatselijk Nieuws Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Andel. Gedurende de maand Aug. 1925 zijn aan de schutsluis te Andel gepasseerd 3101 vaartuigen, tesamen met een inhoud van 49992 M®. Bommelerwaard. Met den aardappel oogst ziet het er hier lang niet gunstig uit. Naar het zich liet aanzien zou het beschot van de latere soorten over 't algemeen wel bevredigend zijn, de vroegere soorten hadden te weinig regen gehad, dus waren slechts middelmatig. Nu heeft het natte weer der laatste dagen de ziekte in de late aardappelen zich zoo uitgebreid dat op sommige akkers, vooral in de eigen heimers en Red-Star, er weinig zullen overblijven. De handel is dientengevolge lusteloos. Prijzen f 2.40 f 2 50 per 11.L. Hooi eveneens stil. Gameren. A.s. Zondag 13 Sept. hoopt des voormiddags in de Herv. Kerk alhier op te treden ds. Ewoldt uit Raamsdonk, vroeger alhier. Dassen. De Dussensche kermis staat weer voor de deur en duurt van 13 tot 15 September. Kwamen er andere jaren een schommel en draaimolen enz., dit jaar zal behalve eenige kleinere vermakelijkheden en de hier nooit ontbrekende suikergoed- kraaam van IJpelaar, de alombekende schouwburg van den heer Bakker, hier worden geplaatst als voornaamste attractie. Daar zooiets hier in Dussen zeker tot de zeldzaamheden behoort, twijfelen we ook niet of hiervan zal druk gebruik gemaakt worden, vooral daar waarschijnlijk prachtige stukken opgevoerd zullen worden met een groot aantal artisten. Toen maandagmiddag bij de aan besteding der bieten werd bekend gemaaakt aan wie het was gegund kwamen J. en diens zoon uit Drongelen hiertegen op en beweerden deze heeren onder vreeslijk vloeken dat het niet eerlijk was gegaan. De caféhouder ging daarop naar hen toe en verbood in zijn lokaal te vloeken, waarop de woesteling deze een duw gaf zoodat hij bijna achterover viel. Direct schoten verschillende personen toe om de behulpzame hand te bieden. Hierop trok hy een mes en zett8 hiermede een persoon uit Dussen achterna, welke echter de vlucht nam, die hij echter niet acherhalen kon, waarop hij weer terug ging naar het café. Daar stak hij in den band der biljart en in een der pas geverfde deuren, zoodat het mes er in bleef steken en hy het er met kracht weer uit moest trekken. De Rijksveldwachter Tevisse, welke ondertusschen was gewaarschuwd, verscheen zeer spoedig ter plaatse en pakte, met be hulp van den heer A. Kuijpers, politieagent te Waalwyk, een dorpsgenoot juist met verlof, den woesteling en werd deze toen in het daarvoor bestemde lokaal opgesloten. Procesverbaal is opgemaakt. Tijdens het zwaar onweer van Vrijdagmiddag sloeg de bliksem op den toren der R. K. kerk en op verschillende plaatsen op het electrisch net, terwijl by dhr. A. Verhoeven eenige ruiten werden stukgeslagen. De Fanfare »Wilhelmina«; alhier zal ter gelegenheid van de kermis a. s. een maticé geven in de zaal van Hótel Leemans. 's Graveraoer. Op 5 October zal de militieplichtige A. Smits uit deze gemeente worden ingelijfd. Herpt. Maandag hield de Schutterij iSt. Catharinac haren jaarlijkschen teerdag. Deze ging tevens gepaard met een onder- lingen schietwedstrijd op de >Wip«. Al kwam er nu en dan een bijzondere toegift van Pluvius, toch was de wedstrijd goed bezocht en de kamp was hevig. De prijzen werden door de volgende leden behaald le pr. Corn, de Kort 9 p.2e pr. Jac. Kuys met 9 p. 3e pr. Am. de Kort 8 p.4e pr. Adr. v. Sprang 8 p. 5e pr. Bast. v. Sprang 7 p.6e pr. Adr. de Kort 6 p. 7e pr. Joh. v. d. Wens 6 p. 8e pr. Mart. Fitters Antz, 6 p.9e pr. Nic. de Kort 5 p. 10e pr. Joh. v. Sprang 4 p.lie pr. Mart. Titters Johz. 3 p. 12e pr. G. v. d. Wens 3 p., alles in 10 schoten. Hierna werden de prijzen in het schutslokaal uitgereikt. Naar wy vernemen bestaan hier bij het bestuur der harmonie ernstige plannen om eind October of begin November een wedstrijd te geven in komische voordrachten. Er zullen alsdan flinke prijzen worden be schikbaar gesteld. Meeuwen. Door de Bjjz. Commiesie voor de Waterschappen uit de Staten van N.«Brabant, werd Dinsdag j.l. in het café Smits alhier zitting gehouden, tot het aan- hooren van het voor en tegen omtrent de voorgestelde oprichting van het nieuwe Waterschap het Noorderafwateringskanaal. De Voorzitter der commissie opende de vergadering en deelde mede, dat deze bijeenkomst belegd is om eens persoonlijk voeling te krijgen met de voor- en tegen standers. Hij hoopte, dat de besprekingen een zakelyken en aangenamen toon zouden hebben. Spr. vreest, dat vele belangheb benden nog niet voldoende de zaak over zien en niet verder zullen hebben gekeken dan op eigen terrein, doch niet vergeten mag worden, dat het een algemeen belang is. Overal zijn klachten te hooren, omtrent waterstaatstoestanden en hij heeft ge schiedkundig gehoord, dat het hier in den Polder niet is zooals het zijn moet. In korte trekken wordt de algemeene opzet nagegaan. Een centraal lichaam zal beter de belangen van de gezamenlijke polders kunnen voorstaan dan eik polderbestuur afzonderlyk. Daarby blijft iedere polder baas in eigen huishouden. De classificatie is slechts voorloopig. Later kan het best goed zijn, dat zoo noodig en wenschelijk een nieuw classificatie wordt voorgesteld. Voorts wordt er door de oprichting van het Waterschap niets gepraejudicieerd omtrent de uitvoering van eenig werk. Het nieuwe lichaam blyft in deze geheel vrij tot oordeel en beslissing. De heer G. Branderhorst houdt daarop een breed betoog over slechte ontwatering en staaft zulks met een aantai cyfers, datums en voorbeelden. Hy memoreert de groote kosten verbonden aan de tegen woordige bemaling bij hoogen waterstand in het Noorderafw.kanaal, wat beslist ver beterd kan worden door de oprichting van het nieuwe Waterschap. De heer A. D. v. d. Schans brengt in 't midden dat hij bijna altijd, wanneer hij in Den Bosch een Statenzitting is gaan bijwonen, de boodschap van hier heeft meegekregen, zorg voor een verbetering van den bestaanden toestand, laat ons recht wedervaren, door opheffing van de nadeelige gevolgen, voortgevloeit uit de totstand koming van den Nieuwen Maasmond. De heer J. v. Campen zegt, dat Bran derhorst sterk naar voren heeft gebracht, dat een groot gedeelte van den Polder groot waterbezwaar heeft. Hij is het daarmede niet eens. Hy zwaait den Voorzitter van den Polder van Meeuwen alle lof toe, voor de wyze waarop hij den Polder doet bemalen en heeft gezien, dat ook de Voorzitter, evenals spr., graag land aankoopt in de lage gedeelten van den Polder en dat de oogst daar zeer goed staat. Dit pleit dus niet voor de bewering van Branderhorst. Peilsverlaging zou zeer zeker voordeel opleveren, want veel water loopt dan uit zich zelf weg zonder bemaling, doch we moeten de geheele zaak bekijken. Wanneer hier de Polder verbetering wil, dan moeten ze dit ook zelf betalen en niet anderen laten meebetalen. Ieder moet zelf maar zijn land verbeteren. De Polder van Meeuwen is er niet zoo slecht aan toe als Branderhorst voorstelt. De heer v. Buuren heeft altijd gezegd, we moeten met zijn allen probeeren zoo weing mogelijk last en zooveel mogelijk genoegen van het Noorderafw.kanaal te hebben. Hij memoreert vroegere pracht- toestanden, betreffende afwatering en be vloeiing en aangezien we die door de ver legging van den Maasmond zijn kwijtgeraakt, is het niet meer dan recht en billijk dat het Ryk nu helpt. Vroeger hadden we dagelijks eb en vloed, willen we thans 2 of driemaal een lagen stand in de week, zoodat de Polder voor een gedeelte zonder bemaling loozen kan, dan moeten we de kosten van verbetering niet zelf betalen, doch het Rijk. Spr. is er vast van overtuigd, dat als de Polders als één man voor hun belangen opkomen, er verbetering zal komen. Van Campen wil hy opmerken, dat zijn oogst op het bedoelde lage land zoowat 7 van een gewas zal zyn, terwijl hij het gewas van v. Campen aldaar juist het maailoon waard schat. Dus geen bewys van goede toestanden. De heer Schilders begrijpt niet goed, waarom vroeger de polderlasten maar f 4 I en nu f 11 zijn en waarom er vroeger tweemaal daags eb en vloed was en tegen woordig niet meer. Voorziening in goed drinkwater zal voor velen hoofdzaak zijo. De heer G. Branderhorst memoreert slechte toestanden. Een voorbeeldin Augustus 1917 stond de weg naar Wijk 8 dagen onder water, tengevolge van veel regenval. Het vee moest zelfs uit de weide gehaald worden. 9 achtereenvolgende dagen moest er, ten kosten van veel geld, gemalen worden. De Voorzitter constateerd één ding, en wel, dat er tot zijn genoegen nog geen enkel grondig bezwaar tegen de oprichting van het nieuwe Waterschap is geuit. Te veel nog zit het eigen belang voor. Er zyn tegenstrijdige belangen, zeer zeker, maar die z.i. ook alleen door nauwe sa menwerking worden opgelost, dat staat by hem vast, dat daardoor de lasten voor de Polder veel minder zullen worden. De heer v. Campen hoort met genoegen, dat de commissie uitsluitend de behartiging van de belangen van de Polders beoogt. Vroeger werd het oude Maasje gebruikt als vaarwater. Honderden bunders konden daarvan gebruik maken. Onbegrijpelijk is het, dat thans een dergelijk belang zoo maar prijs zou worden gegeven. Daarom is het zaak op te letten wat te doen. Vast staat dat de lasten bij oprichting van het Waterschap aanmerkelijk hooger zullen worden. De Voorzitter brengt in het midden, dat wanneer door een kleine verhooging van lasten een enorm voordeel kan worden verkregen, het algemeen cultuurwezen kon worden verhoogd om zoo te zoggen, of waardevermeerdering der gronden, dat dan eigenlijk van geen verhooging of nadeel mag gesproken worden. De commissie is thans bezig de kwade gevolgen van den Maasmond zoo goed mogelyk weg te nemen. De bemalingskosten moeten z.i. in de toe komst minder worden. Al zal er in de eerste toekomst een kleine verhooging zijn, dan mag dat, gèz.en de voordeelen, nog geen verhooging van lasten heeten. De heer v. d. Schans komt nog eens terug op het gesprokene omtrent gebruik van bet Noorderafw.kanaal voor vaarwater. Thans kunnen de belanghebbenden als het ware vragen wat ze willen, maar de zekerheid is er, dat het Ryk er niet op ingaat als zoodanig. Een centraal lichaam, dus gezamenlijk, zal dat vee! beter en met meer succes kunnen doen, dan thans ieder individueel als zoodanig. De heer v. Buuien vraagt v. Campen, waarom de lasten verhoogd zuilen worden. Dussen kreeg 90 pet. in de kosten van watervoorziening en Eethen een zeer groot bedrag. Waarom wij dan niet Recht en billijkheid eischen, dat het Ryk ook hier bijspringt. De heer v. Campen meent, dat men hier te veel vertrouwen heeft. Een Staten-, tevens Kamerlid, die hij bij name noemt, heeft hem medegedeeld, dat het Rijk geen cent betalen zal. De heer G. Branderhorst meent, dat als dat waar is, het zooveel te meer noodig is dat het centraal lichaam er komt. Hij gelooft van die mededeeling evenwel niets. Verschillende Waterschappen hebben rijks subsidie gekregen, gezamenlijk zelfs in de millioenen, en waarom zouden dan hier niet die onnoozele f 50.000 te krijgen zijn. De Voorzitter stemt hiermede volkomen in, waarom daar wel en hier niet. Doch in de eerste plaats samenwerking De heer Kersemakers, Hoofd-ingenieur bij den Rijkswaterstaat, betwijfelt ten zeerste of bedoeld Kamerlid zoo iets gezegd zou hebben. De Staatsbegrooting vermeldt een zeer belangrijk bedrag voor water staatswerken in Noord-Brabant. Komt dus z.i. daarmede reeds indirect conflict. Een van de commissieleden zegt, dat hier alleen spreken de stemgerechtigde ingelanden en vraagt of het wel goed is, daar alleen op af te gaan. Buiten dezen zijn er misschien nog vele kleine eigenaren die voor oprichting zijn. De heer v. Buuren meent daarop wel antwoord te kunnen geven en zegt dat naar zijn overtuiging er zeer zeker ver schillende zijn, en noemt ook een speciaal geval, die de oprichting zullen toejuichen. Thans hebben we altijd oud, stilstaand, vuil water uit het N. A. K. Dit water wordt by vloed het eerst in den Polder gestuwd. Toevoer van Wijk door het nieuw te graven kanaal zal veel beter zijn en kan zelfs altijd stroomend worden ge houden. De heer P. Nieuwkoop is in een an deren polder kleinbezitter, doch zal straks in anderen zin als de heer van Buuren spreken. De heer G. Straver zegt dat de polder- lasten maar steeds hooger worden. De oprichting van het nieuwe waterschap zal die lasten nog meer doen stygen door de bydrage die verleend moet worden. Alles wat subsidie betreft hangt nog in de lucht. Men heeft daaromtrent niet de minste zekerheid. Het nieuwe kanaal is er z. i. niet noodig. Dat alles zai slechts weer verhooging van lasten meebrengen. Een der commissieleden achtte stemming over de zaak van weinig beteekeuis, als gevende geen zuivere beoordeeling. Niette min zal het kunnen zijn een soort graad meter omtrent het voor en tegen. Na gehouden stemming, waarvan de uit slag door de commissie niet werd bekend gemaakt, bleek dat eene kleine meerder heid van stemmen zich voor de oprichting uitsprak. Vervolgens werden de ingelanden van den polder de 4-morgen gehoord, waar vrijwel dezelfde bezwaren en voordeelen wereen geopperd. Van de 9 Ingelanden stemden 4 tegen. Daarna kwam aan de orde de verschil lende polders onder Drongelen en het Aals- veld. Ook hier werden bezwaren genoemd als de thans aanwezige goede toestand die geen verbetering behoeft, vrees voor gelde lijke bezwaren en onzekerheid van subsidie verkrijging. Anderzijds waren er die een nog beteren toestand wenschten en met de commissie oordeelden dat oprichting van het nieuwe waterschap wenschelijk was. Een vrij groot aantal bleef ten slotte tegen de voorgestelde plannen gekant. Met een woord van dank aan de nog aanwezig zjjnden, sloot de Voorzitter de vergadering. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappén aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst! Akker's Nieuwendijk. De alhier gehouden collecte voor den stormramp bracht plm. f 430 op. Benoemd aan de Chr. school alhier Mejuffrouw Tolleg van Rotterdam. De WelEerw. Heer Ds. deBiuijn komt op 't tweetal voor naar de Geref. Kerk te Bedem. Deze week werden door de eier- vereeniging aNieuwendijk en Omstreken« verzonden naar de Rotterdamsche consump tie-veiling 6037 stuks. Men besteedde voor groote kipeieren f 8.25, kleine f 7.00, Ganzen f 15.00, Kalkoen f 11.00, alles per 100 stuks. Door verschillende bladen werd ge meld dat een der leden der Rijks stoom- pont te Keizersveer direct ontslagen was wegens diefstal van een taschje met geld, ontvreemd uit een auto. Bij nader onder zoek is gebleken, dat van geen diefstal sprake is, en dat het bericht uit de lucht is gegrepen. In de maand Aug. werd aan het postkantoor verhandeld, met djn postcheque en girodienst en per postwissel f 59077,80| Tijdens de feestelijkheden te Wer kendam werd door de muziekvereeoiging »Crescendo« vlaggetjes ten verkoop aange boden welke nog plm. f 37.50 op brachten. De aanhoudende regen van den laatsten tijd werkt zeer nadeelig op het te veldstaande koren. Met hooien van toe- maat kan niet begonnen worden, evenmin met het delven der aardappelen. Alles wacht op droog weer en men is zeer be vreesd indien niet spoedig droogte komt, dat de kwaliteit van sommige producten zeer gaat leiden. f Oudendijk. Dinsdagmiddag had hier in tegenwoordigheid van Burg. en Weth. en Gem.opzichter, de beproeving van de brandspuit plaats. Voor de eerste maal werd water betrokken uit de nieuwe brand- pijp, welk tot op een diepte van pl.ra. 20 Meter in den bodem is geslagen, en welke thans overvloedig water bleek te geven. Voor de schoolbuurt zal deze kraan, in geval van nood, goede diensten kunnen bewijzen. Wondrichem. Veiling 9 September. Eigenheimers f 2.60 —2.70 per H.L. Roode Star f 2.60 2.70 Rijswijk. Voor de slacht<ffers van den stormramp werd in deze gemeente f 83,25 gecollecteerd. Raamsdonksveer. De Echtelieden van VarkAndel hopen a.s. Woensdag hun vyftig jarig Huwelijksfeest te vieren. Sleeawijk. Door de bouwkundige Adr. de Jong Pz. alhier werd op 5 Sept. j.l. aanbesteed het bouwen van een woon huis voor G. Sterk C. Hz. te Heukelom in Perceelen en in massa Ingeschreven is als volgt Perceel A (metselwerk) de Zwart Heukelom f 1473. H. Pannenkoek Asperen f 1468. J. P. Verheul Giesendam f 1267.-— W. Duizer Sleeuwijk f 1250. Peceel B (timmerwerk .enz.) de Zwart Heukelem f 1285. L. Pelekaan Sleeuwijk f 1174. Masse A en B W. van Gent Kedichem f 2793. de Zwart Heukelem f 2758. Gebr. de Joode Sleeuwijk f 2525. L. Pelekaan Sleeuwijk f 2424. Gunning aangehouden. Veen. Voor de slachtoffers van den Stormramp is aan het Prov. comité f 103,10 afgedragen. Vlijmen. In hooger beroep stond te recht J. A. v. R., werkman alhier door de Rechtbank veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf ter zake dat hy op 10 Mei 1925 te Elshout H. Verhoeven met een mes heeft getroffen. Beklaagde ontkende en beweerde zelf met een gummistok te zyn geslagen. De mishandelde had niets misdaan. Ech ter beklaagde beweerde, dat Verhoeven de zaak aan den gang gemaakt had. Da mogelijkheid werd ook geopperd dat beklaagde zich vergist heeft in den per soon, en de steek eigenlijk bedoeld was voor een Waalwijkschen jongen. De eisch van den Adv.-Gen. luidde be vestiging van het vonnis. Beklaagde vroeg voorwaardelijke ver oordeeling, doch de president gaf te ken nen dat daar niet op te rekenen valt. Uitspraak 21 September a.s. Wijk. De ziekte in de eigenheimers begint zich alhier te ver;oonen tot dus ver in geen zwaren graad. We zullen hopen dat ze zich niet verder moge uit breiden, daar de oogst een goed vooruit zicht geeft en ook de kwaliteit ervan niets te wenschen overlaat. Well. Verleden |week Zaterdag had alhier door de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk de aanbesteding plaats van de electrificatie van het kerkgebouw, de kos terswoning en catechisatielokaal. Er werd ingeschreven door de firma's. Stuivenberg, Zaltbommel f 413. Merks-van Bruchem, Well f 355.75 Kaljë-Colel, Hedel f 345.50 De Kerkvoogdijen van Ammerzoden en Well besteedden tegelijkertijd aan de elec- triücatie van de Ned. Herv. Pastorie. Dezelfde firma's als boven schreven resp, in als volgtf 310.f 298.20 en f 296. Aan den Iaagsten inschrijver werden beide werken gegund. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEEUWIJK-'s BOSCH jtienwstilad De groote flac

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9