^nd van altena Uitgave; Firma L. J6 VEERMAN, Heusden0 'o, 4536 Woensdag 16 September 1925, Jluiteiilaiidscli Overzicht SS Li Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Omtrent den toestand in Marokko wordt gemeld, dat de Wergha-grens thans vast in handen van de Fran schen is. Nu liet eerste gedeelte van het plan van het offensief ten uit voer is gebracht, zal ook in de ojve- rige .sectoren tot een groot offen sief worden overgegaan. De geheele streek ten Zuiden va.n Djebel Boe lblan (Tazzafront) wordt tnans dooi de bezetting van het Ajagebergte dooi de jFranscüe troepen beheerscht. Na de eerste successen der Fran- sche troepen in het offensief aan liet .Wergha-front gunt de bevclheb- ber maarsch. Petain den manschap pen thans eenige rust. Zijn staf or ganiseert ondertusschen verbindin gen met de achterhoede en bouwt zoo snel mogelijk wegen en bruggen. Een poging, welke door de Rif fijnen ondernomen werd 0111 de Franschen terug te dringen, mislukte. De Fran schen hebben negen mijl grondge bied gewonnen. Defensieve posities worden gemaakt. Abd-el-Krim faal door 500 kameelen hout vervoeren, teneinde de loopgraven te Duani, die door het Spaansche vuur zeer be schadigd zijn, te versterken. Tevens wordt gemeld dat de Spaan sche troepen Lwee mijl zijn vooruit- gerukt en Dargassi genomen hebben. De oorlogscorresp. van de Temps meldt, [dat volgens een bericht uit Tafrant de vijand de heuvelen van Bibane ontruimd heeft en deze be langrijke strategische punten thans door -de Franschen worden bezet. In een hoofdartikel, getiteld „De nevel in Marokko", schrijft de West minster Gazette, dat ongetwijfeld een nieuwe phase ingetreden is. Er zijn aanvankelijk successen te zien, die niet zonder indruk blijven, doch het is hoogst onwaarschijnlijk, dat men in den nog beschikbaren tijd Abd- el-Krim zal kunnen onderwerpen. In dien de Spaansche en Fransche troe pen (dat niet bereiken, wat zij zich ten id oei hebben gesteld, dan moet het duidelijk zijn, dat deze successen tenslotte .toch met een mislukking moeten worden gelijk gesteld. Daar om is het noodig dat de Fransche re geering jiaar vredesvoorwaarden be kend maakt. Doet zij dit niet, dan stelt zij zich aan het gevaar eener ramp ibloot. De Fransche regeering moet openlijk verklaren, wat zij wil; anders zullen aan het eind van den veldtocht de moelijkheden, niet al leen in Marokko, doch ook in Syrië toenemen. Aan de Daily Telegraph wordt uit Tanger gemeld, dat het offensief van Abd-el-Krim in de buurt van Tetoean in zooverre succes heeft gehad, dat de troepen, die voor Alhucemas en Meilila bestemd waren, naar Tetoean gezonden moesten worden. Het Fran sche offensief over een front van 60 K.M. 'heeft over het algemeen suc ces gehad, zoodat de Franschen hun oude linies, die zij in Mei moesten prijsgeven, weer bezet hebben. De toestand der Spanjaarden bij Alhucemas qs echter niet benijdens waardig. De Spanjaarden hebben geen andere transportmiddelen dan dragers. ,Er is geen water en ook le vensmiddelen ontbreken, zoodat al les per schip aangevoerd moet wor den. Bij een mogelijke weersverande ring zou de toestand dus zeer beden kelijk worden. Een ander bericht uil Madrid aan dit blad zegt, dat de Spaansche troepen bij hardnekkigen tegenstand van den vijand hun op- marsch voortzetten. Voordat iBriand Zaterdagochtendt Genève verliet, heeft hij, handelen de luit naam van zijn intergeallieer- de collega's een nota geteekend en verzonden, waarin hij Streseman uit- noodigt deel te nemen aan een con ferentie inzake het veiligheidspact, die in de eerste dagen van October zou plaats hebben. De nota werd rechtstreeks uit Genève naar den Franschen gezant te Berlijn gezon den, maar zal volgens een Bcrlijnsch bericht niet voor heden aan Strese- mann worden overhandigd, omdat het antwoord van Italië, welks strek king niet twijfelachtig is, niet was aangekomen, voordat Briand uit Ge nève vertrok. Nader wordt gemeld, dat de Ita- liaansche'regeering heeft meegedeelt dat diet bereid is deel te nemen aan de .uitnoodiging van Duitschland en aan vde conferentie over het waar- borgverdrag. Vergadering ivan den Raad der ge meente liEUSDEN op Vrijdag 11 September n.m. half acht. Voorzitter: Edel Ach tb. lieer 11. J. van Eggelen. Aanwezig alle heeren, behalve F. Verhoeven. De Voorz. opent om 7.50 de verga dering, waarna de ambtenaar de no tulen der vorige vergadering leest, die iliierop onveranderd worden vast gesteld. i Ingekomen stukken. Schrijven van den lieer F. Ver hoeven inhoudende dat hij wegens lichte ongesteldheid verhinderd is de ze vergadering bij te wonen. Kennisgeving van G. St., dat zij hun beslissing, omtrent de plaats waar elit nieuwe schoolgebouw zal verrijzen, verdagen. Goedkeuring door G. St. van de wijziging gemeentebegrooting. Brief van den Ambtenaar ter sec retarie v. Delft, waarin hij den Raad dank zegt voor de verleende jaar wedde verhooging. Goedkeuringsbesluit van G. St. dei vastgestelde verorden, op keurings dienst van vleesch. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Brief van de gem. Zoeterwoude waarin verzocht wordt, adhaesie te willen betuigen aan jiet door deze ge meente aan de Tweede Kamer ver zonden adres, waarin wordt aange drongen op afschaffing van den zo mertijd. De Voorz. zou ook dit adres maar voor kennisgeving willen aannemen. De heer de Mol zegt een tegenstan der van den zomertijd te zijn. Voorzitter. Dus U zoudt het adres niet voor kennisgeving willen aan nemen en adhaesie willen betuigen? Uhl. Ik vind het in principe niet goed, dat de gemeenteraad zich hier mede bemoeit. Afschaffing van den zomertijd behoort bij de Staten-Gene- raal ,en ligt niet op onzen weg. De gemeenteraad moet zich niet met za ken bemoeien, die op een anders weg liggen. Als Ileusden een plattelands gemeente was dan zou er misschien iets' voor zijn, als de ingezetenen zich per adres tot de Tweede Kamer richtten. De Mol. De zomertijd is iets wat de ongeregeldheid bevordert, op het eene dorp is de tijd zus en op het andere zoo. Voorzitter. Ik geloof dat wij ver standig doen, als wij het advies van mijnh. Uhl opvolgen. B. en W. den ken er ook zoo over, het ligt niet aan den gemeenteraad zich hiermede te bemoeien en daarbij of een gemeen teraad meer of minder sympathie betuigt, zal er ook niet veel aan af of toe doen. Met algemeene stemmen wordt het schrijven hierop voor kennisgeving aangenomen. Voorloopige vaststelling der gem. rekening en der rekening van den vleeschkeuringsdienst. De Voorz. verzoekt de Commissie van onderzoek, verslag van haar be vindingen Le willen uitbrengen. De neer Schmiehausen zegt, Mijn heer de oorzitter, mijneheeren, de Commissie die beiast is geweest met het onderzoek der beide rekeningen heel t mij - opgedragen rapport uiL te brengen. De Commissie neeft ze on derzocht en aiies in orde bevonden en heeft geen op- of aanmerkingen, zoodat we Lot voorloopige vaststelling kunnen overgaan. Op voorslei van den Voorz. wordt hiertoe met algemeene stemmen be sloten. De beide Wethouders ont houden zich ingevolge de wet, van stemming. De gemeenterekening geeft aan een ontvangst ,van i'6522o.y2° en uitgaaf van f54283.155 en sluit alzoo met (een batig slot van f 10937.79. De rekening'van den vleesclikeu ringsdienst geeft aan een ontvangst van 7413.035, |een uitgaaf van f 6341.985 en sluit alzoo niet een batig saldq van if 1071.05. Aanbieding gemeentebegrooting en begrooting van den vleeschkeurings dienst 1926. Beide begrootingen worden in han den gesteld van een Commissie van onderzoek, waarvoor als gebruike lijk door de Voorzitter worden aan gewezen de heeren de Mol, Uhl en Schmiehausen. Verzoekschrift van de beide alhier aanwezige muziekgezelschappen om subsidie voor 1926. In hun adres vragen beide ver eenigingen een subsidie van f 100» B. en \V. stellen voor iedere ver een. tot wederopzegging een subsidie te verleenen van f 50, voor 25 is iede re vereeniging een zelfde subsidie verleend. B. en W. meenen dat een dergelijke subsidie voldoende mag worden geacht. De heer de Mol vindt f 50 niet veel. Voorzitter. ■Het zijn er tweemaal vijftig, i De Mol. Jawel, doch elke veree- ging krijgt slechts f50. Voorzitter. Voor de gemeente zijn liet f 100. De Mol. Dat is zoo. doch f 50 is heel weinig voor iedere vereeniging Voorzitter. Als het waar is wat in het (adres staat, dat de gemeentena ren veel belang in de vereenigingen stellen, dan inoeLen deze maar wat meer steun verleenen in den vorm van contributie verhooging. De gem. heeft toch nog al eenige kosten be halve >de subsidie, 't Vorig jaar is er f300 betaald voor de muziektent. Dan heeft de gemeente het onder houd dezer tent voor haar rekening, dat (ik door elkaar toch ook op f50 per jaar schat. Alles te zaam wordt het voor deze gemeente eeh vrij hoog bedrag, het mag waar zijn dat het voor de vereenigingen niet voldoende is, idoch het is ook slechts een sub sidie. Schmiehausen. (Juist omdat de in gezetenen zooveel belang in de ver eenigingen stellen moeten wij meer dan f50 subsidie verleenen. Die f50 zijn ze kwijt aan hun concerten. De 5 concerten kosten de vereenigingen vijfmaal f7.50 aan hun Directeur. Ik weet wel dat zij de verplichting op zich hebben genomen ieder 5 concer ten te geven, doch als deze meer moeten kosten als ze opbrengen, dan kunnen de vereen, op den duur niet in stand blijven. Voorzitter. Ik moet dhr. Schmie hausen in de eerste plaats opmer ken, dat de 5 concerten die iedere vereeniging moet geven, dezen zomer niet gegeven zijn. Er zijn slechts 3 of 4 concerten in het geheel gege ven, meer niet. De Mol. Elk gezelschap dan toch. Voorzitter. Neen, neen in totaal. De Mol. Het is wel een bij zonde ren zomer geweest, het is dan festival hier en concours daar en als men een paai* van de hoofdpartijen mist dan ,kan men geen concert geven. Voorzitter. Het doel van subsidi- eeren moet men niet uit het odg ver liezen. Men mag een subsidie niet te hoog opvoeren, het gaat niet aan dat men de gemeente voor hare in standhouding laat zorgen. Als er zoo veel belangstelling voor de vereeni ging gevoeld wordt, dan moeten de ingezetenen )er ook maar iets meer aan bijdragen. Men kweekt anders de slechte gewoonte aan, dat men op de overheidskas gaat steunen, dat de ze steunt daar is niets tegen, doch men moet het er niet op aan laten komen. Het zijn lief hebber ^gezel schappen en dat moet men steeds naar voren laten komen. De Mol. De fanfare der H. Familie heeft zeker ieder jaar een uitgaat van 4 a'500 gulden. (Laat het jdan voor iedere vereeniging f75 subsidie zijn, dan weet ik zeker dat ze zullen spe len, lang zal de burgemeester leven. Uhl. De lieer De Mol neemt mij de woorden uiL den mond, ik had hetzelfde •voorstel willen doen. Als ieder concert aan de vereeniging f 7.50 kost en ze geven dan 5 concerten, waarvoor ze 4 75 ontvangen, dan hou den ze van elk concert de helft over. Het voorstel van den heer De Mol hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met op een na algem. stemmen. ,De heer van Everdingen stemde tegen. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging ivan de verordening regelende de heffing van leges. De Voorzitter zegt dat de heeren allen een afschrift der verordening hebben thuis gehad, omdat dit gemak kelijker is, dan dat men ze ter ver gadering moet voorlezen. Spr. zou thans willen vragen of een der hee ren misschien op- of aanmerkingen heeft. De lieer Schmiehausen meent dat er veen ding aan de verordening ont breekt en vraagt of men thans de gelegenheid niet zou te baat nemen om ventbewijzen uit te geven, want de ingezetenen ondervinden veel last van al die loopers. Bovendien komt dooi* die ventbewijzen in andere ge meenten bijv. Waalwijk aardig wat binnen, zou dat hier ookn iet kunnen? De Voorzitter zegt, dat men vent bewijzen vhier ook wel zou kunnen invoeren, doch dat dan eerst de po litieverordening gewijzigd zou moe ten worden, want daarin is dat niet verboden, men mag thans in Heusden ongehinderd venten. Het is wel waar dat men een weinig last van dit ven ten ondervindt, dat deze echter zoo groot is dat men er maatregelen te gen moet nemen, kan Spr. niet aan nemen, men koopt als men wil en willen de menschen niet koopen, dan doen ze het ook niet. Men kan Heus den niet bij Waalwijk vergelijken. Waalwijk is een veel grootere plaats. Dhr. Schmiehausen vraagt of men dan het marktwezen niet wat zou kunnen opvoeren, er is slechts één persoon jdie de markt handhaaft. De Voorzitter stem4 dit toe, men zou echter om hierin verbetering te brengen, dan ook van de ingezetenen een ventbewijs moeten verlangen. Als de heeren liet echter willen, dan kan men er later op terugkomen. Het zijn echter alleen enkele groenteboe ren ,die er voor in aanmerking zou den komen. De heer Uhl is tegen het invoeren van een ventbewijs. Spr. zou de ne ringdoenden geen bezwaren in den weg leggen. Ze brengen thans de groenten thuis, kwamen ze nog uil een .andere gemeente, dan zou ter misschien nog iets voor te zeggen zijn. Gaat men ventbewijzen uitrei ken, dan zouden slagers en bakkers daar ook onder vallen en daar voelt hij niets voor, De Voorzitter voelt er ook niet voor, daarbij als een bakker het brood bij de klanten bezorgt, dan kan men dit toch geen venten noe men. Een ventbewijs is er alleen om de vermomde bedelarij tegen te gaan Wil de heer Schmiehausen echter zijn voorstel gehandhaafd zien, dan zou toch eerst de politieverorden. een wijziging dienen te ondergaan en kan dit thans niet behandeld wor den. Met algemeene stemmen wordt hierop de gewijzigde verordening op de heffing van leges vastgesteld. De Voorzitter stelt thans namens B. ,en W. voor, om in verband met de begrooting '26 het presentiegeld, voor de Commissie van Toezicht op het (Lager Onderwijs, dal altijd f50 heeft bedragen, te bepalen op f 25, omdat er zekere wanverhouding be staat tegenover de Commissie tot we ring van Schoolverzuim, die ook slechts f50 presentiegeld geniet. De Commissie fvan Toezicht vergadert heel weinig, de Commissie tot wering vaak, terwijl bij deze laatste van de f50 presentiegeld bovendien nog f25 af moet voor den secretaris dezer Commissie. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer De Haan dat er tegenwoordig zeer veel geklaagd wordt over zeer vuil gas en te weinig druk. Deze klacht be staat thans nog, vooral wat de druk betreft, dat men deze overdag ver laagd, daar is niets tegen, doch dat men 's avonds het eene oogenblik een druk van 3 (en het andere een van 6 heeft, is niet in orde. Spr. vraagt of de concessie hieromtrent geen voor waarden stelt. De Voorzitter zegt, dat de conces sie hierover wel degelijk voorwaar den bevat. Spr. dacht echter dat de zuiverheid van het gas, thans niet zooveel te wenschen overliet. Er is pas een nieuwe zuiveringskist aange bracht. De heer De Haan merkt op, dat er door de ingezetenen zeer over ge klaagd wordt, en persoonlijk heeft hij ook klachten, voornamelijk wat druk tbetreft. Als men het kousje op 6 afstelt, heeft men een oogen blik Jater een druk van 3, dit is niet in orde men dient de druk te hand haven. Men zou dit nu en dan eens moeten controleeren. De Voorzitter zegt, dat dit niet zoo eenvoudig is als het lijkt, op het ge meentehuis heeft men daartoe expres een manometer, een kostbaar instru ment opgesteld, doch deze functi oneert op 't oogenblik niet, naar Spr. meent. De Haan. Als de buizen te klein zijn voor het aantal aansluitingen dan moet men voldoende druk ge- ven en deze bijv. van een half uur voor zonsondergang tot twaalf en 's morgens van half zes tot zonsop gang handhaven. Voorzitter. Dit staat in de conces sie. De Haan. Dan heeft hij er ma ling aan, men kan dit gemakkelijk controleeren. Voorzitter. Als dit zoo gemakkelijk was te controleeren, dan had men daarvoor geen dure machine noodig. De Haan. Dan zou ik die machine in orde laten brengen en nog eens op de zuivering wijzen. Ik kan niet zeggen dat het met de nieuwe zui veringskist er zooveel beter op is geworden. Is een niet voldoende, dan moet men er maar een bij plaatsen De Voorzitter zegt, dat hij (de op merkingen die 'gemaakt zijn, nog eens uitdrukkelijk onder het oog van de directie der gasfabriek zal brengen. De heer De Haan vraagt of men niet iemand kan laten komen om een en ander te controleeren, bijv. de directeur van de gasfabriek te Waal wijk- De Voorzitter zegt dat deze niet komt, waarop de heer De Haan op merkt, dat men dan toch wel ie mand anders kan laten komen. De heer v. Everdingen zegt dat het gas het vorig jaar slecht was, doch thans meent Spr. er niet over te kunnen klagen. De heer De Mol vraagt of het geen tijd wordt dat men hier een maxi mumsnelheid voor auto's en motor rijwielen in het leven roept, want het gevaar om overreden te worden, worclt hoe langer hoe grooter. De j meeste gemeenten stellen een maxi- mum van 15 K.M. per uur en hier komen ze vaak als razende Rolands door de gemeente gereden. Het is voor het Laid on H trnJeLyostraat meierwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1