BERTELS' A. Verschuur-Baert, fleusieu. DE TBEKIHflDE. Rupsenlijm en - mpnb Lijmbandenpapier "lui II ,v A. P. MICHAEL - AALBURG. .J0$. DE F0LTER-R00LS Beoarandeerd Ruime keuze Solied i LIJMBAiDEi Vruchtboom-Carbolineum „KRIMPEN". Markt WAALWIJK. CC Eiermeel Marktberichten Hoogstraat A 7 *8 GORINCHEM. Een nieuwe methode om bieten te rooien. De meeste lezers, zullen den naam van Taylor wel eens gehoord heb ben, de Amerikaansche ingenieur, die eerst in Amerika en hoe langer hoe meer ook in Europa eén geheele om wenteling teweegbracht heeft in de productiemethoden. De bedoeling van Taylor was de werkkracht van den arbeider zoo productief mogelijk te maken. Er moest dus voor gezorgd wor den: le. dat hij zijn geheele werk kracht gaf, waarbij er voor te waken is, dat dit niet overdreven wordt; oververmoeidheid mag dus niet op treden. 2e. Dat zijn arbeidskracht niet ver spild wordt. Het eerste tracht Taylor le be reiken door een bijzonder loonsy steem, waarbij te verwachten is, dat de arbeider zich goed zal inspannen om het voorgesteld loon te verdie nen. Wat liet verspillen van arbeids kracht betreft, had Taylor opge merkt, dat dit dikwijls plaats had door het gebruik van ondoelmatige gereedschappen of het toepassen van verkeerde methodes. Om na te gaan of men met dezelfde krachtsinspanning niet meer zou kunnen bereiken, maakte hij tijd en bewegingstudies. Bij het scheppen van graan bijv. verdeelde hij de bewegingen van den arbeider in verschillende onderdee- len; hij ging na hoeveel tijd voor ieder onderdeel noodig was, en bouw de uit deze gegevens zijn eigen met hode op. Sommige bewegingen wer den weggelaten, anderen ingevoegd, de grootte, afmeting en vorm van de schop werden precies aangege ven, zoodat bij een minimum van arbeid een maximum resultaat be reikt werd. En de resultaten die Taylor be reikte waren werkelijk buitengewoon Zijn methodes zijn dan ook in de meeste groote industriën tegenwoor dig ingevoerd. Nu deed zich de vraag voor, in hoeverre deze methodes voor den landbouw, die tot op zekere hoogte toch ook een industrie is, van nut zouden kunnen zijn. In Duitschland interesseerde zich vooral prof. dr. Seedorf voor deze kwestie, en door een voordracht in 1919 over: „De volmaking van de landarbeid en de betere opleiding van de landarbeiders, door in ,t hij zonder rekening te houden met het Taylor-s3rsteem>' voor dr. D. L. G. wist hij ook bij dit lichaam, interesse voor deze zaak te wekken. Er werd een comm. voor „Land arbeid" in het leven geroepen, ter wijl als bijlage bij de „Deutsche Landwirtscliaftliche Presse" een blad „Die Landarbeit" verschijnt, waarin deze onderwerpen besproken wor den. Bovendien is op initiatief van Ge- heimrat Folke uit Leipzig door de Vrijstaat Saksen een proefboerderij opgericht n.l. liet „Versuchsgut Pom- ritz i. Sa", dat onder leiding staat van prof. Dr. Derlilzki. Ilier wordt op wetenschappelijke en praktische wijze nagegaan, op welke manier de werkmethodes op het land verbe terd kunnen worden, zooals Taylor en zijne navolgers, dat voor de indu strie gedaan hadden. Er is daar in Pommritz al heel wat werk verricht, maar we willen ons op 'toogenblik alléén bezig hou den met de methode die daar uitge werkt is, voor het rooien van suiker bieten. In de verg. „zur Forderung der Landarbeitsforschung", is daarover verslag uitgebracht door de heercn prof. dr. Derlitzky; domeinpachter Schurig-Markee, en Rittersgutspach- ter Obendorfer-Limbach. Dit verslag is opgenomen in de „Mitteilingen der D. L. G." van 4 Juli, waaruit we hieronder een en ander ontleenen. De Pommritser methode kenmerkt zich hierdoor dat de bieten gekopt worden, vóórdat ze uit den grond worden gehaald. Dit gebeurt met een bijzonder ge vormde schoffel, terwijl anderen een speciaal voor dit doel geconstru eerde schop gebruiken. Het koppen kan hierbij snel (een derde H.A. per dag) en in genlakke- lijke lichaamshouding plaats vinden. Na het koppen, worden de blade ren op rijen gelegd, hetzij met de vork, hetzij met een speciaal voor dit werk gebouwde, bijzondere ster ke hark, van de Firma Fahr. A. Q. Met de hark heeft men weinig verlies aan bladeren. Terwijl dit bij de vroegere methode ongeveer 4000 8000 K.G. per H.A. bedraagt, is het nu slechts een vierde van dit, bedrag. Daarbij komt, dat als de bladeren vóór het rooien verwijderd worden, ze tamelijk schoon binnenkomen, en geschikt zijn voor veevoer. Is het niet mogelijk de bietenkop pen en bladeren weg te halen vóór het rooien, doordat men geen paar den daarvoor beschikbaar heeft, dan kan men smalle streepen op de ge bruikelijke manier met de hand rooi en, en op deze strepen de bladeren van de daar tusschen liggende vlak ken, die volgens de nieuwe methode geoogst worden, deponeeren. Zijn de bieten gekopt, dan worden ze gelicht met een door de firma Rud. Sack volgens voorschrift van prof. Derlitzki gebouwde ploeg. In het begin werden de bieten die dus nu op den grond lagen met de hand, of met behulp va neen klein schoffeltje afgeklopt, en tezamen ge worpen. Daar er echter onder die omstan digheden veel aarde mee naar ho ven gebracht werd, zoodat de bieten moeilijk te vinden en te reinigen wa ren, is men er toe overgegaan, den ploeg zoo te construeeren, dat deze minder grond mee naar hoven braóht en tevens de bieten te reinigen met behulp van een eg. Men kan daartoe eerst met een zware akkeregge er door heen gaan, en dan nog een keer met een weide- egge met niet te scherpe tanden, óf men kan de bieten in één ;gang rei- gen, door gebruik te maken van een bijzondere reinigingseg van de firma Rud. Sack. Ook de firma Grosz Co. maakt dergelijke eggen. Op deze manier behandeld, had men in den tamelijken drogen herfst van 1924 een tarra aftrek voor vuil aan de fabriek van 8—10 pCt. Deze methode heeft het voordeel boven bietenrooimachines, dat men de nat gerooide bieten eerst wat kan laten opdrogen, vóórdat ze gereinigd worden. De hierboven reeds genoemde hark van de Firma Fahr kan niet alleen de koppen en bladeren doch ook de bieten zelf bij elkaar harken. Het voordeel is dus 'dat de oogst vlugger kan plaats hebben, hetgeen wil zeggen dat men later den oogst kan beginnen, en de bieten dus lan ger kunnen groeien, of dat men het met bieten bebouwde oppervlak kan vergrooten. Rovendien wordt aan arbeidsloon gespaard. De heer Schuring deelt mede, dat voor het rooien met de hand, koppen en op hoopen gooien, 20 werkdagen noodig waren, per H.A. Volgens de Pommritzer methode is noodig per H.A. werkdagen koppen 3 bladeren op hoopen gooien 2 uitploegen (2 man) 2 eggen i/4 op hoopen gooien d. bieten 4 totaal ll1/4 Voor het uitploegen werden ech ter gebruikt twee paardedagen, en voor het eggen een halve paardedag. Als men wat de kosten betreft, een paardedag gelijk stelt met anderhal ve werkdag, dan zouden de kosten hij deze melhode ongeveer 15 werk dagen bedragen, tegenover 20 dagen hij liet rooien met de hand. Dat is dus een aanmerkelijke be sparing. Een bezwaar kan zijn, dat men bij deze methode paarden noo dig heeft, die" juist in den ,tijd van het bietenrooien ook voor andere dingen gebruikt kunnen worden. Verder zou nog een bezwaar kun nen zijn, het dalen van het suiker gehalte, dat de heer Schuring op gemerkt meent le hebben, als de bieten eenigen tijd gekopt in den grond blijven zitten. Een verder be zwaar is, dat door het eggen plm. 2 pCt. der bieten door aarde bedolven worden, zoodat ze later met de culti vator of den ploeg er uitgehaald moe ten worden. Men kan bij een grootere rijen-af stand beter machines gebruiken, en ook de Pommritzer methode heter toepassen. De grootte van de bieten wordt ook meer gelijkmatig. Er is 't vorig jaar hier te lande een commissie geïnstalleerd, die de kwes tie der bielenoogstmachines bestu deert, met als einddoel een prijs vraag uit te schrijven; het zou o. i. alle aanbeveling verdienen als deze commissie ook kennis nam van de Pommritser methode en daarmede ook hier te lande proeven nam. Naar wij meenen is er alle kans dat dit ooü zal gebeuren, en zijn wij benieuwd of men er hier ook even tevreden over zal zijn, als men het in Duitschland in 't algemeen is. (Algem. Nederl. Landb.bl.) DROGISTERIJ Sloan's LinimentAnker Pain-Expeller Togal Thermogène-watten D D D Heitmann's kleerenverf, Tand poeder (los) Schomperzalf Gedé- zalf Purol. 's BOSCH, 23 Sept. Op de markt van heden werden aangevoerd 2075 stuks. 1150 stuks hoornvee, 721 biggen, 42 zeugen, 79 schapen lammeren, 83 kalveren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f280 f440, kaifvaarzen f270 a f 420, magere ossen en koeien f 165 k f 265, vette ossen en koeien le kw. 55 2e kw. 47J ct. p. p., pinken f145 f215, zeugen f 95 a f170, biggen f 2.50 a f 3.00 p. w. schapen f 25 a f 45, lammeren f 22 a f 36. Aanvoer ruim. Handel traag. 's BOSCtf. Botermijn. Dinsdag werden aangevoerd 21,825 kilo, hoogste prijs f2.50, laagste prijs f 2.35, rniddelprijs f 2 46. ROTTERDAM, 22 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd244 paarden, 33 veulens, 1414 magere runderen, 630 vette runderen, 200 vette kalveren, 703 nuchtere kalveren, 887 graskalveien, 383 schapen of lammeren, 413 biggen, 11 bok ken of geiten, 25 overioopers. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f 300490, kalfkoeien f 320 485, stieren f130-500, pinken f130 190, graskaiveren f 65 115, vaarzen f 200270, paarden f 200350, slacht- paarden f 100—175, hitten f130220, veulens f 60 80, biggen f1223 biggen per week f 2.50—3.00, overioopers f 25 40, fok-nuchtere kalveren f 20—36, slac'nt- nuchtere kalveren f 1721. He Rotterdamscke eierreiling. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 37 39, gehouden Veiiing, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f7.95f 11.40 idem (klein) f f Eendeieren f 8.15—f 8,65 Aanvoer 55.000 stuks. GOR1NCHEM, 21 Sept Op de veemarkt waren aangevoerd 428 runderen, 12 nuch tere kalveren, 285 overioopers, 741 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f 400f 450 melkkoeien f275f325; kaifvaarzen f200—f250; guiste vaarzen f180f 225 pinken f 100 f 150 grask al veren f 50f 80, nuchtere kalveren f 20f 30, overioopers f 25f40, biggen f14f20. Handel matig. ZALTBOMMEL, 22 Sept. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 75 biggen, prijs van f 14 tot f 24. 20 kalveren, prijs van f 70 tot f 90. 24000 eieren, prijs p. st. 10 a 40|ct. 860 K.G. boter, prijs per half K.G. roomboter fl.40, boerenb. f 1.45. Heeren Fruittelers BecLnk, dat de 2de helft September tot begin October de tijd is om aan te leggen tegen de zoo schadelijke trekmade. steeds in voorraad, alsook Aanbevelend beste kwaliteiten Springmatrassen Spiraal Kapok Zeegras Stroo Kinder en Wollen dekens in de nieuwste en uitsluitend lederen Damestassen Portefeuilles Portemonnaies Sigarenkokers Acte-mappen Koffers enz. enz. en concnrreerend adres voor Paardentuigen Honden Ook voor het bekleeden van Auto'skappen en Meubelen. Reparatiën aan bovenstaande artikelen spoedig en billijk. 50 K.G. f 9.90 bevat Levertraan, Gut, Vleesch en staat in kwaliteit eier- productie en lagen prijs sedert 1893 dus 32 jaren aan de spits. Kippen leg gen hiervan ook in r u i t ij d en winter. Jubileum-droogvoederbak f2.— en bij 50 K.G. C.E. slechts f 1 Eierlijiten met droogvoedermethode gratis Bestelt bij Uw leverancier en wanneer daar niet verkrijgbaar tegen inzending van post wissel aan de fabriek. Wederverkoopers en Hoender parkhouders speciale prijzen. OUEFABRIEKEM AMSTEROAM -o- i in —■inn ■Hmfww mm iiub'mm -r-TfflnmrmmnrsnnrrmmmÊÊÊn^mwm\nTwrw-\i inruil i—r-mn I. C. MORTIER ZONEN,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 10