Eerste Blad C. DE KEMP S. D. LANKÏÏÜYZEN Go's BANK Und van altenA Uitgave: Firma L. J, VEERMAN, Heusden* No4539. Vrijdag 25 September 1925 Het beruchte dorp Nieuwendijk (N.-Br.) FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Raamsdonksveer. Binnenland. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEUSDEN. ISiiitefiliiiidscli Overzicht T. BOONSTRA. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Aldus is het opschrift, dat gedrukt staat boven een stukje, hetwelk voor komt in het weekblad „De Auto'" van 2 September j.l. en waarop dezer dagen ons oog viel. We willen det stukje hier afdrukken en er dan het onze eens van zeggen. Het beruchte dorp Nieuwendijk (N.-Br Nimmer kon ik van automobilisten gelooven, dat de autoval in de gemeente Nieuwendijk (N.-Br.), route Gorinchem- Geertruidenberg, van dusdanige kwaliteit was, dat het raadzaam is deze gemeente te mijden, wanneer maar eenigszins mogelijk. Toch waagde ik j.l. Zaterdag het er op, de gemeente door te trekken, zij het met grooten tegenzin. Bij de paal, •waarop de maximum snelheid van 20 K.M. is aangegeven, verminderde ik door remmen mijn vaart en de kilometerteller der Fiat gaf weldra aan dansend tusschen 15 en 20 K.M. Nu zou toch bekeuren wel onmogelijk zijnl Neen, in het be ruchte Nieuwendijk, waar de kinderen, de mannen en de vrouwen de automo bilisten al toewuiven, wat hun te wach ten staat, de gezichten zijn er al naar gevormd, is alles bestaanbaar I Daar zie je geen veldwachter of marechauseée die loeren achter ramen, struiken of heggen, op een plaats waar het wel meest denkbaar is en veelal ook onver mijdelijk, dat men een ondeelbaar oogen- blik zijn motor moet aanzetten, om plotseling op je af te schieten, zooals dat zeker soort van menschen doen, die het op je geld of je leven hebben voor zien. Zoo ook geschiedde mij. Midden in dat dorp bewogen zich door de straat een groot aantal koeien. Stoppen, er zat niets anders op. De koeien ter rechter en ter linkerzijde van den wagen, wat de dames nogal schrik aanjoeg. Toen het eindelijk doenlijk was rechts te vervolgen, zette ik een ietwat aan op de 1ste versnelling, om van de beesten af te komen daar trad een mare chaussee uit een schuilhoek te voorschijn, om rijbewijs, geboorte enz. enz. Op mijn vraag wat ik misdreven had, was hij niet in staat te antwoorden. Hij had slechts opdracht van een veldwachter 165 Ik ben gefopt, erkende hij, maar toen de dame me zeide dat ze mij wilde vergezellen, had ik daarvan reeds een voorgevoel. Opeens viel het hem in, dat het tijd was om een broodje te eten, en dat hij dat ook maar zou doen, ofschoon hij een halven dag had verloren. Carmen kwam weldra bij de min aan en haar ontroering was zoo groot, toen zij de deur opende van het huisje, dat zij hijgend stil stond, met de hand op het bonzend hart zonder een woord te kunnen uiten. Toen snelde zij naar de wieg en be dekte het gelaat der kleine met kussen. Marcelle.... mijn dochter.... riep Car men uit, terwijl de tranen haar over de wangen rolden. Eugénie Repiquet was geheel in de war, maar zij begreep nu ineens wie die dame was. Ik had er nog aan getwij feld I dacht de min bij zich zelf, Marcelle was nog bleek. Carmen, die haar den vorigen keer zoo vroolijk, met een blos op de wan gen, zoo gezond had gezien, uitte een diepen zucht. Zij is gered, mevrouw zeide Eugénie. op 100 Meter afstand. Hij toog op informatie uit, de man der wet. Ik zou op 100 Meter zoodanig gereden hebben, dat zulks uitkwam op 3318 K.M. per uur. Ik kon de „overtreding" afkoopen enz. Dat wil ik niet, omdat ik toch niet geacht kan worden in overtreding te zijn geweest, maar wellicht door een buitengewoon omstandigheid over 100 Meter 33*K.M. per uur heb gereden. Welk een razende snelheid 33 een derde K.M. per uur, door een dorp, waar soms geen kip looptalles loert er achter ramen en deuren mede 1 Zoo geschiedde, mijnheer de hoofdr., een automobilist, die vooral met de praktijken van Nieuwendijk op de hoogte was, en zich daarnaar geheel regelde. Zondagavond moest ik terug! Er zat niets anders op dan op de le versnelling met 8 K.M. „vaart" te rijden, gelijk een begrafenis volgendeDe Nieuwen- dijkers hadden schik, maar mijn doel heb ik bereikteen satyre I Zouden alle [automobilisten, die de ge meente Nieuwendijk passeeren, nu niet bereid gevonden worden op gelijke wijze dat dorp door te rijden, het makende tot spot van geheel ons land. Lid 4544 K.N.A.C. Naschrift. Wij vreezen dat het beoogde doel niet bereikt en de voor gestelde tactiek weinig indruk op de Nieuwendijkers en hun autoriteiten zal maken I Red. Het meest juiste van alles is stellig wel het onderschrift der Redactie, daar ook naar onze meening 's schrijvers advies al heel weinig, of liever gezegd, geen indruk zal maken op de Nieuwendijkers en hunne autoriteiten. Integendeel ge looven wij, dat door het algemeen op volgen van dat advies door automobi listen en motorrijders geheei en al vol daan wordt aan 's Raads voorschrift en deze absoluut tevreden zal zijn over de verkregen resultaten. Nu is het ons niet recht duidelijk waarom men zich zoo eenzijdig kant tegen het voorschrift der verordening van de gemeente Almkerk (Nieuwendijk toch is gemeente Almkerk), waarbij de GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. Zij is gered, wees maar niet bang. Arme kleine, snikte Carmen. Ach, zij is er wel naar aan toe ge weest, maar elk oogenblik neemt zij nu in beterschap toe. Carmen hernam na eenige oogenblik- ken haar kalmte. Marcelle glimlachte haar toe en stak haar armpjes uit. O, zeide mevrouw de Saint-Hyrieix tot zich zeli, Robert heeft gelijk, het is onmogelijk langer in dergelijken angst te leven. De min hernam. De andere dame zal u zeker hebben meegedeeld al wat er gebeurd is O, het was mijn schuld niet, zeer zeker niet.,.. Ik was er even ongelukkig onder als dat het mijn eigen kind was Ik kon er niets aan doen..Het kwam door den kouden wind voor eenige da gen.... 't Is nu over. Marcelle, mijn engel, mijn schat, zeide Carmen met gevouwen handen. Ik zou je niet hebben overleefd, Zij ging geheel op in haar moederlijke liefde. Zij dacht er niet meer aan, dat haar veiligheid werd bedreigd alles verdween voor haar tegenover dit lief gelaat, dat nog de sporen droeg van het lijden. Maar langzamerhand werd de angst der moeder minder. Inderdaad, elke minuut die er verliep, scheen het kind haar toe, er beter uit te zien. O, ja, zij is gered, riep Carmen uit in een uitbarsting van vreugde. Eugénie naderde beschroomd, trekkende maximum snelheid voor motorrijtuigen te Nieuwendijk is bepaald op 20 K.M. per uur. En nog minder duidelijk is ons zulks wanneer men weet, dat voor een gangetje tot 30 K.M. per uur door de politiebeambten geen proces-verbaal wordt opgemaakt, zoodat 10 K.M. boven' de in de verordening gestelde maximum snelheid wordt vrijgegeven. Ons dunkt, dat aan de betrokken verordening op deze wijze nogal een tamelijk soepele toepassing wordt gegeven en dat men eene dusdanige toepassing in weinige gemeenten in den lande, voor welke een maximum-snelheid is aangegeven, zal aantreffen. (Wordt vervolgd). Naar uit Genève wordt gemeld heeft Amery, de minister van koloniën, in een interview met nadruk de noodzakelijkheid bepleit van een onderteek door vertegen woordigers van den Volkenbond naar de deportaties van Christenen uit het betwiste gebied van de Turksch-Iraksche grens. De wereld diende de heele waarheid te kennen omtrent deze allerbetreirL-newaardigste din gen, Amery verklaarde verder, dat het denkbeeld, dat Engeland onverwijld Mosoel ontruimen zou, ondenkbaar was. Het prijs geven voor 't gebied, dat Turkije opeischt, zou het verlies van ongeveer een vierde gedeelte van de inkomsten van Irak betee- kenen en bijgevolg een evenredige verzwa ring van de Britsche lasten. De Raad van den Volkenbond moet de grens afbakenen. Als de Turken Mosoel bezaten, zou er voor Irak een onmogelijke grens ontstaan. Do correspondent van de Daily to Was hington heeft een onderhoud gehad met senator Borah, voorzitter van de senaat- commissie voor buitenlandsche zaken, die als zijn tneening te kermen gaf, dat Frank rijk tegenwoordig evengoed in staat is zijn schuld te betalen als Engeland dit was, toen de overeenkomst over de schuldrege ling met Engeland werd getroffen. Als Frankrijk er niet was geweest, zou senator Borah zich voor het annuleeren van alle schulden aan Amerika hebben verklaard. Hij ziet echter geen reden om een land met symphathie te behandelen, dat niet alleen zelf een groot leger op de been houdt, doch ook andere landen in staat stelt hun legers uit te rusten, waardoor Europa in een gewapend kamp is veranderd, evenals aan de punten van haar voorschoot. Mevrouw heeft nog niet ontbeten Welnu, noodig mij uit, antwoordde Carmen, met de gewone onbeschroomd heid, waarmee zij vroeger een visschers- vrouw te Kerlor behandelde. Mevrouw de Saint-Hyrieix had haar echtgenoot gewaarschuwd, dat haar ver plichtingen als vrouw der wereld, na een dag van ongesteldheid, haar dwongen om uit te gaan en dat zij eerst des na middags weer thuis zou komen. Van het oogenblik af, dat zij dit voor wendsel voorgaf, wachtte Firmin zich wel om er iets tegen te zeggen. Zoo had Carmen de heerlijke vol- doenig om uren lang bij haar kind te mogen doorbrengen. Toen zij eindelijk moest heengaan en voor 't laatst nog het kind kuste, gaf zij uitgebreide raadgevingen aan Eugénie Repiquet, die van haar kant alle moge lijke moeite deed om haar gerust te stel len. Carmen stapte weer in den trein, maar zoodra zij in den wagon zat, kwamen alle zorgen, die zij reeds vergeten waan de, weer terug. Volmaakt bekend met den weg, want zij had den dienst meer dan eens be studeerd met mevrouw de Kerlor, ging Carmen, bang zijnde voor een terugkeer van Grateloup, uitstappen te Noisy-le- Sec. Zij steeg daarop in de Ceintuurbaan, die haar naar Epinay bracht Van dit station bereikte zij gemakke lijk het Noorderstation. Carmen had reden om den agent van 1 AG ENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. aST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie dit voor den oorlog het geval is geweest. Daarop volgde de bezetting van het Roer gebied door Frankrijk, waarmede de klok tenminste 50 jaar achter uit werd gezet. Had Frankrijk het verzoek gedaan het aan Amerika verschuldigde bedrag voor vrede lievende doeleinden te gebruiken, dan zou een dergelijk verzoek in goede aarde zyn gevallen. Het heeft dat echter niet gedaan en daarom kan Frankrijk thans geen betere voorwaarden verkrijgen dan aan Engeland zijn toegestaan. Verder verklaarde Borah nog, dat, naar hij geloofde, de Fransche regeering er zich van overtuigd heeft dat Frankrijk, indien het een overeenkomst voor de betaling van zijn schulden treft, in staat zal zijn iri Amerika geld op te nemen. M. a. w. de fundeering der Fran sche schuld zal op verschillende punten veel overeenkomst met liet Duitsche schadever- goedings-vraagstuk toonen. Amerika zal met Amerikaansch geld worden betaald en Frankrijk zal zijn valuta met geld, door Wallstreet verschaft, stabiliseeren. De deelneming van Duitschland aan de conferentie inzake de veiligheidskwestie is thans zeker. Meerdere bladen melden, dat de rijks kanselier veiklaard heeft, aan de a.s. con ferentie over de veiligheidskwestie te zullen deelnemen. De bladen wezen er op, dat de kanselier aldus ingaat tegen den wensch der Duitsch nationalen dat Stresemann alleen ter confe rentie zal gaan. —o— Piouffle te wantrouwen. Na zich versterkt te hebben, gevoelde Grateloup weer den prikkel van den plicht. Hij was goed bekend in de omstreken van Parijs en niets verhinderde hem om in elk geval tot het naaste station te gaan, dat zou goed zijn voor de spijs vertering. Aangenomen, dat de dame inderdaad van het Noorderstation naar Pierrefitte was gegaan, dan zou Grateloup haar wel niet ontmoeten in de bo9schen van Vil- liers, maar daar zij klaarblijkelijk het voornemen had om haar vervolger te foppen, geloofde hij toch, dat zij nog de lijn van het oosten had gevolgd. In den regel brengt men geen kind naar een min te Mogent, men moest verder weg gaan, en Grateloup moest dat ook om zijn plicht tegenover Piouf fle beter te vervullen en voor dezen meer werkuren te kunnen opschrijven. Bij het station te Villiers knoopte hij een gesprek aan met een beambte, wiens rood gelaat duidelijk zeide, dat hij ze kere neigingen had. Grateloup veinsde in den beambte een der soldaten van zijn vroeger regi ment te herkennen. Dat was een voldoende reden om een glas wijn te drinken en de agent van Piouffle had zich niet te beklagen, dat hij een beetje royaal was. De beambte had Carmen zien uitstap pen te Villiers het was niet de eerste maal, dat hij die jonge, mooie vrouw zag. Ongelukkig kende hij den naam en De directeur ran de N. V. Steenhandel „Noord-Brabant" gearresteerd Dezer dagen werden in de boeken van de N.V. Steenhandel Noord-Brabant, ge vestigd aan de Spoorlaan te Tilburg, on regelmatigheden ontdekt. Deze gaven aanleiding den directeur P. J. van H. voorloopig te schorsen, terwijl van een en ander bij de politie aangifte werd gedaan. Het onderzoek door de recherche inge steld, toen aangifte gedaan werd, dat fraude gepleegd zou zijn tot een bedrag van 27000 guiden, heeft onze recherch*^ aanleiding gegeven de directeur aan zijn woning te arresteeren. Het bedrag van het verduisterde staat nog niet vast, het onderzoek door accoun tants is nog in vollen gang. O— Omreden Op een onbewaakten overweg tusschen Brurnmen en Zutphen werd H. Hoevers, wonende te Rienderen (gem. Brommen) door een goederentrein overreden en gedood. o— Het merken ran eieren Op het ministerie van Landbouw zal 43 October een bespreking worden gehouden, waartoe organisaties en bij den eierhandel belanghebbende personen zjjn uitgenoodigd, over een regeling inzake het merken van eieren. —o de verdere kwaliteit der reizigster niet, maar de beschrijving, die hij van haar gaf, was voor Grateloup voldoende. Te meer, omdat de beambte gehoord had van een collega, dat de dame steeds naar het huis vau een landbouwer, Gri- I vele genaamd, ging. Grateloup betaalde de flesch, bedankte den man en ging verder het dorp in. Hij dwaalde het geheele dorp door, van den eenen kant verwees men hem naar den anderen, en telkens meende hij eindelijk te zullen slagen. Hij kwam te Villiers terug en zag er uit als een zwerver, die zich nauwelijks staande kon houden van vermoeienis. Maar op het oogenblk, dat hij wel vol woede had willen huilen, zag hij iets bijzonders. Carmen kwam bij het station aan en steeg in den trein. Grateloup vond een zweem terug van zijn oude wilskracht en nam een kaart je voor Parijs. Te Nogent en te Rosny wierp hij even wel een blik op de reizigsters, die uit stapten, daar hij vreesde, dat de onbe kende hem opnieuw zou ontsnappen. Hij bleek daarin geen ongeluk te heb ben gehad, want mevrouw de Saint-Hy rieix stapte te Noisy-le-Sec uit en nam den trein naar Epinay. Grateloup deed desgelijks. Hij paste goed op te Bobigny, te Le Bourget, te La Courneuve, te Stains. Op dit laatste station aankomend uitte hij een triomfkreetHij las daar Stains- Pierrefitte. De reizigster liet zich dus toch in de NIEUWSBLAD m\kit Land m Keustlei ti AltsiaJeLanistraat 11 ie Binaelervnri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1