Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. ia. 1539 yrjjdag 25 September Heer en Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL Jan Geeitzen, Burgerlijke Stand Vragen op rechtskundig gebied MELKBESLUIT. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET HEUSDEN. Ondertrouwd: C Blankers 45 j. en B. Kramer 45 j. Getrouwd: J. C. Smits 28 j. en A. N. Klerkx 26 j. Overleden: Maria Maetina Johanua de Gouw 18 j, DE WERKEN EN SLEEÜWIJK. Geboren: Dingena Johanna d. v. A. J. de Bok en H. Colijn. WOUDRICHEM. Geboren: Amerens z. v. J. Kant en J. J. Kant; Cornelis z. v. W. van Tilburg en J. in 't Veld. Ondertrouwd: G. van Straten 22 j. en G. G. Ottevanger 21 j. Getrouwd; J. van den Assem 28 j. en G. Groeneveld 32 j. Overleden: C. Vink 70 j., echtgen. van H. Broekhuizen. ZUILICIIEM. Geboren: Aaitje d. v. van G. v. d. Ley en E. VerzylGerrit Janna d. v. J. Klop en A. v. d. Ven. Getrouwd: K. v. Veen 30 j. met C. Versteeg 27 j. Petten, moderne ruiten en gabardine 155-165 -175-185 Overhemden met boord en manchetten 225250—275—295 Dassen zelfbinder 36 - 50 - 60 Strikjes 45-50-60-65 Op de terechtzitting van het Kanton gerecht te Heusdsn van 4 September werd mijn aanklacht behandeld tegen J. v. O. te Wijk, voor het niet uitwijken met voertuig op te kennen gegeven sein, het welk hy nog verergerde door het paard met kar dwars over den weg te plaatsen en zoodoende dus de veiligheid op den weg in gevaar bracht. Nu heeft de Kantonrechter deze zaak byna geheel gepasseerd op grond van familietwist die 10 A 12 jaren geleden heeft plats gehad. Hoe moet ik handelen om de zaak op nieuw te laten onderzoeken. R. W. We hebben de zaak eens nagegaan en daarbij is ons gebleken dat J. v. O. ver oordeeld is tot f 0.50 boete of 1 dag hechtenis, zulks mede op grond dat een getuige verklaarde dat de geheele quaestie zyns inziens draaide om een familieveete. Nu is het ons bekend dat de Kantonrechter te Heusden steeds zeer weinig straf oplegt in zaken, die klaarblijkelijk haar oorzaak vinden in familie- of burenquastie's, omdat bij zwaar straffen het geweDSchte succes zou worden verkregen en dan nog veel meer van dusdanige zaken, die feitelijk thuis behooren onder burgerlijke zaken, zouden worden aangebracht. Een middel om de zaak opnieuw te laten onderzoeken bestaat voor U niet. De Directeur van den Keuringsdienst voor waren in het Keuringsgebied ,s Her togenbosch brengt het navolgende ter ken nis van belanghebbenden. In het Staatsblad No. 256 van 6 Juli 1925 (verkrijgbaar bij de Ned. Landsdruk kerij te Den Haag, prijs 40 cents) is ver schenen een Koninklijk Besiuit, waarbij eischen aan melk en melkproducten zijn gesteld, alsmede aan de wijze van behan- i deling ervan. (Melkbesluit 1925 Stbl. No. r 255). Voor melkverkoopers zyn de volgende voorschriften, die daarin voorkomen, van bet grootste belang. Eischen aan melk en melkproducten gesteld. Ie. De voile, zoete melk moet worden aangeduid met den naam melk. Er mag niets aan zijn onttrekken of toegevoegd. Zij mag niet te oud zijn en mag geen vuil bevatten. Zij mag niet af komstig zijn van zieke koeien. 2e. Karnemelk moet een vetvrije droog- rest hebben van ten minste 7,3 pCt. Dit komt daarop neer, dat bij de bereiding ten hoogste omstreeks 10 Liter water mogen zijn gebruikt op 100 Liter karnemelk. Zij mag niet te oud of in gisting zijn. 3e. Room of Koffieroom moet ten minste 20 pCt. slagroom ten minste 40 pCt. vet bevatten. Slagroom en room mogen ryet anders verkocht worden dan in gepasteuriseerden toestand. Melk van marktvee. Voor melk van marktvee mag uitslui tend en moet gebezigd worden de aandui ding Aangezuurde marktvee melk daaraan mag niets zijn onttrokken of toegevoegd, behoudens dat karnemelk tot een hoeveel heid van ten minste 10 deelen op 100 deelen melk moet zijn toegevoegd. De eischen aan de andere melkproducten gesteld, leze men na in het Melkbesluit. Opschriften op het vaatwerk. Op het vaatwerk (flesschen, bussen enz.) moet de naam van het product zijn aan gebracht. Zooals reeds boven is opgemeikt, moet de volle zoete melk kortweg den naam »Melk« dragen. De andere produc ten moeten worden arngeduid met een der cursief gedrukte namen, die boven zyn ge noemd. De namen moeten zijn ais volgt Op melkbussen en ander vaatwerk, die meer dan 2 Liter kunnen bevatten, moeten zijn bestaan uit hoofddrukletters (dus voor volle melk MELK), die een hoogte heb ben van ten minste 3 centimeter en waar van de lijnen een breedte hebben van ten minste 3 milimeter. De letters moeten zwart zijn en op witten achtergrond aau- gebrachtzij moeten duidelijk zichtbaar en voor de koopers goed leesbaar zij i. De naam moet op het vaatwerk zóó zijn aangebracht, dat het daarmede één geheel vormtof wel, dat het daarvan niet ver wijderd kan worden z.mder een verzegeling te verbreken of zonder een slot te roosten openen. Het is dus het beste op den hal3 van de bussen en plaatje te bevestigen, dat de vereischte naam draagt, zooals die hier is aangegeven. De naam moet, zoo zij is aangebracht op een plaatje of bordje, waarvan weers zijden voor het publiek zichtbaar zijn, aan beide zijden voorkomen. Is de inhoudsmaat 2 Liter of minder, dan moet de hoogte der letters minstens 0,2 centimeter bedragen. Alleen melk van gezond vee mag worden verkocht. De melk, die de melkveehouders afleve ren, mag niet afkomstig zijn van dieren, waarvan de veehouders redelijkerwyze ge acht kunnen worden te weten of te ver moeden, dat zij lijden aan een der volgende ziekten Uierontsteking Darmontsteking, waarbij hevige diarrhee optreedtBaar moederontsteking, gespaard met herhaalde uitvloeing Tuberculose, waarbij de smet stof wordt uitgescheidenWonden aan uier of tepel, waardoor de melk met stoffen uit de wonden verontreinigd kan worden. Aangezien de melkverkooper strafbaar is, indien hy melk van zieke koeien afkomstig, in consumptie brengt, is het zijn plicht den veehouder, die melk aan hem levert van dieren, die aan een der bovengenoemde ziekten lijden, er op te wijzen, dat zulks verboden en strafbaar is en den Keurings dienst te waarschuwenindien die afle vering toch wordt voortgezet. De reinheid der melk. De melk, die de melkveehouder aflevert, moet moet gewonnen zijn van melkvee, waarvan de uiers en omgeving schoon zyn. De melk moet door den veehouder zinde lijk gemolken en behandeld zijn en door den veehouder onmiddellijk na het melken doelmatig gefiltreerd zijn, uit den stal ver wijderd en op een stankvrye plaats be waard worden. Komt de melkveehouder, die melk levert, deze voorschriften niet na, dan behoort de melkverkooper hem daarop te wijzen en den Keuringsdienst te berichten, indien de veehouder doorgaat tegen de voorschrif ten te handelen. Laat de melkverkooper dit na, dan zal hy het aan zich zelf hebben te wjjten, als hy wordt vervolgd wegens het vervoeren of verkoopen van vuile melk. Typhus en andere ziekten van den men8ch. Aflevering van melk mag niet plaats vinden, als er een typhusgeval voorkomt op de hofstede. Evenmin mogen melk of melkproducten vervoerd worden uit het melkverkoopersbedrijf door personen, in wier woning typhus heerschr. De meik mag verder ook niet behandeld of vervoerd worden door personen, die op groi d van een medische verklaring lijden aan ziekten aan het hoofd, de handen of de huid, welke hun werkzaamheden bij de melk ongewenscht doet achten. Aangifte. Burgemeester en Wethouders van de verschillende gemeenten kunnen bepalen, dat binnen hun gemeenten geen melk of melkproducten mogen worden vervoerd, zonder een geleibiljet, afgegeven door den Burgemeester der gemeente, waarin het bedrijf gevestigd is. De melkverkooper ontvangt in dergelijke gemeenten een geleibiljet, als hy schrif telijk een juiste opgave heeft gedaan van de ligging van het perceel en de perceels gedeelten, waarin zijn bedrijf zal worden uitgeoefend, enz. Voor het indienen van deze opgaven zul len formulieren verkrijgbaar worden ge steld. Van veranderingen of verplaatsing van het bedrijf moet schriftelijk aan den Bur gemeester kennis gegeven worden, daar anders het geleibiljet ongeldig wordt. Verpakking en behandeling van melk. Het melkbesluit bepaalt, dat een melk verkooper of personen in een melkverkoo persbedrijf werkzaam melk of melkproduc ten mogen behandelen, indien zij niet be schikken over een winkel of een lokaal, waarin melk op deugdelijke wijze kan worden verwerkt, behandeld of bewaard. Het bedrijf mag niet worden uitgeoefend in ruimten die als tooon-, slaap- of zieken kamer worden gebruikt of die daarvan niet voldoende zijn afgescheiden. Evemin mogen deze in onmiddellijke ver binding staan met privaten, urinoirs, beerputten of mestvaalten. Van de localiteiten, waarin de melkver kooper zijn bedrijf uitoefent, moeten de wanden gewit, geverfd of met gladde te gels bedekt zijn of wel bedekt zijn met een stof, die bestand is tegen afwasschen met warm zeepwater of warm sodawater. De zoldering ervan moet stofdicht zijn. Voorts moeten de locaiiteiten voldoende gelucht verlicht en gereinigd zijn. Behalve melk en melkproducten mogen er geen andere waren in verkoeht of be waard worden dan die in blik- of glasver pakking, boter, margarine, kaas, eieren, brood, zout, cacao, chocolade, koffie thee en suiker, tenzij Burgemeester en Wethouders daartoe in byzonde gevallen vergunning hebben verleend. Ook mogen er geen dieren in worden gehouden. Watervoorziening. Het bedrijf van een melkverkooper moet beschikken over een middel van water voorziening, deugdelijk water in voldoende hoeveelheid oplevert. Pompen, enz. die ondeugdelijk water geven,1; mogen er niet aanwezig zyn. Zoolang Burgemeester en Wethouders geen bericht hebben gezonden, waarbij zij het water van een melkverkoopersbedrijf ondeugdelijk verklaren, wordt het aanwe zige water geschikt geacht. Eischen aan het vervoeren van melk gesteld, Melk mag niet tusschen sterk riekende stoffen of keukenafval worden vervoerd. De bespanning van de wagen mag niet zoodanig zijn, dat het trekdier met eenig lichaamsdeel met het vaatwerk of de kra nen in aanraking kan komen. De staart van trekdieren mag dus b.v. niet langs de kraan kunnen strijken. Vaatwerk, kranen en maten. Het vaatwerk en het verdere melkge- reedschap mogen niet van loodhoudend of ander schadelijk metaal b.v. gegalvaniseerd ijzer gemaakt zyn. De melk raag langs de huizen alleen worden uitgetapt door kranendus niet meer door boven uit het vat te scheppen. Het vaatwerk, waarin de melk vervoerd en bewaard, moet stofdicht zyn afgesloten, behalve in koel-localen. Het deksel mag niet zyn afgedicht met behulp van stroo, hooi, lappen, ongeparaf- fineerd papier, of eenig ander voor de melk schadelyk materiaal. De maten moeten een zoodanig handvat bezitten, dat aanraking van de melk met de hand of de vingers bij het afmeten niet voorkomt. Zij moeten zoodanig zyn opgeborgen, dat zij niet door insecten, stof of vuil kunnen worden verontreinigd. Houten vaten mogen niet gebruikt worden. Alleen voor het bewaren en vervoeren van melk voor de boterbereiding en van karne melk mag teakhouten vaatwerk gebruikt worden, mits dit goed te reinigen is. De bepalingen van het Melkbesluit treden op 7 October 1925 in werking, behalve, die omtrent de maten en het tappen u t kranen, welke eerst op 7 April 1926 van kracht worden. De Directeur v. d. Keuringsdienst voor Waren. Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450—475 Grijze Jasjes 295—325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 Vervolg Raadsverslag HEDIKHUIZEN. Brief van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarbij den raad voor de laatste maal in overweging wordt gegeven, het raadsbesluit tot opheffing van het correspondentschap in te trekken, wijl anders dit besluit aan de Kroon ter vernietiging zal worden aangeboden. Dobbelsteen. Ik geloof dat er iets in dien brief staat, wat niet geheel juist is. Wij hebben de vorige maal besproken het correspondentschap te laten bestaan. Hoe dit echter aan Ged. Staten is be richt, weet ik natuurlijk niet. Voorzitter. Het gaat niet over de arbeidsbemiddeling, maar over den correspondent. Dobbelsteen. Wat is er aan Ged. Staten bericht? Secretaris. Er is bericht dat het corres pondentschap is opgheven en de arbeids bemiddeling bleef bestaan. Dobbelsteen. Er is besloten dat het correspondentschap bleef bestaan. Voorzitter. En U hebt de jaarwedde voor den correspondent ingetrokken. Dobbelsteen. Er is besloten dat het correspondentschap zou blijven bestaan, doch dat de Secretaris met de werkzaam heden zou worden belast. Voorzitter. Dat doet hij niet, als hij er geen geld voor krijgt. Dobbelsteen. Toen het in de vorige vergadering, waarin de Secretaris niet tegenwoordig was, over deze kwestie ging, wist U niet hoe die f20.op de begrooting zijn gekomen en is besloten ze tot de volgende vergadering aan te houden, om de zaak toe te lichten. Is f20.salaris niet voldoende, dan is daarover te redeneeren, doch er is be sloten dat het correspondentschap zou blijven bestaan. De Secretaris licht toe, dat bij de be handeling der begrooting voor 1925 was besloten deze f20.te schrappen. In hun nota van aanmerkingen hebben Ged. Staten toen medegedeeld, wel genoegen te kunnen nemen met de opheffing van het correspondentschap voor de arbeids bemiddeling, mits de f20.voor de districts-arbeidsbeurs te 's-Bosch bleef bestaan. Hiertoe is besloten. Thans dringt echter de Minister er op aan het correspondentschap te laten bestaan en dit niet op te heffen, wijl anders het betreffende raadsbesluit aan H. M. de Koningin ter vernietiging zal worden voorgedragen. Dobbelsteen. Nu U het uiteenzet is het mij duidelijk, doch bet is den vorigen keer niet goed weergegeven. Voorzitter. Wat denkt de raad thans te doen. Dobbelsteen. Om het correspondent schap te handhaven. Voorzitter. Dan dient er toch een belooning voor te worden vastgesteld, waarvan bet Rijk 40 pCt. vergoed. v. Hemert. Ik zou willen voorstellen bet bedrag daarvoor op f 100.te stellen evenals in Heusden. v. Vrede. Dan dienen ze ook bier te komen. Voorzitter. Ze komen hier uit Haar steeg en niet uit Heusden. v. Engelen. Het is de vraag of f 100 wordt goedgevonden. Voorzitter. Dan kunnen we weer zien. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, de vergoeding voor het corres pondentschap op f100 te stellen. Verzoek van P, H. van Schaijk, brieven gaarder, waarin deze briebt, dat hij bet hulp-post- en telegraafkantoor, dat thans bij v. Vugbts is gevestigd, moet verlaten en bij beeft vernomen, dat de tuin bij de school in 5 perceelen voor bouwgrond zal worden verkocht. Dat een perceel voor woonhuis en hulp kantoor niet voldoende is, waarom bij den raad verzoekt hem 2 perceelen uit de band te verkoopen. Mocht dit ver zoek niet ingewilligd worden, dan zou adressant genoodzaakt zijn, bouwgrond in de Hoeve te koopen en daar het hulpkantoor moeten vestigen, wat niet in bet belang van de gemeente mag worden genoemd. De heer v. Vrede vraagt, of de raad hiertoe wel het recht heeft, nu eenmaal besloten is om het publiek te verkoopen, bij meent dat men dit laatste nu moet doorzetten. Men heeft met den bode indertijd geleerd, daarom zou spr. de verkooping maar door laten gaan. De heer Dobbelsteen is het met den beer v. Vrede eens. De raad heeft tot publieken verkoop van den tuin besloten om de ingezetenen van de Haarsteeg in de gelegenheid te stellen bouwgrond in de kom der gemeente te koopen, opdat zij niet genoodzaakt zouden zijn in de Hoeve te bouwen, waar het minder geschikt is. Nu komt van Schaijk met dit verzoek, dat spr. niet zou inwilligen, te meer niet, nu meerdere personen naar een perceeltje grond willen bieden. Hij zou v. Schaijk willen adviseeren de grond te koopen, waartoe voor iedereen de gelegenheid openstaat. Spr. gelooft niet dat adressant zijn voornemen, om in de Bernsche Hoeve te gaan bouwen, zal uitvoeren, hij ziet hierin meer een politieke zaak. Mocht v. Schaijk mis vallen, dan zou hij altijd nog in den tuin van den veldwachter kunnen gaan bouwen, die biervoor groot genoeg is. De Voorzitter vraagt, of de heeren het besluit om te verkoopen wenschen te bandhaven en dus op het verzoek af wijzend te beslissen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Schrijven van bet R.K. Schoolbestuur te Haarsteeg, waarin wordt bericht, dat met 1 Jan. a.s. het huurcontract voor bet Schoolhuis en tuin eindigt en dat de tuin in het publiek voor bouwgrond zal worden verkocht. Het bestuur zegt, dit besluit ten zeerste te betreuren en niet kan aannemen, dat dit met den noodigen ernst is genomen. Hetschool- bestuur zou echter een perceeltje van den tuin willen koopen, met het oog op vergrooting van den over blij venden tuin en eventueele latere scboolverbou- wing. Gaarne zag bet bestuur zich dan echter ontheven van bet besluit van den raad, dat er binnen een jaar op het gekochte perceeltje een woning moet worden gebouwd. Bovendien beeft de raad de buur van bet schoolhuis van f 300.op f'400.gebracht, het bestuur vindt deze verhooging onbillijk, voorai nu de tuin ontnomen is. In den duursten tijd beeft bet vorige schoolhoofd er niet meer dan f280.in verwoond. Adressant verzoekt den raad dan ook een meet billijker buur te willen vaststellen. Dobbelsteen. Wat de buur betreft, bet schoolbestuur beeft over 1925 ooi. de inkomsten van den tuin genoten Vanaf 1 Januari '25 is de buur verhoogd Voorzitter. Neen, vanaf 1 Jan. 1926. Dobbelsteen. Het vorig jaar bij di behandeling der begrooting is deze buur op f 400.gebracht. v. Engelen. Wij moeten toch rekening houden met den termijn van opzegging, dan bad dit voor 1 October besloten moeten zijn. De Secretaris licht toe, dat het besluit van verhooging op 11 Nov. '25 is ge nomen en dus de opzeggingstermijn 1 Nov. reeds was verstreken. Dobbelsteen. Er was bijgezegd, dal als de tuin er afgenomen werd, dat dan de buur op f300.— zou blijven gehand baafd. Voorzitter. Dus al is de tuin er a^, dan toch nog f300.huur. Besloten wordt dat de huur op 1300. blijft gehandhaafd. Voorzitter. En nu bet andere, boe denken de heeren over de ontheffing om te bouwen? Dobbelsteen. Afwachten, het school bestuur moet eerst maar koopen Voorzitter. Als geen ontheffing wordt verleend van de conditie om binnen eei jaar te bouwen, dan kunnen zij niet koopen. Dobbelsteen. Heeft bet ^phoolbestuur eenmaal gekocht, dan kan langer ont heffing verleend worden. v. d. Brand. Ik zou bet schoolhuis ook maar verkoopen en doen er dan een perceel grond bij, dan zijn wij ook van bet onderhoud af. Hezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 'S BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEBÜWIJK-'s BOSCH Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5