Spreek machine Js Master's Voice" J. ELEKAN 'S-HERTOGENBOSCH. Möller Schreuder Tn Bianufacturen, Bedden, Tapijten, Damesconfectie Kinderconfectie, Dames- en Kinder-Hoeden, Lingeries, Mode-Artikelen, Garneering, Garen, Band, Naaistersfournituren Parfumerieën, Toiletartikelen. KOOPT GEEN MBtSSSm Dobbelsteen. Dat is gevaarlijk, wij dienen bet huis te houden. v. Hemert. Er dient dan opgenomen te worden dat de bepaling van ontheffing, om binnen een jaar te bouwen, alleen geldt voor het kerkbestuur. Voorzitter. Dat is dan ook natuurlijk de bedoeling. Verzoekschrift van het Comité tot op richting van H. Hartmonument, voor de parochie Haarsteeg, om voor de oprichting van bedoeld monument, gratis in eigen dom aan het R. K. Parochiaal Kerkbe stuur te Haarsteeg een stukje gemeente grond af te staan, zijnde de zijtuin van de onderwijzerswoning te Haarsteeg en tevens om als bijdrage van de gemeente in de oprichtingskosten, gratis te leveren de betonnen fundeering voor dit monu ment, waarvan de kosten op pl.m. f125 ge raamd zijn en ten slotte, om vergunning te verleenen, om het wapen der gemeente in het monument te doen opnemen. Waar door de collecte f2200 is bijeengebracht en daaruit voldoende blijkt, dat de pa rochianen de oprichting zeer op prijs stellen, de plaatsing als een verfraaing der gemeente mag worden aangemerkt en 99 percent der bevolking tot den Katholieken godsdienst behoort, meent het comité dat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar kan bestaan. Voorzitter. Hoe denken de heeren over de eerste vraag om een stuk van den tuin af te staan. Dobbelsteen. Ik geloof niet dat daar tegen bezwaar is. Met algemeene stemmen besluit de raad tot het afstaan van een stukje tuin. Voorzitter. Thans de tweede vraag over de betonnen fundeering, men neemt deze in andere gemeenten ook voor re kening der gemeente. van Vrede. Het is slechts een paro chiaal belang. Hedikhuizen heeft er niets aan en Luttelherpt ook niet, mij dunkt als de gemeente de grond schenkt, dat dit voldoende is. v. d. Brand. Er is genoeg opgehaald. van Vrede. Als Hedikhuizen het vraagt dan zou men het ook moeten doen. Voorzitter, Als zij het vragen krijgen zij het ook. Dobbelsteen. In andere plaatsen b.v. Vlijmen kost het beeld slechts f 1700, ze moeten de tering maar naar de nering zetten. Voorzitter. Daarmede ben ik het niet eens, het is een prachtig beeld en veel mooier dan te Vlijmen. v. d. Brand. De gemeentenaren hebben goed gegeven. van Engelen. Het is waar dat wij met veel minder klaar kunnen komen, doch toen de commissie de afbeelding zag vond zij dit het mooiste en aange zien er iets tekort kwam, heeft zij dit verzoek tot de gemeente gericht, van Vrede. Het is al heel aardig als de gemeente de grond afstaat. Dobbelsteen. Er zijn commissieleden die op dit adres hebben geteekend en die niet eens weten wat zij geteekend hebben. Ze hadden de raad hierin ook wel eens kunnen hooren, waarom moeten het altijd die luidjes zijn, die steeds achter de schermen zitten te werken. Voorzitter. Wie werken achter de schermen, dat behoef je van een ander niet te zeggen, dan kun je het beter van je zelf zeggen. Dobbelsteen. Misschien zijn er onder de commissieleden wel met flink geld, die de kosten nog voor hunne rekening willen nemen. Voorzitter. Alle gemeentenaren, uit gezonderd twee, hebben reeds bijgedragen. van Vrede. Het zou toch niet billijk zijn dat Hedikhuizen daaraan ook bij draagt. van Engelen. Hedikhuizen heeft weer iets voor bij Haarsteeg, wat kost de school daar per leerling niet meer als hier. van Vrede, Het kost hier zeker niets. Voorzitter. Ik zal het verzoek in om vraag brengen. Voor inwilliging stemden de heeren van Engelen en v. d. Heijden, tegen de heeren van Vrede, Dobbelsteen en v. d. Brand, terwijl de heer van Hemert zich van stemming onthield. Voorzitter. Nu over de derde vraag, n.l. de plaatsing van het gemeentewapen in het monument, dit zal ook aan de gemeente Vlijmen gevraagd worden, om dat wijk A onder Vlijmen behoort. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Aanbieding gemeenterekening 1924 met rekening van het G.E.B. en rekening van het Burgerlijk Armbestuur, worden in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Dobbelsteen en van Hemert. Aanbieding gemeentebagrooting 1926. De heer van Hemert verzoekt om de leden van den raad, evenals het vorig jaar, een afschrift der begrooting thuis te sturen. De heer Dobbelsteen vraagt hoe of het zit met de begrooting 1925, of er al iets uit den Haag is vernomen. Anders zou spr. willen dat eens werd gevraagd. Voorzitter. Ik ga niet vragen, ze zullen uit den Haag zelf wel bericht zenden. Dobbelsteen. Dan kun je toch geen uitgaven doen. Voorzitter. Tot,'de helft der begrooting, we moeten grint koopen en in de zooi slagen laten werken, doch dat gaat nu niet. Dobbelsteen. Heeft U al aanbiedingen van grint? Ik heb er een van f3.25. Voorzitter. We moeten steenslag heb ben. van Vrede. Het moet fijne grint zijn, deze is veel beter. Voorzitter. Grint houdt geen 8 dagen. van Vrede. Als er maar een werkman op den weg is die hem geregeld bij veegt en men laat hem er maar niet afschoppen. Fijne grint is beslist veel beter als grove stukken. Voorzitter. Fyne grint blijft niet liggen, die wordt er uit gereden. van Vrede. Dan moet je eens op den Hoogen Maasdijk gaan kijken, die wordt met niets anders als fijne grint bewerkt en die is zoo glad als een aal. Voorzitter. Het is dus de bedoeling dat de raadsleden een afschrift van de be grooting krijgen. Dan zullen B. en W, er wel wat cijfers opzetten, dan moeten de heeren ze zelf de volgende vergadering maar invullen. Dobbelsteen. Dat kan niet voor wij de vorige begrooting terug hebben. Ik doe het voorstel om eens in den Haag te vragen hoe het er mede staat. Voorzitter. Als de raad wil vragen dan is het mij goed. van Vrede. Wij zijn nog niet over den grint afgesproken. Ik zou die laten inschrijven, evenals op andere plaatsen. Voorzitter. B. en W. zijn hiermede belast en die koopen keislag. van Vrede. Dus B. en W. zouden kunnen doen wat ze willen, dat zou ik wel eens willen zien. Voorzitter. De discussie hierover is gesloten, we behandelen nu de verorde ning op het G.E.B. De Secretaris leest de verordening voor. De heer van Hemert vraagt of de commissie het recht heeft om zich door een accountant te laten bijstaan, hij zag een dergelijke bepaling gaarne opgenomen. De Secretaris zegt dat de commissie hiertoe altijd het recht heeft, de veror- i dedng is precies als de oude, de wijzi-1 ging heeft alleen betrekking op de nieuwe begrotingsvoorschriften. De verordening wordt hierop vastge steld. De heer Dobbelsteen vraagt hoe of het zit met het huis van den veldwachter te Hedikhuizen. Voorzitter. Die is er uitgetrokken. van Hemert. Hij heeft het land en huis gehuurd en moet dus altijd nog een zeker gedeelte betalen, hij was de vrije woning kwijt toen hij zijn ontslag kreeg. In dit opzicht geldt dus de be paling van het Burgerl. Wetboek. Voorzitter. Hij is er zoo spoedig uit getrokken als hij kon. van Vrede. Als ik een huis ontruim laat ik er toch geen kachel en dergelijke instaan. Hij is er 11 Augustus al uit gegaan, dus hij heeft nu toch geen recht meer op het land. Voorzitter. Hij heeft er de vruchten opgezet en hij heeft dus ook het recht er die af te halen. van Vrede. Het hoofd van de school in Herpt is vertrokken en die heeft alles achtergelaten. Voorzitter. Dat is een ander geval waarmede dit niet is te vergelijken. Hij heeft recht op de vruchten en kan ze er toch niet afhalen voor ze rijp zijn. van Hemert. Hij kan ze wel tot een volgend jaar laten staan, op die manier krijgt een ander niet de gelegenheid om de woning te huren. v. d. Brand. Ik zou de woning maar verkoopen. van Hemert. En het land verhuren. Voorzitter. Is er een voorstel om het huis te verkoopen? van Engelen. Publieken verkoop moet toch bij Ged. Staten aangevraagd worden Voorzitter. Dat behoeft niet. van Vrede. Betaalt de veldwachter nu huur of niet? v Voorzitter. Er is geen huurcontract, hij vond de huur te hoog. van Hemert. Wat moet de raad dan doen, hij heeft toch gevraagd om te huren. Secretaris. Om te verhuren zijn er twee personen noodig. van Hemert. Alles is hier ongeldig, we kunnen de zaak maar beter opdoeken. Men hoort er niets van, doch ik geloof, als ik of een ander het was, dat men het dan wel zou uitspelen. Voorzitter. Dat doen jullie ook, je drijft de gemeente op zoo hoog mogelijke kosten. Dobbelsteen. Laat hem er dan uit gaan en anders huur betalen. Voorzitter. Hoe moeten wij die innen als hij niet wil betalen. van Hemert. Met het Burgerl. Wet boek in de hand moet hij betalen. Voorzitter. Ik zal geen Burgerlijk Wetboek in de hand nemen. van Hemert. Dat hangt er maar van af voor wie het is. Voorzitter. Er moet toch een bedrag worden vastgesteld en hoe kan je dat, hij heeft toch vrije woning gekregen, van Hemert. Tot Augustus. van Vrede. Als er geen werk van gemaakt wordt, dan kan het wel voor jaar worden eer hij er uitgaat en dan gaat er een heel jaar overheen. van Hemert. Hij had de vruchten mee moeten nemen. Voorzitter. Dat is onzin, die moeten toch eerst rijp zijn en hij die ze poot heeft er toch recht op. van Hemert. Men behoort daarvoor, volgens het Burgerlijk Wetboek, een evenredige vergoeding te geven, ik zou die stellen op fl per week. Voorzitter. Het is een rare zoekerij, doch zeg maar wat er gebeuren moet als hij niet betaalt. van Hemert. Dan moet er proces verbaal worden opgemaakt. van Vrede. Zooals van Hemert zegt, moet hij volgens het Burgerlijk Wetboek betalen. Voorzitter. Of van Hemert het zegt of die pot daar, dat is mij hetzelfde. van Vrede. Wat II zegt, is mij nog veel minder. Voorzitter. Dus procedeeren dan, dat zal echter geld kosten. van den Brand. Procedeeren zou ik niet doen. Voorzitter. Dat is omdat hij zooveel jaren de gemeente heeft gediend. Hij heeft mij gezegd, dat hij geen huur betaalt. Ik sluit de discussie. van Vrede. Het is maar makkelijk, hij heeft zijn ontslag en zegt maar, dat doe ik niet. Dobbelsteen. Waarom is er ook niet eerder een vergadering belegd. Voorzitter. We behoeven hier voor de aardigheid geen vergadering te be leggen, die is een schande voor de ge meente. van den Brand. We zoeken toch geen eigen voordeel. Hierop wordt het voorstel-van Hemert, om een gulden te rekenen en bij niet- betaling tot vervolging over te gaan, in stemming gebracht. van Vrede. Ik stem niet. Voor stemt alleen de heer van Hemert. De heeren Dobbelsteen en van Vrede bleven buiten stemming, terwijl de heeren van Engelen, van der Heijden en van den Brand tegen stemden. Dobbelsteen. Ik zou den veldwachter adviseeren, dat hij er zoo gauw mogelijk uitgaat. van Engelen. Het is zijn eigen na deel afs hij de vruchten laat staan. I Voorzitter. Nog iets van Vrede. Moet niet een datum vastgesteld worden, waarop alles ont ruimd moet zijn? De Voorzitter stelt voor, daarvoor 1 November te bepalen, waarmede de raad accoord gaat. van den Brand. Ik zou het huis verkoopen nu gelijk met de tuin. Voorzitter. Dat gaat niet. van Vrede. Over den grint ben ik het niet eens, ik stel voor fijnen grint te koopen en geen groven kleislag. Voorzitter, 'tis mij goed. Dobbelsteen. Is er van Ged. Staten nog geen bericht over den weg? Voorzitter. Nog niet. Dobbelsteen. Die stukken, die uit den Haag zijn binnen gekomen, waren dat alle stukken Voorzitter. Denkt u dat ik hier zit om stukken achter te houden, telkens met je verdachtmakingen. Dobbelsteen. Dat zeg ik niet, maar u moet niet kwaad worden en mij uit laten spreken. Voorzitter ik hoor wel wat je zegt, maar je komt telkens met verdachtma kingen. En v. Hemert heeft in den Haag ook grove leugens staan vertellen, het was gewoon treurig zooals hij daar heeft staan liegen. Van Vrede. U gebruikt woorden, die een wel opgevoed mensch niet passen, Voorzitter. Als je gehoord had welke onwaarheden hij in den Haag ook gezegd heeft, dat was meer dan bar. van Hemert. Ik heb daar openlijk staan spreken. U gebruikt telkens het woord leugenaar, maar ik moet dan op merken, dat als u vermeent met Mevrouw Veritas te zijn gehuwd, het van hare zijde een intense mésaillance is geweest en uw onophoudelijk tutoyeeren bewijst wel, dat u niet te wel opgevoed zijt. Dobbelsteen. Mag ik even het woord? Voorzitter. Ik geef geen antwoord meer, je kunt vragen wat je wilt, ik sluit de vergadering. De Voorzitter en Secre taris verlaten de raadszaal. De heer Dobbelsteen protesteert tegen het sluiten der vergadering, waartoe vol gens hem de Voorzitter niet het recht had, spr. had nog een paar mooie vragen in petto. De heer Van Vrede zegt, als de Voor zitter de vergadering sluit, dan heropenen wij ze weer, dan moet Wethouder Van Engelen maar Voorzitter zijn. Deze heeft daarin echter geen idee en verlaat even eens de raadszaal. De Voorzitter komt nog even in de raadszaal en zegt dat hij met dergelijke menschen geen vergadering houdt en hij nog op mondelinge, nog op schriftelijke vragen zal antwoorden. Hierop verlaat de een na den ander de raadzaal. o— t H.VMANamcTURënhande;l^ MÖ UM, SCHREUDÊR Kerkstraat 1719 's HERTOGENBOSCH. alvorens de Instrumenten en Platen vergeleken te hebben bij alle andere bestaande merken. Aan deze vergelijking danken wij ons steeds toenemend succes. Catalogns gratis en franco op aanvraag. Rechtskundig Adviseur, Havenstraat 5 Behandeling van PROCEDURES bij RECHT BANK en KANTONGERECHT- ERFENIS- en HUURaange, legenheden. CONTRACTEN, REQUESTEN enz. enz. JfcJillyIse CJonclitiön. O-root© Sorteering. - - I^age Prijzen, 's-BERTOGENBOSCH. EINDHOVEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 6