V zouden worden verbeterd, in vertrou- j wen dat Rijk en Provincie in de kos ten van de te maken werken zouden bijdragen. In het rapport van den heer Roelkens wordt slechts gespro ken over waterinlating en niet over waterloozing. Als gemachtigde voor een Ingeland heeft hij opdracht voor te stemmen als in het rapport kan worden opgenomen, dat ook in de waterlossing zal worden voorzien. Men belooft wel, dat hiermede re kening zal worden gehouden, doch Spreker zag dit liever op papier. Het is beter één vogel in de hand dan tien in de lucht. De heer v. d. Schans gelooft, dal de heer Bouman iets eischt, wat geen enkele macht thans kan verleenen Door deze toevoeging zou men hel nog op te richten waterschap een verplichting opleggen, terwijl verdei in het rapport niets is vastgelegd. De De commissie heeft niet de bevoegd heid de gevraagde verplichting op te nemen. De heer Kerssemakers merkt op. dat als er geen waterschap wordt opgericht, alles in de lucht hangt, komt het wel tot stand dan krijgt men den vogel in de hand. De lieer Sluijmers vraagt, of hel niet mogelijk is, dat aan art. 3 een clausule wordt toegevoegd, dat voor Polder Wijk ook een betere water loozing tot stand zal komen. Dan zou hij de oprichting van het groot waterschap sterk toejuichen en naar hij vertrouwt met hem de meerder heid der Ingelanden. De heer v. d. Schans zegt nog maals dat de commissie geen recht bezit aan dit verlangen te voldoen, wel wil Spr. de verzekering geven, dat hij persoonlijk en met hem de geheele commissie hunne krachten zullen inspannen 0111 aan het verlan gen als hier geuit te voldoen. De Voorzitter zal thans de discus sies sluiten. Voor tot stemming1 over te gaan, zou hij er de Ingelanden op willen wijzen, het ijzer te smeden wijl het heet is. Voldoende is geble ken, dat verbetering hier, in de streek zoowel wat watervoorziening, als wa terloozing be Lr eft, dringend noodza kelijk is. Naar Spr. meening is deze verbetering slechts mogelijk door de oprichting van een groot waterschap een dergelijk lichaam alleen zal met vrucht, bij Rijk en Provincie op sub sidie kunnen aandringen. Immers d( belangen van den een, komen direct weer* in strijd met de belangen van den ander en alleen door deze belan gen tot elkaar te brengen, zal men verbetering kunnen krijgen. Hierop verklaarden zich 20 perso nen tegen en 23 voor oprichting van het waterschap „Het Noorder afwa teringskanaal". Wij merken hier op dat dit geen zuiver beeld van de stemming geeft omdat er Ingelanden zijn, die meer dan één stem kunnen uitbrengen. Thans komt aan de orde de verga dering met de Ingelanden van den Polder van Wijk. De Voorzitter zegt, waar de meeste Ingelanden reeds bij de openingsrede van den Polder van Veen zijn tegen woordig geweest, hij niet in herha ling zal treden. Alleen de Polder van Wijk meent, door de verlegging van den Maas mond in slechtere condities te zijn gekomen en dus een zeker recht te hebben op verbetering. Spr. wil dit recht niet betwisten, doch er alleen i op wijzen dat een centraal lichaam met meer kans op succes voor dit recht kan opkomen, als de Polder van Wijk afzonderlijk. Verder, er behoeft voorloopig niets betaald te worden, dan alleen de luttele be- stuurskosten, die enkele centen per H.A. zullen bedragen. Spr. vraagt wie thans het woord verlangt in het be lang van den Polder van Wijk. Allereerst vraagt den heer G. Bran- horst het woord. Bij de besprekin gen met den Polder van Veen is ge zegd dat het voorstel Schreuders, om voor den Polder van Wijk een be tere en andere waterloozing als thans bestaat, te verkrijgen in de lucht hangt. Spr. zou evenwel de vraag willen stellen, hangt niet alles nog in de lucht? In 1924 zijn in Drente alleen reeds 8 waterschappen opge richt, waarvan een gekost heeft f730.000, waarvan het Rijk heeft be taald f660.000, een ander dat f700.000 heeft gekost, welke kosten het Rijk geheel voor zijn rekening heeft ge nomen. Dit is in Drente gebeurd en dit gebeurd overal. De werken ter verbetering zijn voor de Polders Wijk en Veen alleen veel te duim. K Ivan men zich echter indenken, dat 1 Rijk en Provincie als een centraal lichaam om subsidie vraagt, voor j verbetering in den toestand van een heele streek, ^hieraan niet zou wrorden voldaan? Dit zal alleen het geval zijn, als men het onderling niet eens j is- De heer iE. Sluijmers zou nog gaar- "\ue eenige inlichtingen ontvangen. Hel staat nog niet vast dat de Polder van Wijk een betere waterlossing zal krijgen. Zijn de kosten hiervoor niet te ramen en komen deze kosten alleen ten laste van den Polder van .Wijk. De Voorzitter zegt, dat de kosten over alle belanghebbende Polders zal worden omgeslagen in verhouding van het belang dat zij bij de verbete ring hebben. Men moet altijd voor zichtig zijn, om een clausule voor een bijzonder werk op te nemen. De heer Roelkens zegt, dat de kos ten voor andere waterloozing voor Wijk niet te ramen zijn. Waar Rijk en Prov. de belanghebbenden met goed vertrouwen tegemoet komen, meent Spr. dat de belangli. streek dwaas zou handelen zich afzijdig te houden. Men moet zich niet te veel houden aan het rapport, dat door Spr. is opgemaakt, dit rapport is er alleen om aan te toonen, dat verbe tering' noodig is. De heer Sluijmers vraagt, of in het rapport kan worden opgeftomen dat al het mogelijke in het werk zal worden gesteld, een betere water lossing voor den Polder van Wijk te krijgen. Kan in art. 3 piet een clau sule worden opgenomen, dat behalve watervoorziening ook waterloozing! zal plaats hebben? De Voorzitter zegt, dit onmogelijk te kunnen doen, men mag een be stuur dat nog gekozen moet worden niet van te voren vast leggen. De heer Sluijmers meent, dat dan de Polder van Wijk nooit zijn doel zal bereiken. Deze Polder zal dan door de meerderheid in zijn voor stellen overtroeft worden, en men zal beneden het water van dezen Polder niet willen opnemen. De Voorz. zegt, dat Rijk en Pro vincie geen subsidie zullen verleenen aan werken, waarmede niet de ge heele streek gediend is. De heer Kerssemakers zegt, dal uit de discussie voldoende blijkt, dal de toestand hier slecht is en hoog noodig verbetering behoeft. Door de oprichting van het waterschap „Het Noorder afwateringskanaal" is deze verbetering te verkrijgen. Tegenstan ders van deze oprichting zou Spr. deze vraag willen stellen: Op welke manier denken zij den toestand te verbeteren Hij stelt zich voor dat dan |de kans op subsidie ook zeer gering zal zij n. De heer B. v. Wijk merkt op, dal de waterlossing hier de hoofdrol speelt, omdat in het rapport staat dat de Polder van Wijk zijn natuurlijke loozing heeft in de Alm en Gantel. Nu denken de boeren wat geschre ven staat krijgen wij en wat beloofd wordt krijgen wij niet. Krijgt de Pol der van Wijk echter geen loozing op het Noorder afwateringskanaal dan beteekent dat voor genoemd wa- schap een ramp. Wordt dit niet in een ontwerp vastgelegd, dan zal men beneden zooveel water nemen, als men noodig heeft en zal men den Polder van Wijk verder met zijn overtollig water laten zitten. De na tuurlijke loozing van Wijk is op liet afwateringskanaal, loozing pp de Alm is onnatuurlijk. Spr. vindt het jammer dat in liet rapport niet is opgenomen de water lossing voor den polder, hij zou dan vrijmoediger ziin stern er aan geven. De heer v. d. Schans zegt, dat al hetgeen hier gesproken is, voor Wijk meer waarde heeft dan 100 stemmen. De heer C. y. Helden merkt op, dat Wijk oorspronkelijk heeft ge werkt voor het kleine plan. Het vo rig jaar is men eerst voor het groote plan gaan werken. Waterlossing kon niet in het rapport worden opgeno men. Wat kan men nu meer verlan gen, dan dat beloofd wordt dat men zijn best zal doen om ook waterloo zing te krijgen. De heer N. v. d. Maaden zegt, dat de heer B. v. Wijk beweert dat het een ramp voor Wijk zou zijn, als de toestand voor de waterlossing niet verbeterde. Spr. zou willen vragen, hoe moet het dan als men deze ver betering niet krijgt. Wil men alles hebben, dan heeft men kans heele- maal niets te krijgen en het is toch zeker beter een half ei dan een le digen dop. Wij moeten zegt spr. el kaar in het beste vertrouwen tege moet komen. Hij ziet hier leden der Prov. Staten voor zich, die belooven dat zij hun best zullen doen om ver betering te krijgen en dan heeft men geen enkele reden deze belofte niet aan te nemen. Men heeft hier een sluis gewild en zou daarmede reeds best tevreden zijn geweest en nu zou men misschien alles kunnen krijgen en ten slotte niets willen hebben. Spreker gelooft dat het noodig is, thans het ijzer te smeden, nu het heet is. Slot in 't volgend nummer. De directeur van alle kweekscholen, zoo wel openbare als bijzondere, hebben van den Minister van Onderwijs bericht ont vangen, dat voor den cursus, welke nu aangevangen is, geen toelagen van Rijks wege zullen worden verleend. Dit geldt niet voor de toelagen, welke reeds in het vorige cursusjaar zijn toegekend, alsmede niet voor die, welke zijn of worden toe gekend tengevolge van opheffing van zulke inrichtingen en verwijzing der kv.eekelingen naar andere. Een en ander op gronden van bezuiniging en omdat blijkens den toeloop van adspiranten de studie voor onderwijzer geen aanmoediging behoeft. 0— Zaterdag omstreeks tien uur kwam te Amsterdam een motorwagen van lyrs 17 uit de richting van hei Centraal-Station den N.Z. Voorburgwal opgereden. Ter hoogte van de N.Z. Kolk stak plotseling een man, die uit een der steegjes kwam, de trambaan over. Dit geschiedde echter op zoo'n korten afstand van den wagen van den tram, dat de bestuurder, hoe hard hij ook remde, een ongeluk niet kon voor komen. De voorbijganger werd door den baanschuiver gegrepen en eenige meters voortgesleurd. Toen de man werd bevrijd was hij in bewusteloozen toestand. Vrij ernstig gewond is hij naar het Binnen- Gasthuis vervoerd en daar opgenomen. Het bleek te zijn een 58 jarige werk man, wonende in de Nieuwe Nieuwstraat. Getuigen beweren, dat hij bij het betreden van de trambaan een waggelenden gang had en blijkbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde. O— Typhus Men meldt uit Hengeloo Ondanks alle genomen maatregelen om de typhas-epidemie, die momenteel in 't Duitsche industriecentrum heerscht buiten onze grenzen te hoeden zijn ook in Twente reeds gevallen geconstateerd. In de barak ken van het ziekenhuis te Hengelo zijn eenige patiënten die lijdende zyn aan typhus opgenomen. o Het einde van den Zomertijd In den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. eindigt de zomertijd. Om 3 uur Zon dagochtend worden de openbare uurwerken gesteld van 3 uur op 2 uur. Men denke er dus aan, Zaterdagavond, alvorens zich ter ruste te begeven de klok een uur achteruit te zetten. —O— De moord te Nedcrweert Als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den veldwachter Verkennis te Nederweert, werd alsnog aangehouden en in het Huis van Bewaring te Roermond opgesloten de arbeider B. D. uit Neder weert. De verdachten hebben nog steeds geen bekentenis afgelegd. o Halsstarrig Dezer dagen werd een 79-jarig inwoner van Purmerend naar Haarlem overgebracht, om daar een hechtenisstraf van 5 weken te ondergaan. Hij was daartoe veroordeeld omdat bij weigerde zich bij de verplichte waterleiding aan te sluiten. Eenigen tijd geleden heeft hij daarvoor ook reeds hechte nisstraf ondergaan. Hij weigert de boete te betalen. o— Onweer Zaterdagnacht zijn in een weide te Aarlanderveen 7 runderen door den bliksem gedood. Terwijl de familie G. omstreeks tien uur 's avonds te Slijken (Drente) bijeenzat in de woonkamer, sloeg de bliksem in den schoorsteen en plantte zich vandaar voort door de kamer, door de geopende huisdeur, waarbij juist eenige leden van het gezin naar het weer stonden te kijken, naar buiten. De dochter J., die nabij den schoorsteen zat, werd zoodanig getroffen, dat zij luid-kreunend, van haar stoel zakte en op den grond viel, terwijl haar kleeren reeds vlam gevat hadden. Door een der huisgenooten konden haar kleeren door snel optreden direct gebluscht worden. De zoon viel, evenals zijn vader ook van zijn stoel. De laatste werd zoo door den schrik bevangen, dat hy gedurende ruimen tijd geen woord kon uitbrengen. Hulp van buren en dorpsgenooten was spoedig ter beschikking, terwijl geneeskundige hulp uit Beilen onmiddellijk ingeroepen werd. De dokter constateerde bij de dochter zeer erstige brandwonden aan den geheelen linkerkant van het lichaam de zoon had eveneens op verschillende plaatsen brand wonden, zoo werden o.a. onder beide voeten gaten geconstateerd ter groote van een gulden. O--*- OeMikea In het kanaal van Apeldoorn, bij het Rijk in onderhoud is Vrijdagmiddag een bok met ongeveer 810 zakken meel, rjjst en tabak gezoken. De lading was voor Apeldoorn bestemd. Verschuiving der lading is de oorzaak van het ongeval. De bok licht geheel onder water, vlak by de brug naar Kleine Veer. 0 Een boekhandelaar in Haarlem kreeg eenige dagen geleden een aangeteekend schrijven uit Amsterdam, waarin zich een bedrag van f 500 bevond. Hierbij was een briefje gevoegd, dat vermelddeals tegemoetkoming voor hetgeen ik van u gestolen heb. De geadresseerde, aldus meldt de »Tel.« begreep er aanvankelijk niets van, docb spoedig drong het tot hem door, dat de naam, die onder het briefje stond, die was van een vroegeren knecht of bediende. Op hetzelfde tijdstip ontving de voorganger van den boekhandelaar, die vroeger de zaak dreef, een zelfde schryven. De politie kwam er achter en de cen trale recherche te Amsteream vond den vroegeren bediende uit. Het bleek, dat hij de zaak vroeger door boeken weg te nemen voor ongeveer f1000 benadeeld had. Nu het hem in de wereld beter ging, wilde hij zyn daad goed maken en zond zijn vroegere patroons beiden een be drag van f 500, hiermede goedmakende hetgeen hy vroeger misdieven had. O— ln een zeis gevallen Zrterdagavond had zekere Verschuren, wonende in de Kapelstraat te Oudenbosch, het ongeluk, met zyn been in een zeis te vallen. De verwonding was zoo erg, dat onmiddellyk ingeroepen geestelijke en geneeskundige hulp niet meer mocht baten en de ongelukkige spoedig overleed aan bloedverlies. o— De jonge ongehuwde steenovenarbeider D. te Bemmel bij Nijmegen zou het trek paard van de steenfabriek uit de weide halen. Toen hy het dier genaderd was. wendde het zich plotseling om en trapte het den jongeman tegen de borst. D. overleed aan de gevolgen. 0 Een geheime distilleerderij ontdekt De expediteur W. H. uit Krommenie, tegen wien de kommiezen reeds eenigen tijd ernstige verdenking koesterden, is Vrijdagmorgen te Amsterdam aangehouden wegens het vervoeren van alcohol op zijn vrachtauto, zonder dat hij daarbij eeri ac- cijnsbewijs kori overleggen. Alcohol en auto werden in beslag genomen. Terstond begaven zich eenige accijns rechercheurs naar Krommenie om in de woning van H., gelegen aan den Militairen- weg, een huiszoeking te doen. Hierbij werd in een geheel afgesloten kamertje op den zolder een in volle werking zjjnde distilleerderij ontdekt. Al het gevonden materiaal, waaronder een paar distilleerketels, twee groote gist- kuipen en ongeveer 30 liter alcohol, werd in beslag genomen en per vrachtauto, onder toezicht van de recherche, naar Amsterdam vervoerd. In verband hiermede zijn in Krommenie bij familieleden van H. nog huiszoekingen verricht, echter zonder resultaat. Het onderzoek naar medeplichtigen wordt voortgezet. 0— Dertig millioen eieren Te Landsmeer (N.-H.) waar vele eieren- handelaars gevestigd zijn, wordt veel handel gedreven in geconserveerde eieren. Dit jaar zijn daar wel 30 millioen eieren in de z.g. kalkputten ingelegd. o De schade te Borculo Men meldt uit Borculo, dat de schade, door den storm van 40 Augustus in die gemeente veroorzaakt, is geschat als volgt onroerend goed f 1.700.000, roerende goe deren f 200 000, veldgewassen, landbouw werktuigen, etc. f 80.000, bedrijfsschade f32 500, samen dus ruim 2 millioen gulden. 0— Ongeluk Men meldt uit IJmuidenZondag zijn twee werklieden, werkzaam by den nieuwen sluisbouw, verongelukt. Zekere A. C. is in het water van de sluis gevallen en verdronken. De man is uit Breda afkomstig. Voorts is een zekere W. G. uit Hilva- renbeek door een zandtrein overreden en gedood. Ten slotte is een 7-jarig jongetje van een viaduct gevallen en was onmid dellijk dood. o Aan bloedverlies overleden Een jong kind van A. te Uden kreeg een vry diepe hoofdwonde bij een val op den grond. Men wist het bloedverlies te stelpenden volgenden dag ging de wond weer open en werd het bloedverlies zóó groot, dat het kind aan de gevolgen overleed. 0 Onderieeër gezonken37 dooden Hit New-York wordt gemeld, dat de onderzeeboot »S 51c gezonken is tenge volge van een botsing, die 20 mijl ten Oosten van Blockeiland met het stoomschip »City of Romec piaats had. Gemeld wordt, dat 37 personen aan boord van de onderzeeboot verdronken zijn, terwijl drie personen door het stoomschip werden gered. Nader wordt gemeld, dat van het stoom schip »City of Romec draadloos bericht is 2 ontvangen, dat de drie geredden van den Amerikaanschen onderzeeër »S 51c, die na een aanvaring met 37 man is gezonken, gewond zijn en dat een hunner onmiddellyk moest worden geopereerd. Het stoomschip, dat op weg was naar Boston, is zelf ook beschadigd. Nadat van de »City of Romec draadloos bericht over het ongeval was ontvangen, zonden alle kunststations een oproep naar de schepen, die zich in de nabijheid be vonden, om zich naar de plaats te begeven waar de onderzeeër gezonken was. Marine personeel werd van de basis der onderzeeërs bij New-London gezonden met stalen netten, om te trachten den onderzeeër te lichten. Duikers zullen trachten de haken, welke zich aan deze netten bevinden, zoodanig aan de gezonken boot te bevestigen, dat dit mogelijk zal worden. Ü8 torpedojager »Putnam«, die ter plaatse is aangekomen, rapporteert, dat de duikboot op een diepte van 130 voet ligt. Men weet niet of op het oogenblik dat de boot zonk alle schotten gesloten waren, doch ook indien dit het geval was, had de beman ning slechts 42 uur in leven kunnen blijven. o— Weer een vliegtuigen-betsing Reuter meldt uit Londen Twee militaire vliegtuigen zijn nabij Royston (Cambridge shire) in botsing gekomen en neergestort. De beide bestuurders zijn gedood. O— Door een rangeermachine aangereden Op het emplacement van het Centraal Station te Utrecht is Zaterdagochtend de arbeider-remmer H. van Gend aangereden door een rangeermachine, tengevolge waar van hij ernstig werd verwond, 's Middags is de ongelukkige aan de bekomen ver-^ wondingen overleden. o— Belasting-inning door postkantoren Het voornemen bestaat, om, waarschijn lijk 1 Januari a.s., voor het betalen dei- belastingen de kantoren en de hulpkantoren der posteryen open te stelien om daardoor te komen tot opheffing van belastingkan toren. De voorgestelde regeling zal gelden voor de betalingen, verschuldigd op ontvang kantoren, die in het rayon van het hoofd postkantoor zyn gelegen of die een of meer in dat rayon gelegen gemeenten omvatten. De betalingen, verschuldigd op andere ont vangkantoren, zullen met gebruikmaking van den post-chéque- en girodienst worden verrekend. Indien deze regeling tot stand komt, zullen de zittingen in de buitengemeenten als regel overbodig worden, de belasting schuldigen hebben dan immers dagelijks gelegenheid om op het postkantoor van hun woonplaats belasting te betalen. O Onbewaakte overwegen Een doode. Zondagmorgen had aan den onbewaakten overweg tusschen Lage-Zwaluwe en Moer dijk een noodlottig ongeval plaats. Een rijtuig wilde juist den overweg oversteken, toen de trein no. 758 van Lage-Zwaluwe kwam aanstoomen. De machinist trachtte nog door hard remmen een botsing te vermijden, doch kon niet verhinderen, dat het rijtuig nog door den locomotief werd gegrepen. Het paard bleef ongedeerd. De koetsier, kon zich, nog door van den bok te springen, bytijds redden. Het rijtuig werd gedeeltelijk vernield en de inzittende heer bekwam dusdanige ern- tige verwondingen dat hij na een kwartier overleed. Den machinist van den trein treft geen schuld. Hij heeft door fluitsignalen te geven en krachtig remmen alles gedaan om het ongeval te voorkomen. 0— leer dan een ton verduisterd Naar de Haagsche Crt. verneemt, zijn eenigen tijd geleden ernstige malversaties bij de Rotterdamsche Bank ontdekt. De bank is voor een bedrag van ruim 100 duizend gulden benadeeld. Een procuratie houder, zekere H. is in verband met een en ander in bewaring gesteld en ingesloten in het Huis van bewaring. Itiniienland. Geen studietoelagen voor onderw^jiers Ernstig tramongeluk Doodgetrapt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2