Eerste Blad Tê. *-AND van altenA FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Het Noorder=Afwate ringskanaal. Int. Telefoon no« 19. Postrekening no. 61535. M Jt Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L» JYEERMAN, Heusden* No* 4542. Woensdag 7 October 1925. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. J ISiiitenlaiHlsch Overzicht Op heden Dinsdag is te Locarno, in Zwitserland de conferentie begonnen van de ministers van buitenlandsche zaken, met het doel den vrede en veiligheid van Europa te verzekeren. Alle deelnemers aan de conferentie zjjn met goede voornemens be zield, dit neemt echter niet weg dat de belangrijkheid der te nemen be slissingen nog tot allerlei moeilijkheden kan leiden. Vandaar, dat Chamberlain, Enge- lands minister van buitenlandsche zaken voor hy zich naar Locarno begaf, wel de hoop te kennen gaf, dat bevredigende regelingen zullen worden bereikt, maar niettemin den raad gaf niet dadelijk zijn verwachtingen al te hoog te spannen de kwesties toch, die een punt van be spreking zullen uitmaken, zijn zeer netelig en niet weinig gecompliceerd. Immers er zal te Locarno worden onder handeld, zoowel over het Rijnpact en over verdragen met onderscheinenlijk Tsjnecho Slowakije en Polen als over een viertal garantie-verdragen. Dit zijn alle zeer ge wichtige diplomatieke documenten, waarover men het stellig niet in een vloek en een zucht eens zal zijn. Een gelukkig teaken is echter, dat Duitschland aan de conferentie op voet van gelijkheid deelneemt, zooals dat indertijd ook op de Londensche confe rentie geschiedde, waar hei vraagstuk der r schadevergoeding een oplossing vond op den grondslag van het plan Dawes. Het doel toch van het garantiepact, dat men wil sluiten, is het gevaar voor oorlog tusschen Duitschland en zijn buurstaten te voorkomen en in verband hiermee een toe nadering tot stand te brengen tusschen Berlijn en Parijs. Deze laatste is echter I slechts mogelijk, wanneer aan beide zyden welwillendheid heerscht en een wederzyd- sche schappelijke behandeling plaats vindt. Daarom zil in elk geval de ontruiming van de Keulsche zone, waarop het pu bliek trouwens ai geleidelyk wordt voor bereid, spoedig haar beslag moeten krijgen. Maar met het terugtrekken der geallieerde troepen uit de Noordelijke Rijnlandzone, al beteekent dit op zichzelf een vooruit gang, is men er nog niet, In Duitschland laat men althans uitkomen dat, wanneer Duitschland in economisch en politiek op zicht het vredesverdag nakomt, hetgeen 168 Wat scheelt er aan? vroeg Gervais """verbaasd. O, niets, stamelde Vernier, ik meende hiernaast een bekende stem te hooren. Dat zou geen wonder wezen, hernam de oude beeldhouwer, je weet toch dat dit café een geliefkoost verblijf is voor eenige uren van mannen uit de groote wereld Ja, ja, ik wed dat je vrouwtje raar zou kijken, als zij je hier zag. Paul Vernier glimlachte, doch ook maar voor één oogenblik, Ineens was er een vreeselijke gedachte in hem op gekomen indien het werkelijk eens zijn vrouw was, wier gestalte hij had meenen te erkennen aan den ingang wier japon hij zoo herkende, wier handschoen hij vermeedt te hebben gevonden, en indien hij werkelijk „Silverstein's stem daar had gehoord dan was er ongetwijfeld iets verschrikkelijks aan de hand. Reeds vaak was het hem opgevallen, dat Silverstein en zijn vrouw dikwijls in een gesprek waren gewikkeld. Menig maal moest hij zich onderhouden met mevrouw Silverstein, omdat zijn vrouw met den bankier een gesprek had. Ook vond hij meer dan eens Silverstein in ■"*|le kamer zijner vrouw, als de beeld- 'CrffTBLer daar na een welbesteden dag z^ütrad. at alles ping den kunstenaar door respectievelijk geschiedt door de tenuit voerlegging van het plan-Dawes en het in de naaste toekomst zich houden aan het te sluiten garantiepact, hetwelk Fran krijk waarborgen tegen Duische aanvallen biedt, feitelijk er geen reden meer is het Rijnland bezet te houden. Want wat beteekent, op den keper beschouwd, een garantiepact, wanneer er geen werkelijke vredestoestand tusschen Frankrijk en Duitschland wordt geschapen Met andere woorden Duitschland verwacht, dat, komt werkelijk het waarborgverdrag tot stand, Frankrijk het als zijn plicht zal beschouwen de bezetting geheel ongedaan te maken. Al zou echter het z.g. Westelyke of Rijnpact werkelyk tot stand komen dan is men er nog niet, want al moge dan schynbaar de vrede in West-Europa ge waarborgd zijn, dan is dit nog niet het geval met het overige Europa. Komt niet een bevredigende regeling ten aanzien van Tsjecho-Slowakije en-Polen tot stand, twee landen, die protégé's zijn van Frankrijk, dat nut deze staten bepaalde politieke verdragen heeft gesloten, dan komt een eventueels vredesregeling in het Westen er eveneens plotseling weer door op losse schroeven te staan. Vandaar dat alleen een uitweg uit de moeilijkheden zal kunnen worden gevonden, wanneer de ge delegeerden over de vereischfe fijne tact beschikken, zich niet door louter nationalis tische egcïsmen laten leiden, blijken geven van een werkelyke bereidheid tot den vrede en al te angstig wantrouwen bannen. Alleen dan kan Locarno den Europeeschen vrede inleiden. Vervolg vergadering Oud- en Nieuw- land van Babiloniënbroek. De lieer Boom merkt op, dat de ingelanden ;zijn geroepen, om (voor de belangen van het waterschap den Polder van B. Broek op te komen en men moet oppassen de vingers niet te branden. De heer v. d. Schans verklaart, een groot voorstander van de tot standkoming van dit plan te zïïn, waartoe hij is gekomen, omdat hij in de minstens 25 jaar, dat hij in dè waterschapsbelangen is ingewijd, de ondervinding heeft opgedaan, dat het hoofd, terwijl hij luisterde naar de woorden van Gervais. Maar ten slotte kon Vernier het niet langer uithouden. Toen de kellner weer eenige schotels naar binnen bracht in het kabinetje daarnaast, sprong hij eensklaps op, snelde naar de gang en wierp door de geopende deur een blik in het andere vertrekje. Paul Vernier uitte een zachten kreet en bleef staan met de handen voor het gelaat. Slechts enkele seconden maar, toen snelde hij in het kleine kabinet daarnaast. De oude beeldhouwer was verbaasd opgestaan. Dit alles ging echter zoo vlug, dat hij niet wist wat er van te moeten denken en sprakeloos bleef toezien. In een volgend oogenblik kwam Paul Vernier terughij sleepte Mariana aan den arm met zich mee naar het ver trekje, waar Gervais nog altijd was. Paul vernier sloot de deur achter zich. Dat is mijn vrouw, mijn vrouw, die ik daar verrast heb in een intiem onder houd met een heer, met mijn begunstiger Silverslein O, nu begrijp ikuneens alles van wien dat geld kwam voor onze weelderige inrichting, voor paard en rijtuig Waarde meester, uw oor deel stel ik zoo hoog, zeg me wat ik hier moet doen. De jonge kunstenaar had Mariana los gelaten, maar hij posteerde zich voor de deur, alsof hij bang was, dat zij zou weg- loopen. Hij zag zijn ouden leermeester aan met een blik zoo vol smart en ver bittering, dat de oude man er door aan gedaan werd. Toch wilde deze standvastig zijn. Ik heb al zoo iets vermoed, axrne Mb» hierin nog aanmerkelijk verbetering is te brengen. Het is gebleken, dat die plaatsen, die het hardst ge schreeuwd hebben zijn geholpen.nl. het laagste gedeelte van den polder Eethen en Dussen. Het zijn over het geheel de minderheden^ die nog groote verbetering behoeven. Trekt men alhier een cirkel van een half uur gaans, dan zijn aan merkelijke verbeteringen te zien en eveneens nog vele andere gronden, die voor belangrijke verbeterin gen vatbaar zijn, met gevolg dat de waarde van den grond zal stijgen evenals in polder Duil. Dit heeft spr. er toe gebracht voor de uitvoering van dit plan te zijn, doch er is nog iets dat 'hem er toe heeft gebracht. Als lid van de Prov. Staten, zit hij voor de belangen van de gelieele provincie. Men is echter menschen denkt in de eerste plaats aan zich zelf, aan de streek waar men is op gevoed. Van oudsher heeft men hier belastingen mee moeten betalen en als straks besloten zal worden groote uitgaven te doen voor verbetering van respectieve streken, dan acht spreker het zijn plicht, er voor te waken, dat men hier niet alleen be hoeft te betalen, doch ook eens zal profiteeren en men hier ook een be tere watervoorziening en waterlos sing zal krijgen. De wijze waarop deze verbetering er zal komen is iets van later, men behoeft zich daar voor niet vast te houden aan het plan dat hier wordt besproken. Mogelijk, dat op een andere ma nier verbetering in den toestand is te brengen, doch om deze te krijgen zal men toch altijd elkander no'odig hebben. Al wat er gesproken wordt, wijst in de richting van de noodza kelijkheid van de oprichting van het waterschap. Bij de besprekingen die met andere polders zijn gehouden, heeft men getracht spreker belache lijk te maken, zonder met argumen ten tegen de oprichting te komen. Spreker zag zoo gaarne deugdelijke argumenten, die zoo noodig het oor deel van de commissie zouden kun nen wijzigen. Spreker geeft de verze kering, dat hij, als men hem over tuigt, hij gaarne zijn oordeel wil ver anderen. In geen enkele vergadering heeft men echter zijn oordeel kun nen wijzigen. Ook in de vergadering met den Zuid Hollandschen polder niet; dat hij gezegd heeft dat twee derde loost op de Peereboomsche sluis en dit slechts een derde moet jongen. Er waren ook anderen, die zoo iets vermoeden Toch, het is misschien goed voor U geweest Scheur u los van haar en van alles, wat haar aan u vastbindt. Zoek in de kunst, en daarin alleen uw leven en uw toekomst Het werk bij Silverstein was al niet goed voor u als kunstenaar ga nu op eigen voeten staan, geheel alleen als een vrij man. De oude kunstenaar had met groote overtuiging gesproken. Paul Vernier had hem zwijgend aan gehoord. Een oogenblik dacht hij nog na, toen ging hij weg voor de deur, opende die wild en zeide tot Mariana Je kunt gaan Wij zullen elkaar niet terugzien, of indien wij elkaar bij toeval ontmoeten, zullen wij vreemden zijn Ga naar ons huis, ik zal daar laten weg halen, alles wat van mij is Zoo is het goed, jongen, zeide Gervais, kom dan eerst bij mij een poosje logee- ren, voordat je een eigen appartement zoekt Mariana had haar echtgenoot een oogenblik aangezien, zij scheen hem te willen naderen met een verzoenend lachje, toen zij echter zijn koud, hartvochtig gelaat zach wierp zij het hoofd smadelijk achterover, lachte hard op, uitdagend, en verliet het vertrek. De oude beeldhouwer sloot snel achter haai de deur, Paul Vernier stond, wezenloos voor zich te kijken. Zachtkens naderde zijn oude meester hem en legde de hand op zijn schouder. Wees moedig zeide hij op zachten, trillenden toon tot zijn jongeren kunst- zijn, zegt niets, dit is slechts een ver gissing. De heer A. Lankhaar zegt, dat beweerd wordt dat men hier geen water tekort komt, niettegenstaande van de 100 pCt. er 90 pCt. dagelijks klachten hebben over het slechte wa ter. Al gaat men naar het polderbe stuur dan duurt het vaak nog 5 a 6 weken eer men water krijgt. Dlir. \V. de Graaf bestrijdt deze be wering. Als B. Broek water te kort komt, komt ook Meeuwen te kort, en als deze polder recht handeld, dan behoefde men in B. Broek geen modder te drinken. Komt B. Broek echter water te kort, dan is er di rect water. De heer Lankhaar zegt, dat er ze ker 5 malen gevloeid moet worden, om het water van het lage naar ,het hooge gedeelte te krijgen. Het is treu rig zulk slecht water als er vaak gedronken moet worden. Spr. be grijpt niet, dat de Gezondheidscom missie er zich niet mede bemoeid. De heer Branderhorst zegt, dat dezen zomer in het hooge deel van B. Broek bij den Biesheuvel, alle slooten droog lagen behalve de nieuw gegraven, niettegenstaande er meermalen achtereen gevloeid werd, met een keer vloeien bereikte men niets. Werd in droge tijden telefo nisch overleg gepleegd met stoom gemaal de Peereboom om te vloeien dan was reeds hierdoor verbete ring. In vergelijk bij voor de verleg ging der Bergsche Maas kon er 2 keer per dag op te voren bekende tijdstippen water worden ingelaten tijdens den vloed. De heer G. Straver vraagt, of als het kanaal er komt, het gemaal aan de Peerebooinsluis voldoende is. De heer Rulkens beweert van wel. De heer Straver heeft andere Inge nieurs het anders hooren zeggen. De heer Kerssemakers en Rulkens verzoeken de namen dezer Ingeni eurs te noemen, opdat zij met dezen zouden kunnen confereeren en het juiste van hun standpunt kunnen aantoonen. De lieer Straver voldoet echter niet aan dit verzoek. Hierop leest de lieer G. Straver een schrijven voor van den heer D. den Dekker, luidende als volgt: De ondergeteekende D. den Dek ker te Andel, ingeland van Oud- en Nieuwland van Bab. Broek voor 10.40.20 H A. Kennis genomen hebbende van de broeder, zij is inderdaad niet waard, dat je om haar treurt, kom, moedig het leven ingestaard, de kunst, zij moet onze eerste en beste liefde zijn, Paul Vernier hief het hootd op. Hij nam de hand van zijn vroegeren meester in zijn beide handen en drukte haar stevig. U hebt gelijk, mijn meester. Op het pad der kunst hebt u mij geleid en ge steund, help mij ook in het ieven Dat beloof ik je je bent jong, je kunt nog veel verlangen van het leven Paul Vernier heeft hiermede zijn rol afgespeeld in dezen roman. Wij willen geen afscheid van hem nemen, zonder onzen lezers mee te deelen, dat hij on danks de smart in den beginne over het verlies zijner vrouw toch nog zeer ge lukkig is geworden. Hij is thans een der meest beroemde kunstenaars van Frankrijk. Toen Mariana haar man verliet, be gaf zij zich terstond weer in het vertrekje daarnaast waar zij met Silverstein ont beten had. Deze was echter verdwenen, toen zij er binnenkwam. Hij heeft de plaat gepoetst, zeide Maria na bij zich zelf, hij is eigelijk een lafaard, ik wed dat hij beneden op mij wacht Dat was inderdaad zoo. Het viel Mariana terstond op, dat de bankier buitenge woon stijf en stil was. Hij antwoordde heel weinig op haar levendig verhaal van hetgeen was voorgevallen. Ik geloof, dat u niet veel lust hebt om de schuld te dragen van mijnonge- plannen tot oprichting van een nieuv Watersch., verklaart zich met kracht tegen die voorgenomen oprichting, om verschillende reden. ten le. Het staat absoluut nietvasl dat door het Rijk ook maar ééii?cenf j aan subsidie wordt gegeven, alle be weringen daaromtrent zijn slecht looze voorspiegelingen die op losse gronden berusten. Eenig bewijs of eenige officiëele verklaring omtrent zulk een subsidie verleenen bestaat niet. 2e. De begrooting der kosten voor de nieuwe uit te voeren werken in geenendeele op een begroc verschillende posten zijn veelte geraamd. Ik haal hier slechts die punten welke dan door M Ommeren in de Sta ten verg. v Juli j.l. zijn aangestipt, nl. stroomverbruik van een te bc gemaal aan de Broeksche straa* welk inplaats van f 0.41 zeke f 0.60 per uur zal komen, terwi, globale schatting op bldz. 116 het rapport ook veel te laag is. bij staan frnij de verklaringen van drietal Ingenieurs ten dienste diehla bestudeering der verschillende pos ten de begrooting veel te laag vQBafctf.] 3e Het voordeel 't welK enkelef polders bij uitvoering van hetnieu we plan zouden hebben, weegt n op tegen die nadeelen van ande polders. Zoo zal het Oud- en Nk-v land van B. Broek bij veel re} groot waterbezwaar krijgen. I bij doorvoering v. h. plan der i van Wijk, Veen en Biesheu eene water! oozing op h N kanaal te krijgen, zal het o water van die polders ten liet Oud- en Nieuwland v. Broek komen. 4e. De lasten die thans op derijen rusten zijn reeds hoog en het zou toch in strijd 4 alle begrip van economie oip den wil van het overgroote deel alle ingelanden nog hoogere 1 op te leggen. De Voorzitter zegt, van dit sc ven geen notitie te kunnen nen was de heer den Dekker zelf dan konden de beweringen schijnlijk worden weerlegd. De heer Kerssemakers zegt de bewering van 3 Ingenieurs zegt. Hij wil hier echter verk - dat zijn berekening niet aan dl gen kant is geraamd en de v er zeker voor zijn uit te voere'. m luk, zeide mevrouw Vernier eindt bitsen toon. De bankier liet zich echter r 1 zijn kaln.e stemming brengen, Het is inderdaad niet plezierig mij Wij moesten zien, da| wil*, tijd lang bijvoorbeeld meden. Mariana verbleekte. Zij ineens. Hij had genoeg v wilde niet langer baar vriei] En dat zegt u tegen mij i dit oogenblik O, dat j Hij legde haar met ee zwijgen op. Wezenlijk, mevrouw, I ons beiden Ik begr' nog een kleine schuld efienen Ik zal u f band stellen, en later 9 die som, indien u toet waarde, dat wij elk§* kennen, als wij elkaa Na kort nadenken Zij kende den kalmei^ van Silverstein en klachten of verwijten niets bij fieï uitwerken. Goed, ik ga naar huis, en blijf da* den heelen dag Hij knikte even met het hoofd, h' haar daarop, in het rijtuig dat gei stond, en Dam tot afscheid met een h koele buiging zijn hoed af. Mariana liet zich naar huis brenger: Een paar uur later kwam foen bediend- van het kantoor van dee«* :Aakier Silve»! stein en bracht haar een yj ^'4%er— veloppe. J NIEUWSBLAD mor 1st Lui ui Htislti ei Altm.lt LiiistriiLti It Bommslerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1