Eerste Blad C. DE KEMP FERMITAr= S. D. LANIHUYZEN Co's BANK Raamsdonksveer. Uitgave; Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4545. Vrijdag 16 October 1925 Gewetensgeld. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". A. VERSCHUUR-BAERT iSuiteiilaiidsch Overzicht Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Ëngstraat HEUSDEN. V T. BOONSTRA. I ^ND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. GOUD, ZILVER, UURWERKEN, Ruime keuze in FANTASIE- en TROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. Dezer dagen vernamen we uit goede bron, dat meerdere Inspecteurs van Be lastingen in onze omgeving het te kwaad hebben of hadden met sommige belasting schuldigen, omdat deze reeds sedert jaren te lage inkomens of vermogens hadden opgegeven, waardoor dan Staat, Provincie en Gemeente op bedenkelijke wijze zijn benadeeld geworden. We willen over dat voorop gezette geknoei met belasting aangiften en wat daarmee verband houdt, iets zeggen. Wie de Nederlandsche Staatscourant zoo nu en dan inziet, vindt daarin tel kens eene lijst van gelden, verantwoord onder de benaming van „Gewetensgelden". En daarnaast vindt men in de dagbladen zoo nu en dan een bekendmaking van een of anderen Burgemeester, dat bij hem een zeker bedrag is ontvangen wegens te weinig betaalde gemeentelijke inkom stenbelasting. Daarbij komen dan nog de eveneens in de Staatscourant afzon- derlijk verantwoord wordende bedragen der successierechten, waarbij het vaak ook niet over peulschilletjes gaat, Gerust mag worden aangenomen, dat het jaar lij ksch bedrag, dat aan gewetensgeld binnenkomt op een millioen kan wor den gesteld. Het komt stellig wel eens voor, dat werkelijk naar ingeving van het geweten den fiscus vrijwillig wordt toegezonden, wat hij reeds lang had moeten hebben, maar in den regel spreekt het financieel- geweten zóó sterk niet, dat het resultaat daarvan een bedrag van één millioen per jaar zou zijn. Het meeste gewetens- geld komt binnen onder zachten drang of wel omdat de belastingschuldige van twee kwaden het beste kiest. Als bekend, kan de fiscus alleen in speciaal aangewezen gevallen en slechts gedurende drie jaren na den aanvang van het belastingjaar navorderen, zij het dan ook soms met een vermenigvuldi- gingscijfer van viermaal het in één jaar 171 Ik geloof je, zeide hij, haar kussend. Ik vertrouw ook volkomen op je, anders zou ik ook niet weten, wat te doen Maar toch werdt je straks bleek, en ook nu beef je nog. Dat komt van de ontroering, Georges. Vindt je het zoo vreemd, dat ik mij be wogen gevoel na zulk een verrassing Zij heeft mij tot in het uiterst van mijn hart geschokt. Ik begrijp het, lieveling, vergeef me, dat ik één oogenblik een zweem van achterdocht durfde koesteren.— Wat gevoel ik me toch weer gelukkig, nu ik weer thuis ben, bij jou en bij mijn jongen.— Alleen nog heb ik sngst over dat telegram. Firmin is een ern stig man, die mij niet zou laten over komen, indien het niet iets buitenge woons gold.Wat kan hij mij te zeg gen hebben? Kun je heelemaal? niets gissen, Héléne? Neen, volstrekt niets.Ik ben even belangstellend als jij, en je zoudt mij even angstig maken,— Wat was dat dan toch voor een telegram? De Saint-Hyrieix seinde mij, dat mijn overkomst om zeer bijzondere reden zeer gewenscht was. Mijn hemel, wat kan dat zijn? riep Hélène uit met gedempte stem, en zij keek in diepe droefheid voor zich. ODtdoken bedrag. Doch in het algemeen is verhooging van een eenmaal opge- legden aanslag niet meer mogelijk en nè drie jaren in geen geval meer. Blijkt dan nog dat in vroeger jaren is ontdoken of wel dat belasting is betaald zonder dat er mogelijkheid is die na te vorde ren, dan begint de moeilijkste taak van den belasting-inspecteur. Dan moet hij den belastingschuldige zien te overtuigen dat, ongeacht de wettelijke bepalingen, elk eerlijk man gehouden is den Staat te geven, wat hem toekomt. En wat het eigen geweten nog niet voldoende duidelijk gemaakt had of tot klaarheid kon brengen, dat wint wellicht voldoende aan helderheid als men van aangezicht tot aangezicht voor den fiscus staat. Het kan zijn, dat de belasting-inspecteur met zijn betoog den betrokkene overtuigt en ook kan het zijn dat de betrokkene te veel ,,man van fatsoen" is om het ver wijt te kunnen verdragen, dat hij deed wat een fatsoenlijk man niet doen mag. In zooverre kan ook dan nog van ge wetensgeld worden gesproken. Maar er zijn andere gevallen. Vaak staat er een stok achter de deur. Immers is het zeer wel mogelijk, dat van een belastingschuldige slechts een klein gedeelte kan worden geëischt van wat hij heeft ontdoken. Voor dat geval rest een ander middel, n.l. om hem te straffen voor zijne oneerlijkheid. In de Wet op de Inkomstenbelasting staat een artikel, dat zegt: „Hy die op zettelijk eene aangifte onjuist of onvol ledig doet, kan gestraft worden meteen gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden". „Zeker „het opzet" zal niet steeds te bewijzen zijn, zoodat men er zonder kkleerscheuren af komt, maar de kans op veroordeeling blijft bestaan. En al vindt men het nu voor zichzelf niet zoo erg, te weten, dat men belasting heeft ontdoken, tegenover de buiten wacht is het toch geen prettig gevoel om nagekeken te worden als iemand, die de schatkist heeft bestolen. En van genoemde bepaling in de Wet op de Inkomstenbelasting weet de fiscus gebruik te maken. Het wordt soms een pijnlijk gesprek tusschen den man vóór en achter de groene tafel, maar het resultaat is toch dikwijls „betalen van gewetensgeld." Want dat de meeste be dragen op die wijze zijn verkregen, wijzen de wekelijkeche staten wel uit, In de lange lijsten van de bij ver schillende inspecteurs en ontvangers binnengekomen bedragen vinden we aldus lezen we in een nummer der Haagsche Post van eenige weken ge leden in het tijdvak van 8 weken Nu, maak je maar niet al te bezorgd, lieve vrouw.— Wat kan het eigenlijk zijn, nu wij met ons drieën gezond zijn Mijn moeder is immers ook goed, niet waar, en Carmen gezond? Ja zeker 1 Nu, dan zal het een zaak zijn, die Firmin wat al te ernstig opvat.Doch het beste zou zeker zijn, dat ik dadelijk naar hem toe ga. Is hij thuis, naar je weet? Neen, antwoordde Hélène, dat juist niet. Zeker heeft hij je niet zoo spoedig verwacht, hij is althans weer een paar dagen op reis gegaan, naar Marseille, waar hij den terugkeerenden gouverneur van Tonkin moet ontvangen. En Car men is op het kasteel van Kerlor, bij onze mama Dan zullen we geduld oefenen. En nu, Hélène, willen wij aan niets treurigs meer denken, wij willen ten volle dit weerzien genieten. De Saint-Hyrieix bleef een dag of drie uit. Toen hij terugkwam was het echter niet meer noodig zijn schoonbroeder te spreken over het telegram. Er waren in die drie dagen vreeselijke dingen gebeurd. Den dag na zijn aankomst zat Geor ges de Kerlor op zijn kamer, voor eenige oogenblikken maar, omdat hij enkele stukken had te zoeken in zijn lessenaar. Daar werd hem een brief binnengebracht. Toen hij het adres bekeek, meende hij de hand te herkennen, maar, ofschoon voorafgaande aan half Sepember j.l. o.a. opgesomd aan bedragen boven f 1000: f 6248.—, f 1050.64, f 5506.41, f 2485.67, f 1930.66, f 1780.26, f 2238.81, f 5410.92, f 10153,70, f 1416.60, f 1612.—, f 8993.81, f 2713.75, f 2088.91, f 1088.25, f 1117.10. Dat zijn allen onder zachten of harden drang verkregen bedragen zonder twijfel. Want er is niet één be lastingschuldige, die op een cent na nauwkeurig Kan uitrekenen wat hij bij de wisselende en samengestelde tarieven en stelsels, wat hij over verschillende jaren aan Rijks- en Gemeentebelasting, aan Veadedigingsbelasting en opcenten heeft ontdoken. Dus is het hem vóór- gerekend door of vanwege den belasting inspecteur. Maar er zijn ook bedragen boven f 1000, die in ronde sommen van f 100 zijn verantwoord. Wij vinden o. a f 2500, f 10.000, f 12.400. Hoe komt men uu aan deze ronde bedragen Deze zijn maar eenigszins geraamd, omdat er vele gevallen zijn, waarin de betrokkene onmogelijk het ontdoken bedrag meer kan opgeven en de belasting-ambtenaar dat bedrag niet meer kan berekenen wegens gebrek aan gegevens. Dan moet er maar wat gemarchandeerd worden en een accoord worden getroffen tusschen fiscus en belastingschuldige, waarvan dan het resultaat is een rond bedrag aan contanten, hetwelk de belastingschuldige op het altaar van den fiscus moet offe ren. Steeds komt 'er meer gewetensgeld binnen, hetgeen naar de meening der Haagsche Post zijn oorzaak vindt in de werking der belasting-administratie, die zich bij eenvoudiger inrichting van haar werk en meer normale personeelsvoor ziening steeds beter van haar taak kan kwijten. Er is al heel wat belasting ontdoken en er zal ook in de toekomst stellig nog heel wat ontdoken worden. Een krachtig middel hier tegen is ongetwijfeld be WORRPÖËDERS werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. het schrift hem bekend voorkwam, wist hij het toch niet thuis te brengen. Hij opende daarom de enveloppe. Hij las „Indien U verlangend bent, om te zien, hoe uw vrouw in uw afwezigheid den tijd heeft doorgebracht, breng dan hedenavond om negen uur een bezoek aan de rue St. Joseph, en posteer U voor de herberg op den hoek dier straat." Georges de Kerlor wilde eerst glim lachen. Daarna smeet hij verachtelijk den brief neer. Hij haatte den laster en wilde er niet aan gelooven. Met groote stappen liep hij de kamer op en neer. O, het moest laster zijn, niets dan vurige laster. Er was geen sprake van, dat zijn vrouw, zijn zachte en edele vrouw, de moeder van zijn zoon, hem ontrouw was geweest Zoo redeneerde hij, terwijl hij in heftige opgewondenheid op en neer liep. En toch kwam telkens weer de twijfel bij hem boven. Hij was zoo lang weg geweest, de verleiding in Parijs was zoo groot en Hélène was zoo schoon 1 Het einde was, dat Georges de Kerlor zich boog over de papiermand en den brief weer daaruit nam. Hij zag naar den naam der straat, en prentte dien in zijn hoofd. In elk geval zou hij kunnen gaan en zien, of die briefschrijfster gelijk had. En hoe meer hij nadacht, te inniger werd de overtuiging in hem, dat hij in elk geval moest gaan, al was het ook AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A.'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9—12. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie lasting-verlaging, want hoe meer voor deel met ontduiking is te behalen, des te meer zal zij in toepassing worden gebracht. Immers weten we allen wel dat de doorsnee-Nederlander in belasting ontduiking niet d&t kwaad ziet, hetwelk hij in andere strafbare feiten, die feitelijk van veel minder ernstigen aard zijn, meent te ontdekken. De onderhandelingen te Locarno heb ben een gunstig verloop. De Duitsche Staatssecretaris Kempner is, zooals men weet, naar Berlijn gegaan om de leden van het kabinet, alsmede den president der republiek Hindenburg ver slag uit te brengen over den gang van zaken te Locarno. Tweemaal is te Berlijn in vorband hiermede onder leiding van den waar- nemenden rijkskanselier, den minister van de rijksweerheid dr. Gessier, een ministerraad gehoudenDinsdagmiddag den eersten keer, Woensdagmiddag op nieuw. Beide keeren is er verscheidene uren achter elkaar van gedachten ge wisseld, hetgeen er ongetwijfeld op wijst, dat de meeningen nog al uiteen hebben geloopen dit behoeft trouwens niet al te zeer te verbazen, daar van het kabinet ook een drietal ministers deel uitmaken, die tot de Duitsch-Nationale partij be- hooren, de partij derhalve, die steeds het felst heeft geageerd tegen het voor gestelde veiligheidspact en steeds het meest gevreesd, dat het waarborgverdrag Duitschiand in een weinig begeerens- waardige positie zou brengen. Wat er in den ministerraad is verhan- alleen om den demon van achterdocht, die in zijn binnenste was wakker ge roepen, tot zwijgen te brengen. Ineens vroeg hij zich zelf af, of het zonderlinge telegram, dat zijn schoon broeder hem had gezonden, niet in ver band stond met deze zaak. Bij die gedachte bleef hij eensklaps staan en hield de hand voor het voorhoofd, want het was hem, of hij duizelig werd en zou neerstorten O, dat is onmogelijk! Onmogelijk! klaagde hij zachtkens, dat zou de ver woesting van mijn geluk, van mijn leven zijn 1 Daar kwam een bediende van beneden mevrouw de gravin liet vragen of me neer kwam om te ontbijten. Ja, ja, ik kom, zeide de graaf barscher dan hij gewoon was. Hij ging naar het venster, drukte het gloeiende voorhoofd tegen het koude glas, ging daarop in zijn toiletkamer en bette de oogen met het koude water. Daarna ging hij langzaam naar beneden. Aan het ontbijt was Georges buiten gewoon stil. Daardoor bemerkte hij niet, dat ook Hélèna weinig zeide, en dat er een zekere onrust op haar ge laat lag. Doch de kleine Jean was er ook nog Wat scheelt paatje en maatje toch? zeide hij verbaasd, beiden zijn zoo stil. En nu viel het Georges op, dat zijn vrouw er inderdaad stil en eenigszins treurig uitzag. Hij trok het kind naar zich toe en zette het op zijn knie. Weineen, lief kind, wij zijn niet stil deld is niet uitgelekt, het feit echter dat volgens de laatste berichten te Locarno de volledige tekst van het veiligheidspact van Rijnland is aangenomen, wat even eens geschiedde met betrekking tot het Duitsch-Fransche en Duitsch-Belgische arbitage-verdrag, blijkt wel dat Kempner toestemming heeft verkregen om het pact te onderteekenon en het treding van Dnitschland op den grondslag van de te Locarno gevonden oplossing heeft goedgekeurd. Bovendien verluidt, dat men ook met de Oostelijke verdragen bizonder hard opschiet, zoodat men dan ook al ernstig rekening begint te houden met een spoe dig einde van de conferentie, die in haar laatste stadium werkelijk nog door Mus solini schijnt te zullen worden bijgewoond. Inmiddels is het nog niet heelemaal zeker, of er ook overeenstemming is be reikt omtrent de, feitelijk buiten de con ferentie vallende, nevenvraagstukken, zooals .de ontruiming der Keulsche zone, verzachting van het stelsel der bezetting, verkorting van den bezettingstermijn, inkrimping van het bezettingsleger, een vervroegd referendum voor het Saarge- bied enz. Men krijgt den indruk, dat de geallieerden te dezer zake niet in elk opzicht aan de wenschen van Duitsch iand tegemoet willen komen. Men heeft hier dan ook met een waar lijk zeer moeilijk gelijk geval te doen aan den eenen kant wenschen de Duitsche gedelegeerdee, in verband met de pu blieke opinie, met een zoo groot moge lijke buit naar huis terug te keeren anderzijds wenschen de geallieerden, en Frankrijk vooral, ook al in verband met de openbare meening, niet al te groote concessies te doen. Overigens is het wel, Hélène vroeg Georges eens klaps aan zijn vrouw. Hélène schrikte op. Om de waarheid te zeggen, Georges, ik ben misschien wel wat stil geweest Zie je, je bent pas den tweeden dag en nu moet ik je vanavond reeds alleen laten. Georges liet eensklaps Jean van zijn knieën glijden. Mij alleen laten riep hij uit. Waarom Een plicht, Georges, een onafwijsbare plicht Ik moet een bezoek brengen aan een mijner vriendinnen, die ziek terneder ligt. Hélène kreeg slechts met moeite deze leugen over de lippen. Doch zij kon niet anders, zij moest haar echtgenoot nog eenmaal bedriegen. Maar het was ook voor het laatst. Zij moest heden avond met Bobert d'Alboize een samen komst hebben in een herberg in de rue de St. Joseph. Robert d'Alboize, nu majoor geworden, had de hoop al opgegeven om ooit Carmen over te halen haar man te ver laten. In de laatste jaren hadden zij elkander niet vaak meer ontmoet. Hélène had dit niet gewild. Zij overreedde haar schoonzuster om af te zien van deze zondige lietde. Carmen, die geheel opging in de liefde voor haar kleine Marcelle, had wel ooren naar Hélène's raadgevingen. Zij zag steeds zeldzamer den officier. Maar er was nog altijd een band tus schen hen. Niet alleen het kind, maar ook bezat Robert een aantal brieven van Carmen; deze brieven konden, ala \IEIWSBL\i voor let Land m leusöei en AltenJeLanptnat en le Bominelervaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1