Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat t en de Bommelerwaard. is. m, mn is octoder Heeren Mode-artikelen Firma JOH. DE MOL Werkmansgoederen Firma JOH. DE MOL Abdijsiroop DAMRUBRIEK. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET Troost voor ouden van dagen. De oude dag behoort een tijdperk van geluk en welvaren te zijn, niet een van ziekte en pijn, de nieren zijn vaak aansprakelijk voor het laatste. Rugpijn, aanvallen van rheuma tiek, stijfheid, urinestoornissen en blaaszwakte komen voort uit ver zwakte nieren. Bij verwaarloozing bestaat gevaar voor aderverkalking, waterzucht, graveel, spit, ischias en chronische rheumatiek. De door den tijd verzwakte nieren behooren ver sterkt en opgewekt te worden bij het eerste teeken van ongesteldheid, opdat niet langer onzuiverheden in het bloed achterblijven en zich door het geheele lichaam verspreiden. Geef de kwaal geen gelegenheid om vasten voet te krijgen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen on schatbaar voor 11 blijken. Menschen, die zich nog kwiek voelen op 80- jarigen leeftijd zeggen dat dit ge neesmiddel een nieuw levenstijdperk voor hen opende. Foster's Pillen kunnen veilig gebruikt worden, zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, niet op de lever, maag of inge wanden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Vervolg Raadsverslag Veen. De heer v. d. Pol merkt op, dat er vroeger wel eens 8 pCt. is gehe ven. De heer Schreuders zegt, dat hij in de vergadering die met de com missie, die zich had uit te spreken over een eventueele vereeniging met de gemeente Wijk, is gehouden en die zich met op een na algemeene stemmen tegen vereeniging uitsprak, op den donkeren toestand van de finantiën der gemeente heeft 'gewe zen en opgemerkt dat de tegenstem mers er dan ook niet moesten tegen opzien om wat meer belasting te betalen. Toen zei een der commissie leden als ik Schreuders zoo lioor spreken dan weet ik het ook niet meer. Het slot was echter, dat men zei, het moge kosten wat het wil, maar Veen moet Veen blijven. De heer v. Andel heeft tegen de" vereeniging gestemd, omdat er door de commissie zoo'n sterke oppositie werd gevoerd. Er zijn verschillende raadsleden die nu spijt gevoelen zoo gestemd te hebben Spr. wilde dal vandaag het voorstel tot vereenigen nog kwam, dan weet hij zeker dat de meerderheid van den raad zich voor vereenigen zou uitspreken. De Voorzitter zegt, dat volgens geruchten de vereeniging geheel van de baan is. De heer v. Andel noemt dit jam mer genoeg. De heer v. d. Pol zegt, dat de meerderheid het zoo heeft gewild en toen beweerde er wel iets voor over te hebben. De heer v. Andel meent dat men daar nu niet om behoeft te komen, en wat zegt het tenslotte of men 100 arbeiders al een paar gulden meer laat betalen, dan vormt dit nog slechts 200 gulden, men moet het volgens Spreker daar halen, waar p men het kan missen. De heer v. d. Pol voert hiertegen in, dat men dit reeds terdege doet iemand met een inkomen van f 2500 betaalt reeds f 500 aan belastingen: De heer v. Andel zegt, dat men er dan toch nog f2000 van overhoudt en het dus altijd nog beter kan mis sen dan een arbeider die slechts f 12 per week verdient. De heer Schreuders zegt, dat B. en W. hebben voorgesteld het per centage op 6 te brengen, bepaald de raad het dan op 4 dan moet hij dit zelf weten. De heer v. Andel zou er voor zijn het op 4 te brengen, dit is hoog ge noeg, de regeering moet maar raad schaffen. De heer v. d. Pol meent, dat als B. en W. adviseerendathetó o/o moet zijn en de raad stelt het tegen dit advies in op een lager percentage, dat B. en W. dan ook van de verant woordelijkheid af zijn. De heer Schreuders zegt, dat men hierover gerust kan uitscheiden, het gaat thans niet over de vaststelling van het percentage voor de plaat selijke inkomstenbelasting, doch over het bedrag van f 204 voor herhalings- onderwijs. De heer v. Andel meent, dat het bedrag voor de scholieren die elders schoolgaan er ook moet komen, dit moet er dus ook maar komen. Is het geld er niet, dan moet men het even als het andere ook maar open la ten staan. De heer v. d. Pol zegt, dat het er niet over gaat om het opente laten staan, men kan het dan wel gratis laten geven. De heer v. Andel zou willen dat de overheid dan maar ingrijpt. De Voorzitter zegt, dat men hier altijd op zijn eigen beenen heeft ge staan. De heer Smits merkt op, dat de regeering tegenwoordig maar voor schrijft, dat moet ge doen. en dat moet er komen, deze is dan tenslotte ook verplicht om bij te springen. De heer Schreuders zegt, dat er zooveel onbillijkheden zijn, het on derhoud voor den Hoogen Maasdijk kostte vroeger f 200, dit jaar vergt het zeker f 500 omdat de auto's den dijk stuk rijden. Nu heft de pro vincie wel belasting van deze auto,s doch weigert in de onderhoudskos ten bij te dragen. De Voorzitter zal het voorstel om ook dit jaar weer herhalingsonder- wijs te doen geven in omvraag bren gen. De heer v. Andel verklaart voor herhalingsonderwijs te zijn, terwijl de heer Smits zegt ei* niet tegen te zijn. De heer v. d. Pol is ook niet te gen het onderwijs, doch waarom moet het hier f 250 kosten, terwijl men het op andere plaatsen voor f 1 per lesuur geeft. De lieer Smits vraagt, of het dan niet goed was, dat de heer v. d. Pol als Wethouder eens probeerde, het hier ook goedkooper gedaan te krij gen. De heer v. d. Pol verklaart zich daartoe wel bereid. De heer v. Andel zou het voorstel dan maar aanhouden tot de volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Voorstel van B. en W. om het raadsbesluit van 31 Juli, waarbij tot woningbouw was besloten, in te trek ken, omdat er voldoende woningen zijn, en er geen gebrek aan wonin gen is. De heer v. Ballegooijen meent, dat de ergste woningnood thans wel voorbij is. Een paar personen die in aanmerKing kwamen voor een woning zijn reeds voorzien en er staan zelfs een paar woningen leeg. De heer v. d. Pol zou ook zeg gen, gezien de geldelijke nood der gemeente en daarbij de woningver ruiming, woningbouw voor het oo- genblik niet noodig is. De heer v. Andel kan ook niet zeggen dat deze op 'toogenblik zoo noodig is. Het raadsbesluit tot bou wen is echter indertijd genomen met op een na algemeene stemmen. Door het lange talmen en het uitstellen, zijn verschillende ingezetenen uit de gemeente gedrongen en genoodzaakt geweest naar elders te verhuizen. Spreker vindt het jammer dat het raadsbesluit niet spoediger is uit gevoerd. De Voorzitter zegt, dat die men schen niet de gemeente zijn uitge drongen, dat zij echter elders werk hebben gevonden en daarom ook lie ver bij hun werk woonden. De heer Schreuders kan er aan toevoegen, dat' een woning van hem reeds van Mei af leeg staat. Er zijn wel verschillende menschen uit An del geweest om ze te huren, doch uit Veen moet de eerste nog komen. Een bewijs dat de woningnood nu toch niet zoo groot is. De heer v. Andel meent, dat ie dereen daar niet wil wonen en aan gezien er gebrek aan woningen be staat houden de verhuurders de huur zeer hoog en profiteeren deze van het gebrek aan woningen.^ Had men alles niet op de lange baan gescho ven, dan had men toen ook nog f 800 subsidie van het Rijk gehad en dan was het goed te doen geweest. De Voorzitter bestrijdt deze mee ning. Met deze subsidie zou de huur nog veel te hoog zijn geweest en zou de gemeente er nog veel bij heb ben moeten liggen. De heer Smits zegt, dat B. en W. voorstellen het besluit tot wo ningbouw in te trekken, spreker kan zich daarmede niet vereenigen, hij zou er meer voor voelen het besluit te verdagen om woningbouw daar door niet geheel van de baan te schuiven. De Voorzitter zegt, dat zoolang de finantiëele toestand van de ge meente niet beter is als thans, men nog over geen woningbouw kan den ken, laat staan praten. En dat deze toestand de eerste jaren beter zal worden, daar bestaat geen uitzicht op en daarom willen B. en W. voor stellen het besluit in te trekken. La ter als de noodzakelijkheid blijkt, kan men altijd weer met een nieuw voorstel komen. Spreker noemt het echter een groot geluk voor Veen, dat de 'woningbouw op de lange baan is geschoven en men er niet op in is gegaan om te bouwen, even groot als dat men indertijd niet is over gegaan tot electr. der gemeente. Het voorstel van B. en W. wordt hierop in stemming gebracht en aan genomen met 3 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Andel en Smits. Daar niemand verder het woord verlangde sloot de Voorzitter de ver gadering. Petten, moderne ruiten en gabardine 155-165-175-185 Overhemden met boord en manchetten 225250-275 295 Dassen zelfbinder 36-50-60 Strikjes 45-50-60-65 Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andel (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Wedstryd-probleem No. 2. Auteur W. Fermie. De stand was Zwart (6 sch. én 1 dam) op 7, 8, 28, 29, 33, 42 en dam op 25, Wit (6 sch. en 1 dam) op: 49, 31, 37, 43, 46, 48 en dam op 4. De oplossing is 1914 4—15 46—44 43—38 15X36 25X36 42X31^X4^35X42^ Een dubbelganger van wedstrijd no. 1. Goede oplossingen ontvangen van de heeren Chr. A. J. van Herpt te Herpt A. de Graag te Heusdan H. Vogelaar en C. Redert te Andel G. de Joode Gzn., P. van Krieken, P. Wilhelm, P. R. van Andel en Joh. Kentie Bzn., allen te Woudrichem. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 4. Stand in cijfers Zwart (44 schijven) op6, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 17, 20,22,23,24,28,45. Wit (15 schyven) op16, 25, 26, 32, 34, 35, 36,37,38,39,41,43,47,48,50. Oplossingen worden ingewacht tot 27 October a.s. VOOR SCHAKERS. In den Schaakolympns. Een gebeurtenis uit de dagen van Wilhelm Steinitz' dood (1900). (Naar Dr. N. Mannheimer in Deutsche Wochenschach. Het steigen was gevaailijk en ver moeiend. Echter de verwachting het heiligdom der goden binnen te dringen, hun heerlijke paleizen te aanschouwen, het zorgelooze, gelukzalige leven te bewon deren, een blik te genieten, die nog geen sterveling gegeven was, gaf mij kracht tot volharding licht als een vogel snelde ik opwaarts, naar den Olympus. Zeus troonde op den met gouden orna menten versierden zetel, bewaakt door de jaloersche Hera. In een helderen vijver zwom Neptunusnaast hem ongegeneerd de verleidelijke Nymphen en Najaden. Diana, rijk met buit beladen, keerde terug van de jachtin haar gevolg een schaar van feëen en elfen. Uit den tempel van Bacchus klonk vroolijke zang van wijn- drinkende goden en in den hof van Venus vierde men een wonderlijk feest. Overal nissen in schemer met minnekoozende paren. Venus zelf, in gezelschap van Apollo, liet haar verrukkende schoonheid in den spiegel weerkaatsen. Daar ontwaarde ik het doel van mijn grootste verlangen, den tempel van Caïssa. Eenvoudig en edel was zjjn stijl, de gevel versierd met ontelbare schaakborden, op welke bekende problemen en stellingen uit beroemde partijen waren geschilderd. O.a. waren de partijen Mason-Winaver vari het tournooi te Weenen 1882, en de onsterfelijke partij hier vereeuwigd. De hoeken van het paleis weiden gevormc door prachtige torens van wit en zwaï marmer, van welker tinnen de vanen der godin wapperden. Ongeduldig wilde ik de deur opentrekken toen mij twee wachters, afzichtelijker dan de Cerberus der onderwereld, tegemoet tradeneen gruwelijke kerel met boos aardige oogen (een ex-schaakschuiver) en een vrouw met weerzinwekkend gelaat (een, die mopperde als vroeger haar man naar de schaakclub ging. Deze beide individuen, die het schaakspel meer ge schaad dan bevorderd hadden, waren voor straf aangewezen den tempel van Caïssa de schaakgodin, te bewaken. «Weet gij niet, dat hier slechts de voortreffelijkste mannen toegang hebben snauwde de wachter mij toe. «En de meest eerwaarde vrouwen, voltooide i'e ander op kijftoon. «Zeker weet ik da»,« antwoordde ik brutaal en met een minachtenden blik op hunne gestalten, «wie zegt, dat ik niet tot dis voortreffelijken behoor «Leg ons dan uw getuigschriften voor «Getuigschriften die zijn al lang ver brand 1 Ik behoef toch niet gecontroleerc te worden Het angstzweet parelde my op het voorhoofd. t>Niemand kan hier zonder legimitatie binnengaan. Doch laat eens hooren welke diensten gy de goden bewezen hebt. Op welk tournooi hebt gij het meesterschap verworven Het werd mij zwart en blauw voor de oogen. Hoe zou ik middelmatig schaker in den tempel komen «Mijne bescheidenheid heeft my niet veroorloofd aan een tournooi deel te nemen. «Dan hebt gij toch wel een schaakheid door een gewonnen match van zijn hoogte gestort «Daartoe ben ik veel te goedaardig.* «Hebt gij U met problemen bezigge houden «Zeker,viel ik snel in, «ik heb het sociale probleem en het vrouwenvraagstuk bestudeerd. «Bestudeerd, echter niet opgelostWie heeft die probiemen gecomponeerd (Wordt vervolgd). Manchesterbroeken 425 475 495 Pilobroeken 450-475 Grijze Jasjes 295-325 Grijze broeken 275 Werkmansboezeroenen 159 Blauwe Jassen en Broeken 295 I Als ge een verkoudheid voel| opkomen ge 's morgens opstaat met een drogen hoest die pijn doet op de borst, draal dan geen oogen- blik langer, maar haal onmiddellijk een flesch Abdijsiroop, dan zult ge bijtijds een zware verkoudheid voorkomen. Iedereen wordt een of meermalen per jaar verkouden, zegt men, maar noodig is het geenszins, als men er maar tijdig bij is met een afdoend middel als Akkers bij-bronchitis, influenza, verkoud heid, keelpijn, kinkhoest, asthma. Per flacon van 230 gr. (in koker) f 1.50 P. de Jong en W. C. Zijderveld Adriaan z. v. A. L. v. Wijlen en J. Verbeek Jo hannes Teunis z. v. A. J, Ramsteijn en E. v. Thielen Gertruda Adriana d. v. J. v. Erp en A, Rekkers Jan Arie z. v. W. A. Verhagen en K. Nieuwenhuizen Albertus z. v. J. Dekker en H. P. de Goeij Anna Alida d. v. W. Kruijf en E. Boezer Pie- ter z. v. W. M. Dalmaijer en C. P. van Ooterhouter. Getrouwd: P. C. Ophorst 21 j. en A. P. v. d. Hoven 18 j. Th. J. v. Rooij 48 j. en J. Treffers 54 j.W. S!ob25j. en A. Kommers 25 j. Overleden: E. A. v. Dongen 85 j. wed. van J. v. Baardwijk J. A. de Bie 30 j„ echtgen. van G. J. VosC. Ver- schuuren 77 j., echtgen. van A. Spuijbroek. DUSSEN, over September Geboren: Franciscus Leonardus z. v. M. Wintermans en II. A. v. d. Bosch Antonia Geertruida d. v. J. P. v. d. Pluijm en H. tiijma!'.s Maria Helena d. v. D. V. Krimpen en A. J. Pullen; Peter Ottoz. v J. C. Sanner en C. van Daalen Anna Maria Louisa d. v. C. J. de Veih. en A, M. v. d. Pluijm Leonardus Cornelis z. v. Kievit en C. A. A. van DortmontAd- rianus Antouius z. v. A. A. van Dinteren en C. J. v. d. Pluijm Clasina Petronella d. v. C. Kievit en E. van der Pluijm. Getrouwd: J. de Graaf 29 j. en A. M. de Waal 29 j. Overleden: P. van Alphen 72 j. N. A. Staal, wedn. v. A. van der Pluijm 74 j.Th. van Tilburg 31 j.P. de Wit 15 j. ZUILICHEM. Getrouwd: M. H. Theeuwen 21 j. met H. G. v. Ballegooien 20 j. WASPIK, over September. Geboren: Nicolaas z. v. P. van der Wiel en A. van EerselJohanna Pietro- nelle d. v. J. Gammers en M. Heesters Johanna Cornelia d. v. M, v. Eersel en D. de Rooij Adriana Catharina Lambertina d. v. P. Kamp en P. H. Kuijsten Bar tholomew Adiianus z. v. J. H. van Onsen oord en J. M, de BontAntonie Theordus z. v. M. H. Remmeren en G. D. Smits Adrianus Hendrifcus z. v. A. Boons en M. J. HeijkantWilhemus Bturtholomeus z. v. F. H. J. de Bont en P. H. Smits. Onder troawd: H. v, Wanrooij, wedn. v. J. M Smits 49 j. en M. H. van Wiffelen 42 j.H. W. Buijs 33 j. en A. 4. Haan 29 j. J. A. de Bas 26 j. en J. A. Ruitenberg 22 j. Getrouwd: C. M. Dekker 26 j. en van der Wiel 24 j.O. P. Th. J. Ver legen 32 j. en J. P. H. Kamp 24 j. O v e r le d e n H. Verduijn 15 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Johannes z. v. J. de Keizer en W. van Burgel. Ondertrouwd: D. de Keyzer 24 j. met G. van der Wiel 19 j. Getrouwd: J. Bakker 38 j. met C. J. van Breugel 36 j. Overleden; J. H, Meerburg 1 j. C. Colijn 63 j., echtgen. v. T. van der Pyl. CAPELLE, over September. Geboren: Teunis z. v. G. v. d.^Mast, en M. A. SetersMaria Willemina d. v. M. Zwart en A. H. Suiker; Machiel z. v. M. Kuijsten en C. NieuwenhuizenArie z. v. T. Groen en H. v. d. Laan Johanna d. v. M. Mesch en G. Verduyn Pieter z. v. Andel. Met den ombouw van het v.m. electriciteitsgebouw tot raadhuis is een begin gemaakt. Het verfwerk is bij ge houden aanbesteding opgedragen aan B. Versluijs alhier. De najaarsschouw van het water schap «Het Eenden veld* zal worden ge houden op 20 October a.s. De slager B. alhier werd door een varken zoodanig in den vinger gebeten, dat hij zich bij rnej. C. moest laten ver binden. De prys der varkers is alhier nog steeds hoog. Men besteed 94100 c. per K.G. De prijs der biggen is 15—18 gulden per stuk. Eieren 89 c. per stuk. Ammerzoden. Zondag had alhier een groote propagandavergadering plaats voor een op te richten houtbewerkersbond. Verschillende afdeelingen uit Nieuwkuik, Vlymen, Haarsteeg en Kerkdriel waren in autobussen hierheen gekomen om deze meeting by te wonen. Omstreeks half vier werd de gemeente rond getrokken, begeleid door de fanfare «St. Caecilia«, die zich voor deze gelegenheid wederom gratis beschikbaar had gesteld, waarna men zich verzamelde in het R, K. Bondsgebouw, een zeer geschikt lokaal voor dergeljjke doeleinden, om te gaan luisteren naar de redevoeringan der verschillende sprekers, die voor deze gelegenheid waren uitge- noodigd. Met de grootste stilte werden de redenaars aangehoord, enkele malen, jtosiiad 'A-, -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5