land van altenA Uitgave: Firma L> J. VEERMAN, Heugden* No* 4546. Woensdag 21 October 1925 lluitcnlaiidsch Overzicht FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor". Binnenland Binnenland. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1,40. - Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. CORNEUS HERREWIJN geboren 13 April 1842 te Aarlanderveen MARIA VAN DEN BERG geboren 29 September 1842 te Benthuizen die heden 21 OCTOBER hun 60-jarige Echtvereeniging vieren. Het echtpaar woont reeds 52 jaren te Veen en hun huwelijk is gezegend met 11 kinderen n.l. 5 jongens en 6 meisjes, die allen gehuwd zijn. Uit deze huwelijken zijn 46 kleinkinderen en 7 achter-kleinkinderen gesproten. De brave oudjes die in Veen algemeen geacht en gezien zijn, hebben wel hun aandeel in de zorgen des levens gehad, zij hebben veel met ziekten en tegenheden moeten kampen, waren echter reeds 53 jaar gehuwd eer zij een hunner kinderen door den dood verloren. Beiden zijn nog zeer kras en genieten een goede gezondheid. De Conferentie te Locarno is Vrijdag tot een gced einde gebracht, over alle punten is overeenstemming bereikt. Het belangrijkste resultaat is we! de toetreding va» Duitschland tot den Volken bond, zoodat over niet al te langen tyd naar de verwachting is Duitschland, naast de gewezen vijanden als lid in den Raad van den Volkenbond zal zetelen en daardoor de oorlogswolken die steeds boven West- Europa bleven dreigen, meer en meer zullen wegtrekken. Het »IJbl,« schrijft Eiodelyk de Vrede 1 Zeven jaren welhaast na den Wapen stilstand. Want het Verdrag van Versailles zoomin als de andere verdragen, die de namen dragen van om Parijs, zetel der 172 Indien zij geweten had, dat Georges van Mexico overkwam, zou zij er zeker niet aan gedacht hebben om naar die samenkomst te gaan. Maar zij kon nu Robert niet laten wachten. Ook zou ze niet gerust zijn, voordat zij de brieven van Carmen in handen had. Zoo was zij dan gedwongen geweest om tegenover Georges te liegen, thans reeds nu hij nauwelijks 24 uren bij haar was. Je moet uit? riep Georges op heesohen toon, en hij keek met een blik aan, die haar angstig maakte. Je moet uit? Ja, Georges ik kan niet anders.... maar als je heel graag wilt dat ik thuis blijf, dan zal ik zien.... O, neen, neenliet Georges zich hooren, en hij stiet onwillekeurig Jean, die de armen om zijn hals wilde slaan, van zich af. Je kunt heel best gaan, Hélène, te meer, omdat ik ook hedenavond uit moet, voor een zeer dringende zaak. Maar ik ben spoedig weer thuis om tien uur O, dan hoop ik ook thuis te wezen De echtgenooten waren beiden opeens terughoudend, koel geworden. Hun gezichten glimlachten wel, maar het was duidelijk, dat er een klove tusschen hen gaapte. Ondertusschen stond Jean, dien beiden geallieerde vredescouferentie van 4919, heen gelegen plaatsen het Verdrag van Versailles, dat den verslagene door de overwinnaars werd opgelegd, kon den vrede niet brengen. Het Verdrag van Versailles, zoo was de bedoeling althans en zoo werd het ook openlyk erkend door een der voor zijn inhoud verantwoordelijke staatslieden, moest immers slechts het wapen zyn om den oorlog voort te zetten smet andere middelen.® Nu, dat hebben we in de na-oorlogsche jaren dan ook wel duchtig gemer.Lt. Maar de noodlottige gevolgen van de stille voort zetting van den oorlog tegen Duitschland deden zich in de landen der overwinnaars, niet minder dan in Duitschland zelf, ge voelen. Eri die gevolgen openden de oogen van de zegevierende volken voor dr gevaren, die een voortzetting van de Versailler politiek ook voor hen zou meebrengen. Langzamerhand veranderde de mentali- waren vergeten, bij de tafel en zag zeer treurig voor zich. En papa heeft me beloofd, vanavond met mij te spelen en me wat voor te lezen Dat zullen we dan morgenavond doen, beste jongen, zeide de vader en streelde het haar van den knaap. De moeder trok Jean naar zich toe Weet je wat, lieveling, zeide zij, je moogt vanavond lang opblijven, en als papa en ik terugkomen, al is het ook tien uur, dan gaan we spelen. En zal papa dan vertellen van het verre, vreemde land? Ja, ja, zeide Georges, zich dwingende tot kalmte. O, welk een droevige middag ging er voorbij in het huis van de Kerlor's. Georges en Hélène spraken wel tegen elkanderzij namen beurtelings Jean op hun schoot, zij vertroetelden hem, maar al dien tijd door gevoelden zij, dat er een afgrond tusschen hen lag, dat ieder zijn geheimen had, die zwaar op hen drukten en waarvan zij zich toch niet konden ontdoen, vóór hedenavond tien uur. Dan eerst zou de vrede weer in hun harten kunnen terugkeeren. Dan eerst zouden zij weer elkaar kunnen naderen met een gemeenden glimlach, met oogen vol liefde, en ongeveinsde woorden van genegenheid. Het diner ging ernstig en stil voorbij. Het was alleen weer Jean, de kleine jongen, die er eenige afwisseling in bracht, die de ouders nog eens deed lachen en ongemaakt spreken. Eindelijk stond Hélène op van tafel. teit. En ook in Frankrijk kwam eindelyk de ommekeer, die aan de heerschappij van de nationalisten, voor wie het vredesverdrag van Versailles slechts het middel was om Duitschland in blijvende onmacht te houden en aldus Frankrijke hegemonie in Europa te bevestigen, een einde maakte. Het democratische Frarkiijk besefte, dat het nationalistische streven ten slotte slechts Met Duitschlands toetreden tot den Vol kenbond, met het waarborgverdrag voor d<*n status quo in het Westen net de Westelijke en Oostelijke arbitrage-verdragen, waaromtrent men het thans te Locarr.o eens is geworden, is menschlijkerwijs ge sproken, de Europeesche vrede voor langen iyd gewaarborgd. En in dit tijdperk van den godsvrede mag men hopen op een verder doorwerken van de denkbeelden van internationale samenwerking en verzoening, welke de scbriftelyke waarborgen van de gesloten verdragen duurzaamheid zullen geven door de innerlijke overtuiging der volkeren. In het besef van de misdadigheid van den oorlog en van de nutteloosheid van het geweld voor de oplossing van de nati onale geschillen en van de belangentegen stellingen der volkeren zal men komen tot de heerschappij van het Recht en tot het begrip dat in vreedzaam overleg en vriend- schappelyke samenwerking, die zoo ernstig schijnende tegenstellingen der belangen wel zuilen kunnen worden verzoerd. En dat ten slotte die internationale tegenstellingen niet meer beteekenen dan de belangen conflicten, welke toch ook in elk land af zonderlijk beslaan zonder dat ze aan leiding geven tot onderling geweld, of dit noodzakelyk maken. Zoo kan de vrede van Locarno dus waarlijk de aanvang zijn van een nieuw tydvek in de historie van Europa. En over het schoone perspectief dat zich hier opentmogen ook w|j, Nederlanders, ons verheugen. Het wegtrekken van de oorlogswolken in West-Europa belooft ook or,s een rusti ger toekomst. zou kunnen leiden tot het tegendeel van hetgeen men hoopte te kunnen bereiken. Dat de voortzetting van den oorlog »rnet andere middelen® het zou isoleeren, en dat het daardoor allen van zich zou verwijderen, wier belangen slechts zouden kunnen worden bevredigd door een terugkeer tot de normale toestanden van vóór den oorlog en door een verzoening met de vroegere vyandeu, Zij was vast besloten om heen te gaan. Zij zelf zou nu weer gelukkig worden, maar hoe zou ze dat geheel zijn. indien zij elk oogenblik moest beven voor het geluk van haar schoonzuster? En als Carmen getroffen werd door den smaad der wereld, door de openbaarheid harer schande, dan zou evenzeer getroffen worden haar oude moeder en haar broeder Georges. Neen, Hélène begreep, dat zij moest gaan Georges kleedde zich onmiddellijk na het diner. Hij ging het eerst de deur van zijn huis uit. Voordat hij heenging, reikte hij Hélène de hand en keek haar in de oogen. Ik Wensch uw vriendin beterschap, zei hij. Zij doorstond ternauwernood zijn blik en hij voelde, hoe zeer één oogenblik haar hand beefde. Tot straks, Georges, antwoordde zij, tot straks, uiterlijk om tien uur, niet waar Ja, klonk zyn antwoord. Daarop ging hij geen. Hij keek nog eenmaal bij de deur om, en hij besefte nu ineens, dat om tien uur dien avond hij de gelukkigste man van de wereld zou wezen, of de rampzaligste. Het zou nu blijken, of de schrijfster van den naamloozen brief een lage lasteraarster was of een werkelijke vriendin. Die gedachte viel zwaar op hem, en eensklaps keerde hij met snelle stappen terug, sloeg de armen om zijn vrouw en kuste haar hartstochtelijk. Heb je mij lief, Hélène vroeg hij. aan wie ra de nederlaag de mogelijkheid tot herstel niet mocht blijven onthouden. Omdat men anders in die in staat van vernedering gehouden volken een geest van revanche zou aankweeken, die in de toekomst onvermijdelijk tot nieuwen stiij4 zou moeten voeren. De Fransche democraten begrepen, gelyk dat al eerder in de andere zegevierende landen en in het byzorder in Groot Biit- tanriië was begrepen, dat een mi!lioerenvo!k als het Duitsche op den duur toch r.iet ten onder zou kunnen worden gehouden, tenzij met een militaire krachtinspanning, welke het Fransche volk volkomen zou uitputten. En ?ij bleken bereid de politiek van onder drukking van den verslagene, weke slechts door militaire overmacht kon worden ver zekerd, te vervangen door een staatkunde van toenadering, die op duurzamer wijze de veiligheid van Frankrijks territoir en wereldpositie zoude waarborgen. Steeds meer de hoogte in. Een huis van 56 verdiepingen te New- York. De geweldige prijzen van iederen vierk. meter grond in de zakenwijk van New York, die in geen verhouding meer staan tot de te verkrijgen oppervlakte, zijn oorzaak, aldus meldt de Tel., dat men hoe langer hoe hooger gebouwen gaat optrekken. Nog is de ruimte naar boven toe vrij en elke verdieping meer beteekent uit den aard der zaak een besparing van vele duizenden. Uit deze duurte en door de echaarschte aan be schikbaren bouwgrond zijn dan ook de vermaarde „wolkenkrabbers" geboren. Deze geweldige gebouwen van 40, 50 verdiepingen, waar wij ons hier in Eu ropa nauwelijks een behoorlijke voor stelling van kunnen vormen. Een dezer skyscrapers is het beroemde Woolworthgebouw. Dit is maar even tjes 230 M. hoog en telt niet minder dan 57 verdiepingen. Op den Eififelto- ren te Parijs na i3 't dan ook het hoogste gebouw ter wereld. Het werd in 1912 gebouwd en kostte 13 miljoen dollar. Thans bestaan plannen voor den bouw van een slechts eenige meters lager ge bouw, dat „maar" 56 verdiepingen zal tellen. De kosten zullen 25 A 30 mill dollar bedragen. Het gebouw zal worden omgetrokken op de plaats, waar thans nog de Vanderbilt Chateux staan, toe- behoorend aan hertogin Alice Gwynne Vanderbilt aan de 5e Avenue. o— O, Georges, twijfel je daaraan En zij keek hem daarbij aan met zulk een schitterenden, blijden blik, dat het hem warmer om het hart werd, en zijn geloof in haar sterker. Hij nam ook nog den kleinen Jean op zijn arm, kuste het kind, en ging daarop snel heen. Op eenigen afstand van zijn huis riep hij een huurkoets aan. Naar de rue de St. Joseph 1 gebood hij. Reeds vóór achten was Georges de Kerlor op zijn post bij de aangeduide herberg. Het was een regenachtige avond. Hij had een zware pelerien jas aange trokken en den kraag daarvan opgezet. Met zijn hoed diep in de oogen, kwam er zoodoende weinig van zijn gelaat te zien en zou zeker niemand hem her kennen. Een paar malen had hij de straat op en neer geloopen, steeds zijn best doende om de deur van de herberg niet uit het oog te verliezen, toen hij een officier zag naderen. In 't eerst sloeg hij op dezen geen acht, maar toen hij zag, dat hij een achterdeur van het onaanzienlijke koffiehuis binnenging, trok dat zijn aan dacht. Toch beteekende dat nog niets. Maar zijn hart begon sneller te kloppen, toen aan het einde der straat een huur koets stilhield en daaruit een dame stapte. Hij zag, hoe zij een vraag verrichtte tot den koetsier en daarop het café naderde. Maar blijkbaar was zij er niet bekend, want besluiteloos bleef zij voor het huis staan, totdat de officier van zooeven naar buiten kwam en eenige Ernstig speorwegongeluk. 20 Dooden en 50 gewonden. Volgens een telegram uit Calcutta heeft er bij Nalisa een treinbotsing plaats gehad, waarbij verscheidene wagons vernield zijn. Tot nu toe zyn onder de puinhoopen 20 dooden en ongeveer 50 gewonden te voorschijn gehaald. Er zijn troepen ge zonden om bij het reddingswerk te helpen. De oorzaak van het ongeluk moet aan een verkeerden wisselstand te wijten zijn. O— Treinbotsing. 42 dooden 20 gewonden. Een B.T.A.-telegram uit Rome meldt, dat bij het station Bressana-Bottarone op de spoorlijn MilaanGenua een stilstaande passagierstrein door een goederentrein is aangereden. Er zijn 42 dooden en 20 gewonden van wis verscheidene ernstig. O— Een burger ran Boedapest vindt een fortuin by het aardappelrooier Het Britsche Museum te Londen is een belangrijke aanwinst ryker geworden, n.l. een schaal van zuiver goud, die byna 3000 jaar geleden is vervaardigd. De schaal is met twee andere potten gevonden door een achterbuurtbewoner te Boedapest. De man stootte met zijn spade op de voor werpen, tei wyl hij in zyn tuintje aan het aa<dappek> rooien was. Hij zag het goud voor koper aan en zette ze ter versiering n gevuld met tuinaarde en bloemplanten, in zyn nederige woning. Later vond de man echter nog meer dingen in zyn tuintje, ringen, kettingen e d. Toen kwam hem de zaak wat zonder ling voor en ging hy met alles, de bloem potjes incluis, naar het Hongaarsch Nationaal Museum. Daar werd een en ander geïdenti ficeerd als antieke gouden voorwerpen, van groote schoonheid en hooge waarde. Een horlêge in een varken In Mei verloor de metselaar B. v. d. A. te Woensel zyn horloge. Toen hy dezer dagen zyn intusschen vetgemest varken slachtte, bleek in een darm van het dier het verloren zilveren rementoir met een stukje ketting te zitten. Vermoedelijk is het uurwerk in het voer terecht gekomen en zoo door het varken verorberd. o woorden met haar sprak. Daarop bood haar den arm, dien zij echter weigerde, maar zij ging toch met hem naar binnen. Georges de Kerlor gevoelde intusschen een machtelooze woede in ztch. Hij had de vrouw niet herkend, want zij was diep gesluierd en een lange wijde mantel omhulde haar geheel. Wat echter haar groote en gestalte aanging, geleek zij geheel op zijn vrouw en hij meende zelfs den gang van Hélène te herkennen. Hij balde zijn vuisten, maar zeide intusschen in zich zelf, dat het zijn eerste plicht was om kalm te'blijven. Een paar minuten bleef hij onbeweeg lijk staan om het bonzen van zijn hart te bedwingen, toen sloop hij stil naar de herberg. In de gelagkamer was veel drukte en beweginger zaten eenige mannen druk te praten en te rooken. In den hoek zag men een paartje zitten, met de handen in elkaar. Doch van den officier en de dame, die hier een rendez-vous hadden, be speurde hij niets. Achter de gelagkamer was echter een ander vertrek. De gordijnen daarvan waren neergelaten. Maar een kier was opengebleven, en gunde hem een blik naar binnen. Terwijl hij hier als een spion stond, zich zelf verwenschende, zag hij in 't eerst niets. Toch bemerkte hij aan de schaduwen dat er menschen in het ver trek waren, die zich druk bewogen. (Word* vervolgd.) NIEUWSBLAD issr lil Lay van Kmueim AlteiaJeLaiastrast ei Is Botnielerwiari)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1