Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. io. 4547. Vrijdag 23 Geler Abdijsiroop Buitenland Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET MAAK EEN EINDE AAN DIE NOODELOOZE PIJN. Pijn, pijn, pijn heel den dag die ellendige rugpijn! Van dat gij opstaat, tot gij naar bed gaat, steeds die afmattende pijn. En morgen pre cies hetzelfde, Zoo kunt gij niet voortgaan! Waarom niet een einde gemaakt aan die ellende? Waarom niet de oorzaak aangetast? Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nieren. Die doffe, onophoudelijke rugpijn is vaak de eerste waarschu wing der natuur van een nierkwaal. Meerdere waarschuwingen volgen spoedig, als duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, stekende pijnen hij buk ken of overeind komen, zenuwachtig heid, rheumatisehe pijnen, graveel en waterzuchtige zwellingen. Denie ren worden van kwaad tot erger bij verwaarlocziug. Laat zich geen chro nische nierziekte ontwikkelen, doch kom uw nieren zonder uitstel te hulp. Gebruik Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, vóór het te .laat is. Foster's Pillen hebben duizenden blijvend baal verschaft. Gij kunt dit overal 0111 u heen hooren. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed le ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. KANTONGERECHT HEUSDEN. Strafzitting van het Kantongerecht te Heusden van Vrijdag 16 October 1925. KantonrechterMr. C. W. van Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Jhr. Mr. E. Verheijen. GriffierMr. W. Ruitenga. 't Aantal zaken bedraagt 109, van welke er 13 personen beneden 18 jaar betreffen. C. D. B. te Ginneken had te Nieuweïï- dijk met zijn automobiel gereden met een vaartje van 37 K.M. per uur. In de vorige zitting had beklaagde beweerd dat dit zijn oorzaak vond in het vervoeren van een zieke naar het ziekenhuis te Utrecht, hetgeen waar bleek te zijn blij kens eene thans door beklaagde over gelegde geneeskundige verklaring. Be klaagde wordt schuldig verklaard aan het hem te laste gelegde, doch straf wil de Kantonrechter hem niet opleggen. De kiezeres E. v. d. P. te Heusden had op de vorige zitting medegedeeld dat zij op 1 Juli j.l. niet had kunnen stemmen, omdat zij haar voet had ver stuikt. De Kantonrechter had haar 14 dagen tijd gegeven om eene doktersver klaring in te leveren, waaruit de waar heid van haar beweren zou moeten blij ken. De verklaring werd overgelegd en de zaak was in orde. Beklaagde werd vrijgesproken. M. v. d. P werkman te Heusden was op 8 Augustus j.l. te Oudheusden met zijn vriend W. B. aan het stroopen ge weest op het land van den heer Verhagen te Heusden. Beklaagde had geschoten, terwijl de patronen in een zak van den jas van W. B. werden gevonden. Op de vorige zitting had beklaagde beweerd dat de Majoor der Rijksveld- wacht van den Hout en de onbezoldigd rijksveldwachter de Man hem zouden hebben verzocht om zijn vriend W. B., van wien zij zouden hebben vernomen dat hij veel stroopte en dien zij maar niet te pakken konden krijgen, uit te noodigen om met hem jagende het veld in te gaan om de veldwachters alzoo de gelegenheid te geven den vriend op de bon te. kunnen zetten. De Kantonrechter had in de vorige zitting gezegd dat hij van het mooie verhaal niet veel geloofde en het bleek nu dat de Kantonrechter juist had geloofd. Genoemde Majoor en de Man werden als getuigen gehoord en beiden verklaren dat van het verhaal van beklaagde geen steek waar ie en dat zij juist integendeel loerden op beklaagde, van wien zij van een vooraanstaand man uit Heusden hadden vernomen dat hij zich druk in het jachtveld bevond. De Kantonrechter gaf beklaagde een geduchten uitbrander en zeide dat hij het laag vond om veldwachters in strijd met de waarheid te betichten van een vieze manier van uitlokking. Zouden veldwachters zich aan zoodanige uitlok king schuldig maken dan zouden zij onmiddellijk moeten worden ontslagen. Voor clementie bij bepaling der straf maat vond de Kantonrechter allerminst termen en daarom veroordeelde hij be klaagde dan ook tot eene geldboete van f20,of 10 dagen hechtenis plus ver beurdverklaring van het in beslag ge nomen geweer. 'tBest zal zijn dat beklaagde in den vervolge zorgt voor eene acte en eene schriftelijke vergunning, want anders ziet het er zeker niet best voor hem uit als hij weer eens gepakt wordt in het jachtveld. A. K. B kapper te Werkendam had loten verkocht van de Naamlooze Ven nootschap „Utilé" en wel zonder de vereischte toestemming. Beklaagde be kende. Als getuigen werden gehoord A. Brienen, bakker te Werkendam en Voorzitter van eene aldaar bestaande loterijclub en J. Berlijn, kapper te Gorinchem. Brienen had van beklaagde loten gekocht en Berlijn had van be klaagde loten verkocht Beklaagde voerde aan dat hij dacht dat de Utilé-loterij was toegelaten, omdat boven de aan- deelen stond dat de Vennootschap goed gekeurd was bij Koninklijk Besluit. De Kantonrechter zeide dat hij zich kon voorstellen dat de Koninklijke goed keuring ten deze eeuigszins misleidend had gewerkt en wilde daarom een lichte straf opleggen n.l. f3,boete of 2 dagen naar een huis te 's Bosch, waar zeker geen verboden loterij wordt gehouden P. J. v. O. kapper te Heusden had zich aan hetzelfde strafbaar feit schuldig gemaakt als zijn hierboven genoemde Werkendamsche collega. Ja Piet, zei de Kantonrechter, verleden jaar heb ik jou ook al een^ hier gehad voor over treding der Loterijwet en nu al weer hier, dat is wel wat erg, zulks nog te meer omdat ik je verleden jaar al zoo gewaarschuwd heb. Maar Piet had ge hoord wat zijn collega had gered van een groote boete en dacht natuurlijk bij zich zelf dat zal ik ook maar zeggen en Piet zei „Ja, Edelachtbare, de Konink lijke goedkeuring heeft me er tusschen laten loopen". Je hebt gelijk dat je hetzelfde zegt als je collega, hernam de Kantonrechter, en nu wil ik je voor deze keer ook nog eens genadig behan delen met een straf van f 3,of 2 dagen hechtenis. En Piet glunderde, bij zich zelf denkende „wat ben ik slim ge weest". A. J. v. B. los werkman te Heusden had zijn hond voor de plaatselijke be lasting als waakhond aangegeven en het beest toch los laten loopen op straat Je weet toch wel Toon dat dit niet mag, hernam de Kantonrechter, Ja, Edelacht bare, zei Toon, mèr Bart (d.i. de ge meente-veldwachter van der Wiel) heet aan mun wijf gezeed, dè 'k den hond buiten de poort gerust los mag laoten loèpen. De Kantonrechterhoe weet je dat ToonDè heet m'n wijf me gezeed. De Kantonrechter: Maar weet je zeker dat je vrouw altijd de waarheid zegt. ToonOm 'n baggetelleske zal ze meugelik wel 's een bietje liegen, mér dè doen we ommers allemaal. De Kantonrechter: Weet je wat ik doen zal Toon, ik zal de verdere behan deling der zaak drie weken uitstellen en dan zal ik je vrouw en Bart hier laten komenwe zullen dan eens zien of je vrouw waarheid gesproken heeft en Bart haar verkeerd heeft ingelicht. Toon: Dè motte dan mèr 's kijken, mèr ik geleuf m'n ègen vrouw. De Kantonrechter Dat is braaf van je. A. G. K. landbouwer te Almkerk had twee niet goedgekeurde stieren bij vrou welijk rundvee laten weiden. Beklaagde zei dat er maar één kalfvaars bij liep, die kalf droeg. De Kantonrechter zei dat het er niet toe doet of het vrouwe lijk rund al dan niet kalf draagt en veroordeelde beklaagde tot f3,boete of 2 dagen hechtenis. Schip in brand. Ter hoogte van May fort (Florida) is Zaterdagavond brand uitgebroken aan boord van het Anierikaansche s.s. „Comancher". Het vuur greep snel om zich been, zoodat de Cpiman- cher na 3 uur met een verbranden voorsteven zonk. Tien passagiers on der wie 3 vrouwen zijn verdronken. De Tankboot Reaper en de loods boot Mota wisten de overige passa giers en de leden der bemanning op te pikken. Men gelooft dat de tien vermisten behooren bij de 40 perso nen, die in de reddingsboot zaten, welke tusschen de Reaper en het brandende schip werden verbrijzeld. Uit nadere berichten blijkt, dat de ramp ontstond door zelfontbran ding van de lading hars. Het vuur greep met ongelooflijke snelheid om) zich heen, de vlammen spoten hoog in de lucht op, en het schip brand de reeds tot aan de waterlijn,voor dat de motorbooten die aan het 5 mijl verwijderde strand lagen, het konden bereiken. Het tankschip dat met het reddingswerk begon, was juist achter de Comanche, de beide reddingsloepen geraakten tusschent de beide schepen in en werden ver pletterd. In een mijn ingesloten. Door het weigeren van een lift in een mijn in Stiermarken werd een liftkoker verpletterd, waar door 300 arbeiders in de mijn zijn inge sloten. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar. 0— Rome een geruischlooze stad. De stedelijke autoriteiten te Rome zijn een actie begonnen om de Itali- aansche hoofdstad geruischloos te maken, althans het geweldig lawaai in de stad le doen verminderen. Er zijn verschillende verordeningen uit gevaardigd, o.a. dat de tramconduc teurs niet meer mogen fluiten. Ook voor auto's zijn bepalingen gemaakt. o—- Noodlottige ontploffing. In de groeven van Bajaber, in Tu nis, werden door het te vroeg ont ploffen van dynamiet 9 ^arbeiders ge dood en vele gewond. o Rumoerige tooneelen te Leipzig. Te Leipzig is een rijkscongres ge houden van deelnemers aan den oor log. Hieraan werd in het bijzonder ook deelgenomen door de rijksrechts radicale organisatie. Men trok in op tocht door de arbeiderswijken. Hier bij kwam het tot ernstige vechtpar tijen met de communisten, waarbij uit de rijen der hospitaalridders ver scheidene schoten vielen. In den loop van den dag kwamen nog herhaalde lijk relletjes voor. Doch door haar energiek optreden wist de politie het ergste te voorkomen. Na de visitatie van een 300-tal communisten, nam de politie een groot aantal ploertcn- dooders,, "boksbeugels en pistolen in beslag. Wat de Nederlandsche delegatie op de jongste Volkenbondsverga- dering gedaan heeft. Nu de zesde algemeene vergade ring van den Volkenbond weer ach ter den rug is, mogen wij het optre den van onze gedelegeerden te Ge neve eens aan een korte beschouwing onderwerpen. Op die manier toch krijgt men een aardigen kijk op het geen er van Nederlandsche zijde in het belang van den Volkenbond on dernomen wordt, terwijl tevens ge legenheid zich voordoet een o ogen blik aandacht te w ijden aan wat er ten dien opzichte nog mocht ont breken. Voorop zij gesteld, dat zeer zeker niemand de kundigheid van de hee- ren, die zich onder aanvoering van Minister van Karnebeek in het begin van September naar de Volkenbonds- stad opmaakten, in twijfel zal trek ken. Trouwens, onmiskenbaar is weer gebleken, hoe men in het Volken bondsmilieu de talenten en het in zicht der Hollandsche afgevaardig den op prijs weet te stellen. Zoo oogstte in het bijzonder Professor van Eysinga, als voorzitter van de commissie voor technische volken bondsorganisaties door zijn medele den aangewezen, in die commissie welverdiende lof, zoo viel onzen ge zant te Parijs, den heer Loudon, die zitting had in de commissie voor de ontwapenings problemen, menige huldebetuiging ten deel, terwijl even eens Mr. Limburg, lid der juridische commissie, Graaf v. Lynden v. San- denburg, die deel uitmaakte van de commissie, welke zich met de poli tieke vraagstukken had bezig te hou den en Prof. (Francois, die, in de (com missie voor hygiënische aangelegen heden zitting had, den goeden indruk die men van hun capaciteiten had, op nieuw ten volle bevestigden. En Minister van Karnebeek? Wel, die verliet de vergadering al heel spoedig, scheen alleen de gele genheid, eens te hebben aangegrepen om een paar internationale collega's te ontmoeten en speciaal met den Bejgischen Minister van Buitenland- sche Zaken een meer intiem praatje te maken. Dat daarbij het ontwerp- tractaat het hoofdpunt van het ge sprek tusschen dit tweetal zal heb ben gevormd, ligt voor de hand. Waar de samenkomst van de Vol- bondsvergad. al niet goed voor is! De overige leden van de delegatie bleven op hun post en hebben hun best gedaan om door hen verdedigde voorstellen in veilige haven te lood sen. Prof. Francois kreeg gedaan, dat in verband met het onderwerp kinderbescherming tot de hygiëni sche commissie ook het deskundig geluid van kinderhygiënisten in de toekomst zal doordringen. Mr. Lim burg zorgde er voor, dat sommige be langrijke vraagpunten van internati onaal recht, die sinds het Korfoe- incident van twee jaar geleden op doemden en nog onopgelost bleven, nog eens extra aan een onderzoek zullen worden onderworpen, waar van het resultaat wellicht weer het noodige kan bijdragen tot een ver dergaande ontwikkeling van het vol kenrecht. Het voornaamste werk echter, dat door de Hollandsche delegatie on dernomen is, en wel bij monde van den heer Loudon, was de poging om met spoed een programma van werk zaamheden voor een ontwapenings conferentie te doen voorbereiden. Niet de ontwapeningsconferentie zelf, wilde onze vertegenwoordiger als het ware zonder verwijl doen plaats vinden. Neen, dat heeft hij wat ook anderen van zijn betoog ge maakt mogen hebben geen oogen- blik bepleit. Doch wel wilde hij dat men met het treffen van voorberei dende maatregelen niet langer zou dralen, terwijl hij ook verschillende verbeteringen in de comiftissie, die zich met het ontwapeningsprobleem bezig houdt, meende te moeten aan bevelen, opdat die commissie doel treffender werk zou kunnen verrich ten. Aanvankelijk sloeg het voorstel Loudon wel in, doch nadat het eerst concurrentie had gekregen in den vorm van een ietwat afwijkend Spaansch voorstel en daarna van En- gelschen kant, tegen den betrach ten spoed nogal wat gesputterd was, daalden de papieren aanmerkelijk. Het eind van het lied was een com promis, waarbij een resolutie tot stand kwam, die aan de verschillende bezwaren tegemoet trachtte te komen en dat ook deed. In de praktijk zal er intusschen, zoo niet alles tegen loopt, toch wel degelijk niet at te zeer met de voorbereidende werk zaamheden, tenminste met het opst- stellen van een werprogramma, ge talmd worden. Al die voorbereidin gen helpen echter niets, zoo lang niet de veiligheid vasteren bodem onder de voeten krijgt: dan toch breekt pas het oogenblik aan, om een ont wapeningsconferentie bijeen te roe pen. Moge weldra de betere organi satie der Volkenbondscomm., over eenkomstig de wenschen door den heer Loudon geuit, haar beslag krij gen en mog£ ook spoedig het tijdstip daar zijn, waarop men ter vaststel ling van een internationale regeling der ontwapening om de conferentie- tafel gaat zitten. En de arbitrage? Ja, ook daarvoor is menige lans ge broken: opnieuw heeft men erkend, dat voortaan veiligheid, arbitrage én ontwapening onverbrekelijk samen hangen. Jammer genoeg kwam de Nederlandsche delegatie in dit op zicht achter anderen aanloopen. Het had toch zeker op den weg van de vertegenwoordigers van het land van Grotius gelegen ook hier een moedig offensief te ondernemen, in samen werking met anderen. Ziet, daar raak ik, wat wellicht een zwak punt van onze jongste handelingen in Geneve te noemen zou zijn. Het ontbrak aan de noodige eenheid tusschen en met die staten, wier opvattingen men als eensluidend niet de onze kende. Het ligt dan ook op den weg onzer Re geering in de toekomst liet pad voor een deugdelijker samenwerking in Geneve te banen: dan zal de kracht door de Nederlandsche en bijv. de Scandinavische en Zwitsersche de legaties ontwikkeld, heel wat groo- ter kunnen worden, dan zij nu was. Indien waar mocht wezen, dat de kleine staten door allerlei factoren meer dan tot dusverre in een hoek geduKvd werden dat was de indruk van meer dan een kundig toeschou wer is er dubbel reden om in den vervolge op liet samenstellen van een gemeenschappelijke actie dier staten aan te sturen. Late Nederland hiertoe het noodige initiatief nemen. R- Bedrijfsongeval. Dinsdagnacht om ongeveer 1 uur waren drie werklieden bezig op het hoogovenbedrijf te Velzen eenelec- trischen knijper, die bij het lossen van een Fransche ertsboot defect was geraakt, te repareeren. Door een noodlottige omstandigheid Is de open staande knijper daarbij plotseling toegeklapt en werd het drietal er in bekneld. De pas gehuwde Baden uit Wijkeroog werd onmiddellijk ge dood, zekere Offenberg uit Wijk a. Zee werd doodelijk gewond en over leed eenige uren later. Hij laat een vrouw en 4 kinderen achter. De 3e v. Alkemade uit Wijkeroog, evenees gehuwd, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is echter niet levensge vaarlijk. Even vijf en twintig gulden wisselen. Zaterdagavond omstreeks half 10, vervoegde zich te Amersfoort in een winkel een net gekleed persoon, zon der hoofddeksel, die den winkelier vroeg, of hij een biljet van f25 kon wisselen. De winkelier antwoordde bevestigend en legde twee briefjes van f 10 en twee rijksdaalders neer, waarop de bezoeker direct het geld bij zich stak. De winkelier vroeg daarop het biljet van f25; de bezoe ker zou het halen bij zijn kameraad, die buiten stond. Hij ging naar bui ten en kreeg daar van zijn vriend een pet en een fiets, waarna de hee- ren zich snel op de fiets verwijder den. De winkelier wacht nog steeds op z'n geel briefje. De heeren hebben gebruik ge maakt van de omstandigheid, dat in den winkel betrekkelijk weinig gele genheid was om snel van achter de toonbank naar de winkeldeur te ko men, omdat het vol stond met aller lei winkelwaren. 0— Hoest Uw man Is hl] eigenwijs; zegt hi) dat het vanzelf wel over zal gaan, dan doet U verstandig maar te zwi). gen en straks een flesch Abdijsi roop te halen. Als het toch een maal in huis is, zal hij er voor het naar bed gaan wel wat van inne men. En als het beproefde kruiden- middel 's nachts de slijm losgemaakt heeft, zoodat hij die 's morgens gemakkelijk kwijt raakt en de borst- beklemming verdwijnt, dan zal het niet veel "Overreding meer koster^ om hem er geregeld mee door te laten gaan. tot hij er voorgoed van af is. Neem Akkers te baat bij Bronchitis, influenza, Asthma, Kinkhoest, Keelpijn, Heeschheid, Verkoudheid. Per fleich van 230 gr. f 1.50: 550 gr. <2.75 Gasverstikking. Toen een villabewoner in de Groothertoginnelaan te Bussum Za terdagavond om 10 uur thuis kwam, bemerkte hij een sterke gaslucht. In de keuken (gekomen zag hij zijn vrouw met het 4-jarig kindje buiten bewustzijn op een stoel zitten. Een kraantje van het gastoestel stond open. De gemeente geneesheer kon slechts den dood van de beide slacht offers door gasverstikking consta- teeren. Het s.s. „Eemdijk". Uit Victoria (Britsch Columbia), wordt gemeld, dat de sleepboot Hope die aan een bergingsvaartuig hulp verleende bij het lossen van de la ding van het s.s. Eemdijk, der Holl. Amerika-Lijn, dat is gestamd in de Juan de Fucastraat, door het getij werd gegerepen en tegen de (bergings boot werd geslingerd, waardoor de sleepboot zonk. Zeven personen zijn hierbij om het leven gekomen. Inslaande argumenten. In het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam is de 23- jarige vrouw J. R. in bewaring ge steld, die bij een twist in een café op den Schied. Dijk een Deensch zee man zoodanig met een bierglas op het hoofd had geslagen, dat deze zich in het Ziekenhuis aan den Cool- singel moest laten verbinden. o Hevige brand. Een brand heeft Passar Tenga ge heel en Parit-Baroe in Indië gedeel telijk vernield. 300 Huizen zijn afge brand, de schade wordt geraamd op anderhalf miljoen gulden en wordt gedeeltelijk door assurantie gedekt, waarvan een deel in Nederland. De oorzaak is onbekend. o— Een huis ingestort. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur is aan de Hertogstraat te Nijmegen, het perceel van de firma Kuik, dat men bezig was te verbouwen en waarvan het bovengedeelte gestut is, met een donderend geraas ingestort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het pand is een ruïne. Polkahaar en Veiligheidswet. De gebroeders H., passementfabr. te 's Bosch, zijn door het kantonge recht aldaar vrijgesproken van de aanklacht, wegens overtreding der Veiligheidswet. In de fabriek werkte een arbeidster, die de haren naar de laatste mode had geknipt. De Vei ligheidswet bepaalt echter, dat de arbeidsters de haren opgestoken moeten dragen, hetgeen bij de be doelde jongedame onmogelijk bleek. De eisch van het O.M. was tegen ieder der beklaagden tweemaal f 5 boete. Q— J Nieuwsblad F 0— I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5