Uitgave: Firma L Je VEERMAN, Heusdem No, 4552 Woensdag 11 November 1925, iiuitenlamisch Overzicht FEUILLETON."™" „Het Kasteel van Kerlor". Ingezonden ilinnenlaiid. V Int Telefoon no, 19. Postrekening no. 61535. ^ND van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abormementsprgs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In een uiteenzetting van het ontwerp tot herstel der financiën zegt de Fransche regeering, dat zij van oordeel is, dat er een beslissend en krachting herstel noodig is. Zij verklaart, dat het volstrekt nood zakelijk is het geheel van de uitga vm te dekken door blijvende en zekere inkomsten en onmiddelyk een vermindering van de openbare lasten ter hand te nemen door delging van het vlottende deel der schuld en het garandeeren van zekerheid op valuta- gebied. Na leeningen tot consolidatie en vrije ruil tusschen schuldbrieven op korten ter mijn en geldswaardige papieren (bankbil jetten) te hebben uitgesloten, dringt de regeering erop aan het land de noodige ofters te vragen door middel van een bui tengewone nationale bijdrage. Deze be lasting zal drukken op alle burgers in ver houding van hun vermogen en alle waar- decategorieën zullen er den iast van dra gen. De regeering meent, dat deze belasting jer jaar 5955 millioen zal opbrengen, het geen het mogelijk zal maken binnen hoogstens 14 jaar het geheels vlottende deel van de openbare schuld, t.w. 67 milliard te delgen. De inkomsten zullen worden gestort in een autonome kas, wier gestie zal worden verzekerd door hoogge plaatste personen, die een volkomen waar borg geven. Deze kas zal den dienst verzekeren van de nationale verdedigingsbons en een ge deelte der af te lossen schuld. De be- I grooting voor 1926 zal 33 072 millioen aan uitgaven en 33,598 millioen aan in komsten aanwijzen, hetgeen een batig saldo van 526 millioen beteekent. (Andere be richten geven onderscheidenlijk de volgende cijfers33072 millioen, 33098 miilioen en 26 miliioen.) Het geheel van de inkomsten omvat niet de inkomsten, voortspruitei.de uit de toe passing van het plan-Dawes, die moeten worden besteed voor de regeling van de onderlinge schulden der geallieerden en het herstel van de verwoeste gebieden. Het exposé wijst er op, dat de staat dit jaar door een 4 pCts. leening 6 milliard ver dedigingsbons heeft geconsolideerd en uit de schatkist 5J milliard heeft gedelgd. Daar men niet altijd onmiddellijk geld ter be schikking heeft, acht de regeering het noodig, de voorschotten van de Bank van Frankrijk aan den Staat te verhoogen tot 178 Dat is niet goed voor zulke dikke menschen. Laat mij dat zaakje maar eens opknappen. Fanfan lag half bewusteloos in een hoekjeClaudinet nam hem in zijn armen en afschoon hij van inspanning hevig hoestte, trachte hij zijn vriendje zacht te troosten. Toen de Slak het touw opnam, be proefde hij het eerst nog eens met zacht heid. Zeg eens, ventje, zeide hij vriendelijk, je doet er werkelijk verkeerd aan om zulk een makkelijk werkje te weigeren. Ik wil niet stelen, hernam Fanfan, ofschoon hij bijna niet kon spreken. Dan zal Claudinet het doen I Ik ga evenmin, antwoordde deze, be vende van opgewondenheid en van stillen angst tevens. Wat Speel jij ook op vroeg de Slak, dat zal ik je inpeperen. Het touw werd gezwaaid en daalde met kracht op de beide kinderen. Het was nu Claudinet, die op den grond viel, kreunend van pijn. Fanfan trachtte op zijn beurt hem te beschermen. Daar trof het touw hem in 't gezicht, zoodat het bloed langs zijn wangen liep. O, o, wat een pijn, riep hij uit. Daar op greep hij met de handen in de lucht, alsof hij zich aan iets wilde vasthouden 2500 millioen, welke voorschotten zullen worden terugbetaald riaar mate van de stortingen der belastingplichtigen. In Rome heeft de politie een aanslag op Mussolini ontdekt, die in geheel Italië levendige beroering heeft verwekt. De verijdelde aanslag op het leven van Mussolini is vermoedelijk een samenzwering, in verband waarmee generaal Capelio. het hoofd van de Italiaansche vrijmetselarij, alsmede het gewezen socialistische kamer lid Zanihoni in hechtenis zyn genomen. In verband met deze samenzwering heeft de minister van binnenlandsche zaken een on verwijlde militaire bezetting van alle vrij metselaarsloges in Italië gelast. In de hotelkamer, waar Zaniboni werd gearresteerd, die de uniform droeg van majoor by de Alpenjagers en zijn snorren had afgeschoren, ontdekte de politie, dat in een venster, dat uitzag op het plein voor het paleis Chigi, een lat uit de jalouzie was genomen, waarop een geladen geweer steunde, dat juist op het balkon van het paleis gericht was, van waar Mussolini het voorbijtrekken van den optocht ter gele genheid van den wapenstilstandsdag zou gadeslaan. In de buurt van het hótel wach te een auto, die klaar stond voor een langen tocht en ruimschoots was voorzien van benzine, levensmiddelen, revolvers en munitie. Zaniboni had in drie verschillende hótels kamers genomen onder schuilnamen. Het doel van Zaniboni moet geweest zyn Mussolini door een geweerschot te dooden, wat niet al te moeilyk was, daar zijn kamer slechts 80 meter van bet mini sterie van buitenland che zaken verwijderd was. Voor Zaniboni's vlucht was reeds alles voorbereid. Painlevé en Briand hebben in de com missie van buitenlandsche zaken uit de Kamer over de gebeurtenissen in Syrië gesproken. Painlevé gaf een uitgebreide uiteenzetting van den toestand sinds het begin van dit jaar. Zoowel hij als Briand wezen op de verplichting van Frankrijk het mandaat te handhaven, dat het door den Volkenbond is toevertrouwd en her innerden aan de banden, die van oudsher Frankrijk en Syrië hebben verbonden, waar Frankrijk zijn beschavings- en opvoedings werk moet voortzetten. Ook wezen zij er op, dat het in de Fransche traditie ligt de volken te leeren zich te laten beheerschen door een geest van ruime verdraagzaam- zijn oogen werden op een akelige wijze wijd geopend 'en bewusteloos viel het kind op den grond. Ondanks al dien tegenstand zeide toch de Slak tegen zijn vrouw, goedkeurend knikkend. Die kleine is een baashij durft 1 Maar we zullen hem wel klein krijgen. Dat gelukte echter volstrekt niet. Fan fan was er niet toe te krijgen een kip of konijn te stelen, groenten van het land of vruchten van de boomen te kapen, of iets weg te nemen van uit stallingen in de winkels Het kind had blijkbaar een ingewor- telden afkeer van diefstal. Het had een paar malen van zijn mama gehoord, dat iets wegnemen, zonder vergunning, iets heel leelijks was, en het dacht er sinds niet aan, om te stelen. Fanfan herhaalde dan ook maar steeds tegenover Eusèbe en Zéphyrine Stelen is slecht, ik doe het niet. Claudinet, die daarover nooit had na gedacht, werd getroffen door deze woor den. Er waren dus slechte daden, die men niet moest begaan, het kostte wat het wilde. Vaak, als de kinderen alleen zaten, spraken zij over dergelijke dingen. Dan bespraken zij dikwijls wat zij vroeger daaromtrent hadden gehoord. Claudinet herinnerde zich de lessen van zuster Simplice in het gesticht, waarin hij* geweest was, en Fanfan vertelde wat hij van zijn moeder had gehoord. Ondértusschen werd de band der vriendschap tusschen de beide jonge heid. Om die taak te vervullen zal de regeer ing senator Henri de Jou venei als commissaris generaai naar Syrië zenden. De beide sprekers waren van oordeel, dat men goed zou doen de terugkomst van generaal Sarrail af te wachten, al vorens de verantwoordelijkheden vast te stel'en. De militairen toestand acht men wel iets verbeterd. Een flacon Foster's Maagpillen be va1 een maand gezondheid voor een familie- Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijR, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. Een en ander over het nut van eene goede ontwatering. (4e Vervolg.) Na deze verschillende beschou wingen zou ons ten slotte nog res ten het behandelen van de vraag of het dan zoo zeer van belang is, dat 't peil van 'tgrondwater laag is, want we hebben de opmerking hiervoor ook gemaakt, dat. 'n lage stand van 't slootwater op den duur ook 'n lage stand van 't grondwater met zich brengen zal. We hebben reeds uit eengezet, dat een laag gelegen niveau aan het bodemwater geen bezwaar oplevert voor den groei der gewas sen, omdat men kan profileeren van de capillaire opstijging en omdat de wortels dieper kunnen gaan dan men denkt. Het is natuurlijk een andere kwestie of het wenschelijk is, dat deze toestand zoo is en nu meen ik om twee redenen hierop bevestigend te moeten antwoorden en wel: 1. Omdat, zooals we reeds heb ben gezegd, de practische ervaring leert, dat droge jaren de beste zijn voor de kleistreken. 2. Omdat .overmaat van water, zooals ik in het eiarste artikel heb uiteengezet, van groot nadeel is voor deri groei van de gewassen en tot boe grootere diepte de grond in een werkelijk gezonden toestand ver keert, boe dikker de bouw voor in werkelijkheid feitelijk is, boe beter bet is voor den groei van onze land bouwgewassen. Ten slotte wensch ik, voor ik de- knapen steeds inniger. Het gemeen schappelijk leed bracht hen tot elkaar, en nu zij elkander eenmaal kenden, hiel den zij steeds meer van elkaar, Als zij alleen waren gelaten door den Slak en Zéphyrine, of als zij naast el kaar liepen op den weg en het paard menden, dat den ouden krakenden wagen voorttrok, verdiepten zij zich in gesprek ken van allerlei dingen. Soms schreiden zij samen, als zij door de modder waadden, als de regen hen tot op de huid nat maakte, de koude vochtige wind hun door de gescheurde kleeding drong en hen deed rillen. Zij dwaalden van oord tot oord, meestal door de kleinere plaatsen. De Slak en Séphyrine deden niet veel voor den kost, zij teerden van het geld, dat zij ontvan gen hadden van den graaf de Kerlor en waren vaker dan ooit dronken. Dikwijls werd er halt gemaakt aan de grens van een dorpwant in het dorp zelf wilde de burgemeester hen dikwijls niet toelaten. Dan gingen Eusèbe Rouil- lard en zijn vrouw brood en vleesch en wijn halen en smulden zij heerlijk in den wagen. De beide knapen kookten ondertus- schen soep in een ketel, de weggeworpen groenten en de beenderen van het vleesch, dat de beide volwassen menschen op aten, dienden tot voornaamste bestand- deelen. De knapen sprokkelden voor hun vuur hout in de bosschen, waarbij ze steeds in het oog werden gehouden door den veldwachter. Niet altijd hadden zij echter iets te ze beschouwingen eindig, nog de op merking te maken, dat datgene, wat ik in het 2e, 3e en 4e vervolg heb geschreven, in de eerste plaats op de kleigronden betrekking heeften dat voor het bouwland uit denaard der zaak in meerdere mate geldt dan voor het grasland. Dit laatste staat in verband met de volgende omstandigheden. 1. Het grasland heeft, omdat er per H.A. veel meer planten opgroei en dan op het bouwland, 'ook per H.A. meer water noodig en: 2. De wortels van de grasplan ten wel is waar ook dieper gaan dan men denkt, maar de grootste massa van de wortels vertakt zich tot in de bovenste grondlaag. Wanneer het niveau van't grond water voor grasland langen tijd veel te hoog is geweest, zoodat de kwa liteit van de zoode wat de soort van planten betreft, daar veel on der geleden heeft, d.w.z. wanneer men dus allerlei slechte grassen, mos en andere onkruidplanten heeft gekregen, dan moet men misschien met eene plotselinge zeer sterke verlaging van 't grondwater voor-, zichtig zijn. Ik wil hiermee niet zeg gen, dat zoo'n verlaging niet wen schelijk zou zijn. Deze is zeer ze ker sterk aan te bevelen, maar men moet het geleidelijk doen, opdat de wortels van de goede grassen zich ook geleidelijk verder zullen kun nen ontwikkelen en langzamerhand met den nieuwen toestand in over eenstemming komen. En als men op deze manier te werk gaat en men zorgt voorts voor een goede bemes ting, terwijl de grond verder ook goed doorlatend en aan behoorlij ke eischen voldoet wat de kwaliteit betreft, dan zal de ervaring onge twijfeld leeren, dat een vrij lagen stand van 't grondwater ook voor 't grasland op den duur te prefereeren is. Dit blijkt ook uit de rapporten van de Groninger Maatschappij van Landbouw, waarover ik in 't tweede artikel 'tlste vervolgartikel) ge schreven heb. En wanneer men ten slotte te doen heeft met polders, die voor verreweg het meerendeel uit bouwland bestaan, dan moet m.i. ook zeggen: Wat het zwaarste is, moet men ook het zwaarste laten wegen en dus in de eerste plaats aan de eischen van het bouwland zijn aandacht schenken. Met veel belangstelling vernam ik, dat in de a.s. najaarszitting der Prov. Staten zal behandeld worden de op eten. Om hen niet te verwennen, wer den zij nu en dan uitgezonden om te bedelen. Daarbij kregen zij soms van goedhar tige menschen een stuk brood een afge legd kleedingstuk, maar ook heel vaak werden zij met schimp- en scheldwoor den weggejaagd. Fanfan kon dat in den regel niet best verdragen, als men hem uitschold, en hij schreide er dikwijls om. Dan was het Claudinet, die hem moest troosten. Van zijn kant, werd Claudinet weer dikwijls getroost door Fanfan. Dit was vooral het geval, wanneer Claudinet in tranen uitbarstte, omdat de pijnlijke hoest zijn borst verscheurde. Wacht maar, Claudinet, zeide Fanfan eerst bij zoo'n gelegenheid, het is haast lente en als het warmer wordt, gaat je verkoudheid zeker over. Weet je nog wel, wat die oude dokter zei, dien we ontmoetten? Je moet flink eten en vooral vleesch en melk hebben I Vleesch en melk Jawel, dat krijg je hier. Toen ik nog in het gesticht was. toen kreeg ik alle dagen vleesch. O, daar was het heerlijk. Wij mochten altijd zooveel eten als we wilden. En 's nachts sliepen wij in bedden en had den mooie lakens en dekens en de zus ters kwamen om ons toe te dekken en ons een nachtkus te geven. Bij mij kwam altijd een heel lieve zuster, zuster Sim plice, die zag er zoo lief en vriendelijk uit, als een engel 1 En zij bedierf mij haast, en zorgde voor mij als een moe der I Ik heb ook erg gehuild, toen zij wegging. In het gesticht had ik ook richting van een waterschap voorde gronden, welke ontwateren op het Noorder Afwateringskanaal. Op grond van het voorafgaande verheug ik mij er over, dat de eige naren dier gronden hun belang bij eene goede afwatering begrijpen en door eendrachtige samenwerking, hun doel trachten te bereiken. Zij, die te voren nog niet overtuigd wa ren van bedoeld nut, zullen door het lezen van deze artikels naar" ik hoop, tot andere inzichten zijn gekomen. Men moet n.l. nooit vergeten, dat men bij de zware gronden, zooals de rivierkleigronden over 't algemeen zijn, veel meer gevaar heeft voor gebrek aan lucht door te veel water dan dat het omgekeerde 't geval zou zijn. De Rijkslandbouwconsiilent, H. E. HUIZENGA. Breda, 7 Nov. 1925. (Slot volgt.) Slapte iu het scheepsbouwbedrijf De directie van de Nederl. Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam deelt mede, dat, nu de kruiser »Sumatra« de volgende week gaat proefvaren, en in langen tijd geen nieuwe opdrachten mocht boeken, zij genoodzaakt is een honderdtal werklieden wegens vermindering van werk te ontslaan. Indien niet spoedig nieuwe bestellingen ontvangen worden, zal aan nog meer ar beiders ontslag verleend moeien worden. o— De gevolgen van aanrijding De 55 jarige H. Woerpveld, die Vrijdag op de Amsterdamsche Vaart te Haarlem door een tram van de E. S. M. werd aangereden en zwaar gewond naar de Mariastichtirig te Haatlem werd vervoerd, is aan de gevolgen overleden. De heer C. N. uit Utrecht, die Vrijdag onder de gemeente Maartensdijk door een auto werd aangereden, is in de Rijks klinieken te Utrecht aan de bekomen ver wondingen overleden. De automobilist F. H., uit Den Haag, is door de politie te Maartensdijk aange houden en ter beschikking van de Justitie gesteld. Yerdronkeu Het driejarig dochtertje van K. Dijkstra te Kallumerzwaag is in een sloot geraakt en verdronken. allemaal kameraadjes, en we speelden allerlei spelletjes, als knikkeren, ver stoppertje, roovertje. Ken jij die ook? Neen, zeide Fanfan, het hoofd schud dend. Ik had een mooien, grooten hond, en daar speelde ik mee maar waar, dat weet ik niet meer. Hoe vreemd toch, hè? Ik heb nooit een ander vriendje gehad dan jou I Van de centen die de beide jongens met bedelen ophaalden, legde Fanfan steeds een gedeelte weg, om er lever traan voor te koopen voor Claudinet. Dikwijls, als deze laatste zoo vreese- lijk hoestte, knorde Fanfan. Wat hoest je weer, zeide hij dan. Heb je wel je levertraan ingenomen? De dokter zei, dat je het iederen dag moest innemen. Ze willen niet, dat je het langer gebruikt, maar ik heb de flesch verstopt. En heb je die gekocht van geld, dat je hebt achtergehouden? Ja, en dat zal ik den volgenden keer weer doen, als je daardoor maar minder hoest. Dikwijls ook maakten de kinderen allerlei plannen voor de toekomst, vooral Fanfan die een zeer levendige verbeel ding had. Soms deed hij het echter ook alleen om Claudinet wat op te vroolijken. We moeten met ons beiden wegloopen en zoo ver mogelijk weggaan, zeide hij eens. Zij zouden ons gauw oppakken, meen de Claudinet, omdat wij geen papieren hebben. Men moet altijd papieren laten zien aan de burgemeesters. {Wordt vervolgd vso NIEUWSBLAD Land van Heuste en Altena,dgLaii|straat eo (ie Issiiiiielorwaar^

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1