TE koop: Russische Poney's VI GEBR- VEF IdttiOi. UITVOERING Notaris Paap „CRESCENDO" te Keusden ReÉïerpis voor inlagen 4 pCt PH. VAN WIJK Prachtige armhandhorioges lichtgevend f 3.60 Advertentiën" Autobusdienst ALTEN A". A. Kohier, Hoest en K Per doosje 28 P J.SCHETSELAAR Spreekuren 94 Als bij torn verdwijn Buitenland I publiek verhuren Bouwland, Weiland, Weiland, Bouwland, Bouwland, VERKOOPING Co$p. 8. £ctflbank 8 Wijk es Aalburg. Het oude bekende adres is JAN VAN ANDEL, bij gebruik Vragen op rechtskundig gebied Langendijk 186 boven Mij. „Pasteur" GORINCHEM M. van Andel, Hoogstraat B 653, GORINCHEM. Opgericht 1880. Opgericht 1880# Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c.a. op Vrijdag 6 November vm. 10 uur. VoorzitterWethouder Van der Velden, aangezien de Burgemeester wegens onge steldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. SecretarisWelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig zijn de heeren B. Roza, G. P. L, Bouman, J. v. d. Pol en B. van Wijk. Afwezig de heeren R. van Rijswijk en G. v. d. Pol. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, de secretaris leest hierop de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken a. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Uit dit verslag blijkt, dat 39 aansprakelijke personen zijn opge roepen, 26 uit Wijk en 13 uit Aalburg. De meeste verzuimen hadden plaats voor het verrichten van tuin- of veldarbeid. De personen, die voor de commissie waren verschenen, verklaarden de verdiensten hun ner kinderen niet te kunnen ontberen. De commissie kon echter niet anders, dan de verzuimen ongeoorloofd blijven beschou wen. Verscheidene personen hebben aan de vermaning gevolg gegeven en hebben hun kinderen weer naar school gezonden. Eenige personen zijn veroordeeld. Verder verschafte de commissie 90 paar klompen nl. 55 te Wijk en 35 te Aalburg. Het verslag wordt aangenomen voor ken nisgeving. b. Verzoek van de Coöp. Vereeniging «Onderling Belang« te Aalburg om de be schikking te mogen hebben over een school lokaal te Aalburg met vry vuur en licht voor het geven van Landbouwonderwijs. De Voorzitter deelt mede, dat het ver zoek door B. en W. reeds was ingewilligd, doch men reeds geen gebruik meer maakt van het lokaal, omdat de schoolbanken voor volwassenen niet geschikt zijn. B. en W. hebben nu de beschikking g6geven over het gymnastieklokaal en hebben hunne toe stemming gegeven, dat dit voor les geven in orde werd gemaakt. De heer J. v. d. Pol vraagt of het licht ook voor gemeenterekening is, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. De heer J. v. d. Pol vraagt of de mu» ziek- en zangvereeniging ook gratis licht krijgen. De Voorzitter antwoordt van neen. Het geldt hier een algemeen belang. Hoe meer de landbouwer van zijn producten maakt des te meer loon kan hij ook zijn arbeiders geven en behoeft dit niet tot den uitersten penning uit te zuinigen. In sommige ge meenten wordt aan dergelijke cursussen subsidie verleend, hier meenden B. en W. te moeten volstaan met vrij vuur en licht en lokaal. De heer J. v. d. Pol zal de bewering van den Voorzitter over den uitersten pen ning maar. laten rusten, hij is het echter met deze bewering niet eens hy acht het echter onbillijk, de landbouwvereer.iging alles gratis te verstrekken, terwij! andere vereenigingen moeten betalen. Da heer B. van Wijk acht een iand- bouwcursus van groot belang. Wat v. d. Pol zegt, daar is wel iets van aan, ais men de zaken niet gescheiden houdt. Mu ziek en zang zijn echter voor vermaak en dit acht spr. van minder waarde als landboawon- derwys. Het geldt hier naar zijne meening een groot belang voor de gemeente en daarom is spr. er voor het verzoek in te willigen. De heer J. v. d. Pol acht dit onbillijk. De heer G. Bouman gaat geheel accoord met hetgeen door den Voorzitter is gezegd, hij is dan ook voor inwilliging van het verzoek. Hierop wordt met op een na algemeene stemmen besloten het verzoek van de land- bouwvereeniging toe te staan. De heer J. v. d. Pol stemde tegen. Overlegging gemeenterekening 1924. Overlegging rekening afdeeling Aalburg 1924. Aanbieding gemeentebegrooting 1926. Aanbieding begrooting afdeeling Aalburg 1926. Aanbieding rekening van het G.E.B., dienstjaar 1924. Aanbieding begrooting van het G.E.B., dienstjaar 1926. Al deze stukken worden ter inzage ge legd en in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren R. v. Rijswijk, J. v. d. Pol en B. v. Wijk. De Secretaris deelt mede dat de gemeente rekening sluit met een voordeelig saldo van f 3454.846 voor den gewonen dienst en f 603.926 voor den kapitaal dienst, totaal dus met f 4058,77. De rekening der afdeeling Aalburg sluit met een voordeelig saldo van f778.41. Op de begrooting is als sluitpost uitge trokken aan plaatselyke inkomstenbelasting f18000.alzoo f 6500.minder als het vorig jaar. De heer Roza zegt dat de belasting het volgende jaar niet onbelangrijk omlaag kan. B. en W. zouden echter niet al te ver met deze verlaging wenschen te gaan, althans spr. zou er niet voor zijn meer dan 15 hoogstens 20 pCt. te verlagen. Geleidelijke verlaging acht hij beter. Nu is de toestand van 1925 nog niet bekend, men kan niet zeggen of ook dit jaar zal meevalleD, mccbt dit echter tegenvallen dan zou men misschien een volgend jaar de belasting weer moeten verhoogen, daarom is het beter met de verlaging niet zoover te gaan, als men op grond van den uitslag van 1924 zou kunnen gaan. De vaststelling van het percentage is thans echter niet aan de orde, eerst het volgend jaar heeft men daarover te beslissen en misschien is dan al iets meer bekend van 1925. Er is hier, aldus spr. vroeger de fout gemaakt, dat men de belasting niet bytijds heeft verhoogd, was dit gebeurt, dan was men reeds vroeger over het hoogste punt heen geweest. Hij zegt dit niet om er iemand een verwyt van te maken, want niemand kon voorzien, dat het zoo zou loopen, zelfs de thans zittenden raad treft dit zelfde verwyt, had deze de belasting bijtijds nog meer verhoogd dan hy heeft gedaan, dan was men ook vroeger over het hoogste punt heen geweest. Er bestaat thans echter uitzicht dat de belasting geleidelijk minder kan gaan worden, hoewel men na tuurlijk altijd nog voorzichtig moet zijn. Wijziging instructie van den Gemeente- Secretaris. De Voorzitter zegt dat deze instructie dateert van 1852 en dus verouderd is. Gedep. Staten dringen dan ook op herzie ning aan. De instructie wordt door den Secretaris voorgelezen. De heer v. Wijk zegt, dat niet in de verordening is opgenomen op welke wijze de Secretaris, als deze verlof heeft, wordt vervangen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. voor vervanging zorgen bij eventueel verlof van den Secretaris. De instructie wordt hierop met alge meene stemmen vastgesteld zooals zy ter tafel is gebracht. Rondvraag De heer J. v, d. Pol vraagt of de huizen Voor de zeer vele blijken van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onzen innig geliefden Echtgenoot, Vader-, Behuwd- en Groot vader, betuigen wij allen onzen har- telijken dank. Wed. A. C. v. Andel- Mari. J. v. Andel-v. Andel. G. v. Andel en Zoon. C. den Besten-v. Andel. Jac. den Besten en Kinderen. Veen (Biesheuvel), 11 November 1925. MAANDAG 16 NOVEMBER dienst 1.15 uit Woudrichem niet door naar 's-Bosch dienst 3.20 uur uit 's-Bosch vervalt. DINSDAG 17 NOVEMBER dienst 8 uur uit Veen naar 's-Bosch, 11.30 uur uit's Bosch naar Veen en 12.45 uur van Veen naar 's-Bosch vervallen. Wegens Paarden- en Beesten markten te Gorinchem. Ondernemer A. BOUMAN Aalburg. 20 stnks ingevoerde 35 jaar. (In verschillende maten). Dagelijks te zien bij ALMKERK. der Ebbe thans in orde zijn. De Voorzitter antwoordt toestemmend. De heer J. v. d. Pol vraagt of het met de .electrische geleiding by hem ook reeds in orde is. De Voorzitter weet alleen dat deze kwestie in onderzoek is geweest, hoe dit onderzoek is afgeloopen weet spr, echter niet, waar schijnlijk kan de heer van Wijk, die bij dit onderzoek is tegenwoordig geweest, hierover beter inlichtingen geven. De heer van Rijswijk komt ter verga dering. De heer van Wyk heeft met een der heeren van de P.N.E.M. de zaak opgeno men en hoewel deze den bestaanden toe stand niet direct gevaarlijk achtte, vond hij het toch wel goed, dat er een paal kwam. Men kon het, daar de heer v. d. Pol niet thuis was, evenwel niet eens worden over de plaats waar de paal zou moeten staan. De heer J. v. d. Pol zegt, als dus die man van de P.N.E.M. had beweerd, dat een paal niet noodig was, dan was hij er dus niet gekomen, niettegenstaande ik in dertijd permissie heb gegeven de leiding over mijn erf te leggen, mits er een paal; kwam te staan. De heer v. Wijk kan niet zeggen, hoe de beslissing zou zijn geweest, als men van de P.N.E.M. had geoordeeld dat een paal niet noodig was, De beslissing daar over is aan den raad. De heer J. v. d. Pol verlangt, dat er in den loop van 14 dagen een paal wordt geplaatst, gebeurt dit niet, dan moet de leiding bij hem weg. De heer v. Wijk zegt, dat er bij de bestelling van het materiaal voor de uit» breiding in de Ouwestraat ook gerekend is op een paal bij v. d. Pol. De paal is er dus, spr. zou B. en W. willen ver zoeken, opdracht te geven dat hij binnen 14 dagen geplaatst wordt. De Voorzitter beloofd, deze opdracht te zullen verstrekken. De heer v. Wijk zegt, dat er door A. v. Wijk gevraagd is, om licht voor zijn vlasserij. Spr. vraagt of B. en W. niet de kosten van aanleg kunnen doen be rekenen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwestie reeds besproken hebben, doch de meening van B, en W. wil hij liever kenbaar maken in een vergadering met gesloten deuren. De heer v. Wijk zou nog willen vragen, of de brandput hier in de buurt nog niet eens geprobeerd zou kunnen worden. By de vorige beproeving bleken de slangen te kort. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat, als men het water op zekere hoogte heeft weggepompt, het dan langen tijd op die hoogte blijft staan en men den put dan niet zo<^gemakkelijk leegpompt Men dient hiervan echter zekerheid te hebben, om bij een eventueelen brand geen tijd te verliezen. Door de slangen der spuiten Wyk en Aalburg aan elkaar te koppelen, kan men een proef nemen en zoodoende zekerheid krijgen. De heer Roza zegt dat op de begrooting van 1926 een postje voor nieuwe slangen staat. Zijn deze eenmaal aangeschaft, dan zou spr. de proef willen nemen. De heer v. Wijk heeft tegen dit voor stel geen bezwaar. De heer Bouman zegt, dat onder zijn wethouderschap een verkoppeiing is aan geschaft voor de spuit van Wijk en Aal burg, men kreeg daardoor de mogelijkheid het water over een afstand van 270 280 meter te halen. De polder van Wijk heeft de sloten aan de Oudestraat uit doen graven om ook daar water te krijgen. De heer R. v. Rijswijk zegt dat men daar niettegenstaande de uitgegraven sloten nog steeds modder in plaats van water heeft. De Voorzitter zegt hierop toe, den brand put ie laten onderzoeken. De heer J. v. d. Pol vraagt wat het loon voor de spuitgasten is bij brand. De Voorzitter antwoordt van 30 ets. per uur bij dag en 50 ets. bij nacht. De heer J. v. d. Pol noemt dit weinig, men zegt dat als 't weer brand is, men dan thuis blijft. De heer Roza noemt dit niet erg mensch- lievend. In tijd van nood moet men aan geen vergoeding denken, doch rust op ieder de plicht zooveel te helpen als in zijn ver mogen is. Bovendien kost zoo'n brandje de gemeente toch al aardig wat. Ook de heer v. Wijk vindt de rede neering van de ingezetenen die bij brand thuis willen blyven niet erg menschlievend, hij heeft by den jongsten brand alles ge daan wat in zijn vermogen was zonder aan vergoeding te denken. Dat de spuit van Wyk op een plaats gebracht werd, waar men spoedig niets dan modder pompte, kan bij niet helpen. Bovendien blijft het met de spuitgasten een moeilijke kwestie, ver schillende pompen zoolang tot hun namen zyn genoteerd en dan ziet men ze niet meer. De heer Roza meent dat dit alleen te ondervangen is door de aanschaffiog van een motorspuit, voorloopig kan de gemeente daaraan echter nog niet denken. - De heer J. v. d. Pol vraagt uit welke kas de spuitgasten van de Aalburgsche spuit betaald worden bij brand te Wijk. De Voorzitter zegt dat deze betaald worden uit de Ebskas. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad over in geheime zitting. Wij zijn voor enkele jaren geleden met ons tweeën borg gebleven voor iemand, door geteekend te hebben. Nu wil ik daarvan ontslagen worden. Hoe moet ik handelen om daarvan af te komen S. A. Gevecht op leven en dood inet een ter dood veroordeelde. In de gevangenis van Muskegon, in den Amerikaanschen staat Michi gan, wachtte George Anderson inde misdadigerswereld bekend als „the Dutch" (de Hollander) de voltrek king van het over hem gevelde dood vonnis af, en hij zijn kans schoon zag om te ontvluchten. Buiten de gevan genis gekomen brak hij de rails van de spoorlijn op, waarschijnlijk met het doel om te voorkomen, dat men hem nazette, maar daarbij werd hij overvallen door eenige politieman nen. Een hevig gevecht ontstond en de veroordeelde ontrukte daarbij een van de agenten zijn revolver, waaiv mee hij hem doodschoot. Hij vlucht te verder, maar schijnt in het ge vecht zelf ook zwaar te zijn gewond, want den volgenden morgen vond men, niet ver van de opgebroken rails, een lijk in de struiken liggen, dat door het gevangenispersoneel als van „the Dutch" werd herkend. (of volgens afspraak). Ondergeteekende betuigt hare volle tevredenheid aan Mej. L. DE KROON, gedipl. coupeuse te Gorcum, voor het degelijk onderricht in het Maatknippen van Blouses, Rokken, Kinderkleeding en Mantels, en tevens haar dank voor het ontvangen diploma. BABILONIËNBROEK. te Werkendam, zal Maandag 16 November 1925, nam. half 3, in Café «DE LORM« te Gi essen, voor 7 jaar (1926—1932), Voor den Heer B. D. VAN TIENHOVEN 2.35.10 H.A. in het Eendeveld onder Giessen, 2.—.— H.A. achter perceel 1. 4.07.70 H.A. in het Pompveld onder Veen. Voor de Erven van den Heer J. L. BOMMEZIJN 2.24.50 H.A. in het Eendeveld onder Giessen. Voor 5 jaar (1926—1930). Voor den Heer D. DEN DEKKER: deel uitmakende van «de Put« of «Groote Tweemorgenop de Weenaard onder GiesseD. Breeder bij biljet. te geven door de Gemengde Zangvereeniging op WOENSDAG 48 en DON DERDAG 19 NOVEMBER a.s., in het hótel „Het Wapen van Amsterdam". Aanvang 's avonds 7 uur. EBfTRBÉ f 1.— Plaatsbespreken k 10 cent op Woensdags 18 November van 1—2 uur namiddag. BIJ ENKELE INSCHRIJVING van 4. Het vierjarig griendhont van een perceel griendland, gelegen onder Woudrichem, Sectie A aan den Dijk op het Kraayeveld, plaatselyk bekend als Gedempte Wielakkers of Nieuwe Wiel. 2. Het vierjarig griendhont van de Noordelijke helft, on geveer van 3.22.10 H.A. griendland op het Kraayeveld, bijgenaamd de Paardewei, be kend gemeente De Werken Sec tie C no. 449. Voor beide perceelen moet het benoodigde stek, op keur door den opzichter tegen 30 ets. per bos van 25 stuks ieder, geleverd worden. Betaling vóór roet het hakken wordt begonnen in ieder geval vóór 4 Januari 4926. Alleen biedingen op den hoop worden aangenomen die per H.A, worden terzijde gelegd. Inschrijvingsbiljetten franco in te leveren vóór Zaterdag 14 November 1925, des namiddags 6 uur, bij D. VERMEULEN NAAYEN te Brakel (Gld.) e Kassier s A, MICHAËLi, V Prachtige Horloges vanaf f2.50 Prachtige klokstellen f4.00 Wekkerklokjes f3.75 Hangklokken f 15.00 en f 17.00 Eiken hangklok met Bim-Bamslag f23 75 Bronzen Pendulestel f 18 50 Houten Schoorsteenklokken vanaf f 9.50 Barometers, Wekkers in groote verscheidenheid. Horlogekettingen, Horlogeriempjes, enz. enz. :- Alles met langdurige garantie. Prima kwaliteiten. Zichtzendingen franco per bode. Veen Andel —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 3