Tweede Biad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. 10.4554 HiiSloveier Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het meest gesorteerde Magazijn aardewer/^^luxe' groote keuze ST. NICOLAAS CADEAUX BEHOüRENDF. BIJ HET KANTONGERECHT HEUSDEN. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN van Vrijdag 6 No vember 1925. Kantonrechter; Mr. C. W. van Ommeren. Ambtenaar van het openbaar Mi nisterie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Ufford. Griffier Mr. W. Ruitinga. We hebben weer een drukke zit ting; veel beklaagden zijn versche nen, veel getuigen zijn opgeroepen en het publiek geeft in flinke mate door zijn opkomst bewijs van be langstelling of nieuwsgierigheid. Er zijn liefst 158 zaken te behandelen. Eerst komen 16 kinderzaken endaar- na is het afroepen der overige za ken aan de beurt. De jongens A. d. H. en L. P., bei den van Werkendam hadden, naar we vernamen, met steenen naar een autobus gegooid, iets, waarin de Werkendamsche jeugd groot beha gen schijnt te scheppen. De Kan tonrechter scheen het feit nog al ernstig te hebben opgevat want elk der gooiluslige jongens kreeg ééne maand tuchtschool met een proef tijd van zes maanden. De zaak contra H. C. J. Z., advo caat en procureur te Goes komt voor de derde maal in behandeling. Bekl. zou aan den Nieuwendijk met eene snelheid van 36 K.M. per uur hebben gereden hetgeen door hem wordt ontkend. Hij houdt ten gunste van zich zelf een pleidooi. O.a. wenscht hij dat niet drie maar één politie beambte de overtredingen van maxi mum snelheid constateert, dus juist het tegenovergestelde van datgene, waarvoor zoolang door de K. N. A. C. en andere vereenigingen van auto rijders is gevochten, die n.l. con stateering van overschrijding der maximum-snelheid niet door één po litieman, maar door minstens drie menschen. Voorts heeft beklaagde bezwaar tegen de wijze van tijdop name. De 11 eer Ambtenaar van het O. M. weerlegt beklaagde's bezwa ren, terwijl de Kantonrechter zegt schriftelijk vonnis te zullen geven over 7 dagen. W v. d. M. commissaris van po litie te Gorinchem was ten laste ge legd dat hij op Koningins verjaardag onder de gemeente De Werken met zijn auto rijdende geen signaal op een kruispunt van wegen had ge geven. Bekl. bekende, maar voegde er aan toe, dat hij buitengewoon langzaam over het kruispunt was komen rijden omdat hij een paar meter over het kruispunt moest stoppen voor een auto, die stilstond, omdat de politie bezig was de pape rassen na te zien. De verklaring van beklaagde werd door den verbali sant-getuige v. d. Brugge bevestigd waarvan het gevolg was dat de Kantonrechter beklaagde wel schul dig verklaarde, maar wegens het zeer weinig beteekenende van het straf bare feit geen straf wilde toepassen. De in de vorige zitting uitgestelde zaak contra J. A. v. B., werkman te Heusden kwam thans weer in be handeling. Beklaagde had een hond als waakhond aangegeven voor de plaatselijke belasting en had hem desniettegenstaande toch los laten loopen op straat. In de vorige zit ting had beklaagde beweerd, dat de veldwachter Bart-v: d. Wiel aanzijn vrouw had gezegd dat de hond wel los mocht loopen buiten de poorten der stad, maar niet binnen de poor ten. De vrouw van beklaagde en Bart waren n uaanwezig om te onderzoe ken of de bewering van beklaagde juist was. Vrouw van B. verklaarde dat Bart het haar had gezegd en Bart zei dat hij het inderdaad gezegd had op machtiging van den Burge meester. Waar evenwel bleek dat de hond van beklaagde binnen de poor ten had losgeloopen, hetgeen dooi den verbalisant, den gemeente-veld wachter Dirk van Ivuijk wordt ver klaard, kreeg beklaagde f3 boete of 2 dagen hechtenis. Beklaagde had dus wel gelijk toen hij in de vorige zitting zei: „En ik geleuf m'n wijf." M. d. K., weduwe van C. P. te Almkerk had op 23 Aug. j.l. zonder het vereischte verlof een fleschje li monade in het achterhuis harer wo ning verkocht aan F. v. d. Pluim, aannemer te Dussen. Beklaagde is niet verschenen. Getuige v. d. Pluim zegt inderdaad een fleschje limonade van beklaagde te hebben gekocht en dit in het achterhuis van het huis van beklaagde te hebben opgedron ken. Met f3 boete of 2 dagen hech tenis kwam beklaagde er af. W. v. d. P. schipper te Dussen, was bezig in een bootje op een per ceel water van den polder Jannezand te jagen ,toen hij gesnord werd door drie rijksveldwachters uit Driinme- len. Hij had nog geen boutje be machtigd. 'tWerd een dure jacht partij want onze schipper kreeg f5 of 3 dagen, zulks met bevel tot uit levering van het niet in beslag ge nomen geweer en verbeurdverkla ring daarvan en veroordeeling inge val van niet-uitlevering. tot betaling van de waarde, zoodat op f 10, te ver vangen door 5 dagen hechtenis. J. K. herbergier te de Werken is een echte geluksvogel. Hij zou zon der het vereischte verlof bier heb ben verkocht aan een marechaussee en kwam daardoor bij den duivel te biechten. Natuurlijk een proces verbaal met als gevolg in beslagname van al. den aanwezigen drank. Nu stond in de dagvaarding dat liet bier- schenken had plaats gevonden in het koffiehuis Merwezicht en dit was niet zoo, want het had elders plaats gehad, zoodat de tenlastelegging in de dagvaarding foutief was. Gevolg vrijspraak en teruggaaf van al de in beslag genomen drank. A. B. scheepsslooper te Woudri- chem bofte ook al tengevolge van eene vergissing in de dagvaarding. Hem was n.l. ten laste gelegd dat hij de loonlijst over de eerste helft van 1925 niet had ingeleverd, hetgeen on juist was, daar hij twee loonlijsten in dien tijd had ingezonden doch de derde over het tijdvak van 4 Mei tot 6 Juli 1925 niet. Nadat de Kan tonrechter hem liad vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, ver liet beklaagde met een van vreugde stralend gezicht de rechtszaal, bij zich zelf denkende „die vervelende controleur bij den Raad van Arbeid heeft mij lekkertjes niet te pakken." F. v. D. fietsenmaker te Weraen- dam had geen gelukkig oogenblik in zijn verdediging. Hem was n.l. ten laste gelegd dat hij als rijwielhande laar uit handen van een 1 O-jarigen jongen een rijwiel belastingplaatje had gekocht en in het door hem ge houden register niet onverwijld aan- teekening had gehouden van dit door hem gekochte voorwerp. Beklaagde bekende het plaatje te hebben gekocht. Flij vertelde dat een jongen hem het plaatje had aangebo den voor f 1.50 en dat hij er f 1 voor geboden had; dat de jongen daarop naar huis was gegaan en daarna, teruggekeerd zijnde, hem hét plaatje voor een gulden had gelaten. Veldwachter Meyer werd daarop als getuige gehoord. Deze zeide dat hij een paar weken tevoren bij alle rijwielherstellers in Werkendam was geweest om hun te zeggen dat zij geen rijwiel belastingplaatje moes ten koopen, als hun dit te koop mocht worden aangeboden, want dat iemand zoo'n plaatje had verloren. Niettegenstaande deze waarschuwing had beklaagde toch een plaatje ge kocht toen hem dit werd te koop aangeboden. Ja, Edelachtbare, aldus beklaagde ik kocht het plaatje alleen om liet gezin van den jongen, die het mij aanbood, wat te helpen, daar ik wist dat het een arm en talrijk gezin was. Kom Frans, aldus de Kantonrech ter, nu ben je dom om mij er op de ze manier tusschen te willen nemen. Als jij het gezin had willen helpen dan zou je er dadelijk f 1.50 voor hebben betaald en niet zijn gaan afpingelen tot f 1. Natuurlijk had jij het plaatje enkel en alleen gekocht om er een slaatje uit. te slaan en zulks niettegenstaande je gewaar schuwd was; ik dacht werkelijk dat je slimmer was. De moeder van het jongetje, dat het plaatje te koop had aangeboden, werd alsn pais getuige gehoord. Zij zegt dat beklaagde het plaatje en kel en alleen had verkocht om haar gezin wat ten goede te komen. Wat hebben jelui aardig met el kaar afgesproken, aldus de Kanton rechter ,om mij te zeggen dat be klaagde alleen uit een oogpunt van liefdadigheid zou hebben gehandeld. Hebben jelui dat vanmorgen in de autobus bedacht'? Je hebt mij wel voor een beetje al te dom aangezien. Maar Frans ,laat ik je waarschu wen voor het vervolg en knoei niet meer, want indien ik je hier meer mocht krijgen voor knoeirommel dan leer ik je het voor eens en voor goed af, wees daarvan verzekerd; nu zal ik het nog laten bij twee geldboeten, elk van 1'2 of 2 maal 1 dag hech tenis naar een plaats te Den Bosch waar heusch geen rijwielplaatjes te koop zijn. A. v. D. bakker te Almkerk had brood verkocht met een te laag ge wicht aan droge stof. Beklaagde is niet verschenen; :tkost hem f25. boete of 20 dagen roggebrood eten te Den Bosch. A. J. S. bakker te Andel had ook al brood verkocht met een te laag gewicht aan droge stof. Beklaagde zei dat het wel waar kon zijn maar dat de kwaliteit van zijn brood de quantiteit verre overtrof. 'tls wel merkwaardig dat jelui bakkers zoo vaak te goede kwaliteit en te kwade quantiteit geven, her nam de Kantonrechter; je bent ze ker bang dat de menschen maag kwalen zullen krijgen; de menschen moeten, hoe ook, hun gewicht heb ben. Voor deze keer zal ik je nog f20 of 10 dagen geven, maar wees voorzichtig voor liet vervolg. A. S. arbeider te Drongelen was op 7 September j.l. in de herberg van lleessels te Dussen in dronken schap erg lastig geweest, had staan tieren en vloeken en bovendien een bezoeker van genoemde herberg met een geopend mes bedreigd. Beklaagde weet niet veel tot zijn verdediging aan te voeren, maar de getuigen M. P. Kuipers, agent van politie te Waalwijk, die er toevallig bij was en de met het mes bedreig de L. A. v. d. Hoven weten alles te vertellen. De beklaagde krijgt van den Kantonrechter een enormen uitbrander en op den koop toe 5 dagen principiëele hechtenis. -o— Uitspraak 6 Nov. 1925. JachtwetW. v. d. P. te Dussen, f 5 of 3 d. of f 10 of 5 d. bevel tot uitleve ring geweer. DrankwetM. d. K. te Dossen, f 3 of 2 d. Brood besluit t A. v. D. Almkerk f25 of 10 d. Arbeidswet: G. K. te De Werken 2X} f 8 of 2 d. f2 of 1 d. TrekhoudenwetL. V. te De Werken, A. v. d. L. te Elshout en D. v. W, te Wijk, ieder f 3 of 2 d. VisscherijwetB. v. E. te De Werken f5 of 3 d. v.v.M. v. P. te Woudrichem f3 of 2 d. Slierenregi.L. V. ts Woudrichem, W. S. en G. d. R. beiden te Almkerk, ieder f 2 of 1 d. Wet openb. midd. v. vervoerL. L. M. K. te Dussen, 3 X» f 5 of 3 d. f 10 of 5 d. 2 X f 5 of 2 X 3 d. Leerplichtw. L, J, d. J. te Woudrichem f3 of 2 d.; T. J. M. id. 2 X, 2 X f 3 of 2 X 2 d IJkwetM. W. te Almkerk, J. v. V. idem G. N. Rijswijk, A. v. d. L., Haar steeg, L. v. L. idem, J. V, Veen, allen f 2 of 1 d. W. v. N. 's Bosch 3 X f 1 of 3 X 1 d. M. en R.-welA. C. v. D. Dussen, J. C. J. K. Eishout ieder f3 of 2 d. G. W. G. Poederooyen, L M. Genderen, C. M. v. R. Utrecht, allen f 5 of 3 d. Gem.-verord G. N. Aalburg, A. d. B. Wijk, A. v. O. W'dam, allen f 2 of 1 d. C. v. K. Dewerken, C. I., C. J. v. O., en K. v. B. W'dam, D. K. en A. v. d. B. DeWerken, W. D. Breda, J. B N. Prinsenhage, L. M. R. Hooge Zwaluwe, A. B. Parijs, G. d. M. Rynshurg, A. M. zwervende, allen f3 of 2 d.P. J. v. B. en A. v. O. W'dam, H. v. K. Ouden bosch, J G. L. Haarlem, H. M. P. Parijs, W. J. M. A'dam, J. W. v. d. G. Sr. Laarenr, G. V, Leerdam, aller» f 5 of 3 d. P. A. I. W'dam (4 X)2Xf 5 of2X3 d. 2Xf3 of 2X2 d.H. J. M. V. A'dam, S. H. B. Leeuwarden, C. R. A'dam, allen f 10 of 5 d.F. A. J, S. Bussum, T. G. F. K. A'dam, beiden f 15 of f 10 d. Prov. wegenregl.H. J. v. D„ Nieuw- kuijk f 3 of 2 d. 427 Sr.P. v. T. Wijk, f 3 of 2 d. Pol.-regl.W. A. D. A'dam, J. K. Breda, J. L. Londen, G. v. d. H. A'foort, J. J. A'dam, A. K. Raevels, W. G. v. R. den Haag, W. d. K. A'dam, A. d. C. Londen, allen f3 of 2 d.J. H. v. L. A'foort f5 of 3 d. 453 Sr.: W. B. zwervende f 15 of 10 d. R. J. v. D. Dussen f 5 of 3 d. Rijw. z. lichtC. d. W. e.a Dussen ieder f 3 of 2 d. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat te Waalwijk, gehouden al daar ten Raadhuize op 12 Nov. 1925 des namiddags ten 3 uur. Van de afdeeling Grootbedrijf wa ren aanwezig 5 leden, van de afd. Kleinbedrijf 8 leden. Voorzitter: R. Timmermans Ver- schure. Secretaris: M. A. J. van Liempt. Alvorens met de agenda aan te vangen spreekt de Voorzitter eeni- ge belangstellende woorden met be trekking tot de moeilijke omstan digheden, waarin de schoen- en le dernijverheid te Dongen is gekomen men door de debacle van de aldaar gevestigde kassiersfirma en den zwa- ren slag, die handel en nijverheid in die gemeente heeft getroffen. Hij verklaart zich gaarne bereid om te bevorderen, dat de Kamer, zoo dit mogelijk mocht blijken, zal mede werken om de gevolgen van deze debacle te verzachten. De notulen der vorige vergade ring worden onveranderd vastge steld. Kennisgevingen van verhindering zijn ingekomen van de heeren A. de Iiaan, G. v. Loon en P. van Dongen. De Voorzitter geeft een overzicht van de uitvoering der besluiten van de vorige vergadering en de verkre gen resultaten. Schrijven .van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid hou dende goedkeuring der rekening over 1924. Rapport omtrent het accountants onderzoek der rekening 1924, waar bij wordt geconcludeerd, dat de ver antwoording bleek in overeenstem ming te zijn met boeken en beschei den. Bericht der Directie der Ned. Spoorwegen, dat met ingang van 26 Aug. marktkaarten naar 's Hertogen bosch verkrijgbaar zullen zijn voor het station Made-Drimmelen. Mededeeling wordt gedaan van liet hernieuwd verzoek aan de Direc tie der Spoorwegen om trein 183 voortaan te Gilze te doen stoppen en van de toezegging, ontvangen van de Kamer van Koophandel te Til burg, om dit hernieuwd verzoek le steunen. Besloten wordt adhaesie te betui gen aan het verzoek der Kamer le Middelburg, die aandringt op liet we derom ter visie leggen van de ont werp dienstregelingen der spoorwe gen, in dien zin, dat zal worden ge vraagd mededeeling van de aan te brengen wijzigingen. Eveneens wordt lot adhaesie be sloten aan het adres der Kamer te Groningen, die, met het oog op de gunstige uitkomsten van liet Post-, Telegraaf- en Telefoonbedrijf over 1924, een belangrijke en algemeene verlaging verzoekt van liet telefoon tarief. Het adres der Tilbnrgsche Kamer waarbij verschillende bedenkingen worden geopperd tegen het gewij zigde ontwerp van wet op de Niaam- looze vennootschappen, vindt alge meene instemming. Besloten wordt de uitnoodiging van de Kamer te 's Hertogenbosch aan het Bureau der Waalwijksche Kamer tot bijwoning van een voordracht, die over dit onderwerp voor de Kamer te 's Iier- genbosch wordt gehouden, te aan vaarden en een adres in gelijken geest, als dat van Tilburg tot de re geering te richten. De Voorzitter geeft zijn verwon dering te kennen, dat zoo weinig belangstelling wordt getoond van de zijde van Handel en Industrie voor het in filmbeeld brengen van de be drijven. Aangezien de Vergad. van gevoelen is dat den industrieele film van die voornaamste bedrijven in het district der Kamer groote pro pagandistische waarde heeft, wordt besloten te trachten meer belang stelling op te wekken. Naar ajanleiding van een schrij ven van het Propaganda-Comité voor Wegenverbetering, waarbij wordt verzocht opgaaf van wegen, die met het oog op het toegenomen zware verkeer dringend verbetering behoe ven, wordt besloten op te geven de volgende wegen: de weg Vv aalwijk- Tilburg, de weg Waspik-Geertrui-- denberg via Raamsdonk, de weg Herpt-Haarsteeg, die levensgevaar lijk wordt geacht, de weg over den Hoogen Maasdijk en de weg Made- Drimmelen. Besloten wordt het adres der Ka mer te Arnhem met ontwerp van een eenvoudiger en minder kostbare procesvoering voor kleine schuldvor deringen (maximum f200) mogelijk te maken om advies in handen van de afd. Kleinbedrijf. Besloten wordt, in samenwerking met de Haarlemsche Kamer, op nieuw te ageeren voor afschaffing van de verplichting van het zegelen van cassabons boven f10. Besloten wordt steun te verkenen aan de actie der Venlosche Ka mer inzake afschaffing van pasvisa voor Duitschland. Mededeeling wordt gedaan vaneen schrijven van den Minister van Fi nanciën met betrekking tot de waar debepaling van goederen, waarvoor invoerrecht moet worden betaald. Bij die waardebepaling wordt me- degerekend de vracht vanaf de grens tot aan het station van bestemming. De Minister geeft thans te kennen, dat ieder het recht heeft tot aangifte naar den prijs, die de eerste hand in het buitenland op den dag der aangifte vooF levering hier te lande kan bedingen, zonder inbegrip van invoerrecht. Waar levering aan de grens kan geschieden, behoeven bij aangifte op dezen voei de niet in den prijs begrepen vrachtkosten verder binnenwaarts dan de grens niet bij geteld te worden. De vergadering is van gevoelen, dat deze wijze van handelen practische bezwaren zal medebrengen, zoodat de oplossing, slechts theoretische waarde heeft. Mededeeling wordt gedaan van een schrijven van den Inspecteur der Posterijen en telegrafie, houdende bericht, dat het aantal postbestel lingen te Waalwijk moet worden te ruggebracht van 4 op 3 en dat bij wijze van proef de bestellingen zul len uitgaan 8.30 v.m., 3 uur n.m. en 8 uur nam. De Voorzitter deelt me de, dat ten deze met het (Bureau der Kamer overleg is gepleegd. Daar bij is gebleken, dat inkrimping van het aantal bestellingen niet is te ont gaan. Voorgesteld is de minst be langrijke bestelling, uitgaande 11 uur v.m. te doen vervallen, doch de stuk ken, voor deze bestelling bestemd, te voegen bij de stukken, die met den trein van 2.11 n.m. uit Zwaluwe komen en daarmede een bestelling te vormen ,die om 3 uur n.m uit gaat. Aan de tegenwoordige bestel ling die te 5 uur nam. uitgaat kleeft het bezwaar, dat de stukken de han delskantoren eerst bereiken na, of tegen sluitingstijd, zoodat binnen den werktijd alleen de morgenpost zou binnenkomen. De Voorzitter deelt mede, dat het in zijn voornemen lag, in deze ver gadering door afgevaardigden van het Hoofdbestuur der Posterijen te doen behandelen de reorganisatie,, van den Post-, Telegraaf- en Tele foondienst (rapport Noiling), waar bij ook de belanghebbende gemeente besturen zouden worden uitgenoo- digd, doch dat enkele dagen geleden telegrafisch bericht werd ontvangen van de verhindering der afgevaar digden. Besproken wordt de bespre king uit te stellen tot de Januari-ver- gadering, doch den Directeur-Gene raal te verzoeken wijzigingen van den dienst, voorzooveel betreft het district der Kamer, op te schorten tot de conferentie heeft plaats ge had. Mededeeling wordt gedaan van bij het Bureau ingekomen klachten om trent het verminderen van de cir culatie van Rijksdaalders. Inlichtin gen zijn gevraagd aan het Best. der Ned. Bank. Flet bureau wordt ge machtigd zoo noodig verdere stap pen te doen. De begrooting voor 1926 wordt vastgesteld. Om de betaling van het aandeel der Kamer in de garantie voor de Intern. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie 1925 te Waalwijk op korten termijn mo gelijk te maken zonder het stam kapitaal aan te spreken, wordt be sloten verschillende bezuinigingen aan te brengen. De volgende subsi- diën worden verleend: IIoogereHan delsschool f 400, Bureau voor Han- delsinlicht. f40, Vereen, voor Eco nomische geschriften f 50, Station Telefoon 715. flgy Steeds HET BESTE tegen de laagste prijzen. "TM JfiettwsMatl Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5