Eerste Blad FERMITAr= S. D. LANKHUYZEN Co's BANK C. DE KEMP Tooneelvoorstellingen. Raamsdonksveer. Uitgave Firma L J. VEERMAN, Heusdem 4559 Vrijdag 4 December 1925, A. VERSCHUUR-BAERT ISuiteiilandsch Overzicht Binnenland. Int- Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS T. BOONSTRA. Engstraat HEUSDEN. land van altenA Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vervolg en Slot. De eenige redding voor het too- neel was scherpe niets sparende cri tiek en deze ving gelukkig in 1843 aan. Jaren en jaren heeft zij moeten arbeiden tot eindelijk haar wenschen vervuld werden en een betere dag aanbrak. Intusschen was het Nederlandsch tooneel in 1848 tot beneden het nul punt gedaald. Het Tooneel zooals het thans bestaat leest men in „Spectator" van 1848 is de ver gaarbak van al het onreine; de bak, waarin het half talent en de mid delmatigheid de embryo's te vonde ling legt, zeker, als er zijn door ver plegers te vinden, die hun verwant zijn naar den geest. In 1849 was de toestand nog ern stiger. Het kon toen zelfs niet meer voldoen aan de laagst gestelde ei- schen; het werkte verderfelijk op hart en hoofd bij de laagste en minst gevormde volksklasse, door de voor stellingen van gezochte en gedroch telijke toestanden. Nooit is een val zoo diep en ver nederend geweest als die van het nationaal tooneel, kort voor en na de tweede helft der 19e eeuw. Slechts het laagste en domste publiek schonk het nog aandacht. Toen het tooneel voorgoed scheen verloren, kwam er redding. En dit was voor een goed deel te danken aan deugdelijke critiek, geoefend door de thans nog bestaande Nieu we Rotterdamsche Courant. De cri tiek der bekwame en ervaren lieden, afbrekend, spottend, en opbouwend, heeft het nationaal tooneel voor on dergang behoed. Kort na 1848 breekt een nieuw le ven aan. Wetten regelen en bevorde ren in de allereerste plaats het on derwijs, wetten nemen belemmerin gen van het openbare en bijzondere leven weg. Eene nieuwe strooming gaat door de maatschappij, die reeds te voren aangekondigd was door eene nieuwe strooming in de letterkunde Critiek werd verheven tot kunst. De toeleg der toenmalige regee ring was o.m. wetenschap en kunst van de officiëele bescherming te ver lossen en over het algemeen aan de maatschappelijke werkzaamheid wat haar taak is toekennende, vermenig vuldiging van scheppend vermogen, het indiviaueele te bevorderen. Het scheppend vermogen te be vrijden van druk, het individueele te bevorderen, zijn twee belangrijke factoren voor de kunst. Vele duizenden in aantal zijn de tooneelwerken, sedert 1848 hier te 1 lande gespeeld. Van de meeste is weinig overgebleven, zelfs de namen zijn vergeten, de meeste duizenden hebben gediend tot tijdverdrijf ee- ner vermaaklievende menigte. Zij hebben den smaak van den tijd ge diend en zijn met den tijd vérgaan. Een zeer gelukkige uitzondering maakte hierop een blijspel „de Ne ven" van Helvetius van den Berg. Dit stuk gaf weer eens het waar schijnlijke, het Hollandsche, het een voudig en natuurlijke te genieten in voor dien tijd natuurlijk, eenvoudige, onopgemerkte taal. In 1877 verschijnt Lodewijk Mul der's Kiesvereeniging van StellendijK, waaruit blijkt hoe suf en duf het openbare leven in dien tijd hier te lande was. Het is een knap stuk met ongetwijfeld vele goede eigenschap pen. Van volksbelangen wordt ech ter niet gerept. Eerst als Multatuli's Vorstenschool ten tooneele komt, is er sprake van het volk en in die pe riode is er een ontwaking van het volksbewustzijn. Het volk wordt langzamerhand mondiger, zich zelf meer bewust. Uitbreiding van kies recht geeft het 't recht om deel te nemen aan het openbare leven en een nieuw blijspel „De Candidatuur van Bommel" geeft er uiting aan. Dit stuk is nationaal, heeft iets eigens, omdat het den vorm geeft van het zijn en denken der natie. We hebben slechts een paar stuk ken genoemd om aan te toonen dat in de laatste 75 jaar het nationale weer meer en meer ingang vindt in de tooneelschrijfkunst. Groote meesterwerken hebben wei niet het levenslicht jaianschouwd, maar wel kunstwerken van waarde, die de vergelijking met buitenland- sche werken best kunnen doorstaan. Aansluiting met de 17e eeuw, het we der en verder gaan langs de histo rische lijn is verkregen. Het blijspel heeft dit bewerkt, een kunstvorm den Nederlander eigen. Vaststaat dat het repertoire van de laatste tientallen jaren ten too neele gevoerde stukken, die op net echt Hollandsche, het echt nationale kunnen wijzen, grootelijks is voor uitgegaan en dat uit liet repertoire tevens blijkt dat de band met de 17e eeuw weer is aangeknoopt. Waar we in het tooneel behooren te zien een uiting van kunst, waar de tegenwoordig opgevoerde stukken in toenemende mate aan inhoud win nen en waar die inhoud al het min derwaardige van de jaren van vóór 1848 heeft afgelegd, daar vinden wij eene vooringenomenheid tegen het tooneelspel niet op hare plaats. Na tuurlijk is de inhoud van het eene stuk beter dan van het andere, maar van iets „vunzigs" kan moeilijk meer gesproken worden. Tooneeluitvoeringen ten platte lan de hebben onze volle sympathie, om dat wij er in zien een ontwikkelend en gepast bezighoudend middel. Men krijgt al doende een kijk op het mooie, dat er in ligt opgesloten, ter wijl zij veredeling van smaak en kunstgevoel ten goede komen. WORM'OfiDERS werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs den natuurlijken weg uit het lichaam PRIJS 85 Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. Dinsdag 1 December is voor de Europeesche politiek een belang rijke dag geweest. Op dezen dag zijn te Londen de verdragen ge tee kend, welke te Locarno zijn gepa rafeerd, en die betrekking hebben op het garantieverdrag van West- Europa. de scheidsrechtelijke ver dragen voor Oost- en West-Euro- ia en de waarborgverdragen die "rankrijk met Tsecho-Slowakije en Polen heeft gesloten. Locarno beteekende een groote ommekeer in de Europeesche ge schiedenis omdat de geest, die daar heerschte, den geest van Versailles grootendeels verving en de politie ke spanning tusschen de vroeger vij andelijke landen, vooral die tusschen Frankrijk en Duitschland, deed op houden een gezindheid aansturend op een Europeesche samenwerking kwam daarvoor in de plaats. Het herstel van den vrede tusschen de strijdende partijen mag dan ook eer der geacht worden te zijn ingegaan te Locarno dan te Versailles. Ie Londen schijnt die gezindheid, wan neer men mag afgaan op de rede voeringen, die de ministers vanpui- tenlandsche zaken ter gelegenheid van de plechtigheid hebben gehou den, nog te zijn versterkt. In de allereerste plaats trekt, wan neer men zich vergewist van de stemmingen, die te Locarno en te Londen heerschten, het de aandacht dat Duitschland weer als gelijkwaar dig lid in de gemeenschap der Eu-1 ropeesche volkeren is opgenomen en niet langer een bond van volkeren zich keert tegen Duitschland, maar dit land thans betrekt in vredesap- beid, die op onderlinge samenwer king is gebaseerd. Door het verle den is een streep gehaald ener wordt met jefrnst, naar het schijnt, naar gestreefd het bestaande wantrouwen voorgoed te bannen en gezamenlijk een Europeesche politiek te voeren die het uitleven van nationale ego ismen uitsluit en den nadruk legt op de noodzaak van solidariteit der contracteerende partijen. Overigens behoeft het geen be toog, dat Locarno slechts als een begin mag worden beschouwd en het wachten is op daden, die de liitlerlijke, .sprekende blijken zijn van een wijziging in de geestesgesteld heid der Europeesche politiek. Op enkele dier daden kan reeds wor den gewezen niet alleen is met de ontruiming dier Keulsche -zone een aanvang gemaakt op den dag vóór de onderteekening van de Locarno- sche verdragen te Londen, maar ook hebben reeds verschillende verzach tingen van het bezeetings stelsel plaats gehad, terwijl de processen tegen de zoogen. oorlogsmisdadigers eveneens zijn gestaakt. Naar aange nomen mag worden, en Duitschland rekent hierop stellig, zullen de ge allieerden Duitschland ook verder te gemoet komen, teneinde weer toe standen in liet leven te roepen, die alleen vereenigbaar zijn met den hooggeroemden geest van Locarno. Want het kan niet ontkent worden, dat, zal het pact van Locarno, het welk een vredesgeest ademt en ge baseerd is op wederzijdschen waar borg en onderlinge samenwerking, niet een aanfluiting zijn, er niet lan ger sprake kan zijn van eenzijdige onderdrukking en tot verzet prik kelende plagerijen. Onder deze om standigheden kan dan ook worden verwacht, dat de Duitsclie gedele geerden naar Londen, rijkskanse- lier Luther, de minister van buitenl. zaken Stresemann alsmede een aan tal medewerkers, al hun best zul len doen, om van de geallieerden ge daan te krijgen, dat zij nog verder over de brug zullen komen en ten aanzien van de bezetting regelingen zullen treffen, die blijk geven van een ruimhartigheid, die beantwoordt aan de mooie woorden, die zoowel te Locarno als te Londen zijn ge sproken. Een waardelooze reclame bon. Het gebeurde te Roosendaal: De firma Braat had een extra reclame-campagne op touw gezet, waarbij iedere kooper, die vooreen rijksdaalder kocht, 'n bon ontving, waarop een rebus ter oplossing. Verschillende lieden van den bui ten o.w. ook eenige marktbezoekers uit Hoeven, deden hun inkoopenbij de firma Braat en ontvingen den prijsrebus, welke dan later weer in geleverd moest worden. Een Hoevensch boertje wilde ech ter niks met zoo'n loterij te doen hebben en had geen „goesting om vor 'n stukske sukkelaod nog 'ns naor Roosendaol te motten kom men", daarom gaf hij het bonneke maar aan een kennis, een jongen van de wed. Br. te Zegge, die het er wel voorop} ver had om nog eens naar Braate té gaan, want hij kwam AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15, Kantooruren van 9—4. Zaterdags van 912. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. SST Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie toch „dikkijls in Roosendaol." Wie zal zeggen hoe gelukkig de arme volksweduwe zich wel voelde, toen bleek dat de gekregen reclame- bon haar geen „stukske sukkelaod", maar den... hoofdprijs: een salon ameublement in eigendom bezorgde? De gelukkige weduwe heeft in tusschen het ameublement alreeds verkocht voor f 250. „Grondwet". o— Hoenderpest Men meldt uit Sittard: Bij eenige kippenhouders te Sit tard doet zich vermoedelijk een ge val van hoenderpest voor. Bij een tweetal personen zijn reeds een 130 kippen gestorven. Men heeft enkele cadavers ter onderzoek opgezonden naar de Rijksseruminrichting te Rot terdam. o— In slaap gevallen. Zaterdag werd ter beschikking van de politie te Ylissingen gesteld een 26-jarige Belg, die in de haven van Antwerpen, toen hij werkzaamhe den verrichtte aan boord van het Belgische stoomschip „Londonnier", in slaap was gevallen en daardoor niet had bemerkt, dat het voor Bra zilië bestemde schip de haven van Antwerpen verliet. Hij werd eerst onderweg wakker en werd nu te Vlissingen aan wal gezet. Daar hij vreemdeling en zonder middelen van bestaan was, is hij over de Belgische grenzen gebracht. o— Auto te water. Tusschen de Hakkelaarsbrug en Naarden is Maandagavond een'auto tengevolge van de gladheid van den weg in de Muidervaart gereden. Ee nige boeren, die passeerden, redden den chauffeur, afkomstig uit Haar lem. Andere personen zaten niet in den wagen. Een merkwaardig geval. In het ziekenhuis te Den Haag is een vreemdeling overleden uit wiens pas bleek, dat hij dr. Raabe was. Door de politie, die toezicht op het vreemdelingenverkeer heeft, is de fam. van dr. Raabe van dit droe vig ongeval kennis gegeven. Intus- schen ontving de politie bericht te rug, dat dr. Raabe volkomen gezond was, terwijl er tevens kennis van ge geven werd dat de pas van dr. R. eenigen tijd geleden werd gestolen. De indentiteit van den vreemdeling heeft men nog niet vast kunnen stel len. Vermoedt wordt dat de over ledene een Oost-Pruisch ritmeester was. Hij sprak Zweedsch met een Finsch accent. o—- Kolendampvergif liging. Zondagmorgen is de 74-jarige wed. L. aan den rijksstraatweg te Wasse naar dood op haar bed gevonden, tengevolge van kolendampvergifti ging. De melkboer, die zich aan de woning vervoegde, kreeg geen ver hoor, waarna men zich toegang ver schafte tot het perceel. Een in een aangrenzend vertrek ziek liggende dochter had niets bemerkt. o— Jeugdige boefjes. Eenige dagen geleden werd inge broken in de sigarenfabriek „West- frisia" te Enkhuizen. Ongeveer 800 sigaren werden gestolen. Iets later werd ingebroken in het tuinlokaal der H. B. S. Daar werd ,voor een belangrijk bedrag aan verf en pas- serdoozen weggenomen. Bovendien verdwenen des avonds geregeld rij wiellantaarns en deden verschillende winkeliers van kleine dieverijen aan gifte. Als schuldig aan deze feiten werden volgens de „Tel." thans drie jongens door de politie aangehouden, waarvan de oudste een twaalfjarige H.B.S.-leerling is. De andere knapen die resp. tien en twaalf jaar oud zijn, werkten geregeld onder zijn leiding. Door een lucifer gered. I Betreffende de redding van de op varenden van den Deenschen drie- mastschoener „Vestland" die op de plaat van Zoutelande was geloopen, vernemen wij nader, dat de redding van drie matrozen, die in een sloep ronddreven en reeds een der riemen verloren hadden, op eigenaardige wijze is volbracht. Een hunner zag kans een lucifer aan te steken (en deze bleef ondanks het ruwe weder zoo lang branden, dat de opvarenden van den loodskotter 3, die in de na bijheid was, de plaats waar desloep zich bevond konden vaststellen en er heen varen. o Straatroof. Te Nijmegen is door de politie ge arresteerd zekere vrouw G. C. die op de Waalkade te Nijmegen een ze keren B. uit Arnhem had beroofd van diens met geld gevulde porte- monnaie. Ontvreemd. Uit een perceel aan de J. P. He- vestraat te Amsterdam, is een partij manufacturen ter waarde van f 5000 ontvreemd. Moordaanslag. Zondagnacht werd onder Spekhol- zerheide bij de mijn „Willem So phie" door de mijnpolitie een zekere J. S„ polderwerker, badende in zijn bloed gevonden. De man had een diepe wonde in het onderlijf. Over een honderd meters liep een breede bloedstreep. I Na in de verbandkamer der „WT- lem Sophie" verbonden te zijn, werd de man in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heerlen ge- bracht. Het onderzoek is in vollen gang. Een inwoner van Kaalheide werd aangehouden, de man ontkenteven- wel. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. teia,deLanc —o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1