Tweede Blad voor het Land van Neusden en filiena, de Langstraat en de Bommelerwaard. o 4550 frijii 4 Oeoeier Aankondiging:. L. J. Veerman „SWAN" L. J. Veerman L. J. Veerman Postpapier L. J. Veerman l J. Veerman „MONT-BLANC" Vulpenhouders. Portefeuilles Sigarenkokers Portemonnaies Acte-tasschen "Ye Burgerlijke Stand Rechtzaken Sint-Nicolaas-Cadeau. Plaatselijk Nieuws Mooie sorteering Buitenland Luxe doozen BEHOORENDE BIJ HET Zooals uit de in dit nummer voor- Komende advertentie blijkt, stellen wij onze Lezeressen en Lezers van „Het NIEUWSBLAD van Heusden" in de gelegenheid zich tegen zeer verminderden prijs in het bezit te Stellen van een prachtvolle Vogel- verzameling naar de natuur getee- kend door den Kunstschilder Antoon Jakma Deze Vogelmap zal blijken te zijn een Premie, die niet alleen waardevol, doch ook zeer leerrijk is en die zeker door onze Lezers op hoogen prijs zal worden gesteld. Een ieder profiteere dus van deze zeldzame aanbieding. DE ADMINISTRATIE. Firma HEUSDEN. RUIME KEUZE en DIE ELLENDIGE RUGPIJN! Hebt gij onophoudelijk pijn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwen door de marteling van rheumatische pij nen? Voelt gij u oud, uitgeput ien ont moedigd, dof, terneergeslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zijn! Hebt gij ooit aan uw nieren ge dacht? Dat moest gij gedaan heb ben De nieren zijn de filters van het bloed en gij zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nie ren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergif ten verspreiden zich door uw gehee- le gestel. Het is lijd om na te denken tijd om voorzorgen te nemen te gen chronische nierziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te helpen vóór zich meer ernstige ziekten kunnen ontwikkelen. Ver- waarloozing is gevaarlijk en leidt vaak tot rheumathiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneeslijke kwalen. Ge bruik zonder uitstel Foster's Rug pijn Nieren Pillen, het speciale ge neesmiddel voor verzwakte nieren. Zij hebben duizenden gevallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Verslag van de openbare verga ring van den Raad der gemeente GIESSEN. Voorzitter: Burgemeester A. D. v. d. Schans Secretaris: G. Verhoeven. Afwezig het lid G. Jungerius. Na opening der vergadering op de gebruikelijke wijze, worden door het lid P. Nieuwenhuizen die na de laatste periodieke verkiezing niel ter vergadering is geweest, in handen van den Voorzitter de vereischte ee- den afgelegd. Vervolgens worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld, waar na aan de orde komt een wetsont werp tot vereeniging der gemeenten Giessen en Rijswijk. De Voorz. zegt dat het ontwerp door Ged. Staten aan den Raad is toegezonden om diens gevoelen in te winnen. Het doel is in hoofdzaak de kos ten van administratie en beheer te doen verminderen. Spreker heefteen voorloopige berekening gemaakt en daarbij is hem gebleken, dat, indien in de nieuwe gemeente even zuinig zal worden huisgehouden als thans in de beide bestaande, de inwoners na afloop der wachtgeld periode, ruim f 4000 per jaar minder daar voor zullen hebben te betalen. Voorloopig zal die vermindering slechts ruim f 600 zijn. Het lid van Her wijnen zegt, dal hij niet weet, wat ingezetenen van Giessen aan Ged. Staten hebben ge vraagd. Wel is hem bekend dat inge zetenen van Rijswijk, niet hebben gevraagd om vereeniging met Gies sen alleen, doch wel met Giessen en Andel. Als enkele ingezetenen van Giessen gevraagd hebben naar ver eeniging miet Rijswijk, danhebben aij naar mijne meening gehandeld tegen den wensch van echter alle overige ingezetenen. Het is ons geleerd voor behoud van het vaderland desnoods lijf en leven over te hebben. De bevolking van Giessen is ook aan de historie gehecht en wil de gemeente,die haar lief is, vrij en zelfstandig houden. Worden door hoogere macht Giessen en Rijswijk bijeen gevoegd, dan voorziet spre ker dat er voortdurend strijd tus- schen de dorpen Giessen en Rijswijk zal blijven bestaan. Sedert onheuge lijke tijden hebben Giessen en Rijs wijk het niet met elkander kunnen vinden. Ook vreest spreker dat de berekening van den voorzitter, wat de bezuiniging betreft, niet uit zal komen en het er mede gaan zal, als met de berekening van de ambtena ren der PNEM. Deze hebben ook berekend, dat de stichting van het electrisch bedrijf aan de gemeenLe voordeel zou opleveren en nu blijkl, liet voor de gemeente financiën een ware ramp te zijn. Het lid Verhoeven zegt zich ge heel bij hetgeen door van Herwijnen in het midden is gebracht aan te slui ten. De Voorzitter doet opmerken, dat hij voorop heeft gesteld, dat in de nieuwe gemeente op dezelfde zui nige wijze zal moeten worden ge leefd als thans om tot bedoelde be zuiniging te komen en toont aan, dat zijne berekening voorts op vast staande cijfers is gegrond. Spreker heeft de bedragen der jaarwedden genomen naar de thans geldende re geling voor ambtenaren die allen minstens lien dienstjaren hebben, dus op liet maximum zijn. Het lid Joh. Nieuwenhuizen is met Firma HEUSDEN. Prachtsorteering zijne berekening tot andere bedra gen gekomen dan de Voorzitter. Spreker meent dat voorloopig niets en later zeer weinig minder zal moe ten worden uitgegeven dan thans. Bovendien meent, hij dat, hetgeen be zuinigd kan worden niet de inwo ners van Giessen doch misschien wel die van Rijswijk ten goede zal ko men. Spreker vreest, dat door de Giessensche menschen nog meer zal moeten worden uitgegeven dan thans. Het lid de Lorm zegt, van tegen overgesteld gevoelen te zijn dan de vorige sprekers. Hij is voor de ver eeniging doch wil er uitdrukkelijk bijzeggen dat dit niet is om persoon lijke redenen. De belastingdruk is in de beide gemeenten thans niet te dra gen. Wij moeten ook om jde toekomst denken. Spreker twijfelt niet, indien verlaging van belasting een gevolg der vereeniging zal zijn of schier iedere inwoner zal dan voor veree niging zijn. Waar men thans inhei de gemeenten zoo zuinig mogelijk wil leven, twijfelt spreker niet of ook in de toekomst zal men in een ver- eenigde gemeente de zuinigheid be trachten. Eene vergelijking niet de PNEM gaat z. i. niet op. Het lid P. Nieuwenhuizen slüit zich bij het betoog van de Lorm aan. De wethouder Verhoeven zegt, dat nog nooit een ingezetene hem heeft gevraagd zoo mogelijk eene vereeni ging met Rijswijk Le bevorderen. Ook heeft men dit aan wethouder Nieu wenhuizen nog niet gedaan. Het lid Roza verklaart wel voor vereeniging van Giessen en Rijswijk met Andel doch ziet thans in ver eeniging met Rijswijk alleen geen heil voor Giessen. De voorzitter vraagt daarop of de vergadering zich thans voor of te gen de vereeniging wil verklaren dan wel d it in een volgende vergadering doen. Het lid van Herwijnen stelt voor, reeds nu de beslissing te nemen, waarbij de andere leden zich aan sluiten. Vóór de vereeniging verklaarder zich daarop de leden de Lorm en P. Nieuwenhuizen en daar tegen de leden Verhoeven, J. Nieuwenhuizen Roza en van Herwijnen. De voorzitter vraagt thans of de vergadering nog aan- of opmerkingen heeft ten aanzien van de onderdeelen van het ontwerp, daar toch door Gedeputeerde Staten zal worden be slist of de vereeniging al dan niet aan de regeering zal worden voorge dragen. In de gemeente Rijswijk had men bijv. bezwaar tegen den voor gestelden naam. Wethouder Verhoeven vindt den naam van minder beteekenis en wil liever zich uitsluitend tegen het ge- heele ontwerp verklaren. De voorzitter wijst op de moge lijkheid dat Ged. St. ook tegen den wil van den Raad de zaak doorzet ten. Waar vooral tijdens de mobili satie Giessen én Rijswijk in Neder land vrij algemeen bekend zijn ge worden voelt spreker veel voor be houd van die namen. Wethouder Verhoeven kan zich er mee vereenigen in het antwoord aan Ged. Staten op te nemen, dat als de de gemeenten evntueel tegen het ver langen van den Raad vereenigd wor den aan den naam „Giessen-Rijswijk" de voorkeur gegeven wordt boven „Gieswijk". De overige leden sluiten zich hier- an. et lid Roza stelt namens de com missie van onderzoek voor, de be grooting vast te stellen. Voor dit voorstel stemmen de le den Verhoeven, Joh. Nieuwenhuizen van Herwijnen en Roza, terwijl de leden P. Nieuwenhuizen en li. de Lorm buiten stemming blijven. Daarna wordt de vergadering ge sloten. ('s-B: Ct.) HEUSDEN. Overleden: Comelis de Ruiter echtgen. van Maria Chabat, 67 j. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Neeltje Adriana d. v. W. de Heus en A. Kollman Jacob z. v. J. van Drunen en J. H. van der Lusdonk. M «mum Iiiwnvwl xr—i—b<ü n mw hm i wi» i w n»« n'm" BOSSCHE RECHTBANK. Levensgevaarlijke mishandeling Twee jongens uit Waspik waren wat vervelend en de een noemde den ander een »wauwelaar«. Dit onbeduidende feit werd oorzaak dat de een, C. H. 19 jaar, arbeider te Was pik Jan Lievens, 18 jaar, te Waspik een aantal steken rnefc een mes toebracht, ten gevolge waarvan Lievens levensgevaarlijk letsel bekwam. Firma HEUSDEN. zeer geschikt voor De zaak had zich aldus toegedragen de een daagde den ander uit samen maar eens sden donkeren in te gaan«. Ze trok ken samen naar buiten, waar door Lievens aan beklaagde een messtreek in 't gezicht gegeven werd, terwijl Lievens ten slotte door 7 steken getroffen werd. Beklaagde staat niet ongunstg bekend. Met deze omstandigheid werd door het O. M. rekening gehouden bij den eisch 12 maanden gevangenisstraf. Verdediger was mr. Van Leeuwen, De reclasseoringsvereeniging zal voor de uitspraak een rapport indienen. Uitspraak 10 Dec. a.8. o— Walgelijk H. V., arbeider Drunen, Beklaagd ter zake dat by op 1 November 1925 te Dru nen opzettelijk mishandelend A. de Wit met een mes heeft gestoken en daardoor bloedend verwond. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het hier een dronkemanstooceel gold van de walgelijkste soort, zoo zelfs dat onder de getuigen er geen was, die redelijke ver klaringen over het verloop der messentrek kerij geven koD. Vermits het bewga met dat al nie kon geleverd worden, eischte het O. M. vrijspraak. o P. II., 40 jaar, goudsmid en koopman, vroeger te Waalwijk thans Rotterdam. Beklaagd ter zake dat hij in staat van faillissement was verklaard verschillends goederen aan den boedel heeft onttrokken door dezen niet aan den curator op te geven en te verbergen. Beklaagde had uit nypecde armoede gebruikt wat er nog was. Na uitvoering verhoor vond het O. M. geen termen tot veroordepling. Vanwege het 0. M. zijn 5 getuigen gedagvaard. Eisch vrijspraak. o— POLITIE-RECHTBANK. Uitspraken van 16 November. L de B., Wijk. beleediging, f 5 sub. 5 dgh. Aminerxoden. Op de te Rossum ge houden pluimveetentoonstetling wer den door de Ammerzodensche inzen ders de volgende prijzen behaald: Afdeeling succes. J. F. Coesten 2e prijs niet eereprijs. Afd. Wyandottes. J. F. Coesten le prijs met eereprijs, zelfde afd. met een ander exemplaar eveneens le prijs met eereprijs. Afd. Columbia. J. F. Coesten 2e prijs, zelfde afd. nogmaals le prijs met eereprijs met Columbia, trio, le prijs met eereprijs. Afd. Rhode Island. J. F. Coesten Z.E.V. zelfde groep met ander ex emplaar Je prijs. Afd. Leghorns. G. Rademakers 2e prijs. Pluimveevereen. Nut en Sport Z.E.V. Afd. Buff. P. lloijnck van Papen- drecht 2e prijs met eereprijs even eens zelfde groep met ander exempl. 3e prijs. Afd. Minorca's. J. F. Coesten le prijs met eereprijs. Onze beste, gelukwenschen met de ze door onze dorpsgenooten zoo schitterend behaalde successen. Zaterdag overleed alhier 97 jaar oud, Fr. Honcoop, de oudste inwoner onzer gemeente. Gameren. Een overzicht van den siiikerbietenbouw laat zien, dat er de Firma HEUSDEN. Ruime sorteering boeren toch niet veel mee 'op hebben, althans het verminderd. Ziehier den verbouw over de ja ren 1914 tot en met 1925. 1914, 2.231.072 Kg. 1915, 3.435.467 Kg. 1916, 2.928.820 Kg. 1917, 2.195.000 Kg. 1918, 2.000.000 Kg. 1919, 2.325.000 Kg. 1920, 2.272.905 Kg. 1921, 1.893.761 Kg. 1922, 1.355.641 Kg. 1923, 1.784.111 Kg. 1924, 1.800.280 Kg. 1925, 1.500.000 Kg. Van de op suikergehalte geleverde verwierf de landbouwer C. B. het hoogste cijfer 19.1. Dat er dit jaar minder zijn gele verd is toe te schrijvenaan veel minder bezaaid land, want de op brengst was dit jaar zeer bevredi gend. Met de aardappelen gaat het niet zoo gewenscht. Ze blijven in handel zeer traag. De aardbèienteelt daarentegen neemt reusachtig toe. Vlijmen. Dinsdagavond te ongeveer 6 uur kwam een autobus van »Onzen Dienst« in botsing op den hoek van den weg naar Haarsteeg en den grooten straatweg met de locomotief van den tram. Toen de chauffeur van de autobus de tram zag wiide hij remmen, doch de bus gleed door, zoodat zij tegen de locomotief aanreed. De vooras van de bus werd geheel verbogen, zoodat niet verder kon worden gereden. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Waspik. Bij het zandrijden schoof de voerman V. aan de Kerkhoven uit en tuimelde hals over kop in het water. Op zijn hulpgeroep kwamen omwonenden toesnellen «n door het kloek optreden van den heer H. Kamp vooral, wist men den drenkeling, die al kopje onder was geweest, van een wissen dood te redden. By de gehouden publieke aanbe steding voor rekening van het R.K. kerk bestuur alhier, van het bouwen van een magazgn en het verbouwen van het voor malig café Van Iersel-Monters tot wijkge- bouw van het »W. G. K.c (architect de Heer A. de Brugo) werd ingeschreven als volgt Metselwerk C. Savelkouls Waspik f630. J. v. d. Broek 547. A. Mutsaers 548.50 Timmerwerk A. Roovers Waspik f895. A. de Graauw 783. C. Roovers 770. P. de Graauw 712.75 Het werk werd aan de laagste inschrij ver gegund. Naar hooi komt weer meer vraag. Naar gelang der kwaliteit besteedt men van f 18 tot f 20 per 500 K.G. Bij verpachtingen van wei- en bouw land worden nog steeds hooge prijzen be steed. Ze varieeren van f180 tot f230 per H. A. Waalwijk. In welk onaangenaam parket men kan geraken, wanneer men voor iemand borg blijft, moest o.m. de heer V. alhier ondervinden die Vrijdag middag j.l. op last van een crediteur te dezer stede per auto naar Den Bosch werd vervoerd ten einde als gijzelaar te dienen voor de verplichtingen door hem aangegaan. Zaltbommel. Op de gehouden stie renkeuring waren 31 stieren ter keuring. Goedgekeurd 5 stieren en wel san de heeren A. J. v Voorthuizen te Zaitbommel, C. J. de Geus te Gameren, Joh. v. Her wijnen te Kerkdriel, L. van Rheen te Bruchem, H. Murman te Hurwenen. Firma HEUSDEN. De begrafenis van koningin Alexandra Uit Londen wordt gemeldIn de abdg san Westminster heeft Vrgdagmorgea de aangekondigde plechtigheid plaats gehad in verband met de begrafenis van koning Alexandra. Aanwezig waren de koningin, de koningin, alle leden van de koninklyke familie, benevens de koning van Denemar ken, de prinsen Waldemar en Axel van Denemarken, de koning der Belgen, de koningin vau Spanje, de koning en de koningin van Noorwegen, de kroonprinsen van Roemenië, Zweden en Noorwegen en prins Karei van België In de nabijheid der abdg had zich een ontzienlijke menigte verzameld. Twee uur vóór de stoet met het stof felijk overschot van de koningin-moeder de kapel van Saint Janes verliet om naar de abdij van Westminster te worden overge bracht, begon het hard te sneeuwen er werd aan herinnerd, dat het 62 jaar ge leden, toen de koningiu voor het eerst de hoofdstad bezocht, ook sneeuwde. Een ont- zagelijke menigte trotseerde de sneeuw en den bitter kouden wind onder de menigte merkte men vele armen op voor wie de ontslagen koningin zooveel had gedaan. Tientallen menschen werden door de koude bevangen en moesten met zieken-auto's worden weggebracht vóór de stoet ver scheen. Bij het voorbijtrekken van den stoet, die door militairen werd geopend en gesloten, werden minuutschoten gelost en werd treurmuziek gespeeld. De koning schreed alleen achter de lykkist, die op een affuit was geplaatst en door de »Union Jack« gedekt werd. Achter hem liepen de overige vorstelijke personen. Het was stampvol in de abdij van West minster, waar zich o.m. de Engelsche ko ningin de koninginnen van Noorwegen en Spanje bevonden. Plaatsen waren eveneens ingeruimd voor de vertegenwoordigers te Londen van schier alle vreemde mogend heden. De dienst werd geleid door den aartsbisschop van Canterbury, De kist met het stoffelijk overschot is Zaterdagochtend in alle stilte naar het kasteel Windsor overgebracht. Vrijdagmiddag en -avond had het publiek toegang tot de abdij om langs de kist te defileeren. Een groote menigte maakte daarvan gebruik. ieuwsblad Bedriegeiyke bankbreuk ÏSTELLEil.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5