Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Sommelerwaard. o, 4559. tfrias Bncetór Nico laas - cadeau: Adriaan van Doorn Jan Geertzcn, DAM RUBRIEK. Parijsche Modebrieven. Plaatselijk Nieuws VOOR HEEREN Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Redacteur: M. J. L. BÉNEKER te Andei (N.-Br.). Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. WEDSTRIJD.PROBLEEM No. 9. Auteur Marius Fabre, kamp. van Frankrijk. Oplossing 46-41 39—34!! 22-18 47 - 41 37X46 46X23 44-39 48-43 23X12 36X47 42X33 45X1 33X35 12X40 47X29 Een schitterend probleem De waarde wordt verhoogd door de volgende schijn oplossing. Wit22—18, 47 41, 48 —43, 39-33, 40 -35, 45X1. Zwart loopt dan echter met schijf 37 naar dam en de party is remise. Gezien het feit, dat de geestige en toch zeer moeilyke ontleding met slechts 9 stukken van iedere zijde verkregen is, kan deze combinatie met recht een meesterstuk heeten. Goede oplossingen ontvangen van ds heeren C. A. J. van Herpt te Herpt A. de Graag te Heusden H. Vogelaar te AndelP. R. van Andel, G. de Joode Gz., P. G. Wilhelm, M. Benjamins, P. van Krieken en C. P. Westerhof, te W'chem. Daar ook al de oplossingen van pr. no. 10 binnen zjjn en de mogelyk nog na komenden van geen invloed op den uitslag kunnen zijn, geven we hier ook de oplos sing van dat probleem. Probleem no. 10. Auteur: Bourquin (Frankrijk) Oplossing 31-27 42-38 28 23 25-20 34-30 22X31 31X42 19X37 14X25 25X34 39X19 35—30 44 39 38 - 32 33X 4 13X24 24X35"35X44 37X 28 44X33 26X8 4X48 en wint "3X12 Goed opgelost doorP. R. van Andel, G. de Joode Gz., P. G. Wilhelm, M Benjamins, P. van Krieken, C. P. Wes- teihof te Woudrichem H. Vogelaar fe AndelC. A. J. vao Herpt te HerptA. de Graag te Heusden. Totaal uitslag met verdere bepalingen de volgende week. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WERKENDAM, op Vrijdag 27 November 1925 nm. 7 u. Voorzitter de Heer C. H. Bogers L B. Secretaris de Heer J. A. Timmermans. Afwezig wegens ziekte, de Heer C Baggerman. De L.B. opende de vergadering en deelde mede, dat de Burgemeester door lichte ongesteldheid niet aanwezig kan zijn. Aan de orde is 1. Mededeelingen. Naar aanleiding van een in een vorige vergadering gedane vraag van den heer v. Wijk, of er termen zouden zijn, tege moet te komen in de kosten van rioleericg, welke rioleering heeft plaats gehad voor het huis van den heer Sas, deelde de Voorzitter mede, dat hiervoor geen termen aanwezig waren, daar de buizen door de gemeente geleverd zyn. Het gravingswerk enz. was voor rekening van den heer Sas. Dit werk is nu tegen gevallen, maar daar heeft de gemeente zich buiten te houden. b. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat door het Dag. Bestuur van het Oudland van Altena geen vergunning wordt gegeven tot het graven in den dijk voor het leggen van waterleidingbuizen. Dit werk moet dus uitgesteld worden tot 1 April 1926. 2 Ingekomen stukken, a. Uittreksel uit het K. B, d.d. 10 Sept. j.J„ waarin vermelddat het aantal vergunningen voor deze gemeente is be paald op 6. b. Een schrijven van den Heer Van der Wiel waarin hij zijn dank betuigd voor de hem toegekende belooning, door hem verkregen wegens het aanmeikelijk verbeteren van de machineriëa der water leiding. c. De goedkeuring van Ged. Staten tot het aangaan van de erfpacht in den Biesboech. Deze drie stukken worden voor kennis geving aangenomen. d. Een schrijven van de Heeren Kloots, Potters, Kok en v. Aken, waarin zij den Raad verzoeken hunne kinderen op koster- van de gemeente van en naar school te brengen. Genoemde personen wonen in den Biesbosch. De Voorzitter stelt voor, dit schrijven te stellen in handen van B. en W. v. Wijk. Wanneer is dat schrijven in gekomen Voorzitter. Op 30 October, van Wijk. Binnen 30 dagen moet vol gens de L.O. wet een beslissing worden genomen, kan voortaan niet vlugger een beslissing worden gedaan. Er zijn op het oogenblik 24 kinderen die in aanmerking komen voor een dergelijke vergoeding. Er moet thans spoedig een advies van het Coiiege van B. en W. komen, thans heeft men nog iets aan het vervoer daar het weer slecht is. Vervolgens wordt het stuk in handen van B. en W. gesteld om advies. e. Een schrijven van den heer Groe neveld e.a., waarin zij verzoeken een lan taarn te plaatsen in hun steeg in de Kei zeistraat. Volgens de Voorzitter is vroeger ook al eens een dergelijk verzoek gedaan, toen is dit afgewezen. De Voorzitter licht toe waarom B. en W. er thans wel voor zijn een lantaarn te plaatsen, Het advies van B. en W. om een lan taarn te plaatsen wordt goedgekeurd. f. Een schryven van Ged. Staten waarin zy den Raad verzoeken eenige wijzigingen aan te brengen in de nieuwe Politie verordening, Daar deze wijzigingen van administratieve!) aard zijn kan de Raad zich hiermede ver- eenigen. 3. Uitloting geldleeningen. Uilgeloot zijn 3 aandeelen ad f 500 van de leening 1900 nos. 9, 180 en 70 en een aandeel ad f 500 van de leening 1920 no. 9. 4. Benoeming gemeentereiniger (31 Dec. is de termijn verstreken voor welken A. Blokland als zoodanig is benoemd). B. en W. stelien voor, Blokland, die als tijdelijk is aangesteld, thans voor vast te benoemen. De heei Vos vraagt, of het traktement hetzelfde blijft, waarop de Voorzitter be vestigend antwoord. Vos. Dan ben ik er voor, hem wat meer te geven. Volgens Voorzitter gaat dit niet, daar pas het vorige jaar de sollicitanten tegen het thans bestaande traktement zijn op geroepen. De heer Groeneveld wil den gemeente- reiniger voor 3 of 4 jaar benoemen. Voorzitter. Ik heb er ook alles voor gevoeld om een proefjaar le nemen, maai nu dit om is, is er toch niets tegen hem voor vast te benoemen. Groeneveld. Het gaat hier volstrekt niet tegen den heer Blokland, die doet zijn uiterste best. Hei loopt eigenlijk hier over. Als een ambtenaar voor vast be noemd is, gaat het niet gemakkdijk, als het noodig is, om hem te ontslaan. Dit hebben wij 1 meer ondervonden. v. Wijk, Er zijn op het oogenblik 2 voorstellen, een van den heer Groeneveld, tot benoeming van 3 of 4 jaar, en een van mij, tot vaste aanstelling laten wij hier dan over stemmen. De heer v. Wijk doet vervolgens het voorstel, om den gemeente-reiniger voor vast te benoemen. Voor stemde de Heeren Vos, van Wijk, Visser, Holster, de Boon en Bogers. Tegen stemde de Heeren De Waard, Hakkers, Groeneveld en van Oord, Daarna werd over gegaan tot de stem ming van een gemeentereiniger. Met aigemeene stemmen werd de heer B'okland benoemd. 5. Aanbieding gemeente- en bedryfs- begrootingen voor 1926. Gemelde begrootingen liggen ter vizie. Als leden der commissie van onderzoek dier begrootingen wérden benoemd de hee ren Groeneveld, de Boon, de Waard, Vos en van Wijk. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot belegging van waarborgsommen. Het bestuur van de Herv, School Vereen, hooft f 5000.f 6000.gestort. De Voorzitter stelde voor dit bedrag te beleggen in de 3 pCt, Ned. Werkl. Schuld. Dit voorstel werd aangenomen. 7. Vaststelling nieuwe instructie van den Secretaris en Ontvanger. De heer van Wijk in art. 7 staat dat de Ontvanger zitting heeft eiken Dinsdag en Woensdag. Kan dit niet veranderd worden in Dinsdag en Zaterdag. Er zijn menschen die alleen maar des Zaterdags kunnen. Ik wil niet zeggen dat de thans benoemde zich zoo critisch zal gedragen, dat als er menschen komen die alleen maar Zater dags kunnen, hy ze weg zai zenden, maar als wij een andere krijgen, zou dat wel eens anders kunnen worden. Art. 7 wordt hierop gewijzigd in »de Ontvanger heeft zitting op Dinsdag, Woens dag en Zaterdag van 10 tot 12 uur. 8. Ontwerp-verordening tot regeling van het ontslag van onderwijzeressen bij huwelijk en van onderwijzers en onder wijzeressen bij het bereiken van den leef tijd van 65 jaren. (Wordt vervolgd.) MOND- EN KLAUWZEER. Wanneer in deze streken deze ge vreesde ziekte zich voordoet past men algemeen het bestrijdingsmiddel toe, wat de veehouders die dat heb ben toegepast van vertellen is niets als. lof. Wanneer de beesten het reeds hebben wordt de ziekte er reusach tig door bekort, hebben zij bet aan de spenen en aan de klauwen een dag of vier, zijn zij klaar, :maar in hoofdzaak beantwoord het aan het doel waar de uitvinder met na druk op wijst bij de eerste verschijn selen. Zoodra men het merkt onmid dellijk toepassen, (een mondwas- sching) met het voornoemde mid del, men herhaald het, na verloop van een halve dag nog één a twee maal en de besmetting werkt niet door en het beest eet den vol den dag weer gewoon door, geen noemenswaardig melkverlies. Niet aan de klauwen, niet aan de uiers. Mochten zich aan de spenen ver schijnselen voordoen, die zalf die daarvoor uitsluitend is, brengt na één dag reeds genezing, werkelijk een geluk voor onzen veestapel, help dus allen mede om deze ziekte den kop in te drukken, en de handel in vee in het buitenland weer vrij te maken, en de hooi en stroohandel ook niet belemmerd wordt. Misschien herinnert ge u allen wel, hoe nauwkeurig, hoe pijnlijk precies naaister of kleerenmaker altijd de lengte van uw rok af- teekende. Ge moest u om en om draaien, er werd gekeken en gecontroleerd, of de rok wel overal gelijk hing. Een ongelijke rok was in ons aller oogen iets verschrikkelijksEn nu, als laatste nieuwtje, brengt de mode, die onbe rekenbare grillige heerscheres, juist voor de mooiste en fijnste japonnetjes, een ongelijke rok. Soms hangen verschillende losse panden van den rok af, van zijde, fluweel of kant eenige zijn lang, andere weer kort. Nu eens is de rok onregelmatig getand, een anderen keer zien we een soort wikkelrok, die, aan één zijde opgenomen, rechts veel langer is dan links. Zoo zijn er op dit gebied heel veel variaties die alle hierop neerkomen, dat we geen rechten rokrand meer hebben. Bij heel eenvoudige uitgaanstoi- letjes is de rok rond of puntig uitgeschulpt of wat ook heel nieuw en zelfs heel aardig is de japonrand wordtgevormd door groote fluweelen of zijden rozen. Een mooi avondjapon netje in dit laatste genre ziet ge op onze teekening. 'tls gemaakt van rood satijn crêpe. De rand van den rok is bezet meteen rij groote purper fluwee len rozen. Ook op den linkerschouder is zoo'n roos aangebracht. Dezen japon, hoewel eenvoudig, heeft toch iets heel chics en elegants. Verder kunnen wij u nog vertellen, dat de nieuwe avondjaponnen overweldigend rijk met kralen steentjes zijn ge garneerd, in zeer fijne tinten van rose tot robijn rood in violet en mauve, in goudachtige cham pagne-kleuren, in char treuse en parkiet-groen. Heerlijke, feestkleurige japonnen zijn 't, die nog dikwijls met een gordijn van zijden franje zijn be kleed, om 't geheel nog weelderiger te maken. Enkele japonnen vindt men in teer, zuiver wit, enkele andere in zwart, maar dan meestal verlevendigt door een sprekende, kleurige garneering, liefst in rose. De nieuwe wintermantel, d.w.z. de chique, fijne mantel, is met veel bont gegarneerd. En dat niet op de manier, die we vroeger kenden met een mooie, bonten kraag, of hoogen, staanden col, met 'n paar meer of minder groote bontmanchetten en liefst nog met een V rand bont onder aan den zoom. Neen, de nieuwt bontgarneering is veel grilliger. Men springt met 't bont om of 't een galonnetje is, da men op elke willekeurige plaats en in eiken vorm kan aanbrengen. Men zet op de meest verscheiden manieren reepen, vierkanten, recht hoeken of cirkels bot op den rok. Uitsprin gende plooien in den mantel maakt men van bont. Ik zag zelfs een mantel, waarvan kraag, revers en manchetten geheel met rozet ten van bont waren bezet. Als men ons nu af vraagt of deze nieuwe manier van bontgar neering mooi is, zoo moeten we ontkennend antwoorden. De heer lijke, zachte, glanzende pelsjes zijn nu eenmaal iets veel rijkers en mooiers dan het fijnste galon en 'f doet niet prettig aan, ze zoo ver brokkeld en verknutseld te zien. Wij voor ons vinden een prachtige bonten kraag of sjaal veel mooier dan al deze afgebroken bont-ver sierinkjes. De mantel van onze afbeelding is vervaardigd van bruine wollen stof. Bruin bont, in iets donkerder tint, vormt de garneering. Typisch zijn hier de reusachtige bontman chetten, die men tegen woordig graag aan aan mantels geeft. Nog altijd hebben we in Holland het lieve oude gebruik, om met St. Nicolaas 'n eigenhandig vervaardigd cadeautje te geven, 't Is zoo heerlijk, zoo'n geschenkje te ontvangen en te weten dat iemand die ons lief is, 't steekje, na steekje, voor ons heeft gewerkt dat lieve oude of jonge handen daar dagen lang aan bezig zijn geweest. Wat een verschil met een cadeautje dat men kant en klaar in den winkel heeft gekocht, dat fabriekswerk is of ten hoogste door ons vreemde, onbekende handen is gewrocht. Ook geeft een eigenhandig gewerkt cadeautje dikwijls zoo veel blijk van eigen smaak en fantasie, waardoor 'tsoms wordt tot een ding met een typisch, persoonlijk cachet. We doen u hier een ideetje aan de hand dat ge, echter zelf verder moet uitwerken, 't Is een aardig langwerpig zakje, dat als hand- werktaschje kan dienen voor het bewaren van de mooie gekleurde strengen wol of zijde. In 't klein, met gedroogde lavendel of geurige kruiden gevuld, kan 't de linnen kast parfu meeren. Ge kunt het taschje maken van elk leuk lapje, dat ge over hebt, van zijde of satijn, van fluweel of brocaatstof van een lapje crêpe marocaine of cretonne, die ge van een japon hebt overgehou den, zelfs van gewone stof mits in een aardige kleur en ten slotte ook van voile, mousse line of iets der gelijks. In 't laatste geval heeft het taschje een stevige voering noodig. Als versiering naait ge midden op het taschje een rond lapje van zwart satijn. Wat ge daar nu verder mee doen moet, laten wij aan u zelf over. Misschien wilt ge er iets opappli- queeren, in sterke moderne kleuren of er een fijn zijden borduurseltje op maken, een futu ristische ornamentje of een garneering in goud- of zilverdraad. Ge kunt kiezen wat ge mooi vindt .of wat ge weet, dat in den smaak zal vallen bij degene voor wie het taschje bestemd is. In elk geval is er heel iets aardigs van te maken. Het taschje haalt ge dicht met een zijden koordje in de kleur van de stof, afgewerkt met twee zwarte zijden pomponnetjes. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoeriger wenschen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieuwe Modeblad." Dit uiterst practische Nederland sche mode tijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van „Het Nieuwe Modeblad", 2 X per maand verschijnende is 16 bladzijden, met telkenmale 2 gratis knippatronen- bladen, bedraagt slechts f 0,95 per kwartaal, franco per post f1,25. gebouwd wordt er niet Het valles woelt hier om verandeiingt behoeven we te Ar dei mot het oog op de gemeentelijke woningbouw niet te zingen. Maar het nieuwe Raadhuis staat er nu toch, en dat wilden we even aan de lezers meedeelen. Bijna is hei voltooid. Statig verheft zich het torentjeDe muien der Oude Openbare schooi gaan byna geheel schuil achter het mooi Raadhuis. Waar vroeger de motor van het G.E.B. stampte en bromde, zullen nu onze vroede vaderen rustig praten over gewichtige en niet gewichtige onder werpen. Van de plaats waar nu het Raadhuis is, kregen wij vroeger het lichtZou hser rog symboliek in schuilen Een dichter heeft gezegd dat by een nieuwe lente óók een nieuw geluid hoort. En nu willen wij niet zeggen dat by een nieuw Raadhuis ook een nieuwe Raad hoort. Dat zou al te ondeugend zijn. Maar bij een ni*uw Raadhuis past geen conser vatisme van de 17a eeuw. Wij wenschen alleen een nienwe geest die rekening houdt met de behoeften van het jaar 1925. Met een nieuw Raadhuis alleen zijn we niet geholpen. De heer H. Redert, die verschil lende jaren a's onderwijzer alhier werk zaam was, daarna verbonden was aan een M U.L.O. school te Zwolle en thans werk zaam is te Oldebroek, is heden benoemd tot Hoofd aan de Chr. schooi te Zuid- Beierland. Wij feliciteeren hem met deze promotie. Naar wij uit goede bron vernemen zal in januari 1926 de vierde lezing wor den gehouden van het Comité voor Winter- lezingen. Als spreekster hoopt dan op te treden Mejuffrouw Frida Katz, Lid der Tweede Kamer, en Advocaat-Procureur te Amsterdam met hst onderwerp Misdaad en straf. Ds Werkliedenvereen. H. E. had op Zaterdag 21 Nov. haar drie maande- lijksche vergadering. Bij het begin der vergadering waren veie leden afwezig, echter nam het ledental toe zoodat het ledental eenigszins bevredigend was. By rondvraag of er nog iets te behan delen was, werd het bestuur opgedragen om bij het Gem.-best. aan te dringen op werkverschaffing, daar er al veel arbeiders zonder werk waren. De Voorz. beloofde zulks te doen en met een opwekkend woord sloot hij de vergadering. Almkerk. Opnieuw doet zich in deze gemeente een geval van mond- en klauw zeer voor. Op 11 Dec. zal in de Chr. Herv. school aihier, een ouderavond worden ge houden. Andel. Het Gemeentebestuur doet weinig aan bouwenof beter gezegd het doet er heelsmaal niet aan. Wél bestaan er te Anr.el twee (zegge twee) bouwvereenigingen. Alleen maar koopt U bij Schapenmarkt 20 - 's-BOSCH. WOLLEN VESTEN. WINTER HANDSCHOENEN met bont en fluweel voering ZIJDEN SHAWLS enz. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. f SLBEUWIJK-'s BOSCH TO Nieuwsblad De ongelijke rok. De nieuwe wintermantel. St. Nico laas-hand werkjes. 3^^.* I II l^|

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9