Derde Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. II. 4561. Bloed- Buitenland Plaatselijk Nieuws burgerlijke Stand BEHOORENDE BIJ HET Brand te Huil Te Hul! is een groote brand uitgebroken, die tot op 25 mijlen afstand zichtbaar was en waarbij een der grootste pakhuizen des lands verloren ging en waarin groote hoe veelheden graan en oHe waren opgeslagen. De schade wordt op 6 millioen pond ster ling geraamd. o— Ormtroemingsramp in Albanië Uit Tirana wordt gemeld, dat de over strooming van het meer van Skoetan den omvang van een catastrofe aanneemt. De geheele oude en meer dan de helft van de nieuwe stad staat onder water. De verbin dingen tueschen Skoetari en Tirana zijn verbroken. Het Albaneesche parlement heeft een belangrijk crediet toegestaan voor hulpverleening aan d* geteieterde streek en vervolgens ten teeken van rouw de zitting opgeheven. O— Een verboden muoitiedépót in de lucht gevlogen Uit Londen wordt gemeld, dat in Hon- garye een munitie-dépót in de lucht is gesprongen niet ver van de Tsjecho-Slo- waaksche grens. De Hongaarsche pers heeft order gekregen het geval geheim te houden, omdat de Hongaarsche regeering volgens het Vredesverdrag niet gemachtigd was dit munitiedépót te hebben. 35 Werk lieden en soldaten werden op slag gedood. O Tsjècho-Sbowaaltsch goud Uit Praag wojdt gemeld, dat de onder zoekingen in het Tsjecho-Slowaaksche mijn - gebied hebben geleid tot het vinden van een laag kwarts, dat goud inhoudt. -Er zou zelfs een belangrijk goudgehalte in dit kwarts zijn, De nasporingen worden voort gezet. Het goudkwarts is gevonden in de buurt van Krecur.ice. —o— Het lot van de „Obetrite" Uit Ostende wordt gemeld, dat het Duit- sche schip »Obotrito«, dat op de Belgische kust was gestrand, is gezonken. Aan boord bevindt zich een lading vari 2000 ton guano ter waarde van 2| millioen francs. Een Hamburgsche firma is bezig te probeeren het schip te lichten. o Tramongeluk2 dooden Te Bradfort is Maandag tengevolge van den zwaren mist een tramwagen door een wissel gereden. De wagen kwam meb volle vaart tegen den gevel van een hotel aan. De bestuurder en de conducteur zyn gedood. Hooi stuk barnssteen Nabij Koningsbergen, in Oosten-Pruisen heeft een visscher in zee een 3, pond zwaer stuk barnsteen gevonden. vinnen, negenoogen, oper.-, oude verwaarloosde wonden, open beenen, doorgeloopen voeten, huidverschilve- ring, fyt, likdoorns en wratten, en alle mogelijke verwondingen geneest radicaal de wereld beroemde Op rechte Winsumer Zalf. Verkrijgbaar bij Apoth,, Drog. en vele Winkeliers. Andel. Door J. Garstman te Giessen is ter Gemeente secretarie alhier een ver zoek ingediend tot het oprichten van een hoef- en kachelsmederij in deze gemeente. Bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen op Zaterdag 49 December a.s. ter gemeente-secretarie worden inge bracht. Dassen. Vrydagavond te ongeveer half 8 voelde mej. v, B. alhier zich onwel en was om half 10 reeds overleden. Een hartverlammiug had een eir.de aan haar leven gemaakt. Met Kerstmis zal een onzer dorps- genooten, den WelEerw, Heer W. Rietra, zoon van Notaris Rietra alhier, zyn plechtige eeiste H. Mis opdragen. Nu met dezen ijsgang gevoelen deze omstreken weer eens de onmisbaat hsid van eene brug aan het Keizers- en Sleeu- wijksche Veer. 't Is nu de algemeene vraag maar wanneer men des morgens overgaatzou ik nu vanavond nog wel terug over kunnen. We zitten nu weer geisoleerd wat velen niet eens bedenken, ja, zelfs velen nog niet weten hoe wij er in het Land van Altena mede zitten te kijken, b.v. uit onze gemeent? Dussen moet men even naar Geertruidenberg of Raamsdonksveer, dan moet men hiervoor eerst de volgende route makenover Meeuwen, Eethen, Getderen, Heusdensche brug, Doeveren, Baardwijk, Waalwijk, Besoijen, Capelle, Waspik, Raamsdonk, Raamsdonksveer en dan nog Geertruiden- berg. Men ziet hietuit dus wel dat het voor onze gemeente een strop is die ijsgang, doch over Sleeuwyk dan zit meri heelemaal gevangen. Nu zijn we voor een groot gedeelte reeds geholpen uit ons isolement door de autodiensten op 's Bosch. Doch wanneer hier eens een brug kwam zou dat tevens ook niet ten goede komen aan de verschillende gemeenten io het Land van Altena? Vragen wy ons eens af zou er dan niet meer industrie kunnen komen, zeker zou dit het gevolg zijn, doch de vervoerkosten naar hier zyn van alle zijden schreeuwend duur. Het komt zelfs dikwyls voor dat de vervoerkosten van boot, spoor of tram van nog al ver afgeiegen plaatsen nog niet zoo duur 2yn dan de vervoerkosten van de plaatsen van aankomst naar hier. We blijven intusschen steeds hopen, dat er spoedig eene brug mocht komen en wy eens uit ons isolement verlost worden. 's Gravenmoer. Dinsdagavond 7 uur zal in de Geref. Kerk alhier ten verzoeke i der Marinensereeniging nOnderzoekt de Schriften® door den heer P. H. de Jonge eene rede worden gehouden over het on derwerp ïHet raderwerk des doods, be wogen door den slinger der zonde®. Giessen. Naar aanleiding van een door Qed. Staten dezer provincie opgemaakt ontwerp van wet tot vereeniging van de gemeenten Giessen en Ryswyk, onder de nai?m van Gieswijk, is uit de ingezetenen een commissie van advies gekozen, bestaande uit de heeren A. Boer, Jf C. van Eeten, M. Schouten, P. Nieuwenhuyzen, H. A.Karit, J. van Sintmaartensdyk en C. de Kok. - By de Zaterdag j.l. gehouden ver kiezing van Ouderling en Diaken der Ned. Herv. Keik werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren W. Elshout en Joh. 't Hooft. Land van Altena. Per 1 Dec. 1.1. is de prijs der industriemelk met 1 cent per Liter ver laagd. Was voor eenige jaren de maand Dec. al een zeer schrale tijd voor mclkor.'t<angst, den laatsten tijd is dit door het toekennen van winterpremie enz., dermate gewijzigd, dat in sommige streken zelfs van overvloed gesproken kan worden. Hiervan is dan ook prijsverlaging het gevolg geweest, die echter naar wij vermoeden van zeer tydelyken aard zal zjjn. Nieuwendijk. Tengevolge der glad heid kwam vrouw Potters zoodanig te vallen, dat haar been erg bezeerd werd en de hulp van Dr. Overbosch werd in geroepen. Deze week werden geen eieren verzonden naar de Rotterdamsche con sumptie veiling, de aanvoer was zeer gering. Alhier is door de Gorinchemsche politie onderzoek gedaan, naar uitgaven van een valsch briefje van f 10.uitge geven by de firma Vriesland te Gorinehem, tot op heden had het onderzoek geen resultaat. Zondag zal na den dienst de stem ming plaats hebben voor Ouderling en Diaken, aftredend zijn de Ouderlingen W. H. van Helden en H. de Ruiter, als can- didaten zyn gesteld J. C. Ottevanger en A. de Later Az. Voor Diaken is aftredend J. v. d. Stelt Czn., welke zich niet meer kiesbaar stelt, tevens moet weer het aantal met 1 ver meerderd worden, als candidaten zjjn hier voor gesteld J. v. d. Stelt Mz., W. Mons- houwer en C. Biesheuvel. De collectie gehouden bij het dank- uur voor 't gewas voor de armen, bracht plra. f555.op. Raamsdonksveer. De heer A. Kora- mer8 werd door ingelanden van den Nieuwen Buitend. Hooipolder als afgevaardigde ge kozen ter vergadering te Oosterhout tot oprichting van het Groot Waterschap »Bïneden Donget. Veen, De aangifte voor den Dienst plicht, lichting 1927 behoort te geschieden ter Secretarie dezer gemeente op Woens- - dag 13 Januari 1926 des voorm. van 10—12 uur. I Mevrouw Plantenga, de Secretaresse v. h. „Groene Kruis" voor Noordbrabant te Tilburg is voornemens a.s. Woensdag den 46 Dec. des avonds ten 7 uur in het locaal van den heer Jonker alhier een lezing met lichtbeelden te houden. Waspik. De tuinbouwcursus zal geopend worden op Maandag 14 December 's avonds half zeven. De cursus zal. bestaan uit 10 lessen, welke elke week 's avonds om half zeven op Maandag en Woensdag zullen gegeven worden door den heer Ver- dujjn, tuinbouwleeraar te Dussen. Voor den cursus hebben zich 22 leerlingen aan gemeld. Voor de betrekking van hoofd der Chr. school hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Wijk. Op de Pluimveetentoonstelling te Boxtel kwam op dit gebied een geheel nieuw bijzondere inzending voor, die zeer de aandacht trok, rameljjk een compleet uitneembaar en verplaatsbaar kippenhok met 25 kippen er in uit Van der Maaden's Hoender en Eendenpark, om te demon- streeren, hoe de huisvesting behoort te zyn. Daarneven waren nog ingezonden eenige kippen en eenden die werden bekroond. De W. I. Loopeenden evenals vroeger in 's-Bosch weder met de hoogste onder scheiding. Die Wit I. Loopeenden zijn Kruislings met uit Engeland in genoemde Waerden, en 't met kwaardigste-dier eenden is, dat ze 15 Aug. op een leeftyd van 4J maand reeds legden, dit in tegenstelling met de bewering van vele boeren dat jonge eenden in den regel eerst omstreeks Jan. met den leg beginnen. Woadrichem. Gedurende de maand Nov. j.l. werden ter gem.-secretarie ter keuring aangegeven 10 koeien, 30 varkens en 5 kalveren, terwjjl 45 bewijzen van huisslachlingen werden afgegeven. KANTONGERECHT HEUSDEN. Uitspraak 4 Dec. 1925. Jachtwet: M. R., Dussen, f 15 of 10 d., by niet uitl. geweer f 15 of 10 d. ArbeidswetT. B DeWeiken, f 2 of 1 d. I. L., W'dam, 2 X f 2 of 2 X 1 d. Leerplicht: G. V,, Veen, f 3 of 2 d. Art. 424 Sr.J. T., Wyk, f 3 of 2d. Art. 427 Sr.: A. v. D., Wijk, f 3 of 2 d. IJkwet; J. d. K., DeWeiken, I. L., W'dam, ieder f2 of 1 d.Th. V W'dam en W. A De Werken, ieder f 1 of ljd. H. P., W'dam, 8 X fl of 8 X 1 d. Gem verord.Th. v. D., Den Haag, f 20 of 40 d.O. G. v. H., Den Haag, P. d. H„ W'dam, ieder f 5 of 3 d. H. J, B., Groningen, J. T. v. R., A'dam, H. F. T., Bussum, ieder f 3 of 2 d.M. K., Den Haag, f 1 of 1 d. M.- en R.regl.A. v. D., Dussen, f3 of 2 d.M. R., Dussen, G. M., Dongen, ieder f 5 of 3d. M.- en R.wetT. M. J. v. A., Wyk, C. J. v. d. P., Dussen, ieder f5 of 3 d. MotorkenteekenbesluitT. L. v. W., Genderen, A. v. S., Heusden, ieder f 1 of 1 d. Pol.regl. J. B., Oosterhout, K. G. V., Wijk c. a., G. S., Heusden, W. v. H., A'kerk, M. P., DeWerken, H. V., Sleeu- wijk, ieder f 3 of 2 d Art. 453 Sr.: J. S„ W'dam, f5 of 3 d. A. S., W'dam, 3 d. h. Rijw. z. lichtA. v. d. B., Haarsteeg, M. N. K., Drunen, W. H„ DeWerken, F. J. V., Wijk, ieder f3 of 2 d. Vergadering van den Raad der ge meente VEEN op Donderdag 10 December v.m. half elf. Voorz.Weth. Schreuders. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim mermans. Afwezig de Burgemeester en de heer D. Jiskoot. De vergadering wordt op de ge bruikelijke wijze geopend. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering welke onveran derd worden vastgesteld. "Ingekomen stukken zijn er niet. Brief Ged. St. inzake het aangaan eener geldleening. In de vorige vergadering besloot de raad tot conversie van de loo pende geldleening en het aangaan van een nieuwe leening onder hypo thecair verband op de gemeente ei gendommen als Heule, School enz. groot f15000 rentende 43/4 pCt. met jaarlijksche aflossing Van f 500. Ged. St. geven in hun schrijven te kennen, dat zij, indien het onmo gelijk is op een andere manier een leening te sluiten, wel genoegen wil len nemen, dat deze leening onder hypothecair verband wordt gesloten, met het oog op den financicelen toe stand der gemeente. Zij kunnen echter geen genoegen nemen met een aflossing van ?00 per jaar en wenschen de aflossing aldus gesteld te zien, dat over de jaren 1926—1031 jaarlijks f1500. wordt afgelost en over de jaren 1932- 1936 f 1000.per jaac. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit schrijven hebben besproken en dat dit college tot de slotsom is ge komen ,den raad voor te stellen het genomen besluit tot het aangaan der leening weder ongewijzigd in te zen den, met een uitvoerige me morie van toelichting. De secretaris leest deze memorie van toelichting voor. In deze toelichting wordt breed voerig uiteengezet, dat de finantiëele toestaud van de gemeente een hoo- gere aflossing dan f 500 niet toelaat, dat men wel wil trachten jaarlijks f 500 af te lossen, doch dat, als de regeering niet bijspringt het nog niet onmogelijk is, dat de gemeente zich niet steeds aan deze aflossing zal kunnen houden. Het gemeentehest. ziet geen mogelijkheid, om aan de voorwaarden van Gedep. Staten te voldoen, mocht dit college geen ge noegen kunnen nemen ,met de voor waarden der leening zooals die door den raad is bepaald, dan zou het ge meentebestuur zich waarschijnlijk genoodzaakt zien, het bestuur der gemeente uit handen te geven. De heer Smits meent, dat Ged. St. het best zullen goedkeuren. De heer v. d. Pol zegt, wij kunnen niet anders, als zij ihet niet willen goedkeuren, dan moeten Ged. St. het zelf maar doen. De heer v. Andel is het met deze zienswijze eens. De heer v. d. Pol zou bij Ged. St. op een spoedige beslissing willen aandringen, Notaris Gooi heeft ook op spoedige afdoening aangedrongen. 'De Voorzitter zegt, dat hij zich in de vergadering van B. en JW. meer malen heeft verklaard voor een per soonlijke bespreking met den Com missaris der Koningin of met een Commissi|e uit Ged. St., omdat men dikwijls met een paar woorden meer gedaan kan krijgen, dan met een langen brief. De burgemeester was echter voor schrijven en daarom heeft hij zich daarbij neergelegd en als de raad besluit tot schrijven dan is spr. dit ook goed. Met het oog op een andere zaak, om ,nog een be tere oplossing te krijgen waarover de Burgemeester in de vorige ver gadering een mededeeling heeft ge daan, achtte deze schrijven heter. De heer van Andel acht de toe lichting voldoende. De zaak wordt daarin op zoo'n duidelijke wijze uit eengezet, dat men bij een persoon lijk bezoek misschien niet eens de gelegenheid krijgen zou, dit op zoo duidelijke wijze te doen. Ook de overige heeren zijn deze meening toegedaan. Hei vborstel van B. en W. om het raadsbesluit weder ongewijzigd aan Ged. Staten, met bijvoeging van de voorgelezen memorie van toelich ting toe te zenden, wordt met op een na algemeene stemmen aange nomen. Tevens zal bij Ged. Staten op een spoedige beslissing worden aangedrongen. De heer Schreuders stemde alleen tegen niet omdat hij niet accoord gaat met de uiteenzetting in de me morie van toelichting, hij acht de ze uiteenstekend, doch alleen omdat hij meer heil verwacht van een per soonlijke bespreking. Voorloopige vaststelling der Ge meente-rekening 1924. Deze rekening geeft aan een ont vangst voor den gewonen dienst van f 24017.71 en een uitgaaf van f 26791.75 nadeelig slot f2774.04, terwijl over dit dienstjaar nog een bedrag van f 2833,— moet worden voldaan. De kapitaaldienst wijst aan een ontvangst van f 3023.81 een uitgaaf van f2571.41, sluit alzoo met een voordeelig slot van f 452.40. Het totaal nadeelig slot der rekening'24 bedraagt dus plm. f5500. Zonder dis cussie wordt de rekening met al- gem. stemmen vastgesteld. De Wet houders onthouden zich ingevolge de wet van stemming. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur wegens periodieke aftreding van den heer D. Jiskoot. Het is ge bruikelijk dat elk der leden van den raad op beurt deze functie vervul len. De beurt is thans aan den heer J. v. Andel, die bij acclamatie wordt benoemd en verklaart deze benoe ming aan te nemen. Rondvraag. "De heer v. 'Andel heeft in de vo rige vergadering van den armenver zorger van het Burgerlijk Armbest. vernomen ,dat het met de financiën bij het Armbestuur niet rooskleurig is gesteld. In een vroegere vergade ring is door den heer Smits reeds de wenschelijkheid betoogd tot het houden van een collecte. Spr. meent dat het nu den tijd voor een derge lijke collecte is en dat de plicht voor zoo'n collecte rust op het gemeente bestuur. Men heeft thans reeds een winter achter den rug, terwijl de winter eigenlijk nog moet beginnen. Spr. begrijpt dat men onmogelijk in alle nooden zal kunnen voorzien, doch meent dat in dit geval gedaan moet worden wat maar eenigszins kan. De Voorzitter keurt het voorstel van collecteeren niet af, doch meent dat dit niet persé van het gemeente bestuur behoeft uit te gaan, een ieder is daartoe vrij, daarbij het Burgert! Armbest. wordt gesteund uit de ge meentekas, Alle ingezetenen dragen hierin dus reeds bij. De heer v. Andel geeft ditlaatsLe toe ,doch naar zijn meening zal een collecte meer invloed hebben als de ze gehouden wordt door de Wethou ders. Op ieder die wat voor zijn evenmensch gevoelt, rust de ver plichting te doen wat hij kan, om den nood te verlichten. De heer Smits meent dat de kwes tie van een collecte meer thuisbe- hoort bij het Armbestuur der kerk. De heer v. Andel is het hiermee niet eens. De heer v. Ballegooien merkt op, dat de diaconie reeds ruim bedeeld. Hij als diaken heeft jaren gehad dat voor 15 \tot 1800 gulden werd bedeeld. De heer v. d. Pol vindt een col lecte voor het Burgerl. Armbest., door het gemeentebestuur moeilijk. Hij voor zich persoonlijk wil er dan ook niet aan méde doen. Naar zijne meening moeten dit de diaconiën,die er twee in de gemeente zijn, doen. Spreker moet het betreuren dat er 's Zondags zoo weinig wordt ge geven. Werd er dan meer gegeven, dan kon de diaconie het Burgerl. Armbest. bijspringen, doch nu kan zij dit niet omdat ze zelf niet heb ben en ook steeds in moeilijkheid zitten. - En wat baat een collecte die naar spr. meening nog geen f100 zal op brengen. Dat het noodig is dat er beter ondersteuning gegeven wordt, daarmede is hij het volkomen met de heer v. Andel eens, doch van een collecte verwacht hij weinig of niets. De Voorzitter zegt ,dat B. en W. niet stil zitten om te trachten ook voor het Burgerl. Armbest. meer in komsten te krijgen ,dit blijkt uit den bewusten brief, waaryan de Voorz. in de vorige vergadering mededeeling heeft gedaan. De heer v. Andel vraagt, of het rijk in deze niet zou bijspringen. De Secretaris belooft dit te Zullen onderzoeken. De Voorzitter zou de kwestie van collecteeren willen overlaten aan het Burgerl. Armbest. zelf, verder zal het gemeentebest. in deze ook doen, wat maar eenigszins mogelijk is. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. EETHEN, over November. Geboren: Dirkje Anna d. v J. H. Gouda en P. I. van Vuren Jan Machiel z. v. P. A. Kramer en A. Hollemen Ger- lit z. v. J. Vos en A. Treffers Dirk Wil lem z. v. W. D. van Wylen en C. M. Gij be. OverledenJ A. Laokhaar 71 j., echtg. van A. in 't Veld. WOUDRICHEM. Geboren: Pieter z. v. P. van Til burg en A. de ManMiria d. v. C. H. Ellens en A. Boterbloem Wilhelmina d. v. M. van den Assen en M. M. Weverling Jacobus z. van C. J. van Wyk «o H. van Baaien. Ondertrouwd: D. Roomer 27 j. en C, A. Wierkex 24 j. Getrouwd: J. de Koter 21 j. en A. Vink 19 j. VEEN, over November. Geboren: Johanna d. v. J. Balle- gooijen en P. E Maas Wilhelmina d. v. J. van Helden en N. Kamerman Joost z. v. J. den Dekker en A. van Dyk. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Jan Piater z. v. H. H. Kant en H. C. da Jong Wilhelmina Pie- ternella d. v. C. A. Meerburg en W. Vo gelaar. Ondertrouwd; J'de Leng 26 j. met B. de Haas 25 j. Overleden: M. van der Wiel 80 j., echtg. van D. van Elzelingen. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 9