Vughterstraat 19, 's-HERTQGENBOSCH, Eet SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN, KRISTAL en GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Telefoon 715. Bene mooie collectie KERSTGESCHENKEN in Kristal, Porcelain, Laze, etc. Klad rtrbraad T# Rotterdam is Zaterdagmorgen een meisj* ?an 3 jaar, dat in een onbewaakt oogenblik met lucifers speelde, in brand geraakt en verband. Yerkeersogevallen Zaterdag is de autobus van de onder neming Gorcum-Tiel naby Gorinchem van den Merwededijk getuimeld met 14 inzit tenden, die allen min of meer gewond werden. Een moest geneeskundig behan deld worden. De bus werd erg bescha digd en kwam ondersteboven te liggen. o 3800 spel kaartea aaageksaden Toen Vrijdagavond na het binnenkomen van den Belgischen trein van 8 uur te Roosendaal de chef-verificateur Pander de wagons inspecteerde, vond hij in een der compartimenten, onder de banken verborgen, een zestal pakketten, die na opening speel kaarten bleken te bevatten. Direct werden alle compartimenten ver der afgezocht en kwamen niet minder dan 30 pakken te voorschijn, die te zamen ongeveer 3000 spel kaarten bevatten. De smokkelaars zelf waren niet te vin den daarom werden alle reizigers gevisi teerd in de hoop dat men eenige verdere aanwyzing zou vinden. Dit bleek echter vruchteloos. Met meer dan een uur ver traging kon de trein de reis naar Breda voortzetten. (»De Gr.wett) o Overriden Vrijdagavond is in de Stationsstraat te Apeldoorn de 38-jarige keurmeester Van Delden, gehuwd en vader van twee kinderen, aangereden door de snelrijdende auto van den heer H., door dezen zelf bestuurd. De bestuurder reed na het on geval door hy is later in een garage te Apeldoorn door de politie opgespoord. Van Delden is per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd, w&ar hij een uur later is overleden. Beer gas bedwelmd To*n de vrouw van M. S., in de Volkshuisvesting te Eindhoven, om zes uur haar beid* dochters, resp. 18 en 20 j*ar •ud, wekte om naar de fabriek te gaan, kreeg zij geen antwoord. Zy begaf zich daar op naar de slaapkamer en nam bij het binnentfedsn een sterke gaslucht waar. Het bleek, dat beide meisjes bedwelmd vraren. By vergissing was de avond te voren het kraantj* van den muntgasmeter open biyven staan en was het aanwezige gas uitgestroomd. Gelukkig zat er slechts dén 2^-centstuk in den meter, zoodat de gastoevoer niet zoo ruim kou zijn. De beide meisjes waren spoedig weer tot be- wustzija en hadden alleen nog last van hoofpyn, doch ondervonden geen verdere nadeelige gevolgen. o— B* mk-Muylvrtyk Zaterdagnamiddag op den laatsten dag van den by de wet vastgestelden ter- aiyn heaft Marceiis Muylwyk in het Huis van Bewaring te Amsterdam hooger dinet, die evenals Fanfan op heete kolen stond en niets liever zou heb ben gewild dan zich zoo hard moge lijk uit de voeten te maken. Die leelijke bedelaars, riep de kos ter uit. Wie weet mevrouw, wat ze u ontstolen hebben. O, neen, riep Hélène uit, wie het geen oogenblik was ingevallen de jongens te verdenken. Maar de Saint-Hyrieix was min der goedgeloovig. Hij hield Fanfan stevig bij den arm vast en zeide: Daarom, wou je dus zoo gauw weg- loopen? Intusschen had de koster Claudi- net stevig vastgegrepen. 'tls niet waar, bij heeft niets weg genomen, riep Claudinet uit, wil je hem wel eens loslaten? Dat kun je begrijpen, antwoordde de koster, we zullen jelui eens on derzoeken, riep Claudinet, terwijl hij den koster, want hij was de man in 'tzwart, zoo handig een beentje lichtte, dat deze languit op den grond viel. De Saint-Hyrieix keek zeer ver baasd toe en daarvan maakte Fan fan gebruik om zich los te rukken, hij sprong over den koster heen, nam Fanfan bij den arm en beiden renden zij weg, zoo hard zij kon den. Moord, moord! Houdt den dief! riep de koster, zoo hard hij kdnj, zonder echter op te staan. (Wordt vervolgd.) beroep aangeteekend van het vonnis van de Vierde Kamer der Rechtbank aldaar, waarby hij, d.d. 26 November I.I., ter zake van mishandeling den dood tengevolge hebbende en diefstal, veroordeeld werd tot zes jaren gevangenisstraf met aftrek van acht maanden voorarrest. Het O. M. dat wegens moord twintig jaar gevangenisstraf had gevorderd, is, nadat de beklaagde de acte van appèl had geteekend, eveneens in hooger beroep gekomen. O Doodgereden Een wielrijder is op den Haarlemmer weg te Amsterdam gevallen, vermoedelijk doordat hij slipte, en door een hem achter- oprijdende vrachtauto doodgereden. N*g te voorkomen schade Door de Samenwerkende Zeudingscorpo- raties werd gedurende de maand November ontvangen f161.485.Hierin is begrepen het bedrag van circa f 125.000.dat tot op 30 November als opbrengst der Zeridingsweek inkwam. H*t totaal der ontvangsten over dit jaar steeg daardoor tot f 573.267.—. Waar de raming voor dit jaar met in begrip van het tekort over '25 f 909.000.- bedraagt, moet dus nog gedurende de maand December f 335.733.inkomen, om zonder tekort te sluiten. Gedurende December wordt nog een bedrag van on geveer f 155.000.verwacht aan inkom sten, waarop min of meer staat valt te maken, zooiat nog een bedrag van onge veer f 180.000aan buitengewone ont vangsten zal moeten inkomen om het drei gend tekort te voorkomen. De bestoren doen daarom in deze maand nog een krach tige poging om hulp te verkrijgen en de schade, die voor het Zendingswerk uit een tekort zou voortkomen, af te wenden. De auto van Je HoniBgiaffseder aasgeredea Zondagmorgen is naar de Cour. meldt, de auto van de koningin-moeder, waarin H, M. gezeten was, aangereden door een andere auto, b stuurd door een student. De oor zaak hieraan was, dat de student den auto van de koningin moeder wilde passeeren. Toen hij nu naast deze auto was geko men, zag bij op de motorkast den konink lijken standaard wapperen. Oogenblikke- lijk hield hij in om de koningin-moeder te laten voorgaan, Hy deed dit echter eenigszins onhandig door de remmen al te sterk aan te zetten. Door de gladheid van den weg slipte zyn auto, waardoor de beide wagens tegen eikaar reden en weer uit elkander vlogen. De auto van de koningin-moeder reed rechts van den weg tegen een boom en werd slechts zeer weinig beschadigd die van den student reed links van den weg tegen een boom en bekwam nog al ernstig defect. Na het ongeval kon de koninklyke auto dadelijk doorryden. Ge-en der inzittenden bekwam letsel. felle brand in Burgerdam In den nacht van Zaterdag op Zondag is een zware uitslaande brand ontstaan in de voormalige gemeente Durgerdam. De omstandigheden, die een groot ge deelte van Amsterdam-Noord op de been brachten, waren de volgendeOmstreeks half twee ontwaakte de vrouw van den koster Visser van de Nederduitsch Her vormde kerk te Durgerdam, omdat zij een lichtschijnsel in haar slaapvertrek zag. Zij wekte haar man en zeide, dat de kinde ren hei licht in de huiskamer hadden laten branden. De koster stond op, doch nauwelijka was hij de slaapkamer uit, of een dichte rook kwam hem tegemoet. Hij zag, dat de muur tusschen de keuken en de huiskamer in brand stond. In nacht gewaad !i$p jiij het huis uit, vulde een emmer en wjerp h9t water tegen den muur. De brasS^erschijoselen verdwenen hier door, Doch voor alle securiteit vulde hij een tweeden emmeropkykende zag hij, dat er vlammen op de zolderverdieping zichtbaar waren. Op het zelfde oogenblik werd van de straatzyde door een voorbij ganger brand geroepen. De vrouw en zes kinderen van het gezin van Visser werden gewekt en de koster had de tegenwoor digheid van geest naar de kerk te loopen en de brandklok te luiden. In weinige oogenblikken tyd was de wijk in rep en roer en tientallen bewoners begapen zich naar het Kerkepad, dat van den grooten Zuiderzeedijk landwaarts voert. In allerijl werd zooveel mogelijk huisraad van de kostersfamillie in veiligheid gebrachtan deren reden de beide oude spuiten uil het spuithais, dat pal bij de kosterswoning ge legen is. De vrijwillige brandweer richtte niet veel uit, waar om de beroepsbrand weer te hulp werd geroepen, maar men kon niet voorkomen, dat bet kostershuis, een hooiberg en daarna nog het weeshuis, waarin den laatsten tyd geen kinderen waren, in de vlammen opgingen De brand werd veroorzaakt donr een schoorsteendefect. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN op Maandag 14 December, n.m. half acht. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig de heeren v. Everdin gen, de Mol, Schmiehausen en H. Verhoeven. Afwezig de heer F. Ver hoven. Een vacature. De Voorzitter opent om 10 minu ten voor acht de vergadering, daarna leest de ambtenaar ter secretarie de notulen der vorige vergadering die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van den heer F. Verhoe ven, waarin deze kennis geeft dat hij wegens ongesteldheid de verga dering niet kan bijwonen. Besluit van Ged. St. tot goedkeu ring van het raadsbesluit, waarbij tot verkoop van 2 oblig. N. W. S. werd besloten. Brief van Ged. St. ter begeleiding Kon. Besluit, waarbij de wijziging van de verordening tot heffing van leges wordt goedgekeurd. Besluit Ged. St. tot goedkeuring Gemeente-begrooting 1926. Deze stukken worden op voorstel van den Voorzitter aangenomen voor kennisgeving. Onderzoek der geloofsbrieven van het benoemd verklaarde raadslid de heer Mr. W. Ruitinga. Een commissie bestaande uit de heeren van E verdingen en de Mol wordt belast met het onderzoek der geloofsbrieven. Gedurende dit onder zoek wordt de vergadering geschorst. Na heropening verklaart de heer v. Everdingen, namens de commissie, dat 1de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en deze voorstelt de heer Ruitinga als lid van den raad toe te laten. De raad gaat met dit voor stel accoord. Rekeningen over 1924 en begroo tingen voor 1926 van de godshuizen. Deze zijn in onderzoek geweest bij (een comissie bestaande uit de heeren de Mol, de Haan, en Schmie husen. De heer de Flaan zegt dat de com missie alles in behoorlijke orde heeft bevonden en geen enkele onregel matigheid heeft ontdekt De commis sie wil er alleen even de aandacht op vestigen, dat de uitgaven der re kening 1924 f2300,— meer hebben bedragen dan de ontvangsten, wat zeer waarschijnlijk een gevolg is van de grootere uitkeeringen wegens de werkloosheid. Met algemeene stemmen worden de rekening en begrooting hierop vastgesteld, zooals zij den raad zijn aangeboden. Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen, wegens pe riodieke aftreding van den heer J. C. v. Laarhoven. Door het bestuur der Godshuizen is de volgende aanbe veling ingezonden: 1. J. C. v. Laar hoven, 2 S. Schreuder. Met algem. stemmen wordt de af tredende herbenoemd. Benoeming van de commissie tol wering van schoolverzuim wegens gewone aftreding van alle leden. Deze commissie bestaat uit de hee ren J. H. Verhoeven, G. G. Carpaij, F, iW'. Flilwig, A. J. Leenhouts en A. Verschuur en treedt om de 3 ja ren geheel af. De aftredenden werden met algem. stemmen herbenoemd. Benoemingen van een lid der com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs ter voorziening in de vac. ontstaan door het vertrek van den heer M. Uhl en een lid der Comm. wegens periodieke aftreding van den heer G. G. Carpaij. In de vacature M. Uhl, zijn op tde aanbevelingslijst geplaatst de heeren A. J. Leenhouts en J. J. Oerlemans. Bij de stemming verkreeg de heer Leenhouts 3 en de heer Oerlemans 2 stemmen, zoodat de aftredende is herbenoemd. Op de tweede aanbeveling zijn ge plaatst de heeren G. G. Carpaij en A. Ritico. Met algem. stemmen werd de heer Carpaij herbenoemd. Verzoekschrift van het Best. van de Vereen. Ons Middelbaar Onder wijs in Noordbrabant om eene bij drage voor het R. K. Lyceum te 's Bosch van f150 per leerling, die uit deze gemeente de inrichting be zoekt. Uit de bijgevoegde memorie van toelichting blijkt dat uit deze gemeente een leerling de inrichting bezoekt. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, om een bepaalde reden. De Voorzitter zegt, dat er in de memorie van toe lichting op wordt gewezen, dat de gemeente voor leerl. die een open bare H. B. S. of Gymnasium bezoe ken ingevolge de wet verplicht zijn tot het betalen van een bijdrage. Dit is waar, de gemeente moet voor dergelijke leerlingen per jaar een bedrag betalen van plm. f300 per leerling, dit geldt echter alleen voor die leerlingen wier ouders of voogden in de gemeente woonachtig zijn. Met den leerling die het R. K. Lyceum te ;s Bosch bezoekt is dit niet het geval, dit is een jongmensch u.t AVeenen, wiens voogd ook in Wee- nen woont, zoodat de gemeenteniet tot deze bijdrage verplicht is. Zou dit jongmensch een openbare inden ting bezoeken, dan zou de gemeente ook niet tot een bijdrage verplicht zijn, was dit wel het geval, dan zou het voorstel van B. en W. anders zijn geweest. De (heer de Moll vindt het niet bil lijk, omdat de wet de verplichting niet op legt, doet men het ook maar niet. Flet geldt hier een zeer nutti ge instelling toch even nuttig als die waarvoor een bijdrage verplicht is. Het bestuur klaagt erg zijn nood en het is waar, f 150,— is voor de gemeente een aardig bedrag doch als de gemeente dan een toelage gaf van f 100,het is een zaak die wel gesteund mag worden. De Voorzitter ziet het onbillijke niet in, ging het jongmensch opeen openbare instelling, dan zou het voorstel van B. en W. precies het zelfde zijn geweest, omdat de wet dan de, verplichting ook niet oplegt aan de gemeente. De gemeente heeft eenzelfde geval gehad met het nij- verheidsonderw. en toen is eenzelfde beslissing genomen. Iedere gemeen te zou er zich in een dergelijk ge val aan onttrekken. De heer de Haan meent, dat er nog iets bijitomt, het is een heele onbillijke regeling, die in de oorlogs jaren in het leven is geroepen. Vroe ger heeft men die nooit gehad, en zeer waarschijnlijk zal hij ook wel weer verdwijnen. De voorzitter is het met dit laat ste niet eens. Het zijn nuttige inrich tingen, die aan het rijk en aan de gemeenten waar zij zijn gevestigd heel veel geld kosten. Dat er eeni ge verbetering in de regeling zal komen, is wel mogelijk, doch dat zij geheel zal verdwijnen, gelooft spr. niet. Er is trouwens ook wel iets voor te zeg gen, al is het waar dat de gemeenten er zich gaarne aan zouden onttrekken, omdat het voor de meesten een ontzettendeu last is. Wat zal het gevolg zijn als de ge meenten niet bijdragen, dit dat de inrichtingen het geheel op de leer lingen zullen verhalen, wat altijd niet mogelijk zijn zal. In de memo rie van toelichting zegt het bestuur ook, dat zij dit zullen moeten doen. De heer de Mol blijft er bij, dat hij het onbillijk vindt, men doet toch al zooveel aan het iongmensch. Het voorstel van B. en W. hier op in stemming gebracht, wordt aan genomen met op een na algemeene stemmen. Tegen "het voorstel stemde de heer de Mol. Voorstel van B. en W. betref fende het houden der kermis in 1926. De voorzitter zegt dat het voor stel blijkbaar nog al eenige belang stelling heeft gewekt en dat het toch zeer eenvoudig is. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Schmiehusen in de vorige vergade ring hebben B. en W. dit voorstel overwogen. Spr. heeft verschillende kermisvakgenooien bij zich gehad, die zeiden vernomen te hebben dat men de kermis hier zou willen ver zetten. Zij wezen er op dat men re kening diende te Ihouden met de ker missen in de omgeving, speciaal die te Drunen, die 's Maandags na He melvaartsdag begint. B. en W. stellen thans voor de kermis in 1926 bij wijze van proef te doen aanvangen op Zondag voor Hemelvaartsdag en te doen duren tot en met Flemelvaartsd., men komt dan niet in gedrang met de kermis te Drunen. Spr. heeft het idee, dat een dergelijlke regeling wel een guns tig gevolg aal hebben. De heer de Haan heeft verno: men dat er het volgend jaar alhier een festival zal worden gehouden, kan de kermis niet aan dit festival vastgekoppeld worden. De Voorzitter heeft nog niets over een festival vernomen, misschien dat de heer Schmiehusen hierover ee nige inlichtingen kan verstrekken. Dhr. Schmiehusen merkt op, dat B. en W. dus zijn voorstel inzake de kermis hebben overgenomen. De Voorzitter stemt dit toe. Wat het festival betreft, hiermede heeft de raad niets te maken, zegt de heer Schmiehusen. Aan de zang- vereen. „Crescendo" alhier is door den bond van Muziek- en Zangge zelschappen opdracht verstrekt tot het organiseeren van een festival in 1926. Wanneer dit festival zal wor den gehouden of dit in den zomer of in het najaar zal zijn, daarvan is nog niets bekend. De Voorzitter meent dat een der gelijk festival meest in het najaar valt, zoodat de kermis daar nooit aan verbonden zal kunnen worden. Met algem. stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangeno men. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gem.-begrooting 1925. Eenige posten zijn overschreden, daarvoor moet de gebruikelijke af- en overschrijving plaats hebben. Verder heeft de raad besloten tot verkoop der effecten N. W- S. voor betaling aankoop grond voor te bou wen openbare school. B. en W. stel len echter thans voor niet tot dien verkoop ever te gaan omdat het be drag van deze buitengewone uitgaaf gedekt kan worden uit de gewone middelen van 1925. De raad gaat accoord met deze voorstellen. De Voorzitter deelt mede nog een heele nota van aanmerkingen te heb ben gekregen op de rekening 1924. Deze aanmerkingen zijn echter allen van administratieven aard en hou den verband met de nieuwe voor schriften. B. en W. vragen mach tiging, om deze aanmerkingen af te handelen, welke machtiging door den raad met algem. stemmen wordt verleend. Verder deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. hebben gemeend goed te doen aan den Rijks ontvanger de beschikking te verleenen over eene lokaliteit van het stadhuis, in de ver onderstelling dat de raad dit besluit wel zou goedkeuren. De rijksontvanger had geen lo kaal te zijner beschikking. De In specteur der Rijks belastingen heeft toen bij het gemeentebestuur aange klopt en verzocht de behulpzame hand te bieden. B. en W. hebben toen een lokaal afgestaan, tegen een vergoeding van f30 per maand. Dit is wel niet veel, vooral omdat de mogelijkheid bestaat dat het alleen voor de wintermaanden zal zijn, dus de schadelijkste maanden, doch de Inspecteur heeft gezegd dat daar wel iets op gevonden zal worden omdat hij het bezwaar van B. en W. ook wel gegrond achtte. De raad heeft geen bezwaar te gen het afstaan van een lokaal. De Voorzitter deelt verder nog me de dat van mijnheer v. Dijl een ver zoek is ingekomen om hem met in gang van 16 Febr. a.s. eervol onslag te verleenen als Floofd der M.U.L.O alhier, wegens zijn benoeming te Goes. Het zal, zegt spreker, U gegaan zijn als mij, en zult met zeer veel spijt kennis hebben genomen van. de benoeming van mijnheer v. Dijl. In den korten tijd dat hij hier is geweest, heeft hij getoond een uit stekend onderwijzer te zijn, die hart heeft voor zijn taak en die werkelijk ook iets presteeren kan. Het spijt mij zeer toch er is niets aan te doen, vooral in de gegeven omstandighe den is het jammer. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De raad gaat met dif voorstel accoord. De Voorzitter zegt dat direct we der een oproeping gedaan zal wor den en dat de vorige keeren als eisch was gesteld het bezit van 3 acten n.l. Fransch, Engelsch en Wis kunde. De heer de Haan zegt ,dat mej. Knoop acte Fransch heeft en naar hij imeent studeert voor Engelsch, als jnen nu stelde als eisch acte Duitsch en Wiskun.de, dan zal men naar spr's. meening meer sollicitan ten kriigen. De Voorzitter is het hiermede niet eens, hij gelooft dat oproeping als de vorige keeren meer succes zal hebben. De heer de Hijan vraagt, of het Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 2