Eerste Blad FERMÏTAr= S. D. LANKÏÏÜYZ1N Go's BANK Loketten vanaf f7.50 per jaar. C. DE KEMP Nieuwjaarsgroet Uitgave: Firma L. J„ VEERMAN, Heusden» No. 4563 Vrijdag 18 December 1925» H.H. Correspondenten en Adverteerders. pe provinciate Schoonheids- commissie in jloordbrabatst- A. VERSCHUUR-BAERT Iluiteiilaiidscli Overzicht. Raamsdonksveer. Verhuurt Safe-loketten in hare brandvrije kluisinrichting. Binnenland. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. V) WORHl'OEDERS Engstraat HEUSDEN. '■And van altena I ui Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt rl.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëö worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Met het oog op de Kerstdagen zal ons nummer van Vrijdag 25 Decem ber niet verschijnen en zal het num mer van Woensdag 23 December niet des morgens, doch des namid dags verschijnen. Heeren Adverteerders en Corres pondenten gelieve hiermede rekening te houden. DE REDACTIE. In het nummer van 1 JANUARI wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid geboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennissen en Cliëntèle. Tijdige opgave wordt verzocht. De Administratie. Op Maandag 21 December as. hoopt de EdelAchtb. Heer S. van Dalen den dag te herdenken, waarop hij 25 jaren in functie zal zijn als Burgemeester der gemeenten Brakel en Poederoijen. Bij Kon. besluit van 21 December 1900, no. 2, benoemd tot Burgemeester van beide genoemde plaatsen, werd de jubilaris reeds in de openbare raadsver gadering van 6 December 1900 te Brakel als gemeente-secretaris aangesteld, en te Poederoijen in de openbare raadsverga dering van 3 Januari 1901. De Heer Van Dalen heeft dus reeds gedurende 25 jaar tevens het secretariaat van beide gemeenten bekleed en volgde in al deze functies zijn vader, wijlen den EdelAchtb. Heer J. van Dalen op. Voorts is hij sedert tal van jaren Secretaris-Ontvanger van het Polder district „Bommelerwaard beneden den Meijdijk", Commissaris bij het Hoofd bestuur der Ned. Heide-Maatschappij, Eere-Voorzitter van de Afd Bommeler waard dier Maatschappij en Eere-Voor- zitter der Coöp. Boerenleenbank te Brakel. Het zal den jubilaris, met zijn uitge- breiden kring van vrienden en kennissen op den dag van zijn ziveren jubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wij melden reeds, dat zoowel te Brakel als in de dorpen Aalst en Poederoijen commissies zijn opgericht met de bedoe ling den Burgemeester een blijvend aan denken aan dezen dag aan te bieden. Ook vernemen wij, dat het gemeente- personeel hem nogi- afzonderlijk eene hulde wenscht te brengen. Vervolg en Slot. Hoe luide spreken de middeleeuw- sche, Brabantsche dorpskerken van één, christelijk, geloof, dat alleen ver- eenigde voor een groot ideaal, dat met blijdschap offers bracht aan den trots van het dorp, den statigen to ren en de heilige Godshuize. Def tige soberheid spreekt uit die schoo- ne dorpskerken van 't verre verle den; zij legt getuigenis af van den ernst en den eenvoud der geloovigen. Om den kerkbouw nog beter te doen uitkomen, richtte men hem niet, zooals in de achttiende eeuw, op te midden van een groot plein, neen,, oudtijds bevond zich dil meestal slechts aan de vóórzijde, hetwelk dan zeer terecht marktveld heette;neen men isoleerde de kerken mict en sloot ze vooral niet op tussclien hooggerekte leelijke ijzeren staket sels, doch men bouwde er lage hui zen omheen, die door hun beperkte afmetingen aan het kerkgebouw een schaal van vergelijking gaven, en de relatieve grootte ervan veel beter de den uitkomen ,dan bij moderne kerk gebouwen die veelal veel te ver van de huizen der omgeving verwij derd staan het geval is. Zoo (ontstond om de oude dorps kerken, als om 'thart der parochie een aanpassend geheel, een stemmig dorpsbeeld, dat in vele der boven genoemde dorpen nog steeds in eere is gehouden ie n dat ongeschonden verdient bewaard te blijven. Dat er zooveel, zooveel, reddeloos te loor ging, is toch wel op de eerste plaats Ie wijten aan 'tgebrek van kennis en aan 't gemis van piëteit voor 't verleden bij de lastgevers. Als we nu letten op alle resttfu- ra tie's aan monumentale gebouwen, in fd© laatste jaren aangebracht en op den nieuwbouw van raadhuizen, kerken en andere openbare gebou wen en niet minder op den bouw van particuliere woningen, dan zal ieder, die eeiiig gevoel voor liet wer kelijk „mooie" heeft, moeten zeggen, dat voor de Provinciale Noord bra bantsche Schoonheidscommissie een ruim arbeidsveld braak ligt en dat zij buitengewoon veel nuttig werk zal kunnen verrichten. Bedoelde Schoonheidscommissie zal bestaan uit drie leden; aan des commissie worden toegevoegd eeni- ge deskundigen, van wie een op treedt als directeur-secretaris. Deze deskundigen vergaderen op geregelde tijden ter behandeling van de inge komen bouwaanvragen uit de ge meenten, die als abonné's tegen be taling van een abonnementsgeld per aanvrage zich verplichten, de aan vragen aan de Commissie ter beoor deeling in te zenden. Een welstands- bepaling in de bouwverordeningen der aangesloten gemeenten waakt er voor, dat de bouwers zich niet ont trekken aan den plicht, met behoor lijke normen van welstand rekening te houden. Men is wel genoodzaakt om het abonnementsgeld laag te stellen, om dat (anders de gemeenten, welke nog niet geheel doordrongen zijn van de gedachte dat het weren van lee lijke bouwwerken een groot gemeen tebelang is, waarschijnlijk op grond van financiëele bezwaren zich afzij dig zouden houden. De afdeeling wil zich voor het goede doel gaarne een offer getroos ten, maar hare beperkte middelen staan haar niet toe, de bijdrage hoog te (Stellen, zoodat er, totdat de deel name der gemeenten meer algemeen wordt een tekort zal ontstaan, in dien niet de provincie voor dit pro vinciaal belang een subsidie ver leent. Daarom wordt een beroep gedaan op de provinciale kas en wordt ver zocht daaruit aan de Provinciale Noordbrabantsche Schoonheidscom missie een subsidie in den vorm van teen garantie voor het exploitatie tekort te verleenen en wel voor het jaar 1926 eene garantie van f 2000 in maximum. Van harte hopen wij, dat de ge vraagde subsidie, in den vorm als aangegeven, door de Staten van Noordbrabant zal worden verleend, want wij zijn, zooals we reeds zei den overtuigd dat eene Provinciale Schoonheidscommissie in ons Gewest veel en nuttig werk kap verrichten. werken absoluut zeker en voeren de wormen, zooals spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, langs, den natuurlijken weg uit het lichaam PRIJS 85'Ct. PER DOOS. Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ HEUSDEN. Frankrijk beleeft alweer een poli tieke crisis, de minister van finan ciën heeft zijn ontslag ingediend, het welk door den premier Briand werd aanvaard. Toen Maandag j.l. de fi nanciëele voorstellen van Loucheur een punt van overweging uitmaak ten in de financiëele commissie der Kamer ,werd besloten de fiscale ont werpen en de voorstellen inzake de amortisatiekas weer naar de regec- ring terug te zenden ten nader on derzoek. Alleen de ontwerpen, die betrekking hadden op den exodus van het Kapitaal en de ontduiking der belastingen, konden genade vin den in de oogen der commissie. Rechts en links, al bonden de so cialisten de kat de bel aan, kant ten zich zoodoende tegen Loucheur's voorstellen ter gezondmaking van de Fransche financiën. Dit kwam neer op de aankondiging van Loucheur's politiek en dood. Dinsdag heeft de kabinetsraad zich nog met de zaak bezig gehouden, maar zij heeft het ontslag niet meer kunnen voorko men. De ministers onder voorzitter schap van Briand, meenden, dat het 't beste was, dat Loucheur zich ver stond met den voorzitter en den rap porteur-generaal der financiëele Ka mercommissie. Dit is ook inderdaad geschied, maar het doel, ©en for mule te vinden, die tot grondslag zou kunnen dienen voor practisch samenwerken inzake het herstel van het budgetair evenwicht en de in stelling eener amortisatiekas, werd niet bereikt, met gevolg dat Lou cheur zijn ontslag indiende. Het kabinet Briand blijft evenwel aan, omdat de beslissing alleen ge richt was tegen den minister van Financiën. Wie zijn opvolger zal worden? Dourner, de voorzitter van de fi nanciëele commissie uit den Senaat wordt als minister o.a. gedoodverfd, doch ook wordt weer de naam van Caillaux genoemd, evenals die van Bokanowski, Péret en De Monzie. Er zijn dus candidaten genoeg om Frankrijk in finaciëel opzicht te red den, maar of een der genoemde per sonen bereid zal zijn de taak op zich te nemen de Fransche financiën weer op de been te helpen, dient te worden .afgewacht. Een dankbare op gave is het niet en het zwaard van Damocles hangt iedere minister van financiën boven het hoofd, daar hij heeft te rekenen met het verzet van allerlei sociale groepen, waarvan geen zich belangrijke offers wil ge troosten voor de financiëele redding van Frankrijk. In een gejieime zitting die Dinsdag AG ENTSCHAP VAN DE AM8TERDAMSCHE BANK A'DAM TELEFOON No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 -12. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA. is gehouden door den Volkenbonds raad js uitgemaakt het vilajet Mo esoek dat Engeland en Turkije el kaar betwistten, zal worden toege- jwezen aan Irak, het gebied, waar over Engeland een Volkenbondsman daat [heeft. Aanvankelijk schijnt in den raad nog wel een zekere strooming te heb ben bestaan ,die rekening hield met de Turksche verlangens en ook schijnt men een compromis te heb ben overwogen, vooral de Zweed En den, ;was daarvan een voorstander, maar toen krijgt niet den indruk, dat (het uiterste is gedaan ;om een ver gelijk tussclien Angora en Londen 'tot stand te brengen. Met het Brit- sche standpunt heeft men zich maar al te overhaast vereenigd, vooral toen Chamberlain door zijn regeering ge machtigd werd te verklaren, dat En geland bereid was opnieuw betman- daad over Irak voor vijf en twintig jaar te aanvaarden en zoodoende hij te dragen tot de stabiliteit van Irak. De kogel is dus nu door de kerk: de Volkenbondsraad wijst voorgoed Mosoel, dat rijk is aan petroleum, toe aan Irak en heeft de grenslijn definitief vastgesteld, die vrijwel sa menvalt met de voorloopige deniar- cartielijn, de zgn. Brusselsche linie, maar alleen een ietsje noordelijker loopt, d.w.z. meer in overeenstem ming met strategische wenschen, die Engeland heeft geuit, Engeland heeft echter eenige voorwaarden te ver vullen, het moet een douane- en han delsverdrag met Turkije sluiten. Dit is bedoeld als compensatie voor Tur kije, dat het, dank zij de genomen beslissing nu zonder petroleum van Mosoel moet stellen. Of de Turken met de beslissing genoegen nemen, mag men sterk in twijfel trekken. Herhaaldelijk hebben de Turken te kennen gegeven nooit zich neer te zullen leggen bij een arbitrale be slissing van den Volkenbondsraad en men dient nu af te wachten, of An gora de dreigementen, die het meer malen heeft geuit, in daden zal om zetten. Een oorlog is een eventuali teit, waarmee stellig nog steeds re kening moet worden gehouden. Met zijn hand in een deegmachine. Maandag had de bakker ten K. te Winterswijk het ongeluk bij het kne den van deeg zijn hand in de ma chine te heknellen, dit lichaamsdeel werd totaal afgekneld. De bakker is naar het ziekenhuis overgebracht. o Verdronken. Bij 'taan boord gaan van het Rijn schip „Walsum 2", liggende hij de steenplaat te Rotterdam is de 20-ja rige knecht D. B. te water geraakt en verdronken. Zijn lijk was gister middag nog niet gevonden. o Groote boschbrand. Op den berg Tjerimai, in Cheribon Ned. Indië, heeft een boschbrand gewoed, die in hoofdzaak gestuit is door tegenbrand en het kappen van brandgangen onder leiding van den houtvester Bakhoven. Eenige duizenden hectares grond zijn verbrand. Het kinaland Sadare- be kreeg schade aan den aanplant. De .bevolking werd door het B.B. op gecommandeerd om hulp te verlee nen. -r» Een arbeidsconflict. De directie van de Nederlandsche Machinefabriek te Blerik, bij Venlo, deelt aan het Hbl. mede, dat zij „ingevolge het hinderlijk optreden der arbeidsinspectie en marechau- sées" de fabriek heeft stopgezet. Het geheele personeel, bestaande uit '160 man, is daardoor zonder werk gekomen. Het personeel heeft zich gezamenlijk naar den burgemeester dier gemeente begeven, teneinde zijn bemiddeling in te roepen. o Het einde van de „Soerakarta". Het s.s. Soerakarta is deze week in de veilingzaal ter beurze te Rot terdam, door Jac. Pierot Jr. make laar in schepen, verkocht naar Frans Rijsdijk's Scheepsslooperij te Hen- drik-ldo-Ambacht voor f 65.500 plus de kosten. De moord op Mr. Wijsman. Eenige -maanden geleden werd hier te lande een man aangehouden, we gens verduistering van een motorrij wiel, ten na!d©ele van een 'Haarlem mer, Bij arrestatie deelde hjj mede, dat hij onthullingen kon doen over den imoord op Mr. Wijsman. Hij had eenige jaren in het vreemdelingen legioen in Algiers gediend en was daar, volgens zijn verklaring, in aan raking gekomen met een man, die blijkbaar meer van den moord af wist. De aangehoudene werd voor ge pleegde verduistering in het huis van bewaring opgesloten. Het onderzoek naar den moord op Mr. Wijsman werd, omdat de Haagsche recherche de zaak in handen heeft, in Den Haag voortgezet. Reeds toen hechtte men aan deze onthullingen weinig waarde maar het duurde langen tijd voor al les onderzocht en gecontroleerd was. Nu is echter met zekerheid te zeggen meld de N.R.Ct. dat het onderzoek op niets is uitgeloopen. Toch wordt het onderzoek naar den moord nog steeds voortgezet, Juist dezer dagen kreeg de Haagsche recherche weer gegevens, die nader onderzoek tengevolge hadden. o— Doodgedrukt. Terwijl een lijkauto uit Amster dam de Steenen Brug te Elburg pas seerde slipte de wagen door de glad heid, waardoor het 13jarig meisje W. [tusschen de auto en de brugleu ning gekneld werd. Zij was onmid dellijk dood. GOUD, ZILVER, UURWERKEN. Ruime keuze in FANTASIE- enTROUWRINGEN. Eigen Reparatie-inrichting. NIEUWSBLAD ïsir fint Lui vu Housóëii gn AitnMuLamstmi n it Biiaelerwairi S. VAN DALEN Burgemeester der gemeente Brakel, Poederoijen en Aalst.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 1