Tweede Blad voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat .en de Bommelerwaard. 1,4563. Mg 18 Deciir Jan Mzenj Abdijsiroop oocmam VEIJILLETOJN. „Het Kasteel van Kerlor". Burgerlijke Stand. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET RUGPIJN EN RHEUMATIEK. Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak op! Zeer waarschijnlijk schuilt de ze in uw nieren. Inspanning of ge vatte kou kan deze gevoelige organen verzwakt hebben en hen verhinde- deren in hun werk om de schade lijke vergiften uit uw bloed te fil- treeren. Deze vergiften veroorzaken rheumatische pijnen en vele andere kwalen, en hoe langer gij de nier- zwakte verwaarloost, des te prger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuw achtig, duizelig en afgemat zwrak, terneergeslagen en vermoeid, en on derhevig aan onaangename blaas- stoornissen. Let op verschijnselen als bezinksel of zand in de urine, op geblazenheid onder de oogen, wa terzuchtige zwellingen in de ledema ten, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwik keling van ernstige nierkwalen. Ge bruik Foster's Rugpijn Nieren Pil len om de nieren weder krachtig en gezond te maken. Foster's Pillen hebben duizenden over de gebeele wereld baat gegeven. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom ver krijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Zomertijd. Vrijdag waren in de Tweede Ka mer aan de orde de voorstellen van wet van den lieer Van der Waerden c.s. en van den lieer Braat tot wij ziging van de wet van 23 Maart '18 "(Stbl. no. 165) tot invoering vaneen wettelijken tijd. De heer mr. A. G. A. ridder Van Rappard blijft tegenstander van den zomertijd, doch erkende, dat thans pacificatie noodzakelijk is, nu de Eerste Kamer Lot tweemaal toe een voorstel tot afschaffing van den zo mertijd heeft verworpen. Spreker ge voelde zeer veel voor het denkbeeld van den heer Van der Waerden om des zomers den tijd met 40 minuten te vervroegen, doch had bezwaar tegen het gewijzigde artikel van diens wetsvoorstel. De Tijdcommissie gaf in overwe ging den zomertijd te doen ingaan op den derden of vierden Zaterdag i in April. Maar volgens liet wctsvoor- I stel-Van der Waerden kan de zo- mertijd reeds in April aanvangen, waartegen spreker groote bezwaren 189 Nu (wilde het ongeluk, dat de veld- f wachter juist in de buurt was, Hij kocht wat tabak in een winkeltje lin jde buurt. De doordringende kre- I ten van den koster trokken zijn aan dacht. Zijn plicht gebood hem ier f terstond op af te gaan. Toen hij dus Izijn tabak had betaald, begaf hij zich met statigen tred op weg, maar juist had hij den hoek van de straat bereikt, toen hij bijna omver geloo- pen werd door de beide jongens, die in hun angst hen voorbij tracht- m te sluipen. Hij strekte echter beide armen uit cn in een oogenblik had hij de kna pen er in gevangen. Wat is dat voor een geschreeuw cn waarom loop jelui zoo hard weg? vroeg de veldwachter met zijn bulde rende (Stem, terwijl hij de kinderen onzacht heen en weer schudde. Houd ze goed vast riep de koster klit, terwijl hij overeind krabbelde. En op Hélène wijzende, vervolgde hijDie galgenbrokken hebben de portemonnaie van mevrouw gesto ken, en mij hebben ze willen ver-i noorden. We zullen ze eens onderzoeken, zeide de veldwachter op strengen ïoon. Laten we maar met den jong- heeft. Daarom had hij een amende ment hierop ingediend. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen acht het ondoenlijk,een dienstregeling samen te stellen, wan neer deze voorstellen werden aange nomen. Met geen dezer wetsvoor stellen wordt dus het doel bereikt. We zullen ons geheel moeten oriën- teeren óf naai' Frankrijk óf naar Duitschland. In 'teerste geval komt er van een compromis niets en zal het platteland dén zomertijd in zijn meest rigoureuzen vorm moeten on dergaan. Het best is, dat de tijd het geheele jaar door met 40 minuten wordt ver vroegd. Dan behoeft men de klok ook niet tweemaal per jaar te ver zetten. Het platteland heeft 's win ters geen bezwaar tegen deze ver vroeging. Spreker acht dit denkbeeld dus alleszins de overweging waard en gaf den voorstellers in overweging hun voorstellen in te trekken en de regeering uit te noodigen, deze zaak nog eens te bezien. Het ligt meer op den weg der regeering om compromisvoorstellen te doen. Nadat tal van voor- en tegenstan ders na den heer Van Rappard aan het Woord waren geweest, lichtte deze een amendement toe op het wetsvoorstel Van der Waerden, waarvan de bedoeling was, de re geering niet in de gelegenheid te stellen den zomertijd reeds in Maart of in April te laten aanvangen, want daartegen bestaan onoverkomelijke bezwaren. Dit amendement werd met 41 tegen 33 stemmen verworpen, waarna eveneens, met 50 tegen 27 stemmen verworpen werd het voor stel Van der Waerden. Aan de orde was daarna de be handeling van de artikelen van het wetsvoorstel Braat. Hierbij werd aangenomen een amendement-B ij le- veld om den zomertijd, te doen val len tusschen 10 Mei en 9 October. Naar aanleiding dezer beslissing vroeg de heer Braat schorsing der beraadslagingen. De heer Dresselhuys constateerde dat de uitslag dezer beraadslagin gen in alle opzichten onbevredigend is voor het platteland. Er is niets bereikt, dan de aanneming van het Zotg er altijd voor een flèech Abdijsiroop in huis te hebben zoodat ge die 's avonds bij de hand hebt als ge een verkoudheid voelt opkomen, Want als het eenmaal zoover is zijt ge wellicht te luste loos om nog uit te gaan en een flesch te halen. Ge behoeft niet ver kouden te worden als ge niet wilt. Akker's is een beroemd kruidenmiddel bij bronchitis influenza, kinkhoest en verouderden hoest. Per fl. van 230 gr. (in koker) 11.50; 550 gr. f2.75 sten beginnen, die ziet er het bru taalst uit. Keer zijn zakken om, ik zal hem wel stevig vasthouden. Fanfan keek met een treurig ge laat voor zich, hij begreep, dat hij nu verloren was. Hij zag thans ook in, hoe de misdaad werd gestraft en meer dan ooit had hij een af schuw van diefstal. Toch ging ook thans nog de smartelijke gedachte door zijn hoofd, dat Claudinet nu geen levertraan zou krijgen. De koster had weinig moeite om de portemonnaie te vinden. Ze was in leen der zakken van Fanfan in gezelschap van een oud boF mes, een eindje touw en een korst kaas. Je (bent er bij, hoor, zeide dje! veldwachter op dreigenden toon. Daarvoor zul je een maand moe ten brommen. Fanfan begreep dat woord wel: het wilde zeggen ,dat hij in de ge vangenis zou komen, en het kind rilde daarbij van ontzetting. Op ge sloten te worden voor diefstal!En 'dan vooral, van Claudinet te wor den gescheiden. Dat is toch uw portemonnaie, me vrouw? vroeg de veldwachter aan Hélène. Fanfan keek haar aanzijn mooie groote oogen stonden vol tranen. Er lag in zijn blik zoo'n grootje angst, zulk een vreeselijke wanhoop, dat Hélène er door tot tranen werd ge roerd. Wel neen, antwoordde zij, terwijl zij Fanfan aankeek, die beurs isvol- amendement-Bijleveld. Ten einde te bereiken dat dit voordeel althans voor het platteland niet verloren gaat diende spreker de volgende mo tie in: „De Kamer van oordeel dat het gewenscht is den zomertijd niet te doen aanvangen vóór 10 Mei, ver zoekt de regeering bij de uitvoering van de wet tot regeling van den wet telijken tijd met deze beperking re kening te houden." Na eenige discussie stelde de voor zitter voor de beraadslagingen te schorsen, waartoe men met 46 te gen 37 stemmen besloten werd. Zijn voorstel daarna gedaan, om de mo- tie-Dresselhuys terstond te behan delen werd met 47 tegen 29 stem men verworpen. De motie zal nu worden gedrukt en rondgedeeld en op een nader te bepalen dag wor den behandeld. Heusden. Bij schrijven van 18 Sept. -1925 verzocht de Directie der Holl. Buurtspoorwegen aan de Staten om haar evenals over de jaren 1919-'22 ook over het bedrijfsjaar 1923 eene bijdrage uit de provinciale kas te willen verleenen in het exploitatie tekort der tramlijn Drunen-Heusden. Blijkens den door de directie over- gelegden (staat van de bedrijfsresul taten van die lijn, beloopt het exploi tatietekort over 1923 f 12048.52. Over [het jaar 1922 beliep dat te kort f6501.63. De stijging van het tekort over 1923 is een gevolg van de mindere opbrengst van het personen- goe deren en postvervoer ad plm. 3000 gulden, van de kosten wegens ver nieuwing eener kruising ad plm. 1900 gulden, welk bedrag volgens Ged. St .ten onrechte op de exploitalie- rékening is gebracht en van meerde re onderhoudskosten aan de lijn en aan het u oliënd materiaal. Na aftrek van voorschreven be drag iad f1900 wegens vernieuwing eener kruising beloopen de zuivere exploitatieuitgaven plm. f18000, en het zuivere exploitatietekort plm. f 10.000, zoodat de overheid in casu het Rijk, de provincie en de gem. Heusden voor de taak wordt ge steld om niet minder dan 55 pCt. der exploitatiekosten voor hare re kening te nemen. Een bedrijf ,het>velk dusdanigen overheidssteun behoeft om zijne ex ploitatierekening sluitend te maken, kan bezwaarlijk geacht worden in gewichtige verkeersbehoeften te voorzien, en heeft zich naar de mee ning van Ged. St. af te vragen, of niet het oogenblik is aangebroken om te (besluiten tot stopzetting van een exploitatie, welke zonder dien steun niet bij machte is het hoofd te bie den aan de van andere verkeers middelen ondervonden concurrentie. Het zoude echter hard zijn reeds nu te besluiten tot beëindiging der subsidieering van provinciewege, ge lijk )de Hoofdingenieur van den prov. Waterstaat in zijn rapport d.d. 17 Nov. 1925 voorstelt. Immers heeft de Maatschappij het baanvak Drunen-Heusden over 1923 geëxploiteerd in het vertrouwen, dat haar evenals vorige jaren ook in het exploitatietekort over dat jaar pro vinciaal subsidie zou worden toe gekend. strekt niet van mij, die lijkt er hee- lemaal niet op... de mijne zal ik on der weg verloren hebben. De koster keek haar uiterst ver baasd aan. Hij begreep wel zoo ee- nigszins, waarom zij zoo sprak, maar Lij begreep die edelmoedigheid niet. Kom, kom, zeide hij, is het wer kelijk? Maar van wien is ze dan? vroeg de veldwachter, die verlegen begon te worden met het geval. Wel, van hem natuurlijk ant woordde Hélène met een vriende lijken glimlach. Van hem? Van hem? riep de veld wachter uit, wat moet ik er dan mee aanvangen... Ik begrijp er heelemaal niets van. Teruggeven aan den jongen, zeide Hélène, terwijl zij op Fanfan wees, dat {spreekt toch wel vanzelf. Nou, zeide de veldwachter, ik weet juist niet, óf dat wel zoo zeker is.... maar enfin. Hij gaf de portemonnaie inderdaad aan Fanfan terug en bulderde tegen de kinderen: Maak dat je weg komt, en past op, dat je me niet meer onder de oogen komt. Heel verlegen gingen de beide jon gens weg, zij zagen er eerder uit als twee jonge honden, die een ver diend pak slaag hebben gekregen, dan als een paar blijde knapen. Zoodra zij verdwenen waren, be gon de veldwachter, die nijdig was om het dwaze figuur dat hij hald Ged. St. meenen daarom, dat het redelijk is, dat haar de over 1923 gevraagde subsidie wordt toegekend. .Waar aan de aandeelhouders eerst ter vergadering van 15 April 192-/, d, i. bij de kennisgeving van de ba lans, van de winst- en verlies-reke- ning over 1923 is kumien blijken, dat de exploitatie over dat jaar voorzegd ongunstig resultaat heeft gehad, kon zij op dat tijdstip moeilijk meer be sluiten om de over 1924 eenmaal be gonnen exploitatie stop te zetten. Daarom (komt het Ged. St. gerecht vaardigd voor, dat ook eene eventu- eele aanvrage om provinciaal sub sidie in het exploitatietekort over 1924 door de Staten te zijner tijd als nog in gunstige overweging wordt genomen. Daarentegen zijn zij van oordeel, dat eene aanvrage om subsidie in het exploitatietekort over 1925 niet meer behoort te worden ingewilligd, omdat de Maatschappij haar aanvra ge voor 1923 inplaats van in Sept. 1925 zeer wel ruim een jaar eerder had kunnen indienen, en Ged. Staten bij zooveel vrogere kennisneming van de ongunstige bedrijfsresultaten over dat jaar haar reeds in 1924 zouden hebben kunnen doen blijken, dat de provincie met het verleenen van steun niet kon doorgaan, en zij dus wel zou doen met de exploitatie over 1925 stop te zetten. Op grond van het vorenstaande stellen Ged. St. voor het door de Directie gevraagd provinciaal sub sidie in het exploitatietekort over 1923 te verleenen onder dezelfde voorwaarden en tot gelijk percen tage, als aangegeven in vorige sub sidiebesluiten en tot een bedrag van hoogstens f3012. Voorts vragen zij machtiging aan de Directie mede te deelen, dat over 1925 en volgende jaren niet meer op een provinciaal subsidie kan wor den gerekend. (B. Ct.) Andel. In de vergadering van de IJsclub „Andel Vooruit" werden her kozen de bestuursleden D. Millenaar, Chr. v. Rijswijk en A. van /Yndel, terwijl in de plaats van den heer P. Kalis, die niet meer voor benoe ming in aanmerking wenschte te ko men en voor H. v. Zanten werden benoemd de heeren II. Vogelaar en P. Zegwaard. Door het bestuur werd de heer Vogelaar tot Voorzitter aan gewezen. Brucheni. Door den heer A. Pip- pel alhier werd bij uitnoodiging aan besteed het bouwen van een boer derij. Ingeschreven werd als volgt: H. ,v. d. Linden, Zaltboinmel f6810 A. J. v. d. Leij, Nederhemert f 5799 A. H. v. Rekum, Haaf ten f5750 W. F. Verkuil, Bruchem f 5330 M. v. Eek, Hurwenen f5316 J. G. v. Willigen, Gameren f 4885 Teunis v. Willigen, idem f 4548 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Beneden Langstraat. De vraag naai- varkens blijft zeer aanhouden, bijzonder lichte voor export. De marktprijs blijft dientengevolge zeer goed. Men besteedt voor den export- handel 93 ets. per K.G., levend ge wogen en voor zware varkens 55 ets. per halve K.G., schoon gewogen. Jonge biggen gelden f 14 a 118 per (stuk. Het mesten van varkens wordt thans wel loonend geacht. Doeveren. Door de leden der N. Herv. gemeente alhier, is in hare ver- geslagen, zijn woede te koelen op den (koster, die zijn hulp had inge roepen ,en schold hem de huid vol. De koster bleef op zijn beurt het antwoord niet schuldig en zoo ont stond er een woordentwist, die nog niet zoo heel gauw eindigde. De Saint-Hyrieix en Hélène be grepen, dat ze niet beter konden doen dan maar de kerk binnen te treden, waar de pastoor op mevrouw de Kerlor wachtte. De Saint-Hyrieix verliet weldra weer de kerk, waar Hélène nog lan gen tijd met de pastoor de registers nakeek, om te zien, of er ook kinde ren yan buiten waren opgenomen. Maar ook hier vond zij geen spoor van haar kind terug, en ruim een uur later verliet zij weer de kerk. In gedachten verzonken, verliet zij het kerkportaal, en zij zag niet, hoe om den ftifoek daarvan de beide jon gens van straks haar opwachtten. Opeens bemerkte zij, dat er aan haar rok werd getrokken. Op hetzelfde oogenblik hoorde zij Fanfan's stemmetje zeggen: Mevrouw, iqevrouw! Wat is er vroeg Hélène zich om- keerend. Met een hoogroode kleur stak Fan fan haar de portemonnaie toe. Hij keek haar zeer verlegen aan. Daar hebt u ze, zeide hijwaarom hebt u gezegd, dat ze niet van u was. U wist wel dat ik ze gestolen had. Als ik had gezegd dat ze van mij was, zou je in de gevangenis zijn gadering herkozen tot ouderling J. Zoutenbier en tot diaken G. J Ilart- gers. 2 Bij den landbouwer L. L. Colijn is dezer dagen plotseling éen zijner melkkoeien gestorvenen moest worden begraven. Raamsdonksveer. Dhr. D. Konings Az. werd gekozen tot lid van het be stuur der Protest. Ver. voor Krank zinnigenverpleging. Tot bestuurs lid van de Zuivelfabriek „Nooit Ge dacht" werd gekozen dhr. D. Lank- huizen Sz. Dhr. T. B. Zijlmans werd herkozen en dhr. A. J. Knaap gekozen tot Notabel der Ned. Herv. Gem. terwijl als kerkvoogd werd ge kozen dhr. P. A. v. Dongen. De collecte gehouden ter vie ring van het Zondagschoolkerstfeest bracht circa f150 op. Voor de missie werd in de parochie van St. Bavo f130 gecol lecteerd. cvVeen. Zaterdagmiddag werd alhier een vergadering van den Bond van Muziek- en Zangezelschappen Land van Heusden en Altena en de Bom- melerw-aard gehouden, waarin ver slag werd uitgebracht van het fes tival in September alhier gehouden dat niettegenstaande het slechte weer toch nog een batig saldo van plm. f300 had opgeleverd, hetgeen groo- tendeels aan het zuinig beheer en de goede inrichting van het festival is te danken. Aan het slot der ver gadering bracht de Voorz. dan ook een woord van dank aan het Co mité en in het bijzonder aan den secretaris van dit Comité de heer M. Honcoop en stelde hij het Veen- sche Comité ten voorbeeld van an deren. Op dezelfde vergadering had de loting plaats voor het volgende fes tival., wtc1k lot werd getrokken dbor de zangvereen. „Crescendo" te Heus den. De heer Schmiehusen vertegen woordiger der Ileusdensche Zangver. deed het voorstel om op de festivals zooveel mogelijk muziek te nemen, vallende buiten het auteursrecht, op dat voornamelijk door het Amster- damsche bureau zooveel misbruik wordt gemaakt. Dit voorstel vond algemeen bijval en besloten wem aan dit voorstel zooveel mogelijk ge volg te geven. Bezoek 11 van ouds bekend Hótel Pi Café Restaurant! Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel, Interc. 4361 Station N.A.B.O. |j SLBEUWlJK-'s BOSCH gekomen, antwoordde Hélène vrien delijk. De jongen keek uiterst verbaasd op, O, mevrouw, en dat hebt u niet gewild, riep hij uit. Dat zal ik nooit vergeten. Daar is uw portemonnaie. Telt u bet gel dmaar na, ik heb er niets uitgenomen, heusch, niets. En Fanfan stopte haar de porte monnaie in de hand en herhaalde op een toon van overtuiging: Kijkt u maar gerust na. Ik geloo fje wel mijn jongen, zeide Hélène. terwijl z ijde portemonnaie in; de hand hield. >"ij keek den knaap met een sym pathieën blik aan; zij zag hoe" hij tranen in de oogen had(. Ik zaï het nooit vergeten, me vrouw ,zei Fanfan verder. Het was de eerste imaal bat ik gestolen heb, En het is wezenlijk mijn schuld niet Ze hebben me niets anders geleerd dan te bedelen eiA ze willen mij zoo graag leeren om K°, stelen.... Als il een handwerk kendsT zou ik geen van beiden ooit doen..--; En hij heeft het ditiblaal alleefii maar gedaan om lever tra a F1 voor mij te kunnen koopen, die moe.t ik ne men Ivoor mijn hoest, heeft de doktei «ezeid, voegde Claudinet er nu bij, Hij is mijn vriendje mevrouw, en hij is zoo,n goede jongen. Helène keek de beide jongens hoofdschuddend aan. Arme stakkers zeide zij op mede lijdenden toon. jYienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1925 | | pagina 5